G.S. wist niets van NAM-boringen Vernieuwde Zeeuwse jeugdraad van start Tweede PZEM-centrale draait niet zonder vergunningen l^&,^sG3)aVebenedende ZEEUWSE WERKERS IN MISSIE VRAGEN HULP Tekentaal van J. v. Schagen Schilder D ha wan uit India exposeert in Vlissingen SLUIS OP AMERIKAANSE FILM Itandartsen stad Dr roog Schelde - water bedreigd* Kallo C en 8 36 en 21-98- J £Xn 8 06 en 20.37. Weekenddienst Stern-redactie 2 t.nge, tel. 01100-16557 be. ;0119*2-1438. iddelburg Zaterdag doj^. Dominicus, Dam 55, Middel burg, tel. 01180-12830 bgi' 25555; zondag dokter J. de Hay ze, Seisdam 22, tel. 01180 14305. Visites aanvragen voor I 10.00 uur. Spreekuur voor dringende gevallen van 1230 13.00 uur en van 17.30-11 ,uur. iieuwdorp, Lewedorp e„ Borssele Dokter Klan.l wijk, tel. 01105-1203. teimerswaal Dr. P. Alle-1 wijn, Kruiningen, tel, 01130-1 1506 voor de dorpen Hans-I weert, Kruiningien en Yerse.l ke en dokter A. Plaisier I Kruiningen, tel. 01130-1932 'l voor de dorpen Krabbendij- I ke en Eilland-Bath. Sas van Gent e.o. Dr. nl Dierick, Graaf Jansdijlr 185a, Westdorpe, tel. 1255. Sluiskil, Philippine en Hoek Dr. M. Jomgsma, Juliana-f straat 2, Hoek, tel. 01164- 1356 b.g.g. 1345. Terneuxen Dr. P. Hijsten en H. Zuiderbaan, Annj; Bijnsstraat 25, tel. O1150- 2324. m 'lissingen Tot zaterdaj 24.00 uur: dr. D. Bom, tel. 12233 en van zaterdag 24.0. uur tot zondag 24.00 uui dokter v.d. Griek, tel. 12! Visites aanvragen voor 10.0 uur. Spreekuren zaterdag enl zondag voor dringende vallen van 12.30-13.00 en van 17.30-18.00 uur. iolphaartsdijk, 's Hei Arendskerke en Heinkeni zand Dr. H. v. Maanen, Heinkenszand, tel. OU# 1234. |Zaamslag Dr. W. Eraanjs, Plein 42, Zaamslag, tel| 01153-1244. .1 W.-Z.-Vlaanderen Tandai_ A van Ravels, Stationsstraat 14, Hulst, tel. 01140-2205.1 Spreekuren zaterdag 10.C 10.30 uur en van 18.00-18.3 uur, zondag van 12.00-12.3 uur. B.-Z.-Vlaanderen Tandarl N. Janssen, Aardenburg, tel] 01177-1380. Spreekuren za terdag en zondag van 12.0 12.30 uur. Walcheren Tandarts P.l Coppenberg, Chopinlaan 87J Vlissingen, tel. 01184-14602f Spreekuren zat. en zon# van 11.00-12.00 uur. Z.- en N.-Beveland Ta arts A. L-aumen, Clara's! Pad 71, Heinkenszand, tel] 01106-1288. Spreekuren za terdag en zondag van 9.9 10.00 uur. DIERENARTSEN N.- en Z.-Beveland Dieren-| arts Karelse. Simonsweg Heinkenszand, tel. 011# 1290. O.-Z.-VIaanderen Dieren arts C. Cysouw, Stationsh 10, Axel, tel. 01155-1488 en dierenarts J. de Haas, AxelJ sestr. 108, Zaamslag, tel," 01153-1366. W.-Z.-Vlaanderen Dieren arts H. v. d. Vijver, IJzen-l dijke, tel. 01176-1388. Walcheren en deel N.-Bev* land Dierenarts J. Hoft zer; Middelburg, tel. 0118 13118. APOTHEKEN Arel Apotheek Axel, Bui- tenweg 8, Axel, tel. 011554 2888. Zaterdag van 10.» 11.00 uur en van 16.00-110 uur. Verder uitsluitend voc spoedgevallen en recepten. Goes Goese apothew Klokstraat 19. Goes, 01100-7104. I Middelburg Apotheek M Hummelen, Markt 69, tel| 12134. Terneuzen Aipotbeek Klais sen, tel. 2090. Zondag vï 17.30-18.30 uur, verder sluitend voor spoedgeval!#» en recepten. Vlissingen Apotheek Lastdrager, C. van r« straat 1, Souburg, tel. (WW 61593. WIJKVERPLEGING A hu^bUrS' wSndke% Nieuwvliet en Sluis ,1 D'Hondt, Wilhelminaweg St. Kruis, tel.01175-44". Biervliet, Breskens, Hoofdplaat, SchoondijM "I IJzendijke „y Irenestr. 5, Schoondijke, 06173-367. 7, jl Elïewoutsdijk e.o. - £-\ Jongejan-Sinke, J 32, Heinkenszand, 01106-1696. -„•n-.imlt Ravon Goes en IVilh j dorp Zr Ros^- Ol 100-16158. Groot-Axel en Zaa?"'cTitJ Zr. Y. Mollet BoeUg straat 45, Zuiddorpe, 01156-336. aijli Hoek. Philippine en - Zr. Bouwens. Lange 88a, Hoek, tel. 01154 ^r.l Hulst en Hontenisse-~ Verreecken, tel. 011 4- gj Krahbendijke, Waard Roels land-B-ith Zr. Krabb" J. W. Frisostraat Kra diike, tel. 01134-1l-hjart N.-Reveland en pjani dijk - Zr A. v. d. oll9 Wol phaartsdijk, «u- 362. porsi Sas van Gent Zr. (el laer, Beneluxstraat »-"• 01158-1916. nob Terneuzen Zr. tel ZATERDAG 30 AUGUSTUS 1975 -■WMU (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG - Gedepu teerde Staten van Zeeland zijn niet vooraf op de hoogte gesteld van het feit, dat de Nederlandse Aardolie Maatschappij (N.A.M.) in Zeeuwse wateren zoekt naar „lie- of gasvoorraden. De ver gunning voor de onderzoeksac tiviteiten is de N.A.M. verleend 80or de hoofdingenieur- directeur van de rijkswater staat, directie Zeeland. Dit hebben G.S. geantwoord opvragen over deze zaak van de statenleden M.J. van Poelje en W. Don. G.S. hebben de minister van Economische Zaken inmiddels wel gevraagd met het college HCU/.Ull Steenbergenlaan 3360. p.Biezel^ 3360. Wemeldinge, Ka"e,ttendiil"; ge, Kloetinge, fleer. 's Gravenpolder en 's Gravenpolder, 1435. overleg te willen plegen als er eventueel vergunning moet worden gegeven voor proefbo ringen. Verder wil het G.S.- college de beschikking krijgen over alle gegevens, die van be lang zijn voor het beleid van de provincie. De Nederlandse Aardolie Maatschappij heeft voor haar activiteiten in de Zeeuwse wate ren alleen vergunning nodig van de beheerder van het water. Dat is in dit geval alleen rijkswater staat. De N.A.M. mag overigens volgens de haar verleende ver gunning alleen seismisch onder zoek doen. De middelen die ze daarvoor mag gebruiken, zijn in de vergunning voorgeschreven en veroorzaken praktisch geen hinder of schade. Bovendien is in de vergunning uitdrukkelijk voorgeschreven, dat de onder zoeksactiviteiten geen hinder of belemmeringen mogen opleve ren voor de scheepvaart en vis serij. De seismische onderzoekin gen vinden plaats in de Ooster- schelde, nabij de rijkszeewering aan de noordzijde van het eiland Schouwen, en de Brouwersdam in het Keeten, Mastgat, Zij- pe, Krammer en Het Veerse Meer. Volgens G.S. moet er rekening mee worden gehouden, dat het seismisch onderzoek gevolgd wordt door proefboeringen. In hoeverre hierbij schade en hin der kunnen worden uitgesloten, kan het college nog niet over zien. Want de gehele gang van zaken speelt zich grotendeels af buiten de bevoegdheid van het provinciaal bestuur. Voor proefboringen is wel meestal een bouwvergunning nodig. Maar in Zeeland zijn grote ge deelten van het wateroppervlak niet beschermd door een be stemmingsplan, zodat ook op dit punt G.S. er praktisch niet aan te pas hoeft te komen. Daarom is de minister van Economische Zaken gevraagd toch met het provinciaal bestuur overleg te willen plegen als er moet wor den overgegaan tot het geven van vergunning voor proefbo ringen. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG - De N.V. PZEM is wel degelijk in het bezit van een hinderwetvergunning voor de tweede, olie- en aardgasges tookte elektriciteitscentrale in het Sloegebied. De PZEM heeft eveneens een vergunning op grond van de wet inzake de luchtveron treiniging voor deze tweede conventionele centrale in haar bezit. Dit heeft de technisch direc teur van de PZEM, ir. M. D. Da lebout, aan het bestuur en de aandeelhouders van de N.V. medegedeeld. In de aandeel houdersvergadering waren vra gen omtrent deze vergunningen gesteld. Ir. Dalebout bevestigt, dat er in de hinderwetvergunning Vooruitzichten voor zondag en maandag, opgesteld door het KNMI op vrijdag om 18.00 uur. Vrij zonnig, droog en minder «arm. Weersvooruitzichten in cijfers gemiddeld over Nederland. Voor zondag: aantal uren zon: "ot 11; min. temp.; omstreeks 14 graden, max. temp.: om- I streeks 21 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 procent. Kans op een ge- I heel droog etmaal70 procent. Voor maandag: aantal uren ton: 4 tot 13; min. temp.: om- streeks 1!) graden, max. temp.: omstreeks 21 graden. Kans op oen droge periode van minstens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 90 procent. NB. Voor de temperaturen leidt voor zondag een marge van 1 - graden en voor maandag een marge van 3 graden rond de op gegeven waarden. waterhoogten van vrijdag- p.[8en' meegedeeld door 1 aterstaat: Konstanz 464 ff®'),Rheinfelden 349 (min 8), sit ,dorf 545 (min 20), Maxau ini Lr Plochingen 178 Plus 8), Mannheim 482 (min 34), *?nt>ach 123 (plus 2), Mainz 1 ij, imi" 23), Bingen 282 (min ta„»a,UbJ62 (m'ri 26), Trier 232 min Koblenz 337 (min 8), l," !1® (Plus 2), Ruhrort 491 &"5J,Lobith 1096 (plus 38), W nse koP 1059 (Plus 38), kon of!" 881 !*Plus 38>. IJsel" 1 440 ini SP|US 3°). Ecfde IJsel I "ti S, Deventer 309 (plus I (plus ^-Spooldersluts 51 I gA Monsin 5438 (mm 2), I 109wrt'n 803 (min 47), Belfeld voorwaarden worden gesteld ten aanzien van eventueel op tredende geluidshinder. De ge stelde normen hebben betrek king op het totale geluidsniveau dat de beide conventioneie cen trales te zamen zullen bereiken. De PZEM heeft gepoogd om reeds tijdens de bouw van de tweede centrale maatregelen ter bestrijding van eventueel toe komstige geluidsoverlast te ne men. Of deze maatregelen effec tief zijn geweest, kan men echter pas vaststellen op het moment dat de twee conventionele cen trales gelijktijdig op vollast in bedrijf zijn, aldus de PZEM- directie. De voorwaarden in de hin derwetvergunning zijn relatief zwaar. Ten tijde van de verle ning van de vergunning is dan ook het voorbehoud gemaakt, dat nadere voorzieningen ter be strijding van geluidsoverlast noodzakelijk kunnen zijn. De aard, omvang en kosten van deze nadere voorzieningen kun nen pas na praktijkproeven worden vastgesteld, aldus de PZEM-directie. Op 20 oktober wordt de tweede conventionele centrale in het Sloegebied offi cieel geopend. PHILIPPINE - Bij een aan rijding in Philippine ontstond gisteren flinke materiële schade. Een Belgische personenauto, bestuurd door J.N. uit Zelzate rijdend richting IJzendijke werd in de flank geraakt door de auto van W. v.d. H. uit Philippine, komende uit de Havenstraat. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG - De Zeeuwse Jeugdraad is ter ziele, leve de Zeeuwse Jeugdraad. Dit feit werd gisteren in het gebouw van de stichting Zeeland te Middelburg met enige luister bijgezet tijdens een bijzondere vergadering. De Zeeuwse Jeugdraad in zijn oude vorm werd definitief ten grave gedragen. De Zeeuwse jeugdraad nieuwe stijl werd of ficieel geïnstalleerd. Hierbij wa ren als gasten onder meer aan wezig de voorzitter, secretaris en directeur van de stichting Zeeland, vertegenwoordigers van de Zeeuwse Culturele Raad, de sportraad en de raad voor de maatschappelijke dienstverle ning, een vertegenwoordiger van het bureau Zeeland van het ministerie van CRM en een aan tal provinciale jeugdwerkadvi seurs. „Naar dit moment is lang uit gekeken", zei voorzitter J. Bal kenende van de oude Zeeuwse Jeugdraad. De heer Balkenende was voorzitter van de Zeeuwse Jeugdraad sinds de oprichting in de jaren 1962/1963. Voor hem betekende de gebeurtenis giste ren tevens het afscheid, want hij keert in de nieuwe Jeugdraad niet'meer terug. Hij wordt opge volgd door ds. R. Blaauw uit Krabbendijke. (Van een onzer verslaggevers) KALLO - Het doorsteken van de Scheldedijk bij Kallo (nodig om ruimte te maken voor het aanbrengen van de gigantische sluisdeuren, die volgende week verwacht worden) heeft in dit door chemische fabrieken lang zamerhand omringende plaatsje voor flink wat paniek gezorgd. Het door de in aanbouw zijnde sluis stromende Scheldewater spoelde bijna de fabrieksstraat weg, die het sluizencomplex scheidt van de bouwput, waarin de tunnel onder het toekomstige kanaaldok wordt vervaardigd. Het water veroorzaakte vooral bij vloed grondverzak kingen, waardoor de straat dreigde te worden ondermijnd. De heer Balkenende schetste in het kort de wederwaardighe den van de oude Zeeuwse Jeugd raad en de factoren, die aanlei ding zijn geworden tot de her structurering ervan. De oude Zeeuwse Jeugdraad had zich vooral bezig gehouden met de jeugd in hun vrije tijd. Het jeugdwerk stond centraal. De laatste jaren was men echter steeds meer gekomen op vraag stukken, die met de jeugd buiten de vrije tijd te maken hadden. Om voorbeelden te noemen: het vraagstuk van de jeugdlonen, de jeugdwerkloosheid. De vraag was kortom gewordenmoet een Zeeuse Jeugdraad zich blijven beperken tot het jeugdwerk of is er niet veel meer behoefte aan een Jeugdwelzijnsraad? Geko zen was voor het laatste en daarom was er een herstructure ring doorgezet. De vernieuwde Jeugdraad heeft zich als doel gesteld het bevorderen van een aan de vraa g van de jeugd zelf aangepast aanbod van jeugdwelzijnsvoor- zieningen. De raad zal activitei ten gaan ontwikkelen op het ge bied van jeugd en cultuur, jeugd en arbeid, jeugd en hulpverle ning, jeugd en plaatselijk jeugd beleid, jeugd en onderwijs, jeugd en wonen en jeugd en re creatie. Afscheid werd er genomen van leden van de oude Jeugd raad, die niet in de nieuwe te rugkeren. Maar afscheid met name van de voorzitter van de oude Jeugdraad, de heer J.P. Balkenende uit Kapelle. Vol gens gedeputeerde Stenvert, te vens voorzitter van de stichting Zeeland, was de heer Balke nende een begrip geworden in het jeugdwerk. De herstructure ring, onder zijn leiding voltooid, was geen eenvoudige zaak ge weest. „Balkenende heeft gewe ten, dat hij voorzitter was", al dus de heer Stenvert. Hem werd een afscheidscadeau aangebo den en voor zijn echtgenote wa ren er rode rozen. De laatste daad van de heer Balkenende was de overhandiging van de voorzittershamer aan zijn op volger ds. Blaauw. ®«Wnntin07dag31 aUÊUstUS I Hm p Zoom 9 38 en 22.07 «answeert 9.03 en 21.35 emeldinge 9.29 en 21.58 fandag 1 september Han, "°P Zoom 10.54 en 23.40 Tern!,!frt!6 en 22.59 V9 46 en 22.30 C uen 9 23 en 22.00 «le'dinge 10.45 en 23.31 (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN - Morgen, op de missie-zondag, wordt in heel Nederland gecollecteerd in het kader van de Missie Verkeers middelen Actie, om enkele hon derden Nederlandse missiona rissen, missiezusters en inlandse priesters te helpen aan ver voersmiddelen, dat zij hard no dig hebben. Voor 424 werksters en werkers in de missiegebieden wordt hulp gevraagd en daar voor is dan een bedrag nodig van 3,5 miljoen gulden. Onder die 424 mensen zitten twee Zeeuwse missionarissen, namelijk R. de Koster uit Hein kenszand, die in Indonesië wei'Kt en A. de Vree uit Terhole, die in Brazilië zit. Pater de Kos ter vraagt een landrover en pa ter De Vree een nieuwe boot. Missionaris De Koster is werkzaam in Kota Gajah in In donesië. Hij schrijft: „Reeds en kele jaren werk ik in Zuid- Sumatra en heb tot voor kort mijn werk kunnen doen met een sterke motorfiets. Onlangs heeft mijn bisschop het gebied Dje- pora erbij gegeven, omdat daar geen priester meer voor be schikbaar was. Maar deze paro chie ligt 70 kilometer van me vandaan. In dat gebied komen veel jonge mensen wonen. Ze kopen er een stuk grond, die daar vruchtbaar is, leggen het open en beginnen met de teelt van sojabonen en maïs. Het is voor mij geen doen meer om deze parochie te bezoeken met mijn motor, te vaak ben ik vast blij ven zitten in de modder, de af standen zijn te lang en ik kan geen materiaal meenemen om de mensen, die daar pionieren te helpen. Voor mijn werk zou al leen een landrover uitkomst be tekenen. Dan ook kan ik cathe- chisten en sociale werkers mee nemen, omdat er nog zoveel op gezet moet worden, in het Dje- poragebied. Ik zou dan ook een begin kunnen maken met het vervoeren van ernstige zieken naar Metro, waar nu geen moge lijkheid voor is. Ik besef dat een landrover een hand vol geld kost. Ik heb dus geduld, maar hoop, dat MIVA me zo gauw mo gelijk zal kunnen heipen". Missionaris De Vree is werk zaam in Cameta in Brazilië. Zijn parochie is zeer uitgebreid, met een oppervlakte van 4.000 vier kante kilometer, waar ongeveer 80.000 mensen wonen. Omdat zijn parochie in het rivierenge bied van de Toncantins ligt, is een boot het aangewezen ver voermiddel. Hij schrijft: „Mijn parochie begint bij de aanvang van het Amazonegebied. Mijn mensen wonen op de oever of op de vele eilanden. Hun huizen staan op palen vanwege de hoge vloed en zijn gemaakt van hout en riet. De bevolking is uiter mate arm en leeft voornamelijk van maniok-meel en van primi tieve visvangst. Naast de pasto rale zorg tracht ik de mensen te helpen met cursussen op het ge bied van gezondheid, landbouw, leiderschap enz. Ik probeer ze bij de nieuwe ontwikkelingen te begeleiden. Omdat er geen we gen zijn, is de boot de enige ver- voersmogelijkheid. De tochten duren gemiddeld 15 tot 25 dagen en de afstand tussen ieder dorp bedraagt ongeveer 100 kilome ter, wat telkens 8 uren varen is. De boot is meer mijn thuis dan de pastorie in Cameta. Maar mijn boot is versleten. Ik zou de MIVA hulp willen vragen bij de bouw van een nieuw casco, dat mag na 20 jaar we! eens vervan gen worden. Het is hard nodig en ik hoop, dat ook ik op MIVA- zondag mag behoren tot dié mis sionarissen, waarvan de ver voersproblemen weer opgelost worden". Mensen, die de collectebus hebben gemist, kunnen hun bij drage storten op gironummer 272249 ten name van MIVA, Vij verstraat 12 in Breda. De MIVA heeft een overzicht gegeven van de verdeling van de opbrengst van vorig jaar. L. Dobbelaar uit Vogelwaarde, werkzaam in Ethiopië kreeg daarvan een mo tor, zuster A. Fermont uit Boschkapelle, werkzaam in de Nieuwe Hebriden een boot, M. Dierikx uit Vlissingen, werk zaam m Angola, een bestelwa gen, E. Karnof uit Goes, werk zaam in Kenya, een bestelwagen en Th. Kint uit Boschkapelle, werkzaam in Nicaragua, een jeep. Het Zeeuws Kunstenaars centrum aan de Lange Noord straat 50 te Middelburg houdt het nu al weer geruime tijd vol elke drie weken een boeiende tentoonstelling in te richten van Zeeuwse levende kunste naars met voldoende onder linge verscheidenheid en dat is een zaak die een gelukwens waard is. Ditmaal is het de dichter-graficus J.C. Van Schagcn, die inmiddels al de leeftijd der oersterken bereikt heeft, wiens avonturen met penseel en monotvpedruk op de jongste tentoonstelling cen traal staan. Voor wie zoals ondergete kende de stappen van deze dichter op het gebied van de grafiek, aanvankelijk geleid door onze wederzijdse vriend, de bekende etser Willem van Leusden, eens de ontdekker van Hercules Seghers' eeu wenlang geheim gebleven et stechniek, gevolgd heeft is een weerzien met Van Schagens grafische produktie altijd op nieuw een verrassing en een verkwikking. Goed doet het ook altijd weer vast te kunnen stellen dat, zoals de dichter Van Schagen altijd het best is in zijn korte, aan haiku's her innerende of op haiku's geënte korte gedichten hij ook zijn hoogste troeven als beeldend kunstenaar uitspeelt in het korte, raak en onder hoog spanning in het vlak gezette teken. Daarvan hangen hier enkele treffende specimina in mono tvpedruk als Ontmoetingen of Superieur. In langere gedichr ten en in zijn proza vertoont Van Schagen vaak de neiging tot murmelen en babbelen: die neiging weet hij ook als pren- temaker niet altijd te onderd rukken, zij het dat hij zich dan toch altijd nog concieser uit drukt dan in zijn woorden- werk. In zijn tekens, zijn kalli- grammen, is Van Schagen overtuigender en poëtischer dan in zijn beelden, al blijft zijn spel altijd boeiend, zij het soms alleen door de titel die hij er aan geeft. Hij beeldt een kwal uit, duidelijk als kwal herkenbaar en noemt het blad „Avonturier". Hij toont twee slakken die elkaar dicht nade ren en spreekt in de titel van „Fusieplannen". De taal maakt plotseling ook zo'n blad tot een Van Schagen. Deze spe ler met woorden, dingen en te kens zou niet zijn wie hij was als hij in de trant van de con crete poëzie niet ook een met de schrijfmachine uitgevoerd geestig blad „Zomerzee" had bijgedragen. Zoals te verwachten was een fijne levendige expositie waarop de oude, jonge Van Schagen in tekens, beelden en woorden (want er liggen ook verschillende dichtbundels van hem te kijk en te koop) aanwezig is. Weshalve een be zoek aan het gezellige Kunste naarscentrum in de Lage Noordstraat alleen maar warm aanbevolen kan worden. Te bezichtigen tot en met 11 september a.s. WILLEM ENZICK Kakoo Dhawan, in 1929 te New Delhi geboren, wijdde zich na voltooiing van zijn studies in India en Engeland aan de schilderkunst. In 1955 betrok hij een woning op een afgelegen plaats in de Ku- maonbergen van de Himalaya en kreeg er lessen van de schil ders Earl Brewster en Rudolf Ray. Met zijn vrouw, een gebo ren Vlissingse, vertoeft hij op het ogenblik met vakantie in Zeeland en toont nu in het praktijkhuis van Dr. Van Dijk, aan de Koudekerkseweg 52 te Vlissingen onder de titel „Ab stract Painting" een kleine dertig olieverven van hand zaam formaat die hij uit India mee naar Europa bracht. In de biografie van Kakoo Dhawan staat te lezen dat „zijn wijze van schilderen en zijn pogen tot het harmoniëren van kleur en vorm voor hem voornamelijk een middel zijn om dichter te komen tot een eigen innerlijke harmonie". Bij nadere beschouwing van Dhawans schilderijen wil men dat graag geloven. Er gaat een meditatieve sfeer en stemming van uit, zijn vormen en kleuren zijn gedistingeerd en be schaafd en vaak doen zijn schilderijen denken aan mo tieven voor tapijten. Zijn werk is zeer verstild van karakter en het tegendeel van spectaculair. Soms lukt een schilderij hem verrassend goed en weet hij kleur, vorm en compositie tot een fijn, slui tend, harmonisch geheel te maken. Vaak ook is zijn ver- fbehandeling wat stunteling, wordenzijn kleuren niet transparant en levend, blijft zijn wit kalkig en v^eet hij niet boven de verf uit te stijgen, zijn zijn vormen weinig mar kant, weinig origineel en weinig plastisch. Hetgeen wil zeggen dat Dhawans werk on evenwichtig is, te onevenwich tig nog om geheel te overtui gen. In de beste stukken voelt men duidelijk waar hij naar toe wil en dat is waarschijnlijk het doek waar heel weinig op staat en dat toch harmonisch en gespannen is naar vorm en kleur, maar er zijn nog te vee) werkstukken die dat net niet hebben en die hij beter thuis; op zijn atelier had gelaten om ze te bewerken of over te schil deren. Zo is het werk van Dhawan geen openbaring, er is ook niets typisch Indiaas aan of het zou de meditatieve geest moeten zijn die het ademt (en die yindt men ook weer niet alleen in India) maar het is wel sympathiek vanwege de rich ting waarin het gaat, de sfeer die het ademt. Het is te hopen dat de stilte van de Himalaya deze schilder de kracht geeft verder te gaan en te blijven zoeken naar zijn strikt eigen beeldende taal. Te bezichtigen dagelijks van 17.00-20.00 uur Koudekerkseweg 52, Vlissin gen. WILLEM ENZINCK De Amerikaanse filmmaat schappij „Unicom Produc tions Inc." uit Montclair (New Jersey), die momentcel in Brugge een historische film aan het maken is, heeft ook opnamen gemaakt in Sluis. De film bestemd voor onderwijs doeleinden in Amerika en te vens voor een BOO-tal audio visuele eentra (te vergelijken met bibliotheken in Neder land, doch waar in de plaats van boeken, films kunnen worden gezien en gehuurd) handelt over het Bourgondis che vorstenhuis. Behalve in Brugge en Sluis, wordt ook gefilmd in Dyon en Troyes in Frankrijk. In Brugge werden o.m. de Bloedprocessie en de Gouden Boomstoet op de beeldband vastgelegd. In Sluis kwam het contact met de Ame rikaanse filmers tot stand via de VVV, die vlot haar mede werking toezegde. Deze me dewerking betrof o.m. het zor gen voor een ruiter met een paard, die de rol van een bood schapper moest vervullen. De zestienjarige Marianne Quaak werd met haar paard Queenie bereid gevonden dit karwei op te knappen. Want een karwei was het wel, het op- en neer galoppe ren over de Sluise vestingwal len en bovendien deed came raman Bill Eddy zijn werk zeer grondig, zodat de ritjes nogal eens moesten worden her haald. Ook bij de ruine De Steenen Beer en langs de Vaart naar Brugge werden opnamen ge maakt. De Amerikanen waren zeer tevreden over de onder vonden medewerking en vooral ook over de fraaie om geving, waarin de opnamen konden worden gemaakt. Over enkele dagen komen zij vanuit Brugge nog eens terug naar Sluis om het interieurs van het Belfort te filmen. Dit is niet zo vreemd als het lijkt, want in 1438 traden daar Philips de Goede en Izabella van Portu gal in het huwelijk en in 1460 werd Margaretha van York er plechtig ontvangen 111 verband met haar a.s. huwelijk met Ka- rel de Stoute, dat in Damme werd voltrokken. Bovendien hebben de Bourgondiërs een lange tijd over Sluis geregeerd. Volgend jaar als de film ge reed is, zal de Amerikaanse schooljeugd en ook de rest van de Amerikaanse bevolking, die veel belangstelling heeft voor de geschiedenis van de „oude wereld", kennis kunnen ne men van een mooi stukje Sluis. eindredactie: rein van der helm Voor redactionele aangele genheden kunt u vandaag en morgen contact opnemen met de heren G. van Berkel, tel. 01102-2320 (voor Midden- Zeeland) en B. Augustijn, tel. 01150-5745 (voor Zeeuwsch- Vlaanderen).

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 3