KONING MAXIMILIAAN ZOEKT EENOPVOLGER ÏT^ itimm Kunstmatige situatie kan elk moment in elkaar klappen PORTUGAL BANKROET Veertig-jarige Miva: 4 nodig voor „Overbrug miljoen die afstand" De Surinaamse grondwet Vvth kwaai op Vissers Jan Jansen gei me kleine stem Buitenland Tjokvol Brood Opschuiven .6 f 19 12 ALLES CONCURRENTIE WEERSLAC VOLGEND JA| WELLICHT I WEER PROF TOUR WOENSDAG 27 AUGUSTUS 1975 Heel ver hier vandaan, ver achter de grote heuvels ligt het dwergenrijk van koning Maximiliaan. Koning Maximi- liaan is een hele oude koning. En vandaar dat de ministers al een paar keer tegen hem ge zegd hadden: „Koning denkt u eens niet dat het tijd wordt om at te treden?" „Aoh ja", zuchtte de koning Iedere keer weer. „Ik zou wel willen. Ik hen een oude koning en ik heb mijn hele leven lang gere geerd". Nou, zul Je dan diareken, dat is den toch heel gemakkelijk. De ministers willen een ande re koning en de koning wil self ook wel weg. Maar zo gemakkelijk was het nu ook weer niet. Je moet weten, toen honing Maximiliaan nog maar heel klein was, dius toen hij nog maar een prinsje was, ging zijn vader al dood. Totdat hij zestien was had zijn moe der voor hem geregeerd, maar toen was het prinsje zelf ko ning geworden. En doordat hij het altijd zo druk had met regeren was hij nooit ge trouwd. Zo waren er natuur lijk ook geen kleine prinsjes die hun vader konden opvol gen. A „O, o", zuchtte de koning op een vergadering, „hoe moet dat nou? Wie kan ik mij nu laten opvolgen?" „Wel ko ning", stelde minister Filippus voor, „vraag of er een prins uit het buitenland hier wil ko men". Een grote-mensen- prins, o nee", zei de koning en hij wilde er verder niets meer over horen. Ja en daar zaten ze dan. Wat nu? Ze hadden allemaal diepe rimpels van het denken. Opeens sprong de eerste mi nister op. „Ik helb het", riep hij. „Wat, wat heb jü?", riepen alle ministers door elkaar. „Ik het) een oplossing", zei de eer ste minister. „Vanavond zeg gen we vla de televisie dat ledereen die koning wil wor den een briefje met zijn naam erop moet inleveren bij het paleis. Degene die koning wordt krijgt dam een oplei ding. We loten er gewoon een uit". Nou daar waren alle mi nisters het wel mee eens en ook de koning vond het een goede oplossing. Dus zo gezegd, zo gedaan. Alle dwergen hóórden die avond via de televisie dat ze koning konden worden, dat wou iedereen wel, want zo dachten ze, lekker eten en een rijtoer maken, maar aan het regeren dachten ze niet. Al leen wat verstandige dwergen leverden geen briefjes In. Maar de volgende dag zat de brievenbus van het palets tjokvol en ook op de stoep en in het park langen briefjes. „Nou, nou" zei de eerste mi nister die kwam kijken. „Nou, nou", zei ook de koning. En ze zeiden tegen de lakeien: „Haal al die briefjes binnen in de troonzaal". Toen alle briefjes daar waren pakte de koning een briefje. „Deze wordt ko ning", zei hij. De eerste minis ter maakte het brieje open. „Bakker Bolleboos, Hoofd- rixaat 11, Koningsstad", las hij voor. „Goed zo", zei de ko ning „Ik hoop dat de bakker een goede koning wordt". Wat was die bakker trots toen een rijtuig hem kwam halen Snel gingen ze terug naar het paleis. ,.Zo bakker Bolleboos", zei de koning toen de hakker in de troonzaal kwam, vandaag begint de op leiding en over een jaar ben je koning". „Goed zo", glun derde de bakker. Hij vond het allemaal reuze fijn. „En daar om heet je nu ook geen Bolle boos meer, maar koning Maxi miliaan Twee". „Mij best", zei Bolleboos. Hij zat bij de ko ning aan tafel en deze leerde Item hoe hij kreeft moest eten «n nog veel meer moeilijke dingen. Dat viel wel tegen, want dat was best nog wel moeilijk. De bakker leerde nog veel meer. Deftig lopen en buigingen maken. Maar hij vond het toch wel leuk. In de stad vonden de men sen het echter helemaal niet leuk Want niemand had brood. De bakker was immers koning. En de stad die het dichtst in de buurt was was nog een halfuur rijden en die bakker was al heel gauw uit verkocht. Na een week vonden ze het allemaal niet meer leuk. De mensen niet, die zo ver moesten rijden en de bak ker niet, die maar van alles moest leren. Hij zat het liefst bij de kok in de keuken. Ook de koning en de ministers vonden het niet meer leuk, want de bakker leerde zowat niks. No geen week later be sloot de koning de bakker maar naar huis te sturen. De mensen van de stad hadden bij liet paleis staan roepen om de bakker En de bakker zelf was ook blij dat hij naar huis kon gaan. „Nee", vertelde hij de mensen die brood kwamen kopen, „koning dat is niks. Zo moeilijk als die eten, ontzet tend. En dan die harde kroon". Zo waren de mensen uit de stad en de bakker weer tevre den. Maar in het palels zaten ze met diepe rimpels. Want wat nu? Opeens had de koning een idee. „Weet je wat, jullie schuiven allemaal een plaatsje op. De eerste minister wordt koning, de tweede minister eerste minister enzovoorts". Dat was een goed plan. Dus wie nu in het dwergenrijk van koning Maximiliaan komt ziet de eerste minister als koning. En weet je wat de koning nu doet? Hij heeft broodjes leren bakken bij bakker Bolleboos en helpt nu mee in de winkel. En hij vindt het maar wat leuk. E. AKKERBOOM, BREDA André van de Lindeloof uit Etten-Leur stuurde deze tekening. «ïlta» r „Jïïllif Ji Bart v.d. Weijgaert uit Standdaarbuiten deed zijn best bij het maken van deze tekening. 4 5 2618' .7 A 17 i 2-7 '<3 u/» VU/.,. VA.» Tommy, John, Peter en Louise zitten onder een boom waarin 38 appels hangen. Tommy eet zes appels, John vijf, Peter zeven en Louise vier. Hoeveel appels blijven er over? Als je een lijn trekt van de nummer 1 tot en met 27 vind je het antwoord. Jongens en meisjes die denken wat leuks te heb ben voor de Kleine Stem kunnen hun werkstukken sturen naar: De Kleine Stem, Reigerstraat 16, Breda. Eindredactie Rieja van Aart LISSABON De economische situatie in Portugal staat op springen In oktober valt bijna zeker de klap. Met kunst en vliegwerk heeft de regering tot nu toe de schijn weten op te houden, dat de economie nog draait. Tot dat kunst- en vliegwerk hoort het kunstmatige aan tal werklozen, 250.000 - 300.000. Maar wat zegt zo'n cijfer, als de regering een verbod heeft uitgevaardigd om werk nemers te ontslaan, als het aantal Portugezen dat werk is gaan zoeken in het buitenland als „gastarbeider' al is opgelopen tot 1,5 miljoen (op een totale bevolking van 8,13 miljoen) en als er nog 300.000 werklozen op weg zijn uit Angola, een verdubbeling. Ga er maar aan staan. Bovendien hadden commu nistische burgemeesters en agrarische vakbonden en ge woonte om grootgrondbezitters te dwingen werklozen in dienst te nemen „om onkruid te wieden" of „om verwaar loosde stukken grond te be werken". In Lissabon zag ik werkverschaffing als het af wassen van de palen voor de verkeerslichten. Ook de cijfers over loons verhoging van 38-40 proeent en het optrekken van het mi nimumloon tot 400 per maand lijken heel mooi, maar die verhogingen zijn al bijna weer voorbijgesneld door een geldontwaarding van 25-30 procent per jaar. Alleen een loonsverhoging van 90 procent, zoals die in mei werd afge sproken voor de horecasector, zou die ontwaarding goed kunnen molken. Miaor, en dan kom je op het tweede punt, een klein onder zoek leerde dat die loonsver hoging lang niet altijd wordt uitbetaald. Omdat het gewoon niet kan. De loonsverhogingen werden vaak afgedwongen door communistische vakbon den, die zelf ook de directie voerden via de arbeidersraden die het bestuur van de onder neming hadden overgenomen. Of de bedrijven zijn genatio naliseerd (bijna alle belangrij ke sectoren.en 60 procent van de verwerkende industrie), en een of andere militair heeft de leiding die het weinig kan schelen of het bedrijf aan loonsverhogingen ten gronde gaat. Als hij dat al kan over zien. Een tekenend voorbeeld is een van de militaire direc teuren van het grootste Portu gese toeristenbedrijf „Torral- ta", die onlangs zei: „Liever geen kapitalistische toeristen dan een schuldig geweten te genover de arbeiders". Op die manier werden er loonsverho gingen tot 90 procent doorge jaagd, terwijl het de onderne mingen slecht gaat. Een sociaal-democratisch po liticus zei: .,Het lijkt wel of de communistische vakbonden vast van plan zijn elk bedrijf de nek om te draaien, tot alles door de staat is overgenomen". Een hoteleigenaar rekende me voor dat hij de onmogelijke -«-zetting van 130 procent zou moeten hebben om de loons verhogingen van 90 procent te betalen. Zijn hotelportier ver telde: ,Ik krijg nog het oude minimum-salaris, en ik ben ;>lij toe, als ik de werklozen om me heen zie: er zijn be drijven genoeg waar het oude minimiunsalaris niet eens pp tijd wordt uitbetaald". Bij de laatste loonronde bleek dat 45 procent van de Portugese werknemers voor het minimumloon in aanmer king kwamen. Er is ook een bovengrens aan de salarissen gesteld en die heeft een vlucht van de beter-betaalden naar het buitenland veroorzaakt. Terwijl er loonsverhogingen werden geëist, daalde de pro- Jiuiktie. Professor in de econo mie aan de universiteit van Lissabon, Alfredo de Sousa. geeft de volgende cijfers; „De yroduktie daalde in 1974 met 3,6-4,5 procent, dit jaar al met 5-6 proeent. Voor do verwer kingsindustrie is net percenta ge zelfs 13 procent en voor de bouw 16 procent". Die daling heeft allerlei oorzaken: beroe ring in de bedrijven na de revolutie, het staatsapparaat was niet voorbereid op de na tionalisaties gebrek aan on derdelen uit het buitenland, de algemene terughoudendheid als gevolg van de onzekere situatie, en de stijgende pro- duktiekosten. In verschillende bedrijven wondt nauwelijks gewerkt. De mensen lezen er een krantje of vergadering over de politieke toestand". De industrie In Portugal stond ten tijde van Salazar- Caelano al niet bekend om haar kwaliteit, maar om de goedkope lonen. Nu ook dit voordeel weggevallen is, kan de Portugese industrie de con currentie met het buitenland met meer aan. De hogere lonen hadden nog een averechts resultaat: de in voer die ook vroeger al een kwart meer was dón de uit voer, werd aangezwengeld tot een verdubbeling. Tegelijker tijd daalde de uitvoer met de helft Vroeger werd het tekort op de handelsbalans goedge maakt door een overschot op de betalingsbalans doar de be langrijkste nijverheid, het toe risme, en door geld van de „gastarbeiders". Volgens prof. Sousa zijn die inkomsten te ruggelopen met 8 miljard. Veel gastarbeiders belegden nun geld in woningen voor later, wanneer ze terugkeren. Moar nu leegstaande huizen worden gekraakt door allerlei linkse groepen voelen zij daar weinig meer voor. Verwacht wordt dat het te kort op de betalingsbalans dit laar zal oplopen tot 3 mil jard en dat op de handelsba lans tot 5 miljard. De reser ves in buitenlands geld zijn gedaald van 4,8 miljard gulden tot 1,2 miljard en verwacht wordt dat de reserves in okto ber volledig zullen zijn opge soupeerd. De banken hebben geen geld meer om te lenen en moeten zelfs bij de centrale banik aan kloppen om lonen uit te beta len. Die centrale bank staat voor onoverkomelijke moeilijkhe den omdat het buitenland al lang de officiële koers voor de nationale munt, de escudo, nier meer volgt. In Portugal moet je 10.25 cent voor een escudo betalen, in ons land nog maar 7,55 cent, terwijl de Nederlandse bank maar 5,55 betaalt als je escudo's ver koopt. Algemeen wordt verwacht dat het in oktober zo niet verder zal kunnen gaan. Dan moet de regering in het bui tenland gaan lenen. De meest voor de hand liggende geld schieter is West-Europa, waar mee 80 procent van de handel gedreven wordt. Een hotelei genaar ln Estoril zei het zo: „De militairen kunnen met de loop van het geweer de poli tiek naar hun hand zetten. Maar met de economie is dat met zo gemakkelijk, gezien de buitenlandse invloeden. Ui teindelijk zullen ook zij moe ten buigen voor de economi sche wetten .Het oostblok zal Portugal niet kunnen en mis schien ook wel niet willen helpen. Tot nu toe is die hulp tenminste erg klein. Daarom zal Portugal bij het westen moeten aankloppen, en dat zal zijn weerslag hebben op de politiek". JAN MEULEMEESTER (Van een onzer verslaggevers) BREDA De Miva, afkor ting voor missie verkeers- middelenaktie, houdt in het weekeinde van 30 en 31 au gustus haar jaarlijkse koliek- te- en, giroaktie om Neder landse missionarissen en hun inheemse kollega's van ver voersmogelijkheden te voor zien. De Miva hoopt het ko mende weekeinde een re- knrdbedrag van 3,5 miljoen gulden bijeen te krijgen. Dan komt de organisatie dicht bij de 4 miljoen, waar mee zij 568 aanvragen om vervoersmiddelen kan hono reren. De Miva heeft alle hoop, da' het bedrag bereikt zal worden, omdat tal van paro chiële missiecomite's hebben laten weten iets extra's te ondernemen, omdat de Miva dit jaar veertig jaar bestaat. Evenals andere hulpverle nende organisaties ten be hoeve van de missie heeft de Miva in de loop van de afge lopen veertig jaar een spec taculaire groei doorge maakt. In 1939 kon de Miva met enige trots vermelden, dat zij missionarissen 7 auto's, 50 motorfietsen, 77 fietsen, 3 buitenboordmotoren en 2 ka pelwagens had kunnen ver schaffen, een bedrag, dat nog niet duizenden geteld kon worden. In 1961 wareu die duizenden reeds honderddui zenden guldens geworden. In 1966 passeerde het budget voor het eerst de miljoen, drie jaar later de twee mil joen en in de zeventiger ja ren de 3 miljoen. In de peri ode van 1961 tot 1970 keerde de Miva in totaal ruim 13 miljoen gulden uit. In de periode 1970-1980 mag op een verdriedubbeling van dit bedrag gerekend worden. Met de vier miljoen, waarop Miva dit jaar in to taal rekent, kunnen 568 aan vragen worden gehonoreerd. Dat wil zeggen, ongeveer tweederde van de ruim 806 aanvragen, die bij de Miva binnengekomen zijn. Zou wi al deze aanvragen worde» voldaan, dan was daarvoor een bedrag nodig van W miljoen gulden. Uit de zeer gedetailleerde verantwoording der bestede gelden blijkt, dat van de ruim 4 miljoen gulden ovei 1974 er ruim 2 miljoen uitf- geven werden voor vervoert middelen in Afrika, rota V miljoen voor Azië, bijna 1 miljoen voor Latijns-Amen- aa, ruim 150.000 gulden voor Australië en Oceanie, ru™ een ton voor onderhoud van vervoersmiddelen in de WO" sie, bijna een ton voor de missieluchtvaart in Irian Ba- rat en Zaire en tenslotte een bescheiden bedrag e 4600 gulden voor de auto- technische Miva-cursus u> 1974. Behalve via de collecte 1» de parochiekerken in weekeinde van 30 en 31 gustus is het ook mogeliJ bijdragen te storten op P' 27.22.49 t.n.v. Miva, Br"» onder het motto van dit P „overbrug die afstand". PARAMARIBO (ANP) Het hoofd van de republiek Suriname wordt een president. Hij zal worden gekozen door het parlement met een meer derheid van tweederde. Ten minste zeven parlementariërs kunnen een kandidaat voor het ambt van president stel len. De kandidaat moet de Surinaamse nationaliteit bezit ten, dertig jaar of onder zijn en niet uitgesloten zijn van de verkiesbaarheid tot lid van het parlement. Ditstaat in het ontwerp voor de grondwet van Suriname, dat vorige week is aangeboden aan premier Ar- ro«i. De grontwet bestaat uit acht hoofdstukken, onderverdeeld in een groot aantal artikelen. In de preambule van de wet wordt onder meer gezgd dat de grondwet geïnspireerd is door de geest van verzoening en dat zij uitgaat van gelijk heid voor de wet van alle burgers zonder onderscheid naar ras, geslacht, godsdienst, levensovertuiging of politieke gezindheid. De grondwet, al dus de preambule, is gericht op de plicht de fundamentele rechten en vrijheden van de mens te eerbiedigen en te waarborgenl. In de Surinaamse grondwet is ingebouwd „het constitutio nele hof' De president, de procureur-generaal of tenmin ste eenderde van het grond wettelijk aantal leden van het parlement kunnen bdj een wetsvoorstel het „constitutio nele hof" verzoeken te beslis singen over de verenigbaar heid van dit wetsontwerp met de grondrechten. De president zal het wetsvoorstel niet kun nen bekrachtigen voordat het „constitutionele hof" heeft be slist. Wat het buitenlands bete* van Suriname betreft, v- in het ontwerp voor de P wet gesteld dat dit wordt gevoerd door de ring. De staat wordt niet verdragen gebonden en worden niet opgezegd voorafgaande goedkeuring het parlement. Ook het beleid ten van de defensie wordt ge door de regering. Sun» kunnen alleen bij de w militaire of burgerdienst den verplicht. (Van een van onze verslaggever SIMPELVELD - K Vyth, de voorzitter hét Organisatiecom van de Proftour door f (Ierland, heeft de aan gingen van de vrouw v Ton Vissers in onze krt van vrijdag - mevro Vissers beweerde Vvth Vissers in de Pr tour van ^20.000 gulc door de neus had gebot hoog opgenomen. Vyth: „Dat is pure waarheid en dat kan i afgezien van het feit het al lang verjaard z zijn - aantonen met de i pieren die ik bewa heb. Vissers heeft mij c nooit verteld of gesch ven dat hij nog geld mij zou krijgen. En je j looft toch zeker wel hij stappen ondernorri had als het zo was. Datf echter helemaal niet beurd." (Van onze sportredact SIMPELVELD - De or| satoren van de Proftour Nederland hebben in pril besloten hun Ronde vol jaar weer te houden. Een scherpe voorwaar! lechter, dat de proftour landelijke vergunning ki zodat de provinciegrenzer overschreden kunnen wo en grote verplaatsingen meer nodig zijn. Olym Tour heeft al jaren de landelijke vergunning gt die uitgegeven wordt, zullen alles in het werk st om een landelijke vergun te krijgen", aldus de orgai tie. „Wij hebben alle res voor Olympia, maar wij den, dat wii er toch meer in aanmerking komen, hebben echter wel goede r om aan te nemen dat het gend jaar wel in orde ko; (Van onze sportredact SIMPELVELD - J Jansen zal volgend ji niet meer als coördina van de KNWU bij het ganiseren van profcrite optreden. „Na 31 augustus kap ermee", aldus de o Tour winnaar. „Ik heb veel te druk en daard heb ik mijn gezin ve moeten verwaarloz Het enige wat ik wel blijven doen is de bege. ding van de profs en m bemoeienissen met Prof-Tour. Daar zit r zoveel werk aan vast" Het profwielrennen in N een impasse heeft verke« moet te gaan, nu de Friso en Jan Janssen zal vertre Pen van Janssen, die voc veld aantrok, is het niet voor de Nederlandse pfc misol zal vrijwel zeker tot 'andse prots, dat toch al ni ren. Twee zaken, die de ons land zeker niet ten g Het vertrek van Frisol Sponsor Nico de Vries sc verwijt weinig bij de tijd e nen een eind meegaan m 'e ver om zo'n krasse ma Merkwaardig in de hel< neeft genomen zonder zi ponder ploeg komen te zit beweerd het hoog op te Persconferentie voor de p °a*de proftour vooral was °e profs te vergroten. Nu werk te zitten Onbehoorlijk is het zon ®eft ingelicht, voor hij z Ttiek op de KNWU maa ®en moderne aanpak ge De hele yang van zakei sociaal yebiert a.irM.

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 12