DP KAMP MET DE KABOUTERS Sfeil AL I de njie' kabouter ['cu'us de kabouter Ethiopië, één jaar na de revolutie Zuid-Afrika probeeft -zich te wapenen tegen sancties Tsjcchoslowadtsc Journal sten Idagen over repressie bos- STUDIE VAN VN - COMMISSIE: GIJZEN ES ONTEUR Hoeken naar Swiebertjes ticket gemeentel kleine C *n nieuwe EL 34A 70-43593 winkeliers en onsumenten deze krant IHNIEK B.V. ImuÜu? 'n de „socialistische lid, terugkeren. De rebel- >jn, volgens hun zeggen, UITBARSTING 12 rgadering ïzen brengt ter 16 september a.s. /orden gehouden verkeersmaatre- gehouden in het igt aan om 19.30 an toepassing de inde concept- invang en tijdens ter plaatse ver- n Terneuzen WOENSDAG 10 SEPTEMBER 197'5 twee. DFTEN er, jratis. af. Eig. A. de Zeeuw. 1TINGEN ERBAAR IZ 0 L/C DER SCHUIFDAK 'room den elkaar feilloos in iteits- werkplaatsult- en industrie litendienst. ieftijd circa 30 jaar, bij in omgeving Breda, ding gewenst. >nzer vennootschap 1600-23766. I ingrid en Yvonne, twee meisjes die bij de kabouters in Onudenbosch zijn, bedachten dat het issebien voor de lezers van de Kleine Stem leuk zou zijn om het een en ander te lezen over de jjjer waarop bij hen een kamp wordt gehouden. Hieronder volgt hun relaas. donderdag 1 v/e kwamen aan en zochten slaapplaats op (hooiberg). Jpiarna vertelde SAARi'JE E{ we 's morgens en 's [ronds moesten doen. Toen Ltden we in volkjes gedeeld, liezeltjes, indiaantjes, zwer- Irtjes, bosduveltjes). Na het Kien gingen we de buurt ver- Cnen. halverwege ontmoet- we Swieber. We gingen naar het honk. En daar rs«en we liedjes zingen. Ijiiop volgde het avondeten. Kgen "we klaar waren gingen per volkje de boel oprui- Daarna liepen we nog Lr het zand. We kwamen Lag op het honk, en gingen L- volkje wassen. Daarna T«en we naar bed. Swieber- kwam toen nog een kwar- Irbij ons zitten'. Hij vertelde [ver de vliegreis en van Cana- 1 Daarna mochten wij nog Ei half uurtje kletsen en le- V En toen gingen we slapen. Xgrid Roxs zat allemaal te Ke[sen. En Saskia lag te snui - Ti in plaats van te slapen, 'n Eji later werd Ingrid Hoxs er Etgestuurd. Daarna viel ieder- |i in slaap. Saskia's groepje ceg geen totum omdat ze _gwakker gehouden had. En fcpid haar groepje ook niet Ir,dat ze kletsten. I VRIJDAG I Toen we aangekleed waren, igcn we eten. Na het eten tgen we corvee. Ieder kreeg j totum. Daarna gingen we «Uetjes doen. Swieber moest vliegticket laten zien Jaar hij was weg! Gauw gin- i we zoeken. Maar we von- L- alleen wegwijzers. Upeens pgcn we in een boom alle- jaal wegwijzers hangen. En Izarachter zaten indianen, die irdwaald waren. We kwamen hg naar de hut en namen J indianen mee. Toen gmgen eten en na het eten werd Icorvee gedaan. Maar de Ca- ticket was nog niet terug naar Malle Pietje. We amen er, door een spoor i sigaren. Maar ook Malle lietje had niks gezien. Terug komen, gingen we zingen en srden een nieuw liedje. Toen |n{en we eten. Daarna kre- we nog corvee en we ben nog in het zand speleri. I werd daarna gewassen en r bed. Saartje las voor, en |o< een half uur mochten we BATERDAG I Te hebben vandaag lang op bed gelegen. En we zaten met onze nachtpon aan tafel. Daar na gingen we wassen en de den onze bikini aan. Toen we aangekleed waren gingen we corvee doen. Daarna gingen we naar buiten om affiches te maken. We vertrouwden Nad- ja en Arend niet, want we dachten dat zij de ticket had den. Toen gingen we warm eten. Na het eten werd ei voor corvee gezorgd. En na het corvee gingen we spelletjes doen en kregen we no,g drin ken. Ook gingen we nog affi ches ophangen. Na de af- fichjes gingen we nog spelle tjes doen. Toen eten, wassen, douchen en naar bed. ZONDAG Vandaag was ieder wet weer vroeg wakker. We had den een verrassing te goed. Want we hadden goed gesla pen. Na het eten kregen we corvee. En toen... toen een verrassing, die verrassing was een ijsje. Toen we die verras sing op hadden gingen we ons zelf verkleden als indizaantje. We hadden rieten rokjes aan en we versierden hoedjes als tooien. Ook versierden we buiten en binnen alles met ballons. Toen we klaar wa ren gingen we eten. Na bet eten corvee zoals gewoonlijk. En na de corvee gingen we met Nadja en Arend naar het bos, en daar deden we allerlei spelletjes. En toen verklapte Nadja een verrassing. Die ver rassing was buiten kampvuui als het lekker weer was. Er waren ook nog mensen. Een meneer en een mevrouw. Die mevrouw was een zus van Toewiet. En die meneer was een grapjas. Ooo. Tegen die meneer moesten wij ome Hans zeggen. En tegen die mevrouw tante Nel. Toen we trug waren, kregen we maïs- koeken die Nadja en Arend gebakken hadden. Daarna kre gen we corvee, en toen we klaar waren, gingen we naar het zand. We kwamen terug en de indiaantjes en de bosdu veltjes moesten wassen. De rest ging met oom Hans een spelletje doen. Daarna gmgen de anderen ook wassen en naar bed. Ome Hans had de gitaar van Arend en speelde nog wat. Daarna was het nog een half uur kletsen en toen slapen. MAANDAG Toen we wakker waren hebben we schijnbaar te veel lawaai gemaakt. Want met het eten zei Saartje dat we geen verrassing kregen. Erg jam mer. Het corvee liep beter want ieder had een totum. Daarna deden we met Swie- bertje Nadja en Arend spelle tjes. Opeens kwam Saartje met Swiebertje aanlopen. Hij was zo verdrietig om dat zijn ticket nog steeds kwijt was. We gingen met zijn allen zoeken. En een tijd later vond Anja hein terug. Vrolijk gingen we terug. Op het honk deden we nog spelletjes en daarna gingen we eten. Zoals gewoonlijk daarna corvee. We moesten na de corvee wat maken met het volkje voor het kampvuur. En om een uur of zes moesten we douchen en warme kleren aantrekken, en ook een deken meenemen. En toen'. Toen gingen we naar de plaats waar het vuur werd aangestoken. We zongen lied jes en deden ook toneelstuk jes. Maar het vuur werd ook weer gedoofd, en we gmgen naar bed. (Het was al iteel laat). DINSDAG Vandaag was ieder laat wakker. We kregen beschuit met muisjes op bed van Saar tje. En een boterham en thee kregen we ook. We zaten alle maal in de lachdoos. Daar hebben we nog gedanst. En even later waren we gewassen en aangekleed. Tijd om de boel te gaan opknappen. Ieder kreeg deze keer een totum. Het was al laat en we moesten nog warm eten dus dat deden we. En daarachter gelijk cor vee. Met de rust kregen we een ijsje. En juffrouw Corne lia is nog stiekum binnenge wipt. En daarvan kregen we een stokje met lekkers. Toen de rust voorbij was gingen we leuke spelletjes doen. En een hele tijd later werden de kof fers ingepakt. We mochten voor het eten even buiten spe len. De koffers werden ook buiten gezet. Na het eten en na de corvee gingen we buiten liedjes zingen. En toen kwa men de vaders en moeders. Als iedereen er was zou het met lang meer duren, of we gingen naar huis. Er werd af scheid genomen en we gingen naar huis. We wachten tot vol gend jaar. Ingrid Veeke en Yvonne Mollen, Oudenbosch. Er was eens een kabouter die hard moest, werken. Kabouter Lobbes heette hij. Op een dag toen hij hout aan het halen was voor zijn kachel zag hij een huisje. Robert Seth Paul uit Breda vindt dat ook de figuren uit de stripwereld best eens De Stem mogen lezen. Kabouter Lobbes vond dat vreemd want hij was heel vaak langs het paadje ge weest, maar nog nooit had hij een huisje gezien. Boven de deur was een groene draak getekend. Kabouter1 Lobbes ging er eerts een kijkje ne men. Hij klopte op de deur, maar niemand deed og?n dus ging hij zelf naar binnen. En wat hij daar allemaal zag! Vieze vuile spinnewébben in oe hoeken, op de grond kru pen slakken en liepen kevers, aan het plafond hingen vleer muizen en aan een oude vieze tafel stonden potjes, doosjes, flesjes en toverboeken en daarachter zat.... de tovenaar. Kabouter Lobbes zei heel be leefd „goedendag". De tove naar schrok op en zei nors „Wat moet dat hier Weet ie dan niet dat hier niemand bin nen mag komen?" „Nee, dat wist. ik niet", zei kabouter Lobbes. „Maar zou u iets voor mij kunnen doen?", „Wat dan?", zei de tovenaar. „Ik zou zo g'-sag dienaren willen hebben d'e alles voor mij doen", zei k-ibouter «Lobbes. „Vooruit d?n", zuchtte de to venaar, „als j e beloift hier nooit meer te komen." „Dat beloof ik", zei kabouter Lou- bes. „Inki, pink, snaren. Hiei komen de dienaien", zei de tovenaar. „Dank u wel", zei bouter Lobbsrs zei. Poets de dienaren mee naar hul». Van die tijd af moesten de dienaren alles doen wat ka bouter Lobbes zei. Poetsd mnn schoen, haal hout, doe de kachel aan, was mijn voeten, inaak het eten klaar en zu ging dat maar door. De diena ren werden dunner en dunner en kabouter Lobbes dikker en dikker. Op een dag kwam de tovenaar een kijkje nemen. Toen hij zag hoe dik kabouter Lobbes was en hoe dun zijn dienaren toverde hij ze me teen weg. Omdat je de diena ren- zo mishandeld hebt moet je 7 jaar bij mij komen wer ken, zei de tovenaar. „Anders maak ik een kikker van je! Na 7 jaar zei de tovenaar: Nu heb je zo hard gewerkt dat je als beloning een nieuw huisje kni"t. En in dat nieuwe huisje Ie«ft hij nog lang en geluk kig. liefhebbers van verhalen over Paulus de Boskabouter moeten in de boekenwinkel eens vragen naar de deeltjes „De Boemelvis" en „Het Nachtpaard". Het zijn twee boeken die nog maar kort geleden zijn uitgekomen. Paulus beleeft in beide deeltjes een aardig avontuur. In „De Boemelvis" vindt Paulus een levensgroot ei, dat zomaar uit de boom komt val len. Het blijkt natuurlijk geen gewoon ei te zijn. In „Het nachtpaard" draait alles om het aape Pam die zo graag een eigen klapperbo- menbos Vil hebben. De twee boekjes kosten 5,90 per stuk en worden uitge geven door Van Holkema en Warendorf uit Bussom. ta s Colinda van Meer uit Wagenberg maakte deze tekening. René Bezemer uit Dinteloord stuurde ons deze tekening. (Van onze redactie buitenland) ADDIS ABEBA In de I hoofdstad van Ethiopië, Ad- llis Abeba, wordt op liet I «Mblik hard gewerkt aan |lt voorbereidingen van een I Stoots feest. Op dertien sep- I limber wordt de eerste ver- I jaardag van het nieuwe Ethi opië gevierd. Er is meer dan twee mil- II in Ethiopische dollars (on- ltiveer 2,2 miljoen gulden) I uitgetrokken voor de festivi- I tóten. Dag en nacht werken llrbeiders in liet centrum van I Addis Abeba. In het land [M een hijna traditionele I ichterdocht tegen vreemde- I Eigen zullen op de dertiende I september verslaggevers uit I 'Ui delen van de wereld het IJ'tst mogen meemaken, een dat val bestaan nit pa- s en glansvolle toespra ken. 1" feite valt er weinig te I deren. De droogte die het I noordelijke gedeelte van het Itad verwoestte en indirect I inleiding was voor de val I'1? de onlangs overleden Itóile Selassie, iieeft dit jaar I het zuiden van het land |t«teisterd, ,.?e oorlog in de provincie I J"trea duurt nog altij I voort I 'n brengt grote verliezen toe lian de regeringstroepen. De l'itrese separatisten vergen l'it de militaire leiders da- I •fhjks een financiële inspan- lifS van bijna 250.000 dollar, iwengens zijn de protesten I "M't het leger zelf maar 12 daarbuiten tegen deze I r'o? niet van de lucht. •Niemand heeft behoefte 1 r de terugkeer van de I 'perialistische kliek van '!er Haile Selassie" maar I, ®"wt niet weg dat er li, .,wa' oppositie is tegen Itoti 'a're '"iders. Regel- Iverneemt men van »P- I Men van voormalige IttvM*?ndbezitters, meestal Ik! door berichten van I [!rrv"»e rebellen die ln altijd misleid door reactio nairen. Een andere bedreiging komt uit een streek bij Dji- boetie. Deze schrale hall- woestijn was in handen van de sultan Ali Mirail die het gebied als leengoed van kei zer Haile Selassie toegewe zen had gekregen. Maar de militaire regering heeft het sultanaat in maart genationa liseerd tegelijk met andere stuknen grond in Ethiopië. De sultan heeft het land ver laten maar niet na zijn vol gelingen goed te hebben geïnstrueerd de Ethiopiërs te bestoken, wat ze sindsdien dan ook grondig hebben ge daan. Het gebied is echter van strategisch belang voor de militaire regering, aange zien het ligt tussen Addis Abeba en de Rode Zee waar Ethiopie's enige haven, As- sab, ligt met grote olieraffi naderijen. Assab ligt ook weer in de opstandige pro vincie Eritrea. Het is dan ook niet verwonderlijk dat bruggen en olietanks met de regelmaat van de klok wor den opgeblazen, waardoor troepen en voertuigen her haaldelijk vast komen te zit ten en Addis Abeba met een voortdurend brandstoftekort kampt. Iedere autobezitter in de hoofdstad is op een rant soen van vijftien liter per week gezet. De machtsovername in 1974 verliep zonder bloed vergieten, maar dat bloed vloeide wel op 22 no vember vorig jaar toen 60 voormalige medewerkers van de keizer en generaal Aman Andom zonder enige vorm van proces werden geëxecu teerd. Aman Andom was het eerste staatshoofd na Haile Selassie. De internationale opwinding hierover heeft de militaire 'eiders zeker niet onberoerd gelaten maar nie mand twijfelt aan de moge lijkheid van een nieuwe uit barsting. Behalve de militaire pro blemen hebben de nieuwe leiders van Ethiopië ook nog te kampen met een roerige en kritische studentenbewe ging. Ongeveer 60.000 leer lingen van de middelbare scholen en studenten zijn verspreid over het gehele land de vaak nog achterlijke bevolking de leeskunst en elementaire vaktechniek aan het bijbrengen. Het project kost handen vol geld maar heeft voor de regering als neveneffect dat de meer op standige studenten in elk ge val de hoofdstad uit zijn. De universiteiten zijn be gin vorig jaar gesloten en zullen niet voor juni 1970 heropend worden. De onte vredenheid onder de studen ten wordt er niet minder om. Vooral zij die in de hoofd1 stad aan het werk zijn gezet, roeren zich. De militaire lei ders, geven toe dat de stu denten ook een aandeel heb ben gehad bij het omverwer pen van de keizerlijke macht. Maar de militaire lei ders willen zelf beslissen hoe het land zich verder moet ontwikkelen. AI het mogelijke wordt ge daan om te voorkomen dat de feestelijkheden zullen worden verstoord door op standige studenten. De stu denten mogen de hoofdstad niet in en degenen die er al zijn worden geïnterneerd. De dertiende september zal worden herdacht als de da? van de afschaffing van het feodalisme. Het afgelopen jaar is veel land onteigend. De enorme bezittingen van de voormalige keizerlijke fa milie zijn door de staat over genomen. Huizen en grond van grootgrondbezitters zijn onteigend. Het gewone volk vreesde dat zij haar zelfge bouwde huisjes ook zou kwijtraken maar zover zijn de militaire machtshebbers niet gegaan. Zij kondigden daarentegen in juli huishuur- verlaïingen aan waarmee een groot deel van de onte vredenheid onder de massa verdwenen is. (Van onze redactie buitenland) GENèVE Zuid-Afrika streeft ernaar zijn economie te wapenen om minder kwetsbaar te worden voor interna tionale sancties, maar is nog steeds in hoge mate afhanke lijk van technologische know-how uit andere landen. Xot die conclusie komt de Egyptenaar Ahmed Khalifa, in ecu rapport over „indirecte steun aan de apartheid", dat i op gesteld in opdracht van de VN-commissie voor de rechten van de mens in Genève. De Britse investeringen in Zuid-Afrika bedragen vrijwel zeker meer dan 1,5 miljard pond sterling. De Verenigde Staten komen "op de lijst van investeerders op de tweede plaats. De omvang van de Amerikaanse investeringen is niet bekend, maar moet „be paald veel groter" zijn dan de 750 miljoen dollar, die in 1967 werd opgegeven als de ge schatte boekwaarde van de 275 Amerikaanse ondernemin gen die in Zuid-Afrika actief zijn. De buitenlandse investe ringen worden geenszins ge bruikt om druk uit te oefenen in de richting van een veran dering van het beleid, aldus Khalifa. Ze worden integen deel gebruikt voor de verdere opbouw van de Zuidafrikaanse economie opdat die beter weerstand zal kunnen bieden aan aanvallen op de apartheid van de internationale gemeen schap Het rapport schat het bui tenlandse aandeel in het totale kapitaal van Zuid-Afrik^ op elf procent. In de periode tus sen 1946 en 1953 was dat nog 23 procent. „De laatste jaren zijn de technologische know how ervaring en de internati onale contacten en hulp, die via het buitenlandse kapitaal beschikbaar komen. in de meest ontwikkelde sectoren van de Zuidafrikaanse econo mie belangrijker geworden dan het kapitaal zelf. De Zuidafrikaanse economie con centreert zich op de ontwikke ling van nieuwe sectoren, zo als computers en petrochemi sche industrie, waarin interna tionale onderneming en met Zuidafrikaanse belangen een aanzienlijke rol spelen". iVfet het oog op de dreiging van economische sancties en boycots hebben de Zuidafri kaanse autoriteiten de staats- Sector in de economie uitge breid. Staatsbedrijven en se- mi-staatsbedrijven zijn opge richt in sleutelsectoren als elektriciteitsvoorziening en de PTT, maar ook in produktie van wapens en munitie, vlieg- tuigfabricage, chemische in dustrie. produktie van kunst mest, ijzer, staal, zware ma chinebouw en internationale scheepvaart. Naar schatting heeft de staat 55 procent gele verd van de kapitaalsuitgaven in 1972. Voor de financiering van de ze aanzienlijke stnats-investe- ringen is Zuid-Afrika zeer af hankelijk geworden van de grote Europese en Ameri'.ann- se banken. Omdat deze ban ken grote fondsen kunnen aanboren hebben ze gezorgd voor leningen met middellange en lange looptijd voor de Zuidafrikaanse autoriteiten. Naar schatting vloeit gemid- de.-d jaarlijks S00 tot 400 mil joen dollar in Europese valuta aan leningen naar de Zuidafri kaanse regering en de ver schalende staatsbedrijven, ai- dus het rapport. De enorme stijging van de goudprijzen de laatste tijd heeft Zuid-Afrika grote, in komsten aan buitenlandse' va luta opgeleverd. Daardoor be schikt Zuid-Afrika nu over kapitaal om zelf buitenlandse Investeringen mee te financie ren, met name in midden- en zuidelijk Afrika. „Afrikaanse stater, zullen zich verzetten te gen een rechtstreekse stroom vanZuidafrikaahs kapitaal in hun economieën. Maar als ge bruik wordt gemaakt van in ternationale banken en hun in vesteringsmaatschappijen zijn deze staten zich vaak niet be wust van de herkomst van de gelden. Dat is hier de kern van de zaak", zo meent Khali fa. "e Investeringen zijn niet gebruikt als hefboom om de apartheid, aan te tasten, zo constateert het rapport. De eeo-etnische groei van Zuid- Afrika, heeft niqt gezorgd voor openingen in de maat schappijstructuur, waardoor ook de niet-blanken een rol zouden kunnen spelen in het politieke proces. De jaren zes tig waren „vette jaren" voor Zuid-Al'rika. Trouwens de he le periode na 1945 was er een van economische bloei en gro te economische veranderingpn, slechts vergelijkbaar met die rond de eeuwwisseling: toen de goud- en diamantmijnen tot ontwikkeling werden gebracht. Maar de ervaring heeft aange toond dat er geen parallel be staat tussen industrialisatie en vooruitgang voor de negers in Zuid-Afrika. „Het scheppen van nieuwe werkgelegenheid zal naar alle waarschijnlijkheid leiden tot toeneming van de blanke im migratie", aldus Khalifa. In 1971 leverden de Afrika nen 77 procent van de werk krachten in Zuid-Afrika, ver geleken met 64 nrocent m 1946 Maar diezelfde periode werd gekenmerkt door een in voering van een verfijnd net werk van discriminerende wetgeving om de nationalisti sche aspiraties van de Afrika nen teen te gaan", nen tegen te gaan". Hoewel de veiligheidsraad vu de Verenigde Naties in 1993 al opriep tot een wapen embargo 'enen Zuid-Afrika, is Frankrijk de "rootste leve rancier van nv'! if air materieel en know-liów geworden. Bo vendien breidt Parijs in hoog tempo zijn economische be trekkingen met Pretoria uit, zo zegt het rapport. Frankrijk is niet alleen meer de leveran cier van champagne, cognac en mode-kleding, maar vooral van kapitaalsgoederen, zware machinerieën en elektronische en wetenschappelijke uitrus ting. Japan, aldus Khalifa, ver biedt permanente investerin gen in Zuid-Afrika, maar zijn definitie van „investering" is kennelijk zo ruim dat het aan deel van de Japanse onderne mingen in de economische be drijvigheid van Zuid-Afrika is gegroeid. „Het verbod op rechtstreekse Japanse investe ringen is ook omzeild door Zuidafrikanen die zelf bedrij ven stichtten om onder licen tie goederen te produceren, gedeeltelijk met onderdelen die uit Japan werden Inge voerd". De zeven grootste handels partners van Zuid-Afrika zijn volgens Khalifa Engeland, de Verenigde Staten, West-Duits- land Japan, Italië, Frankrijk en België. De Zuidafrikaanse bedrijven blijken er belang stelling voor te hebben pro- dukten in Israël te laten ver vaardigen om zo de boycot tegen Zuidafrikaanse prod tik ten in Afrikaanse en sommige andere landen te omzeilen, zo meent het rapport. PRAAG (DPA) Twee be kende Tsjechoslowaakse jour nalisten hebben een reisver bod gekregen en dreigen monddood te worden gemaakt omdat ze eertijds sympathi seerden met Alexander Dub- cek. Ze vertelden dit tijdens een persconferentie die ze in Praag belegden. Het zijn Jiri Hanzelka (55) en Miroslav Zikmund (56) die samen boeken hebben geschre ven waarvan zes miljoen exemplaren in elf versschiller: de talen werden verkocht. De persconferentie werd tevens gehouden om bekendheid te geven aan hu njongste boek dgt ze zeli in getypte vorm willen uitgeven omdat niemand be reid is het te drukken Het boek over Sri Lanka, heeft naar hun zeggen geen politie ke betekenis, maar aangezien het contract met de drukker in 1969 werd opgezegd waren zij niet meer in de gelegen heid iets in bet buitenland te publiceren. Ze zitten nu bijna zonder geld en krijgen geen steun van uitgevers. Hanzelka en Zikmund kre gen bekendheid via een wereld reis tijdens welke zij verslag decLn van hun er1 ?n via de X-, radio - en pers. Hun reizen brachten hen naar 75 landen en ze verwier ven de hoogste onderscheidin gen van de Tsjechoslowaakse academie van wetenschappen. Na de val van Dubcek in 1968 werden zij uit de schrijvers bond en de communistische partii gestoten omdat zij het liberale beleid van c'e hervor mingsgezinde partijleider in openbaar hadden veud»- d 1 I

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 13