WERELDTITEL VOOR MINNEBOO Roy Schuiten wil nu ook werelduurrecord Vervoort witheet na ,grap' Jongbloed DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND Akkoord in stayer ij op komst TOTO X X X X X X X X X X X X LOTTO SI PERTRIO k Belgen kennen het Wilhelmus niet (Van een speciale verslaggever) KOCOURT - Tijdens de hul diging van Gaby Minneboo en Bruno Walrave is het weer eens tot een volkslied incidentje gekomen. Uit de luidsprekers kwam namelijk niet net Wilhelmus maar een lied, dat niemand kon thuis brengen. De leiders van de Ne- derlandse ploeg waren razend. Chef d'équipe Bas Goud: Uit voorzorg nad ik een plaat met het Wilhelmus meegenomen. Maar toen ik die een paar da gen geleden in de permanence aan de Belgen wilde geven werd met zoveel woorden te verstaan gegeven dat mijn moeite tevergeefs was ge weest. Wij kennen het Wilhel mus wel en dat hebben we ook in voorraad, zeiden de Belgen. Het resultaat horen we". De Belgen stonden er met het schaamrood op de kaken bij toen ondanks alle verzeke ringen toch niet het Wilhelmus over de baan klonk. Ze wilden hun fout goedmaken: Het Wil helmus werd alsnog opgezocht en afgedraaid terwijl de sta yers hun ereronde maak ten (Van een speciale verslaggever) ROCOURT - „Dat ik zo iets nog heb mogen meemaken. Ik, een gewone boerenjongen, we reldkampioen. Dat is iets geweldigs. Daarvan heb ik altijd alleen maar durven dromen. Gaby Minneboo, de kersverse wereldkampioen bij de amateurstayers, had dit alles in zijn eentje in de uitloopronde, nadat hij op grandioze wijze de aanvallen van de Spaanse Armada had weer staan, zitten verwerken. Hoofdschuddend ging hij over de piste. „Ik kon op dat moment nog maar nauwelijks geloven dat ik inderdaad had gewon nen", De wereldtitel, zijn eerste, werd voor Minne boo realiteit toen hij na zoveel krachtsinspanning nog opmerkelijk fit van de fiets stapte en in de armen van zijn vrouw Loes viel. Het hele wieier- wereldje dat nog nimmer tevoren in de geschie denis een dergelijk enerverend gevecht van een eenling tegen een numerieke meerderheid had meegemaakt, leefde mee. Men gunde de 29-jarige PTT-beambte uit Geervliet bij Rotterdam zijn triomf. Ook de veelvoudige oud-wereldkampioen Guillermo Timoner, nu coach van de Spaanse amateurs, die was gestrand op de onverzettelijk heid van de eenzame Oranjerijder, uitte zijn be wondering. „Als ik ooit had gekund wat jij hier hebt gepresteerd was ik nog veel vaker dan zes keer wereldkampiqen geworden. Formidabel". Gangmaker Bruno Walrave, die al vier keer eerder op de hoogste trede bij de Ceremonie pro- tocolaire had gestaan, was het roerend met de Spanjaard eens. „Ik ben twee keer met Bert Boom bij de amateurs kampioen geweest en eenmaal met Rudolph bij de profs maai" dit is de mooiste". Walrave moest ook erkennen: „Nog nooit tevoren ook heb ik in een wedstrijd geen moment rust kunnen nemen. Ik ben doodmoe". Timoner, gene raal van de sterkste Armada in dit veld met kam pioen Espinos en diens vazallen Caldentey en Bordoy, had zijn strijdplan gebaseerd op een niet aflatende reeks aanvallen. Een waar bombarde ment om de vesting-Minneboo in ruim veertig minuten te slopen en uiteindelijk te slechten. Ten gunste van Espinos of Caldentey. Dat werd dui delijk in de beginfase van de finale, waarin het sloperswerk voornamelijk op de schouders van Bordoy rustte. Minneboo had geboft met de lo ting. Hij mocht op de tweede plaats starten achter diezelfde Bordoy en werd zo vakkundig door de scherp sturende Walrave na het startschot opge vangen dat er maar een paar pedaaltrappen voor nodig waren om de leiderspositie van de Spanj aard over te nemen. „Dat hadden we na de loting afgesproken. Zo snel mogelijk opkomen en dan maar zien hoe het zou aflopen", aldus Minneboo. Hij had vertrou wen in eigen kunnen. „Ik lind er alles voor gedaan om in optimale conditie te zijn. Het was natuur lijk wel jammer dat er niet nog een Nederlander meereed want dan hadden we iets voor elkaar kunnen opknappen. Maar ik had vertrouwen". Ook al omdat hij op advies van Bruno Walrave wat langere crancks dan normaal op zijn fiets had laten monteren. Al heel spoedig bleek, dat de Nederlandse kampioen die grotere hefboom ge makkelijk baas kon. Walrave: „Gaby had zo veel op de weg getraind dat hij die handicap moest kunnen overwinnen". De aanvallen van de Spanjaarden kwamen met de regelmaat van een klok. Nauwelijks was de een afgeslagen of een andere soldaat uit het legi oen van Timoner kwam aan de deur kloppen. Het was tevergeefs. Minneboo hield de deur stevig dicht, ook voor de westduitser Rainer Podlesch, die in de beginfase op een ronde was geraakt en geen toestemming van de Nederlandse combina tie kreeg om terug te komen en zich in de strijd te mengen. Minneboo was wereldkampioen, een beschei den kampioen. „Ik denk er niet over om nog prof te worden ook al is 29 jaar voor een stayer niet oud. Want ik heb een goede baan bij de PTT, werk met fijne mensen samen (mijn collega's hebben mijn nachtdiensten gedaan zodat ik overdag kon trainen) en wat moet ik dan nog bij de profs". )van een speciale verslaggever) ROCOURT De 24-jarige ^andvoorter Roy Schuiten, die na een inzinking in het begin van dit seizoen is terug gekomen en zijn goede vorm van het mo ment heeft onderstreept met Prolongatie van zijn wereldtitel )l.i de prof achtervolgers, aast 11,1 op het wereld uurrecord. Di- rect «adat Schuiten zaterdaga vond in een prachtige stijl de U0r Knut Knudsen overtui gend naar de tweede plaats in •'it onderdeel van de wereld kampioenschappen in Rocourt had verwezen, maakte ploeglei- '!l'r ^ter Post bekend dat zijn irma een poging van Schuiten «mhet met li) km 431,95 meter Sinds 25 oktober 1972 op naam Kddy Merckx staande uur- vecord te breken geheel zal be- kostigen. Ritti k-venals zijn voorgangers Ole Schuit* er en Eddy Merckx zal tar/b* en zijn poging eind okto- 'egin november doen op de ■Je'lepiste tn Mexico City. Post: 6 baan is vanaf 25 oktober tot n^e beschikking. We moeten overleggen wanneer we naar Mexico gaan". R°y Schuiten was dit wee- einde de tweede Nederlander, voor wie het rood-wit-blauw in de hoogste mast ging. Een paar uur nadat Gaby Minneboo zijn moeilijke triomftocht bij-de amateurs had voltooid mocht Schuiten bewijzen dat hij nog steeds de beste achtervolger ter wereld is. Op de eerste dag, tijdens de kwalificatie en de kwartfinales, was daarover twijfel gerezen. Beide .malen was de stijlvolle Noor, die zijn rondjes met de re gelmaat van een computer pleegt af te werken, sneller ge weest. Knudsen, in 1973 in San Sebastian wereldkampioen op dit nummer bij de amateurs, had zich optimaal voorbereid. Hij was zelfs na de vlakke etappes uit de Tour de France gestapt en zich verder geheel op Rocourt te concentreren. Zijn snelste tijd op de eerste dag van 6.06.74 had zijn vorm bevestigd. Schuiten was niet ver achterge bleven: 6.06.90. Zaterdagavond behoefde Knudsen zich in de halve finales niet al te zeer in te spannen om ploegmakker Gia- como Bazzan achter zich te hou den. De Italiaan maakte het de favoriet van ploegleider Fon- tana niet moeilijk: 6.19.40 - 6.22.10. Schuiten daarentegen moest tegen de Belg Dirck Baert voluit uithalen: 6.13.61 6.15.87. De Nederlandse kampioen was niet erg onder de indruk geweest van het meevallertjes van Knudsen. „Het is logisch, twee van dezelfde firma, dan hoeft de sterkste man niet voluit te fietsen", aldus Schuiten, die zich voor de finale goed genoeg voelde om de Noorse opmars te stuiten. „Het was alleen vijftig procent moeilijker dan vorig jaar omdat ik nu titelhouder was". De Nederlandse kolonie rea geerde positief toen Schuiten, die een langzame start pleegt te hebben, in het begin slechts een seconde achter raakte. Na vijf ronden kwam het keerpunt. Knudsen had geen verweer tegen een tussensprint van de Zandvoortcr. die een achter stand van 0.74 sec omzette in 0.70 sec. winst. Toen Roy in de volgende ronde zijn winst uit bouwde tot bijna 2 seconde was het met Knudsen gedaan. De Noor bleef wel snel rondfiet sen maar kan geen sprints pro duceren en verloor met duidelijk verschil: 6.10.52 - 6.15.67. Met dit tweetal kwam Dirck Baert op het erepodium, het eerste schamele succesje van gastheer belgië. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM - Feyenoord heeft zijn revanche op FC Am sterdam. Verspeelden de Rot terdammers het vorig seizoen in eigen huis door een 2-1 neder laag nagenoeg hun laatste kans op het kampioenschap, gisteren namen zij in de „Kuip" wraak. Met de ondubbelzinnige 4-0 cij fers werd de bittere nasmaak van de wedstrijd met de onver getelijke blunder van Eddy Treytel volledig uitgewist. De hoge score betekent overigens niet, dat Feyenoord gisteren su perieur heeft gevoetbald. Het tegendeel is waar. Maar omdat FC Amsterdam zich alleen in negatieve zin onderscheidde hadden de Rotterdammers nu een magere 1-0 ruststand uit eindelijk toch weinig moeite de eindstand een aanmerkelijk flo- rissanter aanzien te geven. Raak was het aan de andere kant, toen Feyenoord zijn eerste vloeiende combinatie van de wedstrijd afleverde.Lichtge wicht Vreysen zette goed voor naar de volkomen vrijstaande Kreuz, die de bal echter van de punt van zijn schoen liet af springen. De Oostenrijker werd echter door de fel inkomende Koopman omvergelopen en de slecht leidende Joop Vervoort liet de bal, alle protestacties van FC Amsterdam ten spijt, op de elf-meterstip deponeren. Martin Vreysen, die in deze eerste competitiewedstrijd al bewezen had de kunst van het strafschoppen nemen uitste kend te verstaan vuurde ook nu weer raak. Het was het startsein voor qnverkwikkelijke tonelen, die aanvoerder Jongbloed op een officiële waarschuwing van scheidsrechter Vervoort kwam te staan. Ook de enige uitblinxer aan Amsterdamse zijde, Abe van der Ban, kwam in het boekje van Ver voort terecht. De besnorde middenvelder maakte de scheidsrechter op demomnstra- tieve wijze duidelijk, dat hij het Martin Vreysen scoort voor de eerste maal uit een strafschop bepaald niet eens was met Ver voort's spelinzicht. Het spelpeil zakte na het Amsterdamse „op roer" nog verder. Lichtpunt vormde een fraaie kopbal van Nico Jansen uit een corner van Hein Otto, die echter even fraai door Treytel werd verwerkt. De vervanging van Rijsbergen door Steen Olsen in de rust bleek een goede keus te zijn geweest van trainer Brzezanczyk. Er werd vlotter gecombineerd, terwijl ook de vleugels meer in het spel betrokken werden. Vlak na rust was invaller Olsen dicht bij een treffer, toen hij uit een moeilijke hoek op de paal knal de. De actie van Koopman, die Kreuz hierna grof onderui- thaald, was zonder meer een pe nalty waard, maar Vervoort zag het totaal anders. Feyenoord slaagde er pas na zeventig minu ten in verder afstand te nemen. Martin Vreysen besloot eeh fraaie rush met een lage voorzet, die door Kreuz simpel in het doel Werd gegleden. Vier minu ten later was het opnieuw raak en weer kwam het doelpunt op naam van Kreuz. De Oostenrijker ging alleen door op een pass van Steen Ol sen en prikte de bal behendig in het door Jongbloed verlaten doel. Vijl' minuten later leek het helemaal een „Kreuz-Iestival" te gaan worden, toen de Feyenoord-spits opnieuw een kansrijke inzet van zijn voet liet vertrekken. Koopman kon het vonnis nog even uit te stellen door de bal weg te slaan. Vrey sen koos ditmaal de andere hoek en weer was Jongbloed kans loos. Slechts 33.000 bezoekers, Feyenoords populariteit lijkt zelfs in eigen huis danig geslon ken. zagen een volkomen fa lende Jörgen Kristensen slechts opvallen door het dragen van de aanvoerdersband van de ge schorste Wim Jansen. (Van onze speciale verslaggev er) ROTTERDAM - „Geen com mentaar". Deze in de politiek meer gebruikelijke kreet klonk gistermiddag na afloop van de Wedstrijd Feyenoord - FC Am sterdam in de catacomben van de Rotterdamse „Kuip" uit de mond van scheidsrechter Joop Vervoort. Hij doelde hiermee op de gebeurtenissen, die de ge moederen in het halfbezctte sta dion halverwege de eerste helft danig bezig gehouden hadden. Vervoort had Feyenoord een pe nalty toegekend, omdat Kreuz in het strafschopgebied door Koopman onderuit was gehaald. Nadat Vervoort aanvankelijk door een aantal opgewonden Amsterdam-spelers onder de graszoden gewerkt dreigde te worden, kon Martin Vreysen de score voor Feyenoord openen. En toen was de boot pas goed aan. Keeper Jongbloed stapte met de bal in zijn handen de monstratief naar de zijlijn, on dertussen zijn medespelers wenkend het veld te verlaten. Zover kwam het echter niet, want eenmaal aan de zijkant van het veld aangekomen, zette Jongbloed koers naar de mid denstip en overhandigde de daar wachtende Vervoort de bal. Deze noteerde de naam van de aanvoerder, waarna het spel met een aftrap werd hervat. Jan Jongbloed noemde zijn activi teiten na afloop een grote grap. Hij: ..In de eerste plaats was het absoluut geen strafschop en dat wilde ik de scheidsrechter ook vertellen. Toen zag ik de verhitte gezichten van een paai' van mijn spelers en wilde mijn trainer vragen of ons tactisch concept door de 1-0 achterstand gewij zigd moest worden. Terwijl ik op weg was naar Van der Meent, dacht ik ineens aan de toestan den bij FC Utrecht-Feyenoord, toen de scheidsrechter van het veld stapte, en dacht bij mezelf: Kom laat ik ook eens zoiets doen. Het is echter geen moment bij me opgekomen de wedstrijd te staken. Daar voetbal ik veel te graag voor. En hit geintje heeft wel de rust in het elftal terugge bracht". Joop Vervoort kon na zijn aanvankelijke weigering om commentaar op de gebeurtenis sen te leveren weinig waarde ring opbrengen voor de handel wijze van Jongbloed. „Ieder moet voor zichzelf weten of dit nu een grap was of niel. Ik ben echter van mening dat deze din gen niet op een voetbalveld thuishoren. Ik heb Jan Jong bloed een waarschuwing gege ven, omdat hij met woord n ge baar protesteerde tegen een door mij genomen beslissing. ROOSENDAAL-De proftour door Neder land „vertoefde" gedu rende het afgelopen weekeinde in Zuidwest- Nederland. Zaterdag reed de kara vaan in Zeeland, waar de etappe Goes - Goes de renners vele moei lijkheden bezorgde en gisteren stond Vlijmen Vlijmen op het pro gramma. Dat bete kende dat de bonte ka ravaan naar het VVest- brabantse trok. Stern- fotograaf Dick de Boer maakte deze sfeervolle opname bij de door komst in het Westbra bantse Wouw. Over igens werd Zoetemelks meesterknecht Gerard Vianen de grote win naar van het weekein de. Zaterdag nam hij via een ritzege de lei derstrui over van Theo Smit, de katapult uil Halfweg. Gisteren con solideerde Vianen zijn leiderspositie. (Van de speciale verslaggever) ROCOURT Het ziel er naar uit dat de stayerij voorlopig al thans niet van het programma van de wereldkampioenschap pen geschrapt hoeft te worden. Want dankzij de tussenkomst van Arie Zwartepoorte is er een jakkoord op komst tussen Nop- jpie Koch en Bruno Walrave enerzijds en de UCI anderzijds. Op voorstel van de Italiaan Pacciarelli, secretaris van de UCI, zullen de betrokken par tijen, de UCI, de KNWU en de twee gangmakers. Ieder voor een derde opdraaien voor de proceskosten. Feyen. - A dam Eagles - Utrecht NEC - AZ'67 MVV - Graafschap Eindhoven - PSV Twente - Roda JC Telstar - Den Haag Ajax - Excelsior Heerenv. - VVV Helm. Sp. - Haarl. Gron. - Heracies Volend. - PEC Zw. FSC - Vitesse Het aantal deelnemers aan toto no. 34 bedroeg 194.835, die ivoor een inleg zorgden van 549.332 gulden. Het prijzenbed- rag is 260.932 gulden. Daarvan voor de le prijs i 104.373,-; 2e prijs f 65.233,- 3e prijs: i 91.326,-. Er hebben zich op dit moment reeds 85 deelnemers gemeld voor de le prijs. DEN HAAG (ANP) - De win nende getallen van lotto no. 34 zijn: 8 - 9 - 14 - 20 - 32 -35 res. getal 7. Het aantal deelnemers aan lotto no. 34 bedroeg 798.883, die voor een inleg zorgden van 3.085.451 gulden. Het prijzen- bedrag is 1.580.040 gulden. De prijzen zijn: le prijs (incl. jack pot) I 627.407,-. 2c prijs 1' 146.559,- 3e prijs f 219.838,- 4e prijs 293.117,- 5e priis f 293.117,-. HAMBURG (DPA) - De win nende getallen in de Duitse Lotto zijn: 3 7 27 31 32 43. Reservegetal: 21. Uitslag supertrio (Martinis- tadprijs te Groningen). 1. no. 13 Largo (L. Schoonhoven); 2. no. I Makalena D'Aster (M. v.d. Togt); 3. no. 4. Luit v. Toogwijk (A. de Wrede). Inzet' f 28.905,-. Superlrio 13-1-1

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 7