Vissers wellicht uit wielerwereld TON VISSERS OPNIEUW IN OPSPRAAK prof tour Verbeeck in leiderstrui I I I* I CHIO VERREGEND Grunke eerste wereldkampioen Minneboo in de finale ALS AL VER-PLOEG NIET AAN DE START Lot van sta yen j in handen van Koch en Walrave Peter Snijders jodo-coach LOTTO nederland 1975 550 F Verbeeck: ideale op wk in België Uitslagen Gerookte Schotse Zalm Italiaanse Ham met garnituur Hr 1 volledige Kreeft Wim Jansen geschorst Wereldrecord Shaw VRIJDAG 22 AUGUSTUS 1975 (Van onze sportredactie) GRAVE - De contractbreuk, die Ton Vissers met betrekking tot de deelname van de AUaver-ploeg aan de proftour door Nederland heeft ge pleegd, zou wel eens zijn laat ste „stunt" in het wielerwe- reldje kunnen zijn. Het ziet er namelijk helemaal naar uit dat de Oisterwijkse ploegleider bezig is zich op korte termijn uit de wielersport terug te trekken. Vissers, die zijn wielercar- rière in 1960 inzette, die vooral de laatste jaren bijzonder ge ruchtmakend was, zal per 1 september Oisterwijk verlaten en zich gaan vestigen in België. Naar het schijnt drijft Vissers daar in Berg, een plaatsje dicht bij Brussel, nu reeds een café- restaurant. Voor velen was Vissers al onmogelijk na de voorgaande affaires waar hij bij betrokken was (o.a. Robot en Alsaver, eerder dit jaar). Deze nieuwe zaak lijkt het einde voor Vis sers in de wielerwereld te zijn. Volgens sommigen heeft hij dat zelf opgezocht en heeft hij afscheid willen nemen met wraakname op mensen, o.a. Kurt Vyth, met wie hij al ge ruime tijd in conflict lag Indien Vissers inderdaad van het toneel verdwijnt, is het een saillant detail dat de op komst van Vissers als grote man in de wielersport ook ge schiedde in de proftour door Nederland. In 1965 trad hij namelijk voor het eerst werke lijk op de voorgrond als orga nisator van de laatste proftour tot nu toe. (ADVERTENTIE) (Van onze sportredactie) GRAVE - Zonder aanwezig te zijn heeft Ton Vissers voor de nodige opwinding gezorgd op de eerste dag van de proftour door Nederland. Oorzaak: de mededeling van de organisatie dat de Oisterwijkse ploegleider bij monde van zijn vrouw de Alsaver-ploeg ondanks hun getekend contract woensdagavond had teruggetrokken. ,,0m persoonlijke motieven van Vissers", aldus de organisatie, die eraan toevoegde, dat er gistermiddag ook nog een brief van de advocaat van Vissers per speciale koerier was bezorgd met de bevestiging dat Alsaver niet zou deelnemen. DOOFLHEIN GROOTHUIS Ton Vissers zelf was gisteren onbereikbaar voor commentaar. „Ton zit in Gent bij een advo caat om te proberen geld voor de renners te krijgen van de firma", aldus zijn vrouw Wil Vissers, die hels was over de vage verkla ring, die de organisatie had ge geven over het ontbreken van Alsaver. Af en toe hysterisch wordend vertelde zij: „Het is al tijd wat. Waarom vertellen ze de waarheid niet? Ton kreeg maar 500 gulden startgeld en het ge heel om deel te nemen zou 5Ü00 gulden kosten. De firma wilde echter niet betalen en wie an ders dan Ton had er voor op moeten draaien? Dat is de reden waarom Alsaver niet meedoet. Dat heb ik Piet Liebregts giste ravond verteld en het staat ook in de brief van de advocaat. Dat zeggen ze echter niet. Ze willen een rel om Ton in de vernieling te trappen. Daar zal Vyth wel achter zitten. Die heeft Ton in de laatste proftour 20.000 gulden door de neus geboord en nu heb ben ze alle relaties van Ton in gepikt". Geconfronteerd met de bewe ringen van mevrouw Vissers, be sloot de organisatie, die op de persconferentie in Grave niet dieper op de affaire in wilde gaan, alsnog opening van zaken te geven. Perschef Anton Wit kamp: Wij wilden Ton Vissers niet sparen. Op verzoek echter van Piet Liebregts (de manager van de proftour - red.) wilaen wij dit geval echter zo chic mo gelijk aankleden in het belang van het gezin van Vissers. En nu mevrouw Vissers een verklaring heeft afgelegd, willen wij de zaak wel uit de doeken doen". Dan blijkt - het door Vissers getekende contract komt op ta fel - dat Vissers niet slechts 500 gulden kreeg voor het deelne men van zijn ploeg, zoals Vis sers' vrouw beweerde. Ook het hotel en verblijf van de hele (Van onze sportredatie) GRAVE - Frans Verbeeck start vandaag in de oranje lei- derstrui van de proftour. Hij veroverde dat tricot doordat zijn tlatneys-Maes-ploeg de korte ploegentijdrit in Grave won GRAVE - De ploeg van Maes Watney heeft don derdag in Grave de ploe gentijdrit over 3.200 me ier, de proloog van de profronde van Nederland, gewonnen. De ploeg maakte een tijd van 4 mi nuten en 57 seconden. De snelste rijder was de Belg Frans Verbeek, die daar door vrijdag in de leider strui zal vertrekken. De uitslag van de ploe gentijdrit is: 1. Maes Wat ney, 3.200 meter in 4.57,0; 1 Frisol, 5.01,34, 3. IJs- noerke, 5.03,30; 4. Gan Mercier, 5.05,70; 5. Orma- VSharp, 5.07,57; 6. Kas, 5-08,64; 7. Gazelle/Frisol, 2 08,81; 8. Ti-Raleigh, ?'H>51; 9. Super Ser, 5.22,48; 10. Gitane, 0*31,29. De uitslag van het crite rium: 1 Allan (Aus), Fri- 1 54.27, 2. Piet van Katwijk (Ned), Gazelle io Z'K, 2. Verstraeten mei), Maes Watney's, z.t., Karstens (Ned), Gitane, im'j?' 'an van Katwijk L"ed), Gan Mercier, z.t., 6. Fnem (Ned), Frisol, z.t., 7. 7 »e o an (Bel), Super-Ser, 8„ Smit (Ned), Frisol, L 9. Renier (Bel), (met ruim vier seconden verschil werd Frisol tweede) en hij als eerste van de formatie door de finish ging. Het door Don Allan, die en kele ronden voor het einde met hem ontsnapte Piet van Katwijk en de Belg Èddie Verstraeten in een geweldige eindsprint ver sloeg, gewonnen criterium, dat daarna werd gehouden, had niets om het lijf. In tegenstelling tot eerdere mededelingen bleek het kermiskoersje, waar maar weinig mensen (ca. 5.000) voor waren op komen dagen, niet mee te tellen voor het algemeen klas sement. De organisatie was er pas gisteren achter gekomen dat een kleine ronde slechts uit vijf etappen mag bestaan, die mee tellen voor het algemeen klas sement. De proftour had er formatie plus vier begeleiders zou tijdens de zes dagen durende proftour vergoed worden. Piet Liebregts: „De enige bijko mende kosten zouden voor Vis sers het betalen van een mecani cien en soigneur geweest zijn. En als hij zich tot ons gewend had en open kaart gespeeld had dat hij financieel moeilijk zat, dan waren wij ook nog eens een keer bereid geweest die kosten te dragen. Hij heeft daarover echter met geen woord gerept en maandag toen ik hem opbelde verzekerde hij me nog dat de ploeg zou rijden. En dan laat hij via iemand anders weten dat de ploeg toch niet komt. Vanaf gis termiddag was hij zelf niet meer .bereikbaar". - De organisatie, die al een paar dagen nattigheid voelde, door dat een zich als vertrouwens man van de Nederlandse Alsaver-renners (Jan Aling, Jan van Katwijk en Jo Vrancken) uitgevende heer Niesing uit Apeldoorn had meegedeeld dat de renners nog van niets op de hoogte waren, moest door de sterk te veroordelen handel wijze van Vissers genoegen ne men met het starten van tien in plaats van elf ploegen. Piet Lie bregts: „Doordat Vissers maan dag bij hoog en laag had volge houden dat zijn ploeg zou ko men, heb ik dinsdag ploegleider Wim Poot van Rokado, dat re serve stond, gezegd dat zijn ren ners vrij waren. Gisteravond heb ik nog geprobeerd Rokado alsnog te krijgen, maar dat is niet gelukt". De affaire had echter ook een winstpunt voor de organisatie, die nog overweegt of er juridis che stappen tegen Vissers zullen worden ondernomen. Te elfder ure - dinsdagavond - meldde Joop Zoetemelk namelijk dat zijn ploeggenoten Perin, Misac en Genet niet zouden verschij nen wegens een door de Franse wielerbond opgelegde verplich ting de Tour de Limousin te rij den. Piet Liebregts benaderde daarop Jan Aling, Jan van Kat wijk en Jo Vrancken en die ble ken bereid de opengevallen plaatsen in te nemen. Een ge combineerde ploeg is in strijd met de UCI-reglementen, maar volgens artikel 46 van het reg lement van de proftour kan daarvan worden afgeweken in overleg met de UCI- afgevaardigde (de Fransman Baudin) en de ploegleiders. En van die zijden kwam geen be zwaar. Ton Vissers. Deze contractbreuk betekent waarschijnlijk zijn afscheid, van de wielerwereld. VAN 15 TOT EN MET j 31 AUGUSTUS^— of 500 gr. "a la Parisienne" of "Thermidor" of "Armoricaine" met Rijst of Aardappelen B.T.W. en dienst inbegrepen Restaurant-Rótisserie TEN WEYNGAERT Merksem/Schoten Bredabaan (Parking GB Center) Tel. 031/45.55.16 ROTTERDAM (ANP) - Het CHIO Rotterdam is donderdag, op de tweede dag, compleet ver regend. Bijna vanaf het begin van de ochtend tot aan het einde van de dag heeft het aan een stuk door geregend. De gevolgen wa ren niet gering: het toeschou wersaantal bleef met zo'n twee duizend man een flink stuk on der het aantal dat andere jaren op donderdag aanwezig is en het springterrein werd her en der flink beschadigd. Toch was de vice-voorzitter van het organiserend comité, de heer Jacques Schoufour aan het einde van de dag niet pessimis- (Van onze sportredactie). LUIK - De regen was tijdens de tweede dag van de wereld kampioenschappen wielrennen op de baan de grote spelbreker. De verantwoordelijke juryleden zagen zich dan ook genoodzaakt de wedstrijden die 's avonds ver reden zouden worden af te las- (Van een speciale verslaggever) ROCOURT - Het lot van de stayerij, zowel bij de amateurs als bij de profs, ligt sinds don derdagmiddag in handen van de Nederlandse gangmakers Nop- pie Koch en Bruno Walrave. In een gesprek dat zij met enkele bestuurders van de UCI hadden over de gerezen moeilijkheden tussen dit tweetal en de interna tionale wielerorganisatie werd door de toekomstige „wieler- paus" Mario Pacciarelli de zwarte piet in handen van het Nederlandse duo gespeeld. Met zoveel woorden kwam het er op neer dat Pacciarelli, ge steund door de Zwitser Perfetta en de Pool Jekiel, de Nederlan ders voor de keus stelde het door hen aangegane proces tegen de Tegen deze achtergrond wa ren de coureurs nauwelijks be reid het publiek waar voor zijn geld te bieden. Tekenend voor de animo van de renners, die alleen wat premies konden verdienen, was dat ongeveer de helft van het 80 man sterke deelnemers veld afstapte. VOETBAL - De wedstrijd Ajax - Sparta voor de nacompe- titie in de eredivisie zal dinsda gavond 26 augustus in het Feye- noordstadion worden gespeeld. De ontmoeting begint om 20.00 uur. De eerste- divisieclub PEC/Zwolle heeft donderdag de 27-jarige Urugu- ees Yurie Banhoffer gecontrac teerd voor twee jaar. Banhoffer, die vorig jaar werd uitgeroepen tot de beste voetballer van de Verenigde Staten, speelde als aanvaller in de Los Angeles Az teeks. Jan Aling, Van Katwijk en Vrancken rijden wel in Alsaver-tenu „om te voorkomen dat we helemaal naar ons geld kunnen fluiten. Als wij in een Gan-Mercier-trui zouden fiet sen, zouden ze meteen een mooi motief bij de hand hebben", al dus Aling, die verklaarde dat de Nederlandse Alsaver-renners een maand salaris achter zijn. Aling, die weinig hoop heeft dat hij toch nog geld van Alsaver zal krijgen (die Belgische handel sonderneming en beslist geen dochtermaatschappij van Alsaver-Zwitserland, is al enige tijd geleden failliet verklaard), verklaarde ook dat hij en zijn twee ploegmakkers buiten me deweten van Vissers in de prof tour uitkomen. „Vissers zou ons gistermiddag bellen, maar dat is niet gebeurd. Toen Liebregts belde, hebben we maar op eigen houtje besloten mee te doen. Het is een vervelende zaak. We wis ten helemaal niet waar we aan toe waren. Wat mij betreft mag het allemaal vlug voorbij zijn met Alsaver". (Van onze sportredactie) GRAVE - Frans Verbeeck, de kopman van Watneys-Maes be grijpt niet waarom er slechts weinig Belgen deelnemen aan de proftour. „Een rittenkoers is een ideale voorbereiding op het wereld kampioenschap. Die was er in het verleden nooit en daar klaagde iedereen altijd over. Nu hij er wel is vind ik het onver klaarbaar dat de meeste Belgen zijn weggebleven. Ik hoop mijn vorm in deze ronde wat aan te scherpen. Speciaal het parcours in Limburg lijkt me daar goed geschikt voor. Ik vind het over igens fijn dat die Spanjaarden er zijn, want daardoor is de kans groter dat er stevig tegenaan ge gaan wordt". UCI maar te vergeten en zo niet dan zou de UCI er wel voor zor gen dat in november op het dan te houden congres de stayerij van het wedstrijdprogramma wordt geschrapt. „En dat kunt u uw collega gangmakers en de stayers toch niet aandoen", kre gen Koch en Walrave te horen. De beide Nederlanders heb ben de tijd tot het einde van de baankampioenschappen in Ro- court - maandag - gekregen om een besluit te nemen. In afwach ting daarvan zullen Koch er Walrave ruggespraak houden met enerzijds de KNWU en an derzijds hun advocaat, mr. Jan sen van Raay. Op verzoek van de KNWU vond donderdagmorgen achtei gesloten deuren het gesprek tus sen de UCI-bestuurders en de Nederlandse gangmakers plaats. Daarbij werden zowel KNWU-directeur Harrie Meu- wese als hoofdbestuurslid Arie Zwartepoorte door de UCI- regenten geweigerd. Zoals bekend nam de UCI in 1970 in Leicester het besluit dat in het vervolg stayers alleen ach ter gangmakers van het eigen land-mochten rijden. Maar pas in 1973 werd het besluit in de praktijk gebracht. Toen werd Noppie Koch, die in San Sebas tian met Dieter Kemper zou starten, door het UCI naar huis gestuurd. Hij en Bruno Walrave die veelvuldig met Westduitsers reed, namen het niet. Zij span den een rechtszaak aan tegen de UCI, waarin de rechtbank in Utrecht mede op grond van een adviserende uitspraak van het Europese gerechtshof bepaalde dat het UCI-besluit inzake de gangmaker-stayer-combinatie strijdig was met de EEG- bepalingen. De UCI werd ver oordeeld tot de proceskosten en kreeg een dwangsom van 1.000,-per dag opgelegd vooi het geval men het vonnis niet zou naleven. sen. Vanmorgen om negen uur wordt de titelstrijd weer voor tgezet. Gaby Minneboo had zich toen al echter voor de amateurstayers finale geplaatst. De coureur uit Geertvliet deed dat zeer over tuigend. De Nederlandse kam pioen, een van de favorieten voor de titel startte in de derde serie als zesde en laatste, maar was, kundig geleid door Walra ven, al binnen vier ronden naar de leiderspositie opgestoomd. Vanaf dat moment reed Minne boo een gewonnen race. Hij be paalde het tempo in deze vrij eentonige koers, waarin alleen de Fransman Pinsello niet door de Nederlander werd gelapt. Van de tien coureurs die van avond in de finale zullen strij den zijn er nu zes bekend: Gabby Minneboo, de Fransman Pinsello, de Westduitser Pod- lesch, de Spanjaarden Espinos en Caldenty en de Italiaan Orla- tisch. „De schade zou wat de publieke belangstelling betreft heel wat groter zijn, wanneer we dit weer ook in het komende weekeinde krijgen. En wat het springterrein aangaat dat zal zich nog wel herstellen, als het tenminste in de komende dagen droog blijft". Uitslag jachtspringconcours: 1. Alwin Schockemöhle (Wdl) met Warwick 66,0 seconden; 2. Eric Musgrove (Aus) met Simon Peter 66,4; 3. Louis Hazebroucq (Fra) met Vlan 67,4; 4. Jean Ni colas (Fra) met Bamboula 68,9; 5. Eric Wauters (Bel) met Eras- tosthenes 69,7; 6. Sönke Sönk- sen (Wdl) met Rosewell 71,1; 7. Christian Cuyer (Fra) met Triple Sec 71,7; 8. Paddy McMahon (GBr) met Streamline 73,0, DEN HAAG (ANP) - Willi Jansen is donderdag door de tuchtcommissie van de KNVB in Zeist geschorst voor een wed strijd naar aanleiding van de gebeurtenissen tijdens de wed strijd FC Utrecht - Feyenoord in stadion de Galgenwaard. De motivatie van de straf van de Feyenoorder, die ook tot 1 ja nuari het recht van aanvoerder werd ontzegd, een wedstrijd voorwaardelijk en driehonderd gulden boete kreeg, luidde: „Jansen is in de uitoefening van zijn functie van aanvoerder schromelijk te kort geschoten door drie keer niet te voldoen aan de sommatie van de scheids rechter om het spel te hervatten, c.q. te doen hevatten na een door FC Twente gemaakt doelpunt. 'Hetgeen tot gevolg had dat de wedstrijd werd gestaakt". De Ajacieden Wim Suurbier en Hans van Santen benevens Spartaan Pim Doesburg werden bestraft wegens het opzettelijk onderuithalen van een tegen stander zonder de intentie de bal te spelen. Suurbier kreeg een schorsing van twee wedstrijden, Van santen en Doesburg een wedstrijd. Feyenoord gaat tegen de straf die door de KN VB aan Wim Jan sen is opgelegd in hoger beroep. De Rotterdamse club, die reeds een advocaat in de arm heeft ge- nomgn, vindt de straf onrecht vaardig. ti. Martin Venix en Pronk kun nen zich nog via de herkansin gen voor deze finale plaatsen. Peter van Doorn is via de her kansingen doorgedrongen tot de achtste finales sprint bij de ama teurs, door de Argentijn Pazzan te kloppen. Ben ten Tije werd uitgeschakeld door de Oostduit ser Rausch. Peter van Doorn won de zesde serie voor de Ame rikaan Young. Veldt kwam in de tweede reeks niet verder dan de derde plaats achter de winnaar Jabloenowski (Sov.) en de Ja- maicaan Weller. De 24-jarige Oostduitser Klaus-Jurgen Grunke is de eer ste wereldkampioen in het Be lgische Rocourt geworden. Grunke veroverde zijn regen boogtrui in de tijdrit over 1 ki lometer, die hij gezien de om standigheden aflegde in de snelle tijd van 1.08.30. Daarmee was Grunke, die vorig jaar in Montreal op de vierde plaats eindigde, 0.12 seconden sneller dan de Russische titelverdediger Edouard Rapp. Het brons werd evenals vorig jaar veroverd door de Pool Janusz Kierzkowski. Voor de Nederlandse verte genwoordiger Peter van Doorn uit Rosmalen was een beschei den plaats in het gezelschap weggelegd. Van Doorn, een paar dagen geleden gekozen als plaatsvervanger van de Neder landse kampioen Ponsteen reed zeer regelmatig maar eindigde met een tijd van 1.10.42 pas op de tiende plaats. Aanvankelijk stond hij zelfs op de elfde plaats, maar omdat de Deen Fredborg na een lekke band verkoos over te rijden en toen op 1.11.06 uit kwam (hij had eerst 1.10.08 la ten afdrukken) schoof Van Doorn een plaatsje op. De Amerikaanse Novarra is bij de damessprint doorgedron gen tot de finale, waarin ze het moet opnemen tegen de Tsjechi sche Zajichkova. De Oostduitser Huschke en de Rus Osokien hebben zich geplaatst voor de finale achtervolging voor ama- teurs. Marijke Lagerlof is in de strijd om de vijfde tot en met de acht ste plaats bij de sprint vbor da mes als eerste geëindigd. GRAVE Louis Ocana, oud winnaar van de ronde van Frankrijk, waarin hij dit jaar af- I stapte met een zweer aan zijn zitvlak, heeft weinig zin in de proftour. „Ik ben hier uitsluitend om de contractuele verplichtingen na te komen", aldus de Spanjaard die beweert nog steeds last te hebben van zijn blessure. Hij voegde er veelbetekenend aan toe: „Ik denk niet dat het zo lang zal duren voor mij DEN HAAG (ANP) - Peter Snijders wordt de nieuwe judo trainer van de Budobond Neder land. De viervoudige Europese kampioen zal over twee weken zijn contract, dat tot eind 1976 loopt, tekenen en daarmee offi cieel de opvolger worden van Wim Ruska. De benoeming van Snijders volgt op een nieuwe aanpak van het trainerswezen. De budobond wil af van het eenrhanstrainerschap en riep een trainerscommissie in het le ven. De Korte werd rayontrain er, Gieling jeugdtrainer en Snij ders seniorentrainer, te samen vormend de trainerscommissie met in principe toch de eindbe slissing bij Snijders. DEN HAAG (ANP) - De cij fers van de lotto en toto van het afgelopen weekeinde zijn: LOTTO NR. 33. Aantal deelnemers: 723.149.' Bruto inleg: f 2.830.962,-. Prij- zenbedrag: f 1.446.315,-. Ie prijs: geen winnaar, van het beschikbare' bedrag gaat l/5e deel naar de jackpot van a.s. zondag. Het overige 4/5e deel wordt in gelijke delen verdeeld over de overige prijsklassen. 2e prijs: 5 winnaars, die elk bruto f 49.784,- ontvangen. 3e piijs: 96 winnaars, die elk huito f 3.296,- ontvangen. 4e pr.j>: 5.321 winnaars, die elk pei Ko lom f 72,- ontvangen. 5e prijs: 8.826 winnaars, die elk per ko lom f 43,- ontvangen. Jackpot voor de lotto van a.s. zondag (no. 34) f 114.451,-. TOTO NR. 33. Aantal deelenemers: 141.949,' Bruto inleg: f 399.861,-. Prij- zenbedrag: 1' 193.493,-. leprijs: 2 winnaars, die elk bruto f 39.766,- ontvangen. 2e prijs: 54 winnaars, die elk per kolom f 879,- ontvangen. 3e prijs: 624 winnaars, die elk per kolom f 106,- ontvangen. KANSAS CITY (ANP) - De Amerikaan Tim Shaw heeft op de eerste dag van de strijd om de Amerikaanse zwemkampioen- schappen in Kansas City het we reldrécord 400 meter vrije slag heren gebracht op 3.53.31. Het oude record stond sinds 19 juni van dit jaar (Long Beach) op zijn naam met 3.53.95.

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 13