Inwoners geven hun mening over: KLOOSTERZANDE J. Voet: werk hier minder zwaar Barbara Jean: „Hier kom je erachter wat je behoeften zijn" Vosveid: Te negatief beeld van Kloosterzande Ondanks uitgaansleven vluchten jonge paren Zwemmen in Koewacht stad streek Mi M* cgr w -Vv^XX-'- 'V' ^'?V' Toneel bloeit Koewacht Hulst Biervliet st. Jansteen SERVIEZEN v. Duyse- Mahu b.v. HOTEL DE LINDE - KROKODIL BAR Geschenken De /os Eggermont b.v, ZATERDAG 30 AUGUSTUS 1975 2 sttyKurr^r* KLOOSTERZANDE We woonden er vrijer vroeger. Je had kippen, konijnen en gei ten. Dat kan hier niet. Vroeger woonden je aan de dijk ideaal, maar nu gaat iedereen er weg. Nu komen ze hier naar het centrum. En aan de dijken ko men overal de Belgen te wo nen". De heer J.C. Voet, Kioosterzandenaar in hart en nieren en een van de eerste KLOOSTERZANDE „Met de toneeluitvoeringen liep het tien jaar geleden op een eind", zo vertelde ons een van de vroegere toneelspelers in Kloosterzande. Hij bedoelde de uitvoeringen van zijn eigen vereniging, maar dat bleek niet al te duidelijk in de kranl. Geheel ten onrechte. De jaarlijkse uitvoeringen van de Scheldegalm trekken alweer jaren achtereen volle zalen. Voor komende herfst wordt weer een nieuw stuk ingestu deerd. Dezer dagen wordt be sloten waarmee men voor de dag zal komen. Een veertiental spelers heeft de Scheldegalm ervoor tot haar beschikking. bewoners van een nieuwbouw huis aan het Marijkeplein wil ondanks deze woorden niet meer terug naar de dijk. ,,Ik zou hier niet meer weg- willen, nog niet als ik voor niets een ander huis kreeg, 't Is hier buitengewoon gezel lig. Ik zit hier vlakbij de sportvelden het zwembad en ga zo maar door. Er is altijd wat te doen", zo zegt hij. De heer Voet (de 65 gepas seerd) is in Kloosterzande geen onbekende. Via allerlei besturen heeft hij er het vere nigingsleven gezond helpen houden. Maar ook op het maatschappelijk gebeuren had en heeft hij zijn invloed. Het kerkbestuur maar vooral de vakbeweging hebben geducht van zijn verdiensten geprofi teerd. „Psychiaters zijn ervan overtuigd, dat onze cultuur neurotisch is, dat wij in een wereld leven waarin je wel gek moet worden. Alles staat in het tekén van de productie, consumptie, welvaart. Tech niek is meer in tel dan mense lijkheid. Kille zakelijkheid wint het van sfeer. „Zo droeg hij als voorzitter van Herwon nen Levenskracht begin dit jaar voor volle zalen in Kloos terzande en Ossenisse voor. In Kloosterzande valt het wat dat betreft overigens alle maal nog wel mee, zo vertelt hij. „Het gaat er allemaal nog wel eens gejaagd toe, maar het werk is hier veel minder zwaar geworden. Het is men selijker. Er wordt meer aan de mensen overgelaten", zo zegt hij. Met de nieuwelingen, die zich vooral de laatste jaren in de nieuwbouw hebben geves tigd heeft de heer Voet weinig moeite. „In verband met de werving kom ik er nogal eens aan de deur. Er zijn tegen woordig wel aardig wat men sen, die je niet kent, maar als je daar dan aan de deur komt dan is het met de meeste nieuwelingen goed praten", zo weet hij. Met de belangstelling voor de vakbondsvergaderingen in Kloosterzande is de heer J. Voet overigens niet zo te vreden. „Vroeger had je zo een zaal vol, maar wat het ook is, ze komen gewoon niet meer. Het zijn altijd dezelfde die je ziet. Ze trekken het zich waarschijnlijk niet meer aan. Wij wilden vroeger alles weten. Tegenwoordig komen ze alleen voor de dag, wan neer ze in de put zitten". De heer J. C Voet: Niet meer terug naar de dijk.. KLOOSTERZANDE „Ik heb het hier wel gezien, in de stad is meer te doen" en „We wonen nu eenmaal liever dich ter bij ons werk. Dat werk is hier niet voorhanden". Het zijn enkele van de veelgehoor de argumenten, die jonge Kloosterzandennren gebruiken om uit hun geboortedorp weg te trekken. Acht van de tien huwelijken we hebben het al gemeld brengt een stelletje naar elders. In schril contrast daar mee staat de honkvastheid van de Kloosterzandese jeugd, waar het gaat om het uit gaansleven. De jeugd van Kloosterzande treft men in de weekeinds zel den buiten de gemeente aan. „Het is hier altijd ontzettend gezellig", zo wordt in een van de plaatselijke bars verteld. Die mening heeft men blijk baar niet alleen in Klooster zande zelf. Grote drommen bezoekers zelfs van over het water zorgen er voor een bruisend uitgaansleven. Toch wordt in de dorpsca- fé's en logementen al sinds jaren niet meer gedanst. On dernemende tforeca-exploitan- ten haalden het vermaak bin nen de muren van de uit de grond gerezen bars. „Ze zitten er nu de hele tijd op hun krent, maar ze hebben blijk baar net zoveel plezier als wij vroeger", vertelt een vijfti ger. Herrie is er in Kloosterzan de zelden. Zeker niet naar ge lang het er zo druk is. „Ze gaan goed met elkaar om", zo wordt in Kloosterzande trots gesteld. De cijfers van de kas teleins en de politie leveren daarvoor het bewijs. Als die kloppen kritische waarne mers betwijfelen dat wel eens wordt er per hoofd van de bevolking in Kloosterzande meer bier getapt dan ergens anders in dit land. Toch raken de gemoederen er zelden ver hit. Voor veel van de oudere in woners van Kloosterzande maakt het overigens allemaal zoveel niet meer uit. Ze zullen er toch wel blijven wonen, 't Is plezierig in een dorpsge meenschap te leven. Je stapt naar buiten en je kent ieder een. In de stad val je weg, daar zie je elkaar niet eens meer. Je ziet het hier al een klein beetje in de nieuwe wijk", zo horen we in het bejaardenhuis van Groenen dijk, een afzonderlijk stukje Kloosterzande. Barbara Jean v. d. Braak: De mensen staan hier best open voor je KLOOSTERZANDE „Ik was verbaasd over mezelf. Ik had nooit gedacht, dat het al lemaal zo soepel en fijn zou lopen in een dorp. Het is rustgevend. Je kunt er werke lijk tot jezelf komen. Hier kom je er achter wat je be hoeften zijn". Vier en een half jaar woont Barbara Jean van der Braak (30) nu met haar man in de oude pastorie op Groenendijk (Kloosterzande). Ze heeft het er best naar de zin. Het kun stenaarsgezin Van der Braak komt uit Amerika, reisde een tijd lang door verschillende werelddelen en belandde in Kloosterzande. Dat gebeurde niet geheel onbewust. „De mensen staan hier open voor je. Ik heb geen idee hoe ze over kunst denken, maar ze waren meteen wel vriendelijk toen we hier kwamen" zegt Barbara, die nu op de kinder speelplaats werkt. Ze is er zich van bewust, dat ze heel andere ideeën beeft dan de meeste mensen in Kloosterzande, maar voelt zich toch deel van de gemeen schap. Er zijn hier kansen ge noeg om tot relaties te komen, je hoeft niet meteen met ie dereen beste vrienden te zijn, maar het is wel prettig om tegen iedereen dag te kunnen zeggen. Dat er op een dorp wel eens achter de rug om over de mensen gepraat wordt, vindt ze niet zo erg. „Dat lost zichzelf wel op. Het is wel goed, dat de mensen zich met elkaar bezig houden. In de grote stad heb je dat niet. Daar kun je je niet in elkaar verdiepen. Daar is zo weinig contact. De mensen zijn er nummers. Ze moeten zich zo veel met zichzelf bezighouden. Je moet er je ogen te vaak dicht doen om de ellende om je heen te kunnen verdragen. Er zitten te veel mensen op elkaar", zo legt ze uit Wat vindt ze er dan van, dat zoveel jongeren uit Klooster zande verdwijnen? „Dat is heel normaal en heel gezond. Als je uit een dorp komt wil je automatisch naar de stad. Je moet ook kunnen weten hoe de mensen aan de andere kant leven", zo stelt ze. Niet tegen iedere nieuweling staat men overigens volgens Barba ra Jean in Kloosterzande open. „Als je meent, dat je bet beter weet, dan accepteren ze je niet zo gauw Dat ligt in Zeeuwsch Vlaanderen nogal gevoelig. Wellicht omdat dit gebied zo geïsoleerd is ge weest. De mensen hebben hier nog veel het idee, dat ze wat achtergebleven provincialen zijn. Maar er zijn veel kansen voor dit gebied om fasen in de ontwikkeling over te slaan. Als er hier wordt opgelet dan kunnen de mensen daar profijt van hebben. (Van een onzer correspondenten KOEWACHT Voor Koe wachtenaars tot en met 16 jaar worden in het plaatselijk zwembad zondag allerlei zwem- activiteiten gehouden. Het zwemfestijn omvat onder meer wedstrijden onderwater zwemmen, bordjes op een rij leggen, een lepelrace, bal we r- oen, watertrappen, hindernis- zwemmen. touwklimmen. De deelnemers hoeven zich overi gens niet aan al deze activitei ten te wagen. De wedstrijden beginnen 's morgens om half- tien en eindigen uiterlijk om twaalf uur. Schietingen Ook dit week einde biedt Koewacht weer volop schutteractiviteiten. Za 'erdag wordt een sdhietinig op de liggende wip gehouden bij J. de Guchteneire. De organi satie berust bij de Sportvrien den en men begint om drie uur. Zondag kan er vanaf drie uuir geschoten worden bij Wil lem Tell in café L. van der Steen, 's Middags houdt Nooit Gedacht een sen iet; nc: waar van de opbrengst bestemd is voor de plaatselijke wielren ner Peter Gödde. De pijlen kunnen worden gericht in café J. de Kind-Ceelaert. Zoals be kend wordt zondag in Koe wacht een wielerkoers gere den. Voetbal Het eerste elftal van de Hulster voetbalvereni ging HVV'24 heeft in een don derdagavond op eigen terrein gespeelde aantrekkelijke vriendschappelijke wedstrij den met 32 gewonnen van het eerste elftal van Clinige. Geslaagd In het, St. Li- duina-ziekenhuis te Hulst slaagden acht leerling-verple- genden voor het examen zie kenverpleging a, t.w. de da mes M. Verbruggen-de Bruyc- kere, M. van Regenmortel. L. Riik. D.Sey. B. Thyssen, M. Warrens en de heren J. Ferket en M van Oyen. Schaken Maandag zal de schaakvereniging „Hulst" met een team in zuid 1 en een ieugdteam in zuid 2 van de Zeeuws schaakcompetitie aan het nieuwe seizoen begin nen. Bingo De Hulster suppor tersclub van amateur-wielren ner Theo van den Brande zal zaterdagavond vanaf 20.00 uur in het clublokaal bij P. Wentz- ler aan de Bierkaaistraat een bingo-avond houden, die voor iedereen toegankelijk is. Voetbal Het eerste en het tweede elftal van de Hulster voetbalvereniging HW '24 reizen zondag naar het Bra bantse Bladel, waar vriend schappelijk gespeeld zal wor den tegen respectievelijk Bla- della 1 en Bladella 2. Sikkels Na een succesvol le zomerstart is de voetbal ploeg van café de Landbou w uit Biervliet nu toegelaten tot de zaalcompetitie in Oostburg. Het bestuur van de Sikkels meent dat de zaalcompetitie nog meer een stimulans zal zijn om de naam van Biervliet noog te houden. Ter voorberei ding op de competitie zullen er enige oefenwedstrijden worden gespeeld. Afscheid Tijdens de alge mene ledenvergadering van de oank bleek dat de groei ook in het verslagjaar 1974 gunstig was. Dit ondanks de slechte economische toestand, welke grotendeels werd veroorzaakt door de z.g. „enerjgie-crisis". Tijdens de vergadering, welke werd gehouden in café Willem Beukelsiz te Biervliet, werd te vens afscheid genomen van de heer J. v.d. Vijver. De heer Van de Vijver heeft de bank bijna 26 jaar gediend. Namens de centrale Rabo-bank sprak de heer Oudkerk, districtsdi- "ecteur in Zeeland. 'V medische diensten HUISARTSEN Aardenburg en Oostburg Dr. Bruggeman, Nieuwstraat 53. Oostburg, tel. 01170- 2121. Axel Van zaterdagmorgen 8.00 uur tot zondag 24.00 uur: Dr. W. Kok, Oranje straat 4, tel. 01165-1555. Biervliet, Hoofdplaat en IJzen- dijlie Dr. H. v.d. Pas, Hoogstraat 1, IJzendijke, tel. 01176-1366. Breskens, Groede en Schoon - rlijbe Dr. H. Hamer, B'-oodmanstr., tel. 01172- 1566, Breskens. Cadzand, Retranchement, Sluis en Zuidzande Dr. de Meij er, Sluis, tel. 01178-1366. Clinge, Koewacht en St.-Jan- sleen Dr. H. Brabers, tel. 01140-2361. Driewegen, Hoedekenskerke, s Heerenhoek en Ovezande Dokter H. Zwartelé, Wer- rilaan 43. 's Heerenhoek. tel. 01105-1280. Tot maan dagmorgen 8.00 uur. Hulst Dr. W. Gielen. Grote Markt 11, tel. 01140-2969. Hontenisse en Kloosterzande Tot maandagmorgen 8.00 uur: Dr. R. Buwalda, Kloos terstraat 72. Kloosterzande, tel. 01148-1277. Klnettnge. Wemeldinge, Ka- pelle-Biezelinge en Katten- dijke Dokter H. Entink, Kon. Julianastraat 21, Kloe- l.eiaardenreis Met vier autobussen hebben een 170 be jaarden van de bond van be jaarden en gepensioneerden afd. St. Jansteen een reis ge maakt. Via het veer Breskens- Vlissdnigen werd een bezoek gebracht aan Middelburg van waaruit via de Zeelandbruig naar Schouwen-Duiveland werd gereden. Daar werd het dolfinarium te Scharendijke bezocht en een boottocht ge maakt op het Grevelingen- meer. Via Breda en Antwer pen werd de terugreis aan vaard. In de dancing Napoleon werd neg even een tijdje ver poosd. Supportersclub Het be stuur van de supportersclub van VV Steen heeft de heer E. Verhagen met algemene stemmen tot de nieuwe voor zitter gekozen. De vroegere voorzitter ae heer J. Ringoot (nu voorzitter van de voetbal club zelf) werd tot ere-voor- zitter benoemd. (ADVERTENTIES) - - i; - -h'rtv De ê/egaiifl na 'k t wgv -mg JUWELIER-Horloger 'LangeTiieuwstraat 26 Hulst ROYAL DOULTON" LUXE GESCHENKEN STEENSTRAAT 19 - HULST OFF. DEALER K.T.V. HIFI-STEREO APPARATUUR KLOOSTERZANDE TEL. 01148-1320-1251 Uw adres voor bruiloften - partijen - personeelsfeesten e.d. Internationaal bekende keuken GESLOTEN VAN 1 T.M. 14 SEPT. WEGENS VAKANTIE KLOOSTERZANDE O. Vosveid, voorlichter van de gemeente Hontenisse, heeft in ons verhaal van begin deze week ove> Kloosterzande een flink aantal beweringen be speurd, die volgens hem een tè negatief beeld van Kloos terzande geven „Ik ben me ervan bewust, dat ik met mijn reactie met in aanmerking kom voor een „prijs voor de aardigste bijdrage. Daarvoor is mijn reactie dan ook niet be doeld. Wel echter om de „kriebel" die vele inwoners' van Kloosterzande na het le zen van genoemd artilêSt over gehouden hebben, wat weg te nemen", zo schrijft hij. Hier onder een beeld van zijn na mens de gemeente naar voren gebrachte mening. .,Er zal wel eens een werk man uitgebuit zijn. maar dat gebeurt (helaas) nu nog wel eens", zo zegt de heer Vos veid. die het niet eens is met de uitspraak, dat boeren nooit veel voor de werkman hebben gedaan en hem alleen maar nebben uitgebuit. „Alleen maar uitgebuit, gaat mij te ver", aldus de heer Vosveid. ,De meerderheid van de boe ren heeft zelf erg hard moeten werken om de bedrijven draaiende te houden en was meestal erg blij met een of meer goede knechten. Ten op zichte van onze boeren vind ik het genoemde een beledigende opmerking", zo stelt hij. Vol gens de heer Vosveid hoeft emand, die de streek een beetje kent er geen weten schappelijk onderzoek bij te halen om het vertrek van de jeugd uit Kloosterzande te kunnen verklaren. „Helaas is het zo, dat de werkgelegen heid voor de jonge mensen (pas getrouwden) in onze streek niet zo rooskleurig is en ook nooit geweest is. De mededeling van een oude in woner- dat er „vroeger meer te doen was" komt de heer Vosveid erg ongeloofwaardig voor. „Het verenigingsleven bloeit in Kloosterzande de laatste jaren meer dan ooit. Er zijn uiteraard bepaalde vereni gingen verdwenen, maar ande re (en meer) zijn er voor terug gekomen". Volgens de heer Vosveid zal de bezoeker van de nieuw bouw van de laatste tien jaar m Kloosterzande ontdekken, dat er een goede verscheiden heid in bouwstijlen te consta- terer valt". Mooie luxe bunga lows, moderne eengezinswo ningen (losstaand) en woning wetwoningen wisselen elkaar in goede harmonie en stede- bouwkundig geheel verant woord af. „Eenvormige huizen zullen dan ook weinig te ont dekken zijn", aldus de heer O. Vosveid. De heer Vosveid heeft uitgerekend, dat 6 van de 26 ambtenaren in Klooster zande uit Vogelwaarde komen. De rest komt uit andere ker nen. Tenslotte wijst de heer Vosveid erop, dat het majoret- ten peleton Kloortje een zelf standige vereniging is, dat de imateurtoneelvoorsiellingen in Kloosterzande steeds een bom volle zaal trekken en dat hot zwembad van Kloosterzande al sinds 1966 in gebruik is en sinds vorig jaar in het bezit van warm water. Hij beaamt de bewering dat vooral de sportverenigingen in Klooster zande bloeien en wijst op de „enorme toeloop" van nieuwe leden. HULST Korte Nieuwstraat 21 Tel. 3558, b.g.g. 2209 Ook voor de grotere maten tinge, tel. 01100-16857 v., 01192-1438. Mi Middelburg Zaterdag üriR. Dominicus, Dam 55, Midai burg, tel. 01180-12830 2ü555; zondag dokter J. dj? Hayze, Seisdam 22, tel oils? 14305. Visites aanvragen v™ 10.00 uur. Spreekuur dringende gevallen van 12» 13.00 uur en van 17.30-ij- uur. Nieuwdorp, Lewedorp Borssele Dokter Kb- wijk, tel. 01105-1203. Reimerswaal Dr. p, wijn, Kruiningen, tel. onj; 1566 voor de dorpen Har weert, Kruiningen en Yers ke en dokter A. Pljjj" Kruiningen, tel. 01130-1932 voor de dorpen Krabbend ke en Rilland-Bath. Sas van Gent e.o. Dr. Dierick, Graaf Jens^ 185a, Westdorpe, tel. 1255 Sluiskil, Philippine en Br Dr. M. Joivgsma, Ju|iaj, straat 2, Hoek, tel. oipu 1356 b.g.g. 1345. Terneuzen Dr. P. jjiji! en H. Zuiderbaan, Bijnsstraat 25, tel. 2324. Vlissingen Tot zate,, 24.00 uur: dr. D. Bom, l 12233 en van zaterdag yr uur tot zondag 24.00 i dokter v.d. Griek, tel. p.. Visites aanvragen voor 10." uur. Spreekuren zaterdag zondag voor dringende' i vallen van 12.30-13.00 en van 17.30-18.00 uur. Wolphaartsdijk, 'i g; Arendskerke en Heinke zand Dr. H. v. Maar: Heinkenszand, tel. on; 1234. Zaamslag Dr. W, Fraai; Plein 42, Zaamslag, 01153-1244. TANDARTSEN W.-Z.-Vlaanderen Tanc_ A. van Ravels, Stationsjtn 14, Hulst, tel. 01140-:: Spreekuren zaterdag 10.30 uur en van 18.00-11. uur, zondag van 12.00-11; uur. B.-Z.-Vlaanderen Tanda N. Janssen, Aardenbuig, t 01177-1380. Spreekuren za terdag en zondag van 12.: 12.30 uur. Walcheren Tandarts Coppenberg, Chopinlaaa i Vlissingen, tel. 01184-Ui Spreekuren zat. en van 11.00-12.00 uur. Z.- en N.-Beveland Te arts A. Laumen, Cla: Pad 71, Heinkenszand, 01106-1288. Spreekuren za terdag en zondag van I 10.60 uur. DIERENARTSEN N.- en Z.-Beveland Dier arts Karelse. Simonsweg Heinkenszand, teL 1290. O.-Z.-Vlaanderen Dier arts C. Cysouw. Station' 10, Axel, tel. 01155-1488 dierenarts J. de Haas, l sestr. 108, Zaamslag, 01153-1366. W.-Z.-Vlaanderen Dier arts H. v. d. Vijver, Ui dijke, tel. 01176-1388. Walcheren en deel N.-Be. land Dierenarts J. Ho" zer. Middelburg, tel. Oi 13118. APOTHEKEN Arel Apotheek Axel, tenweg 8, Axel, tel. 01 2888. Zaterdag van 1 11.00 uur en van 16.00-11 uur. Verder uitsluitend i: spoedgevallen en recepten. Goes Goese apoth; Klokstraat 19. Goes, Olil00-7104. Middelburg Apotheek Hummelen, Markt 1:2134. Terneuzen Ajpotbeek Kt sen, tel. 2090. Zondag 17.30-18.30 uur, verder sluitend voor spoedgeval en recepten. Vlissingen Apotheek Lastdrager, C. van Pi straat 1, Souburg, teL OU 61593. WIJKVERPLEGING Aardenburg, Cadzind, burg, Walerlandk'1 Nieuwvliet en Sluis - D'Hondt, Wilhelminaweg St. Kruis, tel.01175-447. Biervliet, Breskens, 0r. Hoofdplaat, Schoondijki IJzendijke Zr Bi Irenestr. 5, Schoondijte1 011173-367. Elïewoiitsdi.jk e.o. Jongejan-Sinke, ViaHj 32, Heinkenszand, 01106-1696. Rayon Goes en Wilhf™- dorp Zr Hosina, 01100-16158. Groot-Axel en Zaamslg Zr. Y. Woliet. Boek»; straat 45, Zuiiddorpe, 01156-336. Hoek. Philippine en Zr. Bouwens, Lang® 88a, Hoek. tel. 01154-1"»'.! Hulst en Hontenisse a Verreecken, tel. Oil"»-" A Krabbendijke, Waarde e land-Bath Zr. NjtT J. W. Frisostraat 9, IB*» diike, tel. O1134-1510. N.-Reveland en W, dijk Zr. A. v. d. '7 Wolphaartsdijk, tel 362. Sas van Gent Zr. laer, Beneluxstraat 01158-1916. n a Terneuzen Zr. O Steenbergenlaan 3360. Rif Wemeldinge, Kaoell®' ge, Kloetingf, ,,H(d 's Gravenpolder e" j Arendskerke Zr.. sprong, Kerkhoefoj-(1j,. 's Gravenpolder, 1435.

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 2