Zout last tast drinkwaterleidingnet aan Vandaag Werkloosheid in augustus verder gestegen Roosendaalse overleden aan brandwonden Ziekenfonds O.Z. gaat inspraak geven aan verzekerden Mgr. Felici in oktober naar Frankrijk Dodental van aardbevings ramp nadert drieduizend Oranje bezemt door Katowice ^l£ 8lfiCWr^ AXEL TOEN EN NU Van Doorn en Meijer vragen aandacht voor achterblijvers in de samenleving JO* ZEEt^ Vertienvoudigd Overschreden Ophoping Noodzaak Nog meer extra KLM-vluchten op Paramaribo DINSDAG EN WOENSDAG BIJ ALBERT HEI JN Portemonnee g, valt in wissel: vijf treinen te laat Staatssecretaris Zeevalking naar raadsvergaderin g Pauselijke pro-nuntius in Nederland ivordt overgeplaatst Opvolging Alfrink Gesloten boek Spijkers: sociale jaarverslagen zijn fopspenen IprecteurDr W 1 M H;ikx Ijj^idrei'iicteiir. L. Leyendekker •tie- en administratie-adres: Ijluwsuaat 9, Terneuzen, teL (01150) - 79 20 Ijjjonnmmer 1114111 I ,ji' Uitgeversmaatschappij De Stem B.V. I Reigerstr aat 16, Bre'cta. Uit /qv* Uit"eversmaaïsc^appij De Stem B.V. DINSDAG 9 SEPTEMBER 1973 27e jaargang No. 1949 (Van onze redactie buitenland) DIYARBAKIS Het do dental van de aardbevings ramp van zaterdag in het oosten van Turkije stond gis teravond op bijna 2400, ter wijl van 24 dorpen in het rampgebied nog niets over de gevolgen van de aardbe ving was vernomen. I)e autoriteiten hebben de publicatie van gegevens over het aantal doden en gewon den gestaakt, maar uit be richten van twintig dorpen rondom Lice, het epicentrum van de aardbeving, blijkt dat daar tot maandag in totaal 1.168 lijken zijn geborgen. Alleen al in Lice zijn vol gens de tot dusver beschik bare gegevens meer dan twaalfhonderd doden. Nog steeds halen reddingsploegen lijken onder de puinhopen vandaan, terwijl de aarde onder hun voeten nog golft als gevolg van tie natrillin gen van' de aardbeving. Vol gens experts kan dit nog maanden voortduren. Telkens als onze houwelen in het puin gaan treffen we een stoffelijk overschot aan", zei een leider van een van de bergingsploege». Door de warmte zijn de lijken al in ontbinding en de daardoor ontstane stank begint ondra gelijk te worden. Van de meer dan vijftig dorpen in de bergen bij Lice is tot dusver van slechts twintig iets vernomen. Met de overige heeft men nog geen contact kunnen maken, hetgeen de vrees dat het to tale dodencijfer zeer groot zal zijn met de dag doet stijgen. Militaire vliegtuigen voe ren onafgebroken medische voorraden, dekens, tenten en ander hulpmateriaal aan. Niettemin Is er nog steeds een tekort aan tenten en moeten veel daklozen de nachten in de open lucht doorbrengen. RIJN WEÈR (Van onze redactie binnen-buitenland) ROTTERDAM De opnieuw gestegen zoutlast van het Rijnwater heeft reeds een verhoogde corrosie in het drink- I waterleidingnet veroorzaakt. De 81 drinkwaterleiüingbedrijven in Nederland, Duits- I land, Frankrijk, Zwitserland en Oostenrijk, die samenwer- I ken in de Internationale Arbeitsgemeinschaft der Wasser- werke im Rhein Einzugsgebiet (IAWR), maken zich ern stige zorgen over de nog steeds toenemende vervuiling van de Rijn In de eerste zes maanden I van (lil r heeft de Kijn meer zout afgevoerd dan ooit levoren, zo heeft de IAWR gisteren bekendgemaakt. De I rivier beeft in tteze periode gemiddeld 56 miljoen kg keu kenzout iier dag afgevoerd. I Vorig jaar bedroeg deze hoe- veelheid, zo blijkt uit het andag verschenen jaarver- >ng ovv 1474, 52 miljoen k.K I mul per i .ig. Dit komt neert op 192 milligram per liter. Het natuurlijke zoutgehalte van net Rijnwater bedraagt 20 mg per liter. De overige 172 mg is een gevolg viln de zoutlozin- gen door de l'ranse kalimijnen en de Duitse industrieën. II Frankrijk is voor 52 procent Verantwoordelijk voor de zwa re zoutlast van het Rijnwater. I Het aandeoi-van de kalimijnen in de Elzas bedraagt 50 pro- MEER WIND Meer bewolking. Meer wind. Mogelijk regen. Temperatuur 19 graden. omstreeks stad en streek Nieuwe vestiging in Vlis- singen Pagina 3 binnen- en buitenland Gijzelingen in Parijs en Milaan Pagina 9 Geweld op Portugese platteland onvermijdelijk Pagina 11 sport Beslissingswedstrijd hoc- key-dames voor finale- Phats i Pagina 13 radio en televisie Herbezinning nodig op informatiestroom via t.v. merijntje G^Felici-teerd cent. In Duitsland wordt 46 procent van de totale zout- vracht geloosd en in Zwitser land twee procent. Uit de 200.000 meetgegevens condeert de IAWR, dat de in 1973 geconstateerde geringe ver mindering van de totale ver- yniii-vg zich met heeft voor gezét. De stijging van de be lasting met reukstoffen, die tegen het einde van de jaren vijftig in het Ruhrgebied is geconstateerd, is intussen ook in het Rijngebied bij Wiesba den vastgesteld. De concentra tie van storende 'reukstoffen in het Rijnwater heeft zich daar in drie jaar bijna vertienvou digd. Twee jaar geleden stelde de IAWR in een memorandum de grenswaarde voor, opgeloste organische en anorganische verbindingen vast. De vervui ling van de Rijn mocht deze grenzen niet overschrijden, wil men er nog goed drinkwa ter van kunnen maken. Uit het jaarverslag blijkt, dat deze grenswaarde in 1974 dikwijls aanzienlijk is overschreden. Onderzoekingen van de drink waterbedrijven hebben aan getoond, *dat een zeer aanzien lijk deel van de geloosde orga nische stoffen uit sulfonzuren, een afvalprodukt van de pa pierindustrie, bestaat. Het niet meer lozen van deze stof op de rivier zou niet slechts tot een belangrijke vermindering van de concentratie van de ver ontreinigende stoffen leiden, maar vooral ook de moeilijk heden bij de verwijdering van andere verontreinigende stof fen verminderen. De gevonden concentraties van organische chloorverbindingen zouden hebben aangetoond, dat deze moeilijk afbreekbare che mische verontreiniging zich stroomafwaarts sterk oohoont. Aan de monding van de Rijn maken zij tien procent van alle ongeloste organische stof fen uit. Vele van deze organi sche chloorverbindingen zijn uit het ooenunt van volksge zondheid bedenkelijk, aldus de IAWR. Het grootste gedeelte van de organisnhe stoffen komt ver moedelijk door het afvalwater van de chemische industrie in het Rijnwater terecht. Bij de thans tnegenqsfe mechanische en biologische zuivering wor den deze1 stoffen praktisch met verwijderd. Dit geeft moeilijk heden hn de bereiding van drinkwater. Ook aan anorganische 'ver bindingen ammoniumionen, zware metalen, chloride moet volgens de drinkwater- leidingbedrijven bijzondere aandacht worden geschonken. Voor een deel verstoren zij het zuiveringsproces. Bij het overschrijden van de grens waarde, kunnen zij, voor zover het om chloride en sulfaten gaat, corrosie veroorzaken. Het onderzoek bevestigt, zo schrijft de IAWR in het jaar verslag. opnieuw de noodzaak van afdoende maatregelen voor de beschevming van de kwaliteit van het Rijnwater. (Van onze parlementaire re-! Dat betekent een stijging met dactie) j bijna 6000 man. De selectiegroep voor het Nederlands elftal verblijlt in het Poolse Katowice, waar morgenavond tegen Polen gespeeld wordt. Tijdens een wandeling door de stad was er tijd voor een „geintje". Suurbier en Krol namen de werkzaamheden van een straatveger even over. DEN HAAG —Het aantal werkloze mannen is vorige maand met 700 gedaald tot 147 940. Het aantal vrouwen zonder werk steeg echter met 3.240 tot 45.990. Totaal waren er in augustus 193.930 werklo zen, 2.530 meer dan een maand daarvoor. Het voor het seizoen' gecorrigeerde cijfer bedroeg eind augustus 230.400. (Van onze verslaggevers) ROOSENDAAL In het St.-Franciscusziekenhuis te Roosendaal is gistermiddag de 51-jarige mevrouw J. Ker- stens-Schijven overleden aan de brandwonden die zij vrij dagavond opliep bij de explo sie van een benzinetank op het opslagterrein van de firma Broermann aan de Oosthaven- dijk in Roosendaal. Bij deze explosie raaxten de beheerder van het benzine- en oliedepot, de 54-jarige P. Ker- stens, en zijn gisteren overle den echtgenote zeer ernstig gewond. Beiden werden met zware brandwonden in het St. Franciscusziekenhuis te Roo sendaal opgenomen. De toe stand van de heer Kerstens was gisteren nog steeds zorg wekkend, maar hij verkeert niet in levensgevaar. Mede als gevolg van de va kanties is het aantal bedrijven dat werktijdverkorting heeft, aangevraagd per half juli sterk gedaald. Waren er op 20 juni nog 1.168 bedrijven met werktijdverkorting (totaal 87.550 werknemers), per 17 juli was dat aantal met maar liefst 790 gedaald tot 387. Het aantal daarbij betrokken werknemers daalde met 61.180 tot 26.370. De grootste dalin gen deden zich in Noord-Bra bant en Gelderlarid voor. (Vervolg op pagina 5) (Van een onzer verslaggevers) BREDA-TERNEUZEN Het ziekenfonds O.Z. (Onder linge Ziekteverzekering), het katholieke ziekenfonds in het bisdom Breda, gaai de verze kerden inspraak geven in het te voeren beleid. Waarschijn lijk nog dit jaar wordt een raad van advies en bijstand, opgericht, bestaande uit maxi maal vijftig vertegenwoordi gers van de verzekerden in West-Brabant en Zeeuwsch- Vlaanderen. Over het functioneren van die raad van advies en bij stand zijn in de statuten van het ziekenfonds nieuwe bepa lingen opgenomen. „De taak van deze raad zal onder meer zijn het bestuur te adviseren en voorstellen toe doen ter behartiging van de belangen van verzekerden in de ruimste zin. Het bestuur van het zie- kenfohds zal de raad moeten raadplegen ovei belangrijke voorstellen en plannen", zegt het ziekenfondsbest uur daaro ver zelf Als de raad van verzeker den goed werkt zal die ook mee gaan beslissen over ver kiezing en herverkiezing van bestuursleden. De leden van deze adviesraad worden be noemd voor een periode van vijf jaar. Alle'en verzekerden die ouder ziiu jpDf 21 ;iaar kunn"n als lid. van deze raad worden gekozen. (Vervolg op pagina 5) (Van onze redactie binnenland) ARAMARIBO In de pe riode van 1 tot en met 30 september zal de KLM in to taal veertien extra vluchten uitvoeren op. de routes van Paramaribo naar Amsterdam. Daarnaast zullen de normale zestien lijnvluchten worden uitgevoerd. Indien de aanvra gen voor passage daartoe aan leiding geven kunnen nog meer vluchten verwacht wor den. (ADVERTENTIE) UTRECHT (ANP) Op het traject Amster dam-Utrecht heeft de Nederlandse Spoorwegen maandagochtend van halfzeven tot «even uur treinvertragingen gehad voor vijf treinen ten ge volge van een wisselsto ring bij Breukelen. Kort hierna meldde zich een reiziger bij de afdeling gevonden voorwerpen op het station in Utrecht. Hij had hij het toiletbe- zoek tevens zijn porte monnee tussen de rails laten vallen, uitgerekend in de wissel, waardoor deze vast was blijven zitten. DEN HAAG (ANP) Staatssecretaris Zeevalking van Justitie hoopt op dinsdag 23 september te Grave een vergadering van de gemeente raad te kunnen bijwonen. Hij wil dan ingaan op zijn besluit, de voormalige rijkspsychiatri- sche inrichting voor vrouwen in deze gemeente tijdelijk als gevangenis te laten funetione ren. Het gebruiken als gevange nis is noodzakelijk, om de achterstand bij de tenuitvoer legging van gevangenisstraffen te kunnen 5wegwerken. In Grave zullen aspirant-rijkspo litiemannen als bewaarder op treden. Axel maakt een stormachtige ontwikkeling door van een uitsluitend agrarisch tot een volledig streekcentrum. Dat is een in het oog lopende conclusie bij vergelijking van Het Axel van een twintig jaar geleden en dat van nu, zoals het van de lucht uit gezien werd en is. Daartoe ver wijzen wij u graag naar de speciale aan Axel gewijde aflevering in onze serie ..Uw streek in Vogelvlucht". Op die pagina kunt u ook lezen dat uw reacties op foto's en tekst bij ons van harte wefkom zijn en hoe u de foto'» kunt nabestellen. (Van onze correspondent) VATICAANSTAD De pau selijke pro-nuntius in Neder land, mgr. Angelo Felici. zal in de loop van oktober naar Frankrijk worden overge plaatst. Vrijwel tegelijkertijd zal de opvolger van kardinaal Alfrink hekend worden gemaakt. Bij zijn recente bezoek aan het Vaticaan schijnt de nunti-J us mgr. Gijsen als zijn per-' soonlijke kandidaat voor de Utrechtse bisschopszetel te hebben voorgedragen. Voor mgr. Felici is de over plaatsing naar da Franse hoofdstad zonder meer een be langrijke promotie. Parijs wordt nog altijd als dé belang rijkste Vaticaanse diploma tieke buitenpost beschouwd. Hij zal er mgr. Lambertini opvolgen, de huidige Parijse nuntius, die naar Rome zal terugkeren om er een curie functie te aanvaarden. Voor Lambertini schijnt de kardi naalshoed al klaar te liggen, samen met die voor de belang rijkste Vaticaanse bestuur ders, ais de mgrs. Benelli en Casaroli. Overigens heeft de Franse nuntius zich altijd ver re gehouden van de verwikke lingen binnen het Franse epis copaat. De overplaatsing van mgr. Fe lici en de benoeming van de opvolger van kardinaal Al frink houden zeer nauw met elkaar verband. Het Vaticaan wil de pro-nunti us in Den Haag- handhaven totdat deze benoemingsproce dure voor Utrecht geheel is afgerond. In die procedure speelt de pro-nuntius zoals bekend een niet onaanzienlijke rol. In de afgelopen weken is mgr. Felici in Rome geweest, vooral om er over de opvolging van Alfrink te spreken en om er zijn toelichting op de huidige situatie in Nederland te geven. In het Vaticaan is het vrij algemeen bekend, dat Felici vrij nadrukkelijk zijn per soonlijke voorkeur voor mgr. Gijsen als opvolger van Al frink heeft uitgesproken. Overigens blijft de kwestie- Utrecht ook rond het Vaticaan een gesloten boek. Goed inge voerde kringen geloven dat nog niets beslist is over de persoon van de opvolger. Nu via kapittel en pro-nuntius de officiële kandidaten binnen zijn zou men zich pas goed gaan Mgr. Felici beraden over wie half oktober als opvolger benoemd zal wor den. Vrijwel gelijktijdig zal mgr. Felici naar Parijs verhuizen en zal het Vaticaan een nieu we (pro)-nuntius in Neder land benoemen. (Van onze redactie binnen land) UTRECHT „In Nederland is er van het sociaal jaarver slag niets terecht gekomen. De sociale jaarverslagen van nu zijn fopspenen. Mooie public- relationspraatjes, die inhoude lijk veei te weinig bieden. De werknemers worden er, zoaW de zaken er nu voor liggen, nauwelijks wat wijzer van". Dit heeft kandidaat-voorzit ter van de industriebond NKV Piet Spijkers maandagavond gezegd in Beverwijk op zijn kennismakingstoernee langs kaderleden van de bond. De sociale jaarverslagen die de bedrijven tot nu toe hebben uitgebracht, geven informatie die niet controleerbaar is, waar werknemers zich geen oordeel over kunnen vormen, omdat het ontdaan is van alle persoonlijke ervaring, aldus de binna-voorzitter. DEN HAAG (ANP) Mi nister Van Doom en staatsse cretaris Meijer van CRM wil len aan situaties en groepen in onze samenleving met een be trekkelijk grote achterstand veel aandacht besteden. De sa menlevingsopbouw moet vol gens hen sterke- dan voorheen worden gericht op bewustwor ding. emancipatie en democra tisering. De bewindslieden schrijven dit in hun nota „Nadere be leidsbepaling inzake de sa menlevingsopbouw", die zij gisteren de Tweede Kamer hebben aangeboden. Bij een relatief grote achterstand den ken zij aan situaties en groe pen in stadsvernieuwingsge bieden en oude woonwijken. Ook willen ze veel aandacht geven aan de positie van cul turele minderheden, aan de aansluiting tussen onderwijs en sociaal milieu en aan het regionale ontwikkelingsbe leid. Het beleidsstuk wil een richting voor de toekomst en prioriteiten aangeven. De nota is bedoeld als discussiestuk om de meningsvorming daaro ver te ondersteunen en te be vorderen. De ontwikkeling van het samenlevingsopbouw werk van de laatste vijftien jaar wordt kritisch bekeken. Een aantal tekortkomingen wordt gesignaleerd. Mogelijk heden worden aangegeven van de wijze waarop het werk zou kunnen worden verbeterd.

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 1