Uitgavenbeleid op keerpunt Vandaag Roerig welkom voor Kissinger Bliksem doodt Groedenaar Visser biedt helpende hand; beloning klap met colafles WBBERS VOOR BRABANTS-ZEEUWSE WERKGEVERS: Bask vraagt politiek asiel in Eindhoven mondi Westerterp: beslissing Oosterschelde ui mei Zeeuwse fruittelers verbaasd over mogelijkheid tot schadeclaim vanwege spreeuwenoverlast Primeur voor Door baten m de lasten moeilijk Geen gemakkelijke tijden voor Israël Van Hul ten niet voor schippers- ultimatum mondifefe' Bloedige herdenking in I fljrtotiinnier 1114111 De mannen- MINDER MELK DOOK WARME WEER KEUZE BEZORGD uw zolderprobleem opgelost... a zig-zag HENRI BRANDS BV opzij Duisternis Publicatie in De Stem belangrijke wegwijzer - jjtfui'Dr- W. A.J. M. üarkx I^redacteur: L. Leijendekker k «idactie- administratie-adres: jjiaivrstraat 9. Terneuzen, tel. (0X150) - 79 30 |,,v Uitgeversmaatschappij De Slem B.V. Roerstraat 16, Breda DE VRIJE ZEEUW VRIJDAG 22 AUGUSTUS J975 27e jaargang' No. 1935 Uitgeefster Uitgeversmaatschappij De Stem B V. (Van een onzer verslaggevers) BREDA De heer J. van der Goot uit Breda, 33 jaar oud, «al ooh voortaan wel twee keer bedenken voor hij rijn diensten aanbiedt aan voetballende jongens. Woens- dajivond rat hij te vissen in een vijver aan de Wensel Cobergherstraat, toen enkele voetballende knapen een bal In het water schopten. Zij vroegen de heer Van der Goot of hij met zijn hengel de bal wilde opvissen. Hij probeerde het, maar had geen succes. De voetballers werden boos en er ontstond zelfs een woordenwisseling. Op zeker moment verdwenen zij en kon de heer Van der Goot weer naar zijn dobber gaan zitten turen. Niet voor lang, want enkele minuten later voelde hij een stekende pijn in zijn achterhoofd. Ge bleken is, dat een 17-jarige jongen, afkomstig uit Surina me, hem met een lege colafles onverhoeds van achteren op het hoofd heeft geslagen. De jongen behoorde tot de groep voetballers. De heer Van der Goot is ter observatie in het Ignatiusziekenhuis opgeno men, de vermoedelijke dader is voortvluchtig. (Van een onzer verslaggevers) BATENBURG „Het verve lende is, dat men ons steeds ii' iar weer geld stuurt, terwijl wij als gemeente helemaal niet om geld verlegen zitten. We hebben geen urgentielijst en moeten zoeken naar objec ten om dat Reld aan uit te geven". Tot deze opmerkelijke ontboe. zeming kwam de burgemees ter van Batenburg, baron De Smeth van Deurne in de raadsvergadering van gisteren avond, toen aan het licht kwam dat de gemeente een tweede werkeloosheidsuitke ring is toegekend. Dit uitke ring bedraagt 50.000 en daarmee kan voor een half miljoen worden geïnvesteerd. Eerder dit jaar luid het rijke Batenburg nog eens binnenko mend bedrag van 8000 kun nen verwerken door daarmee de haven te laten uitbaggeren. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG Het warme weer en de droogte lieeft een nadelige invloed gehad op de melkproduktie. Dit is geble ken uit een onderzoek dat het Produktseliap voor Zuivel steekproefsgewijs heeft inge ste'd. De melkaflevering aan de fabrieken in droogtege voelige gebieden (zandgron den) is in augustus sterk ge daald. In de laagveengebieden schijnen droogte en warmte de melkproduktie tot nu toe wei nig te hebben beinvloed. (Van een onzer verslaggevers) VLISS1NGEN Volgens minister drs. R. Lubbers van I Economische /aken zal het royale uitgavenbeleid van de I legering moeten worden omgebogen vanwege het feit dat I in de toekomst het Rijk minder geld zal krijgen uit de aard- uverkoop. Met het op gang brengen I van die beleidsombuiging moet I ncilgeus hem nu al worden be- Ijonnen. De bewindsman deed Ine aan de vooravond van ssdag belangrijke irit- gister™ tijdens de ver- adering van de Brabants - cwcse nerkgeversvereni- in VIK«ngen. Het rijk heeft de laatste jaren steeds geld gekregen uit het rdfav Volgens minnister ikbei- zal dt .lardgasop- ttapt on 1975 nog flink stij- Daarna ontstaat er vol- pns hem een vertraging in de «name van de opbrengsten i vervolgen» nemen die op hitsten af. Het ombuigen van het uitga venbeleid zal naar de mening V» de minister voor de fege- niet alleen een enorme, ook een noodzakelijke "c worden. Een opgave, c ook politiek gezien buiten- na regen en onweer ZONNIGE PERIODEN, VOORAL AAN DE KUST. Maximumtemperatuur- 2' graden. stad en streek Oesters gedijen tussen 0e dakpannen. Pagirw 3 'innen- en 'wtenland ering overweegt n|euwe miljarden- I '"M*- Pagina 9 >n pompt 5,5 miljard «tra in Westduitse Kon<wie. Pagina 12 sport -ontractbreuk 'J* Vissers. Pagina 13 M&lrenner Ps,er Gödde toch in I ^'oop. Pagina 14 ®AD|0 EN TELEVISIE ,81 t°eken twintig- ™izend man nog op Wn Popfestival? Pagina 15 I MERIJN gewoon moeilijk uit te voeren aal zijn. Het zal edhter todh moeten. Minister Lubbers daarover: „Zouden wij voor een herstel van de economie te lang doorgaan met dit roya le beleid van de zijde van de overheid, dan zal een mogelijk herstel van de particuliere be stedingen, met name de inves teringen, gefrustreerd kunnen worden, terwijl jin zo'u situatie weinig nodig zou zijn om de inktte v rejr jsaafctHBC êft te wa'kktretó". ^hippers stelden "ultimatum. De minister liet er geen twijfel over bestaan dat verder de arbeidskostenstij- ginig moet worden verminderd. Ér zal volgens hem gekozen moeten worden en wel tussen een maatschappij met ver dere groei van de vrij be schikbare inkomens Van de werknemers of een maat schappij, "waarin een steeds kleiner -gordende groep van werkende» afziet van een ver dere inkf/ nensverbetering en de losten draagt voor een toe nemend aantal niet-werk en den. „Op korte termijn is een heldere stellingname vereist. Als men op dit punt de keuze ontloopt, komt men bedrogen uit. Te groot optimisme ver taalde zidh vroeger in een ver snellende inflatie, nu vertaalt het zich ook en vooral in ver snellende werkloosheid", aldus de minister. De bewindsman toonde zich gisteren bezorgd over de pro- duktiedalinig in de hele we reld. Volgens hem zijn er geen aanwijzingen dat hieraan voor Nederland een einde komt. Een ander somber geluid liet hij horen over het feit dat Nederland nu minder kan pro fiteren van de internationale handel. Hierdoor ontstaat de noodzaak om te knokken voor het behoud van de concurren tiepositie. -.Het betekent een gevecht om nieuwe markten met nieu we produkten en onder nieu we omstandigheden. Er zijn mogelijkheden maar het zal niet eenvoudig zijn ze te be nutten", was de mening van Lulbbers. (Zie ook pag. 3) (ADVERTENTIE) ite vederlichte veilige opvouwbare aluminium zoldertrap met brede treden. 10 rechtstreekse pasklare levering ean partikulleren door oeheel nederlami, ©GRATIS uitgebreide katelogus van elte modellen t>J| terugzending ven deae advertentie met volledige opgeve ven ©uw neem en i ehowroom heusdensetean 52, •teMnwgjk. geopend ven me. t/m vrljd. 04342 - 3283* tele* 523® telefonisch dag eft necht bereikbaar. 5? e De emoties in Israël zijn hoog opgelaaid tijdens Kissin gers bezoek. Reserve-majoor Asa Kadmoni (links) argu menteerde gisteren heftig met een politieman tijdens een de monstratie bij het kantoor van Jiga) AUon, de minister van buitenlandse zaken in Jeruza lem. Kadmoni had tevoren rijn eremedaille, de hoogste Israëlische onderscheiding, te ruggestuurd aan premier Ra bin. „Dit als symbolisch ge- baa, tegen de overeenkomst, waarbij Kissinger ons de keel dicht drukt", aldus de reserve officier. (Van onze correspondent EINDHOVEN De 23-jari- ge Jessus Escartin Otin uit Spanje heeft in Eindhoven om politiek asiel verzocht. Zijn aanvraag is inmiddels bij het ministerie van Justitie in be handeling genomen, volgens de Eindhovense gemeentepoli tie, die voor het eerst in haar geschiedenis met een asielaan vrage te maken heeft, is de man een Bask die illegaal in Nederland verblijft. Bij even tuele uitwijzing naar Spanje, waar hij volgens zijn eigen zeggen bekend staat als rebel en deserteur, zou zijn leven in gevaar komen. De man is in de nacht van woensdag op donderdag in Eindhoven aangehouden toen hij samen met een landgenoot een anti-facistische leus op een muur schilderde, volgens de woordvoerder- van de Eind hovense politie zal de man liangende de aanvraag, vrijdag worden vrijgelaten. Hij zal zich dan wel dagelijks moeten melden bij de Eindhovense politie. (Door onze correspondent) TEL AVIV In de straten van Jeruzalem is gisteravond op verschillende plaatsen door groepen demonstranten fel tegen minister Kissinger en de regering-Rabin gedemon streerd. van de grootste beveili.gingsac. tie uit Israels geschiedenis. In een emotioneel aandoende toespraak liet minister Kissin ger op het vliegveld uitkomen dat hij zich er goed van be wust is dat het voor veel Is raëli's een bittere pil is zondier 'vrede belangrijke posities in de Sinai-woestijn op te ge ven. ..Ik weet dat dit geen ge makkelijke tijden voor Israël zijn. Het streven naar vrede wordt echter gedragen door verantwoordelijkheden die niet minder zwaar wegen dan het brengen van oorlogsof fers." ..In maart (na het falen van zijn missie) verlit ik Israël vrezende dat het volk van Is raël en het Midden-Oosten 'n nieuwe verschrikkelijke trage die te wachten stond. Dezelfde bezorgdheid heb ik bij mijn terugkeer. Maar ditmaal leeft in mij de hoop, dat de vrede de overhand zal krijgen." Volgens minister Kissinger is de kloof die het Israëlische van het Egyptische standpunt in maart scheidde de afgelo pen maanden door concessies door beide partijen aanzienlijk versmald. Volgens minister Kissinger is het mogelijk met goede wil van beide partijen de onder handelingen over een deelver- gelijk in de Sinai-woestijn succesvol af te ronden. Hij merkte op dat Israël en de V.S. een moeilijke tijd in hun bilaterale betrekkingen had den doorgemaakt maar ver sterkt uit die beproeving te voorschijn zijn gekomen. Daarbij kwam het tot scher mutselingen met de politie, die gebruik moest maken van de knuppel en traangas om de door de rechtse nationalisti sche partijen opgezette de monstraties uit elkaar te slaan. Een aantal politieagenten en demonstranten werd gewond. Verwacht wordt dat de uitbar stingen tegen de Amerikaanse minister van Buitenlandse Za ken, die gisteravond in Israël aankwam- voor een nieuwe pendelmissie ln hevigheid zul len toenemen. Wegen in Jeru zalem werden gisteravond door honderden zingende de monstranten geblokkeerd ter wijl ministers die zich naar de receptie voor minister Kissin ger in de Knesseth, het parle ment begaven, met eieren werden bekogeld. Volgens de politie werd woensdagavond in Jeruzalem de 20-jarige Yoel Lerner. van de Joodse verdedigingsliga van rabbijn Kahane gearres teerd. Hij wordt ervan ver dacht een samenzwering tegen minister Kissinger te hebben gesmeed. Het David Ben Goe- rion vliegveld, waar minister Kissinger gisteravond aan kwam. leek-wel een militaire vesting. El- waren uitkijkpos ten met mitrailleurs opgezet, honderden soldaten om en op het vliegveld gestationerd. tre- wijl helikopters het verkeer in de buurt van het vliegveld in de gaten hielden. Om veiligheidsredenen werd de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken per heli kopter naar Jeruzalem gevlo gen. Politiekringen spreken (Vervolg op pag. 9). (Van onze redactie binnenland) ROTTERDAM Het actie comité „Behoud evenredige vrachtverdeling" heeft staats secretaris Vau Huiten (Ver keer en Waterstaat) een ulti matum gesteld dat vrijdag 22 augustus oin 14.90 uur afloopt. In het ultimatum wordt geëist het wetsontwerp tot afschaf fing van de evenredige vracht verdeling in te trekken. De zeven samenwerkende schip- persbonden distantiëren zich van deze acties. Het actiecomité, dat voort komt uit de Onafhankelijke Nederlandse Schippersorgani- satie (ONS), wil de vaarwe gen en bruggen gaan blokke ren. De onlangs opgerichte ONS telt thans 400 leden. De andere bonden, die vertrou wen hebben in de huidige par lementaire procedure, hebben 4000 leden achter zich staan. Zowel de ONS als de zeven andere organisaties wensen het behoud van de evenredige vrachtverdeling. De ONS, die de- acties van de schippers in België ondersteunt, wil ook in Nederland hard optreden- De samenwerkende bonden willen eerst de uitstag afwachten van de parlementaire behandeling, van het wetsontwerp op don derdag 28 augustus a.s. Zij heb ben het volste vertrouwen dat de Kamerleden het voorstel van Van Hul ten zuilen verwer pen. Staatssecretaris Van Huiten heeft donderdagmiddag laten weten niet voor hel ultimatum opzii te gaan. Hij blijft vast houden aan hel afschaffen van de evenredige vrachtver deling. (Van onze redactie binnenland) CADZAND/ROTTERDAM/DEN HAAG Tijdens een hevig onweer gistermorgen is in Cadzand de zestigjarige landbouwer J. P. Buize uit Groede door de bliksem ge troffen en gedood. H(j stond, toen het onweer rond halfacht losbarstte, op een perceel bouwland onkruid te wieden. Het slachtoffer was ongehuwd. Door blikseminslag heeft er gistermorgen gedurende korte tijd een brand gewoed in een olietank van Mafina (dochter van Firta) in Rozenburg. De brand was minder ernstig dan zich aanvankelijk liet aanzien. Het was eigenlijk alleen de rubber mof tussen de rand van het drijvende dak en de wand. die door het vuur werd verteerd. De olie zelf, honderdduizend kubieke me ter, vatte volgens de brand weer nauwelijks vlam. De schade wordt geschat op 300.000 gulden. De beveiliging tegen blikseminslag zo is later komen vast te staan heeft goed gewerkt. De blik sem werd afgeleid naar de grond. Daarbij ontstond echter zo'n hitte, dat de rubber dak rand in brand raakte. In Den Haag, Utrecht en Amsterdam werd men gister morgen ven-ast door plotselin ge duisternis gevolgd door re gen en onweer. Het daglicht werd zo sterk verduisterd, dat het leek alsof de avond reeds was aangebroken. Uit de hui zen en kantoren keken do mensen vol spanning naar de lucht in afwachting van de eerste donderslagen. Weldra brak er een fors onweer los en viel de regen bij bakken uit de hemel. ONGEVEER duizend Belgi sche schippers hebben donder dag in Brussel betoogd voor betere bescherming van huil beroep en togen „oneerlijke concurrentie". (ADVERTENTIE) de modellen, die op de najaarsbeurzen uitkomen staan nu at bij Heusdensebaan 50 Oisterwijk Tel. 04242-3204 ïn: INTERIEURCENTRUM Open: 9-18 uur Vrijdags tot 21 uur Zondags gesloten. ZIERIKZEE (ANP) Het kabinet kan in mei volgend jaar een definitieve beslissing nemen over de afsluiting van de Oostersehelde met een stormstuwcaissoiidam. Dit heeft minister Westerterp van Verkeer en Waterstaat donder dagmiddag tijdens een bezoek aan G.S. van Zeeland meege deeld. De studies de compartimen tering van de Oosterschelde verlopen volgens schema aldus de bewindsman. Begin oktober zal de minister opnieuw rap port uitbrengen aan de Ka. nier commissie over de voort gang van, de Oosterscheldewer- ken. o De minister en G.S. van Zee land hebben donderdag enkele principe-afspraken gemaakt over de voorwaarden het ne men van een positieve beslis sing de bouw van de vaste oe ververbinding over de Wester- schelde. Minister Westerterp heeft gezegd dat het de bedoe ling is dat het kabinet in de tweede helft van dit jaar een beslissing over dit project zal nemen. Enkele punten waarop men het donderdag eens werd zijn; een regelmatige aanpas sing van de veer- en tolgelden aan de stijging van de kosten van hel, levensonderhoud, en een redelijk nieuwe oplossing voor fietsers en voetgangers na het gereedkomen van de vaste oeververbinding en de ophef fing van het veer Kruiningen- Perkpolder. De kosten hiervan komen ten laste van de exploi tatie van de vaste oeververbin ding. CORDOBA (UPI) Linkse opstandelingen hebben in de Argentijnse stad Cordoba bij bomaanslagen en schietpartij en vijf politieagenten gedood en zeven gewond. Op vlugschriften lieten ze weten dat het was ter gele genheid van het bloedbad drie jaar geleden op de marineba sis Trelew in Zuid.Argentinië, waarbij zestien guerrillero® om het leven kwamen. (Van onze correspondent). KAPELLE-BIEZELINGE „Ik heb nooit geweten dat ik voor de schade door spreeu wenvraat bij kleinfruit een claim kon indienen bij de dienst Faunabeheer". Zo rea geerde de kleinfruitteler G. V. Vermaire uil Kapelle op het bericht in de krant van dins dag over de spreeuwenschade in Kapelle en omgeving, en de mededeling van de dienst Fau nabeheer. dat geen grote schadeclaims zijn binnenge komen. De heer Vermaire heeft ruim twee hectare klein fruit en hij schat de schade welke hij dit jaar door de spreeuwen heeft geleden op tien tot vijftien mille. Gedu rende bijna zes weken is hij met twee of meer mensen van voor zonsopgang f„f na nns- ondergang in de weer ge weest om de vogels te verja gen en op sommige dagen was liet onbegonnen werk. Ook op zaterdag en zondag moest ui teraard de strijd tegen de spreeuwen voortgaan. Hij had vier knalapparaten gekocht maar ze hielpen sleehls een dag daarna leek het of de vogels op de knallen afkwa- j men Van een perceel kersen,' waarvan aanvankelijk een produktie verwacht kon wor-: den van minstens 2590 kgi oogstte bij nog niet voldoende voor eigen gebruik De bomen werden In enkele dagen kaal gevreten door duizenden spreeuwen. Deze fruitteler vertelde ons ook dat vergeten kan worden wal de beer Leo Jans uit Roosendaal zei over de periode waarin de spreeu wen naar voedsel zoeken. Dal zou vnlge" dewe 1»»r maai zijn van een uui voor zonsondergang tot een hall uur daarna. In de praktijk (bij hel kleinfruit ln Zeeland) waren de spreeuwen vanaf half juni tot eind juli de hele dag ac tief. Er zijn in Kapelle en omgeving klelnfruittelers, vooral die met een kleiner Iiereeel, die de strijd tegen de spreeuwen opgaven. Het ge volg was dan, dat in korte tijd de hele oogst van aardbeien, rode bessen of frambozen was vernietigd. Bij de veiling ln Kapelle Ls men ook zwaar on der de indruk van de verhalen die men van de leden heeft gehoord over dit probleem en men noemt het de hoogste tijd om op nationaal niveau zich te beraden over maatregelen want na enkele seizoenen spreeuwenoverlast zal de Icleinfruitteelt een onmogelijke zaak worden.

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 1