Beperk hoogte milieuheffing" BIETENOOGST Van hobbyist tot pottenbakker Aanleg ringdijk Oosterscheldebonwpntten begonnen BOETE WEGENS STRAATTERREUR KVK MIDDEN-ZEELAND Geen befemmerin- gei voor industrie langs Baalhoekkanaal Ministerie weet weinig van 2e woning problemen Boete voor fatale inhaal- poging stad streek SS**1 99 St. Jansteen Veranderlijk Zoet water. IN BISDOM BREDA Plannen voor katechese aan vol wassenen Middelburg oriënteert zich op havenschap FILMS IN ZEELAND 1 rat SUA*® VRIJDAG 5 SEPTEMBER 1975 Bel de P- !t- •en en iet ;en e- lf T- un f- »r- le de bij iat 2t- lit ne ns :t.e i\e ?f- de lat >r- ek lit 00 00 ti en di nan (Van onze correspondent) MIDDELBURG - „Dit is een vorm van straatterreur die wij in Nederland niet kunnen accepte ren", voegde de officier van jus titie mr. Besier een inwoner van Vlissingen donderdagmorgen toe tijdens de zitting van de poli tierechter. De man, J.v. A., 27 jaar oud, mishandelde op 19 juni dit jaar in Vlissingen een bejaarde man die twee vechtende honden pro beerde te scheiden. De oude man liep met zijn ftiond te wandelen toen het be- lestje door een loslopende grote hond werd aangevallen. De eer ste keer lukte het de honden zonder veel moeilijkheden te scheiden, maar de grote hond kwam terug en deed opnieuw een uitval naar zijn kleinere soortgenoot. De oude man pro beerde het dier met de honden- riem tot rede te brengen. Van A, de eigenaar van de hond, die dat zag, werd kwaad en stompte de oude man in het gezicht. Toen deze op de grond viel trapte hij hem nog eens, waarbij de be jaarde man een pink brak. Dit zijn geen praktijken, meende ook de politierechter, dje de man conform de eis veroordeelde tot fl. 200,-. boete. Wel kreeg ver dachte de waarschuwing toege voegd dat hij bij een volgend ruw optreden rekening moest houden met een onvoorwaarde lijke gevangenisstraf. .funds' hn1rar»toot van de <reO*| nen Het echtpaar nt f Online ivm-dt eXpl°lta Artyc kantoren. nodige stilte omgeven. De sta lingname van De Bondt kon erop neer dat het Baalhoekk naai voorlopig niet gegravei zou hoeven worden. Overige! zijn Nederland en België°ha over de voorwaarden voor hl graven van het kanaal en bochtafsnijding al eens. parlementen m beide landi moeten de desbetreffend overeenkomsten nog behandi len. petro-chemische fabriekei ook niet zo nodig, wie zeg mij. dat er geen suikeria-l briek of grontbedrijf lang; het Baalhoekkanaal geves-| tigd kan worden". Voor het| bouwen van een suikerfa briek is allereerst de aanwe zigheid van landbouwgrond| nodig, geen Baalhoekkanaal dat die landbouwgrond ju opslorpt. In In vakbondskringen) (waaruit de wethouders Keyzer en Blommaert af-| komstiig zijn) komt men langzamerhand ook tot de mening, dat voorzichtigheid is geboden bij al het geroep om (petro-chemische) indus trie. Het NW in Zeeland heeft vorige week al grote|| '-vaagtekens geplaatst achtei het nut van nog meer van| dergelijke fabrieken. Naar; verluidt, gaat nu ook het NKV zich over de situatie beraden. Voor het Hulsten college van burgemeester enl wethouders wellicht aanlei-|r aing om nog eens - maar danl vrat meer op het heden se- richt- over de belangen van de eigen inwoners te praten, I waar het gaat om het BaalJT hoekkanaal. Er bestaat ka» dat dan een standpunt uit de| bus komt, dat een opener besluitvorming binnen hel Hulster college en de raads fracties zorgt, dan nu hetl geval was. Wellicht, dat hetl voor de raad dan ook nietf meer nodig is om haar steun te onthouden aan een werkj groep, die zoals enkele raadsleden o-vertuigend aanJ toonden, dezelfde eisen ml baar vaandel voert., als del voltallige raad en het college! m 1971: studie naar de nocd-P zaak en de gevolgen van een» Baalhoekkanaal voor Oost-f Zeeuwsch-Vlaanderen. HENK POST uitvoeren. Aangezien er tegenkandidaten waren den voorzitter M. Hoondert enj secretaris A. M. van GessJ herkozen. De heer Bek werj dank gebracht voor het ovm nemen van de trainingen de heer Tax, die door omstan digheden de trainingen nlB meer kan verzorgen. Wielerwedstrijd Vrijdafi september wordt in ®cu', T een wielerwedstrijd gehou q ten bate van Theo VerscWJ ren. Deze ex-wereldkamP'»^ stayers, die vanuit St.-J' Jj steen naar Beveren vernu„J moest zoals bekend OE disch advies zijn wiek baan vroegtijdig beemd^g Aan het criterium, dat nu ym Beveren wordt gehouden onder meer Eddy Merck* Hoger de Vlaeminck me<* Voetbal Op het gemeen^ liik sportterrein te steen heeft Steen 1 w"c' a avond met 4-1 gewonnen Phil.'nnine 1 De vu-ststan deze kimstlichtwedstnio E| 1-1 f Franckaert. de Wit en een ter scoorden voor Stee?» Spaarbank Vandaal das»'* i"nrdt in Viet ri wiivipirninastraat (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Midden- en Noord- Zeeland heeft een beroep gedaan om de minister van Verkeer en Waterstaat om een grens te stellen aan de hoogte vatn de zuiveringsheffingen voor het bedrijfsleven in Noord-Beveland, Schouwen-Duiveland en Tholen. Want zoals de zaken er nu bijstaan, wordt de concurren tiepositie van de bedrijven in deze regio's onnodig zwaarder in vergelijking met de rest van het bedrijfsleven. DEN HAAG (ANP) - Behou dens de grenzen van het Neder landse ruimtelijk ordeningsbe leid zijn er geen belemmeringen voor industrievestiging langs het Baalhoekkanaal in Zeeuwsch-Vlaanderen. Deze mededeling heeft minister Wes terterp van verkeer en water staat onlangs gedaan aan de vaste tweede- kamercommissie voor verkeer en waterstaat. Het verslag van een deze zo mer tussen bewindsman en commissie gevoerd gesprek is thans gepubliceerd. De be windsman deed mededelingen over een aantal tot stand geko men overeenkomsten met Be lgië, die betrekking hebben op het Baalhoekkanaal, de af snijding van de bocht bij Bath in de Westerschelde en het Maas water. Uit het verslag blijkt dat veel mededelingen vertrouwe lijk waren, zodat daarover geen bijzonderheden verstrekt wer den. De overeenkomsten over de bocht bij Bath en het Maaswater zijn door ambtelijke delegaties opgesteld. Het verdrag over het Baalhoekkanaal werd opgesteld door speciaal daarvoor inge stelde delegaties, van Neder landse zijde onder voorzitter schap van drs J. W. de Pous. De regeringen van België en Nederland moeten hun instem ming nog betuigen met de over eenkomsten, Vooruitzichten voor zaterdag en zondag, opgesteld door het KNMI op donderdag om 18.00 uur: Veranderlijk met maximum temperaturen omstreeks 20 gra den. Weersvooruitzichten in cijfers gemiddeld over Nederland. Voor zaterdag: Aantal uren zon: 1 tot 8. Min.temp.: omstreeks 12 gra den. Max.temp.: omstreeks 20 gra den. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 procent. Konstanz 443 min 3, Rhein- [elden 326 min 14, Plittersdorf '15 min 9, Maxau 588 min 9,- tiochingen 162 plus 11, Mann heim 439 min 11, Steinbach 128 P'Us 4, Mainz391 min 14,Bingen ;48 min 12, Kaub 314 min 16, «ler 240 plus 9, Koblenz 298 min 8, Keulen 289 min 1, Ruh- r°rt 451 plus 11, Lobith 1069 Pjus 16, Pannerdense Kop 1034 plus 17, Nijmegen 858 plus 14, Hsselkop 922 plus 11, Eefde IJs- *«430 min 2, Deventer 305 min Katerveer-Spooldersluis 57 min 1, Monsin 5440 plus 2, "Mgharen 3813 min 1, Belfeld 1098 plug 4> Grave beneden de sluis 492 min 2. Voor het waterschap Noord- Beveland komen de zuiverings- lasten voor dit jaar uit op fl. 34,-. per vervuilingseenheid en voor de waterschappen Schouwen- Duiveland en Tholen op fl. 26,-. per vervuilingseenheid. Dat is een flink stuk hoger dan de hef fingen van de overige waterbe heerders in ons land, die gemid deld op fl. 17,60 per vervuilings- eenheid uitkomen, aldus de Kamer van Koophandel. Een drietal faktoren hebben de grote hoogte van de zuiver- ingslasten van de drie genoemde waterschappen bepaald. Twee van deze faktoren zijn duidelijk struktureel: de geringe bevol kingsdichtheid en de tijdelijke piek van de verblijfsrecreanten. De weinige mensen wonen in verspreid liggende kernen. Daarom zijn bijzondere investe ringen nodig voor de aanleg van persleidingen. De kosten van alle zuiveringstechnisehe wer ken en de exploitatie ervan drukken daarom op een betrek kelijk kleine groep vervuilers. Daar komt dan nog bij, dat de zuiveringswerken berekend moeten zijn op de in de zomermaam bewoners van genoemde regio's moeten echter betalen voor de recreanten. De derde faktor, die een rol speelt, is het feit dat de Ooster- schelde is aangemerkt als zoet water. Gevolg hiervan is, dat voor dit jaar een heffing wordt opgelegd van fl. 13,-. per vervui lingseenheid door het rijk. Voor de Westerschelde als zout water is dat maar fl. 7,-. Gezien echter de laatste ontwikkelingen rond de afsluiting van de Ooster- schelde heeft het volgens de Kamer van Koophandel alle zin de Oosterschelde als zout water aan te merken en de rijksheffing dus terug te brengen tot fl. 7,-. Tegen deze achtergronden doet de maker een beroep op de minister een grens te stellen aan de hoogte van de zuiveringslas ten. Bij de behandeling van de wet V erontreiniging Oppervlak tewateren werd uitgegaan van een heffing van fl. 12,50 per ver- vuilingseenheid. Rekening hou dend met het prijsindexcijfer zou de heffing voor dit jaar dan niet de achttien gulden per ver vuilingseenheid te boven mogen gaan. - Morgen, zaterdag 6 sept. "«gen op Zoom 3.48 en 16.11 «answeert 3.06 en 15.24 '«■neuzen 2.28 en 14.47 lissingen 1.56 en 14.17 emeldinge 3.39 en 16.02 (Van onze correspondent) MIDDELBURG - De 43 jarige timmerman C.v.d. V. uit Haarlem had eigenlijk donder dag niet veel toe te voegen aan het vonnis dat de politierechter hem oplegde voor het veroorza ken van een ernstig ongeluk op 8 juni in Vlissingen. Op die dag zou, verdachte die op weg was van zijn vakantie naar huis, volgens getuigenver klaringen in een naar rechts lo pende bocht van rijksweg 58 plotseling uit een file zijn geko men, om een voor hem rijdende auto in te halen. Tijdens dit in halen botste hij tegen een tegen ligger, een personenauto, die een caravan trok. De auto van V.d. V. vloog over de kop in de weg berm. Zijn schoonmoeder, die bij hem in de auto zat, raakte daarbij zwaar gewond. Zijn zoon moest ter observatie wor den opgenomen in een zieken huis. De officier van justitie meende dat v.d. V. aanmerkelijk onvoorzichtig had gereden op die bewuste dag. Maar omdat v.d. V. door omstandigheden al zeer zwaar gestraft was, de moeder is nog steeds niet her steld, wilde de officier van justi tie het bij een geldboete van fl. 300,-. en een voorwaardelijke ontzegging van de rijbevoegd heid van twee maanden laten, met een proeftijd van een jaar. De politierechter vonniste con form de eis. (V an een onzer verslaggevers) BREDA - De Diocesane Pas torale Raad van het bisdom Breda zal in zijn halfjaarlijkse vergadering op 30 november a.s. enkele voorstellen bespreken, die de volwassenenkatechese in het bisdom van de grond moeten brengen. Deze (beleids)voorstel- len, die gisteren zijn gepubli ceerd in een Nota over Kate chese voor Volwassenen, hou den in: 1. Het pleidooi voor de vorming van regionale werkgroepen, be staande uit pastores, schoolka- techeten, gehuwde priesters en leken, die per district gaan be zien wat er aan katechese, ge- loofsvorming, te bieden valt en te organiseren is; 2. de suggestie om rondom doop, eerste communie, en vormsel voor de ouders van de betrokken kinderen, en bij huwelijk voor de huwelijkspartners katecheti- sche gesprekken te gaan invoe ren. Nadat vorig jaar in het bisdom gebleken was dat er een grote behoefte bestond aan meer sys tematische aandacht voor vor men van volwassenenkatechese, is er een beraadsgroep samen gesteld uit pastores en leken uit het bisdom, die nu een nota aan de DPR hebben aangeboden. Die nota resulteert in het boven staande tweetal beleidsvoorstel len. De reden waarom de beraads groep de programma's voor volwassenenkatechese wil laten opzetten door werkgroepjes met „gewone" pastores en leken is dat men dit met nadruk niet wil overlaten aan specialisten en „instanties". Katechese is „le ren geloven" en dat is een leven slang proces, aldus de nota. Het is veel meer dan alleen kenniso verdracht en het gebeurt binnen en door de hele geloofsgemeen schap, ook de plaatselijke. De beraadsgroep ziet ook niets in bv. een stelsel van districts vol- wassenenkatecheten, naar het voorbeeld van de schoolkate- ehese. Hoogstens denkt men aan enige (bij)scholing van leden van werkgroepen door het Dioc. Pastoraal Centrum. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Het minis terie van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening weet weinig of niets van de problema tiek van de tweede woningen in Zeeland. Zo is het ministerie nauwelijks op de hoogte van het feit, dat tegenwoordig veelal ook goede woningen als tweede woning in gebruik worden ge nomen en dat de uitbreiding van het woningbestand door nieuw bouw in een paar kernen de laat ste jaren teniet is gedaan omdat in hoog tempo woningen werden onttrokken aan de woningvoor raad ten behoeve van de recrea tie. Dit is een van de conclusies in de doktoraalscriptie van mevr. M. Soeria Santoso, studente so ciologie aan de landbouw hoge school in Wageningen. Als sta giaire bij de Stichting Zeeland heeft zij een onderzoek gedaan naar het beleid rond het vraag stuk van de tweede woningen in de provincie Zeeland en in het bijzonder Midden-Zeeland. In de periode 1966 t.m. 1973 is het aantal tweede woningen in de provincie verdrievoudigd. Niet vanwege nieuwbouw van zo merwoningen, maar omdat tal loze bestaande huizen verkocht werden als tweede woning. In genoemde periode lag in Midden-Zeeland 60 procent van het aantal tweede woningen in de bebouwde kom, voor geheel Zeeland was dat percentage 50. Een ongunstige ontwikkeling is, dat de laatste jaren steeds meer woningen in de bebouwde kom als tweede woning in gebruik worden genomen, die nog zeer geschikt zijn voor volledige be woning. Mevr. Santoso blijkt ook grote reserve te hebben tegenover de stelling, dat tweede woningen stimulerend kunnen werken voor de wel vaart van het platteland of dat wegkwijnende kernen met tweede woningen te redden zijn. Het wordt tijd, dat het provinci aal bestuur duidelijke beleids doelstellingen ontwikkeld. De provincie is op dit punt tot nog toe te passief geweest. Ook de gemeenten, voor zover ze nog weinig gedaan hebben, moeten snel effektieve maatregelen ne men tegen ongewenste gevolgen van de tweede woning ontwik keling. (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN - Inmiddels is er een eerste gesprek geweest tus sen het dagelijks bestuur van het havenschap Vlissingen en een afvaardiging van het gemeente bestuur van Middelburg over toetreding van Middelburg tot het havenschap. De afvaardiging van het Mid delburgse gemeentebestuur be stond uit burgemeester drs. P. A. Wolters, gemeentesecretaris mr. J. Hooij en wethouder H. GUlis-; sen. Na afloop deelde een woord voerder van de gemeente Mid delburg mee, dat het gesprek een oriënterend karakter had gehad en dat men in november weer bij elkaar zou komen. Directeur J. van Konijnen burg van het Vlissingse haven schap vertelde desgevraagd, dat dit eerste gesprek nog weinig concrete zaken had opgeleverd. Men was zo'n beetje nagegaan welke punten allemaal onder de loep genomen zouden moeten worden. Van beide kanten zou den de uitgangspunten nader bepaald gaan worden voor een. verder gesprek. (Vervolg van pag 1) Door de droogte en hoge tem peraturen trad ook op die plek ken waar de vochtvoorziening van de grond niet zo best was, echte vergeling op. „Aan de bladstand te zien leek het toen dat de opbrengst maar matig mee kon", zo werd gezegd. De proefrooiingen van eind juli toonden aan dat gehalte en op brengst nogal aan de magere kant waren. „Half augustus stonden we echter te kijken van de toename", aldus de heer Scheele. „We komen misschien op een kilogramopbrengst die niet veel achter ligt bij vorige jaren, maar niettemin moeten de cijfers van de proefrooiingen voorzichtig worden gehanteerd, want soms voldoet de oogst niet aan de verwachtingen die daar door gewekt worden". Momenteel zijn in een aantal percelen bieten de gevolgen van meeldauw te zien. „De percelen geven een wat vuile aanblik. Omdat het blad tenslotte bij de suikerbiet voor de produktie moet zorgen, is de grote vraag thans: zet de meeldauw door? In ieder geval zal het geen topjaar worden", zo besloot de heer Scheele. Joan Loete zou het liefst een eigen pottebakkerswinkeltje be pinnen. In Biervliet woont potten bakker Joan Loete. In zijn huis Hoogstraat nummer zeven heeft hij sinds kort een .eigen atelier ingericht. In ploegen dienst werkend bij het Ter- neuzense bedrijf Elopak, pro beert hij tussendoor tijd te vinden voor zijn, in gunstige zin, uit de handen gelopen hoDby. Het ideale beeld dat hem voor ogen staat is om een eigen pottenbakkerswinkeltje te beginnen. De gemeente Ter- neuzen stak hier onlangs ech ter een stokje voor. „Een atelier mag wel, een winkel niet", aldus Joan Loe te. Hij vervolgt. voor een win kel moet je een .soort kruide niersdiploma halen. Daar heb ik weinig trek in. Zo'n pa piertje moet je hebben omdat er voor pottenbakkers geen vakdiploma is". Overigens mag hij wel spulletjes uit zijn atelier rechtstreeks aan de liefhebbers aan de man bren gen. Naar zijn mening zit er nog wel een boterham in de pot tenbakkersbranche. Niet di rect wat het vervaardigen van aardewerk en snuisterijen be treft, maar meer op het gebied van het geven van cursussen. Verder komt het voor, dat er van een bepaald werkstuk een serie besteld wordt. In zijn atelier aan de voor kant van zijn huis kan hij de grondstof klei op vele manie ren bewerken. Op een ron kende elektrische draaischijf zie je de klei in de goede pot- vorm tussen de vingers om- hootorenen. Met de hand pot ten en kannen maken trekt Joan echter nog het meest. „Je kan dat op twee manieren doen", legt hij uit, „met ban den of ringen op elkaar of duimpotten maken, zonder hulpmiddel als een draai schijf. Dat is het echte hand werk". Iets wat veel amateur-kleiers vaak doen is het zoveel mogelijk verwijde ren van bobbels en oneffenhe den van met de hand gemaakte potjes ziet hij niet zitten: „Het is onzin om met de hand ge maakte potten via allerlei frat sen glad te strijken. Die dui mafdrukken in de klei hebben hun eigen bekoring. Dat is tenminste mijn idee', aldus de pottenbakker. oan begon zo'n tweeënhalf a drie jaar geleden met klei te werken als hobby. Sindsdien heeft hij zich nogal in de mate rie, verdiept. Hij heeft voor zichzelf wel een bepaald toe komstbeeld voor ogen: „Als ik een baan krijg, waar ik 's avonds vrij ben kan ik mis schien een MO diploma han denarbeid halen. Dan kan je tenminste op een school ook van wal steken". HULST: De Koning van En geland - Voor de derde week Flossie, venus uit Zweden. Een pittige sexcomedie, die het blijkbaar ook weer goed doet. Voorstellingen, vrijdag om 20 uur, zondag om 16.30 en 20.30 uur, maandag en dinsdag elke avond om acht uur. Toegang 18 jaar. Een vuist vol karate staat voor zaterdag om 19 uur en zondag om 14.30 en 18.30 uur op het programma. Een film vol geweld met in de hoofdrol de enkele jaren gele den overleden Bruce Lee. Ook in deze film is hij de wraaken gel, alle misdadigers die hij op zijn weg tegenkomt vernieti- fend. Voor wie van de hoogste lasse karate houdt is dit wel dè film. Toeang 14 jaar. TERNEUZEN: Luxortheater - In de klauwen van de draak eveneens met Bruce Lee is het verhaal van een speciale ge heim agent, die wordt aange zocht om een internationale bende op te rollen. Bloedige karate-toernooien, waaruit Bruce Lee als de grote over winnaar te voorschijn komt. Vanaf vrijdag tot en met maandag, elke aond om acht uur en zondag ook om 14 uur. Toegang 14 jaar. Anthony Guinn is de keiharde Interpol-medewerker in Moord op bestelling (The Mar seilles contract), die vast be sloten is een multi-million drugorganisatie op te rollen. Zondag om 16.30 uur en dins dag om 20 uur. Toegang 14 jaar. OOSTBURG: Ledeltheater - The bridge on the river Kwai, met o.a. Alec Guinnes, William Holden en Jack Hawkins is een van de beste en meest be kroonde films van de laatste jaren. Het is het epos van de beruchte Burma-spoorlijn, die ten koste van veel elllende en bloed onder de Jappen werd gebouwd. Zaterdag, zondag en maandag, elke avond om acht uur en zondag ook om 14 uur. Toegang alle leeftijden. Voor de tweede week, eveneens in het Ledeltheater, Vurige vrouwtjes vol verlangen. Een (sex)film waarin tevens veel humor is verwerkt. Vrijdag en dinsdag om 20 uur. Toegang 18 jaar. VLISSINGEN: Alahambra - Kind van de zon is de inmid dels bekend geworden Neder landse film van René Denie, met Josee de Ruiter, Dora van der Groen, Johan te Slaa, Cox Habbema, Huib Broos en Ramses Shaffy. De geschiede nis van een meisje (Josee de Ruiter) dat naar de volwas senheid groeit, maar heel wat tegenslagen ontmoet. Een film die door de Nederlandse pers goed werd ontvangen. Vrijdag, maandag en dinsdag om 20 uur, zondag om 19 en 21.15 uur. Toegang 18 jaar. Vrijdag om 23 uur (nachtvoorstelling) Bloedwraak van de zwaard vechter, een film vol geweld, gekliefde hoofden, afgehakte armen en benen en doorge hakte lichamen. Toegang 18 jaar. Robin Hood en de piraten met Lex Barker, Rosana Rory en Walter Barnes in een span nende avonturenfilm, waarin Robin Hood als overwinnaar uit de strijd komt. Toegang alle leeftijden. GOES: Geen opgave ontvangen. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG - Achter het reeds voltooide damvak in de monding van de Oosterschelde is een begin gemaakt met de aan leg van twee grote bouwputten. Hierin zullen de doorlaatcais- sons worden gebouwd die over enige jaren in de stroomgeulen van de Oosterschelde worden geplaatst, als definitief voor deze oplossing wordt gekozen. Hoewel op de uitvoering van deze caissons en andere aspec ten van de stormvloedkering nog wordt gestudeerd, is men alvast begonnen met de bouw van de ringdijken van de bouw putten, omdat bij uitstel het tijdschema in gevaar zou ko men. Minister Westerterp heeft immers als een van de ontbin dende voorwaarden voor de nieuwe vorm van afsluiting van de Oosterschelde genoemd, dat het werk in 1985 moet kunnen zijn voltooid. De noordelijke bouwput krijgt de grootste af metingen: 1150 bij 870 meter aan de buitenzijde van de ring dijk. Deze is wat omvang betreft ongeveer te vergelijken met de bouwput die destijds in het Ha ringvliet werd aangelegd voor de bouw van de uitwaterings sluizen. Binnendijks is de op pervlakte 53 ha. De zuidelijke bouwput krijgt afmetingen van 950 bij 800 meter en een binnen- dijkse oppervlakte van 47 ha. Vijf cutterzuigers zijn begonnen zand te persen in de ringdijken van de bouwputten. De plaats van deze bouwput ten is na intensieve studies, waaronder modelproeven in het Waterloopkundige Laborato rium in de Noordoostpolder, be paald aan de binnenzijde van het damvak Geul. Deze plaatsen bleken voordelen te hebben bo ven andere situeringen. Aan de binnenzijde Van het damvak zijn de bouwputten minder onder hevig aan storm en golfaanval- len. De ringdijken kunnen daarom lager zijn dan wanneer men zoals ook overwogen - de bouwputten aan de zeezijde van het damvak zou hebben aange legd. De bodems van de bouw putten zullen na droogmaling voldoende stevige ondergrond bieden voor de bouw van de caissons, die enkele tienduizen den tonnen per stuk zullen we gen. Bovendien is de plaats van de bouwputten zodanig gekozen dat de caissons slechts over korte afstand naar de sluitgaten versleept behoeven te worden. In de noordelijke bouwput kun nen de caissons die bestemd zijn voor plaatsing in de Hammen en Schaar van Roggenplaat, wor den gebouwd. De zuidelijke bouwput biedt plaats voor de caissons van de Roompot. Vroe gere caissons, die gebruikt wer den als hulpmuddel bij de af sluiting van dammen, konden drijvend worden gemaakt door ze waterdicht te maken met schotten. De afsluitbare door- laatcaissons voor de Ooster schelde zijn echter van een dus danig zware constructie, dat ze waarschijnlijk slechts met be hulp van drijflichamen van de grond kunnen komen om ze te verslepen. De ringdijken zullen in 1976 klaar kunnen zijn. Voor de bouw van de putten en de caissons zal naar schatting per etmaal 500 tot 1000 man personeel per boot moeten worden aan- en afge voerd. Voor de bootdiensten zal een haven met parkeergelegen heid worden aangelegd op Wes- terschouwen op de kortste af stand van het werk. Ten westen van de haven komt een damaan- zet. Op Noord-Beveland zal de haven van de damaanzet die in 1972 is gebouwd, dienst gaan doen voor personenvervoer. Welk percentage van het perso neel vanuit het zuiden en het noorden naar het werk zal gaan is nog niet bekend. Dat zal af hangen van de beschikbaarheid van personeel in de provincie Zeeland, Noord-Brabant en Zuid-Holland. De havens zullen in ieder geval medio volgend jaar klaar moeten zijn, omdat dan volgens het tijdschema van de bouw van de stormvloedke ring met de inrichting van de bouwputien wordt begonnen. Voor de plaatsing van cais sons is een volkomen effen drempel op de zeebodem vereist. Omdat er voldoende door- stroomruimte voor het plaatsen van de caissons moet blijven zal misschien een deel van de bo dem nog moeten worden inge- baggerd. In dat geval zal ook een groot deel van de al aange brachte bodembescherming moeten worden opgeruimd. In de sluitgaten en de onmiddel lijke omgeving van de storm vloedkering moet de bodem op grote schaal worden verdicht om te voorkomen dat de caissons gaan verzakken. Voor die ver dichting zal men nieuw materi eel moeten ontwikkelen. Dat zelfde geldt voor de apparatuur om de verdichting te controle ren. De bodembescherming zal in vergelijking met wat nodig was voor het oude plan aanzien lijk moeten worden uitgebreid. De ontgrondingen als gevolg van de stromingen moeten be perkt blijven; er mogen geen al- schuivingen of zogenaamde zet tingsvloeiingen optreden. Er zijn nog veel vragen waarop het antwoord moet worden gevonden. Dat geldt o.a. de stabiliteit van de storm vloedkering in zijn geheel en van de te gebruiken materialen. De duurzaamheid van de construe- ties, de uitvoeringsmogelijkhe den, de uitvoeringstijd en de kosten zijn nog in vele opzichten onzeker

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 3