Jicqi' ^line en Annemiek hielden recreanten in „De Vogel" bezig Karei Pleunis ver dwijnt uit het doel Albert Peersman past ii strenge selectie toe INGESPREKMET. EX-VVSTEEN EN TERN Jacqueline Fruytier en Annemiek Menu GERDI PREGER DONDERDAG 28 AUGUSTUS 1975 HENGSTDIJK - Ze zochten eigenlijk werk om er hun vakantie van te kunnen betalen, maar dat is toch mooi alle maal anders uitgepakt. Vakantiewerk werd het echter wel. In de ruimste zin van het woord. Maar Jacqueline Fruytier uit Pauluspolder en Annemiek Menu uit Kloosterzande zijn als leden van het recreatieteam van het recreatiegebied „De Vogel" in Hengstdijk nooit zo rijk geworden, dat ze er van op vakantie konden gaan. Of 't ze veel kan schelen? „Welnee", verklaren ze allebei lachend, „toen we er het vorig jaar mee begonnen vonden we het zo leuk, dat we het dit jaar weer hebben gedaan". We zitten op een bloedhete augustus-dag (weet u nog wel, die warmte-uitputtingsslag, die velen van ons eindelijk deed in zien, waarom mensen in warme landen niet altijd even vlug en actief zijn) in de kantine van dé Vogel. Een leuke kantine, daar niet van. Maar m'n jurk plakt daarbinnen aan m'n rug en ik zie tot m'n stomme verbazing men sen in deze temperatuur vrijwil lig naar binnen gaan om er wat rond te hangen of met één van de apparaten te spelen. Jacqueline en Annemiek zijn net binnen komen waaien. Puf fend, hijgend en stralend. Hoe kan het ook anders, als je net allebei bent geslaagd voor je havo, 18 jaar bent en op 't punt staat naar de Pedagogische Academie te gaan. Jacqueline (donker haar, een paardestaart uit de jaren vijftig en ondeu gende groene ogen) gaat naar Breda en Annemiek (half-lang middelblond haar, tikje gere serveerder, lief gezicht) naar Etten-Leur. Tussen alle voorbe- bij betrokken zijn. Ze reiken kaarten uit, houden zich bezig met de puntentelling, kopen de prijzen, nemen geld in ont vangst, zitten in jury's en moe ten vooral gemoederen sussen, als de hitte van de strijd de oor delen van de medespelers wat minder objectief heeft gemaakt. „Tja, tact moet je wel heb ben", grinnikt Annemiek, „je moet veel opvangen en proberen alles in goede banen te leiden. ■m- reidende werkzaamheden door vinden ze toch nog tijd om va kantiegangers en al diegenen die er zinkin hebben, te helpen zich te vermaken met allerlei moge lijke en onmogelijke evenemen ten en spelletjes. Fietstochten, sport- en spelmiddagen, wan deltochten, viswedstrijden, auto-rally's, zang- en muzie- kwedstrijden, dansdemonstra- ties etc. Allemaal gebeurtenis sen waar Jacqueline en Anne miek, als leden van het in totaal uit ongeveer 30 mensen, be staande recratieteam, zijdelings Vooral als de meningen verschil len en deelnemers denken, dat ze verkeerd beoordeeld zijn. Dan valt het niet altijd mee om de vrede te bewaren en kun je van alles naar je hoofd geslingerd krijgen". „Maar we komen er al tijd wel weer uit hoor", zegt Jacqueline troostend, „hoewel dat met die knullen van zo'n jaar of 14 niet altijd even makkelijk is". De spelmiddagen vinden we het leukst, zegt Annemiek, ter wijl ze haar buurvrouw even aankijkt, die instemmend knikt, „dat is met kinderen van onge veer 5 a 6 jaar tot een jaar of 14. Dat is echt enig. Vooral de kin deren, die hier vaker komen kamperen, vinden het leuk als ze een bekende zien. Ze zijn ook vaak heel spontaan. We doen al lerlei spelletjes met ze. Estafette bijvoorbeeld, hardlopen, hinke len, met knikkers lopen en na tuurlijk ook veel balspelletjes. En als het slecht weer is gaan we naar binnen in de kantine en spelen Memory, Mens-erger- je-niet of iets dergelijks. Of we gaan sjoelen. Nee, die spelletjes bedenken we niet zelf. Die krij gen we op van Otto. Otto, de heer O.W.A. Vosveld, ambtenaar Jeugd- en Sportzaken in Honte- nisse", zeggen ze plechtig, „is onze leider en algemeen organi sator. Via hem zijn we ook hier terecht gekomen", leggen ze uit en vertellen dat Otto Vosveld eveneens hun volleybaltrainer is. Toen ze hem het vorig jaar vroegen of hij geen vakantie werk voor hen wist, verwees hij hen naar De Vogel. Nu komen ze voor het tweede jaar gemiddeld zo'n 3 maal per week assisteren bij de evenementen (a ƒ5,- per evenement), waar niet alleen de vaste kampeerders van harte welkom zijn, maar ook mensen uit de streek. De kaart- bingo- en dansavonden vallen buiten de bemoeienissen van het re creatieteam, omdat die worden georganiseerd door mensen uit de kantine. Het eigenlijke seizoen van Jacqueline en Annemiek begint meestal met de wandel-avond vierdaagse, die dit jaar op 10 juni viel, terwijl de autorally van 10 augustus zo'n beetje de afsluiting vormde. Toch nog een hele hap, want de meisjes heb ben zich voOjT dit werk opgege ven en willen dan ook zoveel mogelijk beschikbaar zijn. Vo rig jaar trad Jacqueline zelfs op als vervangster van Otto Vos veld en dit jaar kwam deze ver antwoordelijkheid op de schou ders van Annemiek terecht. Maar met vakanties wordt reke ning gehouden, want Annemiek heeft er een week Frankrijk op zitten en bij Jacqueline gloeit het bruin van de Italiaanse zon nog na op haar huid. Doen ze het volgend jaar weer mee? „Als het enigszins moge lijk is wel", zeggen ze allebei, „mkar je hebt best kans dat dit soort werk in de toekomst door beroepsmensen gedaan moet worden. Dit jaar hebben er al wat recratieleiders hier stage ge lopen". Dat is allemaal van later zorg. Voorlopig hebben de beide dames de handen vol met de voorbereidingen voor hun nieuwe meer zelfstandige leven „op kamers". „Ik moet nog gor dijnen maken", verzucht Anne miek. „En ik ben bezig met kus sens", zegt Jacqueline, „eerlijk, er komt nog hartstikke veel voor kijken". Gerdi Preger ST.-JANSTEEN - De 22- jarige Karei Pleunis uit St.- Jansteen die in de jaren '70 als doelman een grote voet balloopbaan tegemoet ging - van het Al-juniorenteam van VV STEEN stootte hij me teen door naar het eerste team van Zeeuwsch- Vlaanderen enigste tweede klasser Terneuzen zal de komende voetbalcompetitie '75-'76 die over enkele weken %.j j A: 'j - Er heerste vorige week donderdagmiddag weinig bedrijvigheid rond het tuinhok van de bekende Axelse dui- veniiefhebber Albert Peersman aan de Prins Hendrikstraat no, 50. Enerzijds leende het weer er zich ook niet voor, bij mijn aankomst regende het pijpestelen, anderzijds heeft Peersman niet zoveel duiven. Veertien jonge duiven en zeven koppels oude duiven, maar laatstgenoemde zitten opgeslo ten en vliegen dus helemaal niet uit. Dit komt niet omdat de duiven ziek zijn, maar gewoon door het feit dat hij vorig jaar is verhuisd. Overtesten lukte niet, dus zijn ze nog uitsluitend geschikt voor de kweek. Zeven koppels heeft Peersman nog overgehouden van zijn oude garde, de rest werd verkocht. Waf hijzelf heeft gehou den, zijn naar zijn mening de beste uit een kolonie, en ie dere melker kan dat weten, jarenlarig furore maakte, towel op de Fond als op de raidfond door zowel in Kring,- als in Provinciaal terband talrijke kopprijzen te winnen, met name een drietal doffers Peersman's duiven stammen a'len af van het ras van de Belgi- sctle kampioen Stichelhout, verkregen, via Jo Wentzler uit stoppeldijk en plaatsgenoot Jan e Visser. Met de duiven van dit as heeft hij in het verleden al vete successen behaald, op vrij- et iedere afstand. Onder an- "ere werd hij in 1966 de auto- nnaar in de Nationale over- vlucht vanuit Angoulème, ntopjaarvoor hem, waarin hij 2eIfde wedvlucht van het Wtaentrum ^as van Gent de "Prijs en verder in provin ciale wedvluchten enkele gou den horlogens won. Van dit ras zitten bij verschillende liefheb bers in en buiten Zeeuwsch- Vlaanderen, duiven, gekocht bij Peersman, die goed presteren. Geen spel dus dit jaar voor hem met de oude duiven, wel met de jonge, die het redelijk goed doen. Als bewijs daarvan de eerste prijs in de provinciale wedvlucht vanuit Dourdan' op 27 juli. Deze blauwe duivin, die '27 is vijf keer in wedvluchten ingezet en heeft ook vijfmaal een prijs gevlogen. De provinciale overwinning leverde hem be halve de hoofdprijs een fiets en de eerste koningspoule op. De duivin was ook in Kring Cen trum Zeeuwsch-Vlaanderen de snelste tegen 1628 mededingers: „Ik had in het provinciaal con cours vier duiven mee, maar al leen deze voor de hoofdprijs ge rekend, dat is het bewijs dat ik hem vol vertrouwen verachtte. Dat je persde eerste prijs vliegt is geluk. Toch had ik nog vroeger kunnen klokken als ik op mijn hok was geweest maar dat was niet het geval. Ik zat in huis en toen ik erheen liep, schrok de duivin en bleef daarna nog en kele minuten rondvliegen. Peersman heeft dus nog veer tien jonge duiven: „Ik heb er dit jaar niet meer gehad. Mijn eerste ronde jonge duiven heb ik ver kocht en heb er dus geen enkele verspeeld in de wedvluchten. Voor de Derby Tilburg vanuit Orleans gaan er vanavond zeven of acht in de mand, van enkele verwacht ik wej een redelijke prestatie. Maar mijn twee beste zet ik niet in deze wedvlucht. Die maak ik klaar voor Cha- teaurouy en verder Bourges". De jonge duiven worden door Peersman niet gespaard: „Die moeten bij'mij alle wedvluchten kunnen doen. Ik pas een hele strenge selectie toe. Duiven, die na een vlucht zwaar vermoeid thuiskomen worden niet gehou den. Uit zwakkelingen kun je geen goede duiven kweken". Peersman is zowat vijftig jaar melker. Hij bezat al duicen toen hij tien jaar oud was. Dat was toen in het buurtschap Stoppel dijk. Slechts een jaar of vier was hij zonder, toen hij in Rotterdam woonde. Terug in Zeeuwsch- Vlaanderen schafte hij er op nieuw aan en woont nu zo'n vij fentwintig jaar in Axel. Over het luchtprogramma is hij over het algemeen tevreden: „Toch zou ik wel meer een Dourdanvlucht willen hebben, ik ben eigenlijk geen „Quievraih-voorstander" van het provinciale spel, waar ik graag aan mee doe". Dat hij er op zicht ook de goede duiven weet uit te halen, bleek vorig jaar toen hij bij een andere liefhebber op bezoek was. Na wat praten nodigde deze hem uit voor een kijkje op de duivenhokken: „Ja", zei ik, „maar geef dan een mandje mee, dat zal ik er de tien beste uitha len. Het lukte me nog ook. Als je die tien mee zou nemen, dan zou ik mijn beste vliegers ineens kwijt zijn was zijn commen taar". Zichtbaar tevreden denkt Peersman terug aan wat hij noemt „mijn mooiste prestatie", geleverd door de eertijds be roemde '06. Een doffer uit het jaar 1967, die nu nog in het kweekhok zit. De vader daarvan is van 1960 en die heb ik ook nog. Dat is eigenlijk de stamvader van het gehele hok. Nu ik was toen met een kennis op vakantie in Duitsland. Mijn '06 was inge- korf d voor een wedvlucht vanuit Ruffec. Een ander had dat voor me gedaan op zijn verzoek en zou hem bij thuiskomst ook „klokken". Het was toen smoor- heet en er stond een noord oosten wind. Ik zeg tegen mijn vriend die duif zou best wel eens de eerste prijs kunnen vliegen met dit zware weer. Toen ik later thuiskwam hoorde ik dat inder daad de eerste prijs had gewon nen met een voorsprong van twintig minuten. CEES DE ZEEUW van start gaat, niet meer on der de lat te vinden zijn. Ka- rel Pleunis in die jaren gere kend tot Zeelands beste jeugddoelman, buiten VV Terneuzen toonden ook tal van Belgische verenigingen interesse voor het grote ta lent van VV STEEN, wil het nu als onderwijzer wat rusti ger aan gaan doen. Hij zegt: „Voetballen was en is voor mij nog altijd een hobby. Dat wil zeggen dat ik er plezier in moet hebben, en zou gauw als dat verdwenen is hoeft het voor mij niet meer. De spel vreugde, vooral bij de ama teurs moet prevaleren. Vorig jaar was er dat voor mij bij VV Terneuzen niet meer bij". Voor hem reden genoeg om er een punt achter te zetten. Dat houdt echter niet in voor goed. Karei Pleunis: „Als ze in Terneuzen met keepers problemen komen te zitten ben ik altijd nog bereid ze de helpende hand toe te steken. Karei Pleunis begon zijn voetballoopbaan als pupil bij de voetbalvereniging STEEN, waar hij reeds al op vrij jonge leeftijd zich onder de lat in de kijker speelde. Op 16-jarige leeftijd debuteerde hij in het eerste team van de A-junioren van VV STEEN. Dat was geen verrassing, want ook af in B-junioren maakte hij al deel uit van de Zeeuwse juniorenselec tie. Karei Pleunis maakte naam, 'in die tijd groeide hij in elke wedstrijd naar een grote hoogte. Met de Zeeuwse selectie speelde Karei Pleunis verschillende wedstrijden tegen andere selec ties. Daarover zegt hij: „Het verblijf in Zeist met de Zeeuwse selectie is voor mij altijd een mooie herinnering geweest". Onder leiding van bekende na men zoals Ron Groenewoud (nu manager van FC Groningen), Siem Plooyer en George Kessler werd de Zeeuwse selectie on derhanden genomen. Dat alles vond plaats in de jaren '70-'72, een periode waarin Karei Pleu nis het AI-juniorendoel van VV Steen verdedigde. 'Het bleef niet alleen bij de Al-junioren, de toen werkende STEEN-trainer Van Eek zat niet met de handen in het haar toen doelman Frans d'Hooghe geblesseerd raakte. Karei Pleunis nam zijn plaats onder de lat in, en liet een grote indruk achter. Verschillende Be lgische verenigingen kwamen als „gieren op hun prooi" af, maar het grote jeugdtalent bleef waar hij was. Ook toen hij tegen het einde van de competitie '71- '72 moeilijkheden kreeg met het toenmalige bestuur van VV STEEN. Dat betekende echter wel dat hij er bij VV STEEN een punt achter zette, maar zich niet voor enkele Belgische franks aan een clubje over de grens liet verkopen. Pleunis: „In het r- leden zijn daar al voorbeelden genoeg van geweest. „Voor Ka- rel Pleunis brak er toen een voetballoze competitie - '72-'73 aan, waarin hij zijn conditie op peil hield door het veelvuldig beoefenen van de volleybal- sport. In die jaren.studerend aan de havo in Terneuzen kwam hij in contact met tal van spelers die bij de VV Terneuzen speelden. Voor hun, maar ook voor het be stuur van VV Terneuzen was Karei Pleunis geen onbekende meer. Toen de voetbalvereni ging Terneuzen aan het einde van de competitie '72-'73 zijn doelman Rob Grübben naar het Belgische Boom zag vertrekken, toonde men bijzonder veel be langstelling voor hem. Terecht, in hem zag men voor Grübben een waardige opvolger. VV Terneuzen-trainer Cas Hu bregtse had hem bij VV STEEN al verschillende keren aan het werk gezien, en wist bijzonder goed wat hij nu onder de lat kreeg. Een handicap zou mis schien kunnen zijn dat Karei Pleunis een jaartje had stil gele gen. Zelf zegt hij daarover: „Cas Hubregtse is voor mij een goede en vooral grote trainer geweest, en heeft me er bijzonder snel bo venop gebracht. Wat die man aan oefenstof heeft, heeft op mij een geweldige indruk achter ge laten. Het was alleen jammer dab hij aan het einde van de competitie '73-'74 naar Feye- noord vertrok. Voor mij is het een trainer cue net met zijn ca- Eaciteiten nog heel ver kan rengen". Zijn eerste competitie bij Terneuzen werd voor Karei Pleunis meteen een groot succes. In de slotfase daarvan kwam Terneuzen net een punt tekort om voor promotie naar de eerste klasse in aanmerking te komen. Een gevoelig verlies voor Ter neuzen was echter wel toen aan het einde van de competitie Ri- nus Polderman naar Willem II vertrok. Pleunus: „De aanval bij Terneuzen was volledig afge stemd op Polderman, en dat was de competitie daarop volgend duidelijk merkbaar". Roel Kattouw kwam als op volger voor Cas Hubregtse, en zonder Polderman in de aanval stond Terneuzen een moeilijk seizoen te wachten. Dat kwam ook duidelijk naar voren. Pleu nis: „Het maken van doelpunten was nu een erg moeilijke zaak We verloren dan ook talloze wedstrijden met een klein ver schil, alhoewel we toch vaak het beste van het spel hadden". Karei Pleunis wist nu echter wel wat tweede klasse voetbal betekende, en liep er o.a. een neusbeenbreuk op. „Als keeper neem je bepaalde risico's, en daarvoor wordt je door de scheidsrechters onvoldoende beschermd. Ik ben nu onderwij zer en wil die taak naar behoren uitvoeren. Gezien de risico's als doelman heb ik er een punt ach ter gezet". Het komende seizoen heeft oud-speler Hanne van der Hoofdt Terneuzen onder zijn hoede. Pleunis: „Voor mij is Hanne van der Hoofdt een grote voetballer, maar als trainer niet de juiste man op de juiste plaats. Een trainer van een tweede klas ser moet wel over de benodigde papieren beschikken". Ondanks dat Karei Pleunis de actieve voetbalsport vaarwel heeft ge zegd, blijft hij er toch nog nauw bij betrokken. Pleunis: „Tijdens mijn studie voor onderwijzer aan de pedagogische akademie in Oudenbosch heb ik tevens de cursus gevolgd voor jeugdsport- 1 eider en het ABO-diploma". Met die papieren op zak is Karei Pleunis opnieuw bij VV STEEN gaan werken. Pleunis: „De KNVB moest de verenigingen verplicht stellen om hun jeugd leiders zeker de cursus Alge mene Basis Opleiding te laten volgen. ER lopen teveel mensen rond die onvoldoende inzicht hebben op het gebied van jeugd- leiding". De voetbalvereniging STEEN mag zich gelukkig prijzen zo ie mand in hun midden te hebben. Buiten dat heeft Karei Pleunis ook het scheidsrechters-shirt aangetrokken, de voetbalsport is voor hem uiteindelijk ook niet onbekend meer. Verder heeft hij bij VV STEEN ook de keeper straining op zich genomen. Na enkele jaren heeft Karei Pleunis dus opnieuw het oude nest weer opgezocht, waar hij het momen teel helemaal naar zijn zin heeft. Echter niet als doelman, al telt Frans d'Hooghe - de huidige STEEN-doelman al de nodige jaartjes. De STEEN-aanhang hoopt Karei Pleunis nog eens onder de lat te zien. Zijn nog maar 22-jarige leeftijd is zeker geen obstakel. In STEEN weet men heel goed, dat men met Ka- rel Pleunis onder de lat zonder meer een klasse doelman heeft. PIET DE Mflyyj

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 9