Was aantal werkelijk het breekpunt? Aarzelend „ja industriebond NVV van Muurvast Campagne op komst om bochtafsnijding bij Batli en Baalhoekkanaal te torpederen GEEN SURINAMERS NAAR STAVENISSE: ONTWERPAKKOORD NW-NKV IVOORKUST WIL DIALOOG MET ZUID-AFRIKA VOORTZETTEN WAALS VERZET TEGEN SCHONERE MAAS TEN REHOEVE VAN NEDERLAND' Nederland slaat goede slag binnenland buitenland Dienstplichtige krijgt deel munitie- en wapen verzameling terug MODE VAN WITTEVEEN Vragen over plannen met streekvervoer- bedrijven Beschermd Kritiek LKV op defensiebeleid Enige bron Rem Vuile lucht Denkfout VRIJDAG 12 SEPTEMBER 1975 11 23 De dorpelingen van Sta venisse op Tholen hebben deze week bepaald opschud ding gewekt. „Surinamers niet welkom", Is kort samen gevat het gebeurde. Menig een zal erdoor geschokt en verbijsterd zijn. Dus toch ook in ons eigen land echt racisme? Stavenisse.. Stap horst. De naam van dit plaatsje wil niet uit mijn ge dachten. Zouden velen van ons evenzeer geschokt ge weest zijn, als de gebeurte nissen afgelopen week zich in Staphorst hadden afge speeld? Staphorst is beken der in Nederland. Fotografe ren is er in het dorp officieel verboden. In veel huisgezin nen mag geen dokter over de drempel komen. Algemeen gezegd is Staphorst een ge meenschap, waar „vreemde elementen en invloeden" in de ruimste zin van het woord geweerd worden. Staphorst en Stavenisse kun je niet zonder meer op een hoop gooien. Maar overeen komsten zijn er wel. Die overeenkomsten moeten ge zocht worden in de geestelij ke achtergrond, waarvan ds. J. van Prooijen van de oud- gereformeerde gemeente in Stavenisse blijk heeft gege ven op de inmiddels wel be rucht geworden hoorzitting. Volgens deze dominee zijn we allemaal mensen en zijn alle mensen gelijk. Maar in zijn visie alleen op deze grond: voor God zijn we al lemaal zondaren. Voor de kerkelijke richting van ds. Van Prooijen betekent dit in feite concreet: elke mens is slecht in hart en nieren, er is n'ets goeds aan. Dat was zijn diepste uitgangspunt toen hem gevraagd werd naar zijn oordeel over de tijdelijke komst van Surinamers. Voor de oud-gereformeerde domi nee kwam daar nog een as pect bij, dat de zaak alleen nog maar erger maakte. Zon der het uitdrukkeliik te zeg gen, hanteerde hij in zijn betoog h°t gezegde: ledigheid is des duivels oorkussen. Dat er voor de Surinamers tij dens hun eventueel verblijf in Stavenisse alleen maar le digheid was weggelegd, stond voor deze dommee als een paal boven water. Er was geen werk op liet eiland, er was geen vertier, er wa ren geen ontspanningsmoge lijkheden. Het kwam niet in hem en in geen enkele ande re aanwezige op te informe ren, of het Centraal Bureau Uitvoering Vestigingsbeleid Rijksgenoten voorzieningen zou treffen. Voor ds. Van Prooiien was de situatie dan ook glashelder: er kon alleen maar onheil te wachten staan. Onheil in de meest zware zin van het woord. Dat hij daarbij de tweede wereldoorlog en de waters noodramp in een adem noemde, kan degenen niet NUNSPEET (ANP) De bondsraad van de industrie bond NVV heeft gistermid dag zeer aarzelend en met de grootst mogelijke moeite zijn fiat gegeven aan het ont- werp-akkoord tussen NVV en NKV over de oprichting van de federatie Nederlandse vakbeweging. Aan het extra-congres dat op 21 oktober wordt gehouden zal dan ook een gunstig advies worden gegeven, maar de bondsraad heeft daarbij wel en kele voorwaarden gesteld, In de eerste plaats dient op korte termijn, doch in ieder geval voor 22 oktober als de bondsraad opnieuw bijeen komt, duidelijk antwoord te worden gegeven op een reeks Ënanciceï-organisatorische VTagen. Voorts meent de bondsraad van de industrie bond NW dat de ontwerp overeenkomst tussen NVV en NKV ongeclausuleerd dient te worden aanvaard. Dit betekent onder meer dat er volstrekte duidelijkheid moet komen van met name de industriebond NKV omtrent het streven naar een nauwere samenwerking en fusie. De industriebond NKV is daaromtrent volgens de bondsraad van de industrie bond NVV steeds onduidelijk gebleven, waardoor in dit be- leidscollege grote beduchtheid bleek ten aanzien van de voorgenomen federatie. Veel argwaan was er ook ten aan zien van de verhouding van de federatie tot de kerken, waar naar volgens de ontwerp-over- eenkomst tussen NVV en NKV dient te worden geluis terd. De beraadslagingen ln de bondsraad van de Industrie bond NVV over de federatie- plannen begonnen woensdaga vond en duurden gisteren de hele dag voort. In feite waren er geen duidelijke voorstan ders in het beleidscollege te vinden. Aarzeling, wantrou wen en gereserveerdheid klonk uit de mond van vrijwel alle woordvoerders. Onzeker heden bijvoorbeeld over de fi- nancieel-organisatorische opzet van de federatie. Gebrek aan vertrouwen in de bereidheid tot nauwe samenwerking bij de industriebond NKV en an dere overwegingen leiden tot conclusies als ..papieren fede ratie", „we starten ons in een avontuur" waarvan de afloop bekend is„federatie is cre matie", en „we moeten vast houden aan ons principe van de ene ongedeelde vakbewe ging". DEN HAAG (ANP) Het hoog militair gerechtshof heeft gisteren de 22-jarige dienst plichtige korporaal H.J.B. uit Den Bosch, gelegerd in Schaarsbergen veroordeeld tot twintig dagen gevangenisstraf, waarvan 11 voorwaardelijk. Het hmg beval daarbij, te ruggave van een deel van de wapen- en munitieverzameling Van de korporaal. De advocaat-fiscaal had 20 dagen gevangenisstraf, waar van 11 voorwaardelijk geëist met een proeftijd van twee jaar en onttrekking aan het verkeer van alle in beslag ge nomen vuurwapen- en muni tieonderdelen uit B's verzame ling. B. is een verwoed verza melaar van wapens en muni tie. De krijgsraad in Arnhem had hem eerder veroordeeld tot eenzelfde straf als de ad vocaat-fiscaal had geëist. Enkele broeken, bloezen en truien uit de collectie die Witteveen voor het nieuwe seizoen inkocht. De daarbij gedragen kleine schoudertassen, gaan het volgens de modevoorspellers deze winter helemaal maken. verbazen die een beetje op de hoogte zijn van de geeste lijke sfeer en mentaliteit van zijn kerkelijke richting. Ds. Van Prooijen was een factor. Uck andere factoren moeten een rol gespeeld hebben. „De mensen zijn hier ontzettend op d'r zelf", zo typeerde te genover ons een inwoonster liet dorpskarakter van Sta venisse. Deze inwoonster was er niet geboren en getogen, maar woonde er al zestien jaar. Zij schetste echter ook het volgende beeld: „De mannen zijn overdag alle maal afwezi», de meeste jon gelui ook. Het dorp is over dag uitgestorven. Er zijn al leen vrouwen, kinderen en ouden van dagen". Net alsof zc wou zeggen, dat Stavenis se er overdag zo weerloos bij ligt. Voor haar gevoel bete kende de komst van de Suri namers indringerigheid en overspoeld worden. Vooroordelen hebben in Stavenisse de gang der ge beurtenissen bepaald. Het trieste is echter geweest, dat een redelijk gesprek niet meer mogelijk bleek. Op de hoorzitting deze week werd vrij snel voor elke buiten staander duidelijk dat de emoties het bij voorbaat had den gewonnen. Tegen die achtergrond blijft een laatste vraag recht overeind staan. Hoe serieus kan het argu ment genomen worden van de tegenstanders, dat het he lemaal niet ging om een principieel „nee" tegen de komst van Surinam,®1"», dal alleen het circulerende aantal veel te veel was en dat de opvang van 50 tot 100 Suri namers eigenlijk geen punt van discussie vormde? Met twijfels aan de oprechtheid van dit gehanteerde argu ment heb ik Stavenisse na de hoorzitting verlaten. Te veel heerste er een overwin ningsroes na de mededeling van directeur Breddels van het Centraal Bureau Uitvoe ring Vestigingsbeleid Riiksge- noten, dat hij de minister zou adviseren geen enkele Surinamer naar Stavenisse te laten gaan. JAN BOUWMANS Het komt erg dikwijls voor dat er iets aan\ of tegen een muur moet worden bevestigd. Het ophangen van een schilde rij of andere wanddecoratie, geeft in het algemeen niet zo veel moeilijkheden (al kan een extra harde muu/r het toch wel erg lastig maken) maar- als er zwaarder of omvangrij ker toestanden aan een wand bevestigd moeten worden, is een verantwoorde en secure constructie noodzakelijk. Koop je b.v. schrootjes, dan staat er in de handleiding voor de montage dóódsimpel: breng zo nodig eerst een regelwerk van houten latten op de muur aan. Jawel, maar dat is vaak wel eerst een hele klus apart. Als de muur geschikt is om er stalen nagels in te slaan (dat valt uit te proberen), dan zou den die latten daarmee gespij kerd kunnen worden. Denk er echter wel aan, dat de spijker, bij een regeldikte van ca. 2cm., toch minstens 2Vz cm in de muur gedreven moet wor den. Meestal is deze methode te weinig betrouwbaar. Lukt het teel, boor dan in de houten regels eerst heel dunne gaat jes, voordat u de spijkers er doorheen slaat. Moet er ge boord worden, dan kost het maken van zo'n regelwerk ve le uren. Soms ook kopzorgen: b.v. als de schroef gaatjes in de latten niet corresponderen met de gaten die (misschien met veel moeitein de muur ge boord zijn. Boor daarpm eerst in de latten dunne gaatjes waar de schroeven goed door heen gedraaid kunnen worden, en prik daar doorheen de plaatsen op de muur aan waar geboord moet worden. Werk zo lat voor lat af, dus niet eerst alle latten voorboren: als ze door elkaar raken, wordt het weer eep. heel gezoek. Lat ten op de muur lijmen (met mnntagekit) is vaak wel mo gelijk, maar die methode is niet geschikt als aan de latten zware dingen komen. Voor dunne wandplaten gaat het vack wel. Het aanbrengen van dikke latten of balkjes op de muur, zoals voor het bevestigen van wandmeubels, klaptafels e.d., geeft dikwijls onverwachte problemen. De meest gemaak te fout is, dat in een balkje vam b.n. zo'n 4 a 5 cm, de schroef gelijk valt met de voorkant vpn het balkje. Zelfs als u dan een zeer lange schroef gebruikt, is de beves tiging vaak niet stevig genoeg. Boor daarom in het hout eerst een gat van ca. 1 cm diameter tot halverwege de dikte van het balkje. Boor de rest van de houtdikte door met een boort je van 2 mm. De schroef kan dan tot de helft in het hout worden gedraaid, en biedt on eindig veel meer sterkte. En zie nooit op tegen het boren van wat gaatjes méér, als de boel echt stevig moet komen te zitten.' JOHANNESBURG (AFP- UPI) Ivoorkust is meer dan ooit besloten zijn politiek van een dialoog met Zuid-Afrika zonder voorwaarden vooraf voort te zetten. Dit heeft de minister van Voorlichting, Laurent Dona Fologo, op de eerste dag van een officieel bezoek van tien dagen aan Zuid-Afrika verklaard. Aan een banket in een hotel in Johannesburg waar negers en blanken door elkaar zaten, zei de minister dat de proble men zullen worden opgelost via een dialoog en onderhan delingen en niet noodzakelij kerwijze door middel van ge weld, vrees en haat. „De republiek Zuid-Afrika is een Afrikaans land, haar inwoners zijn Afrikanen Voorts is het een van de meest ontwikkelde landen van Afrika en dat kan van groot gewicht zijn voor de toekomst van ons gemeenschappelijk continent. Daarom wensen wij ook dat de voorwaarden voor een toenadering beter wor den", aldus de minister. Hij sprak zich uit voor een nieuwe periode van economi sche samenwerking tussen de twee landen. In dit verband gaf hij te kennen dat de Zuid- afrikaanse luchtvaartmaat schappij wellicht binnenkort landingsrechten in Ivoorkust krijgt op haar lijnen naar Eu ropa. „Het was een lange reis hierheen, maar wij zijn er ze ker van dat dit in de toekomst veel korter zal worden", aldus Fologo. Aangezien Zuidafri- kaanse vliegtuigen niet in an dere Afrikaanse staten mogen landen, vliegen zij van Wind hoek in Namibië zonder tus senlanding naar Europa. De minister van Ivoorkust had eerst van Abidjan naar Parijs moeten reizen om vandaar op IN Londen hebben 61 treinrei zigers verwondingen opgelo pen, toen een forensentrein in het Zuidwesten van de stad op een lege trein reed. Acht ge wonden moesten in een zie kenhuis worden opgenomen. een toestel naar Zuid-Afrika over te stappen. DEN HAAG (ANP) Het Tweede-Kamerlid Van der Doef (PvdA) heeft minister Westerterp van Verkeer en Waterstaat schriftelijk om na dere inlichtingen gevraagd over de plannen van de spoor wegen met de streekvervoer- bedrijven. De vragen zijn ge baseerd op het bericht in het blad „Versnelling", personeels orgaan van de busbedrijven, over de overdracht door NS van de aandelen in streekver- voerbedrijven aan een nieuw te stichten, houdermaatschap- pij. A' papier oor uw pen Brieven voor deze rubriek moeten met volledige naam en adres worden ondertekend. Bij publikatte zullen deze vermeld worden. Slechts bij hoge uit zondering zal van deze regel worden afgeweken. Naam en adres zijn dan bïj de redactie bekend. Pubükatio van brie ven (verkorf of onverkort) betekent niet dat de redactie het in alle gevallen eens is mot Inhoud, c.q. strekkin®. Naar aanleiding van het ar tikeltje ,'in huis en tuin" door Hans Veldhuis, gepubliceerd in„De Stem Vrij Uit" van 6 september j.l. zou ik het vol gende willen opmerken. Het maken van droogboe- ketten, samengesteld uit bloe men en planten uit de vriie natuur, was inderdaad een in teressante bezigheid. Het zou het nog zijn, ware het niet dat er in de Nederlandse planten wereld de laatste jaren tien tallen soorten zijn verdwenen en honderden met uitsterven worden bedreigd. Dit door beekkanalisatie, ontginning, bebouwing, het gebruik -van bestrijdingsmiddelen en het verzamelen van wilde planten. Het is ook daarom dat de Na tuurbeschermingswet, van kracht geworden in 1967, in 1973 is uitgebreid met een lijst van beschermde dier- en plantesoorten. Bovengenoemd besluit is gepubliceerd in het Staatsblad van het Koninkrijk der Nederlanden van 6 augus tus 1973. Daarin werd be paald dat het verboden is een plant behorende tot een be schermde plantesoort, of een deel daarvan, uit te steken, te plukken of af te snijden. Een overtreding kan met een hech tenis van ten hoogste drie maanden of een geldboete van ten hoogste duizend gulden worden gestraft. De in het artikel genoemde Kaardebol komt op voornoemde lijst voor. Het is maar dat u niet voor onaangename verrassin gen komt te staan. ZUNDERT P. ADRIAENSEN, UTRECHT (ANP) „Poli tici van Nederland beslissen over zaken - ook over defensie waar zij eigenlijk zoweinig verstand van hebben, dat de schrik om het hart slaat". Aldus voorzitter M.C.A. Meijer van de Landelijke Kor poraals Vereniging. Hij zei dit gisteren in Utrecht op een bij eenkomst van het 10-jarig be staan van de LKV die 5500 man telt. Meijer zei dat de perspectie ven voor „defensie" weinig re den tot feestvieren geven. De huidige toekomstverwachtingen bij defensie zijn ondoorzichtig en somber. Het is al bezuinigin gen wat de klok slaat. Vooral de laatste tijd kan men zich niet aan de indruk onttrekken dat zeker defensie in de rijks begroting als sluitpost wordt gebruikt, constateerde de LKV-voorzitter. Hij deed een beroep op de regering de loya liteit van de beroepsmilitairen niet te misbruiken door van defensie een sluitpost op de begroting te maken. (Van onze correspondent) BRUSSEL In Walloni is groot verzet gerezen tegen de Belgisch-Nederlandse verdra gen inzake de afsnijding van de Bocht van Bath, het Baalhoek kanaal en de drinkwatervoor ziening van Nederland via de Maas. De gewestelijke econo mische raad van Wallonië, spreekbuis van de Waalse on genoegens, eist de onmiddellij ke stopzetting van de Neder lands-Belgische „koehandel". Be raad vreest, dat deze on derhandelingen, waar Wallonië als een van de meest belang hebbende partijen buiten werd gelaten, het einde betekenen van de industrialisatie van het Maasbekken omdat Nederland zeer vergaande eisen zou heb- oen gesteld ten aanzien van de kwaliteit van het Maas- en Scheldewater, noodzakelijker wijs nieuwe industrievestiging 'n het Maasbekken zullen af schrikken. De Walen vinden onaanvaardbaar dat de economische ontwikkeling van Wallonië onder voogdij van een 'nternationale commissie komt, ®et andere woorden dat Ne derland een stuk souvereira- 'eit over België toegewezen krijgt. De gewestelijke econo mische raad van Wallonië is voornemens om een grote eampagne te beginnen tegen de met Nederland gesloten verdragen die moet leiden tot een verwerping van het Belgi sche parlement van deze ver dragen over enkele weken, als "J in de Belgische Kamer w°rden besnroken. De Walen stellen zich op het standpunt dat nu de kolenmij nen grotendeels zijn gesloten, het water nog de enige bron van welvaart voor Wallonië is waarover zij alleen zeggen schap moeten hebben. Ze wij zen daarbij op het feit dat het Belgische water voor tachtig procent uit Wallonië afkomstig is. De Walen vinden echter wel dat de lasten die de wa tervoorziening met zich mee brengen (zuivering, bouw van spaarbekkens, distributie) voor rekening van de gehele Belgische gemeenschap moe ten komen. Ten aanzien van de drinkwatervoorziening ten behoeve van ons land vanuit de Maas is de situatie intussen nog lang niet zo optimistisch als Nederlandse persberichten hebben willen doen geloven. De Waalse PSC, zusterpartij van de CVP en een van de steunpilaren van de regering Tindemans, heeft bij monde van de partijvoorzitter en van het hoofdbestuur zeer nadruk kelijk gesteld, dat de voorbe reidende documenten die in verband met het Maaswater door ambtenaren van beide landen zijn geparafeerd, nog niet bindend zijn voor de Bel gische regering en op het eer ste gezicht onaanvaardbaar lij ken. Verwacht wordt dan ook dat de Waalse regerings- en op positiepartijen druk op de rege ring Tindemans zullen uitoefe nen om de klok weer terug te zetten, met andere woorden om de op papier gestelde ver plichtingen inzake de kwali teit van het Scheldewater en Maaswater af te zwakken ten gunste van de Waalse indus trieën. die het al moeilijk ge noeg 'hebben en geen kostbare zuiveringsinstallaties zeggen te kunnen financieren. De Walen zijn met hun protes ten overigens op een goed ge timed tijdstip gekomen. Ook in het Antwerpse bedrijfsle ven is men niet algemeen even gelukkig met de reeds geparafeerde akkoorden, die hier en daar gezien worden als een rem op de verdere groei van de industrie en haven van Antwerpen, nu Nederland daar een vinger in de pap heeft gekregen. Volgens de verdragen moet Nederland na melijk in de toekomst concreet op de hoogte worden gesteld van nieuwe investeringen op de Linkeroever van de Schel de. Alle nieuwe industrialisa tie- of uitbreidingsplannen voor de haven moeten boven dien de goedkeuring krijgen van een Nederlands-Belgische overlegcommissie. Nederland heeft van de Belgen steeds geëist dat de ontsluiting van de Linkeroever in Antwerpen de harmonische ontwikkeling van de overige zeehavengebieden in beide landen niet mag hin deren en daarom werd over eengekomen dat de concurren tiepositie tussen de zeehavens onveranderd dient te blijven in de toekomst. Het Baalhoek- kanaal-verdrag is bijvoorbeeld heel concreet op dit punt. In een zevental artikelen staat het volgende: België verbindt zich ertoe geen investeringsfa- caliteiten te verlenen zolang Nederland dat ook niet doet in het bedoelde gebied. Neder land zal van België concrete, geschreven informatie ontvan gen over nieuwe investeringen op de Antwerpse Linkeroever, over de aard van de bedrijven die zich daar vestigen, over de juiste vestigingsplaats en de oppervlakte van deze bedrij ven, over de grondprijzen, de werkgelegenheid maar niet over de naam van de bedrij ven. De industriegronden krij gen een minimum verkoop- en huurprijs op verzoek van Ne derland, die om de twee jaar wordt aangepast. Tenslotte verbindt België zich ertoe dat het niveau en de structuur van de havenrechten op biede oe vers dezelfde zullen zijn. Ten aanzien van de luchtver ontreiniging zijn in het ver drag ook de nodige punten vastgelegd. De gestelde eisen omvatten een gebied dat de volgende gemeenten omvat: Kieldrecht, Meerdonk, Doel, Kallo. en de industriezone op de rechteroever met Antwer pen. Zandvlied, Stabroek, Ka pellen, Hoevenen, Ekeren en de bijbehorende industriezone. Een Nederlands-Belgische overlegcommissie bepaalt de normen waaraan de bedrijven inzake de kwaliteit van de lucht moeten voldoen. Deze normen mogen niet minder streng zijn dan de strengste normen in" een van de beide landen, hetgeen betekent dat voor het gehele Antwerpse ha vengebied in de toekomst de Nederlandse normen van kracht zullen worden. Ook dat is een overeenkomst die bij de Walen kwaad bloed heeft ge zet. Bij een geschil zal een arbitrale commissie waarin geen Nederlanders en Belgen zitting hebben een uitspraak loen. Tenslotte komt er een strook groen van 500 meter tussen de uitlopers van het Antwerpse industriegebied en de Nederlandse grens. Pas wanneer die strook is aange plant, kan het nog te graven Baalhoekkanaal worden open gesteld. Naast het graven van dit kanaal omvatten de werk zaamheden nog het bouwen van een zeesluis, het aanleg gen van een voorhaven tussen het kanaal en de Bocht van Walsoorden, het aanbrengen van voorzieningen in de zee sluis voor het doorspoelen van het kanaal, het aanleggen van nieuwe en het aanpassen van bestaande waterkeringen. De kosten voor voorbereiding, uit voering van het Baalhoekka naal komen geheel ten laste van België. Ook als de werken schade veroorzaken zoals ver droging, verzilting, verontrei niging, omrij schade en waar devermindering van de onroe rende goederen moet België voor de kosten opdraaien. Maar België kan geen aan spraak maken van op Neder lands grondgebied uitgevoerde werken. Zo te zien om nog maar te zwijgen over de verplichting van België om de Schelde en Maas grondig te zuiveren heeft Nederland een goede slag geslagen. Wie aan politiek doet, kan met bovengenoemde opsomming van Belgische ver plichtingen inderdaad menig leek zand in de ogen strooien. Anderzijds dient echter ge zegd dat België voor deze con cessies heel wat terugkrijgt. Het krijgt namelijk niet min der terug dan de garantie dat de Antwerose haven kan blij ven voortbestaan en zelfs kan worden uitgebreid. In Antwer pen is men daar natuurlijk verheugd over, maar in Wallo nië doet men alsof dit Ant werpse belang geen Belgisch belang is. Daar zit dan ook de denkfout die de Walen maken maar die gezien de traditionele taalstrijd eenvoudigweg niet willen zien. JAN SCHILS

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 11