MATIE VSEN ÏTING [AP MOET VOOR IRBEHOIID „24 uur van Oostburg" hangt aan zijden draad Dr. C. Boertien installeert commissie zuiveringsbeheer Gent blijft knutselen aan gotisch stadhuis grenslancf 'contact Problemen rond veiligheid en monumentenzorg Ontzegging en boete voor veroorzaken dodelijk ongeval stad streek iging bewaken Rijkswaterstaat wil ander parkoers vanwege verkeersstrubbelingen Zaamslag Verdachte van aanranding in vrijheid gesteld Doodsteek Contact Staatssecretaris bedolven onder brieven uit Zelzate Nieuwenhuijzen op kop in klassement PKK KABEL-TV VOOR ZELZATE Voorbeeld Verloren Verbod mmm DONDERDAG 28 AUGUSTUS 1975 gen, wanneer de gisteravn-j aanwezigen inderdaad ali maal uit liet faaie-inspra fc hout gesneden zijn, heeft hl al heel wat kandidaten klaaf voor zijn organisatie van iü gespeelde ménse, aje meenteraad en proving straks bij hun handelinEt, op de vingers moeten |a ken. De aanwezigen bleken opvallend met elkaar een Reden waarom voorzin! Van D-uysse slechts moeite enige discussie ova milieu of landinrichting ontketenen. Hele kami> (onder meer de boeren) 0n| braken daarvoor overiget ook. Pas toen het over indu* trialisatie ging en werkgele, genheid kwamen de tongei los. De wijze mannen (land! bouwvoorlichter Th. Hiel ni. mens het ministerie, voora ter F. de Vos van de Kara, van Koophandel, directeur Roelands van de central dienst en directeur L. tile brock van het Gewestelli Arbeidsbureau, aangevi met de bekende leden vq het reizend forum) mm toch nog met gegevens ovi de brug komen van de Die gegevens waren niet i tijd voorhanden. De het Roelands deelde mee al tijdje op de gevolgen een eventueel Baalhoek naai aan het studeren te l. in een commissie van Rijki waterstaat. De resultaten vai die studie hoefden, zo hij. pas bekend te zijn als de| beslissing over het kanaal i is genomen. De vaste woordJ voerders uit de zaal blekeJ dat zeer vreemd te vindij Inspraakleider Van Leuvei ook. „Het is een wat merkJ waardige zaak, dat het par-| Iement straks toestemmin moet geven aan België v(K het graven van een kanai hier in Z.Vlaanderen, tern er van de gevolgen niets l kend is." zo zei hij. leg van de weg Terholi St.-Anna volgens het kendgemaakte trace, nooj' kelijk is. Men vindt hand ving van de bestaande ra m«t aanleg van een pa™ weg voor het langzame keer, beveiliging door s r lichten en verlegging van weg om Zaamslag heen Volgens de groep vanuit de streek sterke i uitgeoefend worden^ om trokken te raken bij bet leid ten aanzien van <te dustriële ontwikkeling Belgisch grondgebied bij de grens. Opstellen een rampenplan samen de betrokken instaktie België vindt men dnng noodzakelijk. De luchtt reiniging zou verder moeten worden be Fluoridering van het water wijst de groep ai. verder muzikaal als al gemeld hebben navalsvereniging en ae liers van Kloosterzan een keur aan nog ar. j tracties gezorgd tijden- misteesten. Hengelen Uf -^OntsP1 vereniging „Sport .rijn ning' te Zaamslag cjubvrd Westerschelde eenn belabl strijd zeehengelen. d stelling was matlf Na vangsten waren Se,. ~get loop werden in care yrf pen van Zeeland .^JJ aari ae winnaars u ®,oor h uitslag van deze 5 clubkampioenschap tellende wedstrijd volgt 1. C. M.' zen met ^4®_1>un.1,7én 1"!' Bruijne uit Terneug» J. de Bruijne uit ap (Van onze correspondent) MIDDELBURG - De 29- jarige Turk A.L. uit Sas van Gent slaakte woensdagmorgen een zucht van verlichting toen hij de uitspraak van de Middel burgse rechtbank vernam. In plaats van de verwachte dood straf (in zijn land niet ongebrui kelijk) hoorde hij dat hij onmid dellijk in vrijheid zou worden gesteld. De man zou in de nacht van 29 op 30 juni jongstleden een 18-jarige meisje uit Axel met geweld mee hebben geno men naar zijn woning, waarbij hij haar verkracht zou hebben. De officier van justitie eiste twaalf dagen geleden een ge vangenisstraf van acht maanden onvoorwaardelijk. De recht- j bank vond deze straf te hoog. Vooral ook omdat het meisje aanvankelijk niet eens aangifte heeft gedaan van de verkrach ting. De politie kwam er eigen lijk pas achter nadat er een on derzoek was ingesteld naar een steekpartij tussen Turken en woonwagenbewoners. De Turk zeli heeft overigens steeds vast gehouden aan zijn eerste verkla ring, dat het meisje uit eigen I vrije wil met hem mee naar huis was gegaan. Toen net drama zich afspeelde I lag de echtgenote van L. al en- kele weken in het ziekenhuis. Bovendien kende het meisje de familie L. heel goed, omdat ze verloofd is geweest met een broer van L. Deze broer is enige weken geleden voor mede- pleging van de ontvoering ver oordeeld tot enkele weken ge vangenisstraf. Het meisje, dat tijdens de zitting kwam verkla ren dat ze wel degelijk tegen haar wil was misbruikt door L. heeft overigens wel een bezoek gebracht aan de aanrander in het Huis van Bewaring in Arn hem, zij het dan in gezelschap van de inmiddels weer genezen echtgenote van de Turk. De rechtbank heeft bij de uit spraak ook rekening gehouden met het feit dat een gevangenis- strai voor een Turk, zo zwaar valt omdat hij in zo'n gevange- r- s in volledig isolement ver keert, Horuitzichten voor vrijdag w zaterdag opgesteld door het KNMI op woensdag om 18 uur. Eerst zonnig, later meer be volking en minder warm. Weersvooruitzichten in cijfers gemiddeld over Nederland Voor vrijdag: aantal uren zon: 'tot 14; min, temp.: omstreeks §rmax. temp.omstreeks 2 5 8t- Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog et- Baal; 80 procent. Voor zaterdag: aantal uren j® 1 tot 10; min. temp.: om streeks 14 gr., max. temp.: om streeks 22 gr. Kans op een droge Periode van minstens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel "toog etmaal: 70 procent. ten AAG - De waterhoog ten woensdagmorgen, mee- ji door Rijkswaterstaat Us lanz 467 Plus 3, Rhein- 378 min 11, Plittersdorf p, r/"l!rl 34, Maxau 665 plus 46, kei^1?en 179 min 5> Mann- 549 plus 30, Steinbach 131 «msdz ?inz 447 Plus 30- Bin- "494 plUs 30i Kaub 374 lus Ï2«n!ler 335 min 17, Koblenz Mus21, Keulen 3Ö8 plus 55, id T 126 Plus 39, Lobith San P Pannerdense kop 13 P'ns 18, Nijmegen 801 plus U' sselkop 886 plus 9, Eefde Bin 4 V onv" Deventer 276 44 aterveer-Spooldersluis BJÏ" Memsin 5436 min 8> lüOT n 3840 P!us 25, Belfeld .Jij., ,00"v'\ Grave beneden de L was 494 plUs 2. ""gen nn 7rijdag 29 aug"stus Ransw Zoom 7-« en 20.06 W, 711 en 19.24 VlEfn 6.42 en 18.56 WeJR"n 6.09 en 18.25 nge 7.45 en 19.57. (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG - De „24 Uur van Oostburg", het zo succes volle wielerfestijn dat afgelopen twee jaar duizenden bezoe kers naar Oostburg heeft getrokken, hangt aan een zijden draadje. In een brief aan de winkeliersvereniging Oostburg laat rijkswaterstaat weten dat door dit wielerspektakel zulke verkeersstrubbelingen ontstonden op rijksweg 57, dat die uit verkeerstechnisch oogpunt op een rijksweg ontoe laatbaar en ongewenst worden geacht. „Indien er bij u plannen be staan ook het volgend jaar weer een dergelijk wielerfestijn te or ganiseren, geef ik u in ernstige overweging uit te zien naar een andere route hiervoor", zo laat het hoofd van de kring dienst Breskens van rijkswaterstaat de winkeliers weten. Zoals bekend loopt het par koers van de „24 Uur van Oost burg gedeeltelijk over de rijks weg, namelijk Burchtstraat en een stukje Nieuwstraat. Tijdens de koers is maar een weghelft voor het verkeer beschikbaar. „De verkeersdrukte op de rijksweg was dermate groot dat een vlotte en verantwoorde doorstroming hiervan met be hulp van stoplichten niet moge lijk bleek. Door de rijkspolitie moest overdag nagenoeg con stant worden ingegrepen om S-ote filevorming te voorkomen, ok omleidingsroutes waren niet of niet duidelijk zichtbaar aangegeven", zo staat in de brief te lezen. In een eerste reactie zegt win keliersvoorzitter J. Bogaert er weinig voor te voelen een ander parkoers te kiezen. Dat zou dan moeten lopen vanaf Markt, via Ledelplein, Callenfelsstraat, van Houtestraat, Langeweg weer naar de Markt. Het zou de doodsteek van de 24 uur kunnen zijn, want het huidige parkoers is zeer centraal en gezellig gele gen. Bovendien is het alterna tieve parkoers met zijn smalle bochten te gevaarlijk", zo stelde de heer Bogaert. Ten aanzien van de omleidingsborden merkt hij op, dat die zijns inziens groot en duidelijk genoeg waren. „Wij hebben meubelplaten met koeien van letters gebruikt", zo zegt hij. Vanuit het bestuur van de winkeliersvereniging wordt voorts opgemerkt dat de rijks weg in Oostburg onlangs enkele maanden opgebroken is ge weest. „En zou voor 24 uur dan geen beslag op een stukje van de weg gelegd mogen worden?, zo vroeg men zich af. Gevreesd wordt dat een ander parkoers de wielerkoers minder aantrekke lijk zal maken. „Een slecht jaar, en wij krijgen het niet meer op gebouwd. Het ging nu juist zo lekker", aldus de winkeliersver eniging. tie van gedachten te wisselen. „Hoewel het gemeentebestuur over de rijksweg niets te zeggen heeft, is ons al gebleken dat het college achter onze wens ten aanzien van het parkoers staat", aldus de heer Bogaert. „Hope lijk heeft ook rijkswaterstaat een open oog voor de aantrekke lijkheid van het huidige par koers. Het evenement is toch ei genlijk in deze vortn niet meer uit Óostburg weg te denken". Zo spoedig mogelijk zal con tact met rijkswaterstaat worden opgenomen om over deze kwes- --■j (Van een onzer verslaggevers) ZELZATE - De Belgische staatssecretaris van ruimtelijke ordening krijgt sinds een maand elke dag een extra pakket post op zijn bureau. Dat is het gevolg van een actie van het Geweste lijk Comité Leefmilieu in Zelza te. Dit comité wil dat het huidige voorontwerp gewestplan voor Zelzate en omgeving in zijn ge heel gehandhaafd blijft. Van daar dat woordvoerders van het comité erbij de bevolking op aangedrongen hebben om dage lijks felicitatie- en bedankbrief jes naar het betrokken ministe rie in Brussel te sturen. Het gaat het comité vooral om de bufferzone tussen de woon kern Zelzate en het staalconcern Sidmar. De gemeente Zelzate wil dit terrein als industriege bied gaan exploiteren, terwijl het Gewestplan de zone als groen bestemd heeft. Ook de in dustriezone in de Karnemelk spolder wil het comité houden zoals het Gewestplan bedoelt. De gemeente Zelzate wil dit stuk industriegrond met de helft uit breiden. Het voor-ontwerp Ge westplan is door de actievoer ende Zelzatenaren gunstig ont vangen. Dat de gemeente Zelzate er duidelijk anders over denkt bleek onlangs uit de reactie van burgemeester L. Danschutter: „Dit plan is niet door Ruimte lijke Ordening opgesteld, maar door het Gewestelijk Comité Leefmilieu zelf. Dat kent de weg op het ministerie goed". Bij het comité zelf was die uit spraak reden om eens meewarig te lachen. Het commentaar van een woordvoerder: „Kunnen we een betere pluim op onze hoed krijgen dan een dergelijke onge nuanceerde ophemeling van onze inspanningen". (Van onze correspondent) MIDDELBURG De recht bank in Middelburg heeft mevr. A.S. uit Waarde veroordeeld tot f 606 boete en acht maanden ontzegging uit de rijbevoegd heid. Op 4 maart dit jaar veroor zaakte mevrouw S. bij Kapelle, bij de afslag naar Schore, een verkeersongeluk, waarbij een mevrouw, inzitster van de aan gereden auto, om het leven kwam. Mevr. S. stond voorgesorteerd om links af te slaan, en waar schijnlijk door de regen heeft zij de haar tegemoet komende auto niet gezien. „CARMEN" (V. Ashurst Peter) van J. Murre uit Terneuzen be haalde tijdens de New- Forestponykeuringen te Se- rooskerke voor haar eigenaar een tweede premie in de rubriek 6-10-jarige merries zonder veu len, grote maat. (van onze correspondent) ZAAMSLAG - Na de Nacht van Zaamslag de derde kaart- leesrit die meetelde voor het Provinciaal Kaartlees Kampi oenschap (PKK) heeft het echt paar Nieuwenhuijzen uit Kruin- ingen nog de leiding in dit voor lopig klassement. De Hulsterse equipe be staande uit de heren Hendrikse en Voerman staat er echter rela tief beter voor, daar dit team tot nu toe slechts twee ritten heeft gereden. Voor dit PKK zijn in totaal zes ritten te rijden, waar van de vier beste resultaten mee tellen voor het bepalen van het eindklassement. De stand na drie ritten is als volgt: klasse bestuurders: 1. J. van Nieuwenhuijzen uit Kruiningen met 62 punten; 2. D. Hendrikse uit Hulst 54; 3. M. LJsebaert uit Terneuzen 51; 4. F. der Weduwe uit Hulst 50; 5. C. Solk uit Vlissingen 31 pun ten. Klasse navigators: 1. me vrouw Van Nieuwenhuijzen uit Kruiningen 62 punten; 2. E. Voerman uit Hulst 54; 3. H. Haselager uit Koewacht 5 f 4. W. Bolssens uit Clinge 50; 5. E. Kupers uit Vlissingen met 31 punten. (Van onze correspondent) MIDDELBURG - In het Pro vinciehuis te Middelburg heeft de commissaris der koningin, dr. C. Boertien, woensdagmorgen de adviescommissie zuiverings- beheer geïnstalleerd. Deze vaste commissie van advies en bij stand aan G.S. is door Provin ciale Staten van Zeeland inge steld, op grond van de wet Ver- ontreininging Oppervlaktewa ter. Volgens de provinciale ver ordening over de verontreini ging van het oppervlaktewater heeft de commissie tot taak het al dan niet op verzoek uitbren gen van adviezen aan G.S. over de uitvoering van genoemde wet, de op grond van die wet uit gevaardigde algemene maatre gelen van bestuur, en de desbe treffende provinciale verorde ningen. De commissie kan, na toe stemming van G.S. ook deskun digen uitnodigen haar vergader ingen bij te wonen (met advise rende stem). In zijn installatietoespraak wees de commissaris er onder andere op, dat de omschrijving van de taak van de commissie aan de ene kant summier is, maar aan de andere kant zo ruim, dat ook van de zijde van de commissie op het nog maar ge deeltelijk ontgonnen terrein van de bestrijding van de waterver ontreiniging in Zeeland, eigen initiatieven worden verwacht. De provinciale verordening schrijft overigens voor, dat in bepaalde gevallen het advies van de commissie moet worden ingewonnen. Dit geldt b.v. voor de door G.S. gegeven richtlijnen inzake de hoedanigheid van het water, de door de waterschap pen op te stellen bestrijdings- plannen voor de waterveron treiniging en dergelijke. De heer Boertien verklaarde dat in de toekomst zal moeten blijken wat allemaal - ook in Zeeland - no dig zal zijn om weer tot gezond oppervlaktewater te komen. Hij sprak de hoop uit dat de advie scommissie daarbij een stimu lans zou zijn voor het provinci aal bestuur. In zijn antwoordtoesspraak herinnerde de voorzitter van de commissie, gedeputeerde J. F. G. Schlingemann, aan enkele pro blemen, die er in Zeeland be staan bij de bestrijding van de waterverontreiniging, met name in de financiële sfeer. Deze pro blemen houden ten nauwste verband met het feit dat de pro vincie dun bevolkt is, en des zo mers grote massa's recreanten op bezoek krijgt, als gevolg waarvan de bevolking tijdelijk verveelvoudigt. Daarop moeten de zuiveringsinstallaties wor den afgestemd, hetgeen zeer hoge extra kosten met zich mee brengt. De waterschappen zijn nu ongeveer acht maanden in werkelijkheid bezig aan de op en uitbouw van het voor de zui vering van het afvalwater nood zakelijke apparaat. In dit ver band wees de heer Schlinge mann er op, dat per 1 oktober aanstaande de directeur van de technologische dienst van de waterschappen in functie zal treden. In de commissie hebben, naast de voorzitter, zitting: J. van den Bos, lid G.S. vice- voorzitter; ir. K.C. Zijlstra, rijksinstituut zuivering afval water; dr. A. Adriaanse, inspec tie volksgezondheid en milieu Zeeland; ir. L. Eelkema, landin richting Zeeland; ir. J. Zuur deeg, Rijkswaterstaat Zeeland; ir. H. G. J. Oudelaar, ministerie Landbouw en Visserijdr. G. H. Vonkeman, stichting natuur en milieu; W. Goeman, geweste lijke raad voor Zeeland van het Landbouwschap; dr. ir. J. Nij- man, Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Midden- en Noord-Zeeland; drs. W. J. Kerckhaert, idem voor Zeeuwsch-VlaanderenA. Schipper, en J. D. de Kam, ver eniging van Nederlandse ge meenten, afdeling Zeeland; A. M. Geluk, en J. B. Becu, Zeeuwse waterschapsbond; ir. R. M. Th. Adriaansens, provinciale plano logische dienst voor Zeeland; ir. W. de Beijl, Provinciale Water staat in Zeeland; mr. J. Kosters, J. C. de Pagter, (lid-secretaris) en G. Beckers, (adjunct secretaris), provinciale griffie. Zal vier eeuwen nadat de eerste steen werd gelegd het Gentse stadhuis dan eindelijk toch zo in de details worden afgewerkt als de beroemde bouwmeesters De Waghema- kers en Keldermans dat aan het einde van de vijftiende eeuw hadden bedoeld? Het lijkt erop. Men wil inderdaad de gotische gevel restaureren en dan meteen de vele lege nis sen vullen, waarin beelden moeten komen van beroemde figuren uit de Vlaamse ge schiedenis. Het komt er eindelijk dan toch van. Vanwege de poli tieke beroeringen in de zes tiende eeuw is men er nooit toe gekomen om het Gentse stad huis te bouwen volgens de oor spronkelijke plannen. Het Op drie wijken na kan de gemeente Zelzate tegen het einde van 1975 aansluiten op de kabeltelevisie. De wijken de Akker en Callemansputte ko men nog niet aan de beurt, omdat zij te afgelegen liggen. Een derde wijk, Vogelzang, beschikt reeds over een cen traal antenne-systeem en de wijk moet eerst volledig zijn uitgebouwd. Bij de oprichting van TV- Oost werd een prognose ge maakt dat vijf jaar na de inge bruikstelling van het kabelnet dertig procent van de op het elektriciteitsnet aangeslote nen, op het kabelnet gebruik zouden maken. Nu, nog maar een paar jaar na de start, blijkt dit 47 procent te zijn. Als oor zaak wordt voor deze gunstige ontwikkeling aangewezen de dichtbebouwde woonkernen van de vroege aanleg van het net. Zelzate was voorrangs gemeente naast Eeklo, Loke ren, Wetteren en Hamme. Bij de oprichting in 1972 werd er begonnen met een ka pitaal van 174 miljoen Belgi sche franken, waarvan EBES en de aangesloten gemeenten, ieder de helft voor hun reke ning namen. Tijdens de laatst gehouden raadsvergadering te Zelzate, moest er over een ka pitaalsverdubbeling van TV- Oost worden gestemd. De to tale som wordt nu op 360 mil joen franken gebracht. Zelzate moet nu 3,5 miljoen méér beta len. De oorzaken van deze ka pitaalsverhoging zijn de infla tie en de snelle stijging van prijzen en lonen. Het verlies van 32 miljoen franken dat de teledistribu- tiemaatschappij het vorige jaar leed, wordt gezien als een teken van de grote en onver wacht snelle uitbreiding, die aanvankelijk wel gepaard gaat met hogere kosten en eerst in de toekomst hun winsten zul len afwerpen. Daarom verzet ten de afgevaardigden van de gemeenten zich tegen een voorstel van EBES om het ab onnementsgeld van 1.800 franken te verhogen tot 2.300 franken. Een verhoging tot twee duizend franken vonden zij voldoende. stadhuis vertoont dan ook ver schillende bouwstijlen. In 1538 moest het bouwen worden stopgezet. Een belang rijk detail van de gotische ge vel bleef onafgewerkt. Meer dan vijftig nissen, waarin af beeldingen van merkwaardige tijdgenoten moesten komen, bleven leeg. In sommige nissen werden in het begin van deze eeuw toch nog beelden ge plaatst, al gebeurde dat met zonder de nodige strubbelin gen en zonder veel tijdverlies. De meeste nissen staan ech ter nu nog leeg. In Gent hoopt men dat het niet te lang meer zal duren voordat de gevel nu compleet is. Merkwaardig is dat het stadhuis van Middel burg, de Zeeuwse hoofdstad, een belangrijke rol heeft ge speeld toen een zeventig jaar geleden nieuwe beelden moes ten worden geplaatst. Het stadhuis van Middel burg is ook gebouwd naar de plannen van de beide bouw meesters. Hier werd het werk, inclusief de details en dus ook de beelden, wel afgemaakt. Toen aan het begin van deze eeuw de Gentse autoriteiten het niet met elkaar eens waren - welke stijl bij het vervaardi gen van de nieuwe beelden moest worden gehanteerd, ging de hele gemeenteraad samen met een speciaal voor dit karwei in het leven geroe pen commissie en enkele kun stenaars het stadhuis in Mid delburg bekijken. In het Mid delburgse stadhuis bevinden zich 25 beelden, die werden gemaakt rond 1514 door de Mechelse beeldhouwer Ywijsn. Zij hadden aanvanke lijk niet de kleur, die ze nu hebben. Ze waren gemaakt in de kleuren van de kleder dracht van die tijd. Het had echter nogal wat voeten in de aarde voordat opdracht kon worden gegeven om de nieuwe beelden voor het Gentse stadhuis te gaan ma ken. Het bleek dat niemand van de Gentse kunstenaars bekwaam was om een ontwerp te maken voor een beeld, dat strookte met de lichte toon van het stacjhuis. Uiteindelijk werd er in Brussel een beeldhouwer ge vonden, die in staat bleek net zulke elegante beelden te ma ken als die van het Middel burgse stadhuis. Hij mocht de tekeningen maken voor alle 56 beelden, die er moesten ko men. Door tijdsomstandighe den door gebrek aan geld stonden er in 1908 nog maar negentien beelden op hun plaats. 37 nissen bleven leeg staan. Voornamelijk door het geldgebrek werd met werken gestopt. Naderhand bleek dat de tekeningen van de beelden, die nog niet waren gemaakt, verloren waren gegaan. Het stadsbestuur van Gent staat nu voor de moeilijke taak om weer een kunstenaar te vinden, die aanvaardbare ontwerpen kan maken. Mis schien komt men nu weer eens naar Middelburg kijken hoe het er daar uitziet. In elk geval hoopt men dat het nu geen vijf tien jaar zal duren zoals in de vorige eeuw om de juiste man te vinden. Toch is het Gentse stadhuis er de laatste tijd beslist op vooruit gegaan. Met een fikse schoonmaakbeurt is wonderen verricht. Het patina van de tijd is er zover afgewassen dat de gevels haast weer wit zijn ge worden. Door die schoon heidsbehandeling heeft men ook een beter inzicht gekregen in het restauratiewerk, dat nog moet gebeuren. En met dat res taureren denkt men volgend jaar te kunnen beginnen. r® Wat er gaat gebeuren met vier merkwaardige zeven tiende eeuwse gevels in de Serpentstraat te Gent is nog de vraag. In de Ser pentstraat, een eng straatje dat de historische verbin ding vormt tussen de vrij dagmarkt en het stadhuis en dat vroeger bekend stond om zijn kledingza ken, staan die vier gevels echter op instorten. Enkele maanden geleden kwamen er al stenen naar be neden. Uit veiligheidsoverwe gingen werd het straatje voor alle gemotoriseerd verkeer ge sloten, een situatie, die maar tijdelijk kon duren. Een on derzoek, verricht door des kundigen van het Gentse stadsbestuur leverde de we tenschap op dat die panden al leen maar tegen betaling van veel geld gerestaureerd kun nen worden. Overheidssubsi die daarvoor kon men niet krijgen omdat de gevels niet waren opgenomen m de lijst van merkwaardige gebouwen. Voor de eigenaar was er nog deze moeilijkheid: als er door het vallen van stenen ongeluk ken zouden gebeuren, dan zou hij daarvoor aansprakelijk zijn. Vandaar dat ook werd be sloten om de vier panden af te breken. Een dag voordat daarmee begonnen zou worden kwam echter van het ministerie van nederlandse Cultuur het ver bod tot afbraak. De aandacht van dit ministerie was via kranteberichten op deze pan den gevestigd en plotseling herinnerde men zich dat al een jaar of tien een dossier „in be handeling" was om de gevels te „klasseren", waardoor bij restauratie subsidie gegeven zou kunnen worden. Via een spoedprocedure, die niet helemaal verliep zoals men dat in België gewend is, werden de plannen geklas seerd. Wat al was ingestort werd daarbij buiten beschou wing gelaten. Het wachten is nu op de vol gende stap van het ministerie van Nederlandse Cultuur. Dat moet dan het toekennen zijn van een bijdrage in de restau ratiekosten. Die bijdrage van de overheid kan oplopen tot 95 procent. En de beslissing van het rijk moet wel snel komen. De eigenaar van de panden hierover. „Wanneer niet spoe dig met het werk wordt be gonnen dan hoeft het niet meer. Voor de winter stort de zaak dan toch in elkaar. Je kunt nu al de stenen uit de mu ren nemen. De mortel is zand geworden. En het dak is zo lek als een zeef. Niemand durft er nog op te gaan om het dicht te maken".

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 3