McKinsey te optimistisch Nieuwe premier in Portugal Onafhankelijkheid moet in november doorgaan Bath-tractaat eist zuiver Schade-water' Augustus breekt records NOS start t.v.-prajjramma voor buitenlanders ENKA-GLANZSTOFF Vsndaan Bontroof viel in het water Feest voor Amsterdamse kleuters A n ti-terreurbrigade overmeestert gevangene Gent jurtpestuur achter Aantjes DOW GAAT BEZUINIGEN Dodelijke grap Nu ook dode vogels bij Bath NA GIJZELING CIPIER BELGISCH WEEKBLAD: blokkeren opnieuw kanaal Gent-Terneuzen DEN UYL OVER SURINAME: BEGIN pjrectwii'Di' W. A.J. M. Harks Hoofdredacteur: L. Leijendekk'er Eedacue- en administratie-adres: Hjeawstraat 9. Terneuzen, tel, (01150) - 78 JO Gironummer 1114111 ta.v. Uiigeversmaatscliappy Oe Stem B.V. jeijei'suaat 16, Breda. ZATERDAG 30 AUGUSTUS 1973 27e jaargang No. 1941 Uitgeefster Uitgeversmaatschappij De^nwn BV. DE BILT Deze zeer «arme augustus-maand is er in geslaagd on) een record te teriiken. De gemiddelde et- maal-temperat. ur zal precies gelijk of juist iets boven het record van 1947 kotnen te liggen, met een gemiddelde van rond 20 graden. Dit zou ran betekenen dat wij de warmste augustus in ons land hebben waargenomen in de laatste 270 jaar. Ook vandaag liggen wi.i neg in de warme lucht, al kan er vanuit België later een verspreid onweersbuitje doordringen. Boven de Noordzee, tussen ons land en Engeland, komt een storhigs- frontje naderbij met tijde lijk meer bewolking. Het l'ront wordt naar bet oosten geduwd, door een nieuw hogedrukgebied dat van de oceaan in de richting van Engeland trekt. Hierdoor kan liet zomerweer zich be gin september redelijk her stellen, waarbij de tempera- lu ui 's middags wel boven de 20 graden blijft stijgen. Een overgang naar belang rijk koeler en onbestendig depressieweer zit er de eer ste dagen beslist niet in. Ook e'tiers, in Europa blijven de temperaturen flink boven normaal. UTRECHT rf" Neder landse omroepstichting gaat in oktober televisieprogramma's uitzenden voor buitenlandse werknemers. Dit staat in het nieuwe blad „Motief", een uit gave van de stichting publika- ties buitenlanders i.o., bedoeld voor degenen die ten dienste staan aan buitenlanders in Ne derland Volgens „Motief' gaat het om televisie-uitzendingen van telkens vijf minuten voor het nieuws van zeven uur op za terdag, zondag en dinsdag. Voorlopig Ziullen alleen tv-pro- gramma's worden verzorgd voor Marokkanen, Spanjaarden en Turken. De bedoeling is, dat per taalgroep in ieder ge val één buitenlandse redacteur komt. De uitzendingen worden Nederlandstalig ondertiteld. Een redactieraad, waarin min stens drie buitenlanders per taalgroep zitten en verder NOS-medewerkers, bewaakt de inhoud van de program ma's, doet er suggesties voor en verleent eventueel bijstand voor de nazorg. Uit het blad Motief blijkt- -lal in kringen van buitenlan ders de plannen met gemeng de gevoelend zijn ontvangen. Het Nederlands Centrum Bui tenlanders (NCB) zou veel liever uitzendingen van een kwartier hebben gehad, en dan alleen op de zondag-mid dag tussen 17.00 en 19.00. (Van onze redactie binnenland) ARNHEM De raad van bestuur van Enka Glanzstoff heeft de indruk dat de door het Amerikaanse onderzoekbureau McKinsey geschetste conjuncturele ontwikkeling ten aanzien van deze vezeldochter van Akzo optimistisch is geweest met name ten aanzien van l'J7b en ook ten aanzien van de verwachte neergang in de conjuncturele ontwikke ling in 1798. i f Zelfs als 4e con juncturele «twikkelinten gunstiger zijn, dient dc raad van bestuur van lïnka Glanzstoff de structurele problemen tijdig te kunnen «plossen om daardoor in slaat te zijn de eerstvolgende neer- afkoeling Eerst zonnig en warm. later mogelijk een bui of onweer, gepaard gaande f met afkoeling. STAD EN STREEK GS niet ingelicht over NAM-boringen Pag. 3 binnen- en buitenland Schippers willen Van Huiten als voorzitter be- Seleidingscommissie. Pag. 8 NKV-Brabant praat over arbeid en inkomen. Pag. 9 sport Steun voor Joop Zoete- meik. pag 23 Martin Vreijsen maakt het bij Feyenoord. Pag. 21 Gödde favoriet in Koe- Wac|it. Pag. 22 RADIO EN TELEVISIE ■Veekendprogramma's °P pag. 11 vrijuit per_ jaar 3600 „on- Khte kinderen". A/im Aantjes: pol i- ®k als roeping, John O'Mitl: laatste hundel Kosinski als getergde "i Cockpit, Piekerpoker. Puzzel. Denksport. merijntj gaande beweging in de con junctuur te kunueu omrin gen. Dit standpunt van de raad van bestuur van Enka Glanz- stolf ten aanzien van de marktstudie van het bureau McKinsey is gisteren Kenbaar gemaakt aan de delegatie van bijna dertig vakbondsverte genwoordigers uit België, Duitsland en Nederland, die in Arnhem met de raad van be stuur van Enka Glanzstoff verder praten over de reorga nisatieplannen voor dit be- driif. Het beraad werd ook bijgewoond door vertegen woordigers van het bureau McKinsey. De vakbonden for muleerden begin deze week reeds hun standpunt over het McKinseyrapport dat ze als te globaal en niet controleerbaar vooralsnog van de hand we- In aanmerking nemende de opmerkingen die hieronder volgen, is de raad van bestuur nog steeds van mening dat hij in grote lijnen de hoofdconclu sies van de studie kan onder schrijven en in het bijzonder de conclusies ten aanzien van de produkten rayon textielga- ren, rayon vezel en polyamide textielgaren. De raad van bestuur is van mening dat het rapport aan vaardbaar is voor het trekken van conclusies en mede als basis voor het u it:werken van oplossingen. In de studie van McKinsey en in het gepubliceerde rap port zijn volgens opdracht g'een of vrijwel geen gegevens opgenomen over activiteiten van de zogenaamde Akzo' In ternational maatschappijen. Op grond van verdere vragen ge steld door de vakbonden, is naar de mening van de raad van bestuur inmiddels vol doende aanvullende informatie ter beschikking gesteld om vast te kunnen stellen, dat de invloed van deze maatschap pijen op de eigen markten van Enka Glanzstoff nu en in de naaste toekomst, te verwaarlo zen is. Overigens blijkt uit de stu die dat de ontwikkelingslan den meer en meer door het verkrijgen van eigen indus trieën en het gelijktijdig in stellen van hoge tolmuren tra ditionele exportposities van Europese producenten aantas ten. respectievelijk zullen aan tasten. Deze ontwikkeling is reeds een aantal jaren aan de gang en zal ongetwijfeld doorzetten, onafhankelijk van- het feit of Akzo daaraan deelneemt. In sommigé van deze" landen is Akzo reeds tientallen jaren gevestigd en gaat* natuurlijk nief aan geven om ze uan door een concurrent ter plaatse te laten overnemen. '"dies op te N v --V, laatste nieuws LISSABON (KIK) Ad miraal José Pinheiro de Aze- vedo, commandant van dr marine, is vrijdagavond tot premier van Portugal be noemd, als opvolger van ge neraal Vasco Goncalves, zo is officieel in Lissabon be kendgemaakt. (Zie ook pagina 8) l'TRECHT Een ruime meer derheid van liet partijbestuur van de A.R. liceft zich gister avond opgesteld achter mr. ff. Aantjes, fractieleider van de A.R. in de Tweede Kamer, waar liet diens visie op liet CDA be treft. Het CDA moet volgens mr. Aantjes een gesloten christelij ke beginselpartij worden. KVP en CHU zijn het hiermee niet eens. Zij staan een open partij voor. Het partijbestuur van de AR heeft gisteiavond eveneens uit gesproken door te willen gaan met het CDA. Politieke waar nemers zien dat laatste echter nu niet mee-r zo zitten. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het kabinet wil koste wat liet kost vast houden aan de vijfentwintig ste november als onafhanke- lijkheidsdatuin voor Suriname. Dit deelde premier Den Uyl gisteravond na de minister- raadvergadering mee als reac tie op het uitstel van de ka merdebatten over de onafhan kelijkheid. Zoals be-kend, zouden die debatten volgende week moe ten plaatsvinden in tegenwoor digheid van een delegatie uit het Surinaamse parlement. Eergisteren kwam echter het bericht dat door de politieke chaos in Suriname er geen de legatie kon worden samenge steld. De regering-Arron heeft na melijk al sinds enkele weken het parlement niet biieenee- roepen. Volgens premier Den Uyl lijkt het ei- alleszins op dat het Surinaamse kabinet de on- afhankelijkheidsprocedure traineert. „Wij willen echter toch proberen de afgesproken datum 25 november te halen, opdat men later nooit zal kun nen zeggen dat Nederland niet voldoende medewerking aan de totstandkoming van de on- (Van onze redactie binnenland) UTRECHT De Utrechtse politie heeft vrijdag in de vroege uurtjes een wonderbare vondst gedaan. Nadat de poli tie op een telefonische mel ding een kijkje ging nemen bij bonthandel Chiotakis in de Choorstraat, ontdekten de agenten op een steiger achter de bonthandel langs het water van de Oude Gracht de schim men van mensen. Kort daarna zagen zij een man vanaf de steiger in de Oude Gracht dui ken. Langs de werf lag een ple zierjacht, waarbij de politie in het water nog iets anders zag bewegen. Vanaf de boot kon de politie de 26-jarige vloe- renlegger H.W. opvissen, die gedeeltelijk ontkleed werd af gevoerd. De man die de agenten in het water hadden zien duiken, was verdwenen onder de bre de Stadhuisbrug. De politie startte het jachtje om onder de brug te gaan zoeken maar vond alleen twee bundeltjes natte kleren en een natte por tofoon. die op de politiezender was afgestemd. Een van de werfkelders werd geopend, waar onder een stapel plastic zakken de 25-jarige Utrechter A.E. zonder beroep werd aan getroffen. Beide mannen zijn bekenden van de politie. In het bootje troffen de agen ten 112 bontjassen aan met een gezamenlijke waarde van f 275.000. In de bonthandel werden nog enkele stapeltjes bont j assen aangetroffen, ken nelijk klaargelegd om mee te nemen. afhankelijkheid heeft gegeven. Bovendien vind ik persoonlijk dat er met onafhanikelijkheids- data waar velen zich op ver heugen, niet gesold mag wor den", aldus de premier. Desgevraagd deelde hij mee, dat in geval van nood (als het te lang' duurt eer er een Suri naams! e statendelegatie komt) het Nederlandse parlement ooi: zonde)' de Surinamers over de onafhankelijkheid, kan beslissen. „Staatsrechtelijk is dat mogelijk hoewel ik het ongewenst zou vinden". M eri tsi ingetrokken (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN De directie van DOW Chemical in Ter neuzen gaat het prestatieloon, de merit, van haar personeels leden, die niet onder de c.a.o. vallen, intrekken. Naar ver luidt zou de maatregel per 2 september ingaan. Een woord voerder Van DOW Chemical ontkende gisteravond dat er binnenkort ontslagen zouden vallen. Binnen de Ondernemings raad van DO'W Chemical is het plan om de merit voorlo pig af te schaffen nogal op wat tegenstand gestuit. Do vakbonden zullen begin sep tember met DOW Qiemical contact opnemen over de be zuinigingsmaatregel. De bon den voelen zich voor een deel wel verantwoordelijk voor het niet-c.a.o.-personeel van DOW. Een valcbondsvertegenwoordi- ger vroeg zich in dit verband gisteren ook af wat DOW voor de c.a.o.-personeelsleden nog in petto heeft. HET lichaam van een nog on bekende vrouw is vrijdagmid dag in de Amstel bij Buiten- veldert gevonden. De vrouw moet 60 70 jaar oud zijn geweest. De politie neemt aan dat zij bij ongeluk te water is geraakt en verdronken. Jarig Amsterdam bood gisteren een zestigtal kleu ters, die op 27 oktober jarig zijn (de echte verjaardag van Amsterdam) een picnic); aan. Er waren ballons, pan nekoeken en limonade, de zon scheen; kortom het werd een daverend feset. BELGRADO (DRA) Een grap die twee arbeiders van een landbouwcombinatie bij het Joegoslavische stadje Vin- kovci met twee collega's wil den uithalen heeft fatale ge volgen gehad. Zij boden hen een fles „wijn" aan waar volgens de grappenmakers echter spijsolie in zat. In werkelijkheid bevat te de fles een sterk vergif. Een v-an de slachtoffers is volgens het blad „Vjesnik", inmiddels overleden. De ande re man verkeert in levensge vaar. De beide „lolbroeken" zijn gearresteerd. IVan een onzer verslaggevers) BATH Op een opgespoten terreiutje tussen het Schelde- Rijnkanaal - Rilland en Batll zijn donderdagmiddag een veertigtal dode vogels gevon den. Bij de Deltadienst van Rijkswaterstaat, die bij de vondst betrokken is geweest, vermoedt men dat het hier om bolulisme gaat. Enkele vogeLs zijn ter bestudering overge bracht naar Rotterdam, de rest van de kadavers is ver brand. Overigens is er bij de dood eerder deze maand van vele tientallen vogels per dag in het Land van Suc-ftinge behal ve bolulisme kennelijk nog een andere nog niet beken de stof in het spel, zo is uit onderzoek gebleken. Een aan tal van de vogels uit Saei'tin- ge, die werden onderzocht, stierf een natuurlijke dood. Reden voor paniek geven de vondsten van dode vogels niet, zo vindt men bij de Delta dienst, Volksgezondheid wordt overigens wel steeds gewaar schuwd bij vondsten. Botulis- me, dat overigens sinds 1970 in -Zeeland voorkomt, maar zich dit jaar flink uitbreidde, komt de laatste tijd vooral veel voor op opgespoten ter reinen. waar water in ondiepe plassen staat. Zoals bekend wordt het gif vooral verspreid bij verwarming van het wa ter. (Van onze correspondent! GENT Precies acht da gen nadat hij door de Gentse rechtbank tot tien jaar op sluiting was veroordeeld, heett een gevangene onder bedreiging van een pistool gisteren geprobeerd te ont snappen uit de centrale ge vangenis in Gent. Daartoe heeft hij vijf uur lang politie en rijkswacht in alarmtoe stand gehouden met wat ach teraf bleek een alarmpistool te zijn. Dc politiediensten waren op alle mogelijkheden voor bereid en hadden de Gentse gevangenis helemaal omsin geld. Een speciale anti-ter- ï'pur brigade uit Brussel was ter plaatse terwijl een heli copter steeds boven de Gent se gevangenis cirkelde. Deze had als opdracht de gevange ne vanuit de lucht te volgen indien men zou moeten toe geven aan zijn eis: én een vrijgeleide én een auto te ge ven. De gevangene E. V. bijge naamd „De Spekkenmakro" üie veroordeeld is omdat hij zijn minderjarige echtgeno te, die amper 17 jaar is, tot ontucht zou hebben aange spoord. Zijn vrouw speelde hem het pistool toe tijdens hel bezoek om 13.00 uur gis termiddag. Beiden dwongen daarmee een cipier naar het bureau van de gevangenisdi recteur te gaan. Deze was evenwel niet aanwezig. De gevangene stelde toen de bo venvermelde eis die hij later afzwakte tot de vraag in een andere afdeling opgesloten te v oraen en verder bezoekfa- ciliteiten van zijn vrouw te krijgen. Uiteindelijk bestormde de speciale rijkswachtbrigade het lokaaltje. Ze gooiden er traangasgranaten in en slaag den er toen in de man ta overmeesteren. Deze poogde nog zelfmoord te plegen met een dolk, die hij zich in de buik stak. Hij werd naar het ziekenhuis overgebracht. De vrouw, was in hetzelfde pro ces vorige week vrijdag ver oordeeld tot een voorwaarde lijke gevangenisstraf en was pas gistermorgen uit de ge vangenis vrijgekomen. gry< (Vaii een onzer verslaggevers) ST.-NIKLAJMreL HULST In ruil voor IUS bochtafscnij ding in de Westerse be 1de bij Batll eist Nederland van Bel gië Scheldewater, dat voldoet aan strenge kwaliteitsnormen. België zal niet grote spoed zuiveringsinstallaties moeten gaan bouwen voor zowel huis houdelijk als industrieel afval water. liet Land van Saeftinge mag geen schade van de af snijdingswerkzaamheden on dervinden en België moet al les zeil betalen Dat is, zo meldt het in de omgeving van St.-Niklaas ver schijnende weekblad „De Voorpost, de inhoud van het officieel nog geheime tractaat, dat tussen Nederland en België over de bochtafsnij- ding is gesloten. De overeen komst moet nog door de volksvertegenwoordiging in beide landen worden goedge keurd. Over het tegelijkertijd afgesloten „Baalhoektractaat" weet het weekblad (nog) niets. Het weekblad De Voorpost zegt de complete tekst van het verdrag in handen te hebben gehad. Ten hoogste drie maan den na het inwerkingtreden van het tractaat zou een op te richten Schelde water-commis- sie een inventaris op moeten gaan maken van alle lozingen met een belasting van meer dan 10.000 inwonerseq.uivalen- (Van onze correspondent) GENT Belgische binnen schippers hebben vrijdagavond het Kanaal Gent-Terneuzen met hun schepen geblok keerd. Hierdoor verscherpen zij hun actie, die eigenlijk was komen lam te liggen, nadat hun Nederlandse collega's de toevoerwegen naar de haven van Gent hadden vrijgemaakt. De blokkade van de Belgische schippers op de binnenwateren had nog weinig stremming van liet zeevaartverkeer naar Gent en verder tot gevolg. Door deze actie nu ligt de haven van Gent, die gedurende één dag normaal heeft gefunc tioneerd, wederom volledig Stil. ten. De commissie moet de kwaliteit van het water verder voortdurend blijven controle ren. Teigen 1 januari 1987 moet het Scheldewater zo meldt volgens De Voorpost het tractaat, voldoen aan strenge kwaliteitsnormen. Die normen zouden uitvoerig in een reeks bijlagen zijn vervat. Tegen 1990 moet België voor 6,6 mil joen inwonersequivalenten aan zuiveringsinstallaties hebben gebouwd en deze optimaal be nutten. België zou er verder zorg voor moeten dragen, dat er vanaf 1-979 geen lozingen meer plaats hebben van indus trieel afvalwater zonder dat de schadelijke stoffen zijn verwijderd. Er zou verder een „zwarte lijst" overeengekomen zijn van acht produkten,die niet meer geloosd mogen wor den en een „grijze lijst" van negen reeksen van stoffen, waarvan de lozing zoveel mo gelijk moet worden tegenge gaan. De temperatuur van liet Scheldewater zou de natuurlij ke temperatuur aan de grens met niet meer dan drie graden Celeius mogen overschrij den. Nederland stelt volgens De Voorpost verder een aantal voorwaarden, die moeten wor den voldaan voor met de werkzaamheden voor de bocht afsnijding mag worden be gonnen. In de Antwerpse conglomeratie zou bijvoorbeeld dan al begonnen moeten zijn aan de bouw van een zuive ringsinstallatie voor een mil joen inwonersequivalenten. Tevens moet het Scheldewater dan al aan bepaalde normen voi doen. Aan nieuwe voorwaarden zou verder moeten worden voldaan vooraleer Nederland toestemming geeft de nieuwe vaargeul te gebruiken. Om alle geschillen over de uitvoering van het verdrag uit te vechen zou een scheidsrech terlijke commissie moeten worden samengesteld, met een voorzitter die niet afkomstig is uit een van de beide deelne mende landen. Elk land zou verder zelf de plannen opmaken, de onteige ningen uitvoeren (voor de op spuiting van overtollige grond) en de aanbesteding uit schrijven voor de werkzaam heden op eigen grondgebied. Wanneer later bagger werk zaamheden vereist zijn, zou Nederland opnieuw voorwaar den op kunnen leggen aan België. Dc Voorpost pleit in haar artikel voor een openbare dis cussie over het verdrag en kenschetst de inhoud ervan als een miliardendans

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 1