Hek van weiland opengezet: vijf pony's aangereden Elektriciteitscentrale te Borssele 31 miljoen duurder dan begroot .OPTIEK vtfeinhardt Foutje kost Staatsloterij achttien mille |Zorgen werkgevers en werknemers in Rotterdam Lager salaris wetenschappelijke medewerkers gemeenten verplicht Surinte huisvesten Manegehouder in Terheijden gedupeerd meer weten over motor F-16 Zeeuwse PvdA- gedeputeerden tegen uitbreiding \sn& 'dee^ Dam Chips failliet: '270 ontslagen VOORSTEL VAN STAATSSECRETARIS KLEIN: aeeerbuisies- in stuurt personeel naar ONDERHOUDS. MONTEURS Leegloop N.a.v. publikaties in De Stern Onbegrijpelijk 3flesjes 0,3 liter ra c-f/jr/zóóó'n GROTER VRAAG Alfrink in brief: Paus zal mijn aftreden aanvaarden als opvolging geregeld is Nare gevolgen sgio banen te wachten. te handen-uit-de-mouwen. een leuk loon klaar. or: Dr. W.A.J.M. Haikx Sjjredaeteiu': L. Leijendekker actie- eu administratie-adres: ï"jOTtraat 9. Terneuzen, tel. (01150) - 79 20 fepjnuiiimer 1114111 I -<j\ ersmaatsehappij De Stem B.V. ierjiiaat 10. Breda. DE VRUE DONDERDAG 21 AUGUSTUS 1975 27e jaargang No. 1934 Uitgeefster Uitgeversmaatschappij De Stem B V. (Van onze parlementaire redactie) PEN HAAG De gemeen ten in ons 'ant' kunnen niet gt onder de plicht om een uiital van hun woningwetwo- ■«inscn beschikbaar te skellen |tctj de huisvesting vau Suri- liamers. Dit heeft een woord - I roerder van het ministerie van ICKM meegedeeld naar aanlei- I din! van de weigering van de I Gelderse gemeenten Zevenaar en Winterswijk, om een deel van hun woningwetwoningen voor de huisvesting van Suri namers te bestemmen. Volgens de woordvoerders hebben de gemeenten zich onder meer te houden aan de wettelijke maatregel, die in januari van dit jaar door staatssecretaris Van Dam (Volkshuisvesting) met betrekking tot de huisves ting van Surinamers is geno men. Deze regeling houdt in, dat van de vorig jaar in aanbouw genomen woningwetwoningen, die op 1 januari j.l. nog niet gereed waren, 2,5 pet. voor Surinamers moet worden gere serveerd en dat van de wo ningwetwoningen die na 1 ja nuari in aanbouw zijn of wor den genomen 5 pet. ter be schikking van Surinamers moet komen. Een voorwaarde voor het beschikbaar stellen van deze woningen is echter wel, dat in of dichtbij de be treffende gemeente goede on derwijsvoorzieningen en ge schikte werkgelegenheid voor de Surinaamse bewoners aan wezig moeten zijn. Een woord voerder van het onder het mi nisterie van CRM ressorteren de „centraal bureau ter uit- voeing van het vestigingsbe leid van rijksgenoten" deelde gistermiddag mee, dat het be stuur van dit bureau zich ern stig zal gaan beraden over de stappen die tegen Zevenaar en Winterswijk ondernomen kun nen worden. De argumenten van beide gemeenten (Zeve naar zegt dat ze al zoveel voor de opvang van Zuidmolukkers en Oegandezen doet en Win terswijk schermt met de wo ningnood onder de eigen be volking) worden door hef be stuur vooralsnog niet ontvan kelijk verklaard. (Vervolg op pagina 11) (Van een onzer verslaggevers) 's-GRAVENHAGE Acht tien Nederlanders hebben gisterenavond een extraatje van duizend gulden van de Staatsloterij gekregen. De vorige week woensdag werd bij de eerste trekking van de 638ste loterij de ge bruikelijke extra prijs van ƒ811.000,- uitgeloot op num mer 094082 van de serie F. De houders van de loten met het nummer 091082 van de andere series kregen, zoals gebruikelijk. een „troost"- "rijs van 1000,-. Daarna echter bleek dat het lot F094082 niet was ver kocht. De Staatsloterij „zat" dus met de prijs van 50.000,-. Besloten werd die prijs nogmaals uit te loten. Dat is gisterenavond gebeurd en het winnende lot was nu U 061382. Overeenkomstig het regle ment moest op de nummers 061382 van de andere series weer een troostprijs van 1000,- vallen. Omdat er acht tien andere series waren ver kocht zijn daarom op deze manier achttien Nederlanders sinds gisterenavond een dui zendje rijker geworden. IN^ER WERK IN HAVEN (Van onze redactie binnenland) ROTTERDAM Werkgevers- en werknemersorganisa ties in de Rotterdamse haven maken zich grote zorgen kver de werkgelegenheidssituatie als gevolg van teruglo pende activiteiten. en volgens hem waren er toen tekenen die daar op wezen dat begin 1976 een opleving in de haven mocht worden ver wacht. Gisteren verklaarde hij desgevraagd die prognose nu te optimistisch te vinden. „Het ziet er naar uit dat het tijdstip waarop de zaak weev gaat aantrekken steeds opschuift", aldus de voorzitter van de SVZ. ït is sprake van een stij gend aantal aanvragen voor Ebeidstiidverkorting (1000 op d totaal 13.000 havenarbei ders) door stuwadoorsbedrij- jën en de leegloop bij «le lichting Samenwerkende Ha- *i bedrijven (SUB), «lie in psi van dit jaar nog twintig rocent bedroeg- is de laatste reken verder toegenomen. De >il" van de SHB heelt 2000 Evtnarbeiders in dienst. De voorzitter van de tepvaartvereniging Zuid |SVZ werkgevers), nu-, L. J. Seters, verwacht op korte ter mijn geen verbetering van de erkgelegenheidssituatie in de kterdamse haunt T gin ili tak hij nog' de hoop uit PIAATSELIJK REGEN OF I ONWEER. I Maximumtemperatuur: I twintig graden (kust) 25 graden (land). 9AD EN STREEK -eeuwse KVP-voorzitter overleden, Pagina 3 I Sint-Kruis vecht voor I e'9en postkantoor. Pagina 5 i binnen- en buitenland I Be wintervakantie I "Ofdt goedkoper. I Pagina 11 I Generaal Hasseiman: Wn onmogelijk mens. Pagina 13 I SPORT IGelijke spelen in de ^-competitie. Pagina 15 i "adio en televisie I Een Duitse musical. Pagina 17 i «rijn I bit J pas een 'of ü,t de loterij. De Scheepvaartvereriging Zuid is. aldus mr. Pieters, be zig met het inventariseren van de werkgelegenheidssituatie in „de lwven. Recente «i.ife- „'.-ver arbeidstijdverkorting en ont slagen onder de 13.000 Rotter damse havenarbeiders en over de leegloop bij de SHB zullen binnenkort beschikbaar ko men. In werknemerskringen deelt men het pessimisme van de werkgevers. Bij de vervoers- federatie had men er enkele maanden geleden op gerekend, zo deelde een woordvoerder mee. dat na de vakantieperio de de zaken in de havens van Rotterdam en Amsterdam weer Jveter zouden gaan. Daar is weinig of niets van terecht gekomen. In beide havenste den, aldus de woordvoerder, is het aantal stuwadoorsbedrij- ven toegenomen. Veel bedrij ven, die al voor de vakantie toestemming hebben gekregen om werktijdverkorting in te voeren hebben het gewestelijk arbeidsbureau gevraagd deze te magen verlengen. De Terheijdense manegehouder Piet Heeren met een van de pony's, die een aanrijding overleefden. Kinderen die rijles krijgen, kijken toe. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Het Tweede- Kaïnerlid dr. H. IValtmans PPR) heeft woensdag minis ter Vredeling van Defensie opheldering gevraagd over be richten uit Amerika over moeilijkheden met «le motor van de F-16. Nederland be sloot onlangs dit vliegtuig aan te kopen, als vervanger van de Starlighter van de lucht macht Gevraagd is onder meet af nog steeds gezocht wordt naar de oorzaken van het falen van de motor en of het waar is dat een ander vliegtuig met de zelfde motor als de F-16 hoog uit 2000 km per uur mag vide gen in plaats van de gepro grammeerde 3000 km per uur. (Van een onzer verslaggevers) TERHEIJDEN Onbekenden hebben in de nacht vati dins dag op woensdag het hek open gezet van een weiland aan de Bredaseweg in Terheij den. Vijf pony's zijn later op die weg aangereden door een. automobilist. Een pony werd op slag gedood, een andere bleef zwaar gewond op de weg liggen. Twee andere po- n'vs werden bij deze aanrij ding licht gewond. De man (lie door deze baldadige streek het meest is gedupeerd is «le eigenaar van de pony's, de 39-jarige Piet Heeren die uit liefhebberij op een terreintje aan de Bergen in Terheijden kinderen paard- rijles geeft. „Ik heb eigenlijk nog twee goede pony's over", zegt hij zeer teleurgesteld, „ik ben bang dat ik er nu mee zal moeten stoppen". Hoe groot ile schade is kan hij onmogelijk schatten. Hi j is al tien jaar minder valide door een astma tische bronchitis. Een lialf jaar geleden is hij op advies van zijn huisarts een hobby begon nen. Hij kocht enkele paardjes en geeft daarmee les aan Ter heijdense kindeven. Zijn die ren laat hij iedere nacht bui ten grazen op een stuk wei land vlakbij de brug aan de Bredaseweg. Dinsdagavond om negen uur heeft hij samen met zijn vrouw die pony's nog ge voerd. Omstreeks lialftwee waarschuwden mannen uit liet woonwageneentram „Drieko- ningenoord" liem dat er een witte pony dood in de sloot lag en dat enkele andere ge wond rondliepen. Een dierenarts die snel ter plaatse was kon aan de witte 'pony niets meer verhelpen, het andere zwaar gewonde dier heeft hij direct gehecht. „Het is onbegrijpelijk wat hier gebeurd is" zegt Piet Heeren. „De dieren, kennen «le weg. Als alleen het hek was open gezet dan waren ze ge woon naar liuis gelopen". Iemand moet de dieren een andere kant hebben opgejaagd, (lit balorigheid", veronderstelt Piet Heeren die evenals zijn vrouw en kinderen diep onder de indruk Is van het gebeuren. Hij is niet minder onder tie indruk van de hulp die hij heeft ondervonden, van de mensen uit liet woonwagen- centruin. Die hebben de hele nacht in hu» auto's helpen zoeken naar drie vermiste po ny's en niet eerder gerust voordat zij alle dieren weer bij elkaar hadden. De rijkspolitie heel'l de zaak ln onderzoek. De automobilist die de pony's heelt aangere den Ireft geen schuld. Hij is op dit slecht verlichte wegvak verrast door de paarden die Ineens in liet licht van zijn aoplampen kwamen. Hij heeft liet witte «lier dodelijk geraakt en de andere die gewend zijn bij elkaar te lopen hebben bij die aanrijding gelet op «le zware verwondingen locli ook wel klappen opgelopen. Zelf liep de bestuurder slechts lichte verwondingen op. De ei genaar Piet Heeren is extra gedupeerd omdat hij niet vol doende verzekerd is. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Gedepu teerde Staten van Zeeland blijken er niet in geslaagd te zijn om een eensluidende visie over het toekomstig energiebe leid aan de Provinciale Staten te presenteren. De PvdA-gedeputeerden blijken zich legen de bouw van meer kern-energiecentra- les te hebben uitgesproken. Gisteren hebt r3. hun kijk op het toekomstig energiebe leid aan de openbaarheid prijs gegeven. De PvdA-gedepu teerden blijken zicli op het standpunt te hebben gesteld, dat er niet meer kerncentrales magen worden gebouwd zo lang een aantal essentiële vraagstukken als het afvalpro bleem en het stralingsgevaar niet zijn opgelost. Ook op een ander punt is het Zeeuwse G-S.-college het niet eens kunnen worden. Een minderheid is van oordeel, dat er in de toekomst het best één landelijk bedrijf tot stand kan komen dait de produiktie. bet transport en de distributie van energie gaat verzorgen. (Zie verder pagina 3) (ADVERTENTIE) Pik mits afgehaald HOOFDDORP - Gistermid dag is Dam Chips failliet verklaard. De machines wer den terstond stilgelegd. Er werken bij Dam Chips 270 man (van wie 160 buitenland se werknemers), voor wie de directie ontslag heeft aange vraagd. Een var, dc oorzaken dat Dam in moeilijkheden zou zijn gekomen, zou volgens de directie zijn de sterk gestegen prijs van de aardappelen. Ocik liet bouwen van de nieuwe fabriek in Hogendorp, waarvan sinds kort een deel in gebruik is, heeft Dam parten ge speeld. Begonnen als gïoenteschoon- maakbedrijf en patatvoorbak- kerij groeide Dam uit tot een van dc grootste chipsfabrieken van ons land. Volgens de heer P. Lodiers van de voedingsbond NKV is het onvoorstelbaar „dat men er bij Dam in zo korte tijd zo'n rotzooi van heeft kunnen maker,". Hij meent dat de „di rectie de handen heeft samen gevouwen en heeft gebeden dat er iets bijzonders zou ge beuren". (Van onze parlementaire redactie). DEN HAAG Staatssecre taris Klein (Onderwijs) wil per 1 september aanstaande de salarissen van student-assis tenten (studenten die na hun umdidaatsexamen de weten schappelijke meil erkers as sisteren) verlagen. Ook wil liii over enige tijd «1e salarissen van beginnende wetenschappe lijke medewerkers omlaag brengen, namelijk van f 2884 bruto per maand naar f 2766. De voorstellen tot verlaging van deze salarissen zijn vorig Jaar al door liet kabinet ge daan, enerzijds uit een oog punt van bezuiniging op de onderwijsbegroting en ander zijds als „nivelleringsmaatre gel". Over de verlaging van de aanvangssalarissen van «veten- schappelijke medewerkers is met de bonden van overheids personeel nog geen overeen stemming bereikt. Wel is «lil net geval ten aanzien van de student-assistenten, hoewel dc datum van Ingang (1 septem ber) bij de bonden nog veel «erzet oproept. Dc studentenorganisaties hebben echter ernstige bezwa ren geuit tegen het voorstel tol verlaging van de assistent-sa larissen als zodanig. De links georiënteerde studentenorgani satie LOG heeft staatssecre taris Klein laten weten, dat studenten nog steeds tot de laagst betaalden behoren en derhalve niet in aanmerking mogen komen voor nivelle- ring. (Van een onzer verslaggevers) middelburg Het bedrag van 95 miljoen gulden, dat de aandeelhouders van de N.V. Provinciale Zeeuwse Energie Maatscluippij (PZESI) in 1972 ter beschikking stelden voor de bou«v van een t«vee«le con ventionele elektriciteitscentra le in Borssele, blijkt bepaald niet genoeg te zijn. Het kre diet zal met liefst 25 miljoen gulden worden overschre den. Dit wordt de PZEM-aan- {leehouders meegedeeld in verband met dc aandeelhou dersvergadering, die plaats vindt op maandag 25 augustus om 19-30 uur in de kantine van het personeelsgebouw van de PZEM in Middelburg. De raad van bestuur vraagt de aandeelhouders een aanvul lend krediet voor de bouw van de tweede conventionele cen trale in Borssele van in totaal 31 miljoen gulden. Dat de bouw zelf vs;) de centrale 23 miljoen gulden hoger is uitge vallen. ligt volgens de mede deling aan de aandeelhouders bijna uitsluitend aan de geste gen loon- en materiaalkosten gedurende de bouwtijd. De bouv' van deze centrale zal nu naar verwachting 126 miljoen gulden gaan vergen in plaats «■an de oorspronkelijk geraam de 95 miljoen gulden. Een van de aspecten is ver der. dat de olietanikcapaeiteit in Borssele vergroot moet worden. Want in de toekomst zullen de elektriciteitsbedrij ven minder aardgas ter be schikking krijgen. De raad van bestuur wil nu tegelijk een tweede olietank van 17.000 ton inhoud plaatsen hetgeen 4 miljoen gulden zal gaan kosten. Of de bouw van de tweede conventionele centrale bij de nu geraamde 126 miljoen gul den zal blijven, is nog de vraag. Want in de begroting zijn nog geen bedragen opge- O O UTRECHT (ANP) De paus zal liet door kardinaal Alfrink aangeboden aftreden als aartsbisschop van Utrecht (e zijner tijd aanvaarden. Pau- lus VI heeft dit meegedeeld aan de kardinaal die, zoals be kend. in overeenstemming met de «vensen van het Tweede Vaticaanse Concilie en van de Heilige Stoel «vegens hel be reiken van de 75-jarige leef tijd zijn zetel ter beschikking heel'l gesteld. Kardinaal Af rink schrijft dit in een brief aan de gelovigen van het aartsbisdom en liun pastores. nomen voor voorzieningen te gen de geluidsoverlast van de luchtventilatoren. Of deze voorzieningen inderdaad zui len moeten worden aange bracht, staat momenteel ook nog niet vast. De raad van bestuur waarschuwt, de aan deelhouders verder dat ze niet moeten denken dat met de aanleg van een tweede olie tank de olie-opslagcapaciteit in Borssele voor alle jaren voldoende is. Wanneer op den duur helemaal geen aardgas meer beschikbaar is voor elek triciteitsopwekking, zal de olieopslagcapaciteit nog verder moeten worden uitgebreid. *1 it (Van een onzer verslaggevers) RIJEN-UTRECHT-TIL- BURG Vlasfabriek Rcwin B.V. in Rijen heeft «1e produk- tie stilgelegd en de ruim der tig personeelsleden - voor tachtig procent vrouwen - tot nader order naar huis gestuurd. Hoewel dat van de zijde van het bedrijf zelf ontkend wordt staat deze reageerbuisjesfa- briek naar veler mening aan de rand van een faillisse ment. De problemen kwamen aan het daglicht, toen Kuyl Ver pakkingen in Rijen, bij welk bedrijf de glasfabriek in het krijt staat, beslag liet leggen op het verpakkingsmateriaal bij „Rewin", dat tot overmaat van ramp geen nieuwe grondstof fen aangevoerd had gekre gen. Rewin is een van de zeer weinige bedrijven van zijn soort in Nederland. Zijn weg- werprcageerbuisjes - ongeveer 25 miljoen per jaar - gaan vooral naar medische laborato ria. Volgens de industriebond van het N.K.V. in Tilburg is bet niet onmogelijk, dat een eventuele definitieve sluiting van hel bedrijf nare gevolgen zal hebben voor veel zieken huislaboratoria e.d. .Dat zou «'olgens enkele gro te medische laboratoria in de ze contreien slechts zeer ten dele het geval zijn. ,.Onze la boratoria zijn sterk geautoma tiseerd en gebruiken niet zo veel glaswerk. Bovendien zijn we voor ons glaswerk zeker •iet afhankelijk van Rewin. We zullem misschien «vat meer moeten gaan betalen, maar we wachten rrfhar rustig af', is de gemiddelde reactie. Hetzelfde geluid valt waar te nemen in de kringen van de groothandel: „Er ligt veel. vooral buitenlandse concurren tie op de loer." (ADVERTENTIE) TERNEUZEN NOORDSTRAAT32 TEL.2215 AXEL NOORDSTRAAT 13TEL.2772 ST. JANSTEEN HOOFDSTRAAT 23TEL.3875 V

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 1