lis janslag ip president mislukt Gijzelingskomplot was tegen Nederlanders gericht Vuurzee in Roosendaal Slavenisse schrikt van komst van Surinamers M-S5 Aanleg Baalhoekkanaal niet koppelen aan verbetering vaarweg Westerschelde Gon^alves bedankt Bomexplosie in Londens hotel: 3 doden uur 2 toonzaal kollektie. VIER ARABIEREN AANGEHOUDEN IN AMSTERDAM PRIJSVRAAG BP-olietanks aan Oosthavendijk de lucht in TWEE MENSEN GEWOND zou overwegen blokkade van schippers te breken Honderd naar Haamstede Dwel inbouw- itrale verwar der een uitge- an Gatjgenau, E. Keladèn pistool I ging niet af mm Staneke (DS '70) gokt op gematigde hervormingspartij met 15 zetels Motorrijder in Vlissingen verongelukt Kazernes misschien opvangplaatsen Stroef Begrip Missionaris ten einde raad Vuile lucht Een miljard gulden IflrecteurDr. W. A.J. M. Harkx jjjofdredacteur: L. Leijendekker (ledactie- en administratie-adres: Jllieuwstraat 9, Terneuzen, tel. (01150) 79 20 Itjioniunmer 1114111 |,,r iJitgeversmaatschappij De Stem B.V. IjeigeisUaat 16, Breda. VRIJ ZEEUW ZATERDAG 6 SEPTEMBER 1975 27e jaargang No. 1947 Uitgeefster Uitgeversmaatschappij De Stem B.V. Cmtins RGEN O-ZOOrt ELIJKST. lemen. Irijf. (Van onze redactie buitenland) SACRAMANTO De 26- Ijelgc Lynn Alice Fromm, die tn volgeling zou zijn van de moordenaar Charles Manson, tót vrijdag een geladen pis tool op president Ford gericht terwijl deze al handenschud dend langs een menigte be- Ungstcllenden in Sacramento liep. Veiligheidsagenten wis- itii haar te overmeesteren I voordat zij iets kon doen. Na het incident zette de [president zijn wandeling naar [het regeringsgebouw van de staat Californië gewoon voort. [Hij zou er de gouverneur van I Californië. Edmund Browne, lontmoeten. (Vervolg op pagina 9) opklaringen Maximumtemperatuur: Twintig graden. STAD EN STREEK Duizenden tekort door slordige boekhouding bij West-Zeeuwsch-Vlaamse jeugdcentrale Pagina 3 ■innen- en buitenland Nederland krijgt zuiver Maaswater Pagina 9 Hotels in Portugal blijven leeg Pagina 11 'inanciën en economie Theo Koomen gelooft in meer dan sport Pagina 13 i sport DE STEM bracht zes wie- ierkampioenen bijeen Pagina 25 Nederlandse hockey- dames in finalepoule Pagina 27 Wielercomlté Sas van Gent tegen hoge start- lelden Pagina 26 vrij-uit bistro's en bruine kroe- het moderne taboe van de blauwe knoop peilingen Werkeloosheid: „Je vrouw wordt gek van |e voortdurende aanwe tigheid" kunst en cultuur Waarten Maartens her ontdekt I Chili voer voor filmers "ekerpoker meruntjt: (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De In Am sterdam gearresteerde vier „houders van Syrische pas poorten" droegen een uitge breid plan bij zich tot gijze ling van Nederlandse - ver moedelijk politieke - personen. Dat viel op te maken uit de mededelingen die premier Den Uyl gisteravond na het kabi netsberaad verstrekte. Na her haalde vragen zei Den Uyl, dat zijn mededeling, dat de Nederlandse regering géén coptact heeft opgenomen met buitenlandse regeringen over dit verijdelde plan „impli- ceert" dat het komplot gericht was tegen „Nederlandse perso- nenen of instellingen". De minister-president wei gerde met beslistheid enige verdere aanduiding te geven over de functie van de perso nen of de aard van de instel lingen. Gevraagd of het kom plot tegen hemzelf gericht was zei hij zonder bedenken: „Ik zie daar geen reden toe". Het kabinet heeft gisteren beslist, dat het viertal „vooralsnog niet zal worden uilgewezen". Den Uyl: „Het recht moet zijn beloop hebben met alle risico's van dien. Er is nu een opspo ringsonderzoek gaande wegens schending van de vuurwapen- wet (verbod tot bezit van wa pens). Op grond van dat on derzoek zal het Openbaar Mi nisterie beslissen over de vraagal of niet vervolging". Volgens de mededelingen van Den Uyl is er nog geen helderheid over de nationali teit van het viertal. „De ge vonden documenten en de po litieke motivatie wijzen op sa menhang met enige variant van Palestijnse bevrijdingsbe wegingen. De documenten wij zen op een uitgebreid plan (later zei de premier desge vraagd dat de documenten een uitgebreid plan bevatten) tot gijzeling in Nederland en daaraan te verbinden eisen, (Zie oök pag- 9) (Van een onzer verslaggevers) ROOSENDAAL Op de BP-opslagplaats aan de Oosthavendijk in Roosendaal heeft zich gisteravond een enorme explosie voorgedaan, die tot in de wjjde omtrek te horen is geweest. Volgens de eerste berichten zijn een vrouw en haar zoont je, die tegenover de opslag plaats wonen vrij ernstig ge wond bij de explosie, die met een huizenhoge steekvlam en een fikse rookontwikkeling gepaard ging. Door de ontplof fing is in de binnenstad van Roosendaal en aangrenzende woonbuurten een enorme ra vage aangericht. Het centrum ligt bezaaid met glasscher ven. Bedrijven in de naaste om geving hebben door de ont ploffing eveneens flinke scha de opgelopen onder meer is aangericht door rondvlie gende tankdelen. De explosie schrikte Roo sendaal om 19.40 uur op, op het moment, dat een schip met superbenzine werd gelost. Ze kerheid omtrent de oorzaak van de brand is er nog niet, maar mogelijk is dat door sta tische elektriciteit een vonk de benzine in brand heeft ge zet. Het schip de „Alkes" van de firma Haas-Damco uit Rot terdam raakte in brand. Een tweede tanker, die voor het depot lag, werd ijlings wegge varen. Bij de sluiting van deze edi tie stonden drie van de acht tanks van het depot van de firma Broerman in lichter laaien. Brandweerkorpsen uit West-Brabant, later op de avond geassisteerd door de brandweer van Shell-Moerdijk bestreden de vuurzee. (Van onze oorrespondent) EINDHOVEN Volgens DS '70-voorzitter H. Staneke is in de Nederlandse politiek ruim te voor een alternatieve gema tigde hervormingspartij met ais eerste aanzet tien tot vijf tien zetels in de Kamer. Hij zei dit vrijdagavond in Eind hoven tegen de twaalf bezoe kers van een door de plaatse lijke afdeling van DS *70 be legde bijeenkomst. „Of die partij DS '70 gaat heten, is niet belangrijk. Waar het om gaat is dat we de doelstellingen van DS '70 overnemen". De heer Staneke zei, dat sedert de ontwikkelin gen in maart jongstleden circa tien procent van de leden van DS '70 het lidmaatschap heeft opgezegd. „Dit is niet zo ver ontrustend als het lijkt. We hadden een groter verlies ver wacht", aldus Staneke, die zei dit nS '70 nu nog 2700 leden heeft. Huizenhoge vuurwolken stegen op boven het BP-depot aan de Oosthavendijk in Roo sendaal, waar gisteravond na een explosie drie Van de acht opslagtanks met een totale in houd van twee miljoen liter dieselolie en een miljoen liter benzine In lichterlaaie ston den. VLISSINGEN Vrijdag morgen rond zeven uur is in Vlissingen de 25-jariige Frans man P.S. Aaoulaij uit Vlissin gen met zijn motor dodelijk verongelukt. De man moest op de Nieuwe Vlissingseweg ach ter een vrachtauto stoppen voor de stoplichten. De achter op komende automobilist J.H.B. uit Breskens heeft hem niet zien staan en de motorrij der raakte tussen de beide au to's beklemd. Hij was op slag dood De bestuurder van de personenauto liep een ernstige hoofdwond en een hersen schudding op. BRUSSEL In België de den gisteravond sterke geruch ten de ronde dat de Belgische regering - nu de Belgische schippers het moeizaam be reikte akkoord tussen vak bondsvertegenwoordigers en het ministerie van Verkeer en Waterstaat hebben verworpen - wil trachten met andere middelen de blokkade te door breken. Een van deze geruch ten wil dat vanaf komend weekeinde de drinkwatervoor ziening voor de te hoop gelo pen schepen op rantsoen, dan wel stopgezet zal worden. De schippers hebben al laten we ten, dat een dergelijke maat regel tot ernstige moeilijkhe den zal leiden. Het ministerie van verkeer te Brussel ont kent evenwel iets dergelijks van nlan te zijn. (Zie ook pag. stad en streek) (Van een onzer verslaggevers) STAVENISSE/DEN HAAG Het duizend inwoners tellende Thoolse dorp Stavenisse heeft in eerste instantie door middel van een handtekeningenactie afwijzend ge< reageerd op het plan 500 rijksgenoten uit Suriname tijde lijk huisvesting te bieden in 116 nieuwe, leegstaande va kantiewoningen in Stavenisse. Het gemeentebestuur van Tholen, waaronder Stavenisse valt, en het Centraal Bureau voor de Opvang van Rijksge noten willen het plan niet ge forceerd doorvoeren. Zij gaan dinsdagavond praten met het kader van het dorp (60 tot 70 mannen en vrouwen). Tijdens die bijeenkomst hoopt men een antwoord te vinden op de vraag of. in welke mate en onder welke voorwaarden Sta venisse kan bijdragen aan de opvang van rijksgenoten uit Suriname. Van de zijde van het minis terie van CRM wordt er geen geheim van gemaakt dat het plan-St.avenisse uit de nood geboren is. De toeloop van rijksgenoten uit Suriname naar Nederland is veel groter dan verwacht. Het bureau, dat met deze opvang belast is, is nu reeds tn een stadium van improviseren terechtgekomen. Er wordt zelfs ernstig overwo gen een groot aantal rijksge noten in kazernes onder te brengen. Gedacht wordt o.a. aan de Prins Frederikkazerne tn Leeuwarden en de leger plaats Budel. De vakantiewoningen In Stavenisse zijn eigendom van de beleggingsmaatschappij Block Invest in Rotterdam. De verkoop van deze huizen ver loopt erg stroef, reden waarom Block Invest het huizencom plex heeft aangeboden voor het tijdelijk onderbrengen van 500 rijksgenoten. Het ministe rie van CRM heeft dit aanbod enige tjjd laten liggen ómdat het toch wel enigszins huiverig was voor 'n platselinge toena me van het inwonertal van Sta venisse met 50 pet. Nu 't echter met 50 procent. Nu het echter steeds moeilijker wordt de uit Suriname komende rijksgeno ten een dak boven het hoofd te bezorgen heeft CRM de uit voerbaarheid van het plan met het gemeentebestuur van Tho len doorgenomen. Dat is woensdag j.l. gebeurd. (ADVERTENTIE) „Op dezelfde dag dat mijn auto het begaf, vroeg mijn bisschop me ook de naburige parochie te gaan verzorgen; er was voor die parochie geen priester meer. Ook had de bisschop geen geld om me een nieuwe auto te geven voor mijn werk; hij niet, maar ook mijn mensen niet. Ik heb er nachten van wakker gelegen en ten einde raad schrijf ik naar U. Help me aan vervoer, anders komen er twee uitgestrekte, grote parochies practisch zon der priester te zitten!" Dit schrijft missionaris P. Rooy- akkers vanuit Argentinië. Hij is een van de 424 missionarissen en eigcnlandse krachten, die een beroep op U doen en U vragen hun ernstige vervoersproblemen op te lossen. De MI VA, de Missie Verkeers middelen Aktie, houdt nu voor hen haar jaarlijkse landelijke kollekte en giroaktie. Er is veel geld nodig om het MIVA- hulpprogramma 1975 uit te kunnen voeren. Helpt U mee? Dan kan de MIVA, die dit jaar 10 jaar bestaat, ook nu weer in veel ontwikkelingslanden het werk voor de mensen daar voortgang doen vinden. Dit is het giro nummer: GIRO: 27 22 49 t.n.v. MIVA-Vij verstraat 12 Breda. De gemeenteraad toonde tij dens een besloten vergadering unaniem begrip voor de pro blemen vam de naar Nederland stromende rijksgenoten maar sprak tegelijkertijd de mening uit dat het welbevinden van de Stavenisser bevolking niet uit het oog verloren mag wor den. Conclusie was ook dat er geen beslissing genomen mocht worden zonder de be volking van Stavenisse te ho ren. (Vervolg op pag. 9.) (Van een onzer verslaggevers) HAAMSTEDE Het cen traal bureau voor de opvang van rijksgenoten uit Suriname zal vanaf 1 september a.s. 100 rijksgenoten kunnen onder brengen in bungalowpark 't Zeepe te Haamstede. Met de exploitant van het bungalow park is hierover overeenstem ming bereikt. Vandaag start De Stem met een grote sportprijsvraag voor de lezers van onze krant. Er verschijnt vanaf nu om de veertien dagen een aflevering, terwijl over het geheel een eindklassement zal worden opgemaakt. De eerste drie van dat klassement komen in aanmerking voor prijzen ter waarde van 750, 500 en 250 gulden. Bedragen, die mogen worden besteed aan sport artikelen uit het assortiment van de firma Borsumij (importeur van ADIDAS) uit Etten-Leur. Naast de eindprijzen worden er per aflevering drie prijzen ter waarde van honderd gulden uitgeloofd. Ook deze prij zen bestaan uit sportartikelen. In totaal stelt De Stem in samenwerking met de firma Borsumij een prijzen pakket van 4500 gulden beschikbaar. Zie verder onze sportpagina. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De aanleg van het Baalhoekkanaal, geschikt voor schepen tot ongeveer 125.000 DWT, houdt niet in dat de bestaande vaarweg over de Westerschelde naar Antwerpen ge schikt voor schepen tussen 66 i 70.000 DWT zal worden aan- In een vertrouwelijke infor matienota over het Baalhoek- verdrag wordt opgemerkt dat een aanpassing van de Wester schelde zai betekenen dat een aantal drempels hierin dras tisch moet worden uitgediept. Tijdens de onderhandelingen tussen Nederland en België, waarbij, behalve het Baalhoek ook overeenkomsten zijn aan gegaan ten aanzien van het Nauw bij Bath en de verde ling van kwaliteit van het Maaswater is overeengekomen dat aan de aanleg van bet Baalhoekkanaal niet mag wor den verbonden een verdere verdieping van de Wester schelde en evenmin reeds bij voorbaat de Nederlandse be reidheid inhoudt daarover op enig moment nieuwe onder handelingen te beginnen. In het Baalhoektractaat. half dit jaar geparafeerd door Bel gische en Nederlandse onder handelingsdelegaties, zijn een aantal economische bepalingen opgenoen. Zo zal het België verboden zijn steun te verle nen bij vestiging en uitbrei ding van bedrijven op de lin ker Sóheldeoever, moeten mi nimumprijs bdj gronduitgifte in acht worden genomen, een minimumprijs die geindekeerd wordt. Er mogen geen andere haven- en kadegelden geheven worden als thans op de rech- terscheldeoever het geval is. Voor Nederlands grondge bied zal een verbod tot steun verlening beperkt blijven tot een strook grond ten westen van het kanaal en begrenst door de lijn Nieuw-Namen - Perkpolder. Ten aanzien van de lucht verontreiniging is men over eengekomen dat een overleg commissie luchtkwaliteit wordt ingesteld die paritair wordt samengesteld en die een oordeel geeft over alle voorge nomen vestigingen of uitbrei dingen van industrieën. Het oordeel van de commis sie is bindend voor de bevoeg de nationale overheidsinstan ties. In het verdrag zijn overi gens geen kwaliteitsnormen genoemd. Het bleek ook niet mogelijk vaste regels te geven voor luchtverontreiniging door reeds bestaande bedrijven. Voorts heeft België op zich genomen op het Belgisch ge bied rond de linkserscheldeoe- ver een groenzone aan te brengen en te beplanten. Die groenzone zal minimaal vijf honderd meter breed moeten zijn. Alle kosten, verbonden aan de voorbereiding en de uitvoering van het Baalhoek kanaal, ook die welke door derden worden geraakt, ko men voor rekening van België. Op prijsbasis 1975 worden de ze totale kosten geraamd op circa 1 miljard gulden. Neder land zal tezijnertijd de kosten van beheer en onderhoud van de Baalhoekwerken voor zijn rekening nemen. Op prijsbasis 1975 worden deze kosten ge schat in de orde van 10 mil joen gulden per jaar. (Van onze redactie buitenland) TANCOS Generaal Vasco Goncalves, de Portugese pro- communistische ex-premier, heeft vrijdagavond bedankt voor de post van stafchef van de strijdkrachten. Dit is in een militair conununiquée bekend gemaakt. Voorts verloor de generaal zijn plaats In de 30 leden tel lende revolutionaire raad, het hoogste orgaan van de Bewe ging voor de Strijdkrachten (MFA). (Van onze redactie buitenland) LONDEN Bij een bom ontploffing in het Hilton Ho tel aan de Park Lane in Lon den zijn vrijdag drie mensen gedood en 37 gewond, van wie zeven zeer ernstig. Kort voor de aanslag had een onbekende het Amerikaanse persbureau Associated Press telefonisch gewaarschuwd dat de bom was geplaatst en dat de hal moest worden ontruimd. Politie en ziekeauto's gingen eet naar het hotel maar kwamen te laat. Tijdens de ontploffing bevonden zich on geveer honderd mensen, onder wie talrijke toeristen, in de directe nabijheid. Het gebouw werd direct door de politie afgezet.

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 1