Geneesmiddel tegen stotteren pina Belangrijkste vaarwegen afgegrendeld Nog veel teer en nicotine in sigaretten Pannebier in Olympisch dorp jgurt deel iTRICES Koffie morgen 16 cent per pakje duurder 1 KIOOSTERZANDE TOEN EN NU Kanaal Gent- Terneuzen potdicht Man overboord bij Vlissingen ONDERZOEK CONSUMENTENBOND: Van Huiten ximetjevet OPZIENBARENDE RESULTATEN IN WEST-DU 1TSLAND. jk lekker B.V. KVP ers vragen regering de blokkades te breken PvdA wil Kamer debat vervroegen Oppositie eist hoofd van staatssecretaris Marine wordt nog niet ingeschakeld Crisiscentrum wi niet Schade voor Rotterdam groot ROTTERDAM streek in vogelvlucht 'AWM/ODtfrf. éï&ZfK Ui Missionaris wil meer doen ist ringsmiddelen maar beien, kersen, Dat is vruchten- na. En: eeh goede rs verpakt in leuke ggurt van Campina magere joggurt. ank dus, die zuinig is Directeur Dr. W. A.J. M. Harkx Hoofdredacteur: L. Leijendekker Radactie- en admimstratie-adres: [lieuwstraat 9, Terneuzen, tel. (01150) - 79 20 Gironummer 1114111 t,v. Uitgeversmaatschappij De Stem B.V. jeigerstiaat 16, Breda. DINSDAG 26 AUGUSTUS 1975 27e jaargang No. 1937 Uitgeefster Uitgeversmaatschappij De Stem B.V. MONTREAL Maandag y jn Montreal het hoogste punt hercikt van het in aan bouw zijnde Olympische Dorp voor de deelnemers aan u,> spelen van het volgend jaar, waar in januari nog slechts een. groot gat te zien was, op de terreinen van de gemeentelijke golfclub daar wijzen nu vier pyramides van negentien verdiepingen naar de hemel. Het adembe nemende bouwtempo had ook zijn nadelen, nauwelijks hadden de trotse vertegen woordigers van liet organisa tiecomité (COJO) en de uit genodigde journalisten het imposante gebouw na eeu bezichtiging verlaten of een twee ton wegend balkon op de zevendie verdieping brak met donderend geraas af, nam nog twee balkons op zijn weg mee en beschadigde de pas aangelegde weg. Per soonlijke ongelukken deden zich niet voor, maar de vreugde was danig getem perd en het pannenbier werd snel opzij gezet. (Van onze correspondent) BONN Een professor van de technische hogeschool in Aken heeft opzienbarende re sultaten met een medicament tegen stotteren bereikt. Het middel werd door H. 1'. Cas- pers, samen met professor Platii van de universiteit van Reck linghausen ontwikkeld en dient in de vorm van druppels te worden ingenomen. Proefnemingen van een half jaar met 90 stotterende mensen toonden aan, dat het medicament - „Haloperidol" - aanzienlijke verbeteringen in het spraakgebrek had opgele verd, en in enkele gevallen zelfs een absolute genezing. Om uit te sluiten, dat er hier van een zuiver psychologisch effect sprake zou zijn, hebben Ue geleerden de ene helft van dc testgroep een ,-fopmiddel", een zogenaamd placebo, ver strekt. De andere helft daaren tegen kreeg het nieuwe medi cament toegediend. Tegelijker tijd werden echter bij heide groepen de spraaklessen op te- rapeutisehe en psychologische basis voortgezet. Na de proef nemingen bleek uit vergelij kingen, die met standopnamen van voor de test werden ge maakt, (lat de met Haloperidol behandelde patiënten een aan zienlijk grotere vooruitgang hadden gemaakt dan de stotte raars, die alleen maar het pla cebo hadden gekregen. Tijdens langdurige waarnemingen kon ook vastgesteld worden, dat de resultaten blijvend waren, en dus niet op een schijnsucces berusten. dB MELKVARtATIES geldig tfm 6/9 OPINIEONDERZOEK in een schriftelijk onderzoek, e jaren middelbare scho°'°P kbaar bent i dagen beschikbaar heb' werken. niet altijd gemakkelijk w If uw werktijd te moge'1 ke honorering plus onkos' vilt weten kunt u kontakt °P SCHIPPERS LIGGEN DWARS (Van onze parlementaire redactie) DEN 1IAAG Het lamleggen van het scheepvaartver keer met name van de Rotterdamse haven door de binnenschippers als protest tegen het plan van staatssecre taris Van Huiten van Verkeer en Waterstaat om de even redige vrachtverdeling (de schippersbeurs) af te schaffen heeft gisteren aanleiding gegeven tot koortsachtige politie ke activiteit. De oppositie in de Kamer met als woordvoerder mevrouw Smit-Kroes (VVD) eist al het hoofd van de staatssecretaris. De KVP-kamerleden Van Zeil en Krosse hebben de rege ring dringend verzocht met alle middelen een einde te maken aan de blokkades. Het kan ï'M Knot (PvdA) p n, t, -..c i de -Mutri'-j «muni».r van Verkeer en Waterstaat ertoe te bewegen het wetsvoorste'. van de staatsse cretaris vandaag al in het par- lament te behandelen in plaats van donderdag. Zijn voorstel al vandaag voor de aanvang wisselvallig Eerst kans op een bui. Daarna zonnige perio den. Hooguit 20 graden. stad en streek Kerncentrale ligt opnieuw stil. Pagina 3 binnen- en buitenland Jurgens moet op 16 september als NOS- voorzitter beginnen. Pagina 9 Links en extreem-links verenigen zich in Portugal. Pagina 11 DAF-66 wordt Volvo-66. Pagina 10 sport Zoetemelk leidt in profronde. Pagina 13 badio en televisie Twee nieuwe Teleac-cursussen. Pagina werljntje van de eerste gttjiug van TvWSRw Kamer ha de zomer vakantie behandeld worden. Niet ongewijzigd Van ('HU-zijde is reeds meegedeeld, dat de staatsse cretaris zijn wetsvoorstel niet ongewijzigd door de Tweede Kamer zal krijgen. Woord voerder Van der Mei van de CHU, die tevens voorzitter is van de Christelijke Bond van Ondernemers in de binnen vaart betreurde, dat een van de zeven schippersorganisaties vroegtijdig tot actie is overge gaan De andere organisaties hebben bij de kamerfracties een welwillend oor gevonden voor hun standpunten, zei Van der Mei. Het is overigens ook nog de vraag of tijdens het kamerdebat de drie christen democratische fracties (KVP. ARP en CH) gezamenlijk dan wel ieder afzonderlijk zullen opereren. Van regeringszijde is nog geen antwoord gegeven op de kamervragen orn aan de blok kades een einde te maken. Wel is in Den Haag een crisis centrum ingericht. Inschake len van de Marine is er voor alsnog niet bij. De plaatselijke politie kan assistentie krijgen van de Koninklijke Mare chaussee als daartoe door dc commissarissen van de konin gin een verzoek wordt inge diend bij het Departement van Binnenlandse Zaken. (Vervolg op pagina 9) IN de nacht van zondag op maandag zijn te Newtown Ha milton in Noord-Ierland de lij ken aangetroffen van twee mannen van in de twintig, die waren doodgeschoten. (Van onze verslaggevers) ROTTEKDAM/GEERTRUIDENBERG/TERNEUZEN Twee duizend van de 7000 binnenschippers hebben gisteren in korte acties de meest belangrijke scheepvaartwegen in ons land af gegrendeld. De harde actie, waarmee de schippers al enige tijd dreig den, wordt geleid door liet „Acliecomité behoud evenredi ge vrachtverdeling" vanuit Rotterdam. De blokkades zul len, volgens de actieleiders, duren „zolang dat nodig is". Zij hebben ook aangekondigd, dat zij de acties zullen verhar den, als het omstreden wets ontwerp (zie elders in deze krant) wordt aangenomen. De volgende waterwegen in Zeeland en Brabant waren DINSDAG EN WOENSDAG BIJ ALBERT HEUN gisteren geheel oif gedeeltelijk geblokkeerd: Het Kanaal Gent - Terneuzen. De Donge tusser. Raamsdonksveer en Geertruidenjberg ten moorden van de Bergsehe brug, De Zuidwillemsvaart bij Hel mond. De houthaven in Den Bosch; verder Het Twenteka naal en - ongeveer dertien in totaal - De Scheur bij Maas sluis. De plaatsen waar de doorvaart van kanalen en slui zen met binnenschepen onmo gelijk is geworden zijn o.m. verder: Amsterdam en IJmui- den, bij Arnhem de Rijn en de Waal, sluizen van het Eemskanaal bij Delfzijl, de IJssei bij Zutphen, dc ge meentehaven van Maasbracht, waardoor geen scheepvaart mogelijk is tussen Maas en Ju- lianakanaal en de schutsluis in Heel (kanaal Wessem - Ne- derweert). Vctorzover gistera vond bekend hebben zidh gis teren nergens ernstige inci denten voorgedaan. Om 21.00 uur wat het aantal schepen, dat door de blokkade o;> de Nieuwe Waterweg wordl gedupeerd, toegenomen tot 6(5. Het merendeel (45) kan niet weg uit Rotterdam. De overige liggen buitengaats te wachten op het sein dat ze kunnen binnenlopen. Het verdere nieuwe rond de schippersactiesDe Rotter damse politie zal voor vanmid dag 12.30 geen pogingen doen om de blokkades van de bin nenschippers te breken. Dit heeft burgemeester Van der Louw maandagmiddag toege zegd aan de leiders van het actiecomité „Behoud EV", met Discussie op de kade in Terneuzen. wie hij oip het stadhuis een bespreking voerde. De schade voor de Rotter damse haven begint nu al zichtbaar te worden. De scha de, als gevolg van de acties woixlt geschat op 250.000 a 300 000 gulden per dag. Maandagochtend vanaf .6 uur hebben de schippers op de Samber The Tlhuin in België de scheepvaart verlamd. Met aken wierpen ze een versper ring op. Ook op andere plaat sen van de rivier, te Erquelin- nes, Ma-rchienne en Auvelais. werden versperringen aange bracht. De schippers willen met hun actie hun eisen kracht bijzet ten zoals indexering van de vervoerstarieven, rekening houdend met de steeds groter wordende kosten, erkenning van vrouwenarbeid en een wekelijkse rustdag. De waterwegen tussen Ne derland en België zijn volledig afgesloten. Het scheepsverkeer tussen Duitsland en Frankrijk is gedeeltelijk verlamd. Talrijke versperringen door aiken zijn opgeworpen op de Samber, in net kanaal van Gent naar Oostende, in liet Ringkanaal en op de Maas bij Namen. In Antwerpen is zee- scheepvaartverkeer nog moge lijk, maar niet in Gent. De actie is ontketend door het verbond van onafhankelij ke vakverenigingen waarbij 10.000 schippers zijn aangeslo ten. Bij het opstellen van de eisen der schippers is overleg gevoerd met Nederlandse col lega's Naar verluidt maken de bin nenschippers in Frankrijk ook aanstalten om een actie te on dernemen zoals die in Neder land en België. De coördinatie van de actie met de Nederlandse en ook met de Franse collega's ge beurt te Brussel. VLISSINGEN Gistermid- dag is voor dc rede van Vlis singen een man overboord ge slagen van het Zweedse zee schip Maria Gorton. De man, die liet dek aan het zwabberen was. was gisteravond nog niet gevonden. Diverse schepen, o.a. rle Javazee, de RP-10 en de Rilland van de fa. Muller uit Terneuzen, alsmede een helikopter hebben aan de red dingsactie meegedaan. De naam van de man is nog niet bekend. Nadat de blokkades een feit waren hebben (le actievoeren de binnenvaartschippers staatssecretaris Van Hulten per brief uitgenodigd voor een gesprek. De staatssecretaris ontving deze brief tegen de avond. Hij ging liter niet in op d« uitnodig.ag. Mij ver klaarde alleen te willen pralen met schippers, die zich bij een meerderheidsbeslissing van (le Kamer zullen neerleggen. Hij had tot nu toe niet de indruk dat de actievoerende schippers daartoe bereid zijn. Staatssecretaris Van Hulten liet desgevraagd doorscheme ren dat de regering maatrege len overweegt om aan Je blokkades een eind te maken. Details wilde liij niet geven. Het enige wat hij kwijt wilde was: „Als het even kan zullen we niet hardhandig optre den". Actieleider Van Laak maak te er gisteren geen geheim van dat de schippers zullen doorgaan met actievoeren wanneer de Tweede Kamer donderdag liet wetsontwerp van staatssecretaris Van Hul ten zal aanvaarden. Hij dacht dat (ie binnenvaartschippers hun blokkades wel vier tot vijf weiken zouden kunnen volhouden. AMSTERDAM Met in gang van woensdag 27 augus tus wordt de consumentenprijs voor gebrande koffie met ifi cent per pakje van 250 gram verhoogd, ail-dus de Vereniging van Nederlandse Koffiebran- ders en Theepaiktkers. De prijsverhoging, waarover over leg is gepleegd met het Minis terie van Economische Zaken, is voornameliifc het gevolg van de sterke stijging van de kof fieprijzen op de wereld markt .-indaag treft u in uw krant de eerste aflevering aan van ons project „Uw streek in vogelvlucht". Zoals wij hebben aangekondigd zullen wij alle veertien dagen, telkens op dinsdag, twee grote luchtfoto's plaatsen van een stad of dorp in Zeeland. Die luchtfoto's illustreren „van boven gezien" de geweldige ontwikkeling welke onze streek in minder dan een halve eeuw, soms slechts enkele tientallen jaren, heeft doorgemaakt. Want terwijl de ene foto stamt uit het archief van KLM- Aerocarto, met wie wij dit unieke project hebben ontwik keld. is de andere nog in de afgelopen zomer genomen. De begeleidende tekst ondersteunt door feitenmateriaal of persoonlijke impressies het opvallende verschil tussen het toen en het nu in de beelden. Wij kunnen ons voorstellen dat onze lezers bij het zien van deze prachtige luchtfoto's ons hun reacties kenbaar willen maken. Welnu, daartoe bestaat volop gelegenheid. Onze kolommen staan voor hun bijdragen open en de oorspronkelijkste of meest interessante inzendingen zul len met een prijs worden beloond. Ook is het mogelijk de foto's bij KLM-Aerocarto na te bo stellen. Alle inlichtingen daarover vindt u op onze Vogel vluchtpagina, welke vandaag opent met KIOOSTERZANDE. (ADVERTENTIE) „Voor mijn werk zou een land rover een enorme uitkomst be tekenen; dan kan ik catechisten meenemen; dan ook kunnen we de ernstig zieken vanuit de dorpen naar liet ziekenhuis ver voeren, iets waar tot nog toe geen mogelijkheid toe is. Met een goede landrover zouden wij in alle opzichten voor de men sen hier meer kunnen doen". Dit schrijft missionaris R. de Koster vanuit Indonesië. Hij is een van de 424 missionarissen en eigenlandse krachten, die een beroep op U doen en U vra gen hun ernstige vervoerspro blemen op te lossen. De MIVA, de Missie Verkeers middelen Aktie. houdt dezer dagen voor hen haar jaarlijkse, landelijke kollekte en giro-ak- tie. Er is veel geld nodig om het MIVA-huipprogramma 1975 uil te kunnen voeren. Helpt 6 mee? Dan kan de MIVA, die dit jaar 40 jaar bestaat, ook nu weer in veel ontwikkelingslan den het werk voor de mensen daar voortgang doen vinden. Dit is het gironummer GIRO 27 22 49 t.n.v. MIVA - Vijverstraat 12 - Breda. DE revolutionaire regering van Zuid-Vietnam is momen teel bezig met een „uitzuive ring" van het land van buiten landers. Verwacht wordt, dat binnen korte tijd 5 tot 8 (lui ze,id buitenlanders Zuid-Viet nam zullen moeten verlaten. DE Europese commissie, het „dagelijks bestuur" van de ge meenschappen, heeft voorals nog geen plannen om de in voer van Japanse elektrische apparaten en bouwelementen hiervan te verminderen. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Rond vijf uur gisterenmiddag hebben protesterende binnenschippers het kanaal van Gent naar Ter neuzen potdicht afgesloten. Patrouillerende vaartuigen van rijkspolitie te water en rijkswa terstaat konden tijdens de bliksemsnelle aktie van de schippers geen hand meer tus sen de deur krijgen. Gister avond bestond de blokkade uit zo'n negentig schepen. Be drijven gelegen langs het ka naal en de stad Gent stuurden gisteren teleframmen aan het ministerie van Verkeer en Waterstaat in Den Haag om op hun beurt protest aan te teke nen tegen de gang van za ken. De scheepvaart, zowelzee als binnenvaart in het kanaal lag de hele dag volledig stil. Op de rede van Vlissingen la gen weinig of geen zeeschepen te wachten. Wat betreft zee scheepvaart is maandag voor het kanaal Gent-Terneuzen toch vaak een stille dag'. Een enkel bedrijf, zoals De Meyer bv te Terneuzen moest een schip onverrichter zake naar een andere haven sturen. Het zwaarst getroffen door de barrikade lijkt vooralsnog het havengebied van Gent. Voor veel Zeeuwsch-Vlamiingen betekende de blokkade een meevallertje, omdat er geen wachttijden waren voor de bruggen van Sluiskil en Sas van Gent. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG Een onder zoek van de Consumentenbond naar dc hoeveelheden teer en nicotine in dertig merken si garetten heeft volgens de bond uitgewezen, dat deze schade lijke stoffen nog steeds in aanzienlijke mate in de siga retten aanwezig zijn. Uit de rook van filtersigaretten als groep kwam minder teer en nicotine dan uit de rook van de filterloze. Enkele merken met filter bleken ecliter aan zienlijk meer teer en nicotine te bevatten dan andere mer- Ken zonder filter. Andere za ken dan het filter zijn hier mede van invloed, zoals de lengte van de sigaret en de soort tabak. De Consumenten bond hoopt niet, dat de lange sigaret modi wordt, want de rokers daarvan krijgen vrij veel teer en nicotine binnen. De meeste teer en nagenoeg de meeste nicotine bevat de rook van de Golden Fiction, namelijk resp. 26 en 1,3 milli gram per sigaret. Veel teer en nicotine bevatten verder ook Caballero (24 en 1,2 mg.), Ca mel (24 en 1.5 mg.). Lexing ton (24 en 1,2 mg.). Pall Mal) Export (24 en 0.9 mg.) en Runner (23 en 0,9 mg.). Dit betreft allemaal sigaretten zonder filler. Van deze groep spant Golden Eiction op het gebied van he' teergehalte de kroon met 26 mg. per sigaret en Camel op het gebied van nicotinegehalte met L5 het mg. Rookt men een filtersigaret, dan krijgt men minder scha delijke stoffen binnen, maar (lat scheelt dikwijls erg wei nig. Een sigaret van het Merk Benson and Hedges bijvoor beeld levert de roker 22 milli gram leer en 1,3 mg. nicotine op en bij de Camel met filter is dit resp. 23 en 1,2 mg. Verder bevat (le Tivoli Super King nog 21 mg. teer en 1,1 mg. nicotine per sigaret. Veel minder teer en nicotine krijgt men binnen bij bijv. Roxy Dual en Kelly Halvaret (Resp, 11 en 0,4 mg. bij beide soor ten), bij Lord Extra (14 en 0,5 mg.), bij Flair (13 en 0,7) en bij Alaska Menthol (13 en hu 0.6).

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 1