Conferentie verdeeld over „terrorisme 11 Vakbeweging bestudeert macht multinationals in voedselvoorziening Tegels op de vloer BEDRIJFSLEVEN V.S. BEROOFD VOOR 20 MILJARD DOLLAR Rijkspostspaarbank Nogmaals de moord op J. F. Kennedy SPORTIEVE TREINREIZIGERS MINISTER VAN AGT OP SCHIPHOL Oppositie boycot delegatie Suriname NS heeft bezwaren tegen film „De laatste trein" uw nationale spaarimtellinff binnenland buitenland Verband tussen el. centrales en botulisme niet zeker Oliebrand in Nigeria papiep oor uw pen Auto's Stroomgroep Kalkar richt zich op de kerkgangers Looptijd 6 jaar,vaste rente 81/2% Looptijd 5 jaar, vaste rente 8!4% Minimum storting f 1.000,- Rente jaarlijks opneembaar Tussentijdse opneming mogelijk voor aankoop eigen huis. Vraag uitvoerige informatie VRIJDAG 5 SEPTEMBER 1975 15 19 SEW YORK (UPI) Een voormalige ambtenaar van het Amerikaanse ministerie van defensie en een foto-analist hebben in New York materi al overgelegd waaruit volgens l,en blijkt, dat de moord op „resident John F. Kennedy in 1963 het resultaat was van een samenzwering. Kolonel L. Fletcher Prouty, voormalig verbindingsofficier tussen het Pentagon en de ge heime dienst (CIA), en de analist Richard Spraque zei hen tot hun conclusie te zijn „ekomen na het bestuderen van 25.000 foto's en filmopna men die destijds tijdens de moord in Dallas zijn gemaakt. Volgens hen heeft de commis sie-Warren die de zaak destijds heeft onderzocht, slechts vijf procent van dit materiaal ge zien en de federale recherche (FBI) misschien tien procent. De commissie-Warren kwam tot de conclusie dat de moord het werk was van Lee Harvey Oswald alleen, die drie scho ten afvuurde uit een raam op de zesde verdieping van een boekendepot. Prouty en Spra que zijn van oordeel dat er tenminste vijf en misschien wel zes schoten zijn afge vuurd. uit zeker drie, waar schijnlijk echter vier verschil lende posities. Geen van de schoten zou zijn gelost door Oswald en ook zou er niet zijn geschoten uit het boekendepot. Prouty en Spraque conclude ren dat er sprake was van een goed georganiseerde en goed uitgevoerde samenzwering, waarbij men Oswald voor de moord liet opdraaien. De poli tie van Dallas zou hierbij ook een rol hebben gespeeld. Op een persconferentie in New York zei Prouty dat er waarschijnlijk nog nooit een moord zo goed is gefotogra feerd als die op Kennedy. Er waren zeker 75 fotografen ter plaatse, onder wie 30 beroeps mensen. Zij produceerden in een uur tijd ongeveer 500 fo to's en circa 250 filmfragmen ten van gemiddeld 100 beel den. Prouty vertoonde een filmp je van Abraham Zapruder, een kledingfabrikant die het pas seren van president Kennedy vastlegde. Hieruit zou blijken dat de president die kennelijk al getroffen was, nog eens werd geraakt. Voorts komt er in het filmpje een man voor die hoewel het prachtig weer was, een paraplu bij zich had en die op een gegeven moment omhoogstak. Dit zou volgens de kolonel een teken kunnen zijn geweest. „Zijn optreden wekt zeker achterdocht. Toch heeft de commissie-Warren deze beelden niet gezien, ter wijl er ook niets bekend is over deze man", aldus Prou ty. SCHIPHOL (ANP) Na je eerste twee dagen te heb ben bijgewoond van de tien dagen durende internationale conferentie ter bestrijding van de misdaad, die de Verenigde PARAMARIBO (ANP) De Surinaamse oppositiepartij VHP weigert mee te werken aan dc samenstelling van een j Surinaamse delegatie voor de bijeenkomst van het rijkspar- lement in Den Haag. Op die j bijeenkomst moet de rijkswet worden behandeld die de on afhankelijkheid van Suriname regelt. De VHP boycotte giste ren een vergadering van de Surinaamse staten waarop de Surinaamse gedelegeerden moesten worden aangewezen. De vergadering moest daarop «orden afgelast wegens ge brek aan het vereiste quorum. Statenvoorzitter Wijntuin las alleen een brief voor waarin de VHP haar standpunt toe lichtte. De oppositie verwijt de statenvoorzitter dat deze op de statenvergadering van maandag 18 augustus j.l. een voorstel van de VHP gewei- gerd heeft in stemming te brengen nadat hem gebleken was dat de stemmen zouden staken. In het voorstel werd de Tweede Kamer verzocht de behandeling van de ontwerp- rijkswet op te schorten tot na dat de grondwet van Suriname door de Surinaamse staten zou bjn goedgekeurd. Tijdens het topoverleg woensdag van de Nationale Partij kombinatie (NKP), waarop de regering Arron steunt, zou PNR-leider Bruma gezegd hebben tegen de opne ming te zijn van de huidige i ?ïï20s'aanse oppositiepartij iHP in de regering, en dus egen een zogenoemd nationaal kabinet. In een telegram aan minis ter-president Den Uyl vraagt Surinaamse oppositie de ■Merlandse premier of hij bereid is zich aan te passen b'l de nieuwe situatie die in buriname is ontstaan na het '"treden van enkele statenle den van de regeringscoalitie. Naties in Genève hebben be legd, is minister Van Agt van Justitie ervan overtuigd dat er geen eenstemmigheid kan worden bereikt over het cate gorisch vexwerpen van het ter rorisme. Ten aanzien van de Neder lands - Zweedse declaratie, die zich keert tegen het mar telen van gevangenen, was hij echter optimistisch. Hij zei gisteren bij zijn terugkeer op Schiphol dat woensdag reeds in de speciale werkgroep op dit punt overeenstemming was bereikt en voegde er daarop aan toe, dat het voorstel aan het einde van de conferentie door de voltallige vergadering zal worden aangenomen. DEN HAAG (ANP) Er is tot nu toe onvoldoende aanne melijk gemaakt, dat warmtelo- zingen door elektrische centra les een belangrijke factor vor men in het bevorderen van het optreden van botulisme bij watervogels. Aldus heeft mi nister Vorrink van volksge zondheid en milieuhygiëne ge antwoord op schriftelijke vra gen van het Tweede Kamerlid Kruisinga (CHU). Uit studies is onder meer gebleken, dat bij temperaturen lager dan 20 graden celsius op diverse plaatsen botulisme bij watervogens is opgetreden Volgens de bewindsvrouw kan in het algemeen gesteld wor den dat de zomertemperaturen die van nature in met name stilstaand ondiep water ln Ne derland voorkomen, hoog genoeg zijn om vermeerde ring van clostridiumbotulinum en vorming van toxine moge lijk te maken. Het centraal diergeneeskun dig instituut te Rotterdam meent, dat botulisme ook be streden wordt als de tempera tuur van het onoervlakte wa ter, waarop elektrische centra les lozen, drastisch verlaagd wordt. Deze gedachte onder schrijft minister Vorrink niet. Over het onderwerp terro risme zal zo'n resultaat echter niet kunnen worden behaald. Niet alleen de PLO, die overi gens alleen als waarnemer aanwezig is, maar ook enkele andere landen bemoeilijken een duidelijk besluit over het terrorisme. „Eerst moet worden vastge steld wat precies onder ter reur wordt verstaan", zo zei hij. „Wij kunnen er zeker van zijn dat een poging om tot een resolutie te komen zal stran den op de onmogelijkheid om in een algemeen geaccepteerde definitie duidelijk te stellen wat terreur eigenlijk inhoudt. Er wordt nu al gezegd, dat middelen en methoden die worden aangewend in een vrijheidsstrijd nimmer als ter reur mogen worden bestem peld. Daaruit volgt, dat wij eerst de definitie moeten geven van een vrijheidsstrijd en ook daarover zullen de meningen steeds uiteen blijven lopen". Terwijl de Palestijnse ver zetsorganisatie PLO als waar nemer aanwezig is met een delegatie, die in de wandel gangen allerlei foto's over el- AMSTERDAM (ANP) De Nederlandse Spoorwegen heb ben tegen de producenten van de film „De laatste trein", die gisteren in vier Nederlandse steden in première is gegaan, bezwaar gemaakt tegen het feit dat in de titelvermelding is nagelaten te vermelden dat de gebeurtenissen zoals die in de film plaatsvinden, geheel op fictie berusten en niet op bestaande feiten gebaseerd zijn. De bezwaren van de N.S. zijn ingegeven door een scene, waarin een munitietrein in rijdt op een diensttrein. De gewraakte scene laat zien hoe een seinhuiswachter ge speeld door Han Bentz van den Berg overmand door emoties lettel lijk het heft in eigen hand neemt en een treinramp veroorzaakt, die de grootste ln de vaderlandse ge schiedenis had kunnen zijn. »aÜIRECH'r(ANP) „Met te,Lm.de Industriële landen indnü vleesverwerkende vin ,r'c s'ce<!s meer gebruik tn ,,lverse soorten ieverings- bevhfin?mec0ntracten om de te™,. ,aarheltl van slachtvee "rerzekeren. beurt waa*op dat ge- levert de ondernemin- iiehJfl maehtsposities op, ^«mstaat stellen 'n beslis- ®inSuitteoefenen."6 PriiSV°r" Jten v'ees?n.dernemingen ne- in tin n r'sIc°dragend belang 'feerlt veePr°duktie, maar er var (We' bepaalde vorm duitti- eglatie op van de pro- ÏV1 yerwerking van vee ders s doordat de veehou- in j econ°misch gebon- kende 'r aan de verwer- dtijven»n de toeleverende be lli! 'pn„s een van de conclusies *ikkp,; raPP°.rt over de ont- tlees„Jïgen In de mondiale °°v d "''ei dat 's °PSeste'd kliltinnc '"bt ng Onrtprzoek tonale Ondernemingen (Somo) in Amsterdam. On dermeer dit rapport zal van 29 september tot en met 3 okto ber als leidraad dienen op de studiedagen van de wereldfe deratie van arbeiders in voe- dings-, tabaks- en. hotelbedrij- ven, te houden in België. De Nederlandse afvaardi ging wordt gevormd door le den van de voedingsbond NKV en CNV. Deze organisa ties zijn beide lid van de we reldfederatie van agrarische arbeiders, op haar beurt weer ePn onderdeel van het wereld- verbond van de arbeid. Tij dens de manifestatie zal de wereldfederatie van arbeiders in voedings-, tabaks- en hotel- hedriiven definitief worden ongericht en zich aansluiten bii het. wereldverbond. „De vakbeweging moet zich - voor het te laat is - met spoed beraden op maatregelen om medezeggenschap on internati onaal niveau van de grond te brengen, trihonrbreld door de medewerking in te roenen van Epgo-'ngfln *1 ii'qr In POr. ste instantie alleen maar om de multinationals te dwingen hun veelal onontwarde struc turen nu eens open en bloot op tafel te leggen", aldus de voedingsbond CNV. Het rapport van de Somo tracht een beeld te geven van de organisatie van multinatio nals en de concentratietenden sen, die daarin een grote rol spelen. „Voor een toenemend aantal werknemers en kleine boeren en ondernemers bete kenen de „internationale ver vlechtingen van ondernemin gen" een grotere afhankelijk heid van een steeds kleiner wordend aantal bedrijven en hun managers. Werkgelegen heid en voedselvoorziening worden steeds meer afhanke lijk van hun belangen", aldus het rapport. Tijdens de studiedagen in België poogt de internationale vakbeweging strategieën te ontwikkelen, die een tegen wicht kunnen vormen voor de macht van multinationals, „die de voedselketens van de mond tot de grond tot stand kunnen brengen". lendige toestanden in Pales tijnse kampen en< anti-Israëli sche propaganda distribueert, heeft Israël volledig verstek laten gaan. Het land weigert deel te nemen aan een confe rentie over misdaadbestrij ding, waarbij de PLO wordt toegelaten. Minister Van Agt toonde op Schiphol overigens alle begrip „voor het lot van tienduizen den Palestij nen, ook al mis dragen sommigen van hen zich op de meest gruwelijke wij ze". Concluderend zei de minis ter pessimistisch te zijn over het praktische effect van de conferentie, al is het niet on denkbaar dat er toch nog en kele verklaringen zullen woi- den aangenomen. „Maar je kunt je gelaten en berustend afvragen wat wij daarmee op schieten", zo zei hij. „De Ver enigde Naties zijn op dit punt toch volkomen machteloos en dat is wel iets om neerslachtig van te worden". LAGOS <AP) De olie brand die drie dagen geleden begon op het veld van de Shell-BP, in de buurt van de stad Oekwoe, duurde gisteren nog voort, aldus is namens de maatschappij bekendgemaakt. De brandende put staat be kend als Afam-17. Je weet het nooit in die DHZ- business: jarenlang houdt ie dereen vol dat gr dingen zijn waaraan je als leek nooit moet beginnen, en ineens slaat ie dereen om. Neem nu lassen: dat is supertechnisch vakwerk, riep iedereen tot voor enkele jaren geleden. Toen kwamen er kleine lastransformatoren, en opeens zou iedereen moe ten kunnen lassen. Zo ging het' ook met het sanitair. Drom men loodgieters hebben h-eel lang de imago kunnen ophou den dat een niet-vakman nooit een waterbuisje lekvrij zou kunnen solderen, en tegen woordig zijn ze blij dat je hen voor zo'n klusje niet lastig valt. Nog niet zo lang geleden werd er ook driftig beweerd dat het leggen van een tegelvloer geen werk voor de doe-het-zelver is. Nu liglgen de plavuizen in handzame DHZ-verpakking in de warenhuizen, waar de ver koper vertelt dat het helemaal geen punt is om die dingen perfect op de vloer te bevesti gen. Nu is het inderdaad best te doen. maar het is toch ook wel weer wat anders dan een schilderijtje ophangen. Het is merkwaardig dat de tegelle veranciers altijd net gedaan hebben of hun neus bloedde: ze wisten best dat een steeds groter deel van hun omzet naar de doe-het-zelver ging, maar een goede handleiding voor het leggen van tegels heeft bijna niemand van hen nog samengesteld. Eerlijk gezegd: aan wat vin- gerwijzingen van de verkoper, hoe goed ook bedoeld, hebt u niet genoeg om thuis met die tegels aan de gang te gaan. Een leergang in het leggen van vloertegels kan ook niet in het bestek van zo'n kran- testukje als dit worden gege ven. Maar het is wel mogelijk om even een paar misverstan den uit de weg te ruimen, die u anders misschien een hoop werk en een hoop narigheid zouden bunnen bezorgen. Als je b.v. aan de leverancier vraagt of de vloertegels ook op een houten vloer gelegd kunnen worden, dan zal hij grif „jazeker" antwoorden. En dat is ook juist. Maar hij heeft uw vloer nooit goed bekeken, en als u later, na het leg- avontuur naar hem toe gaat om te klagen dat al die tegels los raken, dan zal hij u ver wijten dat u eerst maar had moeten zorgen dat de vloer planken goed vast lagen. Echt waar: er zijn mensen die vro lijk plavuizen plakken, zo maar direct op een krakende, hier en daar wat doorzwiepen- de houten vloer. Dat zwiepen gaat door, als die tegels erop liggen, en de werking in de vloer wrikt de tegels (of lie ver: de cement- of lijmlaag waarmee ze vast zitten) los. Ook op een betonnen vloer kan het resultaat van het te gels leggen tegenvallen. Een cementlaagje daarop, om de tegels aan te brengen, wil soms niet hechten. Menigeen komt ook tot de na re ontdekking dat het pas snijden van de stukken langs de rand (want het komt bijna nooit op een hele tegel precies uit) erg moeilijk is. En vraag je dan later aan de leverancier of hij dat lastige deel van het werk wil doen, dan is hij soms niet thuis. Spreek dat dus tevoren degelijk met hem af. Zo liggen er nog heel wat voetangels en klemmen op de tegelvloer. Om in die leemte aan informatie op dit gebied tc voorzien heeft maandblad „Doe Het Zelf" een „Speciaal- informatie" over dit onder werp gemaakt, geschreven voor leken. Daar staat alles in om niet over vloertegels te struikelen. Deze employé van de Britse spoorwegen weet, dat er weer een voetbalwedstrijd is geweest, die uit de hand is gelopen. Hij mag nu met zijn collega's een vernield trein stel oplappen in het spoorwegdepot Cricklewood. (Van onze correspondent) WASHINGTON Voor win keldiefstal, plundering van magazijnen, de kaping van goederen van vrachtwagens, de roof van televisietoestellen uit hotelkamers en aanver wante zaken wordt in de Ver enigde .Staten de plechtige term „misdrijf tegen het be drijfsleven" gehanteerd. Het klinkt ernstig genoeg om een plaats te hebben gevonden in de aanklachten tijdens de pro cessen van Neurenberg en de schade die door „misdrijven -rie van justitie heeft de ge- tegen het bedrijfsleven" wordt middelde heroïnegebruiker in aangericht is tussen 1971 en Amerika 21.000 dollar per jaar 1975 toegenomen van 15,7 tot nodig om aan de eisen van 20,3 miljard dollar. zijn verslaving tegemoet te Het aantal winkeldiefstallen is kunnen komen. De gemiddelde de laatste tijd sterk toegeno men, voornamelijk als gevolg van de economische depressie. De meeste personen die we gens winkeldiefstal worden gearresteerd beweren tenmin ste dat ze zonder werk zijn ofwel gedwongen worden te stelen om de eindjes aan elk aar te kunnen knopen. Een goed deel van de misdrij ven tegen het bedrijfsleven worden gepleegd door mensen die verslaafd zijn aan hard drugs. Volgens een schatting van het Amerikaanse ministe- heroïnegebruiker moet per dag voor zo'n 500 dollar bijeenste len, omdat de helers slechts een fractie van de prijs beta len. De jaarlijkse schadepost, die nu de 20 miljard dollar heeft overtroffen komt neer op een bedrag van 90 dollar per man, vrouw en kind in de Verenig de Staten. In het totale bedrag zit een post van 3,9 miljard ter bestrijding van de misdrij ven tegen het bedrijfsleven. In het kleinbedrijf wordt de grootste schade geleden: vorig jaar 5,8 miljard dollar. Een onderzoek van een winkelbp- veiligiragsorganisatie in New York wees uit dat van elke twaalf winkelbezoekers er een iets stal. De experts geloven overigens dat personeel aan sprakelijk is voor 75 procent van de diefstallen in het kleinbedrijf. In New York werden vorig jaar 4580 Gideonbijbels uit ho telkamers gestolen. Uit hotels worden ook bij tijd en wijle tv-toestellen gestolen. De groothandel lijdt een schade van ruim 2 miljard dollar per jaar door diefstal en roof. Er zijn ingenieuze bewakingssys temen uitgedacht, maar de merkwaardigste kan men in San Francisco aanschouwen: daar patrouilleert een tarantu la, de harige giftige spin. in de etalage van een juwelier. De waakse tarantula wordt ge huurd voor 10 dollar per maand. Brieven voor dere rubriek moeten met volledige naam en adres worden ondertekend. Bij publikatite zullen deze vermeld worden. Slechts bij hoge uit zondering zal van deze regel worden afgeweken. Naam en adres zijn dan bij de redactie bekend. Publikatie van brie ven (verkort of onverkort) betekent niet dat de redactie het in alle gevallen eens is met inhoud, c.q. strekking. Aan de hand van het stuk in uw editie van 3 september zou ik wel eens willen weten wat minister Gruyters nu precies wil met onze auto's. Is het soms de bedoeling de arbeider van de weg te drukken, om zodoende het openbaar ver voer te stimuleren? Het spijt me te moeten zeggen, dat de heer Gruyters zo snel verkie zingstijden vergeet. Maar laat ons geduldig wachten; er ko men nog meer verkiezingen. Zelf worden onze ministers gereden met een chauffeur. Maar wij arbeiders, kunnen niets afschrijven, noch op de benzine noch op de auto. Men loopt steeds maar achter de benzinemaatschappijen aan of die winsten daar nog niet hoog genoeg zijn. Maar ja ge zien de uitlatingen van de heer Gruyters is autorijden al leen maar voor kapitaalkrach tigen. Jan de arbeider moet maar op de fiets of te voet, anders leeft rij te luxueus. Onze volksvertegenwoordigers moeten zich nu eens niet laten beïnvloeden, maar de zaak eens nuchter bekijken. Om aan geld te komen zijn er wel andere middelen dacht ik. En voor dhr. Gruyters, trek een aan de vermogensbelasting, dat is eens iets anders dan de portemonnaie van de arbei der. Breda A. Confurius. AMSTERDAM (ANP) De stroomgroep Stop Kalkar start 14 september met een actie met de titel „Bewerken en Bewaren" die gericht zal zijn op het kerkgaande deel van d£ Nederlandse bevolking. „Wij hopen hiermee een verandering te bewerkstelli gen in de positieve houding van de drie grote christelijke partijen, CHU, ARP en KVP, ten opzichte van Kalkar en kernenergie in het algemeen. Do behoefte aan deze actie bestond al lang binnen de stroomgroep, maar de directie aanleiding is de kritische hou ding die de kerken ten opzich te van kernenergie zijn gaan innemen", aldus Stop Kalkar in een toelichting op zijn plan nen. Ter gelegenheid van de ac tie heeft de stroomgroep een kleine brochure gemaakt die op 14 september in vele plaat sen bij of in kerken aan de kerkgangers zal worden aan geboden (ADVERTENTIE) Spaardeposit met 8!4% ren Zend mij de folder met uitgebreide inlichtingen over deze spaardeposito'? Naam Straat Woonplaats Deze coupon ongefrankeerd opsturen naar: Rijkspostspaarbank,Amsterdam. .•j

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 15