Krachtige taal van ford aan adres van Moskou Vraagtekens rond financiële gevolgen volksverzekering Communisten blijven binnen Enka MASSABIJEENKOMST IN OPORTO AFGELAST PW. Kooien b.v. Protest uit Praag tegen helikoptervluchten KOFFIE BIJ DEEL NS OP DE BON e^reiud Bussum Wapens, Portugal, ontspanning BEEKMANS EN KRUISINGA: Ontslag prof. Van Luijk voor kantonrechter cl 15 Aantal doden op de weg sterk gedaald commentaar 50JAAR stacfl «IDHIffilHi CIA SINDS INVOERING SNELHEIDSBEPERKINGEN SPINOLA Fout AZOREN ANGOLA AANKLAGER: Leiders Griekse coup schuldig aan hoogverraad Teruggeroepen Rus spioneerde in ons land VRAGEN ^OENS^G 20 AUGUSTUS 1975. (Van onze redactie buitenland) MINNEAPOLIS Presi dent Ford heeft gisteren ver klaard dat hij het Congres om een extra-bedrag' van wee tot drie miljard dollar (ruim vijf tot 7,5 miljard den) voor kernwapens zal vragen geen als de Sovjet-Unie nieuw akkoord ter be merking van de strategische bewapening met de V.S. zal sluiten. Ook waarschuwde hij dat de Russen de ontspanning in ge vaar zouden kunnen brengen d»r m Portugal tussenbeide te komen en de communisten te steunen. In een toespraak tot de natl- onale conventie van het Ame rikaanse legioen in Minneapo- (Minnesota) kwaim hij op voor sympathie voor Moskou, maar hij verklaarde dat de VS de eerste plaats op het gebied var de militaire macht moeten innemen. ,'Ik hoop dat wij met de Sovjet-Unie op een rfejr met tweerichtingsverkeer rijn', Potentiële tegenstanders verminderen echter niet het niveau van hiuin militaire macht en „de V.S. moeten waakzaam en sterk zijn". Hij zei dat de 92,8 miljard dollai, waaronder 9,8 miljard voor kernbewapening, in de defensiebegroting „het blote minimum dat onze veiligheid vereist, betekenen". Hij be loofde dat hij zich krachtig zal netten tegen besnoeiingen in de defensie-uitgaven. Over Portugal zei hij: „Wij 'jn diep bezorgd over de toe tast van de vrijheid in eat land zoals wij altijd zorgen hadden voor de vrijheid van mensen in de hele wereld. In Portugal werden de wensen van de gematigde meerderheid om zeep gebracht door krach tal die meer vastberaden dan representatief zijn". Sprekend over ontspanning rei hij dat detente een gema tigd en terughoudend gedrag tussen twee supermogendhe- den betekent en geen vergun ning om in troebel water te vissen, Hij noemde ontspan ning essentieel omdat men moeilijk kan zien hoe vrijheid wij die kennen een nieu we volslagen oorlog zou kun nen overleven. Een zinvolle bewapemingso- vereenkomst kan alleen moge- luk zijn met voldoende en ge loofwaardige eigen krtaoht en samenwerking met onze bondgenoten. Kennelijk als antwoord op critici die zeggen dat de de- raie-uttgaven ten koste gaan de sociale voorzieningen, col de president: „De belang- 'ijkste sociale verplichting van de regering is zeker het waarborgen voor alle burgers onder wie de inisdeeldenï- Wil voldoende beschermd rug van hun leven en vrijheid te- Tn aanvallen van buiten". Verder drong hij er bij het ngres op aan niet de inlich- 'gendienst CIA te verlam- im omdat dit „rampzalig" "u kunnen zijn. Het verzame len van inlichtingen in de we reld van vandaag is absoluut noodzakelijk voor de veilig heid van ona land, zei Ford. (Van onze redactie buitenland) BONN Sinds de invoe ring van snelheidsbeperkin gen op de snelverkeerswegen en andere wegen in tien Eu ropese landen zijn de onge- valleneijfers meestal aan zienlijk gedaald. Dat blijkt uit $en enquête die Bet pers bureau DPA onder Ce minis teries van verkeer en de po litie in België, Denemarken, Frankrijk, Groot-Bnttannic, Italië, Joegoslavië, Neder land, Oostenrijk, Polen en Zwitserland heeft gehou den. Met uitzondering van Tsje- choslowakije en de Duitse bondsrepubliek, waar slechts een geadviseerde snelheids beperking op „Autobahnen" bestaat, gelden momenteel in 28 West- en Oosteuropese landen maximumsnelheden op snelverkeerswegen en an dere wegen- Uit de enquête werd voorts duidelijk dat de maximum snelheid in de regel slechts dan vruchten afwerpt als de politie de naleving ervan ge richt controleert en er op overtreding een gevoelige straf staat. In de geënquêteerde lan den beweegt de sinds de oliecrisis ingevoerde maxi mumsnelheid op snelver keerswegen zich tussen 100 en 130 km en die op andere verkeerswegen tussen 70 en f00 kilometer per uur. De da ling van het aantal dodelijke verkeersslachtoffers liep soms wel terug met 30 pro cent, zoals in Denemarken. (Van onze parlementaire redactie). DEN HAAG Ondanks het feit dat de particuliere ziekte- (Van onze redactie buitenland) LISSABON De communistische partij van Portugal heeft de voorgenomen massabijeenkomst in Oporto afge last omdat er onzekerheid bestaat over de positie van dc militaire bevelhebber voor Noord-Portugal, generaal Euri co Corvacho. De partij vreest dat de verwarde situatie in het leger „zou kunnen leiden tot een grootscheepse con frontatie". Het garnizoen van Oporto vergaderde dinsdag over de vraag of Corvacho, die bekend staat als een mede stander van-premier Vasco Gonjalves, gehandhaafd moet worden. Bij handopsteken stemden de eenheden voor zijn aanblij ven, zo is vernomen van mili tairen van het hoofdkwartier in Oporto. Volgens sommigen zou de uitslag anders zijn ge weest ais er een geheime schriftelijke stemming zou zijn gehouden. Het dagblad „A Capital" in Lissabon meent dat generaal Eurico Corvacho mogelijk gis teren al zou worden vervan gen door generaal Ag-ostinho Ferreira. Corvacho is op het ogenblik in Lissabon voor een gesprek met generaal Otelo Saraiva de Carvaiho, het hoofd van de militaire veiligheids dienst Copcon. Hij 2ou hem hebben gevraagd een onder zoek in te stellen naar de activiteiten van sommige offi cieren in het noorden die zijn gezag betwisten.. Volgens niet-bevestigde be richten hadden drie regimen ten in het noorden op eigen houtje besloten een verhoogde waakzaarSheid af te kondigen, na de bloedige rel maandaga vond in Ponte de Lima, Waar bij een ".dode en honderd ge wonden vielen. In die plaats openden <ïe militairen voor het eerst het vuur op het partij kantoor van de communisti sche partij. iDe symbolische staking van een half uur, waartot de over wegend communistische vak centrale Intersyndiicale had op geroepen, had dinsdag enig succes in de „rode gordel" van Industrieplaatsen rond Lissa bon. In de hoofdstad zelf werd nauwelijks gestaakt, maar kwam het wel tot straatge vechten op de brede boulevard Avenida Liberdade. Taxi chauffeurs blokkeerden met hun auto's de straat, waarop andere automobilisten op de chauffeurs insloegen. De Portugese president Francisco da Costa Gomes jJ' optreden van de politie bij de overval op een super markt in Bussum, die vrijdagavond aan twee van de da- ®rs het leven kostte een hoofdagent werd in de borst ge it oten - roept steeds meer vraagtekens op. ®estond al van het begin af aan de indruk, dat de politie *veel risioo's had genomen, gisteren is bekend geworden, C|e overvallers helemaal niet geschoten hebben. De po- 15 begonnen met schieten en het was een politieman, die collega zwaar verwondde. wpolitie heeft het moeilijk bij de bestrijding van de mis- Uaarbij kunnen fouten worden gemaakt. De fout, die om is gemaakt, verdient diepgaand geanalyseerd te Publi k ^e' ke'an9 van zowe' de politie zelf als van het 'n Bussu "orien (ADVERTENTIE) 9 electro-technische groothandel O fabrikant van elektro-motoren voor aandrijving en triltechniek. O wikkel- en reparatiebedrijf KONIJNENBERG 38 BREDA TEL 870450" heeft dinsdag de tekst laten publiceren van de boodschap die ex-president De Spinola maandag vanuit zijn balling schap in Brazilië aan hem richtte. Daarin roept Spinola alle Portugezen op eensgezind te strijden tegen het commu nisme. Costa Gomes liet Spi- nola's boodschap naar alle kranten sturen, vergezeld van zijn eigen kritische reactie. In zijn antwoord vraagt Cos ta Gomes waarom Spinola, als hij dan zo tegen het commu nisme is, indertijd de commu nisten uitnodigde aan de rege ring deel te nemen. Da Costa Gomes vraagt zijn vroegere medestander ook of hij er niet beter aan zou doen eenvoudig zijn volk te dienen, in plaats van moeilijkheden te ma ken. Op de Portugese eilanden groep de Azoren duren de an ticommunistische rellen voort. Generaal Altino Magelhaes, de militaire bevelhebber op de Azoren, heeft de sluiting ge last van alle communistische partijkantoren op het eiland Sao Miguel, het grootste Azo- leneiland. Hij heeft besloten de communistische leiders over te brengen naar Lissabon. Dat zou gebeuren ter wille van hun eigen veiligheid, al dus een woordvoerder van Magelhaes. Om Lobito, de grootste ha venstad van Angola, Is ook dinsdag zwaar gevochten. Eew woordvoerder van de Portugese strijdkrachten in Angola die dit meedeelde, zei dat de MPLA, de volksbewe ging voor de bevrijding van Angola die Loeanda al in haar bezit heeft, Lobito verdedigt tegen de voortdurende aanval len van haar rivalen, het FLNA en Unita. De burgerbevolking van de stad heeft voor een deel haar toevlucht gezocht in de kazer nes van de Portugese troepen en het 300 man sterke Portu gese garnizoen heeft getracht een einde te maken aan de gevechten die nu al vijf dagen duren, AMSTERDAM (ANP) Voor de kantonrechter in Am sterdam diende dinsdag het proces van prof. Van Luijk tegen de katholieke theologi sche hogeschool Amsterdam wegens ..kennelijk onredelijk ontslag". Prof. van Luijk is per 1 september van dit jaar ontsla gen als hoogleraar aan de ho geschool, omdat hij vorig jaar oktober in het huwelijk trad." Die advocaat van prof Van Luijk, mr. H. B A. Verhagen, eiste van de KTHA dat zij orof. Van Luijk nog 2% jaar diens salaris doorbetaalt. Hij stelde" ''daarbij dat „uiteraard geen enkele betaling de onre del^kheid van het ontslag kan opheffen". Mr. F. M. Oberman bood namens de KTHA aan, het salaris van prof. van Luijk tot maart 1976 uit te betalen. De kantonrechter, mr. van Waarden, hoopt op woensdag 27 augustus om 10.00 uur uit spraak te doen. Stakers en ndet-stakers gingen gisteren op de vuist in Lissabon. (Van onze redactie buitenland) ATHENE De openbare aanklager heeft dinsdag in het proces tegen, de leiders van dc staatsgreep van 21 april 1967 In Griekenland een schuldig verklaring geëist van achttien van de twintig beklaagden. Zestien van hen zijn volgens de openbare aanklager schul dig aan hoogverraad en rebel lie, feiten waarvoor de dood straf gegeven kan worden. Twee anderen hadden zich schuldig gemaakt aan hoogver raad, waarvoor de maximum straf levenslang is en twee anderen moesten naar de me ning van de apenbare aankla ger vrijgesproken worden. Schuldig aan hoogverraad en rebellie zijn volgens de open bare aanklager, onder meer Papadopoulos, Pattokos, Nïco- laos Moikarezo», Zoitakis, Ioan- nidis DE SPAANSE politie heeft meegedeeld dat dertien men sen zijn gearresteerd die lid zouden zijn van de Basklsche afscheidingsbeweging ETA. OMSTREEKS 1 oktober zullen alle aanvragen voor particulier cultuurtechnische werken in eerste instantie zijn behan deld. Er zijn bijna 38.00 aan vragen zlnnengekomen. VIJFTIEN JAAR met aftrek wegens moord op een landge noot ls gisteren in wden Haag geëist tegen een 43-jarige Turk. Deze had in januari een landgenoot neergeschtten. (Van onze redactie buitenland PRAAG Tsjechoslowakije heeft dinsdag officieel gepro testeerd tegen wat het noemt „grove inbreuken op de Tsje chische staatsgrens" door de vluchtactie per helikopter on der leiding van de Amerikaan se piloot Barry Meeker afgelo pen zondag. „Mike" Meeker, een 33-jarige Vietnam-vete- raan, bracht zondag drie Oost duitsers uit Tsjechoslowakije naar de Westduitse plaats Traunstein. Hij werd daarbij door Tsjechische soldaten be schoten en aan zijn linker el leboog en heup verwond. Hij zou volgens de Tsjechische le zing zelf het vuur geopend hebben. Afgelopen vrijdag heeft een andere helikopter vier mensen (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Een functio naris van de Russische ambas sade ln Den Haag, de heer A A. Kisseleff, is vorige week door de Russische autoriteiten teruggeroepen naar Moskou, omdat hij zich in ons land schuldig gemaakt had aan spi onage. Kisseleff, die medewerkei was van de militaire attaché van de USSR, zou gedurende zijn tweejarig verblijf in ons tand contacten hebben gelegd met een aantal burgers en mi litairen, van wie hij allerlei geheime gegevens had trach ten los te krijgen. van achter het „ijzeren gor dijn' naar 'hét wqeten ge bracht. In Tsjechoslowaikije wordt er aan getwijfeld of dit soort ondernemingen louter en al leen uitgaan van particulieren, waarvan de Westduitse autori teiten niet op de hoogte zou den zijn en er ook niets tegen zouden kunnen ondrenemen. Praag waarschuwt dat dit soort „banditisme" de vreedza me coëxistentie tussen West- Duitsland en Tsjechoslowakije in gevaar brengJ. Dinsdag' is in Mündhen be kend geworden dat Meckel eerdei al twee keer mensen naar het westen heeft gevlo gen. De Amerikaan onderging dinsdag een tweede operatie wegens de tijdens de vluchtac tie van zondag opgelopen schotwonden. De drie vluchte lingen zijn door de politie on dervraagd. Zij zijn onderge bracht bij vrienden. Meeker zal waarschijnlijk niet worden vervolgd voor zijn grensoverschrijding maar wel voor het opgeven van een onjuiste vluohtbestemming- Hij zit intussen ook in de financiële moeilijkheden. De beschadiging van zijn gehuur de helikopter door de kogels van de Tsjechische soldaten bedraagt ruim 15.000 mark. kostenverzekcraars de indruk hebben dat de particulier ver zekerden over het algemeen tevreden zijn met hun huidige positie, zijn ze toch voor een volksverzekering. Dit onder meer met het oog op de nu te uiteenlopende verstrekkingen pakketten van de verschillen de verzekeringsinstellingen en de knelpunten in de verdeling van de premielasten. Volgens de drie organisaties van de particuliere verzeke raars moet zo'n volksverzeke ring, zoals nu in een wetsont werp aan de Raad van State is voorgelegd, ervoor zorgen dat gezondheidsvoorzieningen fi nancieel bereikbaar zijn. De organisatie van die voorzienin gen moet op basis van een wet gezondheidsvoorzieningen worden nagestreefd, aldus de particuliere veatekeraars in een reactie op ïfet uitgelekte wetsontwerp van staatssecre taris Hendriks (Volksgezond heid). Ze zijn bang dat ver schillende zaken in de ver keerde wet worden gere geld. Ook de Tweede Kamerfrac tie van de CHU heeft zo zijn bedenkingen tegen het wets ontwerp volksverzekering ziektekosten. Dr. Kruisinga, de fractieleider in de Tweede Kamer, is van mening dat een dergelijke volksverzekering niet nodig is, omdat het voor zieningenpakket aan particu lieren net zo kan worden uit gebreid. „Daarvoor zou deze ingewikkelde toestand niet no dig zijn geweest", aldus dr. Kruisinga. Hij wijst tevens op andere sociale noden, als bij voorbeeld de wet arbeidsonge schiktheid voor zelfstandigen, die hij eerst liever in werking ziet treden. Hij verwacht dat de vergrote ziektekostenverze kering een stijging van de premie te zien zal geven. Evenals dr. Kruisinga is dr. J. Beekmans. Tweede Kamer lid voor D'66, benieuwd naar financiële paragraaf in het wetsontwerp dat hem overi gens wel aanspreekt, in het bijzonder ten aanzien van de te heffen premie naar draag kracht. Hij verwacht niet dat de huisartsen grote bezwaren zullen hebben tegen de rege ling omdat particulieren tot nu toe alleen hun huisarts raad plegen als ze ziek zijn en ziekenfondspatiënten in een abonnementshonorarium zit. ten. Beekmans vraagt zich even wel af of de bestaande zieken fondsen en particuliere verze keraars nog wel zo'n centrale functie aan kunnen. Bij de begrotingsbehandeling 1975 reeds aangetoond dat de zie kenfondsen nauwelij ks ln staat te achten zijn de zieken fondswet behoorlijk uit te kunnen voeren. „Uit de affai- re-Brummelkamp is gebleken dat de particuliere ziektekos tenverzekeraars ook maar be taald hebben, zonder zich vol doende op de hoogte te heb ben gesteld van de gedecla reerde bedragen", aldus Beek mans. „Ik vraag me af of het ontbreken van een financiële paragraaf behalve met de on zekere factor specialisten wel licht ook te maken heeft met het in het wetsontwerp voor gestelde afschaffen van het klassensysteem. Immers klas- se-patienten betalen niet al leen meer aan de specialisten maar ook en vooral aan het ziekenhuis voor ligdagen, bruïk operatiekamer, gebruik verbandmiddelen en medica menten. Afsnijden van dezi bron van inkomsten voor de ziekenhuizen zou wel eens premieverhogend kunnen wer ken", aldus het D'66-Kamer- lid (ADVERTENTIE) (Van onze redactie binnenland) UTRECHT Het NS-perso- neel dat werkzaam is op de hoofdadministratie in Utrecht en in de hoofdwerkplaatsen in Haarlem, Amersfoort en Til burg, krijgt sinds kort geen maandelijkse koffiegeld-ver goeding van f 13,75 meer. In plaats daarvan ontvangen deze NS'ers koffiebonnen ter waar de van f 14,—. Daarmee om zeilt de NS de verplichting over het koffiegeld belasting af te dragen. Met de invoering van het bomnensysteem is een eind ge komen aan een jarenlang touwtrekken tussen de Utrechtse inspecteur van de belastingen en de hoofddirec tie van de spoorwegen. Vorig jaar liet de fiscus weten dat de f 13,75 voor het z.g. niet- ambuilante personeel (NS'ers die hun werkzaamheden door gaans op een vaste plaats ver richten) voortaan belastbaar zou zijn. Het gaat om plm. 6.000 NS'ers Na lang wikken en wegen heeft de NS uitein delijk voor de bonkaart geko zen. De Federatieve Spoorweg Vakvereniging (FSV) vindt de maatregel van de fiscus onbe grijpelijk. De kosten van ad- tminisratie, (geldwaardig druk werk), extra personeel, onno dige looptijd, frustraties e.d. drukken nu op de NS. „Als de belastingdienst met dit nieuwe systeem er financieel wijzer van zou worden, dan was het nog daar aan toe, maar zoals de zaken nu liggen, kost het de NS alleen maar geld. Deze „meer-kosten" gaan ook druk ken op de overheidsbijdrage die de NS jaarlijks ontvangt", aldus de FSV. De vakbond had het juister gevonden als de belastingin specteur het koffiegeld als „gewoonterecht" had be schouwd, want de vergoeding dateert al vanaf de cao 1961. Het bedrag is in al die jaren trouwens niet verhoogd. A Men schrijft mij. Wat betreft nu - nu boven staande onthutsende medede ling - de activiteiten van het kersverse Anti Doeg Genoot schap, kan de oprichter (ik zei de gek) mededelen dat. het aantal leden van het Genoot schap zich spectaculair heeft uitgebreid met maar liefst vijftig procent. Vijftig pro cent). W» hebben nu drie leden. Tja, e» ik kom er toch niet onderuit om de twee volgende berichten te verspreiden. 1. Vijf poedelnaakte straat rovers zijn door de politie van Keulen bij gebrek aan ander houvast in de kladden gegre pen nadat zij een vrouw van haar handtasje hadden be roofd. Vanuit hun auto zagen twee agenten hoe de criminele streakers de vrouw aanvielen. Te voet zetten zij de achter volging in. Vier van de onver laten konden worden geklist toen zij probeerden sprintend de bosjes te bereiken, waar hun kleren lagen. De vijfde man bereikte zijn broek, maar ook hij werd even later gevat, vat. 2. Schoonheidskoningin Mar cy Kwapil maakte een rijtoer door haar woonplaats Racine. Maar aangezien er geen open auto beschikbaar was en ze bovendien niet in een sombere wagen opgesloten wilde wor den, nam onze Marcy maar plaats op de motorkap. Maar ze had buiten de felle zon ■gerekend, want haar zitplaats werd al snel zo heet als een koekepan waaronder het vuur hoog staat. Tegen de tijd dat ze, de pijn verbijtend, haar rijtoer had volbracht had Mar cy derdegraads verbrandingen op haar derriere. De artsen hebben huid van haar dijen naar de gekwetste plaatsen getransplanleerd. Wie zijn gat brandt... Als iedereen nu eens nor maal deed en z'n kleren aan hield, c.q. keek waar-ie ging zitten. De groeten, MERIJN. ls (Vervolg van pag. 1) Kraijenhoff: „Daarnaast wor den de mogelijkheden tot overplaatsing beperkt door de huidige slechte algemene eco nomische situatie in de we reld, waardoor ook veel van onze andere ondernemingen een terugslag ondervinden en daardoor zelf ook ten dele tot inkrimping van het aantal per soneelsleden moeten over gaan". Volgens de voorzitter van de raad van bestuur zijn er op dit moment geen aanwijzingen voor een herstel van enige be tekenis „bij onze ondernemin gen in de EEG". Wat positie ver was hij ten opzichte van ondernemingen buiten da EEG. Zelfs als in de tweede helft van dit jaar de zo lang ver wachte opleving in de econo mie zou plaatshebben, dan nog zijn structurele maatregelen nodig om het hele concern uit de gevarenzone te halen. Het aantal personeelsleden bij Akzo daalde in het eerste halfjaar met 4400. In de Ver enigde Staten bedroeg de da ling 2000 en in Europa 2400. Akzo heeft momenteel nog 101.000 mensen in dienst. (Vervolg van pag. 1) Ook inspecteur Wassenaar be nadrukte tijdens de persconfe rentie dat de namen van de overvallers, .noch het exacte tijdstip, noch de plaats van de overval van tevoren bij de politie bekend waren. De me dewerking van de bedrijfslei der bij het geheel geschiedde op volkomen vrijwillige basis. Als deze man niet mee zou willen werken, zou er naar een andere oplossing gezocht zijn, maar er zou geen recher cheur ingezet zijn om de be drijfsleider te vervangen. Overigens is de bij de markt aangetroffen fiets nog niet af gehaald en blijft er een theo retische mogelijkheid bestaan dat er een vierde overvaller ls geweest. De derde verdachte in deze zaak- de Amsterdam mer G. v D. blijft bij zijn verklaring dat hn niets met de overval uitstaande heeft. In zijn auto werd wel apparatuur aangetroffen waarmee hij de politieband kan hebben afge luisterd. De beide overvallers die doodgeschoten zijn. D. E, uit Huizen en C. G. Th. uit Delfl^ ziin ritt oren in hun woonplaats begraven. <1

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 9