firijvers V. d. Stoel daagt Arafat uit Vroege herfststemming Nederlandse schippers blijven vast in België VAKBONDEN VERWERPEN RAPPORT MCKINSEY Nieuwe mammoet- puzzel voor prachtig doel smaga jjn| Vandaag Spontaan aanbod in Breskens: plaats voor 144 Surinamers etere ontmantel Waalse regeringspartijen verhevigen actie tegen Baalhoekverdrag Politie houdt Surinaamse ministers aan als boeven vrijen is NTE HULST lestelle PfflJS-SlAB OdK Nrotdl® weetv^t EEG-landen achter Nederland DEN UYL LAATSTE DAGEN VAKER BEDREIGD Neclerlanclsche Bank verlaag!: rentetarieven Voornamen kamerleden genoteerd ïopend I t/m vrijdag ir 13-17.30 uurl ag 9-12 uur dijke hv. GOESi e Sas van Gent DSTBURG Een dol verhaal over SEX Oostwaarts. ha dreigende waarschuwing van Palestijnse groepering Overleg met Enka-Glarizstoff niet afgebroken ESTEMMINGSPLAN OOGHUIS m Hulst maakt ingevolge het 23, lid 2, van de Wet op de ng bekend, dat met ingang 975 gedurende een maand ter afdeling algemene zaken inzage ligt het ontwerp-be. ughuis met de daarbij beho- en toelichting. In dit ont- ten de reeds gerealiseerde le middellijk ten noorden daar- r 1975. )e burgemeester van Hulst, Molthoff. IAGMOLENSTRAAT I •13330 TELEX 35228 ilen in VLAANDEREN korte termijn: sstaan uit het vervaardigen van in en enige werkzaamheden op lisch gebied. Deze werkzaam- geheel zelfstandig in diverse i verrichten. leeftijd stellen wij 18 jaar. LTS-schilderen en ervaring is che inlichtingen zijn wij bereik- mmer 01640-36750 van maan- ig tussen 8.30-17.30 uur. wethouders van Sas van Gent ene kennis dat de kantoren en alle gemeentelijke diensten en >t publiek gesloten zullen zijn op er a.s. ■neester en wethouders as van Gent l. R. V. Dusarduijn, burgemeester Bombelijn, secretaris uur 7 uur en 8 B uur. Roger r in de James 007 in grootse libische liefde hand net de vliegt oor de kara- f stout- over- ren van en van ste van le leeft. te 4.30 Zaterdag 13 sept. 9.15 uur. Zondagmiddag uur Maandag 15 sept. 8 uur Brengen wij weer een kostelijke pikanterie waar het schateren is van begin tot het eind: Kleur Filmtrurt Drie mooie Russinnetjes laten U blozen van sex plezier als zij-het we leren kennen van de lijke kant. 18 jaar Directeur Dr. W. A Hoofdredacteur: L. Redactie- en administratie-adres: Nieuwstraat 9, Terneuzen. tel. (01150) - 79 20 Gironummer 1114111 t.a.v Uitgeversmaatschappij De Stem IV. Reigerstraat 16, Breda. ZEEUW ZATERDAG 13 SEPTEMBER 1975 27e Jaargang No. 1953 Uitgeefster Uitgeversmaatschappij Ill ill iT--TMtUT 11 BEIROET (AFP/AP) De pro-Syrische Palestijnse „Al Saika"-beweging heeft gisteren de Nederlandse regering ge waarschuwd de vier mannen, die een week geleden in Am sterdam zijn gearresteerd onmiddellijk vrij te laten. De vier behoren volgens een in Beiroet gepubliceerde verga ring tot de Saika-beweging. Vis onze strijders niet onmiddellijk in vrijheid worden I gesteld zullen de Nederlandse autoriteiten de gevolgen daarvan moeten dragen", aldus de verklaring. Minister Van der Stoel van Buitenlandse Zaken heeft gis teren meteen op dit dreige ment gereageerd door de Pa- lesti inse PLO-leider Arafat uit te dagen afstand te nemen van de .A!-Saika"-organisatie. Hii deed dit op de tweedaagse tonierentie van EEG-ministers van buitenlandse Zaken in Venetië. Van der Stoel zei gisteravond dat alle acht EEG-collega's op de conferentie het Nederlanö- le standpunt delen. WISSELVALLIG Nu en dan buien. Moge lijk onweer. Ook flinke opklaringen. Hooguit 16 graden. STAD en streek Protest tegen dure dienstauto. Pagina 3' BINNEN- EN BUITENLAND Crisissfeer in speciale VN-vergadering Pagina 9 Pleidooi voor snelle aan leg luchthaven bij Din- teloord. Pagina 11 Korea-strijders missen de „kameraadschap" van vroeger. Pagina 12 SPORT NAC-supporters in op spraak. Pagina 25 Hermens valt negen re cords aan. Pagina 26 radio en televisie I Weekendprogramma's op pagina 15. vrijuit - Het ziekenfonds is van de verzekerden. - Kerken hebben een boodschap aan Prins jesdag. - Hans Gruijters: poli tiek raspaard. 11 - Piekerpoker. Erfenis van Simon Vestdijk. merijntje Kamerleden minder voor- Inaam De tekst van een verkla ring aan de pers over het Mid den-Oosten die na de confe rentie in Venetië gisteren is gepubliceerd, noemt met namp Syrië en laat welbewust het Palestijnse vraagstuk achter wege, zo meldt AFP. Het communiaué van de Pa lestijnse Saika-beweging wordt door Nederland be schouwd als een ultimatum. De andere leden-landen hebben er in toegestemd, dat onder deze omstandigheden, de ne gen zich onthouden van het uitgeven van een oordeel dat gunstig is voor de Palestijnen. Volgens Al Saika voerden de vier in Amsterdam gepakte mannen „een legitieme politie ke missie" uit teneinde druk uit te oefenen op de regering van Nederland om een eind te maken aan de faciliteiten voor emigratie van joden". Neder land is volgens Al Saika „een verzamelplaats geworden vonr joden die zich naar Israël be lgeven". De vier waren niet van plan bloed te laten vloeien en had den opdracht geen vinger uit te steken naar kinderen, vrou wen en Nederlandse burgers, aldus Al Saika. ..De aanvoerder van de PLO, de heer Arafat", zou volgens minister Van der Stoel afstand moeten nemen van Al Saika, omdat deze volgens persberichten uit Beiroet heeft gedreigd met gewelddaden te gen Nederland indien de vier Arabieren niet worden vrijge laten. Mr. Van der Stoel zei de acht overige ministers „aan de lunch" te hebben geïnfor meerd over de waarschuwing van Al Saika, „een met de PLO geaffileerde organisatie". Indien de heer Arafat Al Sai ka niet vernordeelt, werpt dit een ander licht op zijn eerdere verklaring, dat de PLO ter reur afwijst", aldus mr Van der Stoel. Mr. Van der Stoel zei, dat „men niet goed op de hoogte is" als men van Arabische zij de spreekt over doorreisfacili- teiten voor joodse emigranten. (Uit hetgeen in Nederland is meegedeeld over het plan van de vier Arabieren, de passa giers van het uit Moskou af komstige rijtuig van de War- schau-express te gijzelen, kan men niet opmaken, dat zij wilden dat een einde komt aan het behartigen van de Is raëlische belangen door de ambassades in Warschau en Moskou, zoals sinds dc zes daagse oorlog van 1967 ge beurt). De minister van buitenland se zaken der negen EEG-lan den zouden volgens hun „ver klaring aan de pers" graag zien dat het Egyptiseh-Israë- lisch deelakkoord wordt ge volgd door een Israëlisch-Sy- risch akkoord. De negen juichen het Israë- lisch-Egyptisch akkoord toe als een belangrijke bijdrage aan de ontspanning en een vreed zame regeling, en menen dat de dynamiek van de onder handelingen moet worden ge handhaafd. (Van onze weerkundige medewerker) DE BILT Van na-zo merweer zal dit weekend geen sprake zijn, want de temperatuur blijft belangrijk beneden normaal; in de mid dag tussen 14 en 17 gra den. Een depressie ls gisteren dc Noordzee over gestoken naar Zuid-Noorwegen en voert koele lucht aan, met winden tussen west en noord-west. Vandaag ook en kele opklaringen en plaatse lijk nog een bui. Met de westelijke hoogte stroming trekt nog een sto ring via Zuid-YVest-Engeland in onze richting. Daarom verwachten wij ook zondag niet veel fraais van het sep- tember-weer. De koele lucht is reeds tot Oost-Europa en de Middel landse Zee doorgedrongen. Alleen in Zuid-Spanje werd hel nog 34 graden. Camping'diracteitr Ualeman sorteert hier met hulp van zijn assistent de sleutels van de vakiuiu klingen, vlak voordat de Surinamers arriveren. mij hun verantwoordelijkheid ten opzichte van onze rijksge noten weten", aldus de heer Schipper. Dankzij de medewerking van de afdeling Zeeland van het Rode Kruis kon uit de voorraad rampenartikelen van het Rode Kruis dekens, lakens en ander huishoudlinnen wor den uitgereikt. Ook een pak ket levensmiddelen waaronder koffie, suiker, melk en thee werd de tijdelijke camping- gasten gisteravond n a aan komst ter hand gesteld. in de prins Frederikkazerne in Leeuwarden, die zoals be kend. door het centraal bureau vestigingsbeleid Rijksgenoten voor de eerste opvang van Su rinamers is aangewezen, om dat het centrum in Soest t« klein is geworden, kunnen in eerste instantie 200 tot 250 mensen worden ondergebracht. Zij kriigen een plaats in het rentraalverwarmde gedeelte van de kazerne. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG In de afgelo pen dagen is er sprake ge weest van een toenemende aantal telefonische dreigemen ten aan het adres van de mi nister-president en andere ho ge autoriteiten. Deze dreigementen zijn zo wel rechtstreeks bij de be trokkenen als via de politie binnengekomen. Premier Den Uyl schreef dat gisteravond toe aan „de invloed van het warme najaar". Hij weigerde aan deze bedreigingen een bij zondere betekenis toe te ken nen en het protocol voor de komende Prinsjesdag zal dan ook niet worden gewijzigd. AMSTERDAM (ANP) Om haar tarieven verder aan te passen aan de geldmarkt rente in binnen- en buiten land, heeft De Nederlandse Bank besloten deze over de ge hele linie met een vol procent te verlagen. Met ingang van maandag a.s. gaat daardoor het wisseldisconto van 5,5 procent naar 4,5 procent, het promes sedisconto en de voorschotren te van 6,5 procent naar 5.5 procent. (Van een onzer verslaggevers) BRESKENS Om half tien gisteravond arriveerden met drie bussen uit Soest ongeveer 100 Surinamers voorname lijk van Hindoestaanse af komst hl camping Zeebad- Breskens. Zij vormen het grootste deel van de 144 Suri namers die in 28 zomerwonin gen op deze camping een tij delijk onderdak kunnen vin den. Het uit gezinnen met kinde ren bestaande gezelschap kon in deze camping terecht, om dat de directeur van camping Zeebad, de heer J. Daleman, na de radio-uitzending waarin onderdak voor Surinamers werd gevraagd, spontaan met een aanbod voor onderdak kwam B. en w. van Oostburg, op de hoogte gesteld van het ge baar van camping Zeebad, liet bij monde van burgemeester A. Schippers weten dat het college graag medewerking wil geven aan de opvang van Surinamers op alle gebied. „Ik geloof dat wij hiermee zullen handelen in d e geest van onze inwoners die volgens DEN HAAG (ANP) Na prins jesdag, dinsdag 16 september, zal het in de tweede Kamer mr. Willem Aantjens en Piet H. van Zeil zijn. Dit als ge volg van een besluit van het kamerpresidium oin in plaats van de beginletters de voorna men van de kamerleden voluit op de naamlijst te vermelden. BRUSSEL (ANP) De Ne derlandse schippers die met hun schepen in 6e versperde waterwegen in België vastlig gen, zullen daar voorlopig moeten blijven. De stakende Belgische binnenschippers die de waterwegen blokkeren zijn er niet mee akkoord gegaan dat hun Nederlandse collega's vertrekken. De stakende Belgische schippers hebben de Belgische minister van verkeer, Chabert, laten weten dat zij „rekening houdend met de gespannen toestand die er thans op de barricaden bestaat en met de veiligheid van alle betrokke nen, thans nog niet gunstig te kunnen beslissen op verzoeken die gedaan zijn om de Neder landers vrije doorvaart te ge ven". Inmiddels heeft de vakgroep „Eigen schippers" van de Bel gische transportbond een initi atief genomen dat wellicht het vastgelopen overleg tussen schippers en minister Chabert weer op gang kan brengen. Uit het contact is naar voren gekomen dat de schippers op nieuw met de Belgische over heid willen gaan praten. Waarschijnlijk gebeurt dit pas volgende week. (Van een onzer verslaggevers) ARNHEM De vakbonden, met uitzondering van de Vere niging Hoger Personeel Akzo, wensen het rapport van McKin- sey niet als uitgangspunt te be schouwen om tot de door de raad van bestuur van Enka Glanzstofl gewenste herstruc turering te komen. Op 26 sep tember zal de raad van bestuur zijn voorstellen voor mogelijke oplossingen van de problemen hij Enka Glanzstoff bekendma ken aan de overlegpartijen in elk der drie landen. Het feit dat de verklaring van de raad van bestuur over de te volgen procedure reeds be kend gemaakt was in de be drijven van Enka Glanzstoff, voordat het overleg met de vakbonden was begonnen, werd door de vakbondsverte genwoordigers hoog opgeno men. Schijnbaar was al door de raad van bestuur besloten hoe het allemaal in de toe komst zou gaan, aldus de woordvoerder van de vakbon den, de heer Jan de Jong: „We hebben hier lang over gespro ken en de beraadslagingen^ wer den menigmaal geschorst". Hij noemde het een zeer verwer pelijke gang van zaken. „Als men vaststelt hoe het moet heeft het weinig zin voor de vakbondsbestuurders om nog over de voorstellen te praten. Na rijp beraad ebben we echter besloteh het overleg niet af te breken in het belang van onze leden". De heer de Jonig deelde nog mee dat de leden van de centrale onder nemingsraad van Enka Glanz stoff geen maatregelen zullen nemen,over zaken die de vak bonden behandelen. Dit zijn zaken van ontslagkwesties. „We hebben onze eigen uit gangspunten en niet die van McKir.sey. De vakbonden er kennen dat er bij de Enka Glanzstoff problemen zijn; maar we kunnen niet beoorde len in hoeverre deze conjunc tureel dan wel structureel zijn. Wij vinden het overigens voor het personeel van de En- ka-bedrijven een bijzonder na re zaak, dat ze nog met onze kerheid blijven zitten, maar in aipril is al gezegd, dat er pas tegen november duidelijkheid zou zlj-n". De voorzitter van de raad van bestuur, dr. Hendrik Gerard Zemplin, weea erop dat onnodige vertragingen moeten worden voorkomen. (ADVERTENTIE) Voor de B met een ruime keus uit honderden stuks vindt u in de speciaalzaak iirn««piii p>. Vismarktstr. 19 Pelterijenhuis VcRIVIEULEN Breda Sportbeoefening door gehandicapten. Velen zullen er even aan moeten wennen. In het algemeen wordt bij sport alleen maar gedacht aan (top)prestafies door hard trainende mannen en vrouwen. Zij ontlenen daar zelf veel plezier aan en bezorgen miljoenen anderen er ook ont spanning mee. Maar wie denkt onmiddellijk aan sportbeoefening dooi gehandicapten Het is voor velen een onbekende wereld Maar sta er eens enkele ogenblikken bij stil. Mensen met een handicap die het toch kunnen opbrengen een sport te gaan beoefenen en die in die sport vaak ook de top weten te bereiken. Met een handicap van start gaar toch de finish bereiken. Stelt u zich eens voor wat dat be tekent. Deze sportmensen krijgen nu een steuntje in de rug dooi middel van de Nationale Puzzelactie van de Stichtlnr Samenwerkende Dagbladen die zaterdag 20 septembei van start gaat. Als u meedoet, heeft u kans op een prijs. Maar wat nog belangrijker Is, u steunt deze unieke sport mensen. Zij zullen u er dankbaar voor zijn; graag vraag ik dan ooi uw aandacht voor deze actie. Heel veel dank voor he' meedoen PRINS CLAUS DER NEDERLANDEb Voor uitvoerige informatie over de nieuwe puzzel zie elders in deze krant. (Van onze correspondent) BRUSSEL Nadat eerst de Waalse economische raad de Nederlands-Belgische verdra gen inzake de aanleg van het Baalhoekkanaal, de afsnijding van de bocht van Bath en het Maaswater als desastreus voor Wallonië onaanvaardbaar had genoemd, hebben vrijdag (gis- AMSTERDAM (ANP) Een misverstand voortvloei end uit een anoniem tele foontje, heeft tot een diplo matieke onenigheid geleid tussen twee Surinaamse mi nisters en de Amsterdamse politie. De minister van bin nenlandse zaken van Surina me. de heer C. D. Ooft, en de gevolmachtigde minister W.K van Eer hebben zich inmiddels over het incident beklaagd bij minister Do Gaay Fortman. Het was omstreeks 1 uur in de nacht van donderdag op vrijdag, toen ou het hoofdbureau van politie een telefoontje binnenkwam van een onbekend gebleven man, die meldde dat hij vanuit zijn woning een Mercedes geparkeerd zag staan, waarin de chauffeur scheen weg te duiken toen er een nolitieau- to langs kwam. Het hoofdbureau nam de melding voor kennisgeving aan. Vijf minuten later belde dezelfde man weer op. Dit maal zei hij, dat de chauf feur een rijksgenoot was en dat hij kon zien hoe drie Surinamers uit een tweede auto tevoorschijn waren ge komen, de straat overstaken en plaats namen in de wach tende Mercedes. Toen kwam de politie in actie. Twee surveillance- auto's werden per mobilofoon opgeroepen. Op het Surinameplein werd de Mercedes tot stoppen ge dwongen met een stopteken. De Mercedes reed heel even door, maar stopte vervolgens. Intussen k wamen snel drie andere politieauto's op het plein aan, die de Mercedes omsingelden. Agenten stapten nit en vroegen de bestuurder van de Mercedes om zijn rlihe- wijs. Hij toonde dit gewillig. Toen de agenten aanstalten maakten 0111 de controle voort te zetten, zei de chauf feur: „Maar meneer, ik heb in deze auto de minister van binnenlandse zaken van Su riname en de gevolmachtigde minister". Hetgeen een toverwoord bleek te zijn. Beduusd lieten de agenten de chauffeur ter stond verder rijden. Dc beide Surinaamse be windslieden - onbekend met de anonieme telefonische alarmering - toonden zich geïrriteerd over ile behande ling. Zij beklaagden zich er gisteren over bil de minister De Gaay Fortman. Ze had den donderdagavond in Am sterdam een lezing gehouden en na afloop een familielid in de buurt van het Siirina- menlein onp-ezoeht. Zonder enige aanleiding hield de no- Iitie heil aan alsof ze zojuist een Inbraak hadden ge pleegd. teren) twee Waalse regerings partijen PSC en RW (respec tievelijk de Waalse tegenhan- kers van de Christelijke Volks partij en het Rassemblement Walton) deze drie verdragen als honderd procent schadelijk: voor Wallonië van de hand ge wezen. Zoals bekend beteke nen deze verdragen min of meer een garantie voor het voortbestaan van de Antwerp se haven en, waarvoor Neder land een aantal concessies heeft bedongen, met onder meer de verplichting vain Bel gië om het Scheldewater en Maaswater te zuiveren. Voor de zuivering van het Maaswa ter moet Wallonië opko men. De Walen redeneren ech ter dat hierdoor nieuwe indus trievestigingen in het Maasbek ken worden afgeschrikt van wege de hoge kosten die de - waterzuivering met zich meebrengt. Zij gaan geheel voorbij aan het feit dat met de verdragen met Nederland een Belgisch belang wordt gediend want heel het land profiteert nü eenmaal van de Antwerpse haven. De Waalse regerings partners vinden de verdragen een zware belediging voor Wallonië en iedere Waalse mi nister die ze goedkeurt pleegt verraad tégenover de landge noten, zo heeft RW-voorzitter Gendebien gisteren in Brus sel gezegd. Het RW en de P9C zijn eventueel bereid om bin nen de regering tot het uiter ste te gaan om deze onrecht vaardigheid tegenover Wallonië te verhinderen, aldus de voor zitter van het Rassemblement Wallon. De Belgische premier Tindemans heeft zich nu giste ren gehaast de betekenis van de parafering van deze ver dragen, die nog in beide parle menten moeten worden behan deld. af te zwwVV' f

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 1