Benzine cent duurder DIT WORDT DUURDER Vandaag Drs De Jong volgt Veerman op Regering wil weer praten: schippers beëindigen acties A.R.P.-fractie en bloc achter visie Aantjes Sherry Wat gaat er gebeuren met het fortuin van Haile Selassie? Zilveren Stem- schoen uitgereikt Blokkade ten einde iGoud voor Tineke, brons voor Keetie Manaar (21) in ven om kt leven gekomen Man (29) in Den Haag vermoord Meerderheid bevolking Hulst staat achter ons Auforüden, roken, drinken verwarming en verzekeringen BTW misschien naar 18 procent Inkomsten Aardgas Oud rector in Goes Druk Geertruidenberg BOERTIEN IN TERNEUZEN: NASLEEP CD A-CONGRES Verassing Meerderheid Niet bereid CD A-lijst Dronken Belg rijdt vier kilometer op spoorweg „Geen Baalhoek- kanaal" na actie de spaanste sherry fles z»Vzóóó'n ktee^ ..„v: Dr. W.AJ.M. Harks jdredacteur: L. Leijendekker 3l;je- en admindstratie-adres: OTtraac 9, Terneuzen, tel. (011S0) - 79 20 ummer 1114111 uitgeversmaatschappij De Stem -straat ld, Breda. DE VRUE ZEEUW DONDERDAG 28 AUGUSTUS 1975 27e jaargang No. 1939 Uitgeefster Uitgeversmaatschappij De Stem B V. ;(Van «mee speciale «üdafgever) jffiTTEf Tineke Fopma gisteren in het Belgische grttet wereldkampioene op de „g gewerden. De jonge Frie- <T1 wist in de laatste kilome- uit het peloton te ont- oappen en z|j zegevierde met eikele tientallen meters voor drong op de Francaise Gene se Gambillon (tweede) en jttlie van Oosten-Hage (der- ^i, op de foto de twee stra- Knde Nederlandse meisjes, die mud en brons weghaalden in gettet. Links Tineke Fopma n rechts Kloetingse Keetie m Oesten-Uage. (Zie verder ene sportpagina's). (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Super en gewone benzine gaan binnen kort met waarschijnlijk 1 cent per liter in prijs omhoog. De maximumprijzen voor benzine komen daardoor op I 1,032 (super) en f 1,008 (gewone benzine) te liggen. Ook de prijzen van stookolie, huis brandolie, autogasolie en pe troleum zullen enigszins stij gen; gisteravond was nog niet bekend met hoeveel. Het ministerie van Economi sche Zaken heeft de prijsver hogingen, die waarschijnlijk begin september zullen ingaan, bevestigd. Het wachten is nog op de handtekening van mi nister Lubbers. Die heeft tot nu toe nog geen tijd gehad het voorstel voor de prijverhogin- gen te bekrachtigen. Zoals bekend worden de prijzen van benzine en andere olieprodukten de laatste tijd elke maand aangepast volgens een vaste formule waarover de regering en de oliemaatschas- pijeu overeenstemming hebber bereikt. Volgens deze formule ging de benzineprijs begin au gustus met 0,6 cent per liter omlaag. Begin juli daarentegen werd de benzine enkele cen ten per liter duurder. (Van onze redactie buitenland) GENèVE Nu ex-keizer Haile Selassie is overleden zal het mysterie rond zijn enorm fortuin, dat volgens de Ethiopische leiders tien tallen jaren in Zwitserse bankkluizen heeft gelegen, wellicht nog groter worden. De Zwitserse overheid heeft nog geen commentaar gege ven maar volgens onofficiële speculaties zal het met de dood van Haile Selassie nog moeilijker voor de Ethiopi sche regering worden om het fortuin, dat naar schatting ruim 38 miljard gulden zou bedragen, weer in Ethiopië terug te krijgen. Ethiopische juntaleden hebben gezegd dat tijdens de 58 jaar dat de Leeuw van Juda aan de macht is geweest grote hoe veelheden goud, gedolven in de keizerlijke mijnen, en winsten uit keizerlijke on dernemingen naar Zwitser land zijn gebracht. Zwitserse diplomaten en bronnen uit hei bankwezen hebben ge zegd te betwijfelen dat het paar Zwitserland overgehe velde fortuin van dergelijke gigantische afmetingen zou zijn. Definitieve schattingen kunnen in verband met het Zwitserse bankgeheim niet worden gedaan. Ethiopische dagbladen hebben Zwitser land er vorig jaar van be schuldigd een toevluchtsoord voor „bloedgeld" te zijn. Zwitserland bood toen aan de kwestie met een Ethiopi sche regeringsdelegatie te bespreken. Deze delegatie is om nog Onbekende redenen nooit naar Zwitserland geko men. 1976 OMHOOG (Van onze parlementaire redactie) DEN HANG Het kabinet overweegt het volgend aar ee» aantal forse belastingmaatregelen te nemen. De afgelopen dagen heeft het kabinet voortdurend ver gaderd over het dekkingsplan voor 1976. Volgens politiek in gewijden overweegt minister Duisenberg van Financiën het hoge b.t.w.-taxief van 16 pro cent met twee punten te ver hogen, waardoor een extra op brengst van 1400 miljoen gul den kan worden verkregen als uitgegaan wordt van dezelfde bestedingen als in 1975. (Van een onzer verslaggevers) EINDHOVEN De 20-jari- t P. van Rijn uit Leidschen- ut tn de H-uiipe P. van d Kuinder uit Breda zijn woens- R dipniddag om het leven geko- V», toen de auto waarin zij «den op een buitenweg in. Indhoven in een flauwe «cht teren een boom botste. [Volgens de politie gebeurde list, omdat met te hoge snel- [Wd werd gereden. Een derde inzittende van de auto, de 21- IWge 0, van H. uit Roermond I'trd iwaar, doch niet levens- pvaarlijk gewond. VRIJ WARM Droog. Zonnig. Vrij warm. Osgeveer 23 graden. "AD EN STREEK Protestbrieven voor 'taatssecretaris. Pagina 3 Veelbelovende braderie ki Axel. Pagina 5 BINNEN, EN buitenland 'V'9r. Bluyssen over Aristelijk beginsel in Pofek. Pagina 1 5 luistervinken in de SinaT. Pagina 17 toDIO EN TELEVISIE "Haaienfilm" breek» 'He records in V.S. Pagina 25 MERlJNTJi J Hulten kan niet ct"Pperen. Tevens wil de minister een aantal artikelen, dat nu onder het lage b.t.w.-tarief valt, on der het hoge tarief brengen. Ook zou minister Duisenberg de motorrijtuigenbelasting aanzienlijk willen verhogen. Men sprak gisteravond in Den Haag over een verdubbeling. Ook de accijnzen op alcohol, huisbrandolie en rookartikelen zouden drastisch worden ver hoogd. Datzelfde zou ook gel den voor de assurantiebelas ting. De inkomstenbelasting, zou behalve voor de allerlaagste schijf met een punt worden verhoogd. Tegenover deze be lastingverhogingen staan ootk verlagingen, zoals continuering van de tijdelijke verlaging van dit jaar wegens de slechte economische situatie. Dat geldt voor de zelfstandigen-aftrek, de investeringsaftrek en ver vroegde afschrijving. In het belastingplan zou ook ver werkt zijn het deze week door de Eerste Kamer eveneens aanvaarde christen-democra tisch initiatiejfontwerp tot ver laging van de vennootschaps belasting met één punt. Tot slot wil de regering ook de tijdelijke rijksbijdrage in de sociale verzekeringsfondsen verlengen om de arbeidskosten van de ondernemingen te ver lichten. Bij de verhogingen, die rechtstreeks drukken op de kosten van levensonder houd, hoort ook een aanpas sing van de aardgasprijs per 1 januari 1976, die al dan niet in de prijscompensatie verwerkt zal worden. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG Drs. K. de Jong, Ozn., rector van het prot christelijk farelcollege in Amersfoort, en oud-rector van het Christelijk Lyceum voor Zeeland in Goes, wordt be noemd tot staatssecretaris van Onderwijs en Wetenschappen Hij volgt dr. A. Veerman op, die om gezondheidsredenen deze functie heeft neerge legd. BREDA Harry Vermeu len, chef sportredactie heeft gisteren aan winnaar van de Zilveren if'.' ,w- .Stoen-com- petitie, Guillaume Drumont (rechts op de foto) van de vierdeklasser Clinge de Zilve ren Stemschoen overhandigd. Na een spannende strijd slaag de de spitsspeler van Clinge erin, afgelopen oompetitie de eerste plaats voor zich op te eisen. Daarvoor was Guillau me Drumont reeds eenmaal oP de tweede plaats geëindigd. Guillaume Drumont kreeg be halve de Stemschoen een trai ningspak, een medaille en een diploma. (zie ook onze sportpagina) (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG/TERNEUZEN/GEERTRUIDENBERG Een kabinetsdelegatie en vertegenwoordigers van binnen vaartschippers, vakbonden en verladers hebben gister avond overeenstemming bereikt over de samenstelling van een begeleidingscommissie voor de Nederlandse binnen» scheepvaart. Deze commissie, die een on afhankelijke voorzitter krijgt, zal over ongeveer twee weken aan de slag kunnen. De com missie zal regering en binnen vaartschippers adviseren over de te nemen maatregelen met betrekking tot de binnen scheepvaart. Eerder op de avond hajd Leo van Laak, leider van het actie comité tot behoud van de evenredige vrachtverdeling, via de televisie een oproep gericht tot alle binnenvaart schippers om de blokkades in het gehele land op te heffen. De oproep kwam nadat de Tweede Kamer het door de schippers onaanvaardbaar ge achte wetsontwerp van staats secretaris Van Huiten tot af schaffing van de evenredige vrachtverdeling had wegge stemd Aanvankelijk leek het er niet op dat de actieleiding de blokkades zou laten opheffen. Er kwamen in het begin van de avond integendeel steeds meer berichten binnen over een verharding van de sfeer aan het blokkadefront. De te levisie-oproep van Leo van Laak kwam daarom als een complete verrassing. Aangeno men moet worden dat de rege ring die al eerder aan-gekon- dig had de blokkades des noods met geweld met behulp van de marine te breken haar druk op de actieleiding nog had vergroot. Het doorgaan van de vergadering van gister avond tussen een kabinetsde legatie en vertegenwoordigers van de schippers zou afhanke lijk zijn gesteld van het op heffen van de blokkades. In de loop van gisteravond werd duidelijk dat verreweg de meeste schippers bereid waren aan de oproep van Leo van Laak gevolg te geven. Hier en daar werden blokkades opge heven. Op veel plaatsen, zoals bij Terneuzen en in Geertruiden- berg, bleven de blokkades „om praktische redenen" ge handhaafd maar werd toege zegd dat ze hedenochtend zou den worden opgeheven. De plaatselijke actieleiders zagen veelal geen kans om de aan elkaar vastgebonden schepen (in Terneuzen zo'n honderd stuks) in het donker vrij te maken. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Vanmorgen om zes uur zijn de eerste schippers uit de blokkade in het Kanaal Gent - Terneuzen weggevaren. Het bericht over de opheffing van de blokkade zorgde in de Terneuzense schipperskringen gisteravond voor algehele opluchting. De commissaris der koningin in Zeeland, dr. C. Boertien, kwam In vervand met de blokkade gisteren nog pools hoogte nemen in Terneuzen. Een geluidsignaal van het schip de Orca met aan boord de locale actieleiding beteken de voor het Kanaal Gent - Terneuzen het eigenlijke einde van de driedaagse blokkade. Aandringen van de kant van de gemeente erneuzen om de protesterende schippers al eerder op eigen kracht uit het Kanaal te krijgen, waren 's middags na gezamenlijk overleg op niets uitgelopen. Dat terwijl de druk op het gemeentelijk en provinciaal bestuur van de kant de haven van Gent en het bedrijfsleven ht de Kanaalzone van Zeeuwsch-Vlaanderen steed, groter werd. Hoeveel schade de bedrijven langs het Kanaal deze week van de blokkade hebben geleden, was gisteren nog niet nauwkeurig te schat ten. VERDACHTEN, die in een van de politiebureau's in het arrondissement Utrecht in ver zekerde bewaring worden ge steld, zullen vanaf 1 septem ber op de mogelijkheid gewe zen worden, contact oo te ne men met de reclassering. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De fractie van de ARP in de Tweede Kamer heeft zich gistermiddag unaniem dus inclusief partijvoorzitter De Koning geplaatst achter de opvattingen van haar fractie leider mr. Aantjes over de politieke werking van de grondslag van het CDA. De fractie heeft geconclu deerd-- Dat ernstig .betreurd moet worden dat het CDA-eongres geen uitstel van een beslissing heeft willen aanvaarden; C dat daardoor de oplossing van het conflict ernstig is be moeilijkt; dat ingestemd moet worden met de inhoud van de rede die Aantjes zaterdag hield; dat het noodzakelijk was. Hat de fractieleider op dit be langrijke principiële punt op trad zoals hij opgetreden is. Enige verrassing heeft het gewekt dat zowel partijvoor zitter De Koning die lid is van de fractie als Roolvink zich hebben kunnen vinden in deze gemeenschappelijke con clusies. De Koning immers stemde voor de grondslag-re solutie en Roolvink gaf na het conigres te verstaan, dat hij niet gelukkig was met de gang van aaiken in de eigen partij. Maar omdat de fractie gisteren niet gediscussieerd heeft over de consequenties, die het op treden van Aantjes kan heb ben, konden Koning en Rool vink zich aansluiten bij de door de meerderheid van de fractie naar voren gebrachte opvattingen. Er is geen mo ment van interne spanning in de fractie geweest. De fractie is van oordeel, dat de discussie over de con sequenties een zaak is in eer ste instantie van het partijbe stuur. Dat partijbestuur komt vrijdagmiddag en avond in Utrecht bijeen- Verwacht i wordt dat een meerderheid van het bestuur zidh eveneens achter Aantjes zal scharen. Ongetwijfeld zal daarna de partijraad biieen geroepen worden. der geval, zolang het conflict met opgelost is, niets voelt voor medewerking aan het tot stand brengen van één CDA- kandidatenlijst voor volgende kamerverkiezingen. Het best bereikbare zou dan zijn drie afzonderlijke lijsten die on derling verbonden worden (om zo de restzetels te verde len). Uit KVP-kring viel na het bekend worden van het frac tiestandpunt te vernemen, dat de KVP niet bereid zal zijn het -gesprek over de door het CDA-congres aanvaardde reso lutie te heropenen. Ook niet als een meerderheid van het AR-partij bestuur vrijdag zou uitspreken dat de resolutie niet voor verantwoordelijkheid van d-e AR genomen kan wor den. Evenmin zou de KVP be reid zijn in te stemmen met het idee van lijstvehbinding. De fractie is voor voortzet ting van het gesprek met KVP en CHU over het gerezen con flict ma-ar dat gesprek zal ge voerd dienen te worden met inachtneming van het door Aantjes vertolkte standpunt. Tijdens het gesprek tussen de fractieleden was duidelijk voelbaar dat de fractie in ie- DEN HAAG (ANP) De 29-jarige Marokkaan A. Abou- ri is in de nacht van dinsdag op woensdag in een Haags ca fé met een mes gestoken. De man is kort daarna in een. ziekenhuis overleden. De da der is vermoedelijk een land genoot van hem. Abouri, die als beroep jour nalist had opgegeven, woonde in Scheveningen. In het café aan de Hoefkade, een trefpunt voor Turken en Marokkanen, zagen getuigen, dat de man een woorden-wisseling had met iemand die naar zij meenden oo-k een Marokkaan was. Na dat men had gezien dat Abou ri werd neergestoken, vluchtte de dader het café uit. Een van) de getuigen zette de achtervol ging in, maar raakte de man kwijt. In het ziekenhuis Wes teinde bleek, dat het slachtof fer verscheidene steken had gekregen. Het voorwerp, waarmee de steken zijn toege bracht, is nog niet gevonden. LUIK (ANP) Een dronken Belg heeft in de nacht van dinsdag op woensdag vier kilometer lang met zijn auto op de spoorweg van Luik naar Brussel gereden. Toeval lig was de spoorlijn voor enige tijd voor spoorver keer gesloten toen de 52-jarige Robert Bruyère rond middernacht bij een spoorwegovergang het spoor opreed bij het plaatsje Bierset en vier kilometer verderop door een baanwachter werd tegengehouden. Toen hij zijn auto tot stilstand had gebracht vroeg hij de baanwachter of deze hem de uitgang kon wij zen. Hij werd door de politie meegenomen we gens rijden onder in vloed. (Van een onzer verslaggevers)' HULST De activiteiten van de werkgroep „Geen Baalhoekkanaal" worden door de overgrote meerderheid van de Hulster bevolking ge steund. Dat, althans, heeft de werkgroep zelf uit de door haar gehouden handtekeninge nactie geconcludeerd. Een steekproef uit 383 adressen verspreid over wijken in Hulst en Sint-Jansteen heeft volgens de werkgroep uitge wezen. dat haar activiteiten door 82,1 procent van de be volking worden ondersteund. In dt kernen Nieuw-Namen, Baalhoek, Paal, Kruispolder en de omgeving van Grootei land, waar men praktisch huis aan huis heeft aangebeld, le verde, zo blijkt uit de handte keningen, ongeveer eenzelfde percentage positieve reacties op. In totaal is_ de werkgroep „Geen Baalhoekkanaal" nu in het bezit van een 23-00 handte keningen van medestanders. Daarbij horen ook de ongeveer 800 handtekeningen, die door bezoekers van de Hulster Bra derie zijn geplaatst in de „op een ongunstige plaats wegge drukte stand van de werk groep", V32 van de 800 hand tekeningen werden door Bel gen gezet. (Vervolg op pag. stad en streek)' (ADVERTENTIE) A

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 1