Biesbosch wil flink museum Wanbetaling door een op vijf studenten Studieleningen in V.S.: DE VROUW EN HAAR POSITIE IN DE MASSAMEDIA havensch Gespr toegei KOSTEN NAAR SCHATTING ENKELE MILJOENEN Beschouwing over (O0M/SS VAN ALL gewestraden bij de Belgen s TOEKOMST VAN WALEN EN VLAMINGEN binnenland buitenland Vijf jaar Drimmelen Werkendams Briefje... Middel I WERKEND AM/DRIMMELEN - „Zestig- a tachtigduizend mensen maken jaarlijks met een rondvaartboot een tochtje door de Biesbosch. Ze zien wat van de natuur, maar dat is alles! Ze komen de boot niet af want er is nergens een plaats om aan te leggen. Er zou voor die mensen heel wat meer te beleven moeten zijn". Dat zegt de heer H. den Tuinder uit Sleeuwijk, secretaris van de in december gevormde Stich ting Nationaal Biesboschmuseum. Hij is met en kele anderen druk bezig met het schrijven van een boek over de Biesbosch, dat volgend jaar verschijnt. Al meer dan vijftien jaar verzamelt hij allerlei gereed schappen die de griend- en rietwerkers in de Biesbosch gebruikten. De heer Den Tuinder heeft honderden voorwerpen en vele documen ten die herinneren aan het le ven in dit zeldzame gebied. Hij kan er een museum mee vullen. Scholieren tot uit Groningen en Limburg toe vragen hem stukken over de Biesbosch en in de meeste gevallen kan hij aan hun verzoek voldoen. Den Tuinder: „Laatst ontving ik een brief van een meisje uit Swalmen in Limburg waarin ze schreef geslaagd te zijn voor haar examen dank zij e« scriptie over de Biesbosch". „Over vijf jaar kan het Bies boschmuseum er zijn. Op een plaats in de Biesbosch waar het gemakkelijk te bereiken is. En met een terrein erbij van ongeveer tien hectare, dat wordt herschapen in een stuk Biesbosch van vroeger, com pleet met kreken en geulen, eb- en vloedstromen en hoog- opgaand riet". Secretaris Den Tuinder acht de voormalige rietgronden bij het Steurgat ter hoogte van de Een bos rijshout vestigt de aandacht op het kleine Biesboschmuseum in Drimmelen. Bertus de Laat slager geweest Keizersguldenwaard tot aan het Kooike, het meest geschikt voor de vestiging van het mu seum. „Belangrijk is dat eerst het terrein wordt aangelegd. Aannemers hebben ons al be loofd bij dit werk te helpen. De bouw van het museum en alles wat er bij aangelegd moet worden, kost naar schatting twee en een half miljoen". „In de stichting Nationaal Biesboschmuseum zitten ook enkele aannemers, een verte genwoordiger van Staatsbos beheer en ir. Knoppert, de di recteur van het waterwinbed- rijf Brabantse Biesbosch". In Made en Drimmelen blijkt men niet zo ingenomen met het plan een museum te stichten in de Biesbosch. Drimmelen heeft al drie jaar een Biesboschmuseumpje, dat is gehuisvest in een oud ge- houw. Het pand was vroeger een school voor schipperskin deren en een gemeenschaps huis. Ons Huis - de naam van het gebouw - staat op de lijst van de Rijksdienst voor Mo numentenzorg. Het te kleine museum - dat alleen in de weekeinden ge opend is - krijgt per seizoen circa vijfentwintighonderd bezoekers. Veel groepen (verenigingen en scholen) combineren een rondvaart door de Biesbosch met een bezoek aan het mu seum in Drimmelen. Er zijn oude voorwerpen te zien, op gezette vogels (ransuil, bosuil, snip, waterhoentje, bergeend, fazant, smient, pijlstaart), schilderijen, foto's, kaarten, een machine waarmee men hoepels maakte, een model van een eendenkooi, etc. Bertus de Laat, de 67 -jarige gids, vertelt: „Sommigen heb ben het in vijf minuten beke ken; anderen blijven wel een uur lang vragen stellen over de Biesbosch. Kijk, zeg ik dan, hier heb je een grote en een kleine bos riet. Dat heel lange riet hadden we in de Biesbosch toen er nog een groot verschil was tussen eb en vloed. En dat korte riet (voor dakbedekking) groeit er nu. Je moet de mensen wat ver tellen anders zijn ze zo ver trokken. Ik vertoon ook dia's. De man die de kaartjes ver koopt bij de ingang van het museum krijgt vijf gulden per uur van de gemeente; ik ont vang vijf gulden per gezel schap dat wordt rondgeleid, maar wat ik verdien geef ik weer aan een kinderbewaar plaats. Mijn hele leven ben ik slager geweest. Maar wijlen burgemeester C. Smits zei: „Bertus, jij moet dit werk gaan doen, jij bent er geknipt De heer H. Oome uit Drim melen, voorzitter van het streekhistorisch genootschap De Biesbosch en lid van de werkgroep Biesboschmuseum Drimmelen, ziet het plan voor dat museum in de Biesbosch als een zuiver Werkendamse zaak. Oome: „Werkendammers zijn aardige lui maar uiterst chauvinistisch. Als je met hen wilt samenwerken en je praat over een Biesboschmuseum zwijgen ze. Zij menen dat de Biesbosch van hen is, dat zij •lleen het recht hebben een museum te stichten. Maar wat hebben de Werkendammers met de Biesbosch gedaan.Hij is ontgonnen, verkaveld; er is een poldergebied van ge maakt. Dat kan niet gezegd worden van de zuidelijke Biesbosch. De Zuidwaard is ongerept gebleven. De Wer kendamse aannemers zijn groot geworden doordat ze de Biesbosch klein hebben ge maakt..." Secretaris Den Tuinder rea geert hierop met de woorden: „Het stichten van een Bies boschmuseum is beslist geen kwestie tussen Werkendam en Drimmelen. Dat is een volko men verkeerd idee. Dat de Zuidwaard ongeschonden bleef, komt doordat men in Made en Drimmelen nooit wat in het ontginnen van dat ge bied heeft gezien. Als de Wer kendammers niet de handen uit de mouwen hadden gesto ken zou de Biesbosch een groot binnenmeer zijn gebleven. Het papieren is niet belangrijk waar het mu seum verrijst, als het maar op. een plaats is in de Biesbosch waar iedereen het kan berei ken" Het streekhistorisch genoot schap hield drie jaar geleden een tentoonstelling in Wer kendam ter gelegenheid van het 550-jarig bestaan van de Biesbosch. Alle gemeenten rond de Biesbosch gaven - zo vertelt de heer Den Tuinder - een bijdrage van tweehonderd julden voor deze tentoonstel ling, uitgezonderd Made en Drimmelen. Er kwam van deze gemeente een briefje met de mededeling geen bijdrage te kunnen geven omdat Werken dam uit toeristisch oogpunt niet aantrekkelijk was... De tentoonstelling trok twaalf duizend bezoekers! De heer Den Tuinder is het met de heer Oome eens dat er eén royaal opgezet museum dient te komen. Het mag geen versnipperde zaak worden. Hij betreurt het dat het recreatie schap Nationaal Park De Biesbosch niet in de stichting Biesboschmuseum vertegen woordigd wilde zijn. Den Tuinder: „Maar we gaan door! We kunnen niet blijven wachten. Er gaat teveel moois verloren. Men heeft ons een prachtig gebouw aange boden in Almkerk voor het museum. We hebben dat aan bod niet aanvaard, want een Biesboschmuseum kan onmo gelijk in een gebouw worden ondergebracht. We moeten er voor waken dat we niet overal een soort oudheidkamertjes gaan inrichten". Aan de andere kant van de Biesbosch, in Drimmelen, zegt ook de heer Oome: „Wij gaan door! We hebben nog wel geen stichting maar het is de bedoe ling, dat die er komt. Ons mu seum loopt prima. Een stich ting is trouwens vaak alleen maar een papieren zaak; een middel om te proberen iets sterk te maken. Al richten ze in het Land van Heusden en Al- tena tien stichtingen op, het kan ons weinig schelen". Zijn er straks twee Bies- boschmuseums...? Den Tuin der: Wat er in Drimmelen is, beschouw ik niet als een mu seum. Het lijkt eerder op een informatiecentrum, en dat mag er met het oog op de jach thaven in die plaats gerust blijven". ARIE VAN PAS 0ONO6RDAG 21 AUGUSTUS (van onze correspondent) BRUSSEL - Drie gewestraden, twee cultuurraden, enke|( ministeriële comités, een aantal gewestelijke ontwikke. lingsmaatschappijen (GOM's) en god-weet-wat-voo, nieuwe instellingen nog in de toekomst er zorg voor moeten dragen dat .België blijft voortbestaan. De jonge socialistische partij- wallonië, een federaal Vlaande- voorzitter en oud-minister van ren en een federaal Brussel In economische zaken Willy Claes, Brussel bezitten zij namelijk de macht dus na een grondwetwij. ziging in die zin zou hun positlj alleen maar versterkt worden De Vlamingen willen daarvan natuurlijk niets weten. Zeker u in ieder geval dat tal van in d( afgelopen jaren gecreëerde re. Brusselse blad Le Soir gewaar schuwd, dat de Belgen er eens mee moeten ophouden om van al hun problemen een Vlaams- Waals taaiconflict te maken. Willy Claes zei in Le Soir dat België op deze manier geen en kel probleem behoorlijk kan op lossen. Integendeel. De tegen stellingen worden er alsmaar door versterkt Als de West- vlaamse boeren, getroffen door het slechte weer, steun van mili tairen krijgen bij de oogst, eisen hun Waalse collega's bijvoorbe eld compensatie voor hun be drijven, omdat de Vlamingen een extraatje hebben gekregen waardoor de begroting niet meer in evenwicht zou zijn. Het is maar een onbeduidend voor beeld maar op deze manier zit ten Walen en Vlamingen elkaar bijna dagelijks in de haren, waarbij het soms om duizenden maar vaak ook om miljoenen of miljarden francs gaat. De Starfighter-opvolging en de koehandel die de regering moest drijven om overeind te blijven, is het meest recente voorbeeld. Hoe de minister vqor Franse cultuur Califice en zfjn Vlaamse collega voor Nederlandse cul tuur mevr. De Backer, ook hun best doen om door beide lands gedeelten te reizen en spreek beurten te houden om het we derzijdse wantrouwen weg te nemen, feit is en blijft, dat de betrekkingen tussen België en zijn buurlanden, of tussen Be lgië en de meest ver verwijderde andere landen beter zijn dan die tussen Wallonië en Vlaanderen. Iedereen in België is er zo lang zamerhand wel van overtuigd geraakt, dat beide landsgedeel ten nimmer harmonisch zullen kunnen samenleven. De Waal, vroeger de rijkste en zich cultu reel ver boven de Vlaming ver heven voelend, blijft de Vlaming een onderontwikkelde boer vin den. De Vlaming ziet de Waal, hoewel hij hem economisch bo ven 't hoofd is uitgegroeid, nog altijd min of meer als zijn pa troon. Vooral in Brussel, waar beiden naar de wet volkomen ge lijk zijn maar waar de Fransta- ligen ver in de meerderheid zijn, wordt de Vlaming op alle ter reinen gediscrimineerd, last but not least in beloning voor het zelfde werk als de Franstalige verricht. Er zijn legio voorbeel den dat de Franstalige circa 40 rocent meer verdient dan de "aming voor hetzelfde werk in Brussel. België is de discussie waar heen het met de staat moet de laatste weken weer wat opge laaid. De Walen voelen het meest voor een federale staat pr VI geringsinstellingen geen oplos, sing betekenen voor 's lanjj communotaire problemen es dat die nieuwe grondwetwijz! ging onvermijdelijk is. Tevoren zal de communotaire strijd ech- ter verder escaleren, zeker nu de taai-extremisten aan beide kan. ten hun slag willen slaan bij de gemeenteraadsverkiezingen dl( in 1976 worden gehouden in Be lgië. De Walen willen bij die ge legenheid Brussel voorgoed ver- overen, zo heeft de leiding vsn het Front der Francophone» (FDF) niet onder stoelen of ban. ken gestoken. Intussen is de gewestvormiji met drie (Wallonië, Vlaanderen en Brussel) al aardig op weg. I» eerste fase zijn de gewestelijkt bevoegdheden verdeeld over gewestraden, ministeriële comi tés enzovoorts. De tweede fase is thans ingegaan met het opstel- len van gewestelijke begrotin gen voor Vlaanderen, Wallonië en Brussel volgens een verdeels leutel, 51-39-10, waarbij reke ning is gehouden met de belas tingontvangsten, de opper vlakte en de bevolking van elk gewest. In totaal gaat het om een bedrag van ruim 45 miljard franc. Vlaanderen blijkt hel haar toekomende bedrag vooral te hebben besteed aan huisves ting. ziekenhuisbouw en eco nomische expansie, zoals de uit rusting van nieuwe industrie terreinen en als subsidie voor privé-investeringen. Wallonië heeft de nadruk gelegd op het io opnieuw tot ontwikkeling brem gen van oude industriegebieden en stadskernvernieuwing, ter wijl Brussel het bedrug veelal heeft besteed aan huisvestingen stadsvernieuwing (enorme gel dverslindende prestige-bouw|, Langzamerhand zal nu ook de vraag ter sprake komen hoe Be lgië er straks moet gaan uitzien Unitair of federatief met tweeol drie. Leidinggevende politici omzeilen het probleem voorals nog. Tot na de gemeenteraads verkiezingen van 1976 zal hei zeker in de ijskast blijven wanl eerst moeten de gemeentelijke herindelingsplannen van de mi nister van binnenlandse zaken Michel nog in het parlementen voor de kiezers worden ge bracht. Tot dan blijft België dus nog voortbestaan, al beweren velen dat België eigenlijk niet eens bestaat. JAN SCHILS (Van onze correspondent) WASHINGTON - Rond 19 percent van de Amerikaanse studenten, die, gesteund door staatsleningen, een academi sche graad proberen te behalen, betaalt de studielening nooit te rug. Een op de vijf studenten blijft in gebreke en dat kan de regering volgend jaar een mil jard gulden gaan kosten. Bijna de helft van de in ge breke blijvende studenten wil betalen, maar kan geen werk vinden. Afgestudeerden die hei moeilijk hebben kunnen over igens op uitstel van betaling re kenen. Andere studenten ga® echter failliet om hun schulden uit te wissen en met een schone lei aan een carrière te kunnei beginnen. Sommige studenten proberen zich te verschuilen achter het verweer dat het on derwijs dat zij hebben gènole» niet de moeite waard was en be schuldigen de universiteit van wanprestatie. NEW VORK (Rtr) - De mas samedia mogen gelden als 's we relds ergste onderdrukkers van vrouwen, aldus is vastgesteld op een onlangs in New York gehou den congres over vrouwen en haar plaats in de communica tiemedia. Het congres was de jongste gebeurtenis in een bescheiden maar groeiende hervormings- bweging die ook in Engeland, Australië, Noorwegen en Indo nesië op gang is gekomen. Vrouwen zijn „onwelkome indringsters in de massamedia, waar de man een monopoliepo sitie inneemt", is de mening van Mariene Sanders, televisiepro ducer van de American Broad casting Company Tegen de 500 deelnemers aan de „Spreek-op" van een dag zei Mariene Sanders( „Wij zijn geen boete of straf die hun (de man nen) wordt opgelegd. Wij bieden ons talent, onze ervaring en ons inzicht aan". Volgens Mariene Sanders wordt de „image" van de vrouw in de communicatie „in ernstige mate" beperkt door de „imagi nations" (ingebeeldheid) van de man, die dikwijls stoelt op zijn visie op echtgenote en moeder. Alma Graham, dictionnaire- redactrice bij McGraw-Hill, de uitgevers die onlangs taalaan- wijziugen gaven om onder scheid uit hun boeken te weren, zegt dat de Engelse taal „vrou wen uitsluit". „Man" en „he" mogen dan al len insluiten, zegt zij, mannen maken niet het hele mensenras uit. Vrouwen als dichteres en aviatrice zetten de vrouwen apart en minimaliseren haar bijdragen, aldus mevrouw Gra ham op het door de University School of Journalism in New York georganiseerde congres. Pas nadat de gemeente Los Angeles titels als politieagent en politieagente had gewijzigd in politieambtenaar, kwamen vrouwen in aanmerking voor bepaalde bevorderingen. Volgens dr. Donna Allen, eco noom en uitgever van „Mediab ericht aan vrouwen", aarzelen vrouwen te vragen om bevorde ring of het loon dat haar toe komst vanwege de precaire eco nomische situatie. „Wij hebben altijd moeilijke tijden gehad, zelfs wanneer het goed ging. Wanneer je financieel lager wordt aangeslagen dan de man, wanneer je niet wordt aan genomen, is het altijd de econo mie die slecht is", aldus dr. Al len. De laatste keer dat de mannen het meest bezorgd waren over hun werkzekerheid was nadat zij van de tweede wereldoorlog waren teruggekeerd. „Zij ontke tenden de omvangrijkste media campagne om ons op het hart te binden dat onze taak het moe derschap was"vervolgde dr. Al len. De beste bescherming tegen dergelijke - uitschakelingen is volgens haar het verbeteren van het aanzien van de vrouw in de media. Een deelneemster aan het congres verzocht vrouwen brie ven te schrijven aan kranten en radiostations wanneer op neer buigende wijze over de vrouw geschreven of gesproken wordt en zij worden afgebeeld als hys terische, leeghoofdige sexobjec- ten, of als ze worden aangespro ken ais „de meisjes". Een kroniekschrijfster van de Philadelphia Bulletin vertelde dat zij en haar collega's elke edi tie van het blad plachten na te snuffelen en betrappen op voor haar sekse denigrerende opmer kingen, verhalen en koppen. Deze wgrden uitgeknipt en met een klacht voorgelegd aan de hoofdredactie. Nadat zij dit twee en een half jaar hadden volgehouden, stelde de hoofdredactie met haar me- aan men zich op basis van vrij- dewerking richtlijnen op, waar- zich op bi willigheid houc Jean Carie Bond, schrijfster van kinderboeken, verklaarde dat het steeds meer verschijnen van zwarten op de (Amerikaan se) televisie, een „front" is, waarachter de blanken met de zwarten de draak steken. „Het image van de zwarten zal waarschijnlijk niet verbeteren, meent zij, „omdat de televisie dient voor het verkopen van het Amerikaanse leven en Ameri kaanse produkten in een cor rupt, onrechtvaardig en racis tisch systeem". Dolle-Minacolumniste Ellen Cohn klaagde dat de meeste journalisten in het Amerikaanse verkiezingsjaar 1974 de poli tieke winst die vrouwen geboekt hebben, hebben verdraaid en hebben het daarna bestempeld als „Het jaar van de Vrouw". De meeste journalisten weten volgens haar niet met vrouwen op hoge posten - „hetzij vrou wen in het topje van een tele foonpaal, aan het stuur van een vliegtuig of in een hoge be stuursfunctie" - om te gaan. De media zijn geprezen om hun reportages over borstkan ker, maar daarvoor was eerst nodig dat mevrouw Betty fj>r0 en mevrouw Margarette Rocke feller eraan waren gaan lijd® Ellen Frankfort, schnjfcj* van „Vaginal Politics" en auto- riteit op het gebied van de ge zondheid van de vrouw, von» dat de media toch in hun repor tages gefaald hadden, omdat U) niet hadden ingehaakt op 0 strijdvraag rond borstampf"! tie, ontketend door het Natioa» Cancer Institute in een rappo na de operatie op mevro» Ford. „Wij moeten onszelf afvrag® waarom dingen die met leven e dood te maken hebben, wetens stiger in de media aan de o™j worden gesteld", aldttf vrouw Frankfort. /va" een ona6r verslaggevers yjIDDELBLRG De vaste I commissies, die het provinci aal bestuur ten dienste staan, moeten allemaal openbaar «lorden. Een ontwerpvoorstel ..an deze strekking wordt be handeld op de vergadering I yaj, (je commissie ad hoe be- stuur-bestuurden, die gehou- [Ai/ spoedig verbetering riolering Lewedorp (Van een onzer verslaggevers) LEWEDORP Het ge meentebestuur van Borsele verwacht dat de verbetering van de riolering in Lewedorp spoedig haar beslag zal krij gen. Het werk waarmee onge veer een half miljoen gulden ls gemoeid is aangemeld voor subsidie in het kader van de aanvullende werkgelegen heid. Lewedorp zal het eerste iorp zijn dat aangesloten zal worden pp de nieuwe perslei ding naar de Westerschelde. Dat zei burgemeester H.E.M. van Waes tijdens de in Lewe- i dorp gehouden contactbijeen komst Van' het gemeentebe- stuur. Burgemeester en wet- I houders hebben voorts de mo gelijkheid in studie om een ballonhal over het zwembad Stelleplas aan te brengen, waardoor het bad ook in de winter gebruikt zal kunnen worden. Burgemeester van Wees merkte op dat Lewe- Jorp behoefte heeft aan een nieuw bestemmingsplan, aan gezien de huidge bouwgrond vrijwel volgebouwd is. De uit breiding zal naar alle waar schijnlijkheid achter de wijk de Kraayert verwezenlijkt I moeten worden. Nabij het be staande sportveld zal een tweede veld worden aange legd. Verscheidene aanwezigen I spraken de wens uit dat Le- wedo.na vermeld wordt op de richtingborden bij de afslagen *an de rijksweg, de praktijk leert namelijk dat velen die in de streek niet goed bekend ajn de weg riaar Lewedorp niet weten te vinden. TERNEUZEN, 30 augustus Per stuk: sla:, 2 25—27 bloemkool: A2 105—134 BI '9, afwijkend 25—30; groens j-omkommers 18—35. Per bos kroten 36. Per kilogram: aard- ®PPelen: Sirtema: grof 41- Srote 3830: Bintjes: on gesorteerd 30—32: Doré: grots 40: kroten 16—39: pre andijvie 45; prinsesse I oonen 6998: rabarber 73; to "aten; A 58—71, A2 51—66: 1 69-,2: B2 61. C 42. C2 42- I savooiekool 51—69: rode ooi 1543. spitskool 67 Btamsnijbonen: 2 134: stoksnij I bonen 2 145^-147; stoksniibo |nen. 2 krom 90; uien: 2 34- - Pet doos: bramen 59: aard heien- 2 65—83. UOES-KRA BBEND1.TKE, 2 ■'ugustus Bramen (4 kg pe Kr' 1 en II 148—161. branie j 'bios J 3646. doornloos Groenten: per stui 'opsla 3132. komkommei I. sd bloemkool 5 per kr. 137, per hr. 85, afw 26, per "boi voitalep 9398. per kg: aarc honken 37—42. grot 9-m drielingen 9—12. kris oT 7» tomaten A 36—43. fr4.3- c 3(5-42. dubb. pr.bs 65 io* 126' IIX 82—126. DronPK sn«b°nen II 50—10 Pronkbenen I 114—123. II 24- koo'l ™k8™ibon™ '"O "Od 45_-,7 2". groene sav. ko ber 46 Tn^6 37~62' raba •uvk 9" uien 44—47 krols011! 185—204. B I 86-05 41~43- 11 17-23, Pr I 86—95 1 Middelburg val10 ,'iaar - Ter UO jaar -per uan haar llO-ianV houdt a» 's-o-jarig «ine Tm.-dklijki volk !Ult bet volk - 2,'h te Middelburg - augustus van ">n "orentie m L brasserie in gelegenhe "g besta i ice verei - Voor b op vrijd tot 22 u fp rpoinn^a irg. Middelbu

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 6