AJAX: MOEIZAAM GELIJK Matige start in Rocourt ABN Zwartepoorte „ingelijfd" Overwinning Harvey Smith Jan Mulder afgekeurd 50% besparing Beheer uw geld goed, zorg dat u de hoogste rente maakt. De spaarvormen van deABN maken't u gemakkelijk. sport 8'/2% Spaardeposito met vaste looptijd 7 jaar 8% Spaardeposito met vaste looptijd 5 jaar 7»/2% Spaardeposito met vaste looptijd 4 jaar 7% Spaardeposito met vaste looptijd 3 jaar 6%% Spaardeposito met vaste looptijd 2 jaar 6 Spaardeposito met 24 maanden opzegging 5 Spaardeposito met 12 maanden opzegging 4 S paardeposito met 6 maanden opzegging 4 '/2 Spaardeposito met 3 maanden opzegging 4 '4 Spaarrekening/Spaarboekje 6 Spaar-Extra-Rekening/Boekje Algemene Bank Nederland Opnieuw verlies Willem II Mark Donohue overleden DONDERDAG 21 AUGUSTUS 1975 15 17 (Van onze sportredactie) AMSTERDAM - Rinus jlichels de per 1 september als „Sterke man" bij Ajax binnengehaalde coach heeft in enkele dagen tijds volop (junnen zien wat er met zijn Ajax moet gebeuren wil de ploeg weer de hoofdrol in het Nederlandse voetbal gaan spelen van weleer. In de strijd voor de nacompetitie zag Michels aan de voor avond van zijn tijdelijk ver- nek naar Barcelona zijn ploeg in het Olympisch sta llion te Amsterdam een erg moeizaam gelijkspel (1-1) legen AZ '67 bewerkstelli gen. Zelfs een beetje ontspannen, io begon AZ '67 in het Olym pisch stadion aan de strijd tegen de Amsterdammers. En die strijdwijze leidde er zelfs toe dat een veel aanvallender spelend Ajax toch nog vaak in grote moeilijkheden kwam. Ajax wilde wel het wedstrijdbeeld bepalen, maar tegen de zuivere en snelle actie die de AZ-mensen vooral op het middenveld lieten zien, bleek dit Ajax dat wel wilde maar vooralsnog nog niet 'beter kon, herhaaldelijk niet opgewassen. Spelers als Suurbier, Krol en .Hulshoff, die samen met Dus- baba de verdedigende lijn voor keeper Piet Schrijvers vormden werden te gemakkelijk op snel heid geklopt. En daardoor was het niet vreemd dat juist de AZ-uitvallen nog voor enige sfeer in het stadion zorgden. Aanvallen die evenwel niet door de actieve Kees Kist en de met weinig zelfvertrouwen opere rende Ruud Suurendonk kon den worden afgerond. Ajax kreeg omdat AZ in alle rust de strijd tegen de Amster dammers bleef spelen wel vol doende kansen maar het waren Meyer en Geels, die kansrijke scoringsposities op kinderlijke wijze om zeep hielpen. En de 0-1 voorsprong die AZ '67 na ruim een half uur spelen nam was niet meer dan een ver diende beloning voor het „uit gekookte" spel dat de Alkmaar- 'ders ontwikkelden. Kees Kist was het schoolvoorbeeld van de rust bij AZ. De toch bikkelharde tegenstander Dusbaba werd kansrijk uitgespeeld en ook het toestormend gewicht van doel man Piet Schrijvers werd door de Alkmaarder met een schitte rende reactie omzeild (0-1). Ajax kwam erg fanatiek aan de start voor de tweede helft. Maar in de haast op weg naar het doel van keeper Vooys bleef de formatie levensgrote fouten maken. Niet alleen in de opbouw bij Mühren, Hulshoff en van Dord maar en dat was voor Ajax wel het trieste vooral in de aanval waar Meijer en Geels volkomen onnodig en ondoor dacht te vaak de ballen voor el kaar lieten lopen. En het duurde zelfs erg lang eer de kopgrage Ruud Geels in de lucht bereik baar was. Want de stevig uit de kluiten gewassen AZ- verdedigers Spelbos en Mol wa ren in het „luchtruim" niet te kloppen. De spelerswisseling bij Ajax René Notten - Dick Helling bracht ook al niet de oplossing voor een wat betere spelop- bouw. Want tijdens de allereer ste actie waarbij Helling be trokken werd, kwam ook duide lijk aan het licht dat hij ook con ditioneel nog erg laag staat aan geschreven. In een rush over ruim 20 meter met de brutaal spelende AZ-middenvelder Ho- venkamp kwam Helling liefst drie meter te kort. En dan Barry Hulshoff de man die eens en ook nog niet zo lang geleden in het Amsterdamse toernooi tegen Barcelona, als verdediger iedere tegenstander aankon was teneinde raad en volledig gedemoraliseerd toen hij kort achter elkaar door Kist en Hovenkamp werd uitge speeld. Ajax hield ondanks alles het initiatief in de wedstrijd. Bij AZ bleven Kist en Vosmaer (later vervangen door Groot) tijdens uitvallen op kansen loeren. Tij dens die soloacties mistten de AZ-spelers overigens wel de steun van Bert van Marwijk die door een blessure uit de ploeg moest worden gelaten. Daardoor kreeg de AZ- defensie te weinig tijd om vol doende op adem te komen. Het pressievoetbal van Ajax leidde daardoor toch tot een voorzich tige afkabbeling van de Alk- maarte krachten. En de niet goed getimede sliding van de verdediger Bos was er het eerste voorbeeld van. Ruud Geels kon ongehinderd oprukken en diens voorzet bereikte de vrijstaande Meijer. En toen het schot van Meijer ook nog door Spelbos van richting werd veranderd was AZ-doelman Vooys in de 34e minuut van de tweede helft kansloos. En vanaf dat moment rook Ajax de kans om de ruim 12.000 man in de „Olympische kuip" toch nog met positieve ge dachten naar huis te sturen. Maar het spel bleef te gehaast, te ongeconcentreerd en Ajax moet uiteindelijk AZ-speler Nygaard nog erg dankbaar zijn dat hij vlak voor tijd een schitte rende scoringskans voor de Alkmaarders onbenut het. SPARTA heeft gisteravond in de tweede wedstrijd van de nacompetitie voor een plaats in het toernooi om de UEFA-beker gelijk gespeeld in Rotterdam, met 1—1, tegen FC Twente. De ruststand was 0-1. (Van een speciale verslaggever) ROCOURT - De eerste dag van de wereldkampioenschappen op de baan in het Belgische Rocourt is voor de Nederlandse amateurploeg, niet al te gunstig verlopen. Bij de series van de stayers slaagden Martin Venix en Gerrit Pronk er niet in om zich direct voor de finale-race te terwijl Herman Ponsteen door pech in de kwartfinales van de persoonlijke achter- ilging werd gewipt. De coureur uit Nijverdal kreeg in zijn rit tegen de Oostduitser Thomas iscke na zeven en een halve ronde (net 3000 meter) een lekke band en dat betekende het Huscke na zeven en een halve ronde (net einde van het toernooi voor Ponsteen, ROCOURT - De Japanners, die met een grote ploeg deelne mers en officials de dure reis van het land van de rijzende zon naar het Belgische Rocourt heb ben ondernomen voor de we reldkampioenschappen wiel rennen op de baan, hebben al op de eerste dag een kostbare blun der begaan. Nadat hun landgenoot Joiehi Machisshima zich in de kwalifi- catieritten van de persoonlijke achtervolging voor amateurs met een vrij redelijke tijd bij de laatste zestien had gefietst, werd hij in de achtste finales zonder ook maar een trap te hebben gegeven, uitgeschakeld. Joiehi en zijn begeleiders waren namelijk na he betrekkelijke openingssuccesje naar hun hotel gegaan en dus werd de onfor tuinlijke, nadat hij driemaal te vergeefs aan de start was geroe pen voor de ruim een uur later plaats vindende achtste finale, van de lijst van kandidaten af gevoerd. Speciaal voor Ponsteen was het een vervelende zaak. Im mers, in de voorgaande ritten had hij bewezen tot de besten te behoren, maar de reglementen waren in zijn nadeel. Die bepa len namelijk dat als een van de rijders nadat drie kilometer zijn afgelegd een lekke band krijgt degene tot winnaar wordt uitge roepen, die op dat moment voor ligt. In het geval van het lekrij- den van Ponsteen was dat de Oostduitser. Ook de Westduitse wereld kampioen Hans Lutz van Mon treal werd op die manier uitge schakeld. In zijn rit kreeg de Pool Stanislas Lang een lekke band, terwijl de Pooi overigens aan de leiding reed. Omdat er reeds meer dan drie van de vier af te leggen kilometers onder de wielen door waren werd de Pool tot winnaar uitgeroepen. Voor de halve finales van het nummer persoonlijke achtervolging plaatsten zich: Vladimir Oso- kine (Sov), Orfeo Pizzoferrato (It), Thomas Huschke (O-Dl) en Jan Jankiewicz (Pol). Martin Venix en Gerrit Pronk hadden ook al niet veel geluk. Beiden eindigden in hun series op de derde plaats. Pronk moest in zijn race de Italiaan Maurizio Orlati en de Spanjaard Barto- lome Caldenty voor laten gaan (zij gingen wel rechtstreeks door naar de eindstrijd), terwijl Mar tin Venix bijna twee ronden moest prijsgeven aan de West duitser Rainer Podlesch en de Spanjaard Espinos. Ook dit tweetal klasseerde zich hier mede voor de finale. Venix en Pronk zullen die eindstrijd via de herkansing moeten bereiken. Opvallend was trouwens dat de wereldkampioen bij de ama teurstayers van Montreal Jan Breuer in de serie van Pronk niet verder kwam dan een vierde plaats. Voor de Nederlandse sprint ster Marijke Lagerlof viel het doek gisteravond definitief. Na dat zij zich via twee herkansin gen toch nog voor de kwartfina les had geplaatst moest zij in die kwartfinales in drie ritten bui gen voor de Amerikaanse Linda Stein. (ADVERTENTIE) Herman Ponsteen in actie op de baan in Rocourt. (Van een speciale verslaggever) ROCOURT - Arie Zwarte poorte, tijdens de tweede werel doorlog stayerskampioen van Nederland en daarna bestuur lijk werkzaam in tal van func ties in de wielrennerij, kan het niet laten. Hij is tegenwoordig lid van het hoofdbestuur van de KNWU en als zodanig belast met het toezicht op de stayerij. Vandaar dat hij deze week in Rocourt is voor de wereldkam pioenschappen op de baan. Toen de UCI-commissarissen de rij zige Amstelvener op de tribune ontdekten, waren zij er als de kippen bij om hem te strikken voor een baantje. Zwartepoorte werd ingelijft in het corps van juryleden speciaal voor de sta yerswedstrijden. Voor hem over igens geen nieuwe taak, want enkele jaren geleden was hij ook al belast met de leiding van de stayers weds trij den. ROTTERDAM (ANP) - Harvey Smith, de befaamde prijsrijder uit Engeland, heeft op de eerste dag van het CHIO Rotterdam al toeges lagen. Met Salvador won hij na een adembenemende race in de barrage de Prijs van de Rijn, het belangrijkste on derdeel van de openingsdag en tevens de eerste kwalifica tiewedstrijd voor de Grand Prix van zondag. Smith was in de barrage, waarvoor zich in totaal zeven tien combinaties hadden ge plaatst, zeventiende seconde sneller dan zijn naaste concur rent, de buidge wereldkampioen Hartwig Steenken, die met Kosmos uitkwam op 37.2 secon den tegen de 26.4 van Smith. Daarmee had de Engelsman zich tevens gerevancheerd voor de kleine nederlaag die hij eerder op de dag had geleden tegen Steenken. In een „Speel uw spel" om de Prijs van het Toe risme verzamelden beide ruiters exact evenveel punten, namelijk 870. Omdat Steenken iets snel ler finishte, sleepte hij de over winning in de wacht voor Smith. In de Prijs van de Rijn, waarin alle aanwezige coryfehun beste paard inzetten, eindigde Hugo Simon op Flipper als derde met eentiende seconde achterstand op Steenken. Alwin Sehocke- möhle moest met Rex the Rob ber genoegen nemen met een plaats in de middenmoot. De kersverse Europese kampioen begon het CHIO gisteren toch al niet best. Tijdens het „Speel uw spel" moet hij met Santa Moni ca, na het nemen van de vierde hindernis, de piste verlaten om dat de teugel was gebroken. Voor de Nederlanders begon het CHIO Rotterdam, dat giste ren door goed weer werd begun stigd en vierduizend bezoekers trok - deels omdat er een flink aantal gratis kaarten waren ver spreid - met enkele kleine suc cessen. Twee combinaties wis ten zich te plaatsen voor de bar rage: Huub Bergmans (op het laatste moment ingevallen voor Rob Eras) met Henriëtte en Gerd Meier met Casimir. Bergmans kwam ook in de beslissende ronde foutloos door in een tijd van 45.6 seconden. Meier maakte een springfoutje en kwam uit op een tijd van 40.1 seconden. Het openipeningsriummer om de Prijs van de Rotterdamse Jockeyclub, waaraan de kleine combinaties deelnamen, leverde een dubbele Franse overwin ning op. G. Royon op Rodeo C. was een van de acht deelnemers die geheel foutloos bleven en daarmee met 64.7 seconden ook de snelste. Hij werd gevolgd door zijn landgenoot Durand met Carrefour die 66,6 seconden voor zich het afdrukken. Gerd Meier was de enige Nederlander die het parkoers zonder straf- punten beëindigde met J. Sans Peur. Zijn tijd van 75.9 seconden was goed voor een zesde plaats. TILBURG - Willem n heeft gisteravond ook zijn tweede wedstrijd in de zon dag gestarte competitie ver loren. De Tilburgse ploeg moest met 0-1 buigen voor het vorig seizoen door NAC uit de eredivisie gestoten Haarlem. De karakteristieken zijn: SC AMERSFOORT - FOR- TUNA SC 1-5 (1-1). Scheids rechter: Draaisma. Toeschou wers: 3000. Doelpunten: 15. Er- kens 0—1, 35. Van Pelt 1—1, 55. Roemgens 1-2, 56. Zuidersma 1-3, 80. Erkens 1-4, 90. Zuid ersma 1-5. VOLENDAM - FC DORD RECHT 1-0 (1-0). Ettekoven, 2000. 20. Plat 1-0.. FC DEN BOSCH - SC CAM- BUUR 0-2 (0-0). Corver. 3500. 73. Groote 0-1, 81. De Blaauw 0-2. HELMOND SPORT - PEC ZWOLLE 1-0 (0-0). Jonker, 3000. 85. Burhenne 1—0 (straf schop). HEERENVEEN - HERAC LES 3-1 (2-0). Vervoort. 4200. 11. Bosman 1-0, 41. Boskma 2-0, 61. Grobben 2-1, 83. Go- lijanin 3—1. WAGENINGEN - VEEN- DAM 2-0 (0-0). Klopper. 4600. 51. Groenendijk 1-0, 88. Broeks 2-0. WILLEM H - HAARLEM 0-1 (0-1). Mulder. 3000. 8. De Kip 0-1. SW - FC VLAARDINGEN 1—2 (0—0). Berrevoets. 7000. 65. Roodbol 0-1, 76. Lochtenberg 0-2, 83. Kreft 1-2. FC GRONINGEN - VITESSE 1-1 (0-1). Wellinga. 10.000. 22. j Hulshof 0-1, 62. Molendijk 1-1. (Van onze sportredactie) AMSTERDAM/ZANDVOOR1 - Ajaxcied Jan Mulder is defini tief afgekeurd voor het topvoet bal. Deze week kreeg de Gro ninger van het medisch team van de hoofdstedelijke formatie te horen dat hij niet goedge keurd was voor het bedrijven van topvoetbal. Ajax dokter Ro- link zegt hierover: „Vorig sei zoen was Jan Mulder voorlopig goedgekeurd. Deze keer is hij voor goed afgekeurd". Dokter Rolink wilde overigens niet zeg gen waarom Jan Mulder niet meer in aamerking komt voor topvoetbal. „Daar wil in niet op ingaan. Dit is een diep menselijke zaak." Jan Mulder echter: „Het houdt verband met mijn knie. Vier weken geleden zijn ze met de keuring in het Lucaszieken- huis begonnen. Nu blijkt dat het niet meer veratwoord is om door te gaan. Natuurlijk is dat een harde klap voor mij. Ik had me nog graag bij Ajax willen bewij zen. Dat ik nog niet algeschre- ven ben. Maar het is voorbij." Jan Mulders loopbaan begon bij de Groningse eersteklasser WVV uit Winschoten. Heel wat clubs probeerden de talentvolle amateurinternational in te lij ven. Het was uiteindelijk Ander- lecht die Jan Mulder voor ruim een ton handgeld binnen de poorten van het .Astridpark haalde. Jan Mulder groeide bij de Belgische club uit tot een ve dette. Hij werd verscheidende malen in het Oranje-team opge nomen. Diverse keren werd door andere clubs getracht Jan Mul der bij Anderlecht weg te kopen. Tevergeefs echter, totdat twee jaar geleden Ajax bereid was diep in de beurs te tasten. Voor ongeveer 1.000.000 verhuisde Jan Mulder naar Ajax. Voor hem begon toen echter een ver schrikkelijke lijdensweg. Een ernstige knieblessures deed Jan Mulder meer buiten dan binnen de üjnen verblijven. Toch kwam Jan Mulder terug. Echter niet voor lang. Herhaaldelijk werd hij geconfronteerd met blessu- res.Daardoor bleef een volledige come-back achterwege. Ook ae WK in West-Duitsland zag Jan Mulder aan zijn neus voorbij gaan. De Verzekeringsmaat schappij vond het te riskant. Jan Jan Mulder Mulder bleef thuis. Voor Jan Mulder is het topvoetbal nu dan definitief voorbij. Een diepe teleurstelling voor een voetbal ler die nog graag had willen schitteren. Jan Mulder tot slot: „Ja, ik weet nog niet precies wat ik nu ga doen. Dat zal eerst nog eens goed bekeken moeten wor den. Bovendien moeten de zaken met Ajax nog geregeld worden". Hans Kraay, de ontslagen technische directeur van Ajax kan nog een half jaar rekenen op geld van Ajax. Hij krijgt zijn sa laris zes maanden doorbetaald, ongeveer 75.000 gulden. Daarna "verdwijnt" Kraay in de ww. Hans Kraay had tijdens een be spreking met het Ajax-bestuur tegen vice-voorzitter Boering verteld dat hij het toch wel moei lijk vond zijn werk voort te zet ten. Voorzitter Jaap van Praag bleek deze opmerking echter anders te interpreteren en ver telde dat zijn "ontslagaanvrage was ingewilligd". Hans Kraay wenst^ zich nog steeds van commentaar te onthouden WENEN De Amerikaanse coureur Mark Donohue is in de nacht van dinsdag op woensdag in een ziekenhuis te Graz be zweken aan de verwondingen, die hij zondag op het circuit van Zeltweg bij een ongeval vlak voor de start van de Grote Prijs van Oostenrijk had opgelopen. (ADVERTENTIE) Twee nieuwe producten: TER INTRODUCTIE GRATIS MAATBEKERTJE en een vierdelig IJSBAKJE bij ELKE fles "Dubbele" Vieux of Jenever TWIN-PACK <2 flessen! fl.21.15 Van deze "Dubbele Vieux" of "Dubbele Jenever" hebt U slechts de helft nodig om met cola, andere frisdrank of vruchtensap toch van een minstens even smaakvolle "longdrink-tic" te genieten. De voordelige en prettige manier om Uw alcoholgebruik te halveren wanneer U dat Wenst. Kan ook "puur" gedronken worden. fl.10.65 per fles fl. 10.50. per fles U gebruikt immers maar de helft (een half borrelglaasje) en maakt dus 2x zoveel longdrinks uit een fles. Dat betekent: per longdrink 50% besparing in geld en in alcohol-gebruik.

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 15