9 ^rsa«g35 IN VEEL DORPEN IS GEEN BAKKER MEER Lubbers lokt meer bedrijven naar Zeeland Vandaag Gijsen vrijwel zeker niet naar Utrecht Prijzen dit jaar al 6,4% hoger INDUSTRIEBOND NVV VOORZIET BREUK MET ENKA-GLANZSTOFF STAVENISSE KRIJGT GEEN RIJKSGENOTEN BLAGEN Grevelmgenbekken wordt grotendeels natuurgebied Helft boeren wil weer acties SUSAN HEEFT SPIJT Lice wordt in 50 dagen herbouwd Elektricien bij DOW verongelukt Investeren in zwakke regio's nog aantrekkelijker Twee ontvoerders Peter lorenz Polen-Nederland zeker op tv. fl te li :S1V3A NN Bedorven maagj en diarree... (fntosorbine Twee meisjes vermoorden kind na zien misdaadfilm* E.'qucli DAM CHIPS BEZET Kerkelijke top: Felici ontkent promotie Werkloosheid in Rotterdam stijgt Over rapport-McKinsey Dorpsbewoners fel tegen Alphen Acties Plan uit 1967 drastisch gewijzigd Turkse premier' In Antwerpen 200 leg liasj in beslag genomen Soldaat komt om in W.-DuitslaiirJ 16 :ste wasautomaat met te afmetingen. Neemt in van een keuken- programmaknoppen nelopening zitten aan nkant, dus veilig voor ndjes. -Inhoud 4,5 kg, wolwasprogramma, 3 ies en óók bij deze was- hebt u geen aparte ,e meer nodig! wats 85 x 90 X 48 12,70*) 9 voor 845 ist verkochte was- itomaat. Als u een losse naast uw wasauto- hebben, dan moet u i Turnamat S nemen. ;t u ook even naar de atische wasauto- de meeste hebt u een entrifuge niet meer si 85 X 60 X 55 6,70*) /oor 545 'lautomatische was- heeft KEMA-keur. ning is heel eenvou- programmaknop, maar liefst 12 ie/jen hebt, uitge- it Blo-was en 3 zeep- laandelijkse termijnen van basketbal,volleybal en- om Okker) iGebreid pak 1 Acryl. Keuze uit uitvoeringen, n. in de kleuren It, bruin en blauw, laten 80 t/m 92 pirecteur Dr W A.J M Harkx Hoofdredacteur; L. Leijendekker Redactie- en administratie-adres: Nicuwstraat 9, Terneuzen, tel. (81150) - 79 20 Gironummer 1114111 t.a.v Uitgeversmaatschappij De Stem B.V. Reigerstiaat 16, Breda. WOENSDAG 10 SEPTEMBER 1975 27e jaargang No. 1950 gerechten. Scherpg"sK of spijzen. Iets verkeerds e op drinken. Of n?w°on k T maag en buik. p^lorven overkomt het u. Benior maag. Diarree. peI?_ heeft maag- en darmstoornis u in z"n greep. Neen 1 ENTOSORBINËvatte a gename tabletten. Me,Lrengt werkende middelen. B uw maag tot rust. Zuiv ee. ingewanden. Stopt dn I ENTOSORBINË neemt V tiK in pn heipt direkt. lt dat a zo'n buisje ">hneM. I zuivert maag en ingewanden Uitgeefster Uitgeversmaatschappij De Stem B.v. DEN HAAG In een groot aantal gemeenten is men al in ge situatie verzeild geraakt, dat men voor bv. een brood naar een naburig dorp of een naburige wijk moet. Het Centraal Bureau Levens- niiddelenbedrijf zegt dit in zijn verslag over de jaren 1973 en 1974. Het rendement van vele kleine en grote onderne mingen in de detailhandel in levensmiddelen, aldus dit ver slag, is tot het absolute nul- punt gedaald: men is niet lan ger in staat de steeds maar stijgende kosten door oinzet- vergroting op te vangen. Dat komt door het achterblijven van de bevolkingsgroei en doordat de Nederlander een naar verhouding steeds kleiner deel van zijn inkomen aan le vensmiddelen gaat uitgeven. Onder die omstandigheden verdwijnen veel winkels. In de grote steden zal de huis vrouw ook in de toekomst haar boodschappen nog vrij gemakkelijk in huis krijgen, in kleinere gemeenten echter zal ze er steeds verder voor van huis moeten. fKï ;-reva hbohmhbh BaHHaoana hiiSSELDORF Twee vriendinnen van 13 en 14 jaar in het Westduitse Kevelaer hebben een 7-jarige scholier met behulp van een badjas vermoord en het lijk op dp vliering van hun huis verhor ten. D. meisjes zeiden aan de ilitie dat zij veel misdaad- ilms hadden gezien en dat zij daarna hadden besloten ..ook eens iemand om het leven te brengen' 7 'i" 1 t/Dl/l t/x kans op bui Veel bewolking. Plaatse lijk een bui. Aanwakke rende wind. Temperatu ren tussen 18 en 21 gra den. stad en streek Nederlandse schippers blijven solidair. Pagina 5 binnen- en buitenland Meerderheid Kamer AAW moet vroeger in gaan. Pagina 9 Koningin van de mis daad legt de pen neer. Pagina 11 kleine steem De luie kabouter bestraft. Pagina 13 sport Hockeydames missen fi nale, radio en televisie Nieuw doel Veronica werkende jongeren in formeren. Pagina 7 merijntje Grijzen de pan weer uit (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG Minister Lubbers (Economische Zaken) heeft een aantal nieuwe maatregelen afgekondigd om de economische bedrijvigheid in de zwakste regio's van ons land weer wat op te voeren. Het gaat hier, zo blijkt uit een brief van de bewindsman aan de Tweede Kamer, om een uitbreiding van de bestaan de investeringsregelingen. De premie voor uitbreidingen van industriële en stuwende dienstverlenende bedrijven wordt gelijk aan die in het geval van vestiging, namelijk 25 procent, terwijl het maximum met een half miljoen gulden wordt opgetrokken tot 3.5 miljoen gulden. Eerder dit jaar heeft de re- gering de pret aftpcljngen al ï.tcrkl on ué gebieden, waar voor ze gelden uitge breid De regelingen gelden nu behalve voor het noorden en Zuid-Limburg ook voor de in dustrieterreinen van het ha venschap Terneuzen, het droge industrieterrein van de ge meente Terneuzen, de indus trieterreinen van Helmond. Den Bosch en Tilburg. Verder kunnen de regelin gen o.m. incidenteel worden toegepast op de industrieter reinen van Vlissingen-Oost Sloegebied), Goes en Bergen op Zoom. Voor stuwende dienstverle nende projecten kan de rege ling o.m. ook worden toege past - zij het incidenteel - voor Goes. (vervolg op pag. stad-streek) DOETINCHEM (ANP) De helft van de boeren wil nieuwe acties, een kwart zelfs harde acties. De meeste zou den graag zien dat de land bouworganisaties die acties op touw zetten, sommigen willen dat zij dit samen met het lan delijk actiecomité voor land- en tuinbouw doen. Dit is gebleken bij een enquête, die het Nederlands In stituut voor de Publieke Opinie (NIPO) in augustus heeft ge houden in opdracht van het weekblad voor het platteland „De Boerderij". Volgens dit blad is een representatieve groep van 510 boeren (geen tuinders) ondervraagd. Het landelijk actiecomité on der leiding van de heer K. Olieman waai' de landbouwor ganisaties afwijzend tegenover staan, bleek volgens de enquê te door meer dan de helft van de boeren als iets posi tiefs te worden ervaren. Maar ook bleken de landbouworga nisaties nu het vertrouwen te hebben van iets meer boeren dan een jaar geleden. BERLIJN (DPA) De po litie heeft in West-Berlijn gis teren de anarchisten Ralf Reinders en Inge Viett aange houden die o.m. in verband met de ontvoering van de re gionale CDU-leider Peter Lo renz werden gezocht. De 27-jarige Ralf Reinders, zoon van Nederlandse ouders, zou leider zijn van de zgn. „strijdgroep Berlijn" van da Rotearmee-Fraktion (Baader- Meinhafjgroep). HOOFDDORP Ruim zes tig man personeel van het twe» weken geleden failliet verklaarde bedrijf Dam Chius te Hoofddorp hebben gistera vond de administratieruimte van de fabriek voor 24 uur bezet. De bezetters willen van het ministerie van Economische Zaken van de curatoren duide lijkheid of het bedrijf weer I gaat draaien. DEN HAAG/ROME (ANP/ CIC) Het is vrijwel uitge sloten, dat bisschop Gijsen van Roermond benoemd wordt tot aartbisschop van Utrecht. Al dus reageren de hoogste kerke lijke kringen in ons land op geruchten, dat pro-nuntius An- gelo Felici mgr. Gijsen als zijn kandidaat zou hebben voorge dragen. Zij wijzen eroip, dat vertegen woordigers van r.-k. Nederland tijdens recente bezoeken aan het Vaticaan van de Romeinse autoriteiten de verzekering hebben gekregen, dat mgr. Gijsen niet naar Utrecht gaat. Zij erkennen de theoretische mogelijkheid, dat de paus zelf op een benoeming van bis schop Gijsen in Utrecht zou staan, maar dan zou hij ingaan tegen de adviezen van zijn naast medewerkers. Het bericht dat pronuntius mgr. Angelo Felici binnenkort van Den Haag naar Parijs zal worden overgeplaatst, mist el ke grond. Dit werd gistera vond desgevraagd door de nuntiatuur meegedeeld. Gisteren werd in Rome be iicht, dat mgr. Felici naar Pa rijs zou gaan, zo gauw de opvolger van kardinaal Al- frink bekend zou zijn. Gister middag had de nuntiatuur reeds tegengesproken dat de pronuntius de afgelopen maan den in Rome was geweest, tenzij in juni voor een kort familiebezoek. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG De voor naamste levensbehoeften zijn dit jaar al 6,4 procent duur der geworden. In de periode half juli-half augustus werd liet levensonderhoud 1 pro cent duurder. Dat was vooral te wijten aan de kostenstijging in de sector medische verzorging. Ziekenhuistarieven, tarieven van ziekenfondsen, artsen en specialisten gingen om hoog. Ook vo'eding - aardappe len, fruit, vlees en vleeswa ren - werden duurder. Het effect van de uitverkoop, dat ieder jaar in de periode half juni-half juli de totale prijsstijging laag houdt, is nu weer gedeeltelijk teniet ge daan. De prijzen voor kle ding en schoenen liepen weer op. ROTTERDAM (ANP) De werkloosheid in Rotterdam en omgeving is de vorige maand aanzienlijk toegenomen. Bij het G.A.B. meldden zich 585 mannen en 263 vrouwen ais werkzoekenden, voor een au gustusmaand ongekende aan tallen Susan Atkins, een van de geëxalteerde volgelingen van moor denaar Charles Manson, heeft gisteren voor het eerst gezegd dat zij spijt heeft over haar aandeel in de moord op filmactrice Sharon Tate en zes andere mensen in 1969. Zij veroordeelde de man in wie zij ooit een messias lind gezien. In een interview voor de telev 'e in baar gevangeniscel zei Susan Atkins: „Spijt is zo'n zwak woord voor wat ik voel over wat ik die mensen heb aangedaan". Het interview met Atkins werd drie weken geleden opgeno men, voor de mislukte aanslag dus van een andere Manson- fanaat, Lynette Fromme, op president Ford. UTRECHT De Industrie bond NVV houdt ernstig reke ning met een breuk over het reorganisatierapport MeKin- sey als vrijdag a.s. in Arnhem de besprekingen met de raad van bestuur van Enka-Glanz- stoff worden voortgezet. Het definitieve antwoord moet de bond nog formuleren, maar hoofdbestuurder Jan de Jong liet gisteren in Utrecht tijdens een kadervergadering van zijn bond doorschemeren dat het wel eens „neen" zou kunnen worden. De kamerleden van de Indus triebond NVV uit de Akzo- Glanzstoffbedrijven in Neder land gingen er gisteren mee akkoord, dat de industriebond NW moet blijven vasthouden aan internationaal overleg over de te nemen reorganisa; tiemaatregelen bij Enka- Glanzstoff in Duitsland, België en Nederland vanwege de in ternationale verbindingen van Enka-Glanzstoff en het -inter nationale karakter van het moederbedrijf Akzo. Indien Enka-Glanzstoff wei gert het internationale overleg voort te zetten, zal de NW- bond het overleg met Enka- Glanzstoff opschorten voor raadpleging van de leden en de internationale organisatie ICF over te nemen maatrege len Daarbij zal worden ge tracht ook de overige aan het gesprek deelnemende bonden te bewegen het overleg met Enka op te schorten. met lage lonen en lage belas tingen, zodat de winsten gro ter worden. Volgens Dick van der Laan is het geïnvesteerde kapitaal van Akzo over de he le wereld van 1969 tot 1973 gestegen met 15 pet., in Euro pa met 12 pet., maar in Neder land daalde het met drie pro cent, terwijl het in het Verre Oosten, Afrika en Zuid-Ame- rika (de derde wereld dus) met 91 pet steeg. Leo Ester, vice-voorzitter van de Industriebond CNV, vindt dat het hoog tijd wordt dat het Amerikaanse organisatiebu reau McKinsey eens een on derzoek bij zichzelf gaat in stellen. „De methodieken die dat bureau toepast bij onder zoekingen waren misschien 25 jaar geleden interessant, maar passen niet meer in deze tijd, Er zit een sfeer van geheim- zinningheid omheen gebouwd, die niet meer past bij deze tijd van openbaarheid en ver antwoordingsplicht." Aldus reageerde de heer Ester op de persconferentie van het bureau McKinsey, dat voor de eerste keer in zijn bestaan pu bliekelijk verantwoording af legde over een uitgebracht rapport. (Zie ook pag- 9) i (Van een onzer verslaggevers) STAVENISSE Het staat sinds gisteravond vast dat er geen rijksgenoten uit Surina me tijdelijk in Stavenisse zul len worden ondergebracht. De' dorpsbewoners Iiehben tijdens een bijeenkomst in het Dorps huis overduidelijk laten blij- en er niets voor te voelen dat in de ruim 100 leegstaande vakantiewoningen in Slavenis- se 300 tot 500 rijksgenoten worden gehuisvest. Er heerste zo'n anti-stem ming dat. directeur Breddels van het rijks) n voor de opvang van rijksgenoten ten slotte verklaarde de minister te «uilen adviseren geen Surina- mers naar Stavenisse te sturen („Dat kun je de mensen niet aandoen"). Burgemeester E. van Boeij- en van Tholen, waaronder Stavenisse ressorteert, zei des gevraagd het buitengewoon spijtig te vinden dat de bevol king van Stavenisse niet wil meewerken aan de tijdelijke opvang van rijksgenoten. Hij vond het verloop van de voor lichtingsbijeenkomst in het Dorpshuis „om te huilen". Hi) zal de gemeenteraad, die maandagavond a.s. een beslis sing over deze zaak zal ne men, sterk ontraden Surina- mers naar Stavenisse te laten komen. „Als de dorpsgemeen schap zo tegen is kun je als gemeentebestuur de opvang van rijkgenoten niet doordrij ven", aldus burgemeester Van Boei jen. De raadsvergadering van maandag lijkt ook niet meer dan een formaliteit. Van een aantal raadsleden staat het reeds vast dat ze tegen de komt van Surinamers naar Stavenisse zijn. B en w. van Alphen aan den Riin hebben zich neerge legd bij de komst van een groen rijksgenoten, die het ministerie wil onderbrengen in bet Alphense pension Ruar- dy. Het Alphense gemeentebe stuur handhaaft zijn bezwaren, maar het vindt dat het zich naar de opvatting van de ho gere overheid moet voegen. Als het zover mocht komen, houdt de Industriebond NVV rekening met internationale acties, waarbij nu al in dank de solidariteit is geaccepteerd van de Amerikaanse bond van transportarbeiders die bereid is het vervoer van Akzo-pro- dukten en -grondstoffen be smet te veriklaren. Men was in de door rond 200 kaderleden bijgewoonde ver gadering unaniem in het oor deel, dat er - wat er vrijdag ook gebeuren gaat - in ieder geval geen gedwongen ontsla gen bij Enka-Glanzstoff mo gen worden gegeven. Zowel econoom Dick van der Laan als de bestuurders Jan van der Laan en Jan de Jong gaven te kennen, dat zij wan trouwend blijven ten aanzien van de concernpolitiek van Akzo. Ze hebben de indruk dat die policy erop is gericht meer te investeren in landen !„1 I 14 De kadervergadering van de Industriebond NVV, giste ren, over Akzo (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De plannen voor het Grevelingenbekken (het watergebied tussen Seliouwen-Duiveland, Goeree- Overflakkee. de Brouwersdam en de Grevelingendam) wor den drastisch gewijzigd. In de oorspronkelijke plannen, die in 1967 werden opgesteld, werd rekening gehouden met een bijna explosieve recreatie ve ontwikkeling van het gehe le bekken. Het kabinet Ls daarop teruggekomen, ener zijds omdat prognoses zijn achterhaald, anderzijds omdat er een lieel nieuw milieube leid is ontwikkeld. In de nieuwe visie is nog slechts plaats voor recreatieve voorzieningen in het oosten en westen van het Grevelingen- bekiken. Het middendeel (met name de slikken van Flakkee) wordt natuurgebied. Er komt ook geen kanaal tussen het Grevelingenbc-kken en het Ha ringvliet zoals de kaarten van 1967 aangegeven. Verder heeft men afgezien van de aanlog van een drinkwaterspaarbek ken in het middendeel van het Grevelingenbekken. Het kabinet verwacht dat. uitvoerig van de nieuwe plan nen 50 miljoen gulden zullen kosten. De veel verder gaande plannen uit 1967 werden des tijds begroot op 100 miljoen gulden. De nieuwe plannen zijn voor advies naar de provinciebestu ren van Zeeland en Zuid-Hol land en de desbetreffende ge meentebesturen gestuurd. Wanneer die adviezen binnen zijn moeten de rijks planologi sche commissie en de raad van advies voor de ruimtelijke or dening hun standpunt nog be palen. Daarna zal het kabinet, waarschijnlijk in de tweede helft van 1976, een beslissing nemen. (Zie ook pagina 9) ANKARA9 (AFP/Rrt.) In 50 dagen zal er een nieuw Lice (3000 huizen) worden ge bouwd in plaats van de stad die bij de aarbeving van za terdag in zuidoost-Turkije gro tendeels werd verwoest. Dit heeft premier Suleyman Demirel gisteren na afloop van een kabinetsvergadering be leen dgemaakt. Het aantal gevonden doden is gestegen tot 2.200. Het defi nitieve cijfer zou wel 3.000 kunnen bedragen, zo menen nulpfuinctionarissen in Lice. BRUSSEL (ANP) - De op sporingsdienst van de Belgi sche douane heeft in Antwer pen 200 kg hasj in beslag genomen. De waarde van die partij in de „kleinhandel" wordt geraamd op ongeveer een miljoen gulden. De hasj werd gevonden in een partij abrikozen, afkom stig uit Pakistan. Deze zaak kwam aan het rallen toen op 28 juli, in Brus sel, twee Nederlanders werden aangehouden die een partij waskaarsen, waarin hasj zat. kwamen afhalen van het vliegveld Zaventero. DEN HAAG (ANP) Tij dens een oefening van dc landmacht in West-Duitsland, is gisteren de dienstnlichting soldaat R. A, Koster uit Brou wershaven hij een ongeval om het leven gekomen. Het pantservoetuig. waar hij als boordschutter in stond, kantelde, achteruit rijdend, in een greppel. Soldaat Koster raakte bekneld en werd op slag gedood. (Van onze correspondent) TERNEUZEN Dinsdag morgen is de 25-jarige elektri- diun A. W. Worseling uit Ter neuzen bij een bedrijfsongeval in het water gevallen en waarschijnlijk verdronken. Zoekacties naar het slachtof fer, die gisteren nog geen re sultaat opleverden, worden voortgezet. Het ongeluk ge beurde toen de heer Worseling bezig was met herstelwerk zaamheden aan een marke- ringspaal bij de ingang van de Braakmanhaven. Toen een gastanker bij het binnenkomen van de haven door de stroom werd gegrepen en de markeringspaal raakte, werd de heer Worseling door de schok in het water gewor pen De reddingspogingen, die onmiddellijk daarop werden ondernomen leverden geen re sultaat op. Het slachtoffer stond op een door een railing omgeven bordes op de marke ringspaal en was bezig met het verwisselen van accu's. De gastanker was met behulp van twee sleepboten bezig achter uit de haven in te manoeuvre ren en raakte daarbij de licht- opstand. De manoeuvre werd bemoeilijkt door de aanwezig heid van een baggermolen. Duor de schok van de aanva ring kwamen ook diverse on derdelen en gereedschappen, die op het bordes lagen in het water terecht. Het is niet uit gesloten dat zij het slachtoffer hebben geraakt. De heer Wor seling, die nog geen jaar bij Dow in dienst was, laat een vrouw en twee kinderen na. (Van onze speciale verslaggever) KATOWICE De televi sieuitzending van de EK-wed- strijd Polen-Nederland, die vanmiddag in het Poolse Chor- zom wordt gespeeld gaat zeker door. In overleg met de NOS heeft de directie van het Poolse voetbalstadion gisteren recla me-borden van een Neder landse firma laten verwijde ren. Aanvankelijk dreigde de NOS geen rechtstreekse uit zending te verzorgen, als er te veel sluik-reclame in het sta dion aanwezig zou zijn. Nadat de reclameborden waren ver wijderd stemde de NOS toe in een directe uitzending. De re portage begin! om 17.25 uur via Nederland II.

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 1