Commissaris opent drie eilanden zal Commissie verzoek parlevinkers onderzoeken zeeuws AXEL Kinderen luchten hun hart Onderzoek naar wensen m.b.t. vormingswerk IN VEERSE MEER Jeugd en Muziek op moderne muziek MINISTER: stad Belangrijke kunst- en antiek veiling in Middelburg Werkbezoek Vorrink aan Zeeland Koel Protest tegen dure dienstauto Bromfietser in ziekenhuis UW streek in vogeiv,Ucht GRENZEN FLAT Weekenddienst Stem-redactie 2 DE STEM VAN ZATEhuAG 13 SEPTEMBER 140-3373. tenisse en Kloosterzanae Tot maandagmorgen 8.00 ïr dokter Buwalda, Cloos- rstr 72, Kloosterzande, tel. 148-1277 ;tinge, Wemeldinge, Ka- ;lle-Biezelinge en Katten- jke Dokter D. Vrees lik, BiezeJingestraat 57. apelle, tel. 01102-1290. Idelburg Zaterdag: dok- ,>r De la Hayze, Seisdam tel. 01180-14305 en zon ae: dokter P. Schram, de .rammer 14, tel. 01180- 1654. Visite aanvragen voor D.OO uur. Spreekuur voor- ringende gevallen van 2.30-13,00 uur en van 7.30-18.00 uur. uwdorp, Lewedorp en lorssele Dokter Klap- rijk, tel. 01105-1203. merswaal Dokter Polderman, Yerseke, tel 1131-1300 voor de dorpen [answeert, Kruiningen en 'erseke en dokter Kamps, Ril'landbath, tel. 1135-343 voor de dorpen .rabbendijke en Rilland- iath. van Gent e.o. Dokter du Puy, Stationstraat 26. las van Gent, tel. 1777. •neuzen Dokter J. Ste- rens, Scheldekade 27, Ter- ïeuzen, tel. 01150-2020. ssingen Tot zaterdag 14.00 uur: Dokter A, van lijk, tel. 13459 van zateVdog 14.00 uur tot zondag 24.00 ïur: dokter J- Cramer, tel 13619. Visites aanvragen /oor 10.00 uur. Spreekuur saterdag en zondag voor dringende gevallen van 12.30-13.00 uur en van 17.30-18.00 uur. jlphaartsdijk. 's lieer Arendskerke en Heinkens- zand Dokter D. van Driel, 's Heer Arendskerke, tel. 01106-1202. •amslag Dokter C. Ver boom, Axelsestraat 2, Zaamslag, tel. 01153-1377. VNDARTSEN Z. Vlaanderen Tandarts P. van Mieghem, Scheldeka de 58, Terneuzen, tel, 01150- 2685. Spreekuren zaterdag om 10.00-10.30 uur en 18.00- 13.30 uur; zondag 12.00-12.30 uur. .Z. Vlaanderen Tandarts A. Streefkerk, Breskens, tel. 01172-1498. Spreekuur zater dag' en zondag van 12.00- 12.30 uur. alchetren Tandarts J. v.d Heijden, Londense Kade 29, Middelburg, tel. 01180- 12738. Spreekuren zaterdag en zondag van 11.00-12.00 uur. en N.-Beveland Tan darts S. Tamminga, Grote Kade 28, Goes. tel. 01100- 16727. Spreekuur zaterdag en zondag van 9.00-10.00 uur. iIEKKN ARTSEN en Z.-Beveland Diere narts J. Gakeer, Bloemen, straat 4, Ovezande, tel 01195-283. .Z.Vlaanderen Dierenarts C. Cysouw, Stationstraat 10, Axel, tel. 01155-1488 en die renarts E. de Nijs. Wilklaan 11, Kuist, tel. 01140-3004. .Z. Vlaanderen Dierenarts J. v.d. Vijver, Oostburg. tel. 01170-2103. Valcheren en deel N.-Beve land Dierenarts J. Schu- faerts, Vlissingen tel. 01184-14699. lfotheken Lxel Apotheek Axel, Bui tenweg 8, Axel, tel 01165- 2888. Zaterdag van 11.00 uur en van 16.00-17.00 uur. Verder alleen voor I spoedgevallen en recepten. Joes Goese Apotheek. Klokstraat 19, Goes, tel. 01109-7104. Middelburg Apotheek A. - Ringeling, Lange Delft 133t tel. 12538. Perneuzen Apotheek Klaas- sen. tel. 2090. Zondag geo pend van 11.30-12.30 en van 17.30-18.30 uur, verder uit- 1 sluitend voor spoedgevallen en recepten Vlissingen Apotheek I D. v.d. Kleine Mulder, Sin gel 9, tel. 12730. WIJKVERPLEGING Aardenburg, Cadzand Oost burg, Waterlandkerkje, Nieuwvliet en Sluis Zus ter Kluck, Zuiddijkstr. Sluis, tel. 01178-1640, Biervliet, Breskens, Groene, Hoofdplaat, Schoondijke e IJzendijke Zuster Cleus- malcker, Europastraat 3' w" zendiike, tel. 01176-1367 (b.g.g. 01152-383. Ellewoutsdijk e.o. Zr. Era ca, Werrilaan 15, 's Heer hoek, tel. 01105-4769. Rayon Goes en Wilheimina- dorp Zr C. Jungeriua tel 01100-13666 of 27110. Groot Axel en Zaamslag Zr J. van Exel. Polderstraat 13, Zaamslag, tel. <>llw Hoek, Philippine en Slu'sk'J Zr. Bouwens, Umgefraa> 88a, Hoek, tel. 01154-1 Hulst en Hontenisse Zuster Vreecken. tel. 01142-344. Krabbendijke. Waarde, land-Bath. Kru.ningeu- Hansweert, Schote en seke Zr. Roelse, tel* 01134-1510 „„„-m. N.-Beveland en Wolphk dijk - Zr. M. van ®g£ Wissenkerke. tel. 372 Sas van Gent Zr. van selaer, Beneluxstraat - tel. 01158-1916. Terneuzen Zuster A. Lee houts, van Steenbergen 68. tel. 3360. „,,un- Wemeldïnge, Kapelle-Bieze Kloe tinge. Kattend^. (Van onze kunstredactie) MIDDELBURG - Op dinsdag 16 september wordt er in de schouwburg van Middelburg een omvangrijke Kunst en An tiekveiling gehouden. Vanaf 14 uur zal veilingmeester A.I. Ver- hage uit Groede tegels cn mun ten aanbieden, waarna om 19 uur de verkoop van meubilair, zilverwerk, klokken, boeken, tapijten e.d. begint. Bij de lithografieën vallen op werk van Picasso (5x), Chagal en Wiesenfeld. De grote collectie tegels stamt vooral uit de 17e eeuw. Er zijn veel zeldzame uurwerken, oude munten (o.a. een dubbeltje in 1944 in Denver geslagen en een Philipsgulden uit de 16e eeuw). Verder een Vlaamse madonna, 17e eeuw, handgemaakte miniatuur stoommachine, zeldzame boe kwerken en veel tapijten. In to taal 470 stukken. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG - Minister I. Vorrink van Volksgezondheid en Milieuhygiëne brengt maan dag 15 september een werkbe zoek aan Zeeland. De minister arriveert 's morgens in Middel- hurg voor een gesprek met Ge deputeerde Staten. Vervolgens gaat het gezel schap met de boot naar Breskens en wordt een rondrit door Zeeuwsch-Vlaanderen ge maakt. De route, die de minister zal volgen, is via Philippine en Sas van Gent naar Axel, waar geluncht wordt in De Halle. Vervolgens wordt de Axel se Vlakte bezocht, Sluiskil, in- steekhaven Terneuzen, Boere- gat, Dow Chemical met de mos- selbanken, Braakmanhaven en weer naar Breskens voor de boot. In Middelburg volgt dan nog een afsluitend gesprek met G.S. en een persconferentie. Vooruitzichten voor zondag ru maandag, opgesteld door 1 KNMI op vrijdag om 18.00 uur: koel met af en toe buien. Weersvooruitzichten in cijfers gemiddeld over Nederland Voor zondag: aantal uren zon: 0 tot 6, min. temp.: omstreeks 9 graden, max. temp.: omstreeks 16 graden, kans op een droge pe riode van minstens 12 uur: 70 procent, kans op een geheel droog etmaal 30 procent. waterstanden De waterhoogten van vrij dagmorgen, meegedeeld door Rijkswaterstaat: Konstanz 420, min 3, Rheinfelden 324 plus 34, Plittersdorf 468 plus 12, Maxau 517 plus 1, Plochingen 161 plus 18, Mannheim 348 min 6, Stein- bach 120 plus 5, Mainz 335 min 6, Bingen 194 min 4, Kaub 242 min 7, Trier 228 plus 2, Koblenz 249 plus 6, Keulen 211 min 6, (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG - De commissaris der koningin dr. C. Boertien stelt op zaterdag 20 september drie nieuwe eilanden bij „de Piet" in het Veerse Meer officieel in gebruik. Hiermee zal dan ook de uitvoe ring van het uit '1967 daterende „eilanden- en baggerplan" voor het Veerse Meer zijn voltooiing een stuk dichter genaderd zijn. ge Tj0gf 's Gravenpolder en s Arendskerke - at '5. Knook. ds. Boersmastraa^. Kloetinge, 16532. tel. Ruhrort 367 min 8, Loblth 994 min 12, Pannerdense kop 963 min 10, Nijmegen 793 min 11, IJsselkop 87 6 min 7Eefde IJssel 405 min 4, Deventer 280 min 4, Katerveer-Spooldersluis 38 min 9. Monsin 5448 plus 16, Borgha ren 3787 plus 14, Belfeld 1091 onv., Grave beneden de sluis 490 min 5. hoogwater MORGEN ZONDAG 14 sept. Bergen op Zoom 10.21 en 23.05 Hansweert 9.32 en 22.17 Terneuzen 9.05 en 21.50 Vlissingen 8.40 en 21.24 Wemeldinge 10.12 en 22.56. MAANDAG 15 SEPT. Bergen op Zoom 11.53 Hansweert 10.56 en 23.38 Terneuzen 10.29 en 23.11 Vlissingen 10.03 en 22.43 Wemeldinge 11.44 De uitvoering van het eilanden- en baggerplan van het recreatieschap het Veerse Meer heeft tot nog toe vier miljoen gulden gevergd. Dit bedrag is geheel op tafel gebracht door het ministerie van c.r.m. de werk zaamheden worden uitgevoerd onder directie van de deltadienst- van rijkswater staat. Het eilanden- en bagger plan voor het Veerse Meerheeft tot doel de aantrekkelijkheid van dit meer voor de watersport te verhogen door het beteugelen van de golfslag, het vergroten van de vaarmogelijkheden en het maken van aanlegplaatsen en gelegenheden voor verpo zing. Gedurende de eerste jaren van de uitvoering van het plan heeft de nadruk vooral gelegen op het westelijk deel van het Veerse Meer. Gereed kwamen toen de Arneplaat, de Schutteplaat, en de Mosselplaat. De werkzaam heden in het westelijk deel wer den in 1974 voltooid met de aan leg van de Soelekerkeplaat ten zuiden van de „Haringvreter". In 1972 werd duidelijk, dat ook voortgegaan kon worden met de recreatieve ontwikkeling van het oostelijk deel van het Veerse Meer. Toen werd dan ook begonnen met de voorbereidin gen van de aanleg van drie nieuwe eilanden hebben de naam gekregen: Bastiaan de Langeplaat, de Spieringplaat en de Zandkreekplaat. Ze hebben een investering gevergd van 1,6 miljoen gulden. Met elkaar bes laan ze een oppervlakte van 11,91 ha. In totaal liggen nu in het Veerse Meer recreatie- eilanden met een oppervlakte van ruim 28 ha. Van het eilanden- en bagger plan uit 1967 moeten nu nog twee projecten van formaat worden uitgevoerd: de Schelp- hoek en Wolphaartsdijk-oost. Beide projekten zijn inmiddels subsidiabel verklaard. Voor 1976 is een bedrag van 7,5 ton (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG - Jeugd en Muziek Zeeland besteedt het komende seizoen veel aandacht aan de moderne muziek. In Mid delburg worden een serie avant-garde concerten georga niseerd, waarvan het eerste con cert plaats vindt op zaterdag 13 september (vandaag) in het Kuiperspoorttheater. Aanvang 20.30 uur en toegangsprijs f 3,50. Het concert morgen is in het kader van de Gaudeamus mu- ziekweek, die van 12 tot en met 17 september wordt gehouden in de Doelen te Rotterdam. Voor het concert in Middelburg is uit genodigd de Werner Barschi en Martin Durings. Jeugd en Mu ziek Zeeland wil het initiatief openen om componisten en mu sici te activeren en te inspireren tot het uitvoeren van nieuwe muziek. Daarbij wil Jeugd en Muziek een soort nieuw muziek- circuit voor Nederland stimule ren. In aansluiting op de concer ten organiseert Jeugd en Muziek ook weer workshops. Voortgezet wordt de workshop van vorig seizoen: de jazz big band works hop onder leiding van Herman de Wit uit Amsterdam. Deze workshop vindt plaats dinsda gavond om de veertien dagen in het Kuiperspoorttheater te Middelburg. In voorbereiding is een nieuwe workshop onder lei ding van Loek Dikker. Deze is de leider van het zogeheten wa terlandorkest en voornamelijk werkzaam op het terrein van het samenbrengen van klassieke musici en jazzmusici. Jeugd en Muziek zoekt overigens voor haar workshop nog goede en ge vorderde amateurs. Een geheel andere workshop wordt de workshop India muziek, die on der leiding staat van Ahmer Khan. Deze workshop gaat oude Indiase muziek onder de aan dacht brengen. Voor Vlissingen, Goes en Hulst heeft Jeugd en Muziek een geheel ander pro gramma op het oog voor het nieuwe seizoen. OOK dit seizoen zal de AN WB in Middelburg een cursus pech on derweg houden. Er is een cursus die op maandag 27 oktober en een die op maandag 24 novem ber begint. De lessen worden gehouden in de technische school aan de Kruisweg en be ginnen om 19.30 uur. Aanmel dingen op het AN WB-kantoor in Middelburg. gereserveerd als eerste aanzet tot uitvoering. Met de uitvoering van het plan Schelphoek, waar van de kosten voor de eerste fase momenteel op drie miljoen gul den worden geraamd, kan direct worden begonnen. Wat betreft het project Wolphaartsdijk-oost wordt gewerkt aan de voorbe reidingen. Het wegzuigen van de ondiepte bij de Veersegatdam onder Vrouwenpolder, zoals voorzien was in het eilanden- en baggerplan, gaat niet door. Deze plaats wordt nu beschouwd als een zandwinplaats voor nog uit te voeren weg- en waterbouw kundige werken in de omgeving. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG - De stich ting Zeeland gaat binnenkort onder de Zeeuwse bevolking een onderzoek instellen naar de wensen en de behoeften met be trekking tot het vormings- en ontwikkelingswerk. Aan onge veer vijfhonderd mensen zal een aantal vragen worden voorge legd. De kosten van deze en- ?uète worden geraamd op 23.000,. Aan deze steekproef gaat een inventarisatieonderzoek vooraf bij organisaties op het terrein van het vormings- en ontwikke lingswerk. Men wil op deze wijze een beter inzicht krijgen i n de functionering van deze instel lingen, hoe zij financieel draaien en wie de deelnemers zijn. Zoals bekend zijn nieuwe rijkssubsidieregelingen op komst voor het vormingswerk voor volwassenen en voor be paalde vormingscentra. De sec tie Vorming en ontwikkeling van de Zeeuwse culturele raad heeft de opzet van de te houden onderzoeken uitgewerkt. Met het oog op de komende extra activiteiten is de bezetting van deze sectic van vier op negen man gebracht. (Van onze correspondent) MIDDELBURG - De heer W. Don, fractievoorzitter van de PvdA in de Zeeuwse Staten heeft gisteren een verlaat pro test aangetekend tegen de hoge aanschafprijs van de nieuwe tweede dienstauto voor de commissaris van de koningin in Zeeland mr. dr. C. Boertien. Eerder deze week vergaderde de commissie van financiën uit de Zeeuwse staten en daarbij wer den, zoals gemeld, wel wat be zwaren geopperd tegen de hoge aanschafprijs van de auto (nl. 43.000,-) maar tot een totale afwijzing kwam het niet. De heer Don kon door omstan digheden niet bij de vergadering aanwezig zijn. Per brief heeft hij nu bij Gedeputeerde Staten als nog bezwaar aangetekend tegen de aanschafprijs van deze tweede dienstauto. Publikaties van de laatste tijd hebben duidelijk gemaakt dat een minister een auto mag aan schaffen tot een bedrag van 40.000,-. De minister president rijdt in een auto van 27.500,-. Ik verzoek u dan ook met klem om bij uw beslissing ernstig in overweging te nemen of niet een goedkopere oplossing moet worden gezocht, aldus de heer Don in zijn brief. (van onze correspondent) SAS VAN GENT - De be stuurder van een bromfiets. W.E. de V. uit Westdorpe, werd op de Westkade te Sas van Gent aangereden door een auto, be stuurd door C. de Zeeuw uit Terneuzen. De bromfietser moest in het Elisabethzieken- huis te Sluiskil worden opge nomen. Hij reed over de Westkade in de richting Terneuzen en ver leende geen voorrang aan de au tomobilist, die over rijksweg 252 reed en de Westdam wilde oprij den. Beide voertuigen liepen schade op. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG - De minister van Verkeer en Waterstaat staat niet bij voorbaat afwijzend tegenover de aanleg van insteekhavens langs het nieuwe Schelde-Rijnkanaal, waaraan parlevinkers hun nering zouden kunnen vestigen. De minister schrijft dit aan de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Midden- en Noord- Zeeland als reactie op het rapport van de Kamer over de economi sche gevolgen van het nieuwe Schelde-Rijnkanaal voor Hansweert en Wemeldinge en mogelijke alternatieven. Het antwoord van de minister staat op de agenda voor de ver gadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken op donderdag 18 september om 15.00 uur in de schouwburg te Middelburg. Binnen de commis sie Streefkerk, die zich heeft be ziggehouden met het vraagstuk van de vestiging van parlevin- kersbedrijven langs het Schelde-Rijnkanaal, hebben deze bedrijven hun voorkeur uitgesproken voor vestiging aan insteekhavens in plaats van in de vluchthaven Tholen. De mi nister zegt nu van oordeel te zijn, dat de commissie Streef kerk eerst een onderzoek moet instellen naar de rentabiliteit van dergelijke parlevinkersves tigingen. Afhankelijk van dit onderzoek zou volgens de minis ter alsnog overwogen kunnen worden insteekhavens te laten maken. In afwachting hiervan moeten de parlevinkers toch ge bruik maken van de vluchtha ven Tholen. De minister beves tigt andermaal dat het handeld rijven op de sluisterreinen of in de voorhavens van de Kreek- raksluizen niet aanvaardbaar is. De minister wenst nog geen uit spraak te doen over de suggestie in het rapport van de Kamer van Koophandel over inrichting van nieuwe bedrijfsterreinen aan het kanaal door Zuid-Beveland. Een beslissende factor is name lijk de toekomstige functie van dit kanaal en hiertoe moet eerst de beslissing over de comparti mentering van de Oosterschelde worden afgewacht. Na deze be slissing acht de minister het pas zinvol de voorstellen van de Kamer van Koophandel te bren gen in de commissie Bruinisse. Het advies van deze commissie wil de minister eerst hebben, voordat hij zijn mening over de suggesties en voorstellen van de Kamer van Koophandel wil ge ven over de alternatieven moge lijkheden voor Hansweert en Wemeldinge. De Kamer van Koophandel behandelt op zijn vergadering verder onder meer de begroting 1976 en de benoe ming van een nieuwe voorzitter, waarvoor wordt voorgedragen de heer J.J. Claas uit Middel burg. De zesde klas van de St. Antoniusschool in Axel. Wat denkt Axel's jeugd nu van Axel als woonplaats? Daar waren we, eerlijk gezegd, ra zend benieuwd naar. Kinderen hebben een vaak zeer scherpe opmerkingsgave en kunnen raak iets zeggen. Vandaar dat we twee scholen hebben uitge nodigd hun zesde klassertjes een opstel te laten schrijven over AxelHiervoor hebben we een school in het oude gedeelte van Axel gekozen (de r.k. la gere St. Antoniusschool) en één in het nieuwe gedeelte van Axel (de openbare lagere prin ses Marijkeschool). De school hoofden Blok en Boeding heb ben er fijn meegewerkt, zodat we u een bloemlezing kunnen voorschotelen van de menin gen van Axels schooljeugd. Christine Wieland (6e klas Marijkeschool) schrijft in haar opstel o.a. „Axel is als woon plaats voor kinderen niet zo druk. Je kunt er rustig wonen. Wel komen er in Axel steeds minder speelplaatsen. Dat komt, omdat er huizen, scho len en andere gebouwen wor den gebouwd. Waar de kinde ren wel terecht kunnen is in het bos en in de polders. Maar als de polders en het bos te ver zijn voor de kinderen, worden ze wel gedwongen om op straat te spelen, wat erg gevaarlijk is. Daarom zou het leuk zijn in iedere buurt een speeltuintje te hebben. We hebben in Axel nog geen sporthal, dat is jam mer want daar zouden we veel kunnen doen. Dan zou er in Axel ook nog een kinderboer derij moeten zijn. Dan zouden de kinderen met de dieren kunnen opgroeien. Het zou dan natuurlijk niét te duur moeten zijn. Ook komen we ei genlijk nog een kunstijsbaan te kort. Want de tijd dat wij op natuurijs konden rijden is al weer enkele jaren geleden". Adje de Feijter (St. Anto niusschool) heeft nogal wat« kritiek en schrijft o.a. „Axel is een mooie stad maar er zijn grenzen. Bijvoorbeeld er is maar heel weinig speelruimte. Dat komt, omdat er veel meer huizen worden gebouwd. Ik ben een voetbalgek. En een fan van Willem van Hanegem. Daarom zou ik er best wel een voetbalveldje bij willen heb ben. Voor na schooltijd met een paar kleine goals. Een speeltuin mag er van mij ook wel bijkomen. Dat kan voor niemand kwaad, nietwaar. Maar ik geloof, dat de ge meente daar te lui voor is. Er zou ook wel een trimbaan moe ten bijkomen in het Axelse bos. En de camping zou zich moeten uitbreiden. Dat zijn al heel wat dingen. Over scholen heb ik ook al wat te vertellen. Er mogen hier in Axel ook heel wat hogere scholen worden gebouwd. Ook Dij de St. Anto- nius zouden dingen bij moeten komen, bv. een eigen gymlo kaal en een klein speeltuintje voor de zomer. En voor de win ter moet er een speelkamer komen met voetbalspel en een biljarttafel. Het speelkwartier zou eigenlijk 3 kwartier moe ten zijn, want in een kwartier kan je je eigenlijk niet veel ontspannen". Tot zover Adje. Niek Jansen (Marijkeschool) houdt er een zeer eigen mening op na: „Veel speeltuinen ver dwijnen, omdat er huizen ge bouwd moeten worden. Je mag niet op straat spelen. Waar moeten we dan spelen? Velden worden volgebouwd met hui zen. Er rijden te veel auto's. Nergens mag je meer spelen. Op een speeltuin wordt een school gebouwd. Wat is er nu aan om huizen te bouwen? Ja, voor de mensen die hier komen wonen. Die kunnen best naar Terneuzen gaan, daar staan genoeg flats leeg". Ziezo, die zit Karin Rietbergen (St. Anto- niusschol) is een import-Axelse en schrijft: „Ik woon hier nou ongeveer 5 jaar, want ik heb in Delft gewoond in een flatje tus sen hele hoge flats. Ik kon daar niet fijn spelen. Ik durfde niet met de lift en de trap was te veel. Dus speelde ik als een gevan gene op de galerij. Bah, ik vond het vervelend. Daarom ben ik blij, dat ik nu in Axel woon". Tina de Jonge (Marijkeschool) vindt van Axel: „Men bouwt steeds huizen, scholen en straks misschien wel flats op onze speelterreinen. We kunnen wel in het bos gaan spelen. Er leven nog kikkers in het bos. We heb ben wel een modern zwembad, maar we kunnen er niet in de winter zwemmen, omdat het niet overdekt is. Omdat er sportverenigingen zijn, is er een grote sporthal gewenst. Maar er is een voordeel aan Axel, dat niet mag veranderen. In Axel is nog geen luchtvervuiling. Er zijn wel geen speeltuinen, maar ik wil niet verhuizen". Dus Tina blijft zitten, waar ze zit. Carlo Steen (St. Antonius school) maakt een daverende propaganda voor Axel en schrijft: „Axel is een leuke stad, we hebben een mooi zwembad, en mooie voetbalvelden en goede scholen en mooie huizen. Ik zit ook op school in de zesde klas. Bij een leuke en brave meester. Maar de meester wordt een beetje kwaad, als wij niet opschieten. We hebben ook een mooi bos, waar zeldzame kik kers leven. Nogmaals, ik vind Axel een leuke en heerlijke stad. Mensen kom toch eens uit die grote steden en kies Axel als rustplaats. Ja, ik ben wielrenner en ik wilde dat in Axel een piste was. Maar ik kan me voorstel len, dat die piste er nooit zal ko men. Maar komt toch kijken naar onze mooie stad Axel waar de vlaggen staan te zwaaien om u te zien komen en te zien gaan. Maar dat gaan kan wel een paar weekjes wachten. Nou, mensen, tot in Axel", Die Carlo toch. Daar zou best een goede reclame-adviseur uit kunnen groeien. Helen Kosters (Marijke school) ziet het hier ook wel zit ten en schrijft: „Je kunt hier veel aan sport doen, zoals voetbal, tennis, judo, gymnastiek, paard rijden, vissen, volleybal. We hebben ook een mooi zwembad maar dat is niet overdekt en gaat 's winters dicht. Een kinder boerderij is wel leuk, maar het lijkt me leuker ook naar echte boerderijen te gaan. Die zijn hier veel. Je kunt ook in de pol der spelen. In het bos kun je gaan spelen of picknicken. Elk jaar gaan de scholen van Axel Domen planten en over vijf jaar is het een heel bos, waar je fijn kan wandelen met of zonder paard of met een hondje". Edwin Moorthamers's (St. Antoniusschool) mening is: „Het nieuwe zwembad is heel mooi en door het verwarmde water iS' het meestal nogal druk. De speelwei bij het zwembad is nog niet geopend en daarom zit je allemaal op een kluitje. De fabrieken in de buurt stinken nogal veel. Ze liggen aan het kanaal van Gent naar Terneuzen. De Halle mo gen ze van mij gerust afbreken, er wordt daarin toch niets iets. Er is in Axel een zweefvlieg- club en als je er geld voor hebt kun je meevliegen. De meeste mensen zijn hardstikke saai". Dat weten we dan ook al weer... Maria van Espen (Marijke school) is ook niet zo tevreden over de speelruimte voor kin deren. „De speeltuin naast de Prinses Marijkeschool moet ook weg, want er moet zo no dig een school worden ge bouwd, waardoor de kinderen weer minder speelruimte heb ben en zo is het overal.Neem de kinderen uit de polder. Die kunnen rustig spelen in de bossen en de polder. Daar is toch niet veel verkeer en er wordt niet veel gebouwd. We hebben wel een nieuw zwem bad, waar we de hele zomer door in kunnen zwemmen, maar het is 's winters niet open. Daarom is er een zwem school Arons. Er zijn ook geen fabrieken in Axel, waardoor we geen luchtverontreiniging hebben. Want dat beetje luchtverontreiniging komt grotendeels uit de Cokesfa- briek te Sluiskil". Dat was hel dan Zo denkt Axels jeugd over z'n woonplaats. Doe er wat mee! Gerdi Preger-Hoevenberg Voor redactionele aangele genheden kunt u vandaag en morgen contact opnemen met de heren G. van Berkel, tel. 01102—2320 (voor Midden- Zeeland) en P. de Schipper, tel. 01254-1556 (voor Zeeuwsch- Vlaanderen). De zesde klas van de Marijkeschool in Axel.

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 3