enkorast ruk ntemsse iixvlucht I DRS. M. C. VERBURG: Hevel stuk zeehaven- industrie over naar het achterland Opening Schelde-Rijn- verbinding hangt van schippersactie ai „EEN GEHEIDE PESTSCHUTTING" zeeuws Koperen koppen en vuisten in 't oude Vlaamse strafrecht Pater bestrijdt met gïimlach bestaande structuren Programma plattel ands vrouwen m 4 xel stad streek Politierechter verbijsterd Beroeps - chauffeur ontkent verkeers- fout KNOOPPUNTEN Vrij koel GOEDEREN Aanrijding in Hulst Afscheids - receptie dr. J.M. van Daal VERKEER - Boete voor veroorzaken ongeval SLUIS VEERE imen, die de initiatiefgroep hotel Van Leuven had be- gd. Ze zagen er bij de fil mover Zonnebloem-activiteiten, e vorig jaar bij het 25-jarig istaan van De Zonnebloem jor de KRO is gemaakt. In film, die op televisie werd •rtoond en later door de KRO m de Zonnebloem werd ge- ihonken was ook oud-burge- leester Lamfoooij van Honte- isse te zien. Hij was destijds ationaal voorzitter van De onnebloem. Districtsbestuur- er Martens uit Breda sprak aanwezigen gisteravond ie. Hij verteld, dat de Zonne- loem de zieken zoveelmoge- jk wil betrekken bij de ge- leenschap en noemde de Jaatselijke afdelingen de pij- ers van het werk. Vooral het iekenbezoek vond hij belang- ijk. Hij verklaarde, dat het niet e bedoeling van de Zonne- iloe 175is om al bestaande in- tanties in de wielen te rijden. ,Wii weten, dat er al in ver diende kernen mensen zijn, lie aandacht voqr zieken en >ejaarden hebbenu respec- eren we zeer ei ™uwzijn we teer blij mee", zo zei hij. De heer G. Steijns legde uit, dat het niet de bedoeling is jlompverloren met de activi teiten in Hontenisse te starten. We zullen eerst met elkaar moeten gaan praten, zodat we ook de enkele hiaten, die er bestaan op kunnen vullen", zo zei hij. Mevrouw De Rijke, die in de zaal aanwezig was, verklaarde namens het welfa re-werk van het Rode Kruis, te hopen op een goede samen werking, „zodat we niet langs elkaar heen gaan werken" en groot aantal aanwezigen gaf zidh na afloop van de ver gadering op om binnenkort nog eens over de te ontplooien activiteiten te gaan praten. (Van onze correspondent) AXEL De Axelse afde ling van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen heeft voor de eerstkomende maan den weer een fraai programma samengesteld. Op 18 september wordt er feestelijk gestart met een na jaarsuitstapje, dat deze keer naar Sluis zal gaan. In hotel Het Hof van Brussel zal de eigenaar een demonstratie ge ven van verschillende schotels waar de dames uiteraard van mogen proeven met een glaas je wijn erbij. Afhankelijk van het weer wordt het verder die middag of winkelen in Sluis of wandelen langs het strand van Cadzand. Men besluit de middag met koffie en panne koeken in Cadzand. Op 6 oktober verzorgt het modehuis Dueleman-Dey uit Axel in De Halle een mode show van najaars- en winter- kleding. Op 28 oktober komt mevrouw Marsman uit Slui» naar De Halle om de platte- landsvrouwen te laten zien wat je allemaal met papier en schaar kunt doen. Het is de bedoeling dat er voor de plat telandsvrouwen dit komende seizoen een cursus vrije hand werken zal worden georgani seerd. Digna Blaauw uit Ter- neuzen zal in de huishoud school te Axel de taak op zlc11 nemen de dames zo goed mo gelijk te begeleiden. De cursus start op 7 oktober. 8. L. k.sseeuw, S J. Dierk,!' 10. B. van Veenendaal. Wedvluchten vanuit Door nik: Gevleugelde Vrienden Zierikzee met 340 duw hoogste snelheid 1169.75 vnp- 1. L. Koster, 2,4 en 5. Merle, en zoon. 3,6 en 7. - Gieskes, 8. A. Stoutjesdijk H. van de Linde 10. J- D ker- 1fi8 VZV te Hoofdplaat metj» duiven, hoogste snelheid 1-° mpm. 1. A. den Hamer, 2 en^ A. van de Broecke, 4. r. Waes, 5 en 6. E. ScherWMA en 9. Th. Steijaert. 8. de Velde. 10. J. Steijaert. Vrije Vlucht te Sasput m 65 duiven, snelheid ee prijswinnende duif „„ten mpm. 1. I. I^enho.utSc:h'(>n 'ie 7. H. Calon, 4. A. SiDen Wever, 6. M. van Weijns gen, 8. E. de Wever. 9- r' Poorter, 10. R. Blaakman. De Snelvliegers te O - ej. met 99 duiven, hoogst j heid 1255.- mpm. 1 smet, den Hollander, 2. J. J, 4. I. Wage, 5. A. Wa«eer,den- Bakker, 7. B. van vee> daal. 8. J. RIteco, 9. a. bregtse, 10. J. Verkeste. DE STEM VAN VRIJDAG 12 SEPTEMBER 3 (Van onze correspondent) MIDDELBURG Begrijpt u 1111 echt niet dat een fietser die zijn rechte weg vervolgt -voor rang heeft op het rechts afslaand verkeer, vroeg de politierechter donderdag een beetje verbijs terd aan de 28-jarige beroep schauffeur C.D.G uit Zevenber gen. Het was hem niet aan te praten. Daardoor kon het waar schijnlijk ook gebeuren dat de man op 1 april j.l. in Hulst een fietser aanreed, die op de Ab- sdaalseweg reed. Op 25 meter voor de afslag passeerde hij de fietser die op die korte afstand al naast hem was gekomen. Toen de chauf feur de bochtmanoeuvre inzette. De gevolgen waren er dan ook naar. De fietser, mej. M. J. v.d. Velde, raakte zwaar gewond. Ze heeft drie maanden in het zie kenhuis moeten liggen. Er was een getuige die het meisje had zien fietsen en ook de aanrijding had zien gebeuren. Ze had me toch links kunnen inhalen, voer de chauffeur donderdag nog ter verdediging aan. De officier achtte aanmerkelijke schuld bewezen en eiste f 600 boete, drie maanden ontzegging uit de rijbevoegdheid voorwaardelijk, met een jaar proeftijd. De poli tierechter vond het een zeer ern stige zaak. Te meer daar, zoals hij tegen G. zei, u de fietser ge zien hebt en toch bent gaan in halen en rechtsafslaan. Dit is een zeer ernstige verkeersover treding. Om de man in de uitoe fening van zijn beroep niet al te zeer te duperen, kwam de poli tierechter niet aan het rijbewijs van verdachte, maar een gel dboete van f 400 vond mr. So-; linge hier wel op zijn plaats. (Van een onzer verslaggevers) ROERMOND In het Benelux-parlement is er sterk op aangedrongen het zeehavenbeleid ook op het achterland te richten. Dat dit nog niet is aangeslagen bij de bewindslieden, is volgens drs. M.C. Verburg gevaarlijk kortzichtig. De heer Verburg, voorzitter van de zeehavencommissie van de raad gevend interparlementaire Benelux raad, directeur van het ETI voor Zeeland en lid van de eerste kamer, deed zijn uit spraak in Roermond op de twintigste Limburgse haven- en industriedag, die gisteren werd gehouden. De heer Verburg hield daar een inleiding over het onderwerp „groeipolen aan de kust en in het achterland". "Volgens drs. Verburg moet de gebondenheid van bedrijven aan zeehavengebieden niet overdre ven worden. Uit een komende nota over de industriële her- struktur^J wg van het ministerie van Ec nische Zaken zal moeten bö/cen welke bedrijf stakken groeivooruitzichten hebben en in hoeverre deze be drijfstakken zeehavengebonden zijn. Maar het ziet er volgens de heer Verburg naar uit, dat er in elk geval een tekort zal zijn aan vestigirigsruimte van zeehaven gebonden industrieën. Een te kort niet slechts in het alge meen, maar ook regionaal beke ken. De heer Verburg wierp dan ook de vraag op of het niet wen selijker zou zijn ook kleinere in dustriecomplexen aan te leggen in plaats van alleen maar grote. Aan knooppunten in het ach terland blijken gunstige voor waarden geschapen te kunnen worden voor de vestiging van de basisindustrie en de daarmee samenhangende verwerkende industrie, aldus de heer Ver burg. Bedrijfseconomische na delen hiervan worden nationaal-economisch opge vangen door hët spreidingsef- fekt. Gebleken is volgens de heer Verburg, dat aluminiumfabrie- ken, olieraffinaderijen en ver werkende chemische fabrieken ook meer marktgebonden vesti gingsplaatsen kunnen opzoeken dan havengebonden- Vooruitzichten voor zaterdag en zondag, opgesteld door het KNMI op donderdag om 18.OC uur- wisselvallig en vrij koel Weersvooruitzichten in cijfers gemiddeld over Nederland. Voor zaterdag: aantal uren zon: 1 tot 8, min. temp.: om streeks 10 graden, max temp.: omstreeks 16 graden, kans op een droge periode van minstens 12 uur: 70 procent, kans op een geheel droog etmaal: 30 procent. Voor zondag aantal uren zon: 0 tot 6, min. temp.omstreeks 10 graden, max. temp.: omstreeks 17 graden, De waterhoogten van donder dagmorgen, meegedeeld door Rijkswaterstaat: Konstanz 423 (min 3), Rhein- ielden 290 (min 1), Plittersdorf 456 (min 13), Maxau 516 (min 13), Plochingen 143 (min 2), Mannheim 354 (min 9), Stein- bach 115 (min 4), Mainz 341 (min 7), Bingen 196 (min 6) Kaub 249 (min 8), Trier 226 (onv), Koblenz 243 (plus 1) Keulen 217 (min 13), Ruhrort 375 (mm 17), Lobith 1006 (min 10), Pannerdense kop 973 (min 0), Nijmegen 804 (min 8) IJssel kop 883 (min 4) Eetde IJssel 4091 (min 6), Deventei 284 (mm 7), Kaïerveei Spooidersluis47 (min 3), Monsin 5432 (mui 2), Borgha- 'en 3773 (min 17) Belfeld 1091 (plus 2), Grave beneden de Sluis 495 (onv Morgen, zaterdag 13 sept °eigen op Zoom 9 07 en 21 37 Hansweert 8 12 en 20 55 lerneuzen 7 46 en 20 28 «lissingen 7 19 en 20 01 «emeidiiigt 8 58 en 21 28 dacht aan het verkeers- en ver voersbeleid. Dit beleid vraagt dringend om de reeds lang gele den aangekondigde vaarwegen nota, vond de heer Verburg. Hij stelde, dat de vaarwegen onder gewaardeerd worden in het ver voer. Dat geldt dan niet voor het westen van Nederland en een typisch internationaal door- vaartgebied als Zeeland. Een groot nationaal belang noemde de heer Verburg de modernise ring van de vaarwegen in en door Limburg. Hij wees tenslotte op de stijging van het goederenver voer en het handelsverkeer. Een verdere stijging hiervan ligt vol gens hem in het verschiet door de struktureel toenemende in ternationale arbeidsverdeling. De rol van het vervoer als mid del tot bevordering van de re gionale ontwikkeling is geac centueerd door de veel grotere spreidingsvrijheid, aldus de heer Verburg. Hij spitste deze zaken concreter toe op de Lim burgse situatie. (Van onze correspondent) HULST - Op de T - kruising Grote Markt - Cornelis de Vo- splein in Huist is de bromfietser G. de K. uit Hulst op de auto van C.S. eveneens uit Hulst gebotst. De K. werd ter observatie naar het St. Liduinaziekenhuis in Hulst overgebracht. Het onge luk gebeurde doordat S. op de kruising de doorgang niet vrij liet, waarna De K. op zijn auto botste. (Van ccn onzer verslaggevers) GOES - Naar aanleiding van zijn benoeming tot distrietstuberculosc-arts voor de provincie Zeeland heeft dr. J.M. van Daal zijn functie als medisch directeur van het streekziekenhuis De Bevelan- den in Goes neergelegd. Op woensdag 17 september zal dr. Van Daal afscheid nemen van het ziekenhuis tijdens een receptie van 16.30 uur tot 18.00 uur in de recreatiezaal van ge bouw Noord in het ziekenhuis complex. vestigingsplaatsen. De heer Verburg besteedde in zijn pleidooi ook ruime aan- (Van onze correspondent) MIDDELBURG - Een heel vervelend ongeluk overkwam de 55-jarige S.F.B. uit Terneuzen. Deze reed, zoals ter zitting van de Middelburgse politierechter bleek, op 12 juni met zijn brom mer op de Buitenhoofd- Oostsluis toen hij pardoes een voorrangskruising overstak. Daar kwam hij in botsing met een mororrijder. Beide mannen raakten zwaar gewond. B. was wel in ernstige mate schuldig, meende de officier van justitie. Maar omdat hij er zelf ook zo slecht afgekomen was, wilde hij het op f 250 boete houden. De politierechter vonniste conform (Van een onzer verslaggevers) BERGEN OP ZOOM/ANT WERPEN - De opening van de Scheldc-Rijn-verbinding gaat op 23 september niet door als die dag de stakingsactie van de bin nenschippers in België nog voor tduurt. Zoals wij uitvoerig heb ben bericht ligt in de bedoeling dat deze nieuwe scheepvaart verbinding de 23ste door konin gin Juliana en koning Boude- wijn in de Kreckraksluizcn wordt geopend. „Wij hopen natuurlijk, dat de feestelijkheden die dag kunnen doorgaan, maar als het geschil met de schippers dan nog niet bijgelegd is, wordt de opening verschoven, want wij willen de beide vorsten en de andere ge nodigden niet aan actie bloot stellen", aldus de Antwerpse schippers voor de haven, Leo Delwaide, gisteren tegen De Stem. Inmiddels is het pro gramma voor de 23ste gereed gekomen. Het ziet er als volgt uit: 10.45-11.20 uur: samenkomst genodigden in het Markiezenhof te Bergen op Zoom; 11.35 uur: aankomst van ko ningin Juliana en koning Bou- dewijn; 11.55 uur: kort welkom door de burgemeester van Bergen op Zoom; 12.10 uur: vertrek per autobus naar de diensthaven van de Kreekraksluizen. Inscheping van de genodigden aan boord van de motorschepen Flandria 16, Flandria 17 en Flandria 24; 12.50 uur: -vertrek van de schepen naar de Kreekrakslui zen; 13.05 uur: in bedrijfstelling van de sluizen door de beide vor sten; 13.25 uur: vertrek van de schepen uit de Kreekraksluizen en vaartocht via het Schelde- Rijnkanaal naar de haven van Antwerpen; 15.10 uur: aankomst in de ha ven van An terpen bij Kaai 13; 15.35 uur: Ontvangst in de Stadsfeestzaal aan de Meir te Antwerpen. Kort welkomst woord door de burgemeester van Antwerpen, en toespraak door de ministers van Verkeer en Waterstaat en van Openbare Werken; 16.10 uur: Vertrek van beide vorsten (Van onze correspondent) MIDDELBURG - „Die schut ting die u daar gebouwd heeft, is een geheide pestschutting". In deze niet mis te verstane be woordingen het de officier van )ustitie. mr W Mijnssen de 45- jarige G A van O utt Absdaie weien dat hl) het met eens was mei hei gedrag van de man V an O heeft diverse keren narigheid gehad met zijn buren, maar de maal raakte goed vol toen hij op 9 novenibei vorig laar een klacht deponeerde btj de gemeenteraad van Hulst over zijn buren, de tannlie S. Deze familie, man, vrouw en dochter, zouden zich om de buurman Van O. te kwetsen steeds voor het zijraam naakt hebben uitgekleed Die aanblik zou voor van O te veei zijn ge weest Deze trok vlak voor het bewuste raam, weliswaar in zijn eigen tuin, een vier meter hoge schutting op van oude planken. De familie S. was op haar beurt zo vreselijk boos over de valse aantijgingen („We zijn helemaal geen naaktlopers"), dat zij ge noegdoening eisten van hun buur. De gemeentelijke wel standscommissie, die de schut ting woest lelijk vond, keurde het gevaarte af, en Van O. kreeg opdracht het zaakje af te bre ken, Tegelijkertijd zou hij een afvoerleiding die hij vanuit zijn tuin in een sloot bij het huis van zijn buren had laten uitkomen moeten veranderen Van O. vol deed aan geen van de drie opd rachten, met het gevolg dat on langs een ploeg van 19 gemeen tewerklieden het bouwwerk moesten afbreken Een ellendige zaak, vond mr. W. Solinge, de politierechter. Het is al jaren ru zie tussen de buren, er is altijd wat. De officier van justitie voegde van O. zelfs toe: sinds u in Absdaie bent komen wonen, is het misgegaan in de buurt. De officier eiste f 150 boete voor de belediging van de familie S. en f 150 boete voor de schutting en de afvoer Mr H. Tichelman de verdediger, zei dat zijn cliënt inderdaad beter had moeten we ten. Hij had zijn beschuldigin gen over de familie S. nooit aan de gemeente moeten sturen Omdat er over en weer getrei terd werd vond de verdedigei de geldboete wel wat erg hoog De politierechtei deed dan ook iets af van de eis van de officier, en veroordeelde van O. tot f 100,- voor de beledigingen en f 150 voor de twee gemeentelijke kwesties. „Het oude rechtswezen kan niet allen bestudeerd wor den aan de hand van de ar chivalia, die door verschei dene gerechtelijke instel lingen werden nagelaten", zo zegt de heer F. van Molle, de auteur van een opmerke lijke brochure over het strafrecht zoals dit vier a vijf eeuwen geleden in onze gewesten gold. „In de rechtszalen van weleer prijkten naast glasramen, beeldhouwwerken, wapens en beeltenissen van vorsten ook schilderijen, die Chris tus aan het kruis, het laat ste oordeel en andere ge- rechtigheidstaferelen voor stelden, van bijbelse, histo rische, mythologische, le gendarische of allegorische aard". De heer Van Molle vestigt in zijn brochure de speciale aan dacht op opmerkelijke voor werpen, die met de recht spraak te maken hebben en waarvan er maar weinig zijn overgebleven, namelijk meta len vuisten en koppen, die nog bewaard zijn gebleven in het stadhuis van Veurne in Sluis en in Veere. Voornamelijk wanneer een burger één of andere magi straat tijdens de uitoefening van diens ambt had beledigd of zelfs handtastelijk was ge worden, werd de schuldige door de rechter in vele geval len veroordeeld tot het laten maken van een metalen vuist of hoofd met daarbij een kope ren bord waarop duidelijk vermeld stond de naam van de veroordeelde en de overtre ding waaraan hij zich had schuldig gemaakt. De bedoe ling is duidelijk. De man ver loor er zijn reputatie van goed burger door en het diende als afschrikmiddel voor anderen, waijt deze attributen worden bijna altijd „ter versiering" achter tralies in de rechtszaal opgehangen. Maar al te vaak gebeurde het ook dat de veroordeelde, naast het betalen van een forse gel dboete nog eens een schilderij of een kerkraam moest laten maken. Het vervelende voor de schuldige daarbij was dat ook daarop zijn naam en de reden waarom hij dit had moeten schenken ook daarop duidelijk dienden vermeld te worden. Het prettige ervan was dat op die manier heel wat kunstwer ken voor het nageslacht zijn bewaard gebleven. Maar daaraan zal de veroordeelde op dat moment weinig be hoefte hebben gehad. Het oudste opschrift in Veurne dateert uit 1499. Het is uitgevoerd in gotische frac tuur en werd in spaartechniek uitgestoken op een koperen plaat, die uit twee stroken werd samengesteld. Het ver meldt dat Pieter de Beert in 1499 door het gerecht van Veurne-Ambacht veroordeeld Ijzeren vuist in belfort vah Sluis werd „dit hoofd" te plaatsen omdat hij gedreigd had de he ren van de wet uit het raam te gooien. Ook in de oudheidkamer te Sluis bevindt zich een derge lijke vuist. De inlichtingen die over de berechting van Jan Pauwels Cornelissen daar be schikbaar zijn, zijn veel uit voeriger. Jan Pauwels was in Sluis voerman en koopman. Wegens zijn twistziek karak ter en zijn herhaaldeijke schulden had hij reeds vaker met het gerecht te maken ge had. Omstreeks kerstmis 1547 had hij de gezworen kolfdra- ger en gevangenbewaarder van Sluis, Pieter van de Schil de, die hem moest opleiden, geslagen en zijn kap aan stuk ken getrokken. Dit vergrijp deed blijkbaar de maat over lopen en op 19 juni 1548 werd Cornelissen door de schepen bank veroordeeld. Hij moest zo lang op het schavot te kijk staan als het de schepenen be haagde en „op verbeurte" van zijn vuist werd hij voor zes jaar uit Vlaanderen verbannen. Hij werd tevens verplicht aan een wand in het schepenhuis een vertiende ijzeren vuist te laten plaatsen samen met een kope ren plaat met de vermelding van zijn naam en de reden van zijn bestraffing. Het smeedij zeren vuistje is wat mager en ook minder dreigend uitgeval len dan de gebalde vuisten van Veurne, voor de Sluizenaren sprak het wellicht niet minder een duidelijke taal. De bijbe horende koperen plaat, die in een sierlijke gotische fractuur de aanmaak van „desen vuist" vermeldt is een fragment van een oude grafplaat. Een archeologisch boeiend en semble bevindt zich nog in hei stadhuis te Veere, namelijk drie massieve geelkoperen vuisten, waarop de naam van de veroordeelde vermeld staat. Hier dus geen bijbehorende koperen plaat. De eerste vuist draagt, gegraveerd op een brede manchet de naam van Jacob Pieterssonne. Op de tweede staat behalve de naam van Adriaen Bra het jaartal 1546 vermeld. Het derde exemplaar vertoont geen ge balde vuist, maar wel een hand die stevig een kleine bijl om klemt. Op het blad van het bij ltje werd de naam van ene Hu- brecht Breembos gegrift. Van Breembos is bekend dat hij een schrijnwerker was en de stadsbode, die zich bij hem aanmeldde ter uitvoering van een vonnis, niet alleen zwaar beledigd had, maar zelfs met een bijl naar hem had gegooid. De straf was niet mals. de baljuw van Veere eiste een boete van zestig ParijSe pon den „de afzettinge van es voor- sz. Hubrechten rechter vuyst". Niet te verwonderen dat breembos zeer om ootmoedig „Gracie voor rigeur van juwti- tie" verzocht. Hij beloofde niet in herhaling te zullen vallen. Op 30 januari 1550 velden de burgemeesters en schepenen hun vonnis. De driftige schrijnwerker werd veroor deeld tot „een eerlijke betering met een wassen toorts van twee pond waaraan een meta len vuist hing" met „zynen naam daer op". De toorts moest hij in de kerk van Veere laten voor het heilig sacra ment, maar de vuist moest hij terugbrengen naar de vier schaar. Voorts moést Breem bos binnen de zes weken „een metale vuyst met een metale bylken daerin" doen gieten er zijn naam laten op „sculpe- ren" en ze in de vierschaar doen ophangen „ten aanzien van eenen yegelyken tot een eeuwige memorie". De be waarde vuist, met het bijltje wijst er op dat Breembos geen gebruik maakte van de moge lijkheid, die hem door het von nis gelaten werd, in plaats van deze vuist te bekostigen, vier ponden Vlaams te betalen, deels bestemd voor herstel lingswerk aan de Veerse Kaai en deels voor de versiering van de rechtszaal. G. W1JNE. De milieudag die één van de laatste weekeinden van augus tus in Aalter werd gehouden heeft niet alleen de jeugd aan gesproken maar kreeg ook be langstelling van enkele politi ci. Zullen zij de boodschap die daar gepredikt werd gaan ver tolken in het Belgische parle ment of was deze belangstel ling alleen maar uit electorale overwegingen ingegeven is een vraag die de toekomst zal moe ten uitwijzen. Het merkwaardigst op deze milieudag was echter de man achter de beweging die ook aan de basis lag van deze orga nisatie met name de pater- jezuiët Luk Versteylen. Zelf zegt hij dat zijn Groene Fiet sers geen als zondag gestruc tureerde beweging zijn. „We hebben geen ledenlijsten of zo, want dan zouden we grijpbaar worden. Moesten we een partij gaan vormen, werden we me teen ingekapseld in het sys teem, en dat willen wij juist niet", betoogt hij. De jezuiët Versteylen werd in de streek van Antwerpen enige tijd geleden de anti- Vekemans genoemd. Dat had verband met de berichten dat een Vlaamse ordegenoot van hem in het Chili van Frey - dus vóór het Allende regime - geld zou gekregen hebben van de CIA om de christendemocrati sche Frey te steunen. De man die nu de noodzaak bepleit van anders te gaan leven - van waar de tweede naam van zijn organisatie „Agalev" - blijkt in zijn handelingen het tegen overgestelde te zijn van ie mand die geld zou accepteren om een regime te steunen. „Het systeem bestrijden" zijn woorden die herhaaldeli jk uit de mond weerklinken wanneer je met hem praat. Niet met geweld maar op een lieftallige dikwijls onver wachte en sympathieke wijze. „Onverwacht passief geweid is dodelijk voor het huidige sys teem", zegt Luk Versteylen. De taktiek die hierbij ge bruikt wordt is de eigen voor schriften van het systeem te onderhouden tot in het absur de. Zo wil men de noodzaak aantonen van anders te gaan leven. Eenkele voorbeelden Op de Antwerpse tram wordt er sinds enige lijd muziek uit gezonden, onderbroken door reclameboodschappen. Hier tegen is al veel protest geko men. Agalev wil nu met twin tig man op dergelijke trams stappen en er luid beginnen te zingen. Verwacht wordt dat de politie processen-verbaal zal opmaken. „Wanneer ze dat doen wegens ons lawaai, dan moeten ze ook de Antwerpse trammaatschappij in overtre ding nemen" menen de Groene Fietsers. Deze naam kregen ze bijna automatisch ómdat hij nauw verbonden is met de gebruikte betogingstactiek. Luk Ver steylen: wij hadden gemerkt dat de klassieke betogingen niet meer of veel minder in sloegen. Daarom organiseer den wij reuzefietstochten, he lemaal volgens het verkeers reglement, maar met zo'n aan tal dat het verkeer er lam door komt te liggen. Zoals door Brussel rijden, met honderden na mekaar Het is trouwens nu een fiet stocht tegen het geplande duwvaartkanaal Oelegern- Zandvliet dat de regering in het stadsblad 'een besluit pu- blieeeide waarbij ze onder druk van actiegroepen atziet van de dertinitieve beslissing dooi de vorige regering geno men om het duwvaartkanaal aan te leggen" De actie tegen het duw vaartkanaal was maag een voorbeeld van waartegen Aga lev is en dan nog een slecht. De ideologic is samen te vatten in drie punten die vooral neer komen op het waarde hechten aan dingen die toevallig 't minst kosten. Daarom tegen over de prestatie de antippres- tatie, tegenover de consumptie de ariticonsumptie, tegenover de concurrentie de samenho righeid. Het gaat hein bij ons niet meer om het redden van bo men of om het niet meer kun nen vangen van vlindertjes maar wei om het vrijwaren van kinderlevens. Nu al wordt er om de 22 uren een kind dood gereden en de prognoses stel len dat alle kinderen In 1972 geboren betrokken zullen w01 den bij een verkeersonge val, en dat i procent van die generatie zai stei ven door het verkeer Dal zal zo blijven als de huidige generatie veelei send en verwend blijft. Want dan komen ei auto's bij en worden ei meei autostrades aangelegd. We moeten dat be leid doen stoppen. De wéi'eid van morgen mag niet gemaakt worden door mensen van gis teren", aidus pater Versteylen

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 3