Mil Ringslangen De bloembak straks Zonder Scheel RINGSLANGEN zijn volmaakt on gevaarlijke dieren. Veel mensen die in het midden en oosten van ons land zo'n dier tegenkomen zuilen onget wijfeld schrikken als ze dit reptiel plotseling voor hun voeten zien, maar die schrik is ongegrond. De verontruste ringslang - die duidelijk te herkennen is aan de gele of lichte halsvlekken die geen ring vormen zal zich zeker oprichten en al bla zend en sissend van zijn schrik ge tuigen, maar dat heeft weinig te be tekenen. Een ringslang bijt niet. Twee andere, slangen die in ons land voorkomen doen dat wel: de gladde slang (wiens beet ongevaarlijk is) en de adder (wiens beet 'n gevaarlijke vergiftiging kan veroorzaken). Ringslangen leven vooral langs de bosranden die op het zuiden liggen. Die voorkeur is te verklaren uit het feit dat de ringslang, evenals andere reptielen, een koudbloedig dier is en daarom vooral die plekken opzoekt waar het lekker warm is. Het voedsel van ringslangen bestaat vooral uit kikkers en daarnaast eten ze ook wel kikkervisjes (dikkopjes), salamanders en vissen. Uit deze voedsel voorkeur blijkt al wel dat ringslangen goede zwemmers moe ten zijn, dat is ook zo. Ze kunnen flinke vijvers zonder veel moeite oversteken. Omdat het koudbloedige dieren zijn kunnen ringslangen in de winter niet veel doen en ze gaan daarom tegen 't eind van oktober in winterslaap. Ze zoeken een be schutte plek onder een boomstronk of een hoop bladeren en daar bren gen ze dan de winter door in een soort verstijving. In het voorjaar, als de temperaturen overdag weer wat hoger worden, ontwaken ze uit deze lange slaap. 'n Paar maanden later, eind juni wordt er voor het nakomelingschap gezorgd. Het wijfje legt de eieren in een hoop bladeren waarin de tempe ratuur meestal wat hoger is door het broeien. Het duurt echter geruime tijd voordat de eieren - meestal 'n sluk of tien uitkomen en dan loopt het al weer tegen de winter. Veel pasgeboren ringslangen moeten dus de winter in zonder goed gegeten te hebben en het ligt voor de hand dat dit hun overlevingskansen niet erg vergroot. Ringslangen zijn trouwens sowieso erg kwetsbaar en omdat ze bovendien ongevaarlijk zijn, is er dus geen enkele reden om ze dood te slaan. Dat is 'n slechte gewoonte die helaas nog veel voorkomt (uit angst?) Het doden van alle slangen is trou wens sinds enige tijd verboden, om dat ze op de lijst van beschermde dieren staan. JAAP WILLEMS WANNEER u niet in het gelukkige I bezit bent van een tuin en u de na tuur alleen in huis kunt halen met kamerplanten of bloembakken op terras of balkon, heeft u momenteel nog volop leven. Maar dat duurt niet lang meer. De meeste eenjarige bloemen worden momenteel al lelij ker en nog even en uw fraaie bloem bak staat of hangt er nutteloos bij. Tot volgend jaar. Toch is dat niet nodig. U kunt er net zo goed eens groenblijvende planten Inzetten. Zoals een dwergconi- feertje, een contoneaster Damneri, een dwergmispel of een Maagde- palm. Vooral die laatste is een dank bare kruip- en hangplant, want de (paarsblauwe) bloem vertoont zich niet alleen in het voorjaar maar vaak ook nog in de zomer. Ook Lavendel, die zo'n 30 cm hoog wordt, doet het 's zomers leuk en is bovendien win terhard. Hetzelfde geldt uiteraard voor de heideplanten. De wintere- rica bijv. heeft maar een mager zon netje nodig of de kleuren beginnen al te komen. Trouwens, behalve in de kamer doen de bollen het ook erg leuk in de bak. En vaak sneller dan in de volle grond, omdat de beschutting meestal een rol zal spelen. U kunt hiervoor kiezen uit crocusjes, kleinbloemige narcissen, sneeuwklokjes enz.Zet ze wel in een aantal bij elkaar. Ook kunt u natuurlijk van alles wat ne men: de winterharde planten, afge wisseld met wat bolgewassen. In elk geval is het leuk hoogteverschillen te scheppen. Samen met eerder ge NA PRESIDENT Heinemann heeft de Bondsrepubliek weer een presi dent gekregen in de persoon van oud-minister Walter Scheel, die voor een zijn ambtsaanvaarding duidelijk te verstaan gaf waarde aan protocol en waardige manieren te hechten. Sindsdien wordt er in Bonn weer veelvuldig jacket gedragen, dat daar dan „cut" heet. Onderdeel van de nieuwe waardigheid is, dat presi dent Scheel zijn gezang op de plaat laat vastleggen en zijn conterfeitsel niet voor de postzegel wil lenen. Het zal allemaal wel te maken hebben met de face-lifting van het presiden tiële „drum und dran". Het kan in tussen niet Duitser dan de president af te lossen met een serie Industrie en techniek. De eerste weinig zeggende zegels zijn al uit; bijna elke maand komt er weer een trits bij en het ge heel moet in 1976 voltooid zijn met een serie van 14 waarden, waarbij dan een zegeltje van 5 Mark zal ko men voor de eerste keer Bondsrepu- bllkeinse existentie. Ook daar maakt de inflatie slachtoffers. Bovendien kan men zich afvragen of onder het bestuur van president Scheel niet meer postale aanpassingen in de ta rieven zullen volgen, zodat ofwel de serie wordt uitgebreid ofwel be paalde waarden zeer schaars gaan worden. Dat is nl. het geval zowel met de serie Heinemann, die nu uitverkocht raakt, als ook met de serie: hoedt u voor ongevallen. In beide gevallen heeft gegolden, dat naar behoefte noemde Maagdepalm krijgt u daar mee een wat speelser effect. Nog een raad: gebruik voor de bak niet te lichte grond. Hoe steviger u de aarde aandrukt, hoe kleiner is de kans op uitdrogen. En ook met de winterdag uw bakken water geven - als het althans niet vriest. HANS VELDHUIS gedrukt en bijgedrukt wordt (voor Berlijn met veranderd randschrift) en eerst achteraf blijkt dan bij het uitlopen van de serie, dat bepaalde waarden schaars vertegenwoordigd zijn. Zo is de Heinemann van 170 pennin gen (ook die van 140 penning) Zeer dun aanwezig. Van de ongevallen serie blijkt de 5 penning een zeld zaamheid te worden. Het loont de moeite in kleine plaatsjes bij de pos thouder naar ontbrekende waarden te vragen. De benzine haalt men er weliswaar niet uit, maar het genoe gen buiten de winkel om geslaagd te zijn, is een niet alledaagse tractatie. We zullen nog minstens een jaar ge duld moeten oefenen om te weten hoeveel miljoenen de oplage van de diverse zegels waren. Verrassingen zijn troef. HARRY KOLKS •jBnopjsei -OJd :e 'Jeqosuao sefiuey H :Bu|sso|do Opgave II aanzetstaal 6. snaren- speeltuig 7. strak zet ten 8. verhandelen van geestelijke waar digheden 21. Latijns persoonlijk voor naamwoord 22. mas ker 23. slangvormige vis 25. wereldtaal 26. wier 27. berg op Creta 28. schim 29. duistere zaak 30. deur waarlangs men een gebouw verlaat 31. zonder gezelschap 32. in de steek laten 33. projectiel 34. ze ker knaagdier 35. ontstekingsbuis van een projectiel. Opgave I De hier het water der on schuld drin kende aardige heer kwam het afgelopen week flink in het nieuws. Hij heet: 1 scheidsrechter Joop Ver voort; 2 schippersbaas Arie Weste- rop; 3 AR-fraktieleider Aantjes. Opgave ID Geld ligt niet alleen op straat, het staat zelfs in de krant. Het is niet zomaar een bankbiljet want het gaat om een: 1 in Limburg aange troffen vals dollarbil jet; 2 een Israëlische „pro testdollar" als wapen tegen de huidige vrede splannen met Egypte; 3 een speelgoedbank biljet waarmee je je uit de Ganzebordgevange- nis kunt kopen. Deze man kijkt wat ver baasd in de camera. Het is: 1 de tv- komiek René van Vooren; 2 de West- duitse minis ter van Bui tenlandse Za ken, Hans Dietrich Ge- nscher; 3 Frans Jozef, Graf von Opel. noordelijke opponent. Zij hebben zich door de jaren heen moeten spe cialiseren en aanpassen aan de soms barre omstandigheden waarin zij hun sport uitoefenden. En met suc ces. Het is bijvoorbeeld in het zuiden ondenkbaar met een 0,18 snoer een behoorlijke portie vis te vangen. Zulks gaat wel op in bijv, 't westen van ons land, waar 't voor de „zuiderling" een waar para dijs is. In dat gebied nu groeit de verwende „noordelijke" sportvisser op. Logisch dat bij zich niet gaat specialiseren. Hij heeft dat niet no dig. Zij trekken naar het water met materiaal, dat in de ogen van de Limburgse wedstrijdvisser nergens op lijkt. Natuurlijk, de hengels zijn dezelfde, maar de lijndikte wijkt nogal eens af van de doorgaans ge bruikte. Zo is het ons herhaaldelijk opgevallen tijdens wedstrijden in het westen van ons land, dat de Lim burgse deelnemers soms de helft „dunner" visten dan hun tegenstan ders, nl. 0.0.8 tegen 0.16 tot 0.18. Lo gisch dat de sportvissers uit het zuiden meer vingen. Door de jaren heen hebben zij zich moeten aanpas sen aan de voortschrijdende water vervuiling en milieuverontreiniging. Goed, de rest van ons land heeft met deze problemen even zo goed te kampen, maar zij hebben voldoende uitwijkmogelijkheden naar minder aangetaste binnenwateren, terwijl de Limburger aangewezen blijft op de Maas en het Julianakanaal. Van daar dat waarschijnlijk ook dit jaar in de Maas in Cuyk een Limburgse wedstrijdvisser kampioen van Ne derland gaat worden, individueel of in teamverband. JEAN BRANDTS HORIZONTAAL. I. honingdrank 3. dreumes 5. stel 7. sluiskolk 9. cilinder vormig voorwerp 10. zangstem 11. zoogdier 12. Bulgaarse munt 13. voorzetsel 14. ei keschors 15. oude vochtmaat 16. rivier in Schotland 17. drie regelige vijfvoetige strofe 18. klaaglijk kermen 19. aanzien 20. eens 24. wisselge bed 28. in letters of cijfers uitgedrukte waarde 32. monocle 36. loofboom 37. in bezit nemen 38. holte in kerkmuur boven graf 39. uitgestrekt heid zout water 40. gewicht 41. Turkse ti tel 42. langs 43. man nelijk dier 44. lid woord 45. vlaktemaat 46. bonte papegaai 47. model 48. lij machtig vocht 49. vochtig 50. stapel. ENKELE honderden wedstrijdvis sers gaan zondag 7 september in het Brabantse Cuyk uitmaken wie van hen zich Nederlands beste mag noe men. Het zal er ditmaal om gaan spannen, dunkt ons. Immers, de Limburgse wedstrijdvissers hebben een gevestigde reputatie als zijnde de sterksten van ons land: de deel nemers uit het bovenste gedeelte van ons land zijn er meer dan ooit op gebrand de begeerde titel in handen te krijgen. Zij zullen het echter niet gemakkelijk krijgen. Want het is ei genlijk normaal dat de Limburgse sportvisser „beter" is dan zijn meer Oplossing van vorige week: C R AC HT1B1VE A®> I £BK 0 Kfc RAATilLARMl ENTENTEBAAN VERTICAAL. 1. krijgsmacht 2. be kwaam door onder vinding 3. edel me taal 4. wijngerecht 5. Zondag 7 september is het zover: Wie wordt Nederlands beste wed- strijdvisser? men - althans niet vóórdat Martijn dat gedaan had. Dit resulteerde tot gróótse resultaten: Martijn moest talloze spellen in Sansatout afwer ken en dat deed hij zó kundig, dat ma en zoon Cats verschillende grote „drives" wonnen. Ik ken echtparen waarvan „Hij" de sterke Sans speelt en „Zij" de sterke Klaver. Ook met de bedoeling om het sans-a-toeteren aan Hem over te la ten. Uiteraard denkt Hij véél beter te spelen dan Zij. In elk geval wordt de echtelijke vrede er minder door be dreigd dan door de meer normale conventies. Voor hen die deze „conventies" wel aanspreken heb ik tot slot nog een bruikbaar snufje. Als Zij met één SA opent en Hij wil vier harten of schoppen spelen, biedt hij gewoon dét bod. Maar als Hij met één SA opent en Zij heeft een spel dat goed genoeg lijkt voor vier harten of schoppen, dan moet Zij resp. vier ruitenof vier harten bieden, welke acties Hij dan kan omzetten in resp. vier harten of vier schoppen. Hij mag dan spelen. Het kan ook via: vier klaver en vier ruiten. Wél is nodig het niiet te vergeten, want dén HERMAN FILARSKI UIT DE begintijd van het edele spel toen vrijwel uitsluitend „robber- bridge"werd gespeeld stamt deze historie. Mevrouw Lena speelde in een „bridgehome" waar je in die da gen voor vijftig cent per middag (in clusief twee koppen slappe thee) te recht kon. Lena had de hebbelijk heid om wanneer haar partner met Sans opende zó te bieden dat zfj in een kleurencontract terecht kwam en dat dan zelf mocht spelen. En ook omgekeerd: opende partnerlief met een kleur, dan was het woord „San satout" niet meer uit Lena's mond wég te branden. Tijdens zo'n mid dagpartijtje met drie heren - men speelde om beurten twee robbers met elk der anderen - had Lena zich weer van haar voornoemde slechte bridgezijde laten kennen. Toen het robbertje met Heer Drie zou begin nen, pakte deze zijn kaarten op, keek er even in, trok zijn innemendste glimlach en kondigde aan: „Me vrouwtje, voor alle zekerheid open ik met Zeven Sansatout!" De tegen partij doubleerde uiteraard. Meneer Drie redoubleerde en ging acht down. Tegen het toenmalige „tarief" betekende dat een bedrag waarvan een familie een week lang knap kon eten. De partij werd na dit klapstuk beëindigd en Lena is weken niet meer in het „home" teruggeweest. Mijn helaas veel te jong overleden vroegere partner Martijn Cats maakte in die begintijd furore in wedstrijdbridge dat hij toen met zijn moeder als partner beoefende. Ma had één instructie en die volgde zij nauwgezet op: zij mocht nóóit het woord „Sansatout" in de mond ne ZAL HARM Wiersma onvoorbereid met minder zelfvertrouwen aan een toernooi deelnemen, nu hij in het achtste K.S.H. damtoernooi een voor zijn kennis beschamende tweede plaats kreeg toegewezen? Dat is de vraag waarmede dammend Neder land zich bezighoudt en waarop al leen Wiersma het antwoord weet. Zonder ook maar iets van winnaar Rob Clerc's prestatie af te doen, be grijpt hij best dat hij alleen door Wiersma's slechte voorbereiding en nonchalance dit toernooi kon win nen. In enkele partijen van Wiersma kwam zijn schitterende techniek toch naar boven en uit deze partijen willen wij enkele fragmenten tonen. Onbevangen trad Anton Schotanus met wit spelend tegen Harm Wiersma ten strijde, na 21 zetten was de stand als volgt: 27x16 (22-27) 31x22 (17x28!) Uit. Wit raakte nu het spoor bijster door met 27-21? terug te offeren en na (9-14) en (13-19) verloor hij een schijf en later de partij. In plaats van 27-21 moest 43-39! Zwart kan nu alleen zijn geofferde schijf terug winnen door (16-21) en (22—27), di rect (22-28)23x32 (13-19) enz. is ge lijk spel. De kampioen van Haiti Joseph Gui- chet werd door Wiersma positioneel volledig weggespeeld met op het eind een leuk slot. IN HET IBM toernooi werd een grootmeesterresultaat gescoord door Makarichew, een bescheiden 22-jarige Rus, die onopvallend maar ijzersterk speelt. Typerend is zijn winstpartij uit de laatste ronde tegen Kavalek, toch een grootmeester van de eerste garnituur. Men bedenke bij het naspelen van deze partij, dat Makarichew met zwart moest win nen voor zijn grootmeesternorm maar zich niet liet verleiden tot wilde avonturen. De partij is juist een voorbeeld van de manier, waarop men met „kleine middelen" succes kan hebben. Wit: Kavalek. Zwart: Makarichew Poolse verdediging. 1. Pgl-f3. Pg8-f6. 2. g2-g3, b7-b5 (Ongebruikelijk maar in feite een onschuldige variatie op b6. Het psy chologisch voordeel is, dat de gerou tineerde tegenstander zich niet op él te vertrouwd terrein zal bevinden.) 3. a2-a4, b5-b4. 4. Lfl-g2. Lc8-b7, 5. 0-0. e7-e6 6. d2-d3, Lf8-e7 7. e2-e4, d7-d6. 8. Pbl-d2, 0-0 9. Tfl-el, Pb8- d7 10. Pd2-c4, a7-a5 11. Pf3-d2, d6- d5, 12. e4-e5, Pf6-e8 13. Pd2-fl, c7- c5 14. Pc4-d2, Dd8-b6 15. Pd2-f3, f7-f5 16. e5xf6, e.p., Le7xf6 17. Pfl- e3, Pe8-d6 18. Pc3-g4, Ta8-e8 19. Pg4xf6 Tf8xf6 20. Lcl-g5, Tf6-f8 21. Lg5-f4, Pd6-f7 22. Pf3-e5 ((An ders speelt zwart e6-e5 met ruimte lijk overwicht.) Pf7xe5 23. Lf4xe5, Tf8-f5! 24. f2-f4 (Op Lf4 komt weer sterk e6-e5 Pd7xe5 25. Tclxe5, Tf5xe5 26. f4xe5, d5-d4! 27. b2-b3 (Dat moet een keer om a4 te dekken.) Lb7xg2 28. Kglxg2, Te8-f8 (Zwart is hier in het voordeel omdat hij de enige open lijn beheerst en vooral omdat de e-pion van wit zwakker is dan die van zwart. Daafom het uit roepteken bij zwarts 26e zet! Pionnen-eindspelen zullen hier meestal uitermate gunstig zijn voor zwart.) 29. Ddl-e2, Db6-b7+ 30. Kg2-gl, Db7-f7 31. Tal-el (na Tfl, Dxfl+ enz. wint zwart het pionne- neindspel omdat e5 verloren gaat). g7-g5 32. h2-h3, Df7-f5 33. Dc2-g2, Kg8-g7 34. Tel-e4, Kg7-g6 35. h3- h4, Df5-f3 36. Dg2xf3, Tf8xf3 37. Kgl-g2, Tf3-e3! (Makarichew speelde dit alles in vlot tempo. Hij wist, dat het nu volgende eindspel voor hem gewonnen moest zijn.) 38. Te4xe3, d4xe3 39. h4xg5, Kg6xg5 40. Kg2-f3, Kg5-f5 4J. Kf3xe3, Kf5xc5 42. Ke3-e2 (Wit komt nl. altijd in tempodwang.) Ke5-d4 43. Ke2-d2, e6-e5 44. Kd2-e2, e5-e4 45. d3xe4, Kd4xe4 46. Ke2-f2, Ke4-d4 47. Kf2-e2, c5-c4 48. b3xc4, Kd4xc4 49. Ke2-d2, Kc4-d4 50. Kd2-e2, Kd4-c3 51. Ke2-dl, h7-h5 52. Kdl-cl, b4-b3. Wit geeft het op. CONSTANT ORBAAN Wiersma met zwart aan zet speelde hier (20-25!) waarna er voor wit geen bruikbare zet meer is. Op 45-40 of 38-32 of de gespeelde zet 42-37 volgt steeds de kombinatie (23-28) 33x22 (12-18) 22x13 (2-8) 13x2 (30-35) 2x30 (25x41). Wit geeft het op. JAN EDINK Wit aan zet speelde hier 39-34, dreigt met de damkombinatie door 24-19 (13x24) 33-28 enz. Zwart antwoordde (27—32) 38x27 (6-11!) op zijn beurt dreigend met (16-211)

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 20