Meerderheid in Kamer wil AAW vroeger laten ingaan kunst NEDERLANDER DRINKT STEEDS MEER WUN Koningin bedreigd vanURK Nieuwe Grevelingenpian afgestemd op minder dagrecreanten NIEUWE VRAGEN VAN VAKBONDEN AAN MCKINSEY OVER ENKA-ZAAK Uitwerking van Midden-Oosten akkoord begonnen Wijziging van zondagswet mogelijk niet door Eerste Kamer commentaar Nieuw kabinet Portugal donderdag in functie CENTRALE VERWARM'!^ binnenland buitenland 1 HB—g&s— :i Twee jaar junta in Chili Kosten BEZOEK AAN GRONINGEN BEKORT NA BOMMELDING WOENSDAG 10 SEPTEMBER 1975 Lv«" ttlg Ss hst rjasje in garnering m Philips complete STEREO SET Tuner-versterker draaitafel cassetterecorder 1095- 43.- p.m. (36xp I SAS VAN GENT GENTSESTRAAT 4 01158-1938 Ook 's zondags dpej van 14.00 - 18-00 uur KLEINTJE plaatsen: resultaten boekeih S.I.C. Sanitair inform3"6 Centrum. Al 50 i|a'ds Baronielaan 81.J3 ,,51. Tel. 01600-45450-45 Speciaal voorleef aannemers. 1 ,.erende c.v.- er* lelfinste bedrijven. yc.'/ T Torgen, precies twee jaar na de moord op Salvador Allende wordt in Santiago een eeuwige vlam ontstoken. Gevat in een koperen pyloon van vier en een halve ton zal zij „een symbool van Chili's bevrijding van het Marxisme" worden. Ge neraal Pinochet, de iuntaleider, zal een rede houden en een mis te velde bijwonen ter nagedachtenis van de soldaten die sneuvelden in de couo, welke een einde maakte aan de rege ring van de Undidad Popular. De militaire junta moet nog steeds opboksen tegen kritiek uit vrijwel alle landen ter wereld vanwege de barbaarse mid delen waarmee zij het Chileense volk onder de duim houdt. Zij zette twee jaar geleden de regering-Allende aan de kant om „de marxistische kanker" uit te roeien en vooral om „Chili te redden van de economische ondergang". Wat is na twee jaar de balans? Wat het laatste betreft eniae sprekende cijfers: Sinds 11 september 1973, de dag waarop de junta de macht greep, is In Chili een brood 131 keer zo duur geworden, suike: 164 keer en stookolie 136 keer. Begin dit jaar kon je voor een Amerikaanse dollar 1800 escudos kopen; nu na 20 devaluaties 6100. Het inflatiegemiddelde lag in de eerste acht maanden van dit jaar op 224 pc.t, terwijl de lonen in dezelfde periode maar 127 procent stegen, waardoor de koopkracht geweldig is af genomen. De industriële produktie nam in de eerste vijf maan den van dit jaar met 17 procent af in vergelijking met dezelfde periode van 1974. Het laat zich raden, dat de Chileense arbei ders, van wie er een op de vijf werkloos is, van deze econo mische teruggang als eersten de dupe worden. Berichten over honger beginnen de dagbladen te bereiken en Het doorgaans goedingelichte Engelse weekblad The Observer concludeerde deze week, „dat het Chileense volk nog nooit zo geleden heeft als onder deze junta". Het weekblad doelt hiermee ook op de terreur, bestaande uit ontvoeringen, martelingen en willekeurige arrestaties, die het leven van de zwaksten in de Chileense samenleving ondraag lijk maakt. De junta probeert de waarheid over Chili met geraffineerde propaganda te verbergen. Kritiek wordt genadeloos afgestraft. Naar schatting zijn er in Chili 4000 politieke gevangenen; het binnenlandse verzet lijkt daarmee de kop ingedrukt. Maar toch een eeuwige vlam van de bevrijding, uitgerekend voor het presidentiële Moneda Paleis, waar Allende twee jaar geleden de laatste weerstand bood tegen een machtsgreep, die de junta met alle middelen probeert te continueren. (Van onzer redactia buitenland) LISSABON Een nieuwe Portugese regering zal donder dag in functie treden. Ze ver vangt de nog prille regering van ex-premier Vasco Gonpal- ves die zaterdag als geheet ontslag indiende, en wordt do zesde sinds de militaire staats greep van vorig jaar april. De oude regering heeft er mee ingestemd tot donderdag de lopende zaken te beharti gen. Zowel de linkse als de rechtse pers in Portugal heeft zich opgewonden over 't besluit van de revolutionaire raad censuur in te stellen op mili tair nieuws. De pro-communis tische pers noemde het besluit een komplot tegen links, ter- "ijl de niet-communistische media er juist een pro-commu nistische samenzwering in za gen. (ADVERTENTIE) DE hoofddirectie van de Ne derlandse Spoorwegen is met de regering overleg begonnen over de gedachte, de NS-aan- delen in streekvervoerbedrij- ven over te drgaen aan een nieuw op te richten houdster maatschappij. STATENV OORZITTER Emile Wijntuin van Suriname heeft gisteren meegedeeld dat Suri name in ieder geval een zes mans delegatie zal sturen naar het koninkrijksparlement in Den Haag. DE president van de recht bank in Amsterdam doet 16 september uitspraak ln bet kort geding dat Lucas Bcli tegen Dirk van den Broek Dranken bv. heeft aangespan nen. Namens Bols eiste mr. P.C. van den Hoek dat Dirk van den Broek zich zou houden aan het systeem van individu ele verticale prijsbinding op straffe van een dwangsom van f 5000,- per overtreding. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Een meerderheid uit de Tweede Kamer wil zich niet neerleggen bij het voorstel van minister Bjers- ma en staatssecretaris Mertens (Sociale Zaken) om de Wet Algemene Arbeidsongeschiktheidsverzekering (AAW) pas op 1 januari 1977 te laten ingaan. De kamermeerderheid heeft zich, anders dan de beide be windslieden, niet laten over tuigen door de technische be zwaren die de sociale verzeke ringsraad tegen een vroegere ingangsdatum 1 juli 1976 heeft ingebracht. Hoe de beslissing van de Kamer zal uitpakken werd tij dens de eerste dag van het debat over de AAW niet dui delijk. Namens de drie CDA- fracties speelde mevrouw Van Leeuwen (ARP) op zeker. Ze diende maar liefst vijf wijzi gingsvoorstellen in, die allen betrekking hebben op de in voeringsdatum. De voorkeur van de CDA-fracties gaat uit naar 1 juli 1976 met terugwer kende kracht. De premiebeta ling zou dan op die datum moeten ingaan, de voorzienin gen met terugwerkende kracht tot 1 juü 1976 echter per 1 januari 1977". De Kamer kan uiteindelijk te beslissen krijgen over vijf wijzigingsvoorstellen, allen af komstig van het CDA; invoering integraal per 1 juli 1976 invoering per 1 Januari 1977 met terugwerkende kracht tot 1 juli 1976 invoering gedeeltelijk per 1 juli 1976, namelijk alleen voor de zelfstandigen, en per 1 januari 1977 voor de vroeg- gehandicapten. invoering per 1 oktober 1976 invoeringsdatum niet in de wet vastleggen, maar bepalen na apart overleg met de Ka mer. Namens de PvdA-fractie pleitte mevrouw Barendregt voor invoering per 1 oktober 1976. Haar fractie vindt ge deeltelijke invoering per 1 juli 1976 zeer bezwaarlijk omdat de vroeg-gehandicapten er dan nog buiten zouden vallen, De PvdA-fractie heeft geen van de wijzigingsvoorstellen van het CDA mede-ondertekend omdat van die zijde alles of niets geëist werd: of alle amendementen mede-onderte kenen of geen enkel. Daarop besloot de PvdA-fractie van begin af aan geen onduidelijk heid te laten bestaan over het eigen standount. Rietkerk (WD) bepleitte 1 juli 1976 desnoods met terugwerkende kracht. Staneke (DS70) noem de de argumenten voor ver schuiving van de ingangsda tum „zwak" en hield vast aan i juli 1976. Nypels (D66) be pleitte gehele of gedeoltelüke invoering per 1 juli 1976. Meis (CPN) wilde zonder meer vasthouden aan 1 juü 1976. Het feit, dat de werkende gehuwde vrouw buiten de re geling valt ontmoette in de Kamer vele bezwaren. Maar over de vraag hoe die „discri minatie" tegengegaan moet worden liepen de meningen uiteen. Barendregt (PvdA) wil door het indienen van een wijzigingsvoorstel bereiken dat ook de werkende gehuwde vrouw recht op uitkering krijgt. Als criterium zou moe ten gelden, dat de vrouw ten minste 600 uren per jaar ar beid heeft verricht in bedriifs en beroepsleven. De WD-er Rietkerk kwam dicht bij dit standpunt door te pleiten voor een uitkeringsrecht voor de werkende gehuwde vrouw, die kostwinster is. AMSTERDAM (AiNP) De Nederlanders drinken steeds meer wijn. In 1972 was het 4.4 liter per hoofd van de bevol king, in 1973 ruim 6 liter en vorig jaar verdween per Ne derlander gemiddeld 7.5 liter wijn door het keelgat, aldus maakt het bedrijfschap voor de detailhandel in alcoholhou dende dranken bekend bij de aankondiging van de nationale slijtersmanifestatie, waarbij ok tober tot wijnmaand wordt uitgeroepen. Tegenover het toegenomen wijnverbruiik staat een dalen de vraag naar sherry, waarvan in 1972 nog 2.75 liter per per soon werd gedronken, hetgeen een import betekende van ruim 36 miljoen liter. Via 2.08 liter in 1973 daalde het ver bruik vorig jaar tot 1.98 liter (26 miljoen liter). Markant wordt de stijging genoemd van de import van Franse wijnen, die vorig jaar toenam met 3.4 miljoen liter tot bij na 18 milj oen liter. Telt men het gebruik van vermouth, sherry, port, cham pagne en wijn bij elkaar op, dan kan worden geconclu deerd, dat het gemiddelde ver bruik per hoofd van de bevol king in de afgelopen vijf jaar is verdubbeld van ruim 5 liter tot 10.37 liter in 1974. De Kamer kijkt met enige zorg aan tegen de kosten die uiteindelijk met de AAW ge paard zullen gaan. Van ver scheidene kanten werd erop gewezen, dat ook de WAO veel meer kost dan op het moment van Invoering te voorzien en verwacht werd. Maar ondanks deze zorg ziet het er toch niet naar uit, dat het wijzigingsvoorstel van de WD-er Rietkerk om de kos ten te drukken door het ar beidsongeschiktheidspercen tage hoger te stellen, voldoen de steun zal krijgen. Het wets ontwerp wil het recht op uit kering doen ingaan bij een ongeschiktheidspercentage van 25. Rietkerk wil daar 45% van maken. (ADVERTENTIE) Om veiligheidsredenen reed de koningin gisteren in een auto zonder het AA-nummer. GRONINGEN (ANP) Tijdens het bezoek van konin gin Juliana gisteren aan Haren en Groningen, is in verband met anonieme telefonische dreigementen afgezien van een rondrit door de stad Gronin gen. 's Ochtends tijdens het be zoek aan Haren zijn ook enke le programmapunten verval len. De koningin is via Rijksweg 36 naar Haren gekomen. De commissaris van de koningin Europa's grootste import- en exportspecialist in vleugels en piano's. Instrumenten, vervaardigd door 's werelds meest geniale instru mentbouwers. Keus uit meer dan 150 modellen en uitvoeringen, alle direct uit voorraad leverbaar, leder instrument met 5 jaar volledige garantie. Van Urk, sinds 1898: Uw waarborg voor een veilige koop en service. Stemmen en onderhoud in geheel Neder land. Bechner waarde 14.900. PIANO'S Chemy waarde 3600.-, nu Irmbach waarde 5100.-, nu 3695.- Rich.Weber waarde 6350.-, nu 4495.- Tchaika waarde 6500.-, nu 4695.- Bechner waarde 6900.-, nu 4695.- nu 9995.- Estonia waarde 25.400.-, nu 18.900.- Steinway vanaf 22.4 50.- STElNWA,rVLEUGEl' S en divers andera occas,cnj Rechtstreeks van importeur. J. van Urk, Westersingel 42 Dagelijks van 9 tot 17.30 uur, Rotterdam, Tel. (0101 363500. Vrijdags koopavond van 19 tot 21 uur. in de provincie Groningen, mr, E. H. Toxopeus, begroette haar om tien voor elf op de par keerplaats Glimmermade. Bij het punt in Haren, waar vol gens het programma de be groeting om 10.15 uur moest plaatsvinden, stond een groep burgers vergeefs te wachten. De Duits sprekende man die maandagmiddag het Nieuws blad van het Noorden belde en een aanslag op koningin Julia na aankondigde zei te spreken namens het Rode Patiënten Collectief. De man verklaarde dat .hij de koningin wilde do den. Gistermorgen heeft hij gezegd dat er een bom in een auto zou worden gestopt. (Van onze redacti# buitenland) GENèVE Egypte en Israël zijn gisterochtend begonnen aan het uitwerken van de bij zonderheden van hun tussen tijdse vredesregeling die vijf dagen geleden in Gen(ve werd getekend. De twee delegaties ontmoet, ten elkaar in het Europese hoofdkwartier van de Verenig' de Naties in Genève. Henry Kissinger verwacht geen moeilijkheden met Mos. kou en meent dat recente Rus. sische bezwaren tegen het ak koord eerder gericht waren te gen procedurele dan inhoude lijke kwesties. Juist. Frans Andriessen dus, KVP-leider in de Tweede Ka rn er en (sterk?) voorstander van het CDA. waar het gekra keel niet .van de lucht is. Zo als u weet trouwens. En zoals u zich zult herinneren heeft Frans zich ongeveer twee jaar geleden een nieuw progres sief uiterlijk aangemeten. Een image-verandering. De oude Frans. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De ingrijpende wijziging in de plannen voor het Grevelingenbekken (zie ook voorpagina) is op de eerste plaats ingegeven door het streven naar behoud van kostbare na tuurgebieden. Dat de prognoses van het aantal dagrecreanten in het jaar 2000 voor het Grevelingenbekken (300.000) achteraf veel te hoog zijn gebleken, is meegenomen. Aldus staatssecretaris Meijer van CRM bij de aanbieding van de nieuwe plannen. oostelijk deel van de Kabbe- laarsbank. Als natuurgebied zijn nu aangewezen: het oostelijk deel van de Springersgors, de slik ken van Flakkee, de ondiepten voor Herkingen en Battenoord, de Veermansplaat, het Dijk- water tot en met de slikken van Zonnemaire, de Stampers plaat, de Hompelvoet en het (Van onze financieel- economische redactie) AMSTERDAM De vakbon den die rechtstreeks bij de problemen van Enka Glanz- stoff betrókiken zijn, hebben het team van het Amsterdam se kantoor van McKinsey vele tientallen vragen voorgelegd om zodoende te komen tot meer klaarheid in de proble matiek waarmee de belang rijkste dochteronderneming van het multinationale concern AKZO met zijn synthetische garens en vezels is komen te verkeren. „Dezer dagen reeds zijn deze vragen om te komen tot alter natieve oplossingen door McKinsey beantwoord. Maar begin van deze week heeft het van huis uit Amerikaanse or ganisatiebureau weer een aan tal nieuwe vragen van de vak bonden ontvangen. We hopen ook deze vragen vóór de tweede bespreking op vrijdag 12 september a.s. schriftelijk te hebben beant woord, zodat de vakbonden hun eindoordeel zullen kunnen geven over het door ons inge stelde onderzoek naar de mo gelijke oplossing voor de pro blemen van Enka Glanzstoff". Aldus de heer M, Geldens, se niorlid van het Amsterdamse kantoor van McKinsey. Hij voegde er overigens direct aan toe, dat geen van de tot nu gestelde vragen heeft ge leid tot wijziging van de con clusies in het rapport van En- ka Glanzstoff. Met het beant woorden van de vele tientallen vragen heeft McKinsey vol gens hem het voorbereidende werk voor de tweede fase al verricht. De heer Geldens ont kende overigens dat door de wijze van werken van de vak bonden het werk van McKin sey bij Enka Glanzstoff is ver traagd. Tussen het sociaal meest wen selijke uitgangspunt en het fi- nancieel-economisch meest wenselijke is echter nog ge nerlei beslissing genomen. Tussen beiden ligt een spec trum van een kleine veertig alternatieven ter tafel. Er zul len mede naar aanleiding van de laatste ingediende vragen nog meer alternatieven door McKinsey worden uitgere kend. Van al deze alternatie ven zullen er een stuk of 15 praktisch zijn en straks verder worden doorgesproken met de overheid en met alle belang hebbenden van raad van be- «tuur ondernemingsraad enz. tot en met de vakbonden. De kritiek van de vakbonden op ons rapport over Enka Glanz stoff houdt volgens de heer Geldens niet in dat zij het oneens ziin met de wijze van werken door ons bureau. De vakbonden hebben in tegen, stelling tot de andere gespreks partners tot nu toe geen ver trouwen in het door ons uitge braohte rapport uitgesproken. De topman van het Amster damse kantoor van McKinsey hoopt dat dit vertrouwen er spoedig zal komen. Want een vertrouwensbasis met de vak bonden is essentieel voor een gezonde ontwikkeling van de Nederlandse economie. Overi gens wees de heer Geldens er nog uitdrukkelijk op dat men goed in de gaten moet houden dat MoKinsey geen keuze doet. maar alleen alternatieven voorlegt om uit de problema tiek te komen. Ir. H.W. Huibrengtsen van McKinsey stelde dat in ver schillende toonaarden de ob jectiviteit en daarmee de be trouwbaarheid van het onder zoek naar de mogelijke oplos sing voor de problemen bij Enka Glanzstoff ter discussie is gesteld. Bij het marktonder zoek is het belang van een uiterst zorgvuldige aanpak van meet af aan onderkend, aldus de heer Huibrengtsen. Daarom werd voorafgaande aan de uit voer van de opdracht uitge breid vooroverleg gepleegd met alle betrokken partiien om een zo doelmatig mogelij ke opzet van het onderzoek te garanderen. Het onder zoekteam van McKinsey, dat een marktonderzoek verrichtte voor de in moeilijkheden ver kerende onderneming Enka Glanzstoff. stond onder leiding van een Engelse firmant van het organisatiebureau, mr. P.M. Wood. Verder bestond het team uit drie fulltime medewerkers resp. een Indiër, een Japanner en een Frangaise. Woordvoerder van het team Is ir. F.W. Huibreigtsen, firmant van McKinsey. Het is intussen geen koek en er meer lussen ue bij net overleg betroknen vakbunuen. op za augusius jl. kiv am net al tot een breuk met de vere niging van lioger personeel Akzo, die zich distancieerde van net door ue inuustriebon- den van NVV, NKV en CNV en de Unie I5LHP voorgestane internationale overleg. Giste ren werd een nieuwe contro verse openbaar, waarbij dit maal de industriebond NV V doelwit is. De industriebonden NKV en CNV en de Unie BLHP nemen het de industriebond NVV kwalijk, dat hij in de moei lijkheden rond Enka Glanzstoff teveel op een solistische toer is. De industriebond NVV richtte zich in een pamflet bo vendien tot „alle werknemers" bij Enka Glanzstoff. In dat pamflet wordt volgens de in dustriebond NKV en CNV en de Unie BLHP ten onrechte de indruk gewekt, dat de indus triebond NVV alleen het be- leid wil bepalen. Voor intensieve dagrecreatie komen vooral in aanmerking de punt van Goeree, de Plaat van Oude Tonge en delen van de Kabbelaarsbank. Voor de verblijfsrecreatie wordt ge mikt op de Kabbelaarsbank en de omgeving van Ouddorp, Herkingen Bruinisse en Brou wershaven. Grote jachthavens zijn gepland in Ouddorp, Brui nisse, Brouwershaven, Kabbe laarsbank en Scharendijke. Ten westen van de jachthaven bij Den Osse en langs de Gre- velingendam ten noorden van Bruinisse kunnen waterskiba nen worden uitgezet. Voor de oeversportvisserij komen voor al de oevers ten zuiden van Ouddorp, de punt van Goeree en Brouwershaven en de oe vers ten westen en ten oosten van Brouwershaven in aan merking. Op de Kabbelaars bank is een groot toeristisch attractiepunt gepland. Dacht men in 1967 nog een dertienbaansweg over de Gre- velingendam nodig te hebben om alle toeristen naar dit ge bied te kunnen verwerken, nu worden, vanuit de randstad gezien, een vierbaansweg tus sen de Haringvlietbrug en de Grevelingendam en de geplan de vierstrooks dammenweg tot aan de Brouwersdam voldoen de geacht. Vonr het verder gaande toeristische verkeer (naar de Zeeuwse stranden) wordt de huidige caDaeiteit van de Zeelandbrug voldoende geacht. De plannenmakers verwach ten dat het Grevelingenbek ken erg interessant zal wor den voor Westbrabanders en Belgen wanneer de Philips- dam tussen St.-Philipsland en de Grevelingendam zal wor den aangelegd. Maar dat hangt, zoals bekend, samen met de uiteindelijke oplossing voor de ^-lamming van de Ooslerschelde. De nieuwe Frans Een aanmerkelijk verschil, dat dient toegegeven. Maaaaar. en nu komt het: ik heb de indruk dat Frans aan het terugkrab belen is. Zodra het ernst dreigde te worden met het CDA schroefde Frans zijn pro gressief uiterlijk langzaam maar zeker wat terug. Ik weet niet of het een met het ander te maken heeft, maar het is wel waar. Frans nu. U ziet het, de oren zijn weer vrijgemaakt van haar, het krult nog wat in de nek maar daarmee houdt het op. Vreemd, het CDA en Frans' uiterlijk moeten in de gaten gehouden worden. Nog even enige oude artikelen van de Roosendaalse heer Hoff mann: Waar zijn de boordba- leinen? Bekend en berucht om het krullen van over hemd boorden te voorkomen. En waar zijn de frontjes, anti makassars en knoophaakjes ge- beleven? Ik zou het niet we ten, maar mis ze (soms) wel. Ik mis u ook. daarom: tot morgen. MERIJN DEN HAAG De wijziging van d e zondagswet waardoor gemeentebesturen de bevoegd heid ivordt ontzegd om zwem baden en sportterreinen te sluiten, zoals nog in diverse protestantse gemeenten op zondag gebeurd, wordt in de Eerste Kamer een dubbeltje op z'n kant. Het is de vraag of voor die wijziging van de zondagswet (een initiatief van Jurgens (PPR) en Fransen (PvdA) een meerderheid in de senaat te vinden is. Het christen-de mocratisch blok de S.G.P.- fractie, een groot deel van de liberale fractie en enkele PvdA-leden in de Eerste Ka mer zijn tegen de wijziging, omdat zij dit zien als een aan tasting van de gemeentelijke autonomie. De progressieve fracties willen daarentegen de wet wijzigen, omdat het vol gens Kolthoff (PvdA) en Schwarz (D'66) nooit de be doeling van de wetgever kan zijn geweest, dat gemeentebe sturen aan de soortbeoefening en cmtsoanning beletselen kun nen opleggen.

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 9