JBEL I. EE DEN 34 36 8 Suiker Unie verwacht groot bietenaanbod Zorg over kreupele motor PUT Zaaien in Nederland, oogsten in Gambia w Gedode rovers in Bussum schoten zelf niet eer lilt NKV te treden Massa-ontslag op komst bij Enka Glanzstoff eiken kijken MANKEMENTEN IN VOORLOPER F-16 Vandaag Kissinger moet in Israël zelf hotel betalen p- str. mtr. str. mtr. Man in Zelzate verwondt twee gendarmen p. str. mtr. p. str. mtr. >ij ons uw keuze Dok in 99 m Twintig miljard Scheurtje Onvoldoende Trillingen Verbazing Ook atreilt getroffen door politiekogel VERRAST BEEN Ooievaars trekken weg: koud herfstweer kan snel komen KVP-voorzitter Slechte gang van zaken in vezelgroep brengt hele Akzo-concern in gevaar Verlies Hoogst ernstig In hoger beroep 12 maanden geëisl wegens brandstichting in Middelburg Industriebond NKV: Uitspraak Kraijenhoff is gevaarlijk Zes procei^ beroeps-^ bevolking werkloos Campagne in pers: Henry blijf thuis- Nancy heeft je harder nodig HflBI llillll DirecteurDr. W. A.J. M. Harks Hoofdredacteur: L. Leijendekker Redactie- en administratie-adres: jieuwstraat 9. Terneuzen, tel. (01150) - 79 20 Girontuiuner ta.v Üitgejjf Beigerstr Stem B.V. DE VRUE ZEEUW WOENSDAG 20 AUGUSTUS 1975 27e jaargang No. 1933 Uitgeefster Uitgeversmaatschappij De Stem B.V. (Van een onzer verslaggevers) BREDA Bij de Suiker luie verwacht men, dat de bietencampagne dit jaar een flinke opbrengst zal geven. De regen van de laatste da gen is, volgens technisch di recteur ir. R. van Krevelen, in zuid-west Nederland pre cies op het goede moment gekomen. In het noordoosten ligt de situatie wat minder gunstig. Door de grote warm te is overal een stilstand in groei opgetreden. Over het suikergehalte van de bieten is nog geen zinnig woord te zeggen. Hij verwacht dit jaar een opbrengst van 34 ton bieten |,er hectare, tegen 46 ton normaal. Tegenover dit wat minder goede resultaat staat een aanzienlijk groter opper vlakte bieten: 136.000 hecta re tegen 116.000 vorig jaar. Ir- van Krevelen verwacht, dat de campagne rond 20 september zal beginnen. De iotale opbrengst van de Ne derlandse bielenteelt raamt liij dit jaar op 750.000 tot 806.000 ton, 300.000 ton pulp en eenzelfde hoeveelheid melasse. Die wordt verwerkt in de spiritusfabriek in Ber gen op Zoom. De Suiker Unie heeft 62,5 procent van de Nederlandse suikermarkt in handen. Het bedrijf heeft een jaaromzet van een kleine 60 miljoen gulden. investeerde vorig jaar 40 miljoen aan techni sche verbeteringen, lieefi een cast werknemersbestand van 2000 man en ongeveer 550 mensen extra nodig voor de campagne. De fabrieken van de Suiker Unie staan in Din- teloord. Roosendaal, Zeven bergen, Sas van Gent, Put- tershoek en Groningen. (Vas onze redactie buitenland) NEW YORK Er doen zich belangrijke technische pro blemen voor bjj de ontwikkeling van de motor die bestemd is voor de F-16, het door de vier kleine Wcsteuropese NAVO-leden aangekochte gevechtsvliegtuig dat de Star- fighter moet vervangen. De moeilijkheden hebben zich geopenbaard bij de proef vluchten die gemaakt zijn met de twee nieuwe toesteltypen voor de Amerikaanse vloot en luchtmacht, de F-14 Tomcat en de F-15 Eagle. Deze versies kan men als de voorlopers van de F-16 beschouwen. Daarbij is vooral het eerste type. de F-14 voor de vloot bijzonder onfortuinlijk geweest: er zijn twee toestellen verloren ge- taan en drie bijna- Ook bij de F-15 van de luchtmacht zijn eken geconstateerd, maar I teen enkel toestel is tot nu toe j neergestort. In negen gevallen heeft de motor in de lucht sehaperd, maar de piloten wiste,, het vliegtuig uit een daling weer opnieuw te star- t ten. In de Verenigde Staten I wordt de kwestie hoog opge- I nomen, zo weet het vooraan- uide blad Business Week in BEWOLKT MET ENIGE REGENKANS Maximumtemperatuur: 22 graden. STAD EN STREEK Zeeuwse waterleiding I maakte record-omzet. Pagina 3 I BINNEN- EN BUITENLAND Ford stelt ontspanning met Moskou op de Pagina 9 DE KLEINE STEM -on pruimeboom voor 9"lzig Jantje. Pagina 12 SPORT Accommodatie in Rocourt beneden peil. Pagina 13 "ADIO EN TELEVISIE Tijdschriftuitgevers 'sgen Medianota. Pagina 15 MERIJN zijn nummer van de volgende week Le melden. Het gaat im mers om een bedrag van twin tig miljard dollar die in de ontwikkeling van deze typen worden geïnvesteerd. Bij de constructeurs Pratt en Whit ney wordt dan ook koortsach tig naar de oorzaken van het falen van hun motor ge speurd. Er zijn scheurtjes waargeno men in de vinnen van de straalmotor en dat euvel lijikt nog verergerd te worden wan neer de motor boven zee aan zoute lucht is blootgesteld. Het laatste ongeluk met de F-14 had op 24 juni bij een ba«i3 In Virginia pl iSPfc. Er-Varen toen al 148 exemplaren van dat toestel in dienst. In totaal moeten er 390 van deze toe stellen voor 1980 worden ge bouwd voor de Verenigde Sta ten. terwijl Iran er tachtig heeft besteld, waarvan de af levering in januari moet be ginnen. Daar komt nog bij dat de motor voor de F-14 niet' vol doende kracht kan ontwikke len om het toestel tot een eersterangsgevechtsvliegtuig te maken. De motor werd dan ook al tien jaar geleden ont wikkeld voor de nu afgeschre ven F-lll, een geveehtsbom- menwerper. Wel is het motor vermogen voldoende om» het een goede onderschepper van vijandelijke vliegtuigen" te doen zijn, maar het moet zwaarder worden om ook als gevechtsvliegtuig waardevol t« zijn- In de F-15 van de IWht- macht wordt gebruik gemaakt van een andore motor van Pratt en Whitney. Dat is .de F- 100 die ook ia de F-lp zal worden ingebouwd. Maar daar hebben zidh scheuren in de turbinebladen voorge&han, waarna de piloten opdracht hebben gekregen met een snelheid van ten hoogste twee duizend kilometer per uur te vliegen in plaats van de drie duizend kilometer die gepro grammeerd zijn. Sommige Pentagon-autoriteiten begin nen zich zelfs af te vragen of die snelheid wel ooit bereikt kam worden. Het onderzoek heeft uitgewezen dat het kwaad veroorzaakt is door het samentreffen van verschillen de trillingen in het toestel Van de kant van Pratt en Whitney wordt gezegd dat men dat vraagstuk nu heeft onderkend en dat het is opge lost. In het Pentagon hoopt men nu maar dat Pratt en Whitney gelijk hebben, want er is geen geld om nog over te schakelen op de ontwikkeling van een nieuwe motor. T' ^0u Henry nu ook nog fooi geven? BUSSUM (ANP) De Bussumse hoofdagent J. Westland is vrijdagavond bij de overval op de Profimarkt getroffen door een uit een pistool van een van zijn collega's afgevuurde kogel. Zo is gebleken uit een maandagavond gehouden reconstructie van het gebeurde in aanwezigheid van de rijksrecherche en de officier van justitie te Amsterdam, mr. Haberlee. heer Van der Beek de sleutel van de brandkast af te geven, terwijl hem een hard voor werp in de rug werd geduwd, naar nu vermoed wordt een sleutel. De andere overvaller bleef bij de deur van de ach teruitgang staan en toen hij zich naar de deur wendde kwam een rechercheur te voor schijn. Die sommeerde de overvallers hun handen in de hoogte te steken. Daarop draaide de overvaller bij de deur zich naar de rechercheur die dit bevel gaf, met een pistool in de hand. Een woordvoerder van de Nederlandse luchtmacht ver baasde zich over het artikel van Business Week. Hij meen de dat de bedoelde manke menten in de F-100 (de motor van de F-15. later F-16) al een klein half jaar geleden waren geconstateerd, maar dat een onafhankelijk onderzoek van het Pentagon toen had uitge wezen dat het om niet meer dan kinderziekten ging. De moeilijkheden met de motor van de F-14 staan hier buiten omdat het om een geheel an der type motor gaat. De door Business Week gesignaleerde gebreken daarvan gaan echter nog tot twee maanden geleden terug. De daders van de overval bleken In het bezit te zijn van slechts een revolver waarin zes patronen zaten. Van de revolver is echter door de overvallers geen gebruik ge maakt. Dat zij desondanks werden doodgeschoten is vol gens de politie te wijlen aan het volharden In een dreigen de houding van C. G. Th. uit Delft en D. E. uit Buizen. Hoofdinspecteur Tj. Wasse naar deelde gistermorgen op een persconferentie mee, dat de politie zidh volledig gecon centreerd had op een ver wachte poging om de bedrijfs leider van de supermarkt, de heer M. H. A. van der Beek. buiten te overvallen. Toen de mannen ontdekten dat de cassette die de be drijfsleider droeg leeg was, dwongen zij hem naar binnen te gaan. Overigens werd de Bussumse politie ondanks hel feit dat zij buiten zes man op wacht had staan- volkomen verrast door het feil dat de overvallers niet aan de voor kant maar via de achterkant de supermarkt benaderden. Weliswaar had men de auto van een van de verdachten voor de supermarkt zien staan, maar deze was later weer weggereden. Naar later bleek naar de achterkant waar de overvallers zich op een braak liggend terrein verdekt opstel den, en de politie volledig verrasten. Toen de bedrijfslel- dei en de overvallers eenmaal binnen waren, dwongen zij de Prins Claus heeft gistermor gen in Raalte het startsein ge geven voor de actie „Graan doet leven als u wil geven". De actie heeft ten doel een graanveredelingsproject in Gambia (West-Afrika) (tip po ten te zetten. De priits kocht gisteren enkele zakjes sier- maiszaad, die ten bate van de actie verkocht worden. Links <le ambasadeur van Gambia Eboe Momar Taal. (Zie ook pag. 11) ALGECIRAS <AFP> - Boven de Straat van Gibraltar lieel't men de eerste groepen ooievaars gezien die op grote hoogte in de richting van Afrika vlogen. De trek van de ooie vaars is dit jaar kenne lijk vroeg begonnen. Waarnemers menen hieruit te kunnen aflei den dat het koude herfstweer niet lang meer op zich zal laten wachten. Inmiddels was een andere rechercheur in de nabijheid van de bedrijfsleider en de andere overvallers te voor schijn gesprongen. De situatie overziende concludeerde hij dat zijn collega bedreigd werd en vuurde. Direct daarop richtte hij zich tot de tweede overvaller en omdat deze naar zijn idee bleef dreigen nadat hij in zijn been was geschoten, werd ook deze man neerge schoten. Deze overvaller bleek niet in het bezit van een vuur wapen te zijn. Direct daarop werden nog enkele kogels op de overvaller bij de deur afge vuurd. Het blijkt dat er in totaal acht kogels door twee van de vier politiemensen zijn afgevuurd, waarvan er vier doel troffen. Twee van deze kogels waren op de deur ge richt, waarvan er een de hoofdagent in de borst trof. (Vervolg op pag. 9) (Van onze correspondent) ZKLZATE Te Zelzate heeft een man (lie de rijks wacht wilde aanhouden omdat hij nog een gevangenisstraf moest uitzitten twee gendar men met pistoolschoten ver wond. Een van hen werd geraakt in het been, de andere liep een schampschot op. Een der de rijkswachter bleef onge deerd. De arrestant die over meesterd werd, is de 50-jarige G., geboren in IJzendijke. Hij woont in Zelzate en is beheer der van een krediet- en verze keringskantoor en van een zie kenfonds. Vroegei' reeds rea geerde G. op het bezoek van de rijkswacht als een stier» op een rode lap. Hij bedreigde de dienaa-en van de wet met een riek en liep daarvoor een ver oordeling op van zes maanden gevangenisstraf zonder dat evenwel de onmiddellijke aan houding bevolen werd. i (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Aan een massa-ontslag bij Enka Glanz stoff is niet te ontkomen. Daarmee zal binnen enkele we ken een begin worden gemaakt. te leiden uit de (Van onze redactie binnenland) DF.N HAAG KVP-voor zitter Wim Vergeer zal zijn lidmaatschap van het NKV opzeggen als het onlangs naar buiten gebrachte visiepro gramma van de katholieke vakcentrale wordt aangeno men. ..Waarschijnlijk zal ik me dan aansluiten bij het CNV", zo verklaart hij in een interview in Elseviers Week blad van deze week. De heer Vergeer is vanaf 1945 lid van het NKV, waarin hij, totdat hij enkele maanden geleden tot KVP-voorzitter werd benoemd, belangrijke bestuurlijke functies bekleed de. In het interview zegt hij het geflirt van het NKV met het, socialisme zat te zijn. Het nieuwe NKV-visieprogram ziet hij als een volstrekte uit levering aan het NW en dan nog aan dat deel dat hij fer vent bestrijdt. „Leg Groene- velts visie maar eens naast het NKV-program. dan zie je dat die twee elkaar volkomen dekken", aldus de heer Ver geer, die te kennen gaf dat dit vooralsnog de mening van ae KVP-voorzitfer is en nog niet die van de KVP. „Onze partij zal haar stand punt in oktober naar buiten brengen", aldus de heer Ver geer, die het niet uitsloot dat een KVP-mening die afwijkt van die van hemzelf, hem er wel eens toe zou bunnen dwingen om zijn voorzitter 'schap van de KVP op te ge ven. .,Ik zal me daar dan ern stig over beraden", aldus de KVP-voorzitter. Dit valt af woorden van de heer Kraijen hoff, voorzitter van de raad van bestuur van Akzo, van morgen tijdens een persconfe rentie in Amsterdam. Volgens hem gedoogt de ernst van de situatie bij het concern geen verder uitstel bij het tot uit voering brengen van maatre gelen, omdat dat, zoals hij zei ernstige gevolgen zou heb ben, zowel voor .Enka Glanz stoff als voor andere groepson- dernemingen van "piet Akzo- concern. De slechte sif&gtie» bij Enka Glanzstoff brengt' het hele Ak zo-concern in gevaar aldus de heer Kraijenhoff. Het enorme verlies van 107 miljoen gulden" is geheel ont staan door de uiterst slechte gang van zaken in de hoofd- produkt groep chemische ve zels. Het bedrijfsresultaat van deze hoofdproduktiegroep laat over het eeifijte halfjaar een verlies van jjfcO miljoen zien, dat vrijwel geheel is veroor zaakt door de vezelonderne mingen in de EEG, waarvan Enka Glanzstoff verreweg de grootste onderneming is. Kraijenhofl' liet er geen twij fel over. bestaan dat de srtua- NEDERLAND zal de betrek kingen met Bangladesj, waar vorige week de regering van president Moedjiboer Rahman ten val werd gebracht, voort zetten, aldus heeft de woord voerder van liet ministerie van Buitenlandse Zaken, meege- deeld. DEN HAAG (ANP) De procureur-generaal bij het Ge rechtshof in Den Haag heeft dinsdag tegen de 25-jarige zeeman W.C.M. W. uit Middel burg twaalf maanden ge vangenisstraf geëist, waarvan drie maanden voorwaardelijk en met aftrek van voorar rest, wegens brandstichting in het rechtbankgebouw in Middelburg. W. was in Ar- ste instantie door de politie rechter te Middelburg veroor deeld tot vier maanden gevan genisstraf met aftrek maar de officier van justitie was van dit vonnis in lioger beroep ge gaan. In de avond van. 19 juni van dit jaar verschafte de zeeman zich toegang tot het gerechts gebouw en stichtte brand in een arohiefzaal. De brand richtte veel schade aan. W, was erg boos. omdat hij geen oproep had ontvangen om voor een zaak in hoger beroep voor het Gerechtshof in Den Haag te verschijnen. Bij verstek werd hij toen tot dezelfde straf veroordeeld. De procu reur-generaal constateerde dat indien de brand grotere om vang had genoimen. een ge bouw van grote historische waarde veel schade zou heb ben geleden. De raadsman van verdachte stelde dat zijn cliënt door drankgebruik in een overspannen toestand had ge handeld en vroeg te volstaan met een grotendeels voorwaar delijke straf. Het gerechtshof wijst arrest op 2 september. (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT De Industrie bond NKV acht de uitspraak van de heer G. Kraijenhoff, voorzitter van de raad van be stuur van de Akzo N.V.. dat „de sanering op een termijn van enige weken moet begin nen" niet opportuum. De heer Kraijenhoff had zich beter van deze uitlating kunnen onthouden, omdat de vakbonden in hun overleg met Enka Glanzstoff pas in de eer ste fase (bespreking van het McKinsey-rapport) verkeren en eventuele saneringen niet aan de orde zijn, verklaarde Piet van der Heijden van de industriebond NKV. De uit spraak van de heer Kraijen hoff aclit hij om die reden gevaarlijk, „ook al omdat hier door de onzekerheid bij de werknemers opnieuw kan toe nemen." tie hoogst ernstig is. Sane ringsmaatregelen alleen zijn zelfs niet voldoende om Enka Glanzstoff uit de problemen te halen. „Het rendabel worden van Enka Glanzstoff hangt ook in hoge mate af van de verde re conjuncturele ontwikke ling". Het tol nu toe gevoerde beleid van een reads maanden gele den ingevoerde personeelsstop is niet voldoende gebleken. Ook overplaatsingen binnen het, concern bleken niet vol doende omdat ook andere Ak- zo-bedrijven in de wereld met moeilijkheden te kampen hebben. Bovendien is de ge ringe mobiliteit van de werk nemers een ernstige belemme ring. „Ik wil daaraan toevoe gen dit bijzonder te betreuren, omdat het onze mogelijkheden om plaatsvervangende werk gelegenheid aan te bieden zo zeer inperkt". (Vervolg op pag. 9) DEN HAAG (ANP) Zes procent van de Nederlandse beroepsbevolking heeft pp het ogenblik geen werk. Drie pro cent verwacht binnenkort zijn baan kwijt te raken en negen procent houdt rekening met de kans hierop. Deze cijfers heeft het Ne derlands Instituut voor publie ke opinie en het marktonder zoek (Nipo) dinsdag bekend gemaakt. Het Nipo ondervroeg voor dit onderzoek half juli 838 mensen. INBREKERS hebben de brandkast van Alberts Corner bij Zevenaar gekraakt en 70.000 gulden buitgemaakt. (Van onze correspondent) TEL-AVIV Minister Kissinger zal zelf zijn dui zenden dollars per dag kos tende verblijf op de zesde verdieping van het deftige Koning David Hotel in Jeru zalem moeten betalen. Van de regering Rabin kreeg bij geen formele uitnodiging om te komen en dus voelt Israël zich niet verplicht de reke ning van de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken te betalen. Dit detail is een richtlijn voor de grote politieke span ningen die er voor het me rendeel achter de schermen tussen Israël en ile VS over een deelvergelijk in de Si- nai-woestiju bestaan. De re gering mag dan geen cent voor bet verblijf van minis ter Kissinger willen uitge ven, Israëlische burgers heb ben hun spaarcenten er wel voor over 0111 advertenties lil de pers tegen de komst van de Amerikaan te plaatsen. „Henry blijf thuis Je vrouv Nancy heeft Je harder nodig" stond, er gisteren in de Jeru salem Posi. Op alle fronten, op straal voor de Ameri kaanse ambassade in Tel- Aviv en voor het parle mentsgebouw In Jeruzalem roeren tegenstanders van het deelvergelijk met Egypte de trom. Dat Is nog maar het begin. Als minister Kissinger hier donderdagavond aan komt staan hem grootscheep- se demonstraties te wachten. Rabbijn Levlnger, de fana tieke leider van het blok der gelovigen, wilde gisteravond in een radio-vraaggesprek niet eens zeggen of zijn be weging van het plegen van geweld zou afzien. Politie en leger zijn op hartstochtelijke uitbarstingen voorbereid.

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 1