Binden op „overtuiging" bezwaarlijk NA WEIGERING AFSCHAFFING E.Y. AAN TE HOUDEN Kamer verwerpt schipperswet %lijk zondag of maandag akkoord Midden-Oosten Bas de Gaay Fortman ^DEZE WEEK INlïlfcélte Van verduistering verdachte adjudant in hoger beroep HAILE SELASSIE: DE MAN DIE IN HET VERLEDEN LEEFDE BISSCHOP BLUYSSEN OVER CHRISTELIJK BEGINSEL CDA: „Werkloos Toezien" gepresenteerd binnenland buitenland commentaar Niet achter gesloten deuren Verwerpelijk Overleg Ik bemoei me meer met de kinderen dan mijn vader deed. Wij hebben wetenswaardig nieuws voor U Copcon bezet hoofdkwartier vijfde divisie in Portugal Huisarrest DONDERDAG 28 AUGUSTUS 1975 15 13 ^fan een onzer verslaggevers)' pEN BOSCH „Ik bewonder te overtuigde en moedige po- mg om Bet evangelie in con- j^te politieke daden te verta len, terwijl het mij tegelijk («waarlijk lijkt om personen w die „overtuiging" te bin den. Zo wezenlijk is het on derscheid tussen het evangelie en de politiek bij alle politië le verantwoordelijkheid, die iet evangelie aan christenen oplegt". Tot deze conclusie komt bis schop drs. J. Bluyssen in zijn artikel „Evangelie en politiek" in het jongste nummer van het „Bisdomblad". Hij geeft daar in „een bijdrage aan de alge mene oordeelsvorming, geen laatste oordeel" over de actue le vraag, of de vertegenwoor digers van het CDA niet slechts het politieke program, maar ook het christelijke be ginsel moeten onderschrijven of niet. „Het christelijke karakter van de partijen moet blijken, niet uit haar naam of uit de eerste artikelen van haar statuten, maar op de eerste plaats uit haar beleidsprogram en haar politieke daden", aldus de bisschop. Hij waarschuwt te gen de indruk, dat het christe lijk etiket van zo'n nieuw te vormen partij dient om de macht van het politieke mid den te organiseren, waarin mensen elkaar vinden die het christelijk geloof belijden, maar geen uitgesproken poli tieke voorkeur hebben. Van beslissende betekenis is de inhoudelijke vulling of con- cretisatie van het christelijk beginsel in een bepaalde poli tieke gedragslijn. Dit kan lei den tot een program dat niet zonder spanning, meningsver schillen en zelfs conflicten Christelijke politiek kan ook verwezenlijkt kan worden, opgevat worden als het ver mijden van conflicten. Bis schop Bluyssen noemt beide opvattingen van christelijke politiek „niet volstrekt onver enigbaar met elkaar. Het ver talen van het evangelie in een politiek gedrag is altijd een ha chelijke onderneming, want een politiek beleid laat zich niet zomaar afleiden uit het christelij k geloof dat men be- leidt. Het zicht op de maat schappelijke werkelijkheid be paalt in hoge mate wat te doen staat. „Ik denk dat de christelijke naam van een partij nooit wil betekenen: deze partij is christelijk en die helemaal niet", aldus bisschop Bluyssen, die hieruit concludeert tot de principiële rechtmatigheid van de christelijke keuze van die christenen, die op grond van hun eigen verstaan van de be tekenis van het evangelie voor onze tijd menen hun voorkeur te moeten geven aan andere politieke partijen". (ADVERTENTIE) De Akzo-directie wil op korte termijn rigoureuze bezuini gingsmaatregelen nemen om de grote verliezen te corri geren, die nu in de Enka-divisie van dit multinationale concern worden geleden. Tegen deze spoedoperatie is de vakbeweging n het geweer gekomen. De bonden willen alleen over een even tuele sanering praten als de Akzo-top meer informatie verschaft. Deze wens is niet onredelijk. Levinson, de Amerikaanse secretaris-generaal van de I.F.C. (internationale federatie van vakbonden in de chemische in dustrie) heeft dezer dagen de Akzo beschuldigd van kwalijke manipulaties. Kort samengevat komt zijn betoog op het volgen de neer. Het beleid van de Akzo-directie is er op gericht de produktie t de huidige vestigingslanden over te hevelen naar ontwik kelingslanden c.q. landen met een dictatoriaal regiem, waar de loonkosten kunstmatig laag worden gehouden en de vakbe weging monddood is. Zo heeft Akzo een Enka-vestiging ge slicht in Brazilië (deze wordt niet genoemd in de saneringsplan nen) en een overeenkomst gesloten met Rusland, die behalve de overdracht van kennis om o.m. synthetische garens te ver vaardigen inhoudt, dat een deel van deze produktie door Akzo kan worden afgezet op markten, die tot nu toe door Enka-ves- tigingen in Nederland, Duitsland en België werden bediend. Anders gezegd: Akzo beconcurreert zijn eigen Enka-bedrijven I'm West-Europa door goedkopere (semi-) Enka-produktie in Oostbloklanden en Brazilië. Hand in hand met dictaturen van linkse en rechtse signatuur wordt aldus de welvaart in wester se democratieën ondermijnd. Dit is geen geringe beschuldiging. Dit is een aantijging, waar over niet achter gesloten deuren gesproken mag worden. Een affaire als deze hoort in het parlement thuis. Tje (kleine) binnenvaartschippers zitten eigenlijk in dezelfde hoek-waar-de-klappen-vallen als de kleine middenstanders, boeren en tuinders: ze werken met te kleine eenheden en ta weinig kapitaal; ze worden na een hard leven van ploeteren neen karig belegde boterham verdrongen door hun grotere, nancieel sterkere soortgenoten. Die mensen mogen natuurlijk niet aan hun lot worden over aten. Hun hang naar zelfstandigheid is echter meestal zo toot, dat saneringsvoorstellen schipbreuk leiden op wantrou- en en tegenwerking. Dan gebeurt er soms te lange tijd niets totdat een bepaalde ontwikkeling zoals nu de huidige crisis de kwaal onverbloemd bloot legt. Dan komen de harde heel- «ters opdraven en wordt de patiënt zonder veel omhaal op de operatietafel gelegd En dat geeft dan bonje. [Wij hebben sympathie voor de binnenvaartschippers, maar reactie op de voorstellen van staatssecretaris Van Huiten 1 groot psycholoog overigens) achten wij volstrekt verwer- !- Geweld gebruiken, waardoor aan onschuldige derden aardoor aan het landsbelang grote schade wordt toegebracht Been vorm van burgerlijke ongehoorzaamheid, die in een ge ïnde democratische samenleving als de onze niet getole- "erd kan worden. Aan de blokkade-acties van de binnenschippers zijn soorf- '|ke onverantwoorde protestdemonstraties voorafgegaan. 33rmee djn we in Nederland op de verkeerde weg geraakt a'ement en regering dienen zich nu te bezinnen op gepaste afregelen, zowel ter voorkoming van situaties die ga- uit de hand lopen, als ter oplossing ervan. Anders in steeds grotere kring de mening postvatten, dat je in n(e['and alleen maar je recht of je zin (wat niet hetzelfde is) :n als je geweld gebruikt. Leuk wordt dat. tai AV1V Een hoge «Mlonaris i„ <je delegatie lit:. anmster Kissinger heeft Cu" v«klaard dat het tus- Ms akkoord tussen Egyp- maamfael moeeliik zondag L®"nd?S door beide partij- taparafeerd za] worden. slechts twee of drie clausules moet nog nader van gedachten worden gewisseld. In Alexandrië verklaarde de Egyptische presidentiële woordvoerder dat „alle kwes ties" nu zijn gedefinieerd en dat de onderhandelingen met Kissinger in het stadium van een akkoord zijn. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Met uitzondering van de ARP-fractie heeft de hele Tweede Kamer het voorstel tot afschaffing van de evenredige vrachtverdeling voor de binnenschippers ver worpen. Dat gebeurde nadat staatsse cretaris Van Runen van 'ver keer en Waterstaat weigerde het verzoek van ook een meerderheid van de Tweede Kamer in te willigen om op schorting van het debat te vragen, waarna de staais/cCiA- taris overlqg zou moeten gaan voeren mei alle betrokkenen. „Schorsing zou niet begrepen worden", aldus Van Buiten, „men wil een negatieve uit spraak". ('ADVERTENTIE) W2t n ibonnec worden? Bel dan overdag 020 - 5411345, Ofschoon de Kamer de even redige vrachtverdeling voor de binnenschippers op dit moment wil behouden concludeerde de staatssecretaris toch dat er een politieke meerderheid is voor afschaffing van dat systeem. Voor hem is dat aanleiding de komende tijd in overleg met de organisaties te zoeken naar „verbreding, verdieping en verruiming" van de even redige vrachtverdeling. Hij wenste dat echter niet te kwa lificeren als een verbetering van de e.v. Aan het slot van ziin verdediging zei hij dat het voortbestaan van e.v. pro blemen zal opleveren voor zo wel schippers als verladers. „Er kan geen vervoersspeciali- satie plaatsvinden, het is on mogelijk een prijs vast te stel len afhankeliik van de gele verde prestatie en er kan een heid komen bij produktie, transport en distributie"- Hij benadrukte dat hij de binnenvaart geen kwaad hart toedraagt. „De binnenvaart be wijst het land grote diensten- Zij is voordelig, gebruikt wei nig energie, heeft een laag on- gevallenpercentage en zij is in staat grote vervoersstromen te verwerken. Hij hield de Ka mer ook voor dat bij verwer ping -van zijn voorstel de ge volgen zijn, dat er geen lang lopende contracten kunnen worden afgesloten, dat er na delen zullen onstaan bij het Europees vervoersplan, dat er geen referentietarief vastge steld kan worden en dat er geen aanzetten voor samenwer king mogelijk zijn- Ook de voorgestelde sloopre- gelinig zal opnieuw bekeken moeten worden. Hij verzocht de Kamer dan ook om uitstel van het betreffende wetsont werp tot verbetering van de sloopregeling, die als gevolg van de verwerping op een an dere wijze aangepast zal moe ten worden- Wel aanvaardde de Kamer nog een liberale mo tie, die verruiming vraagt van de bestaande sloopregeling, zo dat ook eigenaren van sohe- pen, die na 1 jan. 1974 het bedrijf hebben beëindigd, als nog een uitkering kunnen krijigen. De eindbeslissing van de Ka mer kwam nadat de staatsse cretaris de verdediging van het wetsontwerp aanzienlijk had beknot omwille van „een nationaal belang". Tevoren had hij nog overleg gevoerd met het actiecomité tot behoud van de evenredige vrachtver deling. Het kabinet had hem gemachtigd de Kamer mee te delen, bereid te zijn overleg te voeren over de eisen van het comité. Hierbij zullen alle par tijen betrokken worden, ook het actiecomité als blijkt, dat „het een bestendige organisa tie" is geworden met „leden en bestuur", aldus de staatsse cretaris. „Ik stel me volledig open voor het overleg", zei hij. De staatssecretaris deelde de Kamer ook mee, dat het kabi net niet de garanties kan ge ven. dat alle verlangens van het comité worden ingewilligd. „Wij zijn niet bereid te zeg gen dat wij de politieke wil hebben verlangens te realise ren. Dat zal onder meer afhan gen van nadere contacten en doorlichting van de proble men". Tegelijk met die toe zegging hieeft het kabinet aan het actiecomité de eis gesteld, dat de acties onmiddellijk beëindigd moeten worden na dat de Kamer de beslissing tot verwerping van het wetsvoor stel had genomen- De staatssecretaris verdedig de zich fel tegen mevr. Smit- Kroes (WD), die hem con- tactarm genoemd had. Zij bleef bij het standpunt dat de staatssecretaris het veld moet ruimen. Van Huiten zei over de verwijten dat hij geen overleg zou hebben gevoerd: „Dat is een sprookje. Degenen die het verkondigen praten het 9prookje na"- Van Hulten keerde zich ook tegen een dreigende motie van de KVP- er Van Zeil die de instelling wilde van een commissie met een neutrale voorzitter. Even tuele indiening en aanvaarding van een dergelijke motie zou tot beraad met de minister president nopen, zo waar schuwde Van Hulten de Ka mer. „Dan wordt ik gedegra deerd tot pronkfiguur met een salaris en auto en moet het werk overlaten aan anderen. Ik wens zelf de leiding te hebben van de overlegcommis sie", aldus Van Hulten. Van Zeil ontkende dat zijn verzoek die intentie zou inhouden. Maar geschrokken van de har den woorden van de staatsse cretaris kwam het niet tot in diening van een motie. De PvdA-woordvoerder Knot, die in een motie om nauw overleg met alle betrokkenen had ge vraagd. trok de motie na de duideliike toezeggingen van de staatssecretaris in. Na de urenlange debat ten had staatssecretaris Van Hulten (links) een ontmoe ting met actieleider Leo van Laak HET aantal passagiers dat in de eerste zes maanden van dit jaar Schiphol passeerde, is vergeleken met het eerste halfjaar van 1974 met vijl procent gestegen tot bijna 3.5 miljoen. DEN BOSCH (ANP) Een werkgToep van het diocesaan pastoraal centrum in Den Bosch heeft een werkmap sa mengesteld getiteld „Werkloos Toezien". De bedoeling is dat deze map de basis gaat vormen voor discussies over de proble matiek van de economische groei, de werkloosheid en ver sobering. Deze discussies zullen op ini tiatief van het bisdom Den Bosch op tal van plaatsen in dit bisdom op gang worden ge bracht. In de werkmap wordt een mentaliteitsverandering bepleit. „Een herwaardering van het maatschappelijk ge béuren is niet voldoende: een nieuwe voedingsbodem moet worden gevonden en aange vuld worden door een nieuwe mentaliteit", aldus de werk map. Vanaf 1 januari 1975 be staat er naast Van Dijnsen elektrowerken B.V., ook Van Dijnsen LOODGIE- TERSWERKEN B.V. Voor de technische uit voering staat in het lood- gietersbedrijf borg de heer J. Broers. De direktie wordt gevoerd door de heer C. van Dijnsen. Zo kunnen wij U voortaan van die lekkende kranen en afvoeren afhelpen, uw dak dichten oud of nieuw gasleidingen aan leggen en repareren; kort om alles op loodgietersge- bied, vanaf de kleine klus tot het installeren van een nieuwe woning of werk zaamheden tijdens een ver bouwing. Van Dijnsen staat ook hier achter U In de overtuiging U snel eens te kunnen helpen, verwachten wij uw tele foon op no. 01600 - 2 38 22. (Van onze redactie buitenland) LISSABON Troepen van het Copcon de militaire vei ligheidsdienst in Portugal, hebben gisteren het hoofd kwartier bezet van de vijfde divisie, de pro-communistische legervoorlichtingsdienst. De vijfde divisie kreeg dinsdag opdracht haar activiteiten op te schorten. Een groep commando's, die als rechts bekend staan, ging gisterochtend in alle vroegte het igebouw binnen, terwijl twee pantserwagens op straat stonden. Volgens een Copcon- verklarinig was tot de actie besloten omdat er berichten waren over een op handen zijnde aanval op het ge bouw. De Portugese communisten hebben de militairen opgeroe pen zich aan te sluiten bij de demonstratieve mars die het „revolutionair front" gistera vond hield in Lissabon ter on dersteuning van premier Vas- eo Gongalves. De schippers, dag drie. Allea sal reg kom. En Iaat ik maar direct even de post bij de horens vatten. Via meneer PTT is een zonni ge aanzichtkaart binnengeko men van de heer en mevrouw Santegoets uit het zonnige (pardon, dat had ik al gezegd) Torremolinos. Twee trouwe le zers, staat er nog op. Ik wou dat ik ook in zonniger oorden was. Onlangs kon deze krant melden dat een Brit de euvele moed had gehad (hoe haalt-ie het in zijn hoofd!) om de En gelse prinses Anne met vuige telefoontjes te bombarderen, vol drie-letter woorden. Gelukkig maar dat de tele foontjes HKH niet hebben be reikt, want het arme kind zou ter plaatse lijkbleek om haar moeder hebben geroepen. Maar nu hebben ze de on verlaat. Het blijkt een Britse postbeambte te zijn geweest. Naar een woordvoerder van Buckingham Palace (het ou derlijk huis van Anne) mede deelde zal de man niet gerech telijk worden vervolgd, omdat hij de prinses niet zelf had gesproken. Hij was altijd te woord gestaan door leden van haar personeel. De man is nadat een intern onderzoek bij de PTT aan het licht had gebracht wie de dader was ontslagen. Dat is een pak van mijn hart. Durft-ie wel, zo'n arm prinsesje opbellen, zo'n weer loos wezentje, zo'n pril meis- ke. Nou, daar kan ik goed kwaad over worden. De on verlaat. Tsss. En kunnen wij (o wat zijn we blij) een rondedans uitvoe ren rond de stoel van Tineke Fopma, onze kersverse we reldkampioene wielrennen bij de dames te België. Onze wel gemeende belangstelling en. gelukwensen aan onze wielrij- dende dames op de fiets, van wie er maar liefst drie bij de eerste vijf zaten. Een geslaag de coup! Tot morgen dan maar. MERIJN, (Van onze redactie binnenland! ARNHEM De Arnhemse krijgsraad heeft de luchtmacht adjudant S. (47) uit Gilze- Rijen veroordeeld tot een voorwaardelij ke gevangenis straf van een week met een proeftijd van twee jaar plus een onvoorwaardelijke geld boete van vijfhonderd gulden (of tien dagen hechtenis). De krijgsraad vond dat het (Van onze redactie buitenland) ADDIS ABEBA Ex-kei- /e» Haile Selassie, die giste ren is overleden, is 83 jaar geworden. De 225-ste afstam meling van de koningin van Sheeba en van koning Salo mon, was de zoon van „Ras" Makonnen, bevelhebber van het leger van keizer Menelik en overwinnaar van de Itali anen te Adoea in 1896. Haile Selassie zelf werd in 1916 uitgeroepen tot erfge naam en regent van het kei zerrijk Ethiopië. Na zijn po litieke gezag gevestigd te hebben over de eikaar be- strij dende stammen, schafte hij in 1924 de slavernij af en liet zich in 1930 tot keizer kronen. Toen het Italiaanse leger Ethiopië in 1935 binnenviel, week Haile Selassie naar En geland uit. Tijdens de Twee de Wereldoorlog keerde Hai le Selassit naar Afrika terug. Hij werd op 5 mei 1941 met triomf ingehaald in zijn her overde hoofdstad. In 1952 lijfde Haile Selassie Eritrea bij zijn rijk in en stond het vólgende jaar een basis af aan de Amerikanen in ruil voor belangrijke kredieten voor de uitrusting van zijn leger. In 1955 wijzigde de keizer de grondwet en voer de, althans in theorie, alge mene verkiezingen in. Maar partijvorming bleef verbo den. 'In 1960 bedreigde een opstand van de keizerlijke garde het bewind tijdens een verblijf van de keizer in Brazilië. Haile Selassie keerde met spoed terug en herstelde de orde binnen drie dagen. Het Ethiopische leger was vanaf 1962 druk bezig met het bestrijden van een sepa ratistische beweging in Eri trea en zag zich in 1964 ge- srteld tegenover een Somali sche poging, Ogaden t-e hero veren. Terwijl de keizer naar bui ten een keizerlijke prestige- politiek voerde door de keus van Addis Abeba als politie ke hoofdstad van Afrika, verergerde zich de toestand in het binnenland vanaf 1973 onder invloed van de oliecri sis en de verschrikkelijke hongersnood die het noorden van het land teisterde. Een hoge raad van militairen en politie begon in februari 1974 ingrijpende veranderin gen aan te brengien. De kei zer moest zich eerst ontdoen ■feiKtlr iiiéHii Uk HHOIH Haile Selassie van een eerste minister, die sinds dèrtien jaar zijn ver trouwen genoot en moest vervolgens toestaan, dat het leger rechtstreeks tegen de corruptie ten strijde trok, van absoluut werd het be wind constitutioneel. Op 12 september 1974 werd Haile Selassie tenslotte door het leger afgezet en on der huisarrest gesteld. Mede door het hem opgelegde huis arrest, maar ook doordat de buitenlandse pers van het nieuwe regiem bitter weinig speelruimte kreeg, werd het stil rond de monarch, die steeds in het verleden leefde. Toch werd in februari ge meld dat hij het fysiek uit stekend maakte, psychisch leek hij echter ten prooi aan buien van verwarring, waar in hij zich nog steeds op de troon waande. Aanvankelijk leken de mi litairen de ceremoniële rol van staatshoofd nog te willen overdragen aan Haile Selas sie's zoon of kleinzoon, maar in maart werd de Ethiopi sche monarchie na 3000 jaar afgeschaft. Op 23 mei meld de de regeringsradio dat de ex-keizer ernstig ziek was en een prostaatoperatie zou moeten ondergaan. Sindsdien was er tot aan de tijding van zijn dood niets meer over Haile Selassie vernomen. „wettig en overtuigend be wijs" geleverd was dat adju dant S. verduisterd had in de tijd dat hij op de Westduitse luchtmachtbasis Hamdorf een belastingvrije winkel beheer de. De zaak-S., in lucht machtskrin gen en daarbuiten geruchtma kend, sleept al enkele jaren. In dezelfde zaak zijn al enkele veroordelingen gevallen. De adjudant, die de uitspraak zelf niet kon bijwonen omdat hij in het ziekenhuis vertoeft, zou in de jaren '69 tot '72 met medeweten van zijn superieu ren zogenaamde bonusuitke ringen achter hebben gehou den. Die gelden kwamen van leveranciers van de tax-free winkel op de NAVO-lucht- machtbasis, bestemd voor het Nederlandse contingent. S. zegt dat hij dat geld steeds aan zi.in chefs heeft afgedra gen. De auditeur-militair had in zijn aanklacht, twee weken geleden, drie weken voorwaar delijk met een proeftijd van twee jaar en achthonderd gul den boete geëist. De raadsman van S., de advocaat J.G.W. Vreijling uit Bergen op Zoom, heeft direct hoger beroep aan getekend. DE tweede-kamerfractie van de PvdA voeit zich mede verantwoordelijk voor het uit lekken van de informaties over de moeilijkheden bij DAF-trucks. Van de kant van deze fractie zijn informaties ter hand gesteld aan de viuï vakbonden. MOLUKKERS die de Indo- nesiscne nationaliteit hebben behouden of herkregen kun nen naar Indonesië terugke ren. Zij moeten hiervoor zelf m aanmerking willen komen. Dit heeft het ministerie van Cultuur. Recreatie en Maat schappelijk werk meege deeld. DE voormalige minister van Koloniën van Portugal, Anto nio de Almeida Santos, is naar Timor gegaan om te trachten een einde te maken aan de bloedige gevechten op het ei land.

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 15