VEUZEIM Hun grootste heldendaad |V.S. ACHTER REEKS STAATSGREPEN IN LATIJNS-AMERIKA POLITIEKE PARTIJEN M PORTUGAL IN DE AANVAL TEGEN COMMUNISTEN vide oor eetie %r*«k kleine I Peru Toeval I Ook b„ 8 ,P'?: Olie Voorbereid Vakbonden Opportunistisch In hun schulp 4 sterol 15 14 i onze sportmedewcr- ker) LOETINGE-Keetie Oosten-Hage, die een den en bronzen plak >verde tijdens het we- kampioenschap wiel- len voor dames, is indagavond onder :e belangstelling voor prestaties gehuldigd, mde voor haar wo- in de Buys Ballot- at in Kloetinge werd wereldkampioene on- meer toegesproken burgemeester mr. A. Huber van Goes en wethouder van sport en J.H. Roose. Beiden [en hun bewondering Keetie niet onder len of banken. Dit de- evenmin de heer And- sen, namens het wie- omité Sint Maartens- (de vroegere woon- its van Keetie), de heer Ruissen, namens de rtbewoners, en de r A.J. Blok, voorzitter Excelsior, de Kloe- ;e Brassband die tus- de bedrijven door pit- klanken liet horen, an het gemeentebes- r van Goes ontving de cesvolle wielrenster fruitmand en bloe- terwijl de buurtbe- lers haar een fraai ilderij aanboden en neens bloemen. Keetie Oosten-Hage, getooid haar gouden medail- iet in haar dankwoord d uitkomen dat zij de ntaniteit waarmee e hulde gepaard ging, onder op prijs stelde, onderstreepte dit bij- rbeeld meerdere ma- met „hartstikke leuk", Iver haar toekomst- nnen, en dat is zo lang- lerhand traditie, bleef a echter in het onge- se. Zei Keetie: „Of ik gend jaar nog blijf fiet- weet ik nog niet". m is vanuit de achterhoede aeegekomen over rechts. niet in buitenspel ont- bal werd door hem koel- in de kleinste hoek inge- i. Het werd zelfs nog 3-0 m benutte strafschop van de Rijk. Temse kwam nog wel tot 3-2. De ver overwinning was echter ogelwaarde. DELLA—HVV'24 0-1. 4 speelde zijn laatste oe- Istrijd in het Brabantse Reeds vanaf het begin it duidelijk dat het dit niet als een snoepreisje uwde. Met volle inzet nen er tegenaan. Een verdiende overwinning et resultaat. Paul Tael- iie een sterke aanwinst e zijn, was de maker van dpunt. ^(international: i in De Meer en Jaap van it trots afgelopen maan- j ïuws over Kraay Verder: ien bij de doorstroming profs Het gelukkig® e" man (André Rosenburg) de sociale problemen van ?rof Gorgon en de rode lan Zuidema-story ofwel m kt de wereld P ,r I van Niels Overwea jiuoïeraltekBjpj We hebben aan leeftijdgeno ten van jullie uit één klas van een lagere school eens ge vraagd naar de grobtste hel dendaad, die ze hebben ver richt. Dit kwam eruit: Eaten we beginnen met de zorgzame types: - ik ga altijd op een woensdag naar mijn oma X\V*XS^X\XXXXXX%XX%XXXXWXXXXVXXXXNXXXXXXVXXXXXXXXXXXX*XX"«.VXXXXXXXXXXXX I Jurgen Cloudemans uit Geertruidenberg stuurde deze tekening. - toen pappa moest worden geopereerd was mamma ziek en mijn zusje ook. Toen ben ik elke dag te voet naar het zie kenhuis gelopen en pappa kle ren. fruit en bloemen gegeven, zes weken lang. en voor mam ma boodschappen en het huis houden gedaan en ze eens lek ker verwend totdat ze beter waren want mamma en pappa doen zoveel voor mij - ik heb de schapen twee keer bij de kerststal gevoerd - naar mijn opa gegaan toen hij doodziek was - de zieke egel in huis geno men en verzorgd en toen weer losgelaten. Ik weet niet of hij nog leeft. - toen mijn moeder ziek was bracht ik het eten naar haar en ik deed alle boodschap pen - ik heb een hondje geholpen met zijn pootje toen Dan zijn er de flinkerds: - ik heb niet. gehuild mijn drie tanden werden ge trokken - niet gehuilt toen ik van een paard afviel dat in galop was (nogal groot paard) >0 ■'.LÈl vjSv' I Anne-Marie Michgels uit Oosterhout tekende dit grappige mannetje. - ik heb in een draaimolen gezeten, niet gehuild toen ik bellekoeken kreeg. Toen ik een gekneusde duim had huil de ik niet. Ik huilde niet toen ik voor het eerst naar school moest. Toen ik in de sloot was gevallen en toen was ik niet bang Honduras, Peru, Equador... (Van onze correspondent! Bl'ENOS-AIRES Na de staatsgrepen in Honduras er. was maandag Equador an de beurt. Maar het is in «luador bij een staatsgreep- Poging gebleven, die aan bel ™id van de dag mislukt eek. In al deze gevallen be ™t het staatsgrepen die ge t z'jn tegen regeringen le hekend stonden om hun I .nationalistische houding". ?ezc Brie militaire regimes naden de afgelopen jaren f" 'aam verworven voor vrijdag in Peru tegen de voortstrevende nationalistische president Juan Velasco Alver- ado zouden de Noord-Ameri kanen eveneens een rol heb ben gespeeld. Zeker is, dat de Noord-Amerikaanse inlichtin gendienst ruim van te voren van de staatsgreep od de hoogte was. Ook de ultra rechtse Chileense militairen waren van te voren ingelicht door de Peruaanse samen zweerders. hun verdediging en herove- van de nationale rijk- domi feci 'men, die gedurende vele ennia op vaak schaamte- Wlize uit Latijns-A me- |'"lse landen waren weg sleept. !il1enlje'e maanden tijd von- I Plaat.'jZe drie staatsgrepen I t doe' hadden een I non,,, 6 mahen aan deze auto- I 1Bt'| reUiems. Eerst werd in I tan B p'e(teh de president I ten ?s Lopez Arellano van bJlb.racht Ten gevolee Wivu n vanuit Noord- I hu 2if' betrokken WT,!J een door de I ïezet nen in scène ie be!^ ngsEchandaal. De- Vel ^""'diging werd even- I telek3 bewezen, maar het CK? wel dp val van de fle staatsgreep van De bloedige staatsgreep in Equador, die maandag met een nederlaag voor de rebellen is geëindigd, had de openlijke steun van verscheidene equa- toriaanse politici, die bekend stonden om een pro-Noord- Amerikaanse houding. In al deze gevallen zou het natuurlijk toeval kunnen zijn, maar drie toevallen in een korte tijd, nadat Noord-Ameri kanen zich uit Azië hebben moeten terugtrekken is voor de wantrouwig geworden Zuid-Amerikanen teveel van het goede. De president van Equador Uil- lermo Rodriguez Lara nam in februari 1972 de macht in het land over van de bejaarde po liticus Velasco Ibarra. Equa dor. acht keer zo groot als Nederland. 7 millioen inwo ners, waarvan de helft analfa beet, heeft zich de laatste ja ren ontpopt tot het tweede olie-exporterende land van het continent. De vorige president *r„' Tbnma Icnn-Ugde in 1972 de 1 na'innahsatie van de olierijkdommen aan, maar re gelde dat zo, dat de buiten landse oliemaatschappijen tot en met het jaar 2000 ongeveer het voor het zeggen hielden. Deze „sluwheid" betekende evenwel zijn val. Een opvolger liét de wet onmiddelijk van kracht worden, begon voorts de visserij te beschermen bin nen 200 mijl vanaf de kust en bracht enkele demagogische landshervormingen tot stand. Genoeg voor de Noord-Ameri kanen om met een anti-Equa- doriaanse politiek te beginnen. Toen Rodriguez Lara ook nog begon met Noord-Amerikaanse vissersboten op te brengen voor schending van de 200- mijlsgrens, zich vóórts binnen de OPEC als koploper opstelde voor de prijsverhogingen van de petroleum, en tevens fana tiek een soort OPEC voor de bananen-exporterende landen voorstelde, had hij het bij de Noord-Amerikanen helemaal verbruid. De verhouding tussen de beide landen werd steeds slechter. Eauador begon de gevolgen te 'i,iden van de door Noord- Artrevika opgelegde exportbe leid eringen. De inflatie in dat and liep snel op, evenals het verzet van de pro-Noord Arr -ikaanse politici in Equa dot. De linkse partijen steun den over het algemeen even min Rodriguez Lara. Sommi gen noemden hem een „fas cist", terwijl andere linkse groepen zich eenvoudigweg niet uitspraken. De enige uit zondering is de gematigde kommunistiche partij in Equa dor, die vanaf het begin „tac- tische steun" verleende aan het regiem. Dit voorjaar waar schuwde de kommunistische partij voor een „pro-imperia listische staatsgreep" tegen Rodriguez Lara. Nadat het regiem de afgelopen dagen een serie maatregelen bekend had gemaakt, die de macht van de heersende ho venlaag een beetje aan banden legde, en voorts de verhoging van de exportprijs voor petro leum inhield, brak zondag nacht de opstand onder leiding van de chef-generale staf ge neraal Gonzalez Alvear uit. De president had zich in de loop van de zondag al op een eventuele staatsgreep voorbe reid. Het plan van de rebellen om de president te arresteren of te doden faalde in de. loop van de maandag, toen na urenlange vechtpartijen de re bellen het presidentiële paleis bezetten, en tot hun verbazing ontdekten, dat de president niet in het 18de eeuwse ge bouw aanwezig was. Op dat moment vei-toefde president Rodriguez Lara op ongeveer 200 kilometer van de gehaven de hoofdstad Quito. Onder lui de toejuichingen van de lokale bevolking begon hij op dat moment met trouwgebleven eenheden zijn opmars naar de hoofdstad. De nederlaag van de rebellen was vanaf dat mo ment nog slechts een kwestie van uren. Volgen de dapperen: - toen ik voor de eerste keer alleen in de botsauto ging - we hadden de muren op zolder er uit gedaan. Toen kwam er een opbergruimte te voorschijn. Het was heel klein. Alleen IK kon er in om alle troep er van achter te halen. Het was erg stoffig. Ik wou eerst niet want het was daar erg warm en stoffig. Ik stikte bijna. - in Italië door hevig onweer en bliksem en halve overstro ming op het strand onder stukgeslagen parasollen tien paar schoenen gaan halen - bij ons op de camping waar veel bergen zijn in het bos was er iemand die met een kinderwagen aan het wande len was. Ze liet hem los en rolde van de berg. Ik er ach ter aan en ik had hem vlug gepakt. - ik heb iemand uit de boom gehaald want hij kon er niet meer uit en ik zou dat elke dag willen doen. Eén kind, Franka, wist het niet. Ze leverde een blanco briefje in. Misschien was zij de grootste heldin. KXXVXXXXXXXXXXXXXXXVXXXXX ".XXXXXXXXVXXXXXXXXXXXXXXVXXXXXXXXtvXXXXXXXXXXXX: Sociaal-voelerig zijn er ook al een paar: - toen Jacqueline (uit Haar lem) geplaagd werd ging ik helpen - mijn broertje is heel erg slecht in lezen en daarom moest hij naar de l.o.m. Elke avond lees ik met hem een boekje maar nu gaat het ook stukken beter met hem wordt helden- Plichtsgetrouwheid soms verward met dom: - ik heb altijd mijn huiswerk gemaakt - ik had moeite met op blok fluit te blijven. Toen ik er 1 jaar op zat wou ik er al af. Nu zit ik er al 4 jaar op. Ik heb best zin om er af te gaan. Een enkeling begrijpt al iets van de diepere bedoeling van het leven: - iets toegeven aan een an der Deze verdient een Oscar: - ik heb alleen voor een kerk van ongeveer 1100 mensen ge zongen. Er wordt ook wat afgered in het jonge leven: - onze kennis daar het zoontje van was bijna van de derde verdieping gesprongen en ik kon hem nog maar net beet pakken - mijn zusje wel eens gered uit het diep - bij oma was Dirk in het slootje gevallen. Toen heb ik hem er uit gehaald Bloemen van Sylvia Lauret uit Vogelwaarde. (Van onze speciale verslaggever) LISSABON Portugal is nog steeds dichtgeplakt met (verkiezings) -papier. Op straat ga je langs een einde loze muurkrant. Maar de verkiezingsplakkaten zijn nu gescheurd. De leuzen begin nen te verbleken. De affiches illustreren echter zonneklaar het belangrijkste feit na de revolutie: de eerste vrije verkiezingen van 25 aDril. Deze verkiezingen werden die inleiding voor de opstand tegen de communisten in het noorden deze maand en de politieke beroering in Portu gal. Want op die 25ste april bleek duidelijk, dat de com munistische partij PCP zich ontzaglijk meer macht had toegeëigend dan op grond van haar stemmenaantal (12,53 procent) gerechtvaar digd was. „De communisten waren de enige partij, die klaar was voor de revolutie. Zij hadden een imposante orga nisatie opgebouwd, fanatiek en gehard door de vervolging onder Caetano. Na de mili taire staatsgreep grepen zij onder de dekmantel van een anti-fascistische, democrati sche beweging MDP de macht in dorpen en steden, namen de topfuncties in de vakbonden over en kregen met hun vastomlijnde poli tieke ideeën een sterke greep op- de regering'. En via de vakbonden op het econo mische leven en de pers. Daarbij stelden zij zich zeer onverdraagzaam op". Vitor Antonio, organisatie leider van Portugals tweede partij (26,3 procent van de stemmende volksdemocra ten, geeft de zwakte van zijn eigen organisatie volmondig toe. „Nog steeds heeft de communistische partij het grootste ledenaantal. Maar daar zijn veel opportunisten bijgekomen, die na de revo lutie lid zijn geworden, om dat de PCP baantjes te ver geven bad. Ik ken voorbeel den van dorpen in het noor den waar de PCP bij de ver kiezingen minder stemmen kreeg dan zij er leden had. Wijzelf moesten na de revo lutie van de grond af aan beginnen. Ook nu nog zijn wij een partij in opbouw met een doorlopend geldgebrek. De socialistische partij heeft tenminste het voordeel van een bekende leider, Mario Soares, maar ook zij had voor de verkiezingen nauwe lijks goede plaatselijke orga nisaties". Riui Matteus, internationaal secretaris van de socialisti sche partij PS (37,87 pet van de stemmen) geeft dat schoorvoetend toe: „Maar wij hebben de schade snel inge haald. Wij zijn bijvoorbeeld ijverig bezig de overmacht van de communisten in de vakbonden te breken Voor oktober zijn e>' verkiezingen toegezegd in alle bonden. We hebben bij de bankbedien den, het PTT-personeel en bij de journalisten al gewon nen. Ook in de andere bon den zijn wij nu zeer ac tief". Soares en zijn socialisti sche partij worden in West- Europa gezien als de hoop voor Portugal Dat is te mer ken ook. Het wemelt er op het partijbureau van journa listen en Europese socialis ten. De Portugezen zijn er in de minderheid. Het partijbu reau kan deze drukte duide lijk niet aan. Dat kan ook niet met een dagindeling waarbij de portier om half tien komt opdagen, de telefo niste om 10 uur en de bon zen om elf uur, die dan om llalf één weer gaan lunchen tot half drie. (Officieel gaan de kantoren om 9 uur open. maar deze gang van zaken is geen uitzondering maar re gel). Zo kan het gebeuren dat een vraaggesprek dat om elf uur 's morgens is afge sproken 's middags om vijf uur nlaatsvindt. De PPD is duidelijk ja loers op de internationale aandacht van de PS. „Ons heeft ze uit de socialistische intern"i:-nale geweerd, ter wijl wij sociaal-democraat zijn en zij meer marxistisch, iets in de zin van het Joe- goslavisch socialisme. Ais zo danig hebben zij zich ook in het zuiden gepresenteerd en daarmee stemmen gewonnen, maar in het noorden hebben zij heel opportunistisch het woord marxistisch laten val len", zegt Vitor Antonio. Rui Matteus doet deze be schuldiging met een schou derophalen af: „Wij waren de eersten die na de verkie zingen van de PPD hebben gezegd dat de partij zich in het noorden, waar zij ruim in de meerderheid zijn, con servatiever beeft opgesteld dan in het zuiden". Ruzie dus tussen de twee democratische partijen die samen meer dan 64 procent van de stemmen hebben be haald. Maar volgens een uit gelekte opiniepeiling van de regering zou de PS alleen eind juni al over een meer derheid van 55 procent be schikken. De communisten zouden toen al zijn gezakt naar 7 procent. Toch blijft de PS samenwerking met de communistische partij niet uitsluiten. „Als de PCP ten minste bereid is zich neer te leggen bij de verkiezings uitslag". Rui Matteus: „Wij zijn niet anti-communistisch. Het zijn de communisten die zich onverdraagzaam opstel len. Wij betreuren het ge weld in het noorden. Maar niet vergeten mag worden dat de communisten begon nen zijn met de bestorming van partijbureaus, namelijk van de rechtse CDS. dat zij ons wilden beletten aan de 1 mei-viering deel te nemen. Het zijn niet de communis ten die gewond werden in het noorden, maar betogers die beschoten werden vanuit de communistische partijkan toren". Op deze beschuldigingen is van de communistische partij veen commentaar te krijgen, ondanks verwoede pogingen. Aanvankelijk is men op het hoofdkantoor in Lissabon al leen erg wantrouwend. In hun schulp gekropen tegeno ver een vijandige wereld. Af en toe doet de partij woe dende uitvallen als een kat in het nauw. „Onze knokploegen zijn in staat in een paar dagen meer partijbureaus te verwoesten dan anderen in een maand", wordt er dan stoer gezegd. Maar na het mislukte machtsvertoon in Alcobaca zijn de deuren van het par tijbureau vergrendeld, „Als er aangebeld wordt, gluurt er eerst iemand door een kijk gaatje in het houtwerk, voor de deur ontgrendeld wordt. In de ingang staat een ge snierde mannetjesputter. Bij de andere deuren in het ge bouw herbaalt, zich hetzelfde procédé. De schrik zit er goed in. Al is de partij nog niet van plan zich gewonnen te geven... JAN MEULEMEESTERS

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 15