Grenzen Derde van wereldbevolking analfabeet kwart van in '72 gekozenen niet meer in de Kamer NIEUWE BUFFERZONE IN DE SINAÏ Klein dreigt mei intrekking subsidie aan Rotterdamse Mille academie kabo wil zelfstandig zijn binnen 'federatie fde readies redeskrant g-èrelfe het ?dv.ies «.tsssf Franse vakcentrales: verlaag pensioen gerechtigde leeftijd Is 900 miljoen niet wat al te veel? zijn we met 350.000 wao-trekkers over de grens van de leefbaarheid heen Schietpartij in Utrecht Nederlandse deelneming aan Duitse vakbeurzen Boekje Machteloosheid Niet-actieven Uitweg papier oor uw pen Tegenstellingen Vastenactie geeft extra hulp aan Angola Brit schiet drie mensen dood WOENSDAG 3 SEPTEMBER 1975 11 15 den IIAAG (ANP) Van de in november 1972 bij de Twee- de-Kamer-verkiezing gekozen 150 Tweede-Kamerleden is thans leeds meer dan een kwart niet meer in die functie werkzaam. Drie leden overleden en 36 bedankten voor het kamer"-'- it- schap, om uiteenlopende redenen. Vrij kort na de verkiezingen traden Biesheuvel en Boersma (beiden ARP) af en Nelissen (KVP). £ij gaven de voorkeur aan een ministerspost in het demissionaire kabinet-Bies- leuvel. Na de kabinetsformatie gin- «en naar het kabinet-Den Uyl over Den Uyl, Van der Stoel, Pronk, Vredeling, Meijer, Scbaefer, Klein en Stemerdink (allen PvdA); Brouwer, Van DEN HAAG Staatssecre taris Klein (Onderwijs) heeft gedreigd de sociale academie in Rotterdam niet meer te zill Itn subsidiëren als er niet spoedig' verbetering komt in it onderwijssituatie aldaar. In felle bewoordingen heeft de staatssecretaris het bestuur van de academie middels een brief verweten, dat de manier waarop de sociale academie functioneert niet in overeen- itemming is met de wet op liet voortgezet onderwijs. Onder ander schrijft de be windsman: ..Naar mij is geble ken. neemt de onderwijssitua tie binnen uw academie zoda nige vormen aan, dat bij mij twijfels zijn gerezen ten aan ren van de bestuurbaarheid van uw academie". Ook twij felt de staatssecretaris er aan of er wel een goede vertrou wensrelatie bestaat tussen een deel van de docenten en stu denten enerzijds en het be- ituur anderzijds. De Rotter damse sociale academie kampt al lange tijd met problemen Deze zijn vooral voortgeko men uit de onderwijsvernieu- 'win;en, die er onder meer op gericht zijn, de studenten meer verantwoordelijkheid en zelfstandigheid te geven en Medebeslissingsrecht ten aan dien van de onderwijspro- pamma's. Het bestuur, dat ten aanzien van de vernieuwingen onlangs weer enkele stappen terug wilde doen, kwam hiero ver in conflict met docenten en studenten, waarvan de tasten inmiddels het ver touwen in het bestuur hebben traM jH^AG 0p voor" da de KABO de vrij- ll0l|(i' op eigen bondsni- 1overleg (e kunnen plegen MtvvvL b,j dc federatie i. a aangesloten bonden <t.!ÜZe 1(1 in P"ncipe voor- oer van een federatief sa- ®«Sj»n van deze vakcentra al.' j andere voorwaarde im i voor deelname ki„ tederatie stelt is dat i,j' ,yan bonden binnen de i -'I niet automatisch mo- J 'eiden tot een fusie van vakcentrales NKV en staat in het jongste gomer van de KABO-post, L°.r®?an van deze katholie- ,1 °M van personeel bij de volksgezondheid, appelijk welzijn en so- i* *orkv-oorziening. - KABO heeft in dit bonds- %UwftTris de leden federatieve verband PJWeht en ook is een en- y,. onder hen gehouden. massa.e inspraak-proce- ert 1vo°ruit op een con- Den'u op november in naa? wordt gehouden en over a ee,n i definitief besluit ne„ 0 federatie wordt geno- S-HAAG <ANP> Niet Vred..r 18 enthousiast over de "iV d'c het interker- bi.vredesberaad (IKV) its,ai'.ebracht voor de vre- kè; it? yan 2' tot 28 septem- Pn^rij het IKV ontvan- hiet c„ ?s blijkt dat kerken me» uj aar moeite hebben i.:td„ ,m deze krant gepubli- Aa-r,"oycotmodel tegen de lim omdat deze instel- uil'.zijn investeringen ^n. 7n!",^yika terug te trek- in u bekend, bestaan er "Herri» e,Vormde en gerefor- bts'i.,, driven ernstige wiï8*11 net advies i'o- 5? aad van kerken be- van om de apart Agt, Westerterp, Van der Stee en Westerterp (allen KVP); Veerman (ARP); Gruijters en De Goede (D'66) en Van Huh ten (PPR). Lid van de Raad van State werd Van Lier (PvdA). Com missaris der koningin werden Geertsema (VVD) en Boertien (ARP) Burgemeester Oele (PvdA), Vonhoff (VVD) en Fievez (KVP). Wethouder (D'66) werd beleidsambtenaar en Van den Doel (PvdA) hoogleraar. In verband met een verschil van mening met hun fractie of met een verschil van inricht vertrokken mevrouw Gouds- mit_(D'66), Berger. De Brauw, S. Keuning en KA. Keuning (allen DS'70) en Schouten (ARP). Overleden zijn Wal burg (ARP), Heymans (KVP) on Nuyens (BP). Dinsdag is tot lid van de Tweede Kamer geïnstalleerd S.C. Weijers (45). Hij volgt in de KVP-fractie F.AA.M. Fie vez op, die burgemeester van Loon op Zand werd. Weijer wa.s reeds lid van de Kamer van oktober 1970 tot de ver kiezing in 1972. Een voorkeurs actie in 1972 om hem op nieuw kamerlid te maken, bracht 14.000 stemmen op. On voldoende voor een terug keer. PARIJS (AFP) Drie Franse vakcentrales hebben gisteren in een brief aan pre mier Giscard d' Estaing en aan de voorzitter van het Franse werkgeversverbond om verlaging van de pensioen gerechtigde leeftijd en werk tijdverkorting zonder loonder ving gevraagd. De pensioengerechtigde leef tijd zou verlaagd moeten wor den van 65 tot 60 jaar waarbij 75 procent van het salaris uit betaald wordt. De Franse re gering heeft dinsdag voor de eerste keer toegegeven dat het werkloosheidscijfer tegen eind september één miljoen zal zijn zijn. UTRECHT (ANP) De Utrechtse politie heeft maan dagavond de Utrechtse koop man C.T.V. (28) gearresteerd op verdenking van poging tot moord. In de Bataviastraat in Utrecht was kort tevoren een schietpartij geweest. Toen de politie arriveerde, trof zij een groep mensen op straat aan, die voorwendden dat er was gevochten, maar dat de ruzie inmiddels was bijgelegd. Een vrouw riep de politie echter toe: „Ga maar eens o 14 bis kijken". Daar trof de politie in de keuken een man in een plas bloed. De man, de 33-jarige G. van der Klij, was op straat in de schouder ge schoten en had in het huis zelf de politie gebeld. Als dader wees hij V. aan, met wie hij een oude vete had over een vroeger compagnonschap. AMSERDAM Met 380 ondernemingen, die als expo santen gaan deelnemen aan vijf internationale vakbeurzen en drie vaktentoonstellingen op de najaarsbeurzen te Keu len, neemt Nederland de derde plaats in na Frankrijk en En geland. Uit Nederland en Bel gië komt ieder jaar opnieuw het grootste buitenlandse be zoekerscontingent. Op de acht manifestatite.s in Keulen wor den in totaal ongeveer 260.000 bezoekers verwacht, onder wie 45.000 uit het buitenland. De Benelux neemt van dat aantal de eerste plaats in met 10.000 Nederlanders, 8.000 Belgen en 380 Luxemburgers. De acht manifestaties zijn de Anuga (wereldmarkt der levensmiddelen branche), die van 13 tot en met 18 septem ber wordt gehouden, de Spoga (internationale vakbeurs voor sportartikelen, kampeerbeno- digdheden en tuinmeubelen) en de internationale tuinvak beurs, beide van 28 tot en met 30 september, de internationa le vakbeurs voor het kind van 10 tot en met 12 oktober, de vakbeurs voor organisatie in kantoor en bedrijf Orgatech- nik van 21 tot en met 24 oktober, de vakbeurs voor de bouw van sporthallen en zwembaden met internationaal congres van 5 tot en met 8 november en de internationale kunstmarkt Keulen van 6 tot en met 10 november. We geven op het ogenblik per jaar een dikke negenhon derd miljoen harde guldens uit aan cosmetica. Naar schatting is 80% daarvan, dus altijd nog een bedrag van een goede ze venhonderd miljoén, bestemd voor de zogenaamde vrouwe lijke cosmetica, de spullen die de vrouw mooi er, jonger of beide moeten doen lijken. Nu zal geen mens ontkennen dat een beetje hulp aan moe der natuur geen kwaad kan. Integendeel, het versterkt het zelfbewustzijn van de vrouw, geeft haar meer zekerheid in haar optreden en dus ook meer plezier in haar leven. Van mij zul je dan toch geen kwaad woord horen over het mooi maken in het alge meen. Waar ik over in zit dat is het feit dat we ons daarbij zo gruwelijk beet laten nemen. Dat we (te) dure produkten kopen, die ons weet ik wat voorspellen in de hoop dat ze al die voorspellingen waar kunnen maken. Als dat inder daad zo was. dan zouden ze hun geld wel waard zijn. Maar in dat geval zouden de tantes die die produkten aan prijzen, ook van de eeuwige jeugd moeten getuigen en wie goed om zich heen kijkt, of wie Mala Rubinstein, de nicht van de eveneens oude en rim pelige tante Helena (die in middels overleden is), bekijkt, weet dat dat niet zo is. Sterker, dat het niet zo kan DOOR. GREET BUCHNER zijn, want er bestaan geen produkten die de huid jonger maken, of van rimpels bevrij den. Er bestaan zelfs geen pro dukten die de huid voeden in de ware zin des woords, icant dat voeden gebeurt jxm binnen uit en is afhankelijk van leefwijze en dieet. De spullen die we op de huid smeren kunnen ofwel erop blijven zit tend, in dat geval kun je niet van voeden spreken, of ze worden inderdaad door de huid opgenomen. Maar in dat laatste geval wor den ze binnen de kortste ke ren door de bloedvaten die de huid van binnenuit voeden, weggesleept naair andere delen van het lichaam. En dan kun je ook al niet van voeden spreken. Het enige wat je kunt' doen is de huid bedek ken met een fijn laagje crème die het oppervlak mooier en gladder doet lijken. Crème heeft dus een tijdelijk cosme tisch effect, maar zeker niet blijvend, want als de crème verdwenen is, dan lijkt de huid weer even oud en rimpe lig als vóórdien. Toch iets om aan te denken als we weer bezig zijn om een deel van die zevenhonderd miljoen uit te geven. Een ander aspect van de schoonheidsverzorging vormt het reinigen. Daarooor zijn veel, vaak zeer kostbare, pre paraten in de handel, maar elke huidarts kan ons vertel len dat goede zeep, bijvoor beeld babyzeep, door vrijwel elke huid wordt verdragen en zeer effectief reinigt. Alleen dikke lagen make-up kunnen wellicht beter eerst met wat olie of een oliehou dend preparaat weggenomen worden. Rest nog de hele make up affaire, die kleur en geur aan ons uiterlijk geeft. Hierover kan ik kort zijn. Bij de aan koop van make-up preparaten speelt niet zozeer de prijs een rol dan wel het feit of een bepaald preparaat „lekker" aanvoelt op de huid. Dat is een zeer persoonlijke kwestie die niets met prijs te maken heeft. Waarmee ik maar wil stel len dat we met veel minder geld net zo mooi kunnen zijn als nu. (Van onze red. buitenland) JERUZALEM/CAIRO De tweede Sinai-overeenkomst waarin Israël en Egypte zich verplichten „het conflict tus sen hen en in het Midden- Oosten niet door militair ge weld maar door vreedzame middelen" op te lossen, en welk akkoord maandag door beide regeringen is gepara feerd, bevat een z.g. „annex" voor de praktische uitwerking. Daarin heet het dat binnen vijf dagen na de onderteke ning van de Egyptisch-Israeli- tische overeenkomst vertegen woordigers van de beide par tijen in vergadering bijeen zullen komen in de militaire werkgroep van de Middenoos ten-vredesconferentie in Gene ve om te beginnen met de voorbereiding van een gede tailleerd protocol voor de ten uitvoerlegging van de over eenkomst. De werkgroep moet binnen twee weken de laatste hand leggen aan het protocol. Met het oog hierop zijn de beide partijen het eens gewor den over een reeks principes, die integraal deel uitmaken van de overeenkomst, als richtlijnen voor de werk groep. Bufferzones: Tot de bufferzones zal wor den beheerst door de veilig heidsmacht van de Verenigde Naties. Vliegtuigen van beide partijen zullen vrijelijk tot aan de meest vooruitgeschoven linies van hun eigen partij mogen vliegen. Verkennings vliegtuigen van elk van beide partijen mogen tot aan de middenlijn van de bufferzone vliegen volgens een overeen gekomen schema. In de bufferzone zal een waarschuwingssysteem worden ingesteld dat zal worden toe vertrouwd aan burgerperso neel van de Verenigde Sta ten. Het gebied van de olievel den van Aboe Rodeis (onder aan op de kaart) Egyptische burgers en per soneel voor het olieveld uit derde landen zullen het recht hebben om het boven aangege ven gebied binnen te gaan, te verlaten, er te werken en te wonen, behalve in enkele buf ferzones, en de VN-posten. Egyptische burgerpolitie zal gemachtigd worden in het ge bied haar normale burgerlijke politietaken te vervullen onder de burgerbevolking in een zo danige sterkte en met zodani ge wapens en materieel als in het protocol zal worden voor zien. De toegang tot en het verla ten van het gebied, te land, in de lucht of ter zee, mag alleen geschieden via de controlepos ten van de VN. Israël neemt het op zich om alle op dit ogenblik bestaande burgerlijke installaties en infrastructuren intact te laten. Luchtverkenning: De luchtverkennings-missies door de Verenigde Staten bo ven de gebieden waarop de overeenkomst van betrekking is zullen worden voortgezet... in overeenstemming met de procedures die reeds van kracht zijn. De missies zullen worden uitgevoerd met de normale frequentie van een missie per zeven tot tien da gen. waarbij de beide partijen en de VN gemachtigd zijn een eerdere missie aan te vragen. De Amerikaanse regering zal de resultaten van de missies snel ter beschikking stellen De kaart waarop de nieuwe linies tussen Israël en Egypte staan aangegeven. De rechtse streepjeslijn geeft de nieuwe Israëlische linie aan. De streepjeslijn aan de ver kant van de bufferzone (links) is de oude Israëlische en de nieuwe Egyptische linie. van Israël, Egypte en de hoofd-coördinator van de VN in het Middenoosten. Beperking van strijdkrach ten en bewapening: a) Binnen de gebieden waar beperking van troepen en be wapening geldt (horizontale strepen op de kaart) zullen de beperkingen als volgt zijn: 1) acht normale infanterie batal jons; 2) 75 tanks; 3) 60 stuk ken geschut, waaronder zware mortieren waarvan het bereik niet groter mag zijn dan 12 km; 4) De totale personeels sterkte mag de 8.000 niet te boven gaan; 5) Geen wapens, die de linies van de andere partij kunnen bereiken. 6) Geen nieuwe fortificaties of installaties voor strijdkrachten die groter zijn dan hierin wordt overeengekomen. Ook buiten de gebieden waar beperking van troepen en bewapening geldt, mogen wapens voorkomen die de an dere linie kunnen bereiken. De VN-macht zal inspecties uitvoeren. De nieuwe opstel ling van de troepen moet bin nen vijf maanden na de on dertekening van het protocol voltooid zijn. Voorstel: In verband met het waar schuwingssysteem doen de Verenigde Staten enige voor stellen als onderdeel van het akkoord: I. het waarschu wingssysteem zal worden toe vertrouwd aan de Verenigde Staten. Het zal de volgende elementen bevatten: a) Er zul len twee waarnemersstations komen om strategische waar schuwingen te verschaffen, een bemand door Egyptisch, en een bemand door Israëlisch personeel... b) Ter ondersteuning van deze stations, ten einde tacti sche waarschuwingen te ver schaffen en de toegang daartoe te verifiëren, zullen door de Verenigde Staten drie bewa kingsstations worden ingericht in de Mitla en Gidi-passen (ster op de kaart). Deze stati ons zullen worden bemand door maximaal 200 man Ame rikaans burgerpersoneel. In de stations en de andere faciliteiten die onder dit voor stel vallen, zullen geen wa pens worden onderhouden, be halve kleine wapens benodigd voor persoonlijke bescher ming. De Verenigde Staten beves tigen dat zij de boven be schreven taken zullen blijven vervullen voor de duur van de fundamentele overeenkomst. In weerwil van iedere ande re voorziening van dit voor stel, kunnen de Verenigde Staten hun personeel slechts dan terugtrekken als zij tot de conclusie komen dat hun vei ligheid in gevaar wordt ge- bracVit of dat voortzetting van hun rol niet langer nodig is. BREDA Na de tweede wereldoorlog hebben we ons erg druk gemaakt om het uitpoetsen van grenzen. In een langdurige opwelling van Europees denken en van drang naar vrijheid hebben we gedaan wat we konden om de grenspalen tot monu menten van een eng verleden te maken. Het ging daarbij om natio nale, territoriale grenzen. Daarbij is ons blijkbaar ont gaan, dat er nog andere grenzen zijn. Grenzen die tot voor kort nooit in kaart ge bracht zijn, maar die veel werkelijker, veel dwingender en veel vrijheidbenemender zijn dan de stippeltjes-punt jes op de atlas. De Club van Rome heeft ons geleerd, dat de grenzen van d e groei in zicht kwa men. Dat was zo'n beetje het eerste signaal, dat onze doe- maar-raak-consumptie- maatschappij zichzelf tegen een nieuw soort grens dreigt klem te rijden. Rond diezelf de tijd ontdekten we, dat ook de draagkracht van ons natuurlijk milieu een grens heeft. Het waren allemaal wai onwennige gedachten, die in hun uiterste consequentie duidelijk maakten, dat wij naar een ander samenlevings patroon toe moeten. Maar tussen alle noodsignalen door blijven we onszelf voortdu rend wijs maken, dat onze knappe economen en techno logen toch de oplossingen zullen vinden om, met be houd van al onze verworven heden, deze samenleving op de been te houden. Soms overvalt de werke lijkheid ons. De voorzitter van het Brabantse NKV, Ge rard Martijn, gaf daar vorige week bij de opening van de Sociale Dagen in Gemert een klemmend voorbeeld van. Hij las enkele regels voor uit een boekje van de econoom prof. dr. F. Hartog. Ze luid den als volgt: „Als men in Nederland wil, behoeft er nooit meer werkloosheid van eniige omvang te ontstaan..." en „volledige werkgelegen heid, voor zover zij door con juncturele factoren wordt be paald, behoeft in de wel vaartsstaat nauwelijks be- men". „Optimisme zou niet weer een grens dus met het belasten van de ac tieven in onze samenleving met premievorderingen waaruit de uitkeringen aan de niet-actieven moet wor den gefinancierd. Temeer niet waar het aantal actieven steeds kleiner wordt en het aantal niet-actieven steeds groter. Dat zijn allemaal grenslij nen op een economische kaart. Maar in de rede van Jan Mertens bleef het daar niet bij. Hij had ook, zoals al in deze krant stond te lezen, cijfers bij zich over het aan tal niet-actieven in onze Ne derlandse samenleving. Op zich al een schrikbarend cij fer: bijna 3 miljoen. Daarin zijn uiteraard be grepen de 220.000 werklozen, over wie terecht voortdurend met grote zorg wordt gespro ken. Maar is het getal van 350.000 WAO-trekkers. men sen dus die geheel of gedeel telijk arbeidsongeschikt zijn geworden, niet eigenlijk nog huiveringwekkender? Is dat nu niet een cijfer dat duide lijk maakt, dat we over de grens heen zijn waar onze samenleving ophoudt nog leefbaar te zijn? Wat bete kent precies hun arbeidson geschiktheid? Zonder twijfel zijn er on der die 350.000 heel veel met een uitstekende opleiding, met een grote vakbekwaam heid en met een grote be reidheid tot een volledige in zet. Maar de eisen die aan hen worden gesteld, het tem po waaronder ze moeten werken, de „aanpassing" welke van hen wordt ge vraagd en vaak de onzeker heid over hun toekomst maakt hen arbeidsongeschikt. Een benaming die voor velen als een veroordeling klinkt. En namens de samenleving een WAO-uitkering die over komt als een afkoopsom voor aangedaan onrecht. De stortvloed van studie materiaal, van informatie die het NKV-kader in deze drie dagen kreeg aangeboden, veroorzaakte, zoals voorzitter Martijn het in zijn slotwoord gerechtvaardigd zijn", oor deelde hij in een poging de conclusies van de verschil- wust te worden nagestreefd, omdat ze bij wijze van spre ken als bijprodukt wordt verkregen van de hoge over heidsuitgaven. de belangrijke sociale voorzieningen, de in komensgaranties en de belas tingprogressie. De welvaarts staat kent dus geen massale werkloosheid". Het boekje waarin dit te lezen staat, verscheen in 1969, goed vijf jaar geleden. Het aantal werklozen is nu 220.000... Het NKV-studiecongres per traditie in de sobere, maar hartelijke gastvrijheid van het Kasteel van Gemert is met nog enkele andere grenzen geconfronteerd.- Dc Tilburgse econoom professor Ph. Stouthard betoogde, dat we aan de grens staan van de uitbreiding van de collec tieve voorzieningen. De over heid, die de gelden voor der gelijke voorzieningen „verza melt" en besteedt, kan niet doorgaan met een steeds gro ter deel van ons (nationaal) inkomen op te eisen. Staatssecretaris Jan Mer tens, op zo'n NKV-bijeen- komst in een kring van oude makkers, zette op zijn beurt enkele grenzen uit. Hij re kende het congres voor, dat we aan de grens zijn geko men waar de groei van ons besteedbaar inkomen op houdt en dat we ook niet onbeperkt kunnen doorgaan zei, een gevoel van machte loosheid tegenover het vraag stuk van „arbeid en inko- lende inleidingen samen te vatten. Na de drie dagen van sa menkomst gaat de studie binnen de NKV-kaders door. Ondanks het feit dat de meeste inleiders, stuk voor stuk deskundigen op hun ge bied, moesten bekennen, dat ze nauwelijks de richting kunnen aanwijzen waarin de oplossing moet worden ge vonden. Het was daarom geen won der dat er grote aandacht was voor dc gedachtenwisse- ling met de organisatie-psy choloog prof. drs. M. van der Graaf, wiens inleiding het meest verwees naar een mentaliteitsverandering, naar een andere opvatting over werken en een andere relatie tussen werk en beloning. Zijn „program van actie" biedt zeker geen oplossing op korte termijn en doet hier en daar utopisch aan. Vermindering van de geld- prikkel, gemeenschapsvor ming in en buiten de werksi tuatie, bescherming van op groeiende en kritische jeugd, opvoeding van onze kinderen in de sfeer van geen gulden voor een goed rapport, maar wel waardering voor wat ze, ook op school, voor anderen doen, zelfopvoeding. Misschien utopisch. Maar het lijkt wél de enige uit weg uit een samenleving die bezig is de grenzen van haar eigen graf te trekken. TOON KLOET "*9 Brieven voor deze rubriek moeten met volledige naam en adres worden ondertekend. Bij publikatiW zullen deze vermeld worden. Slechts bij hoge uit zondering zal van deze regel worden afgeweken. Naam en adres zijn dan bij de redactie bekend- Publikatie van brie ven (verkort of onverkort) betekent niet dat de redactie het in alle gevallen eens is met inhoud, c.q. strekking* ^0 J. Levij meent in zijn kri tiek op het boek „School in het kapitalisme" van Loek Zonneveld te moeten ontken nen dat het onderwijs in dienst staat van de heersende klassen in onze maatschappij. Levij gaat hier dan wel voor bij aan het feit dat het onder wijs in iedere maatschappij de functie heeft van socialisatie: het voorbereiden van de kin deren op hun deelneming aan de samenleving. Het is voor de heersende klasse in ons land dan ook een normale zaak dat het Nederlandse on derwijs via selectie de ar beidskrachten voor hun pro- duktieproces verzorgt. De hui dige onderwijsvernieuwingen maken deze selectie alleen nog maar effectiever: individuali seringieder komt op die plaats waar hij het beste kan functioneren. Flexibel onder wijs nodig voor mobiele arbei ders (AKZO-voorzitter Kraay- enhof, Stem, dinsdag 19 au gustus). Juist in deze kapita listische maatschappij zijn kinderen geen kinderen meer maar speelballen van de klas se der kapitaalbezitters. Dat Levij zich niet opstelt achter diegenen die een einde willen maken aan de onderdrukking van ons volk en streven naar een menselijke samenleving voor óók de kinderen van dit volk, betekent dat hij zijn steun geeft aan diegenen die een maatschappij in stand houden die gebaseerd is op fundamentele ongelijkheid en uitbuiting. De ontwikkelingen van het laatste jaar (verzet van boeren, vissers, schippers, arbeiders, studenten, chauf feurs. buurtbewoners) tonen aan dat de tegenstellingen bin nen ons maatschappelijk sys teem niet afnemen (zoals Le vij zal willen) maar juist toe nemen. BREDA JAN v. d. VOET. ZEIST (ANP) Blijkens de berichten worden bij de huidige binnenlandse onlusten in Angola grote groepen van de bevolking geteisterd door gebrek aan voedsel en medi cijnen. Het bestuur van de Bisschoppelijke Vastenactie Nederland heeft daarom beslo ten uit de opbrengst van haar dit jaar gehouden campagne 100.000 gulden ter beschikking te stellen van Caritas Neer landica (Mensen in Nood) ter onmiddellijke lening van deze noden. Tegelijkertijd zoekt de Bis schoppelijke Vastenactie Ne derland wegen voor ondersteu ning van projecten op langere termijn met de bedoeling ook hieraan nog 100.008 gulden te besteden. Een en ander is mogelijk mede dank zij de stijging in de opbrengst, die de campagne van de Vastenactie in 1975 kende. In vergelijking met 1974 steeg de onbrengst met ruim 10 procent tot 8 miljoen gulden. LEICESTER (Reuter) Bij een schietpartij in Leicester zijn drie doden gevallen, ter wijl een vrouwelijke politiea gent ernstig werd gewond. De dader die tenslotte werd aan gehouden, was een man die vanuit een brandende woning brandweerlieden en politie mannen onder vuur nam. Waarom de man dit deed, is niet bekend. AMSTERDAM (ANP) Globaal berekend is een derde van de volwassen wereldbe volking nog steeds analfabeet, aldus concludeert het Unesco Centrum Nederland ter gele genheid van de negende ABC- dag, de internationale dag waarop de bestrijding van het analfabetisme jaarlijks een in jectie krijgt. ABC-dag valt ie der jaar op 8 september. Weliswaar neemt het analfa betisme percentsgewijs con stant af, doch als gevolg van de sterke groei van de wereld bevolking stijgt het zuivere aantal analfabeten toch nog ie der jaar. Zo waren er in 1950 volgens statistieken van de Unesco 700 miljoen analfabeten ofwel 44,3 procent van de wereldbevol king van 1579 miljoen volwas senen (norsonen van 15 jaar en ouder). Tien jaar later was het aan tal analfabeten gestegen tot 735 miljoen, hetgeen echter slechts 39,3 procent uitmaakte van de toen tot 1869 miljoen toegenomen wereldbevolking. Weer tien jaar later, dus in 1970 was het percentage te ruggevallen tot 34,2 procent, hoewel het aantal analfabeten opnieuw was gestegen en wel tot 783 miljoen.

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 11