'NIEUWE MILJARDEN- INJECTIE OP KOMST De tactiek van de verrassing J Veldwerkers sociale diensten klagen hun nood Portugese marine steunt Goncalves én Carvalho Ontwerp voor verbod milieu-oorlogvoering TRATIE (Kissinger Calvé MEEST LINKS KRIJGSMACHTONDERDEEL Handelsembargo V.S. tegen Cuba deels opgeheven n krant was et onderwijs - Goes Kotalla's hoger beroep FLEVOHOF ereiy Concept-grondwet aangeboden in Paramaribo commentaar borrelnootjes FLEVOHOF Ruiten rok (3846) 60s Dunne zuiver scheerwollen pullover 32? binnenland buitenland 1WÊ—Ê—iÊÊmmmm Alfrink gaat <5/ Kunst-en Antiekbeurs Yiking-I naar Mars vertrokken Bruiloft kost drie kindereu het leven Negen doden bij kettingbotsing in Frankrijk Nieuwe regering Burgeroorlog in Portugees Timor Vroedvrouwen verenigen zieli VRIJDAG 22 AUGUSTUS 1975. l\ iï rok (3642) (JO? n bloes 45. dan wist U niet er aan amusement in de stad te beleven viel nber 1975 begint er voor he' ordelijkheid van de con/imn* te Goes verzorgde cursus vo ;r 1 975. echter alleen bij 9®* stelling, een cursus voor het •ijfscorrespondentie. boeken, is een spoedige san sten or te oon (01 zijn te verkrijgen bii i Goes (ingang via P 01100)2 86 10 Eerst nadat de procedure rond de kandidaatstelling van een opvolger volledig was afgewerkt het lijstje met kandi daten ligt ze'Ps a' ''n "ome heeft kardinaal Alfrink bevestigd dat paus Paulus zijn ontslagaanvrage als aartsbisschop van Utrecht heeft aanvaard. Uit de thans beschikbare gegevens blijkt dat de kardinaal djze mededeling al in april had kunnen doen. Waarom moest Nederland zo lang in het onzekere worden gehouden? Waar om al die geheimzinnigheid? De verklaring ligt voor de band: de kardinaal en de andere Nederlandse bisschoppen hebben willen voorkomen, dat de i publieke opinie zich op een ongelegen moment zou gaart roe- ten. De paus kan nu in wat rustiger sfeer over de opvolging be slissen. Daardoor maken de kandidaten die van Nederlandse kant zijn gesteld, misschien wat meer kans. Over dit laatste beslaat overigens geen enkele zekerheid. |n ieder geval kan wel gezegd worden, dat in deze hoogst belangrijke opvolgingskwestie van de zijde van het Neder landse episcopaat tot dusverre alles is gedaan om een verdere verscherping van tegenstellingen te voorkomen. 'Daarvoor is men zelfs de weg gegaan van de Vaticaanse diplomatie-ach- ter-deschermen, hoezeer deze ook indruist tegen het prin cipe van de bisschoppelijke collegialiteit en de mondigheid van het kerkvolk. Blijft nog de vraag of het betreurd moet worden dat de paus het ontslag van kardinaal Alfrink heeft aanvaard. Het komt ons voor dat deze waag door zeer velen bevestigend beantwoord zal worden want de bewondering en waarde ring voor de kardinaal zijn groot maar dat terzelfder tijd ook I zeer velen zullen erkennen dat de ,nu 75-jarige aartsbisschop ook eindelijk recht heeft op wat tijd voor zichzelf. Bovendien: na alles wat kardinaal Alfrink katholiek Nederland heeft ge leerd moet die gemeenschap ook zonder 'hem de door hem gewezen weg verder kunnen vervolgen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De regering overweegt de Nederlandse ttonoinie nog eens een aanzienlijke financiële injectie te geven om in het bijzonder de bouw en andere projecten, die de werkgelegenheid bevorderen, te stimuleren. Ook wordt gedacht aan een lastenverlichting voor het bedrijfs leven, In totaal zal die injectie neerkomen op zo'n twee miljard gulden. Minister Duisenlberg (Finan- ciën) hikt evenwel eng tegen i grote uitgave aan, omdat I er al een tekort is om de I uitgaven te financieren. Ook ('Vervolg van pag. 1) Naar de toon en inhoud van djn speech te oordelen heeft [president Ford hem naar het Midden-Oosten gestuurd om il's veiligheid in het kader I rw een deelvergelijk met [topte te garanderen en de betrekkingen tussen de VS en taël weer nauwer aan te ha- lea. De Israëlische minister van «dteriandse Zaken Allon liet ®t uitkomen dat er belangrij- re vooruitgang op weg naar een deelvergelijk was ge- I naakt. •.Maar er moet nog veel I yerk worden verzet", waar- I ic"uwde hij. Vanmorgen voert Winster Kissinger besprekin- 1 P°jme' Israëlische onder- I bandelaars, waarna hij in de ™™dag naar Alexandrië I ™gt en vandaar alvorens wr Jeruzalem terug te keren n uitstapje naar Damascus maakt. ,p°®iete kringen in Jeruza- d»i het erop dat het J Wk er zal komen en ook een kleine ,heid in de Knesseth, 1 ^dement, zal krijgen. «w» de demonstraties m'st'Uande meningsver- - tussen de partijen tii/, 'sraël een dramatische "W te wachten. wu Duisenberg meer de voor keur geven aan maatregelen, waarbij de loonkosten worden verlaagd. Voor het bedrijfsle ven zou het dan aantrekkelij ker worden om nieuw perso neel in dienst te nemen. Premier Den Uyl en de mi nisters Boersma (Sociale Za ken) en Lubbers (Economi sche Zaken) hebben deze week met Duisenberg over de nieuwe injectie van gedachten gewisseld- Aangenomen mag worden diat Duisenberg onder druk van Den Uyl, Boersma en Lubbers zal bezwijken. De nieuwe financiële im puls, die mogelijk op prinsjes dag bekend wordt gemaakt, loopt vooruit op de sombere verwachtingen voor eind dit jaar en volgend jaar van het Centraal Planbureau met be trekking tot de werkgelegen heid DEN HAAG (ANP) Bij het gerechtshof in Den Haag Is donderdag het hoger beroep aanhangig gemaakt, dat de Duitse oorlogsmisdadiger J- J. Kotalla heeft ingesteld tegen de uitspraak van de president van de rechtbank in Den Haag. Deze had in kort geding de els van Kotalla tegen de staat der Nederlanden tot zijn in vrijheidstelling uit de gevan genis in Breda afgewezen. (ADVERTENTIE) 'creatie «rwi lel. (03211) 1814. «oo: 't hele gezin aan het Veluwemeer agrarische bedrijven, kinder- en indianendorp, tentoonstellingen. 40 ha park. o a heide- .conileren- en volkstuin, rosarium, palio's. vis- en zwemvijvers. Beduchtheid voor een ver scherping van de tegenstellin gen binnen de katholieke ge loofsgemeenschap in Neder land en voor nieuwe moeilijk heden met de Vaticaanse in stanties is duidelijk het motief geweest voro de - in kerkamb telijke verhoudingen - bijna overrompelend snelle afwer king van het aandeel van ka tholiek Nederland in de be noeming van een nieuwe aartsbisschop van Utrecht: de voordracht van een drietal kandidaten aan de paus. Deze laatste is overigens op geen enkele manier aan deze voor dracht gehouden. In mts land komen aan zo'n kandidaatstelling voor een bis schopsbenoeming kerkrechte lijk alleen het kapittel (ad viesraad) van het betrokken bisdom en de bisschoppen van de overige bisdommen te pas. De voordracht van bisschop, pen en kapittel - die strikt ge heim is - ligt al in het Vati- saan, nog voordat een eventu- eie actiegroep de tijd zou heb ben gehad voor het aankaarten en organiseren van een meer eigentijds, maar kerkrechte lijk volkomen informeel aan deel van het gewone kerkvolk in de vorm van een profiel schets. lil de bisdommen Rot terdam en Roermond heeft men dertijds een dergelijke vorm van inspraak in het kerkvolk van bovenaf georga niseerd. Het resultaat was volkomen a- verec/hts. In Utrecht heeft men deze „fout" angstvallig verme den. Sterke voorstander van een beperking tot een zuiver kerk rechtelijke procedure is kar dinaal Alfrink zelf geweest, En uit de brief die hij heeft gestuurd aan pastores en an dere gelovigen in zijn bisdom mag men afleiden, dat hij ook regisseur is geweest van de rustbevorderende verrassings tactiek in de afwerking van de kandidaatstelling vanuit Nederland. Begin april van dit jaar (of misschien al eerder?) heeft hij met de paus gesproken over de procedure van zijn opvolging. In juni werd hem vanuit het Vatieaan schriftelijk bevestigd, dat de paus een verzoek om ontslag eerst formeel zou aan- vaaden op het moment dat de opvolging zou zijn aangetreden. Geen benoeming dus van de demissionaire aartsbisschop tot apostolisch administrator van zijn vroegere bisdom en ook geen benoeming van een z.g. kapittel-vicaris. Aan de kardi naal werd toen ook verzocht de procedure van de kandi daatstelling op gang te bren gen. Voor de buitenwacht moest daarmee uiteraard worden ge wacht tot de kardinaal offici eel zijn zetel ter beschikking zou hebben gesteld en de reac tie van de paus daarop offici eel bekend zou zijn. Maar zo groot was de haast, dat men op het laatste niet heeft willen wachten. Want nog voordat het publiek die reactie te ho ren kreeg, beraadslaagden de overige bisschoppen met het Utrechtse kapittel reeds over de opvolging. Nu de reactie van de paus bekend wordt ge maakt, wordt tegelijk mede gedeeld dat de kandidaatstel ling door kapittel en overige bisschoppen in kannen en kruiken is. Een glimlach is dan ook moei lijk te onderdrukken als men de laconieke opmerking van de kardinaal in zijn brief leest dat hij voldaan is dat de eer ste fase van de benoemings procedure „in alle rust" is verlopen. Nu heeft de katho lieke geloofsgemeenschap zich steeds wel bevonden bij de rust die van het beleid van kardinaal Alfrink is uitgegaan. Die rust is het offer van de inspraak bij de opvolging waard geweest. Maar de onze kerheid blijft of die rust over enige tijd niet zal blijken de stilte te zijn geweest die aan de storm voorafgaat. Rotterdam en Roermond liggen nog vers in het geheugen. JAN HOOYMAN Men jn it gifteren. wegge spoeld. Maar hij zou het hoofd al weer boven water hebber gekregen. Morgen beter. (ADVERTENTIE) in de groie hal van 'de Doelen Rotterdam van 2$ t/m Al aug. 1975 Dagelijks van 12-22 uur /ar. en zondag 11-18 uur CAPE CANAVERAL (DPA) Met behulp van een Titan- centaurraket is van de Ameri kaanse basis Cape Canaveral de Amerikaanse ruimtesonde Vikin.g-1 gelanceerd, die op 4 juli van het volgend jaar een zachte landing op Mars moet maken. Aanvankelijk zou de vlucht op 11 augustus zijn begonnen, maar dit moest als gevolg Van technische defecten twee maal worden uitgesteld. Het is de bedoeling dat de Viiking-1 op 19 juni in een in een baan oim Mars komt. De ruimtetrap, „Prospector" ge naamd, moet neerdalen op de dag waarop het 200 jaar gele den zal rijn dat de onafhanke lijkheid vajn de VS werd uit geroepen. Over tien dagen wordt de Viking-2 gelanceerd die even eens een zachte landing op de „rode planeet" moet maken. Dit zal ongeveer een maand na de komst van de Vking-l gebeuren. De twee sondes vervoeren in de landingstrap een biolo gisch laboratorium. Dit is uit gerust met een grijparm voor het onderzoeken van de bo dem op miaro-organismen. De Vlucht van de twee sondes kost ongeveer een miljard dol lar. BEIROET (DPA) Drie kinderen van vier tot elf jaar zijn bij een bruiloft in het Libanese dorp Zrarieh om het leven gekomen. Zij werden door kogels geraakt toen uit bundige bruiloftsgasten hun vuurwapens leegschoten. Het vuren met wapens bij feeste lijkheden is gebruikelijk in Libanon, doch men vergeet in zijn uitbundigheid nog wel eens het wapen omhoog te richten. In dichte rookwolken ge huld vertrok de Viking-1 naar Mars. BOURGES (AFP)' Bij een van de ernstigste verkeers ongelukken die zich dit jaar op de Franse wegen hebben voorgedaan rijn de afgelopen nacht negen mensen om het leven gekomen en een tiental zwaar gewond. Het ongeluk gebeurde op de weg Bourges-Moulins, in mid den-Frankrijk. Een vrachtwa gen reed in op een file die was ontstaan na een aanrij ding. De vrachtwagen vervoer de twintig ton brandbare vloeistof, die rich na de bot sing over de file uitstortte. Verscheidene auto's vlogen in brand. (ADVERTENTIE) BSPREtNOOTJES 5B2H33!, lngez.:H.J.de Reus, PieterzJJI PINDA'S MET EEN JASJE Weet u zelf een leuke bon-el- nootjes babbel Stuur in naar Calvé, postbus 1000, Delft CBSH7.1k.90 (Van onze redactie ru,. binnenland), kers v G De veldwer- •>ebhe„aH sociale diensten Ie drie V",n00d geklaagd bij I listri "^centrales, de mi- toen ,!an CR,M en Sociale Cirri Tweede Kamer« de '«meent',van Nederlandse vi„ n en de directeuren beid K®anen VOor sociale ar- 4at ri, ,van de klachten is, mee, we|kers, het werk niet iXï?nen' terwijl er is, dat op verbetering "deren de krelnunten op de sociale diensten al eens onder het oog hadden gebracht van de bevpegde autoritei ten. Veldwerkers zijn de mensen bij wie iedereen terecht komt als hij of zij zich bij een sociale dienst van de gemeente vervoegt. Er is een tekort aan mensen om voldoende aan dacht aan de individuele per sonen te kunnen geven, aldus Drees Koes, veldwerker in Hengelo en lid van het Lande lijk Contact Veldwerkers, die samen met Klaas van Till de brief met klachten heeft on dertekend Basis van de klachten en oorzaak van de knelpunten is het feit dat de sociale diensten geen instellingen zijn, die vol ledig antwoord moeten geven op de indringende noden van de mensen, die bij de diensten aankloppen. De sociale dienst heeft op het terrein van de sociale dienstverlening slechts een marginale positie. De mensen, die zich tot de dienst wenden, verkeren evenwel in een noodsituatie, maar kunnen door de dienst onmogelijk goed worden geholpen, aldus de heer Kroes. Het Landelijk Contact Veld werkers klaagt er ook over, dat de leiding van sociale diensten druk heeft uitgeoe fend op veldwerkers om niet naar een bijeenkomst van het contact te gaan. Daarin werd vorige week besloten de klachten op te schrijven en mee te delen aan de vakcen trales. volksvertegenwoordi gers en verantwoordelijke in stanties (Van onze redactie buitenland) LISSABON De marine, die bekend staat ais de meest linkse van de drie krjjgsmachtonderdelen in Portugal, heeft donderdag haar steun betuigd aan de omstreden regering van premier Vasco Goncalves. Maar tevens spreekt de marine zich uit voor het Raden-plan van Copcon-generaal Otelo Saraiva de Carvalho. Het standpunt van de mari ne komt in grote lijnen over een met dat van de communis tische partij, die sinds woens dag niet meer alle kaarten op de wankelende regering-Gon- ïalves zet, maar zich met enig voorbehoud heeft geschaard achter de plannen voor een gedecentraliseerde „raden-re publiek". In het marine-communiqué staat dat de hele Beweging der Strijdkrachten (MFA) haar volledige steun moet ge ven aan de vijfde voorlopige regering (van Gongalves) om urgente en dringend nodige economische en sociale maat regelen mogelijk te maken. „De consolidatie van onze ver worvenheden en onze revolu tie verloopt noodzakelijkerwijs via de opbouw van een vere nigd socialistisch front van de krachten die de opbouw van een volksmacht overeenkom stig het document inzake het bondgenootschap tussen MFA en volk en het document dat door enkele Copoon-officieren is opgesteld", aldus de mari ne. Landmacht en luchtmacht hebben zich nog niet uitge sproken over die huidige poli tieke situatie, maar de land macht heeft zich in grote meerderheid achter het „docu- mentijAntunes" gesteld, even als de luchtmacht. De communistische partijlei der Alvaro Cunhal zei woens dagavond op een persconferen tie dat er „goede elementen' zitten in zowel het Copcon- plan als In het document-An- tunes. Intussen wordt het politieke grondwerk verricht voor de vorming van een nieuwe rege ring, dde niet onder communis tische leiding zal staan. Ver scheidene bronnen, waaronder het avondblad „A Capital", noemen de naam van de op perbevelhebber van het leger, generaal Carlos Fabiao, ais de nieuwe premier. Fabiao was geen ondertekenaar van het document-Antunes, dat een aan de Portugese werkelijk heid aangepaste, geleidelijke (Van onze redactie buitenland) LISSABON-CANBERRA De Australische regering heeft een beroep op de Portugese regering gedaan de macht in Portugees Timor, waar een burgeroorlog is uitgebroken, zo snel mogelijk weer in han den te nemen. Maar Fortugel heeft gisteren verklaard machteloos te zijn tegen de burgeroorlog. Lissa bon heeft om internationale interventie verzocht. Australië zou met. name bang rijn voor een militair ingrijpen van Indonesië en an nexatie van dit gebied door Djakarta. Djakarta zou hebben laten doorschemeren te willen ingrijpen. De Indonesische re gering zou vrezen dat Timor een tweede Anigola wordt. Ook daar bestrijden bevrijdingsbe wegingen elkaar. Volgens Lis sabon rijn e» veel slachtof fers. weg naar het socialisme be pleit, maar hij zou wel een geestverwant van de groep ge matigde officieren zijn. Donderdag reisden Fabiao en Carvalho voor spoedoverleg naar Coimbra. Daar is de basis van de bevelhebber voor het centraal militair gebied, gene raal Franco Charais, een van de ondertekenaars van het do cument-Antunes. Volgens poli tieke kringen zou het peilen van de stemming in de belang rijkste regimenten voor een compromisoplossing, ongeveer een week in beslag kunnen nemen. De basis voor het com promis werd gelegd in overleg tussen Carvalho en de groep- Antunes, waaruit een herzien politiek actieplan te voorschijn kwam dat waarschijnlijk ten grondslag zal liggen aan een nieuwe regering. President Da Costa Gomes zei woensdag dat de dagen van het kabinet- Gongalves geteld zijn. PARAMARIBO (ANP) Gistermorgen heeft mr. E. Ka- ramat Ali, voorzitter van de grondwetscommissie, premier Arron het concept van de nieuwe Surinaamse grondwet overhandigd. Het is nog niet bekend wan neer de behandeling in het Surinaamse parlement zal be ginnen. Het Surinaamse parlement heeft donderdag niet kunnen stemmen over een voorstel om de behandeling in Den Haag op te schorten van de rijkswet die Suriname onafhankelijk moet maken. Dat voorstel was mgediend door het uit de re geringscoalitie gestapte staten lid mevrouw Liesdek-Clarke. De vergadering van de Suri naamse staten vond donderdag geen doorgang. DE HARTSTOCHT van de Po len voor eetbare paddestoelen heeft ook dit jaar weer slach toffers geëist. In een zieken huis in Lodz vochten artsen donderdag voor het leven van negen leden van een gezin, die giftige paddestoelen hadden gegeten. Een grootmoeder en twee kinderen waren toen al de vergiftigingsdood gestor ven. EEN rechtbank in Leningrad heeft twee Russen ter dood veroordeeld wegens een reeks moorden. De twee mannen hadden eerst een soldaat ver moord om zijn vuurwapen in bezit te krijgen. Vervolgens vermoordden ze de chauffeur van de taxi waarmee ze vluchtten. Een half jaar later doodden ze een tweede chauf feur om zijn auto te kunnen stelen (Van onze redactie buitenland) GENEVE De V.S. en de Sovjet-Unie hebben donder dag op de ontwapeningscon ferentie in Geneve een ont- werp-overeenkomst inge diend die wijziging van het weer of leefmilieu voor vij andelijke militaire doelein den verbiedt. Volgens dit ontwerp zou elke vijandeiijke verandering van het leefmilieu die grote, langdurige en schadelijke in vloed op het menselijk wel zijn zou hebben, worden ver boden. Alle landen zouden moeten instemmen met een verbod tot het opzettelijk knoeien met de natuurlijke processen van de aarde, oceanen en atmosfeer voor vijandelijke doeleinden. De supermogendheden zorgden er echter voor dat een clausule werd opgeno men die technieken tet mi lieuwijziging en onderzoek voor vreedzame doeleinden toestaat, zoals het met ijs bezaaien van wolken om re gen te maken in door droog te getroffen gebieden. In het ontwerp wordt niet verwezen naar het gebruik van ontbladeringsmiddelen zoals de V.S. in Vietnam aanwendden. /(ADVERTENTIE) rekreatie voor 't hele gezin aan het Veluwemeer lel (03211)1514 40 ha park. agrarische bedrijven, tentoonstellingen, kinderdorp, met diverse attrakties. indianendorp, kinderboerderij, speeltuin .'(Van onze redactie buitenland) WASHINGTON De V.S hebben donderdag hun handels embargo tegen Cuba, dat 13 jaar geleden werd afgekon digd, gedeeltelijk opgehe ven. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken maak te de volgende maatregelen bekend die onmiddellijk van kracht zijn geworden: 1. Buitenlandse filialen van Amerikaanse ondernemingen mogen handel drijven met Cu ba. Uitvoervergunningen zul len voor elke transactie apart worden verleend. De Ameri kaanse regering behoudt zich het recht voor de verkoop aan Cuba van bepaalde strategi sche goederen te verbieden. Rechtstreekse handel tussen Amerikaanse ondernemingen In de V.S. en Cuba blijft ech ter verboden. 2. Amerikaanse maatschappij en mogen voortaan levensmid delen versturen naar landen die handel drijven met Cuba Dit betekent in het bijzonder een verlichting voor Chili en Haïti. Deze maatregel moet "chter door het congres wor den goedgekeurd. De gedeeltelijke opheffing van het handelsembargo volgt op het enkele weken geleden genomen besluit van de orga nisatie van Amerikaanse sta ten (O.A.S.) om haar economi sche sancties tegern Cuba in te trekken. Aan de Amerikaanse step zijn verschillende „ver- aoeningsgöbaren" van Fidel Castro voorafgegaan. AMSTERDAM (ANP) Dc circa 800 in Nederland practi- zerende vroedvrouwen gaan zich in één organisatie vereni gen, zo wordt in een gemeen schappelijk communiqué me degedeeld door de Nederland se Rooms-Katholieke Vereni ging van Vroedvrouwen en de Bond van Nederlandse Vroed vrouwen. Er is in principe overeen stemming bereikt over een af te sluiten fusie. De oprich tingsvergadering van de niéu we ..Nederlandse Organisatie van Verloskundigen" ris vast gesteld voor 22 september in het jaarbeurscongrescentrum van Utrecht. De twee fuserende vereni gingen telden 310 en 440 le den. Zij bestonden sinds 1921 en 1927. DE PTT heeft in het telefoon district Amsterdam deze week de 400.000ste telefoonaanslui ting tot stand gebracht. (ADVERTENTIE)

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 9