trr ZAND Nog nooit zoveel fouten zien maken Oranje valt door de mand Nederlaag komt erg hard aan Goed advie van spionnen PROBLEMEN ROND SCHEIDSRECHTER SNEL OPGELOST Hockey-dames vierde enrit cces BONDSCOACH KNOBEL: BRUIDSSKOW „CORA" Coach Gorski: 'eter Labruyere iii jeugdselectie loke van Tiel )akt naast titel toegang gratis Vette prijs in Engelse voetbaltoto Neeskens snel opgebrand DE STEM VAN DONDERDAG 11 SEPTEMBER is kloppen. Wethouders G. leys van Oostburg maakte na oop van de rit de uitslag be nd. Die luidde als volgt; klasse; 1. J. Meerman (Oost- uburg) 244 strafpunten; 2. H. ■veneijns (Sas van Gent) 260 3. J. van der Hagen (Vlissin- n) 308 str; 4. A. van Hijfte oofdplaat) 309 str. 5. W. van erendonck (Vlissingen) 421 6. A. Deegens (Middelburg) str; 7. P. de Bakker (Sas van nt) 423 str; 8. J. Aers (Oost- rg) 425 str; 9. G. Hemelaer irneuzen) 427 str; 10. J. Bieze idelburg) 429 str. klasse: 1. C. Donze (Sas van nt) 304 STR: 2. A. van Bam- st (Sas van Gent) 364 str; 3. J. ters (Sas van Gent) 367 str; 4. Coppens (Oost-Souburg) 491 5. R. den Decker (Breskens) 1 str; 6. K. Lips (IJzendijke) 4 str; 7. F. Moens (Vlissingen) str; 8. J. Ferket (Hulst) 674 9. H. Temmerman (Hoofd- tat) 734 str; 10. H. Geernaert oek) 781 str; 11. I. Bogte reskens) 787 str; 12. A. Steur- s (Schoondijke) 843 str; 13. P. Lkenbus (Schoondijke) 901 14. A. van Engelenburg roede) 906 str; 15. W. den Hol- ïder (Oostburg) 907 str. (Van onze sportredactie) MIDDELBURG - Peter La- ■ruyere, lid van de eerste leeuwse rugbyclub Oemoeme- |oe, is uitverkoren deel te gaan litmaken van de nationale Tugdselcctie (16-18 jaar). La- Iruijere werd gekozen na afloop lan een enkele uren durende se- T-ctietraining in Den Haag. Laaraan 32 jeugdspelers uit hel ehele land deelnamen. Bij hen bevond zich ook Bob fuchs van Oemoemenoe, die chter niet werd gekozen. De se- bctie, die bestaat uit negentien pelers, zal enkele interland wedstrijden spelen, terwijl ook leelgenomen zal worden aan het TIFA-landenjeugdtoernooi, dat lolgend jaar april in Toulouse Tordt gehouden. Peter La- Iruijere zal, naar hét zich laat lanzien, ingezet worden als Jcrum-half. (Van onze sportredactie) DRIEWEGEN - Joke van Ifiel-Breure uit Terneuzen is er liet in geslaagd het Zeeuwse Jampioenschap biljarten voor (James op haar naam te schrij- len. In Driewegen, waar deze ti- plstrijd werd gehouden, reikte bke van Tiel-Breure weliswaar bt het hoogste algemeen ge- piddelde (2.05), maar omdat er olgens het handicap-systeem Jespeeld werd, werd zij in »c liotfase van het spannend ver- ppen toernooi nog voorbijge streefd door mevrouw J. vttïl |osten-BruynzeeI uit Schore. de Zeeuwse titel voor zie» peiste. René van de Kerkhof scoort het enige Nederlandse doelpunt. (Van onze speciale verslaggever) CHORZOV - De kleedkamer van het Nederlands elftal bleef in Chorzov niet eens zo lang gesloten. Bondscoach George Knobel was snel uit het vertrek van de teleurgestelde Neder landse voetballers verdwenen. En Knobel zei op dat moment: „Ik heb nog nooit van m'n leven op dat niveau zoveel fouten zien maken. Het is werkelijk ongeloofwaardig wat hier alle maal gebeurd is. Als je na een kwartier zo'n doelpunt tegen krijgt, sta je toch wel eventjes gek te kijken. Maar als je dan later ziet hoe drie tot vier volkomen zinloze terugspeelballen paniek zaaien, dan vraag je je af hoe dit allemaal mogelijk is bij een Nederlands elfta, dat eens tot de finale van het wereld kampioenschap is doorgedrongen. Dit is voor mij het grote raadsel van de hele wedstrijd. Wij zijn de slechtste terug- speelkampioen van West-Europa. Ik heb ook nog nooit van m'n leven een elftal zo het spel zien bevriezen als het Neder lands elftal in de eerste minuten". VAN KRAAY EN OVERWEG FALEN (Van onze speciale verslaggever) CHORZOV Wat er in de komende weken ook met het Nederlands elftal gaat gebeuren in de kwalificatie voor het Europees kampioenschap, na de 4-1 nederlaag in het Slaski-stadion van Chorzov staat één zaak onomstotelijk voor Oranje vast. Bondscoach George Knobel zal als de weerga naar een ander centraal verdedigingsblok moeten uitzien. Zorgden een week geleden de PSV-er Van Kraaij en de FC Twente-man Niels Overweg er al voor dat de schaarse Finse uitvallen in het Nijmeegse Goffertstadion nog vele angstige momenten voor doelman Jan van Beveren brachten, in het Poolse Chorzov stortte het duo Van Kraaij-Overweg volledig in. En daarmee het Nederlands elftal. Van Kraaij omdat hij beslist nog niet de capaciteiten heeft om tegen een ploeg als Polen ook maar een beetje als de grote or ganisator op te treden en Niels Overweg omdat hij zich op de meest simpele wijze door iedere tegenstander in de luren liet leg gen. En dan hebben we het nog niet eens over het stuntelige spel van de Twente-man in de op bouw. Jan van Beveren had de laat ste dagen al veelvuldig te ken nen gegeven, dat hij beslist niet met het allergrootste vertrou wen Van Kraaij en Overweg, voor zich zag. „Maar", stelde Van Beveren toen nog „ik zal er wel voor zorgen dat Adrie van Kraaij niet van zijn stekkie ver trekt". Maar de onervarenheid van deze Van Kraaij leidde er in de heksenketel van het Chorzov-stadion wel toe dat toch de teamgenoot van de PSV-doelman bij de tweede en mogelijk wel beslissende Poolse treffer de allergrootste fout maakte. Zonder noodzaak en daardoor dus gelijktijdig uiterst riskant trok Van Kraaij na een afgeslagen Poolse aanval naar voren. In de middencirkel maakte de PSV-er een overtre ding en in plaats van snel naar zijn laatste positie in de ploeg terug te snellen, ging de man in zijn onervarenheid nog een dis cussie aan met de terecht flui tende Engelse arbiter Partridge. De vrije trap werd snel genomen en het was Overweg die alleen voor Gadocha kwam te staan. De Twente-man werd volledig voor aap gezet en de bal rolde voor de tweede maal in het doel van Jan van Beveren. Op slag van rust kreeg George Knobel het bewijs in handen dat "ij een andere richting op moest «m zijn centraal verdedigings blok weer gesloten te krijgen. Want mocht dan de eerste goal, al na veertien minuten gescoord door Lato, een regelrechte fout van Johan Neeskens zijn ge weest, voor en nog veel meer na de openingstreffer van dc Polen, werd de grootste zwakte van Oranje blootgelegd. En het was begrijpelijk dat de gerouti neerde Polen, die met negen man van de bronzen ÏV.K.-ploeg speelden, snel begrepen vanuit welke positie de Oranje-veste moest worden bestookt. En door het chaotische spel van de verdedigers, ook Suur- bier ging zich er uiteindelijk aan bezondigen, was het logisch, dat er voor de Polen in dit geweldige prestige-duel veel eer was weg gelegd. Na de volslagen mis lukte terugspeelbal van Nees kens kwam de Oranje-machine wel even op toeren, maar in die fase kon Johan Cruijff niet de strakke passes van de weer goed-organiserende Willy van der Kuijlen benutten. Ook Wim Jansen, Ruud Krol en Wim van Hanegem probeerden Cruijff herhaaldelijk te bereiken, maar door de onrustige gedachte dat iedere Poolse tegenstoot goed kon zijn voor een goal, waren de offensieve daden van Oranje Na de wedstrijd Polen - Ne derland is de stand in groep vijf van het toernooi om het Euro pees kampioenschap als volgt: 1. Polen 4-7 9-2 2. Nederland 4-6 11-7 3. Italië 3-3 2-3 4. Finland 5-0 3-13 meer te vergelijken met het wa ter naar de zee dragen. Want de Poolse tegenacties waren, bij een onderbezetting en het vaak desastreus ingrijpen van de Oranje-verdedigers, ie der moment levensgevaarlijk. Maar het waren niet Van Kraaij of Overweg die als eersten in de Oranjeformatie tegen de Polen voor Georg Knobel moesten af haken. Van Hanegem, die al gauw wat benen trekkend rond liep, mocht na rust in de kleed kamer blijven. Specifieke aan valler Ruud Geels kwam in de ploeg. En met die aanvallende aspiraties van Knobel was dui delijk ingecalculeerd dat er risi co's moesten worden genomen. Daarbij hopende en rekenende op de capaciteiten van Jan van Beveren in het doel en wat ver rassende uithalen van de altijd schiet- en kopgrage Ruud Geels, daarbij gesteund door het improvisatie-talent van Cruijff Szarmach (uiterst rechts) heep gescoord. KrolVan Beveren en Suurbier kijken verbijsterd toe. (ADVERTENTIE) a.s. zaterdag 13 september aanvang 1ste show 10.00 uur aanvang 2e show 14.00 uur in onze bruidsmodezaak Prof. v. Ginnekenstraat 14 Oudenbosch, tel. 01652-2004 (u krijgt tevens gelegenheid om zelf te passen. en de doffe, harde knallen van Willy van der Kuijlen. Hoe groot de risicofactor voor Knobel wel werd, bewees de achttiende minuut na rust vol ledig toen Ruud Krol een verre bal vanuit de Poolse verdediging volkomen onnodig corner kopte. En de hoekschop van Gadocha bood Szarmach, ja, de man die door Overweg bewaakt moest worden, zo'n vrije kans dat het wel 3-0 moest worden. En nie mand verbaasde het dat een kwartier voor tijd dezelfde Szarmach er erg gemakkelijk 4-0 van kon maken. En opnieuw was nergens Niels Overweg te bekennen. Dat kort daarna René van der Kerkhof nog scoorde (4-1), ontging bijna iedereen op de tribunes waar het Poolse feest van de overwinning al in alle hevigheid was losgebarsten. De les van Chorzov is een har de, maar wel een volkomen juiste geweest. Van de vastbera denheid en de accuratesse waarmee iets meer dan een jaar geleden in West-Duitsland de grootste voetbalgrootmachten op één na werden overwonnen, was niets meer over. Oranje zal met George Knobel aan een nieuwe toekomst moeten gaan werken. En spelers als Adrie van Kraaij, Niels Overweg, Wim Suurbier en misschien ook wel Wim van Hanegem zouden daarom nu al voor de mogelijke kwalificatiestrijd voor de W.K. in Argentinië in 1978 afgeschre ven moeten worden. En bij deze namen zou men nog vraagtekens kunnen plaatsen achter de per sonen van Wim Jansen en Ruud Krol. Het Nederlands elftal viel gisteravond volledig door de mand. En daarmee had nie mand rekening gehouden. Zelfs Johan Cruijff niet. Daarom verkondigde hij teleurgesteld: „Ik weet niet wat er met deze ploeg aan de hand was. Het ging niet meer. We hebben het gepro beerd, maar alles leek op j deze avond in Polen tegen te moeten zitten". JACK ARENTSEN LONDEN (ANP) - In Londen is gisteren in de voetbaltoto een prijs uitgekeerd van 500.000 pond, 2,75 miljoen gulden. De naam van de winnaar is niet bekend gemaakt. Het is de vijfde keer dat iemand zoveel geld heeft gewonnen bij de Britse „football pools". Er zijn tegelijkertijd ook nog twee prij zen van 200.000 pond, 1,1 mil joen gulden gewonnen. (Van onze speciale verslaggever) CHORZOV - Bondscoach Knobel was een klein halfuur na de wedstrijd, toen de kleedka mer van het Oranje-team ook voor de journalisten open ging, nog altijd kwaad op zijn spelers. Temidden van een aantal Neder landers betichtte hij b.v. Wim Suurbier en Johan Neeskens er van dat zijn als topvoetballcrs toch nooit zulke verschrikke lijke fouten hadden mogen ma ken. Suurbier sputterde nog wat tegen en liet merken dat de bondscoach beter z'n mond kon houden in het bijzijn van al die journalisten. Johan Neeskens lachte maar wat. En toen zei Knobel: „Jongens, we blijven toch vrienden". Het was in wezen kenmerkend voor de sfeer in het Nederlandse kamp. De nederlaag tegen de Po len was erg hard aangekomen, maar gelijktijdig wist men ook dat deze uitsluitend was te wij ten aan een aantal oorzaken die bij de spelers persoonlijk lagen. Zoals b.v. bij Wim van Hane gem. Daarom is „de Kromme" na rust ook niet meer in de ploeg gekomen. George Knobel wilde dat wel niet met zoveel woorden vertellen, maar het was duide lijk dat zijn reactie dat teveel spelers hun benen spaarden, duidelijk op Van Hanegem sloeg. Van Hanegem reageerde hier op: „Natuurlijk is het in de eer ste helft niet zo gelopen als ik en meneer Knobel gedacht hebben. Maar men moet niet vergeten dat ik ook nog een gele kaart heb lopen en daar denk je weieens aan. Niet altijd. Als eenmaal een tegenstander je voorbij is, dan ga je er achter aan en probeer je die bal af te pakken. Met goede of met mindere goede acties, al thans in de ogen van de scheids rechter". Wim van Hanegem vond ook dat hij beslist niet de enige spe ler is geweest die zijn benen in deze wedstrijd wilde sparen. Hij: „Vroeger pakte iedereen een man en daardoor sloten alle linies ook goed op. Daar kwam helemaal niets van uit. Een an dere zaak die doorslaggevend is geweest hier in Polen: op te ge makkelijke wijze zijn wij aan het uitverdedigen geweest". Johan Cruijff nam uitvoerig de tijd om nog eens de wedstrijd te analyseren. Maar veel nieuws had hij niet te verkondigen. Zijn belangrijkste oordeel: „Door de vele verkeerde passes die wer den gegeven ontstond er snel een chaos in onze ploeg. En dat was iets wat ik nooit had verwacht. De Poolse tegenstand was zéker niet groter dan verwacht had (Van onze speciale verslaggever) KATTOWICE - Het „voetbal leven" van Johan Neeskens zal beslist niet zo lang zijn. Dit is te concluderen uit hetgeen KNVB-arts Frits Kessel zegt over de Barcelona-speler. „Als Neeskens blijft spelen zoals hij thans doet en dikwijls veel pijn moet trotseren in ver band met blessures, dan kan het normaal gesproken niet uitblij ven of de krachten stromen in vrij korte tijd uit zijn thans nog oersterke lichaam. Neeskens gunt zich geen rust voor het her stel van een zware blessure. Hij is afgelopen zaterdag in de Spaanse competitie op een mee dogenloze wijze getroffen. Geen enkele speler had er iets voor ge voeld om nu te gaan spelen. Maar Neeskens is niet tegen fe houden. mojjjen worden. Ze speelden echt niet grandioos. Wij hebben per slot van rekening ook vier goedé kansen op doelpunten gehad, maar steeds schoten wij onder de bal door". Johan Cruijff zal er in ieder geval niet bij zijn wanneer Ne derland over enige tijd in Rome tegen Italië de returnwedstrijd voor het Europees kampioen schap speelt. Johan Cruijff: „Die ontmoeting vindt op zater dag plaats en dan moet ik voor. Barcelona spelen. De return in Nederland tegen de Polen zal ik in ieder geval meemaken. Dan bestaat er ook de kans dat ik al vrij vroeg in Holland zal aan komen om me dan met het ge hele elftal op die wedstrijd voor te bereiden". Adrie van Kraaij, de PSV-er die samen met Niels Overweg een aantal verdedingsfouten in leidde, was nogal timide in Chorzov. „Wat moet je in derge lijke situaties doen", aldus de Eindhovenaar. „Je stond tegen een overmacht, die niet alleen goed kon spelen, maar daar naast ook erg snel en beweeglijk was. Voor ons werd dikwijls on nodig balverlies geleden en daardoor kwamen wij op de meest gekke momenten onder druk te staan. Ik dacht dat de nederlaag niet alleen aan ons (Overweg-Van Kraaij, red.) mag worden toegeschreven". tC (Van onze speciale verslaggever) CHORZOV - De Poolse coach Gorski lachte breeduit. In de perskamer van het Slaski- stadion werd hij met appalus ontvangen. „Allereerst een groot compliment voor mijn spe lers", zo begon Gorski zijn ge sprek met de journalisten. „Zij hebben zich in alle opzichten aan het tactisch concept gehou den, dat ik wekenlang met hen heb doorgenomen. Daardoor was het mogelijk dat Nederland zo snel onder druk kwam te staan. Verder heb ik natuurlijk ook nogal een belangrijk gege ven gekregen uit de wedstrijd die Nederland vorige week woensdag in Nijmegen tegen Finland speelde. Johan Cruijff en Johan Neeskens waren er toen wel niet bij en daardoor was ook geen overzicht te krij gen van de aanval en het mid denveld, maar de verdedigende lijn die toen tegen de Finnen opereerde, zou ook tegen Polen aantreden. En mijn spionnen in Nijmegen hebben me goed ge adviseerd. Via het centrum kan Polen toeslaan. En dat heb ik mijn spelers nadrukkelijk ge zegd". Gorski wilde er niet omheen om ook te zeggen dat het spel .van de Nederlanders hem toch wel enigszins was tegengeval len. „Ik had meer kracht van deze ploeg verwacht. Daarnaast had ik spelers als Johan Cruijff en Johan Neeskens een hoofdrol toebedeeld. Maar door het goede spel van mijn jongens,zijn die echte grote voetbal vedetten van Nederland er niet aan geko men". En gelijktijdig noemde Gorski nog een naam. Die van Wim van Hanegem. Hij: „Ik heb altijd ge- dacht dat die man gewoon niet van de bal was te spelen. Maar in de eerste helft heeft hij toch vele fouten op het middenveld ge maakt, waardoor wij steeds konden aanvallen. En dat was natuurlijk een aardige meeval ler voor ons". En wat denkt Gorski uiteinde lijk van de verdere strijd in het Europees kampioenschap Zegt de Pool tenslotte: „De strijd is weer volkomen open. Wij hebben op papier op dit moment wel de beste kansen, maar zowel Nederland als Polen moeten nog eenmaal tegen Italië spelen en wij hebben de return tegen Nederland nog tegoed. Er zijn nog vele punten te verdie nen ente verliezen". (Van onze speciale verslaggever) KATTO WICE Reeds woensdagmorgen vroeg waren in Katto- wice de problemen rond het niet op het afgesproken tijdstip arrive ren van scheidsrechter Patrick Patridge opgelost. De Engelsman was namelijk dinsdag met een laat toestel uit Engeland vertrokken en was dinsdagavond al in Warschau aange komen. Pas woensdagmorgen werd dit ontdekt toen vanuit War schau een telefoontje kwam met de mededeling op welk tijdstip de ■Engelsman in Kattowice zou aankomen. Bij aankomst in Kattowice stelde Patrick Patridge verbaasd: „Ik heb aan de Poolse voetbalbond gemeld dat ik de nacht voor Polen - Nederland in Warschau zou blijven. Men is die boodschap mis schien wel vergeten". UEFa-waarnemer Johanssen, de secretaris-generaal van de Noorse voetbalbond, kon op dat moment iedere actie staken om alsnog een ander arbitraal trio naar Kattowice te halen. Johanssen: „Toen gistermorgen bleek dat Patridge al in Warschau was, heb ik de Oostduitse voetbalbond telegrafisch op de hoogte gesteld van het feit dat men niet voor de vervangers behoefde te zorgen. Als de Engelsman niet was gekomen, dat was in iedere geval op tijd een Oostduitse scheidsrechter in het Slaski-stadion geweest". EDINBURGH (ANP) - Het Nederlands dames hackeyelftal heeft genoegen moeten nemen met de vierde plaats in de eind klassering van het IFWHA- wereldkampioenschap. Na het nemen van strafballen verloor Nederland van Nieuw Zeeland in de strijd om de derde en vierde plaats. Na een 70 minuten durend Nieuwzeelands over wicht was de stad 1-1. Drie strafballen genomen door Nel van Kollenburg, Marlies Jansen en Conny Nessen werden ge stopt of adgekéurd. Tons Bax pushte raak. Doelvrouwe Margo Slebus kon haar huzarenstukje tegen de Verenigde Staten niet herhalen. Slechts een haT werd uit het doel gehouden. Nederland was in de wed- In de tweede helft mocht strijd j:elf geheel ongeïnspi- Nieuw Zeeland negen strafcor- reerd. De gewijzigde opstelling j ners nemen, die geen van alle waarbij Albertien^ Hadders de 1 doel troffen. Van de Neder landse verdediging bleven met plaats van Jose Poelmans in nam, was een laatste redmiddel van coach Riet Kueper, die al haar eerdere uitgesproken wereld-cup dromen zag vervlie gen. In de praktijk bleek het een falend tactisch concept. De Ne derlandse meisjes waren tegen het technisch en tactisch beter spelend Nieuw Zeeland niet op gewassen. In de zestiende mi- nuut scoorde Shirley Hayg met name Cora de Wilde en Gonneke een schot in de verste hoek van Elshof recht overeind. De ver- Margo Slebus' doel: 0-1. In de- 1 dediging van Nieuw Zeeland gaf zelfde minuut maakte Toos Bax de Nederlandse spitsen echter uit een strafcorner voor Neder- geen enkele kans. De lange Ne land gelijk: 1-1. derlandse passes werden nage- Engeland heeft in Edinburgh de wereldhockeytitel bij de da mes gewonnen. In de finale won Engeland met 2-0 van Wales. De ruststand was 1-0. Beide tref fers kwamen op naam van Anne Whitworth. noeg alle door een stickvast Nieuw Zeeland onderbroken. Het resultaat van de genomen strafballen gaf de verhouding in het spel goed weer. Nederland een, Nieuw Zeeland drie. De eindstand van het toernooi om het IFWHA- wereldkampioenschap is: 1. En geland, 2. Wales, 3. Nieuw- Zeeland, 4. Nederland, 5. Aus tralië, 6. Argentinië, 7. Ierland, 8. India, 9. Schotland, 10. Ver enigde Staten, 11. België, 12. Spanje, 13. Groot Brittannië en Ierland onder 23 jaar, 14. Japan, 15. Canada, 16. Jamaica, 17. Ma leisië, 18. Trinidad en Tobago, 19. Oostenrijk, 20. Bermuda, 21. Zambia, 22. Denemarken. t

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 19