Vrije Zeeuw LANDELIJKE PREMIERE ENERGIE-EXPOSITIE IN MIDDELBURG Beperkte uitbreiding van kernenergie aanvaardbaar CNV-DISTRICTSRAAD: Europees jeugd kampioen boogschieten gehuldigd Wijziging buslijn Fraai bowlingtoernooi in Sas Feestelijke prijsuitreiking in Goes 10MMISSIE PRAAT OYER PARKEER VERBOD stad streek Zonnig^ perioden World Press Photo in Goes geopend VMZ wil meer voorlichting over stroomvoorziening C. de Rijke en J. Mol winnen ploeg- wedstrijd Open huis Zuidpolder een succes was een van de duidelijk» (Van onze correspondent) TERNEUZEN De raads commissie voor verkeersmaat regelen houdt op dinsdag 16 september om 19.30 uur in het gemeentehui» een openbar» vergadering. Qp de agenda staan de vol gende punten: Vaststellen van een parkeerverbod in de Hen drikstraat te Hoek. aanwijzing van het voetpad van de (naamloze) weg tussen de Bellamystraat en de Ka- merlingh Onnesstraat te Ter- neuzen. Bespreking van de verkeerssituatie te Zaamslag in verband met de reconstruc tie. (Van een onzer verslaggevers) SLUIS Met ingang van maandag 8 september 197-1 wordt de route van de bus lijn Eede Sluis Cadzand Oostburg zodanig gewij zigd dat voor deze lün de halte Walplein komt )e vervallen. Voor genoemde lijn zijn de halten te Sluis dus: Ridderstraat en Hoogstraat ter hoogte van het bejaardente huis. De vertrektijden Ridder straat in de richting Cadzand worden 2 minuten vroeger ge steld dan de huidige vertrek tijden van de halte Walple.n. De vertrektijden- Ridderstraat Eede zijn gelijk aan de huidi ge vertrektijden aan de hal" Walplein. tschappij De Stem B V. el 01150 - 7920 (4 lijnen. HU1.S1 (3 lijnen); GUES Klokstraat en 13.30 - 17.00 uur. 00 20 00 uur, tel. 01600 23$'* L, 01600 22341 140 3751 Midden-Zeeland i Augustijn, kantoor >rlvé Lorentzlaan 50. Tern acteur Zeeland drs. J Bou „t 01100-28030 privé Zuidv'ie'3 icteut Midden-Zeeland G f. es, tel .01100 -28030, pnvé^<n I Terneu'p": 0H54- el oiiuu jhhmu. v--- en redacteur vuur Terneti* ">r Nieuwsirast 9 JA(556; itraat 45, Hoek, tel 01 „tont Vlaanderen H Fostma. 0 3751. privé Walmolenstra •h-Vlaanderen R. van dpr 70 3370: f,.lo-i<Hirn»lisl piiS"- euwatraat 9 Terneuzen. teiw,rt, Terneuzen tel 01 lftt'-31- -^55- Troelstralaan 8. Axel. VTIE -iks. tel. 01140-3751. E: tel. 01150 - 5839. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG - Sinds afge lopen zaterdag loopt er in het gebouw van het Rijn-Schelde Instituut aan de Dam in Middel burg de tentoonstelling Ener gie Edukatief". Deze tentoon stelling staat onder auspiciën van de Stichting Energie Edu katief teUtrecht. De opening za- termiddag betekende de lande lijke première van deze exposi tie. De tentoonstelling is in Mid delburg te zien tot en met vrij dag 12 september. Het heeft het Rijn-Schelde In stituut veel moeite gekost de tentoonstelling Energie Eduka tief juist in deze dagen in Zee land te krijgen. Het instituut wilde dat graag met het oog op het debat, dat de Provinciale Staten in oktober houden over het energievraagstuk en met name over de bouw van een tweede kerncentrale. De ten toonstelling heeft als vast hege leider de heer H. Olivier, die de bezoekers tekst en uitleg geeft. Op deze tentoonstelling staat de informatie over het energie vraagstuk centraal. Men kan er onder meer een maquette zien van het project „Kleine Aarde" te Boxtel. Hier wordt geëxperi menteerd met zunne-energie als huisverwarming. Verder zijn er op de tentoon stelling diverse toepassingen van andere energiebronnen te zien dan heden ten dage in het groot worden gebruikt. Spelen derwijs krijgen de bezoekers in zicht in het energievraagstuk en mogelijke alternatieve oplos singen van dit probleem. Energie Edukatief werd za terdag officeel geopend door oud-gedeputeerde en zittend statenlid M.J. van Poelje. Hij maakte van deze gelegenheid gebruik enige aspecten van het energieprobleem in Zeeland te belichten. Hij wees op de onver brekelijke relatie tussen een tweede kerncentrale en uitbrei dingen van de industrie zoals Pechiney. De heer van Poelje vroeg zich af of groei van de in dustrie in feite nog wel nodig w as. Volgens het statenlid moest bij' de vraag van een tweede kerncentrale de wcrkgelegen- hedi niet als dooddoener ge bruikt worden. Voor de tentoonstelling Ener gie Edukatief bestond zaterdag reeds van diverse zijden belang stelling. Zo waren onder meer aanwezig mr. E. Donders, directie-secretaris van de P.Z.E.M., drs. A. v.d. Broecke, onderzoeker bij de stichting Zeeland en ds. T. Rinkema, se cretaris van de provinciale kerkvergadering van de her vormde kerk in Zeeland. Dc ex positie is gratis toegankelijk en geopend op maandag 8, dinsdag 9, woensdag 10 en donderdag 11 september van 10.00 - 21.00 uur en op vrijdag 12 september van 10.00 - 18.00. Bromsnor en Saartje temidden van de Goese kinderen. BERGEN OP ZOOM Roxy, 20.00 uur, De twee mis sionarissen, 14 j.; Luxor, 20.00 uur, Caesar et Rosalie, 14 j. GOES Museum voor N.- en Z.- Beveland, „World Press Photo", geopend di. t.m. zat. 10.00-12.00 en 13.30-17.00 uur (t.m. 27 sept.). HULST Koning van Engeland, 20.00 uur, Flossie, venus uit Zweden, 18 j. Galerie Van Geyt, Steenstraat 20, Beatrijs Jouret exposeert grafiek. Geop. werkd. 9.00- 12.00 en 14.00-18.00 uur (t.m. 30 sept.). middelburg Citytheater, 20.00 uur, Air- port 1975. Vooruitzichten voor dinsdag en woensdag, opgesteld door het KNMI op zondag om 18.00 uur: Zonnige perioden, maar later nok plaatselijk een bui. Enige stijging van temperatuur. IVeersvooruitzichten in cijfers gemiddeld over Nederland. Voor dinsdag: aantal uren zon: 3 tot 9, min. temp.: om streeks 10 graden, max. temp. omstreeks 19 graden. Kans op een droge periode van minstens '2 uur: 95 procent. Kan op een geheel droog etmaal7 0 procent. Voor woesnsdag: Aantal uren zon: 0 tot 7. Min. temp.: om streeks 13 graden. Max. temp.: omstreeks 20 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 70 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 40 procent Zeeuws Kunstenaars Cen trum, Lange Noordstraat 59j expositie J. van Schagen, „Beeld of teken?". Geopend dinsdag t.m. zaterdag t.m. 12 dec. Rijks archief, St.-Pieterstraat 75, ex positie Van Kust tot Kust over de Stoomvaartmaatschappij Zeeland van 1875-1975. Ge opend maandag t.m. vrijdag 9.00-12.30 uur en 15.00-17.00 uur; zaterdag 8.30-12.30 uur; zon- en feestdagen gesloten (t.m. 13 september). OOSTBURG Ledelthcater, 20.00 uur, The bridge on the river Kwai, a l. ROTTERDAM Pompenburg, 15.30 en 20.00 uur. Circus Krone. Theater De Lantaren, 20.30 uur, Theaterge- beuren rond het thema: „Vrouw". TERNEUZEN Luxortheater, 20.00 uur, In de klauwen van de draak, 14 j. VEERE Grote Kerk, expositie Delta cultuurgebied in historisch per spectief. Geopend maandag t.m. zaterdag 10.00-18.00 en zondag 13.00-17.00 uur (t.m. 14 septem ber). VLISSINGEN Alhambra, 20.00 uur, Kind van de zon, 18 j. IJZENDIJKE Streekmuseum, Markt 23, 17.00 uur; zaterdag, zon- en feestdagen van 14.00-17.00 uur (t.m. 14 september). ANTWERPEN Middelheimpark. Middel- heimlaan, expositie beeld houwwerken en tekeningen van negen leden van het werkcomité Middelheim alsmede de 13e Biënnale voor beeldhouwkunst met speciale aandacht voor Turkije, Indonesië en Japan. Geopend van 10.00-19.00 uur (t.m. 4 oktober). Morgen dinsdag 9 sept. f>ergen op Zoom 6.05 en 18.22. nansweert 5.04 en 17.20. Twneuzen 4.27 en 16.43. gissingen 3.56 en 16.13. "emeldinge 5.56 en 18.13. IN de nacht van donderdag op vrijdag werd ingebroken in het kantoor van de constructie werkplaats De Feyter b.v. aan de Mr F.J. Haarmanweg te Ter- neuzen. In het kantoor werd een geldbedrag gestolen. Gedurende dezelfde nacht werd gepoogd in te breken in de Vakopleiding voor Volwassenen aan de Ter- neuzense Industrieweg. Daar werd niets vermist. (Vau onze „undent) GOES - Zaterdagmorgen wa ren er meer dan 2500 ouders en kinderen op het terrein van de fa. Mageete Goes bijeenge stroomd voor de prijsuitreiking van de kleurwedstrijd die de firma had uitgeschreven. Saartje en Bromsnor (van de televisie) waren speciaal hier voor naar Goes gekomen om de winnaars aan te wijzen en de prijzen uit te reiken. Volgens Bromsnor was het erg moeilijk geweest uit de 1879 in zendingen de winnaars te kie zen, aangezien iedereen erg goed z'n best had gedaan. Overigens mocht ieder kind iets mee naar huis nemen. Bij de uitgang kre gen de kinderen - voorzover de voorraad strekte - een tas met surprises uitgereikt. In de leef tijdsklasse van 3 en 4 jaar waren de beste inzendingen van Vin cent Toutenhoofd, die een grote houten trein won en van Ingrid Pieters, die een mooi poppen huis kreeg. Bij de 5- en 6-jarigen waren Anj a Stomphorst en Mare Labruyere de besten. Zij moch ten respectievelijk een pop-in- bad en een fiets mee naar huis nemen. Van de jongens en meis jes in de leeftijdsgroep van 7 en 8 jaar hadden Mirjam Passenier en Niels Jansen de tekening het mooist gekleurd. Zij kregen be iden een Karnac spel. De 9- en 10-jarigen konden een fototoe stel en een sjoelbak winnen. Deze waren resp. voor Ingrid van 't Westeinde en Jacqueline Gunter. In de oudste leeftijds troep, de 11- en 12-jarigen reeg Arjan Taal voor zijn in zending een horloge en ging de hoofdprijs, een fiets naar Nelly Buteijn. (Van een onzer verslaggevers) GOES - De Districtsraad Zeeland en West-Brabant van het Christelijk Nationaal Vakverbond (CNV) is van mening, dat het licht op groen gezet kan worden voor een beperkte uitbreiding van de kernenergie. Dit betekent echter niet, dat van de districtsraad zonder meer kerncentrales gebouwd mogen worden. De districtsraad heeft dit standpunt, inge nomen tijdens de eerste vergadering van het nieuwe seizoen. De districtsraad zegt verder, dat niet zonder meer kan wor den aanvaard dat industrieën zich in het buitenland vestigen. In alle nuchterheid moet gesteld worden, vindt de districtsraad, dat de eventuele gevaren van kernenergie die onze zuiderbu ren wel gebruiken, bij de grens worden tegengehouden. Bij het nemen van een beslissing moe ten alle factoren overwogen worden, waarbij de veiligheid voor de bevolking voorop be hoort te staan. Maar gezien de huidige economische situatie is het onverantwoord de ogen voor de werkelijkheid te sluiten, al dus de districtsraad. De districtsraad keurde ver der het werkplan 1975-1976 goed, waarin de scholing en de vorming van leden een belang rijke plaats innemen. Er staan cursussen over economie, ont slagrecht, sociale verzekeringen en inkomensnivellering op het programma. Op ledenvergader ingen van de afdelingen zal worden gesproken over onder werpen als verhouding werkgever-werknemer, ont wikkelingssamenwerking en welvaart en welzijn. Aan dat groene licht voor be perkte kernenergie-uitbreiding is een aantal voorwaarden ver bonden. De overheid mag dan pas de bouw van de door haar gewenste drie nieuwe kerncen trales goedkeuren, wanneer voldaan is aan alle te stellen vei ligheidsgaranties en milieu voorschriften. Bovendien die nen die kerncentrales gebouwd te worden op een plaats, waar de bevolking er geen gevaar door loopt. De CNV-districtsraad heeft een viertal overwegingen laten gelden. Op de eerste plaats zul len volgens de Zeeuwse en Westbrabantse CNV- districtsraad de Nederlandse ondernemingen, die bij de bouw van kerncentrales betrokken zijn, in moeilijkheden komen bij uitstel van de bouw waardoor werkloosheid dreigt. Uitstel zal ook leiden tot een grotere ach terstand van Nederland aan kennis op dit gebied. Ons land zou zich isoleren van de overige Westeuropese landen die kerne nergie wel bevorderen. En tens lotte zou bij uitstel lange tijd on zekerheid ontstaan voor het Ne derlandse bedrijfsleven ten aan zien van de energievoorziening en hierdoor worden investe ringsbeslissingen sterk beïn vloed. Sjaak de Jonge krijgt de zilveren legpenning van wethouder P. Peeters. (Van een onzer verslaggevers) KWADENDAMME - De Eu ropese jeugdkamioen boog schieten op de staande wip de 18-jarige Sjaak de Jonge uit Kwadendamme, is gisteren ge huldigd in zijn clublokaal 's Lands Welvaren in Kwaden damme. Vertegenwoordigers van vele schuttersverenigingen waren voor deze huldiging naar Kwadendamme gekomen. De rij van sprekers werd ge opend door wethouder P. Peet ers van de gemeente Borsele. die de kampioen de zilveren leg penning van de gemeente uit reikte. Hij verklaarde verder, dat het gemeentebestuur van Borsele tegenstander is van een centrale accommodatie voor de schietsport. Dit in tegenstelling tot de Zeeuwse Sportraad. De zelfde heer Peeters overhan digde de jeugdkampioen als voorzitter van de Nederlandse Bond van Wipschutters en het internationale comité een di ploma. „We zijn er trots op een Europees kampioen in ons mid den te hebben", aldus de heer Peeters. Hierna werd de kampioen toegesproken en gefeliciteerd door achtereenvolgens voorzit ter Martens van de afdeling Zuid-Beveland van de Neder landse Bond van Wipschutters, voorzitter J. Bruggeman van de afdeling Zeeuwsch-Vlaanderen van de Nederlandse Bond van Wipschutters, de heer Van den Dries namens de verenigde schutterssociëteiten van 's- Heerenhoek, de heer Huige na mens „Vooruitgang", de heer Al- lemekinders namens „Victoria", voorzitter De Jonge van zijn ei gen vereniging A.D.L.M. en jeugdtrainer Frans Koens. De laatste betrok in zijn hulde ook nadrukkelijk de Goesenaar Ge rard Rentmeester die op de tweede plaats geëindigd was. Voor kampioen Sjaak de Jonge en Gerard Rentmeester waren er talrijke cadeaus en presentjes. De huldiging, die ook gold voor de Nederlandse jeugdploeg als geheel wegens het behalen van het Europese kampioenschap voor ploegen, werd afgerond met een serenade door Con Af- fezzione uit Kwadendamme. (Vaq onze correspondent) GOES - In het museum voor Noord- en Zuid-Beveland heeft burgemeester mr. F.G.A. Huber van Goes de tentoonstelling van de stichting World Press Photo geopend. In zijn openingswoora oe. lichtte mr. Huber verschillende aspecten van de fotografie. Hij sprak er zijn voldoening over uit dat de tentoonstelling ook in Goes kon worden ingericht. Hij hoopte dat velen deze boeiende expositie zullen zien. De heer H.G. Kersting, voorzitter van de jury van World Press Photo 197 5 zei dat persfotografen nog altijd stiefmoederlijk worden bedeeld door de redacties. Dank zij de World Press Photo is het pres tige van vele fotojournalisten verhoogd. Hij complimenteerde het museum voor de verzorging van de tentoonstelling. De expo sitie werd symbolisch door bur gemeester Huber geopend door het nemen van een groepsfoto van de aanwezigen. (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN - De Vereni ging Milieuhygiëne Zeeland (V.M.Z.) heeft het ministerie van economische zaken verzocht meer werk te maken van de voorlichting over het structuur schema elektriciteitsvoorzie ning. De V. M. Z. is teleurgesteld, dat in totaal slechts twee bijeen komsten over deze zaak worden belegd. En dan nog uitsluitend en alleen in Utrecht. „Blijkbaar is het u ontgaan, dat voor be langstellenden uit Zeeland de reis naar Utrecht en terug met de trein ruim vijf uur kost ter wijl het voor inwoners van Zeeuwsch-Vlaanderen vrijwel onmogelijk is zo'n bijeenkomst te bezoeken", aldus de V.M.Z. in haar brief aan de directie ex terne betrekkingen van het mi nisterie van economische zaken. Op zijn minst had volgens de V.M.Z. verwacht mogen wor den, dat er één voorlichtingsbij eenkomst over het structuur schema elektriciteits voorziening georganiseerd zou worden in Zeeland of West- Brabant (Goes of Bergen op Zoom). Want het energiepark in Borssele staat op het lijstje om uitgebreid te worden en de op handen zijn de fusie tussen de drie zuidelijke energiebedrijven is toch ook een zwaarwegende reden. Daarom dient ook in deze regio voorlichting bedreven te worden, waartoe de V.M.Z. het ministerie dan ook dringend uitnodigt. Er werd vaak fel gestreden in De Vlaanderen. (Van onze correspondent) SAS VAN GENT - Mevrouw Van Eekeren en de heer Leger zijn respectievelijk winnaar ge worden in de A-B-klassc en de C-D-klasse van het bijzonder geslaagde bowlingtoernooi voor de grote prijs van Sas van Gent, dat georganiseerd werd door dc bowlingclub in het Bowlingcen trum De Vlaanderen te Sas van Gent. Zaterdag scoorde de thuisspe- lende Theo Neve van de Bow lingclub De Vlaanderen in de A-B-klasse de hoogste serie van 1416. De hoogste game was ook voor hem met 232. In de C- D-klasse behaalde de heer Leger van de bowlingclub Gent de hoogste serie 1436. Bij de dames was het mevrouw Hilda de Wa- genaere van De Vlaanderen die de hoogste game verwezenlijkte 214. Wel was het zo, dat de da mes tien bonuspunten kregen. Zendag werd er om 9 uur 's mor gens gestart met de eerste serie. De daaraan deelnemende ver enigingen waren afkomstig uit Breda, Zeist, Kortrijk (B.), Eeklo (B Deinse (B.) en Sas van Gent. De hoogste game werd toen gescoord door de heer Resel met 244. In de tweede serie start ten Tilburg en Heerle. Hier werd de hoogste game gescoord door mevrouw Duylsma met 219. De eindstand van de finale in de C-D-klasse was: 1 de heer Leger Gent 2353, 2 de heer Koninck Eeklo 2351, 3 de heer Reyest, Scheveningen 2348, 4 de heei Bodde Zaandam 2288, 5 de heer Verstraete Eeklo 2255, 6 mevr. Bodde Zaandam 2223. De eind stand in de A-B-klasse was: 1 mevrouw Van Eekeren Hilver- suln 2420, 2 dp heer Lefeber Scheveningen 2331, 3 de heer Extra, Heerlen 2310, 4 de heer Neve Sas van Gent 2263, 5 de heer De Smet Gent 2249, 6 de heer De Kesel St.-Maartens La ten 2196. (Van een onzer verslaggevers) WILHELMINADORP - Za terdag zijn de heren J. Mol uit St, Maartensdijk en C. dc Rijke uit Poortvliet kampioen gewor den van Zeeland. De heer Mol werd kampioen in de categorie rondgaande ploegen en de heer De Rijke in de categorie wentel- ploegen. Ze ontvingen de wisselbeker uit handen van de heer M. van Nieuwenhuijzen, voorzitter van de regelingscommissie Provin ciale Ploegwedstrijd in Zeeland, die het kampioenschap had ge organiseerd. De beide kampioe nen mogen Zeeland vertegen woordigen op het landelijk kampioenschap dat in de Flevo- polder wordt gehouden. Het kampioenschap ploegen werd zaterdag gehouden bij het bedrijf De Mosselbank in de Wilhelminapolder bij Goes. Het niveau van het ploegwerk lag dit jaar volgens juryvoorzitter A. Remijn uit Axel lager. Dit had echter een duidelijke oorzaak: de structuur van de grond was door het natte najaar van 1974 nog slecht. De ondergrond was bijzonder stug. Secretaris H. Hoekstra vertelde, dat de ploe- genkampioenschappen zich mogen verheugen op een toene mende publieke belangstelling, met name van de kant van de jeugd. De volledige uitslag van het kampioenschap is als volgt: Ca tegorie rondgaande ploegen: 1. J. Mol uit St. Maartensdijk, 2. A. van Dijke uit 's-Heer Arends- kerke, 3. J. de Visser uit Dom burg, 4. A. Driedijk uit Wolp- haartsdijk, 5. M. Markussen uit Nieuw en Sint Joosland, 6. I. Haartens uit Schoondijke. Categorie wentelploegen: 1. C. de Rijke uit Poortvliet, 2. J. Hoogeboom uit Noordwelle, 3. M. Steyn uit Poortvliet, 4. W. de Buck uit Gapinge, 5. M. Ver doorn uit Grijpskerke, 6. J. Steeneveld uit Schoondijke, 7. A. de Boe uit Wilhelminadorp, 8. J. Geuze uit Poortvliet, 9. C. de Jonge uit 's-Heer Abtskerke, 10. J. Stouten uit Kerkwerve, 11, M. den Engelsman uit Poortvliet, 12. C. van Luyk uit Axel, 13. A. Fierens uit Schuddebeurs, 14. W. Janse uit Nieuw en Sint Joos land, 15. L. Menheere uit Poort vliet, 16. P. de Jonge uit Wemel- dinge, 17. J. Baartse uit Seroos- kerke. (Van onze correspondent) TERNEUZEN—„Wij moesten maar afwachten wat het zou worden, maar nu zijn wij blij dat wij er aan begonnen zijn". Dit zeggen de bestuursleden van de Vereniging Winkeliers Zuidpol der in Terneuzen. Zij waren de initiatiefnemers voor de twee dagen „open huis", vrijdag en j zaterdag in het winkelcentrum iZiuidpolder. 1 Alle vijftien aangesloten win 'Irfeliers voelden wel voor de jplannen. „De bedoeling is voor namelijk geweest, voorlichting iaan de mensen geven. Dat wij 'daarbij nog behoorlijk zaken Ihebben gedaan, is natuurlijk jmeegenomen", aldus de be stuursleden. De heer Kaljouw jzegt: „Wij wilden het beslist geen braderie noemen, daarvoor is het niet groots genoeg opge zet". Het buurthuis „De Soete Inval" dat ook aan de open da gen meedeed kon vooral zater dag de belangstellenden bijna niet verwerken.

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 3