Benelux-vorsten wem jjvieken op l sepeh iber naar Ber|enïp Zoom !RI" B.V. J ïputer-sector Philips mensen ontslaan Boerin (91) mist na bezoek twee vrouwen f 900 Willy van der Kwijlen scoort drie keer legen Finland Directeur van Hoechst vreest benadeling van in Zeeland OPTIEK meinhardt ZUNDERTENAAR 103 JAAR Zomer zelfs te heet om in de trein te zitten :ST MET AARDAPPELEN een post meer op zaterdag als staatssecretaris bonden zin geeft Samenwerking met Fransen en Duitsers slecht Vijftig kilo hasj gevonden in Antwerpen Voor officiële opening von Schelde-Rij nverbinding )r a.s. I "aarom Maar toeristische N^-omzet blijft stijgen STEINWAY VLEUGEL INBREKERSTRUC IN SAS VAN GENT Tienduizend Moeilijk Amerika Door tractaat met België over Nauw van Bath DE STEM [Directeur: Dr. W. A.J. M. Harkx jioofdredactexu.-: L. Lejjendekker jedactie- en administratie-adreé: }|ieu«'straat 9, Temeuzen, tel. (01150) - 79 20 (jronunimer 1114111 ta.v. Uitgeversmaatschappij De Stem B.V. geerstraat 16, Breda. ZEEUW DONDERDAG 4 SEPTEMBER 1975 ^SltHCIALE Uitgeefster Uitgeversmaatschappij De SwSt,J3<7£"£( 27e jaargang No. 1945 (Van ten onzer verslagge vers) BERGEN OP ZOOM-DEN HAAG Het is (hans defi- litki, dat de officiële ope ra; van de Schelde-Rljnver- hndmg op dinsdag 2.7 sep- oor koningin Juliana Boudewijn in de lizen plaatsvindt, het begin van de itningin en koning 's morgens om tien uur in het Markiezenhof te Belgen op Zoom ontvangen door her stadsbestuur van iBergeri -i» Zoom. v/eer het toelaat tde staatslicofden iter naar Bergen De toestellen zui den op de aan de de stal gelegen -i-nhaan „Kijk in de ongunstige weers- !en wordt de reis naar Bergen op Zoom per auto gemaakt. Om lialf- twaalf worden de gasten met een bus naar de Kreekrak- slulzen gebracht, waar zij zich aan de noordkant zullen in schepen. Als het schip, waarop zich de twee staatshoofden bevin den. de Kreekraksluizen is binnengevaren, zal koningin Juliana de sluismeester vra gen om de noordelijke deur le sluiten. En als het schip is geschut zal koning Boude- e.i.in de sluismeester verzoe ken om de deur, die het ran! in de richting Ant werpen afgrendelt, te ope nen. Vervolgens vaart het ko ninklijk gezelschap naar Antw pen, waar een ont vangst plaatsvindt in de stadsfeestzaal. (Vervolg pag. 3) STAD en streek Zeeuwschvlaming wordt wereldreiziger Pagina 3 Schippers „verdienen" 'en blokkade Paginaö ÜNNEN- EN buitenland Prijzenslag om de kwel Pagina 11* I SPORT ^Henzesdaagse in Temeuzen Pagina 17 I "MO EN TELEVISIE ^port in DDR doorge- 'T Pagina 19 I MERIJntjE: 2 uur per week. N™""" n 26, Middelburg geen ontslag '°0r de computers? Roeven niet in de ANTWERPEN (BeJga) De Antwerpse bewakings- en opsporingsbrigade van de Bel gische Rijkswacht heeft giste ren in een volkswagenbusje, dat op verscheping stond te wachten in een Antwerps ex peditiebedrijf 50 kg hasj ge vonden. Het onderzoek begon nadat enige tijd geleden in Kopen hagen de Fransman Gillis Ber- thomme was aangehouden in bezit van een partij drugs. Op de Fransman vond men ook panieren die betrekking had den op de verzending van een volkswagenbusje uit Pakistan naar Antwerpen of Rotterdam. In beide havensteden werd een oogje In het zeil gehou den. Aan boord van een Pakis- taans schip, arriveerde het busje te Rotterdam, van waar uit het per binnenschip naar het Antwerpse expeditiebe drijf werd gebracht. Een eerste grondig onder zoek van de auto leverde niets op. Bij een tweede onderzoek bleek dat in de benzinetank van het busje slechts 30 liter brandstof kon. De tank werd 'doorboord en de drughond op het spoor gezet. In de dubbele wand van de tank vond men uiteindelijk 50 kg hasjiesj. HET begrotingstekort van Am sterdam zal bij een ongewij zigd beleid in 1979 oplopen tot f 328 miljoen. Bij een gewij zigd beleid, wanneer de ge meente in de periode tussen nu en 1979 nog enkele projec ten op touw zet, dreigt het tekort op te lopen tot bijna f 400 miljoen. I (Van onze correspondent) ZUNDERT De heer Kees de Meijer heeft i gisteren zijn 103e verjaardag gevierd. Zunderts oudste inwoner hééft naast zijn eigen zeven ge huwde kinderen zo'n 35 kleinkinderen en bijna 100 achterkleinkinderen en heeft ruim 55 jaari een zelfstandig land- en tuinbouwbedrijf gevoerd, j Kees de Meijer is nog bijzonder vitaal. Scheert zich b.v. tweemaal per week zelf, draagt nog geen bril en staat op geen enkel dieet. De heer De Meijer is nooit noemenswaard ziek geweest. Hoewel zijn naaste familie zo weinig mogelijk ruchtbaarheid aan deze verjaardag had gegeven kwamen er toch nog velen de Zundertenaar feli citeren. Onder hen waren burgemeester A. F. C. L. Kievits en de gemeentesecretaris C. P. A. Stoffelen, de plaatselijke geestelijkheid, deputa ties van het Wit-Gele Kruis en de Zonnebloem en vele familieleden en buurtgenoten. Hoogte punt was de II. Mis uit dankbaarheid die door pastoor A. v. Ginneken bij de 103-jarige thuis werd opgedragen. (Van een.onzer verslaggevers) UTRECHT De hittegolf van deze zomer is voor NS niet helemaal voordelig ge weest, ook al is het eindre sultaat van het toeristische seizoen erg positief. Maar uit tie gedaalde omzetten in Kris-krasabonnementen en tienertoerkaarten leidt de toeristische NS-chef mr. G. II. Rameijer af dat het zelfs te heet was om in de trein te gaan zitten. De verkoop van de eersten daalde tot lionderd- lachtigduizend stuks (twin tigduizend minder), van tie tweede tot honderdveertig duizend. ook een daling met rond tien procent. Maar voor het overige niets dan goeds: nog steeds stijging bij de 65- en 60- pluskaarten, nu in totaal 290.000 tegen 270.000 een jaar geleden; tien procent meer boekingen op NS-meer- daagse vakantie-arrangemen ten. waarvoor de kassa der tigduizend keer rinkelde met de Valkenburgreis, vijfdui zend boekingen, als absolute topper. De buitenseizoentrips en bungalowreizeu waren sa men goed voor 13.000 deelne mers. De dagtochten vertoon den dezelfde tien procenttoe- neming tot 425.000 verkochte kaartjes, al was dat wel min der dan NS zelf gehoopt had. Daarbij een merkwaardige ontwikkeling: de trek van de provincie naar de Randstad is in zijn tegendeel verkeerd, met uitzondering van Den Haag - Seheveningen. Maar zelfs Amsterdam 700 slaat minder aan dan het pony park van Slagharen, waarvan het debiet zelfs verdubbel de (Vervolg op pag. 11.) HL Personeelsleden van DAM-chips hebben gisteren voor de poort van het bedrijf in Hoofddorp gedemon streerd tegen de aangekon digde sluiting van de fa briek. Zij werden bij hun be toging bijgestaan door boe ren, die een aanhanger vol aardappelen voor de poort uitstrooien. (ADVERTENTIE) en diverse andere OCCASIONS IN STAAT VAN NIEUW J.VAN .URK - Sinds 1898 Westersingel 42 R'dam. (010) 363500. Degelijks 9 17 30 u Vrifd koopavond van 19 21 u. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Als staatssecretaris dr. M. Van Huiten ingaat op de wer.sen van de bonden krijgen de postbezorgers een vrij:: zaterdag. Dit betekent dat er zaterdags geen post meer bezorgd Wordt. (Van een onzer verslaggevers) was. Ze babbelden .ongeveer vijf tot tien minuten met me vrouw De. R-, die niet in de gaten had dat de twee vrou wen iets verdachts deden. Gis terochtend miste ze echter haar geldkist, die in een kast rad gestaan. SAS VAN GENT De 91- jarige mevrouw M. de R., die in een boerderijtje in de St. Albertpolder te Sas van Gent woont, ontdekte gisterochtend dat ze negenhonderd gulden armer is geworden. Dat geld zat in de geldkist, die volgens mevrouw De R. dinsdagmid dag meegenomen moet zijn door twee onbekende vrou wen, die onverwachts haar huis kwamen binnenwandelen. Die twee vrouwen kwamen op het moment dat de dochter van mevrouw De R. niet thuis De ene vrouw van het duo, is ongeveer twintig jaar oud, schraal postuur, draagt een ro le trui en een donkere rok en heeft lichtblond haar tot op de schouders. De tweede vrouw is naar schatting tussen de 30 en 35 jaar, heeft een iet-s gro ter postuur, droeg een ge bloemde veelkleurige omslag en heeft kort, lichtblond haar. 1 De hele affaire vertoont veei gelijkenis met het onbekende bezoek, dat zaterdag gezinnen in het Brabantse Schijf en Bosschenhoofd kregen en waarna later ook geld werd vermist. De politie in Sas van! Gent gaat in dit verband dan ook contact opnemen met de Brabantse collega's. Mensen, die wat meer kunnen vertellen over identiteit en verblijf plaats van de twee onbekende vrouwen, die mevrouw De R. ..bezochten", kunnen contact opnemen met de rijkspolitie in Sas van Gent, tel. 01158-1375. Staatssecretaris Van Huiten is na lang aarzelen ingegaan op net verzoek van de bonden om over een vrije zaterdag vooi de postbezorgers te pra ten. Naar aanleiding van de toegezegde discussie heeft de staatssecretaris de bedrijfslei ding van de PTT gevraagd met meer gegevens te komen over de mogelijkheid van een normale maandagmorgenbe stelling ter vervanging van de /.aterdagbezorging. Volgens de katholieke Bond van Ambte naren levert het afschaffen van de zaterdagbestelling niet alleen enorme besparingen op, haar ook veel betere socialere diensten voor de PTT-mede- werkers. Het gesprek met de bon der. wordt gehouden zodra de staatssecretaris over de ge gevens van de PTT-bedrijfs- leiding beschikt (Van onze redactie binnenland) EINDHOVEN Ontslagen en/of afvloeiingen in de com putersector van Philips zullen in de komende twee jaar onvermijdelijk zijn. dien is de verhouding tussen de V.3. en Europa voor wat betreft de basis-kostenfactor de laatste twaalf jaar radicaal gewijzigd. Momenteel liggen deze kosten, in Europa vaak hoger dan 1n at> V.S., waar door het schaalprobleem nog belangrijker wordt. De lage koers van de dollar speelt daarbij een grote rol", aldus jhr. Van Riemsdijk. De Data Systems groep telt in totaal over de gehele we reld ca. 10.000 personeelsle den, van wie bijna 4000 in Nederland. De globale cijfers voor de vestigingen in Neder land zijn: Den Haag 1.000 man. Apeldoorn 1.90Ó man, Eindhoven 250 man en Rijs wijk 600 man. Het is nog niet bekend, aldus een woordvoer der van Philips desgevraagd, waar eventueel de saneringen gaan geschieden. In het bui tenland zullen problemen voor de werkgelegenheid voor ca. 400 werknemers, verspreid over zeven landen, ontstaan. Dat heeft het bedrijf giste ren in een communiqué laten weten. Over exacte getallen is uog niet gesproken. Wel is ge zegd, dai „in s?> komende twee jaar problemen ontstaan voor de werkgelegenheid van 2000 tot 2500 man". De vak bonden hebben gisteren de uitlatingen van Philips „voor barig" genoemd. Zij zuilen in het komende overleg met Phi lips de vermindering van het aantal arbeidsplaatsen niet als uitgangspunt accepteren, ook de ondernemingsraad van Phi lips heeft over de moeilijkhe den in de computersector ver gaderd. Philips is wat de computer sector - een zwakke divisie van Philips, die al veel geld heeft gekost - betreft tot de conclusie gekomen, dat het sa menwerkingsverband met de Franse CII die grotendeels in Amerikaanse handen is over gegaan, en de Duitse Siemens na de aankondiging door de Franse regering van een her structurering in de Franse computerindustrie, in Unidata in de huidige vorm niet meer houdbaar moet worden ge acht. Tijdens het gistermorgen ge voerde overleg tussen Philips en de vakbonden, heeft jhr. H. van Riemsdijk, president-di recteur van Philips een aantal hoofdoorzaken opgesomd waardoor samenwerking bin nen Unidata is mislukt. „Vanaf het begin viel het vooral de Franse en Duitse partners moeilijk de afhanke lijkheid te aanvaarden die een logisch voortvloeisel is van el ke samenwerking. Ook de overname Siemens van Tele- funken-computers te Kon stan z, medio 1974, heeft tot heftige discussies met de Fransen geleid. Siemens werd verweten geen enkele poging te doen om Unidata-produkten van Franse origine een kans te geven op de Duitse markt. Bo vendien waren in Frankrijk er van het begin af aan krachten aan het werk die in feite te gen Unidata zijn gericht", al dus jhr. Van Riemsdijk. Jh-r. Van Riemsdijk vertelde dat tussentijds overleg met Siemens nietheeft1 geleid tot een nauwere samenwerking tussen deze Duitse onderne ming en Philips. Volgens de heer Van Riemsdijk is de or derontvangst voor een bepaald type computer de laatste maanden gestagneerd ten ge volge van de ernstige schade aan de Unidata-image. Het beleid moet overigens niet alleen herzien worden vanwege de ontwikkelingen binnen Unidata. Jhr. Van Riemsdijk noemde een aantal externe factoren die mede be palend zijn voor het te voeren beleid .De concurrentie is in middels verzwaard en boven- (Van onze sportredactie) NIJMEGEN Nederland heeft het tegen de Finse ama teurs in Nijmegen niet zo ge makkelijk gehad. De Finnen namen in dit duel, dat meetelt voor het Europees kampioen schap voor landenteams, zelfs de leiding. In de negende m-i nuut bleek een kopbal van Patelainen doelman Jan van Bevercn te machtig. Nog voor rust hoog Oranje deze verras sende achterstand via doelpun ten van Willy van der Kuijlen om in een 21-voorsprong. Na rust vergrootte eerst Lubse en daarna opnieuw Van der Kuij len de voorsprong tot 41. (Zie ook onze sportpagina's) (Va neen onzer verslaggevers) MIDDELBURG Plaatst hei ontwerp-verdrag tussen België en Nederland over de afsnijding van „Het nauw van Bath" de Zeeuwse industrie in een concurrentievervalsende positie?. Dr. ir. J. Nijman. di recteur van Hoechst in Vlis- singen, heeft hierover bange vermoedens. De heer Nijman gaf gisteren uiting aan zijn vrees tijdens zijn ingelaste voordracht op het congres van de Koninklij ke Nederlandse Chemische Vereniging (KNCV) in de Schouwburg te Middelburg. Zijn voordracht ging over de ontwikkeling van de chemi sche industrie in Zeeland. ZWAARDER Dr. ir. Nijman baseerde zijn vrees op hetgeen in persbe richten is uitgelekt over het nog geheime ontwerp-verdrag. Want België moet dan wel veel zui^eringswerken gaan bouwen om de kwaliteit van het Westerscheldewater op te krikken, maar volgens de heer Nijman is hier in feite een reeds bestaand zuiveringspro gramma van Belgische zijde in het ontwerp-verdrag neerge schreven. De tegenprestatie van Nederlandse kant is ech ter nieuw en veel zwaarder van aard. Want van Neder landse kant moet ervoor ge zorgd worden, dat er geen af valstoffen in de Westerschelde worden geloosd die de kwali teitsverbetering van het water bemoeilijken of zelfs teniet doen. Dit betekent volgens dr. ir. Nijman in feite, dat de ontwikkeling van de chemi sche industrie langs de Wes terschelde wordt geblok keerd. ONZEKERHEID Want het is ten enenmale on mogelijk absoluut schone in dustrie te vestigen. Met de hand op het verdrag over het Nauw van Bath kan België dus protesteren tegen elke nieuwe vestiging in het Zeeuwse zeehavenindustrie gebied, aldus de heer Nijman. En bij de bestaande industrie heerst nu grote onzekerheid over de toekomstige normen voor lozing van afvalwater. (Vervolg op pag. Stad en Streek) TERNEUZEN NOORDSTRAAT32 TEL.2215 AXEL NOORDSTRAAT 13TEL 2772 ST. JANSTEEN HOOFDSTRAAT 23 TEL 3875

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 1