gedupeerd door bestemmingsplan Muziek festival in 's-Heerenhoek Baalhoek kanaal zegen of vloek? A. Cornelis wint kringvlucht vanuit Orleans Openingsavond Katholiek Vrouwengilde in Hulst Bedrijfs- volleybal begint weer Hengel wedstrijd in Koewacht Heikant Koewacht Ovezande St. Jansteen VRIJDAG 5 SEPTEMBER 1975 stad streek 4 1 ■■■■■mil ii uwsa De heer Van Hooft tussen zijn varkens (Van onze correspondent) HULST De leden van liet Katholiek Vrouwengilde Hulst houden woensdag 10 septem ber hun jaarlijkse openingsa vond. Begonnen wordt met een eucharistieviering in de basiliek voor de levende en overleden leden. In de aula van de mavo is er daarna een bijeenkomst tijdens welke naast een verslag van het af gelopen jaar, het financiële verslag en enkele mededelin gen over het nieuwe program ma en een bestuursverkiezing gehouden zal worden. Na dertien jaar verdienstelijk werk is vice-voorzitster mevr. Culenaere - Koekkoek uittre dend. De dames Borghstijn- Seghers en Vroome-van Dors- selaer die periodiek aftredend zijn, stellen zich herkiesbaar. Naast het zakelijke gedeelte biedt de openingsavond voor de leden natuurlijk ook nog de nodige ontspanning. Zo zal de heer Blommaert uit St.-Jan steen dia's van bloemen verto nen, daarbij tevens voor uitleg over bloemen kweken en ge zond houden zorgend. De one- ningsavond zal worden beslo ten met een gezellig samenzijn onder het genot van een glaas je bowl. (Van een onzer verslaggevers) •S-HEERENHOEK In het kader van het uitwisselings programma tussen de meu» ziekgezelschappen in de ge meente Borsele wordt op za terdag 6 september in 's-Hee renhoek een muziekfestival ge houden. De deelnemende korpsen zijn St. Caecilia uit 's-Heerenhoek, Euterpe uit Hcinkenszand, Con Amore uit Baarland, Con Affezzione uit Kwadendamme en De Fazant uit Ovezande. In tootaal zijn bij het muziekfeest ongeveer 350 muzikanten betrokken. Omstreeks half twee worden de besturen van de muziekge zeischappen verwelkomd in de Jeugdhoeve. Om twee uur ma ken de korpsen een muzikale rondgang door het dorp. Tus sen 15.15 uur en 18 uur zullen alle gezelschappen achtereen volgens een concert van een half uur ten beste geven in de muziekkiosk aan de Hee renstraat. Het muzikale gedeelte wordt om 19.45 uur besloten met een grote taptoe op het kerkplein. (Van onze correspondent) HULST Het nieuwe sei zoen 1975-1976 van de be- drijfsvolleybalbond Hulst gaat dinsdag 23 september a.s. van start. Ter voorbereiding van het nieuwe seizoen houdt de Hulsterse bedrijfsvolleybal- bond dinidag 9 september een vergadering met de leiders van de bedrijfsvolleybalvere- nigingen in Hulst en omstre ken, in de foyer van sporthal Den Rullaert in Hulst. Hierop zullen mededelingen worden gedaan over de aan staande competitie, alsmede de speeldatuims van het zesde Rei- naert- en zesde Dullaerttoer- nooi worden vastgesteld. De Hulsterse bedrijfsvolley- balbond viert dit jaar zijn tweede lustrum. Tien jaar gele den bescheiden van start ge gaan. is de bedrijfsvolleybal- bond. Hulst thans uitgegroeid tot een bond, waarin honderden vol leyballiefhebbers wekelijks hun ontspanning vinden. Vorig seizoen namen niet minder dan 43 teams aan de competi tie deeL (Van een onzer verslaggevers) KLOOSTERZANDE ,Ze hebben mijn bedrijf finaal ka pot gemaakt en mij een ge deelte van mijn levensonder houd onthouden". Veehouder G.J. 't Hooft, Groenendijk 22 in Kloosterzande, kijkt verbit tert naar de werkzaamheden verscheidene honderden me ters verderop, waar grond bouwrijp wordt gemaakt voor de nieuwe wijk Kloosterzan- de-noord. Door dat bestemminsplan is mijn bedrijf nu niets meer waard. Ik kan het niet eens meer verkopen en schadever goeding zit er voorlopig niet in", zo vertelt de heer 't Hooft, die in gevolge het begin 1974 door G.S. goedige- keurde bestemmingsplan niet meer de voor het in stand houden van zijn bedrijf nood zakelijke varkens- en kippen- stai mag bouwen. Een op advies van zijn land bouworganisatie ingediend be zwaarschrift bij de kroon, heeft hem in wezen nog ver der van huis geholpen, dain hij al is. De gemeente weigert namelijk zijn verzoek om schadevergoeding in behande ling te nemen, zolang de kroon nog niet over dat bezwaar schrift heeft beslis». Ondertus sen is Kloosterzande evenwel begonnen met het bouwrijp maken van gronden in het be stemmingsplan. De heer 't Hooft kwam in 1969 vanuit Zuid-Holland naar Kloosterzande om er een veehouderijbedrijf op te zet ten. Het land, dat hij gehoopt had te kunnen kopen gin-g aan zijn neus voorbij. Daarom werd een bouwaanvraag inge diend voor de bouiw van een meststal voor 500 varkens en een meststal voor 10.000 kui kens De bouwvergunning werd in principe verleend, daarna afgewezen. Er waren bezwaren van bewoners (de heer 't Hooft weet nog steeds niet van wie precies) en het bestemmingsplan was in de maak. De weigering werd dooi de heer 't Hooft met veront waardiging ontvangen. „Toen we hier kwamen wonen ble ken er na informaite geen be zwaren te bestaa n tegen uit breiding van het bedrijf. Ik had het recht van opstal. Dat recht is nu in het geding", zo zegt de heer 't Hooft, die be weert zijn bedrijf en zijn ge zin alleen nog maar overeiad te kunnen houden met de bij standsgeiden. die hij sinds enige tijd, overigens nog maai mondjesmaat, van de gemeen te ontving. Een niet mis te verstane schadevergoeding of uitkoop van het bedrijf is volgens de heer 't Hooft nu nog de enige redelijke oplossing. „De nieuwbouw komt naar mij toe en niet andersom", zo zegt „Ik ben hier naartoe geko men om te boeren, niet om bdj iemand anders te gaan wer ken, anders had ik veel beter oij Rotterdam kunnen blijven wonen". „Voor mijn buren zijn in middels oplossingen gevonden, waarom niet voor mij", zo vraagt dc heer 't Hooft zich af. (Van onze correspondent) KOEWACHT De Koe- wachtse bengelvereniging houdt zondag 14 september de jaarlijkse viswedstrijd op haar viswateren: het Grote Gat en de Konijnenputten. De wed strijd begint om 14 uur en eindigt om 18 uur. 's Morgens vanaf tien uur kan men zich voor de wedstrijd laten in schrijven in het clublokaal, ca fé Jansen. Om halfzes 's mid dags worden er de prijzen uit gereikt. Op deze bijgewerkte teke ning van de dienst ontwikke ling linker Schelde-oever (dol- so) is duidelijk te zien op welke plaats men het Baal- hoekkanaal wil graven. Ook geeft de tekening een beeld van de bochtafsnijding bij Bath. Beide ingrepen zijn vol gens België dringend nodig om de havenuitbreiding van Antwerpen veilig te stellen. Er is krasse taal gesproken toen tijdens de laatste Hul ster raadsvergadering het Baalhoeklkanaal ter sprake kwam. „Als we de mensen opnieuw van de honger tegen de muur laten vliegen, dan z.'jn we duidelijk misdadi gers", zo lichtte wethouder J. Blommaert zijn pro-Baal- hoekkanaal - standpunt toe. „Hulde aan Honore Colsen (voor diens ingezonden stuk) zo riep het raadslid G.van de Voorde, toen hij de werk groep „Geen Baalhoekka- naal" van kindermisleiding beschuldigde. Toch leverde het ruim twee uur durende, nogal emotionele debat, waarin de HulsteT raad (over de materie verdeeld) besloot geen adhesie te betuigen met h< t streven van de werk groep „Geen Baalhoekka- naal", wel de nodige duide lijkheid op. De vurige plei dooien, waarmee eerst het raadslid G.van de Voorde en daarna de wethouders B. de Keyzer en J. Blommaert zich opwierpen als pleitbezorgers voor het graven van een Baalhoekkanaal gingen er al lemaal vanuit, dat het kanaal onmisbaar is voor de werk gelegenheid. de werkgele genheid. Die pleidooien le verden ook een helder beeld op van de gedachten wereld, waarmee het a1 dan niet gra ven van dat kanaal benaderd werd. Aan die gedaehtenwe- reld ligt. zo bleek, geen op ce werkelijkheid gebaseerd cijfer- en feiten-materiaal ten grondslag. Ze gaat, zoals wethouder B. de Keyzpr dat zelf uitdrukte terug naar de „oprge-zonde tiid. waarin bet milieu nog onbezoedeld was, maar waarin een kleine groen van mensen victorie kraaide, terwijl de prnte meerderheid van arbeiders De donkere vlekken op de te kening geven aan, waar zich al (veelal petro-chemische) fa brieken hebben gevestigd. De van streepjes voorziene vlak ken geven weer welke gebie den België tot industrieterrein wil opspuiten. Daartussenin zijn de geplande dokken en het Baalhoekkanaal gete kend. De ontwikkelingen op de linker-Scheldeoever gaan de laatste jaren langzamer dan gepland, vooral omdat de Bel gische regering niet zo scheu tig is met het beschikbaar, stellen van geld voor de nodi ge onteigeningen. Een voorstel van de Belgische senator F. de Bondt om de ontwikkeling voor lopig te beperken tot de lijn Doel-Verrebroek wordt in Bel gië echter nog steeds met de tot op de bodem werd uit gebuit". Het was de tijd, waariir Zjeu wsoh-Vlaanderen nog 'van de landbouw leefde, een periode waaraan de komst van de fabrieken in Zeeuwsch-Vlaanderen een einde maakte. Van die voort schrijdende industrialisatie (nu veelal door multi-natio- r.ale petro-chemische fabrie ken) bleken de voorstanders van bet Baalhoekkanaal in de Hulster raad nog steeds alle heil en zegen te verwach ten. Sinds die eerste indus trievestigingen zijn er echter wel wat vraagtekens gerezen ever de wenselijkheid van een ongebonden economische groei. Reden waarom van verschillende kanten tot voorzichtigheid wordt ge maand. De vraag is gerezen of het nog wel verantwoord is alle hoop te vestigen op het bouwen van nog meer - elkaar beconcurrerende-(pe tro-chemische) fabrieken, louter en alleen om de werk gelegenheid veilig te stellen. Een werkgelegenheid, die- bet werd tientallen iaren ge leden al verteld- door auto matisering en mechanisatie steeds kleiner wordt. Werk loosheid op zich zelf hoeft helemaal niet zo verontrus tend te zijn. Verontrustender is het, dat nog maar zo wei nig pogingen in het werk worden gesteld om de over blijvende arbeid eerlijk te verdelen, verontrustender Is het ook, dat veel mensen - opgevoed in dit maatschap pelijk systeem- niet in staat blijken zonder werk geluk kig te leven. En om nu op ons onderwerp terug te ko men: is het verantwoord het welzijn van een hele streek afhankelijk te stellen van een nog onzekere vestiging van muiti-nationale onderne mingen, die wanneer straks met meer „rendabel" voor de aandeelhouders, moeten slui ten of naar andere" wereldde len verhuizen. Bovenstaande overwegin gen ontbraken in de plei dooien van al diegenen in de Hulster raad, die het graven van een Baalhoekkanaal en mogelijk verdere industriali satie met petro-chemische in dustrie bepleitten. De werk groep „Geen Baalhoekka naal" aan de andere kant wel beschuldigen van „kin- dermisleidinig", suggereert dat het hier om een misdaad organisatie gaat of haar ken schetsen als „een afgietsel van de bourgeoisie", zoals tij dens het debat gebeurde, komt in dit verband nogal ongenuanceerd over. Temeer daar het hier gaat over men sen, die (ongeacht persoon lijk wellicht te omstrijden uitlatingen) alleen maar wil len weten waar ze nu eigen lijk aan toe zijn met een Baalhoekkanaal en die dan ook de daarvoor benodigde studies en inspraak eisen. Wethouder J. Blomaert sprak zich tijdens het debat overigens ook tegen, toen hij zei: „Voor mij hoeven die nodige stilte omgeven. D» s lin-gname van De Bondt 1 erop neer dat het Baalhoei naai voorlopig niet gegrt zou hoeyen worden. Overi» zijn Nederland en België'' over de voorwaarden voor graven van het kanaal a bochtafsnijding al eens. parlementen in beide lin moeten de desbelreffei overeenkomsten nog behai len. petro-chemische fabriek» ook niet zo nodig, wie mij, dat er geen suikerf; briek of grontbedrijf ianj het Baalhoekkanaal geve tigd kan worden". Voor k bouwen van een suikert briek is allereerst de aan» zigheid van landbouwgror nodig, geen Baalhoekkanai dat die landbouwgrond jui opslorpt. In In vakbondskring! (waaruit de wethouders 1 Keyzer en Blommaert komstig zijn) komt n langzamerhand ook tot mening, dat voorzichtighe* is geboden bij al het om (petro-chemische) indu.«-| trie. Het NW in Zeelanl heeft vorige week al grot»] vraagtekens geplaatst achta het nut van nog meer va dergelijke fabrieken. Naa verluidt, gaat nu ook het| NKV zich over de situati» beraden. Voor het Hulstei college van burgemeester r wethouders wellicht aanleg ding om nog eens - maar d wat meer op het heden i rmht- over de belangen val de eigen inwoners te pratat| waar het gaat om het 1 hoekkanaal. Er bestaat kast] dat dan een standpunt uit d bus komt, dat een ownd besluitvorming binnen hd| Hulster college en de raad) fracties zorgt, dan nu hej geval was. Wellicht, dat 1 voor de raad dan ook nied meer nodig is om haar staf te onthouden aan een we'kl groep, die zoals enkeitT raadsleden overtuigend aitf toonden, dezelfde eisen baar vaandel voert., als d| voltallige raad en het col!e(f in 1971: studie naar den»:' zaak en de gevolgen van »l| Baalhoekkanaal voor Oost' Zeeuwsch-Vlaanderen. Kostersjubileum Koster J. van Haut van de r.-k. kerk te Heikant vierde zijn 25-jarig jubileum. Het werd in huise lijke kring gevierd. De jubila ris kreeg daarbij het voltallige Heikantse kerkbestuur op vi site! Pastoor van Leemput overhandigde de jubilerende koster een enveloppe met in houd, nadat hij zijn waarde ring 'had uitgesproken (Van onze duivensportmede werker) ZAAMSLAG De Kring West-Zeeuwsch-Vlaanderen en Walcheren hield met deel name van 1347 jonge duiven een kringvlucht vanuit Orleans. Winnaar werd een duif van A. Cornelis uit Breskens met een snelheid van 1166.45 meter per minuut. 2. H. de Krijger uit Bier vliet, 3 en 8. O. de Zutteren zoon uit Groede, 4. Combinatie Bossche-Steenbergen uit Oost burg, 5. A. Duininck en zoon uit Cadzand, 6. J. Boeije uit Breskens, 7. H. Mookhoek uit Breskens, 9. J Siereveld uit Vlissingen, 10. I. Klaassen uit Driewegen, 11. Gebroeders Pijcke uit Breskens, 12. H. Dellaert uit IJzendijke, 13. W. van Unen uit Oostburg, 14. Buijsse-Ras uit Groede, 15. J. Wisse uit Breskens, 16. A. Ne ve uit Biervliet, 17. H. de Vries uit Vlissingen. 18. J. Hietbrink uit Middelburg, 19. Chr. Ras uit Groede 20. C. de Putter en zoon uit IJzendijke,. De hoofdprijs, heeft-wie-heeft prijs, de eerste koningspoule en de eerste extraprijs werden gewonnen door A. Cornelis. De eerste serie onaangeduid van twee duiven was voor O. de Zutter en zoon evenals de eerst aangeduide serie. Wedvluchten vanuit Door nik: VZV te Hoofdplaat met 151 duiven, hoogste snelheid 1200.- mpm 1 en 7. M. Ver- meere. 2. E. Pijcke, 3. E. Scherbeijn. 4. Scherbeljn en zoon, 5. Gebroders Temmeren, 6 en 10. A. van de Broecke, 8. Th. van de Velde. 9. A. Gernaert. Vrije Vlucht te Sasput met 69 duiven, hoogste snelheid 1161.- mpm. 1,2,4,6,8 en 9. H. Calon, 3. P. de Poorter, 5. A. Siben de Wever, 7. I. Leen- houts, 10. A. de Wever en zoon. Strijd in Vrede te Groede met 122 jonge duiven, hoogste snelheid 1162.07 mpm. 1. Zut ter en zoon, 2,3 en 8. G. Du- sarduijn, 4 en 5. A. Schaap, 6. A. Manhave, 7. Ch. Ras, 9. G. Dusarduijn Gz, 10. L. van de We ge. Met 66 oude duiven, snelheid eerste prijswinnende duif 1177.80 mpm. 1. A. Schaap, 2. D. Verherbrugge, 3 en 7. L. van de Wege, 4. L. Scheele, 5 en 6. A. Merrelaar, 8. J. Dierkx, 9. Combinatie Buize-Ras, 10. J. Manhave.s Hoop te Biervliet met 78 jonge duiven, hoogste snelheid 1091.94 mpm. 1. J. Moens, 2. 8 en 10. J. Lecluijze. 3. M. Dob belaar, 4. H. Dobbelaere, 5. Chr. de Graaf, 6. A. Neve, 7..A. de Boevere, 9. M. Le cluijze,. Met 64 oude duiven, hoogste snelheid 1195.82 mpm. 1. H. Dobbelaere, 2 en 6. J. Lecluijze, 3. A. de Putter, 4 en 10. J. Moens, 5 en 7. M. De- veneijns, 8. Blomme en co, 9. A. de Boevere. Nog Sneller te Breskens met 111 oude duiven, hoogste snel heid 1184 - mpm. 1. Th. de Smit, 2. L. Ras, 3. H. Mook hoek, 4. Sj. van de Velde, 5 en 10. A. Boekhout, 6. Combinatie Karels-Steijaert, 7. I. Riteco, 8. J. Notebaert, 9. J. Maas. Met 176 oude duiven. snelheid eerst aankomende duif 1230 mpm. 1. W. van de Slikke, 2. Th. Smallegange, 3. W. Daan- sen, 4. J. Faas, 5. I. de Jonge. 6. Th. de Smit, 7. I. Riteco. 8. J. Boeije, 9. C. van Opdurp. 10. B. Pleijte. Concours Combinatie West- Zuid-Beveland met 544 dui ven, hoogste snelheid 1184.85 mpm. 1. J. Driedijk uit Hein- kenszand, 2. F. Franse uit Kwadendamme, 3. Joh. Poel man uit 's-Heer Arendskerke, 4 en 8, G. Verbart uit 's- Heerenhoek, 5. H. Beu lens uit Kwadendamme, 7. D. Rijk uit Heinkenszand, 8. J. Kole uit 's-Heer Arendskerke, 9. M. Boudens uit Kwadendamme, 10. B. Poelman uit Heinkens zand. Recht voor Allen uit Sluis met 113 duiven, hoogste snel heid 1184.- mpm. 1. J. Wage, 2. P. Goossen, 3 en 10. O. de Meijer, 4. E. Coppens, 5 en 9. J. Coppens. 6. M. van de Bus- sche, 7. J. Lauret. 8. J. van de Wege. Jong maar Moedig te Drie wegen bij Biervliet met 56 duiven: 1,4 en 9. A. den Ha mer, 2,3,7,8 en 10. I. Klaeijs- sen. 5 en 6. Aug. Jansens. Kermis Met een muzikale rondgang door het dorp opent de muziekvereniging EMM zondag de najaarskermis in Koewacht. Ter gelegenheid van de kermis wordt om half- drie een schieting op de staan de wippen gehouden door St.Sebastiaan. Dat gebeurt bii A. de Schepper. Bij J. de Guchteneire wordt op de lig gende wip geschoten. Schietingen Behalve bij J. de Guchteneire en A. de Schepper wordt ter gelegen heid van de kermis zondag ook geschoten bij J. de Kind- Ceelaert en P. van der Steen. Ook hier begint men om half- drie. Maandag om halftien 's mor gens wordt bij G. van Rumste een kloefkensschieting gehou den. Bij A. de Schepper wordt dan om halfdrie op de staande wippen geschoten. Om drie uur beginnen bij J. de Kind- Ceeiaert en bij G. van Rumstp schietingen op de liggende wip. Dinsdag wordt de kermis besloten met een schieting bij J. de Guchteneire. Men begint om drie uur. Bejaardenschieting Aan de donderdag gehouden schie- ting voor bejaarden deden in Koewacht 54 schutters mee. De hoogvogel was voor J. Fer- ket uit Nieuwdoro. Hij schoot ook de eerste zijvogel, tweede znvogel J. Serrarens St. .Tan steen. meeste vogels H. A. de Schenner Koewacht (drie). On dinsdag 16 september wordt de volgende bejaardenschie- ting bij J. de Guchteneire ge houden. Bejaardenreis De bejaarden en gepensioneerden, die lid zijn van de Koewachtse he- jaardenbond maken op 16 sep tember een uitstapje naar Et- ten-Leur. Men bezoekt er een voorstelling voor bejaarden tijdens de expo Amilto. Het orkest Los Floristos en een aantal bekende artiesten tre den dan op. Vanaf halftwaalf worden de bejaarden 's mor gens zo dight mogelijk bij hun eigen huis opgehaald. Na af loop van de voorstelling wor den in België nog enkele dansgelegenheden bezocht. De belangstellenden voor de ;-eis kunnen zich opgeven bij de heer C. Suy, Nieuwstraat telf: 308. VV Volharding De voet balvereniging Volharding uit Ovezande heeft de algemene vergadering gehouden. Tijdens zijn openingswoord dankte voorzitter M. Hoondert de vele aanwezigen voor hun voortref felijke medewerking bij de bouw van het clublokaal Dat deze medewerking ook door werkte in de financiën bleek uit de begroting welke sluit op een bedrag van 33.000 terwijl et dan nog 1000 overblijft. Met dat berime -ich- ter de hand werd besloten een clubblad uit te geven Dn-kzii een financiële biidraee van het gemeentebestuur is het mogelijk de Hpedi dralen oo te knaonen echter onder de voorwaarde dat dc verc-igtng de werkzaamheden Trlr mept uitvoeren. Aangezien er 1 tegenkandidaten waren *1 den voorzitter M. Hoondert secretaris A. M. van Ges herkozen. De heer Bek «J dank gebracht voor het e nemen van de trainingen de heer Tax, die door on digheden de trainingen n*] meer kan verzorgen. Wielerwedstrijd Vrijdag ljj september wordt in ^eve,T een wielerwedstrijd ten bate van Theo Verscnjj ren. Deze ex-wereldkampj°j stayers, die vanuit St.-JJ steen naar Beveren verlui'' moest zoals bekend op ®1 disch advies zijn wieier baan vroegtijdig beëind' Aan het criterium, dat nuj Beveren wordt gehouden °j onder meer Eddy Menc® Roser de Vlaeminck me" Voetbal Op het gf^jj liik sportterrein te 5' .'.ij steen heeft Steen 1 woen",,S avond met 4-1 gewonnen m Philinnine 1. De rusts» deze kunstlichtweGstriW 1-1 v Brncckaert. J S!""L| de Wit en een Philinome Ier scoorden voor Steen Spaorhank - Vandas8 fliii wordt in het ver ^1 nand Wil^p'mmastrant 1 j v/inkel jjffjl var, TTp'sland) een ahm'n' ♦•'o-oqcfiiranti^krintonT' j bii Va vatoor van de Np e- Vf'rlrioncfonds ^>Dnö1'Vj nen Het ech1'"">r R p, "Oliepine wondt eXp'^ j r\^-7n kontoren.

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 2