wijziging politieke koers in Portugal? F ranco zou macht nu willen overdragen CRISIS 1 Rijkspostspaarbank 1» Transportbedrijf illegaal op bouwgrond SPANJE GONST VAN GERUCHTEN 'riekse overste 'a martelingen keen mens meer igels. POCES IN ATHENE Geld rolt niet genoeg ENORME OLJEBRAND IN VS uw nationale spaarinstellin ff binnenland buitenland ormatie ens kleuren TV 3925 GEMEENTERAAD GELDROP PRAAT OVER AANBOD Koopkracht vreest forse verhoging campingprijzen PREMIER Gouden griffe voor Sirnone Schell Belgische minister Oleffe overleden Looptijd 6 jaar,vaste rente 81/2% Vraag uitvoerige informatie Looptijd 5 jaar, vaste rente 81A% Minimum storting f 1.000- Rente jaarlijks opneembaar Tussentijdse opneming mogeiij voor aankoop eigen huis. Naam DINSDAG 19 AUGUSTUS 1975 9 In-Line-Beeldbuis. Tot nu toe jnten overgebracht. Bij deze onderbroken lijnea kleur in te stellen, grotere jtante kleurzuiverheid, n thermische invloeden. 'ijst alleen maar naar één van voor volledig automatisch, jtuurde programma's, nalfgeleidertechniek, dus afgifte, dus gemakkelijk er steek-units (modulen) die bij inen worden vervangen, maar schoon. Beeldschoon 5x43x36+6 cm, beeldbuis oek 110°. Type FC 3922- - wit. oor bandrecorder en opzij! (óór! ing (Van onze redactie buitenland) LISSABON Het regeren 4e driemanschap van Portugal jjeeit maandag een spoedver gadering gehouden met de le- jercheis, terwijl premier Vas- jo Goncalves vecht tegen de druk om op te stappen. pe vergadering viel samen ffle( een kranteknipsel vol gens hetwelk de extreem linkse en gematigde vleugels in de Beweging van de Strijd- kricliten (MFA) in principe overeenkomst zouden hebben bereikt over een wijziging in de politieke koers van de re gering. jet dagblad Republica schreef dat het vergelijk zou kunnen leiden tot het aftreden ïan de premier en vorming een nieuw kabinet. tekst van de overeen- ist zal op het einde van i week aan het drieman- ip worden aangeboden", al- het bericht in Republi- e compromisoplossing zou mvatten de wens van ex- m-links voor de oprichting een massale volksbewe ging. Maar verder zou de lei ier van deze vleugel, Copcon- chef Otelo Saraiva de Carval- ho. hebben ingestemd met de meeste voorstellen, ingebracht de gematigde ele-men- Tot de verweersmaatregelen de communistische partij jen de pogingen tot het «gwerken van Gonïalves m man behoort een cam- ,gne van „eenheid tegen' de iristische eolf van geweld" aag een algemene sta king van een half uur omvat, let stakingsparool leidde met- in tot een controverse bin- de Portugese vakbon- stakingsparool is ge g e- i door de onder communis- sche overheersing staande nationale intersyndicale ar- fcdsconfederatie. Een aantal bonden heeft meegedeeld te gen het parool te zijn en af de en van andere bonden ga- soortgelijke verklaringen De socialistische partij eeft haai' aanhang gevraagd stakingsparool te nege- strijd om de belangrijke havenstad Lobito in li-et zuiden m Angola duurde maandag »rt. De situatie is volgens (i Portugese militaire woord- Jerder in de hoofdstad Loe- i nog niet geheel te over- Wel schijnt het dat de be- ijdingsbeweging MPLA Lo- to in handen heeft weten te inden. De twee andere be- 'ijdingsbewegingen, FNLA Unita, zouden hun terugge ven gelederen hebben ver- terkt en een nieuwe aanval de stad hebben onderno- i. Onder ongeveer vierduizend K'en die van zondag op iandag poogden het kantoor n de communistisehe partij i Angra do Heroismo op de twen in brand te steken, i zes personen gewond door rawwapens van de communis- - betogers staken zondaga- 1 laat de brand in bet uw na een anti-oommu- sche mars. Ze ver'hinder- i dat de brandweer het ge- pro kon bereiken. Aan de protestmars was ogenomen door naar schat- ^duizend boeren die 'on geëist dat drie co-mmu- •nieiders op een vliegtuig Lissabon zouden worden (Van onze correspondent) EINDHOVEN Komt don derdagmorgen de politie eraan te pas om het transportbedrijf van de Gebroeders De Rooy te Geldrop van zijn illegaal in gebruik genomen terrein te ja gen? Zal de beuk worden ge zet in omheining, verlichting en asfalt van het drie hectare metende elf? Dat beslist de Geldropse gemeenteraad vana vond. Formeel zit het transportbe drijf, dat honderdzestig man in dienst heeft, volkomen fout. Het heeft zonder vergunning van particulieren aangekochte terreinen, die volgens de gel dende bestemmingsplannen voor woningbouw zijn be stemd, tot een bedrijfsterrein ingericht. Vandaar worden de in Nederland aangevoerde au to's van General Motors over de dealers gedistribueerd. Het is niet de eerste keer dat het sinds 1972 in Geldrop gevestigde bedrijf de hand licht met de gemeentelijke voorschriften. Al eerder werd een loods van 115 bij 10 meter zonder vergunning ge bouwd en in gebruik genomen. De gemeente heeft die opstal toen later maar gelegali seerd. Nu de maat voor B. en W. vol is, is de advocaat van het transportbedrijf ijlings met een compromis op de proppen gekomen: De Hooy zal de ter reinen blijven gebruiken tot de bouwplannen van de ge meente werkelijkheid worden. Geldrop behoeft dan maar tweederde van de aankoop prijs te betalen en de terrei nen zullen bouwrijp worden opgeleverd. Maar als de raad daar vanavond niet op ingaat, dreigt het transportbedrijf met een kort geding. Pikant is overigens dat de vakbonden achter de gemeente staan we gens de onvoldoende sociale toestanden die bij De Rooy zouden heersen. (Van onze redactie buitenland) MADRID Prins Juan Carlos van Spanje is gisteren uit zijn vakantieoord Majorca naar het vakantieverblijf van de Spaanse leider Franco gereisd, daarmee een ge ruchtenstroom loswekend over een mogelijk terugtreden van Franco. Alle Spaanse ministers zijn in het vakantie verblijf van Franco, La Coruna. Talrijke Spaanse bladen vragen zich af of Franco be sloten heeft zijn macht over te dragen aan Juan Carlos, die dan koning zou worden. Juan Carlos is in 1969 tot opvolger van het staatshoofd aangewe zen. De loomst van de prins naar La Coruna valt samen met de traditionele ministerraad die Franco elk jaar als hij op vakantie is belegt in Bazo de Meiras, bij La Coruna. Voor degenen die uitgaan van de veronderstelling dat Franco de maoht zou overdra gen, komen deze geruchten niet als een verrassing. Fran co's zuster Pilar zei onlangs: ..Hem kennende, weet ik dat hij bij zijn leven afstand zal doen van de macht. De over dracht zal gemakkelijker zijn- De zaken zullen vanaf het be gin beter gaan". Anderen zijn van oordeel dat de huidige problemen waarvoor Spanje staat, een on derbreking van Juan Carlo's vakantie voor regeringsberaad rechtvaardigen en weer ande ren geloven dat Juan Carlos slechts naar La Coruna is ge gaan om die economische en sociale, commissie voor de ont wikkeling van Galicie voor te zitten. Gisteren lunohte hij met Franco. Waarnemers, die de hypothese verwerpen dat Franco zou hebben besloten terug te treden, achten het wel mogelijk dat er een belang rijke regeringswijziging op handen is. Franco zou Juan '(Van onze Haagse redactie) DEN I1AAG Koopkracht, het maandblad van het Konsu- menten Kontakt, stelt in het septembernummer vast, dat het seizoenkamperen in ons land steeds minder toeganke lijk wordt. Het voorgenomen kampeerbeleid van de over heid zal volgens Koopkracht leiden tot een forse verhoging van de nu al aanzienlijk hoge campingprijzen. Koopkracht vindt dat het beleid van de regering, die streeft naar het aan banden leggen van kamperen in ver band met de schaarse ruimte, niet ten koste mag gaan_ van de lagere sociaal-economische groepen (Van onze redactie buitenland) "e wegens mishandeling feb,,,?":u'senen tijdens de 'Iceft maandag een iwT>s!epunt bereikt met Wuigems van de kreupel (0+.,«verste Spyridon 1 i Christina Mousta- s' lr?ol onder tranen j, krijgsraad, waarvoor '"'«eren en andere moeten militaire politie I man"?» Trden' hoe Z« restafiQ dagen na zijn öuip km stomme en ver- «4UPmeIe „Hij Dlant ?s meei'. maar II zonder gezicht", zo b+liij ^ousta^1is meer 1 lo""oe zii? hospitaal IWc e zijn lichaam nog en 70nr'pn aan schouder Soslaehtsorganen en Zijn andere delen van zijn lidhaam waren zwart van bloeduitstor tingen. Met gebaren had Moustaklis zijn vrouw duide lijk gemaakt dat hij mishan deld was. De half verlamde en niet tot schrij ven en spreken in staat zijnde overste raakte tijdens de getuigenis zo opgewonden dat hij onverstaanbare ver wensingen uitte in de richting van de beklaagden. Op verzoek van de auditeur militair probeerde hij met ge baren de aard van de hem toegebrachte mishandelingen te "beschrijven. Hij ontblootte zijn schouder die nog sporen van een grote wond toont en deed voor hoe hij op de hals geslagen was. Daarbij is ver moedelijk de halsslagader ge troffen, waardoor een trombo se is nntrtaan hetgeen een be roerte tot gevo'g had. Carlos dan willen raadplegen over de samenstelling van een ploeg, die gedurende de over drachtsperiode in het zadel zou moeten blijven. Volgens de geruchten zou Franco overwegen premier Carlos Arias Navarro te ve- vangen. De bladen „AiBC" en „Ya" menen dat Arias het veld zou moeten ruimen onder druk van orthodoxe aanhan gers van Franco, volgens wie Aria te gematigd is. Opgemerkt werd dat Arias niet aan de zijde van Franco was oip -het jadht Azor tijdens de vlootsohouw van La Coru na. Naast Franco was toen Arias' rivaal Alejandro de Valcarcel voorzitter van het parlement (Cortes) en van de belangrijke raad van het ko ninkrijk. Minister van binnenlandse zaken Jose Garcia Hernandez verklaarde over de berichten: „Geruchten en niet meer, maar alles is mogelijk". (Vervolg van pag. 1) gen maanden tot het einde -van dit jaar vergroten. Voor het succes van een dergelijke maatregel tot sti mulering van de economie is de overheid afhankelijk van de houding van de consumen ten, aldus prof. Weitenberg. Kennelijk ontbreekt het de mensen nog aan vertrouwen in de economie en daardoor mist de maatregel zijn uitwerking, is het vertrouwde echter een maal teruggekeerd, dan Is het niet onmogelijk, dat men zijn aankopen inhaalt en dan kan het herstel wel eens snel gaan, zo stelt prof. Weitenberg. Bij het Centraal Bureau van de Nederlandse Spaarbank- bond gelooft men eveneens, dat althans een deel van de koopkrachtinjectie naar de spaarrekeningen gaat. Het spaarklimaat noemt men daar zeer gunstig. Directeur Van den Brink van de Amro-bank heeft het spaarklimaat onlangs zelfs „griezelig gunstig" ge noemd. De toeneming van de bespa ringen heeft zich dit jaar voortgezet. In het eerste kwar taal van dit jaar werd er vol gens de berekeningen van de Rabobank al ongeveer 1,1 miljard gulden meer op de spaarrekeningen bij geboekt dan in hetzelfde tijdvak van 1974. In de maanden daarna hield de spaarlust onvermin derd aan. In mei bijvoorbeeld werd bij de Rijkspostspaar bank 117 miljoen en bij de bondsspaarbanken 149 miljoen gulden meer gespaard dan verleden jaar. In juni was bet spaarover schot nog groter. Samenvattend: in de eerste vijf maanden van 1975 be droeg het spaarverschdl (bijge schreven rente niet inbegre pen) bij alle banken (rijks postspaarbank, Rabobank, Handelsbanken en Bonds spaarbanken) f 2.880 miljoen. Dit was f 3 miljard meer dan in janu-ari-mei 1974, toen er een ontsparing was van f 362 miljoen. Dat de belangstelling voor het kopen van duurzame ver- bruiksigoederen is verminderd, blijkt duidelijk uit de gege vens van het CBS. Volgens berekeningen van het CBS zijn de aankopen van duurza me verbruiksgoederen (per hoofd van de bevolking) in de periode maart tot en met mei j.L ongeveer twee procent be neden die van de overeenkom stige periode van het vorige jaar gebleven. Dit geldt de omvang der aankopen. In geld uitgedrukt zijn deze bestedin gen van de bevolking in haar geheel met tien procent geste gen. Wel is in maart-Tn-ei van dit jaar het kopen van eten en drinken in volume toegeno men, te weten met ongeveer drie en een half procent (per hoofd van de bevolking) Een geweldige brand heeft een grote raffinaderij van Gulf aan de rivier Deleware in het oosten van de V.S., geteisterd. De brand was maandag na 24 uren nog niet in bedwang. Dfie brandweer lieden zijn bij de bestrijding omgekomen en drie worden er vermist Minstens tien mensen zijn gewond. De brand was zondagoch tend begonnen tijdens het los sen van een tanker. Twee uren later zei de brandweer de zaak meester te zijn, maar toen volgde een ontploffing waarna het vuur niet meer in bedwang was te houden. Het hele complex werd aangetast, ook het kantoorgebouw met computers ter waarde van en kele miljoenen dollar. Het hoofd van de brandweer van Philadelphia, Joseph Riz- zo. zei dat de drie omgekomen brandweermanmen op een ver hoging stonden toen de knal kwam. De vlammen sloegen om hen heen. „Zij probeerden in het schuim te duiken maar het was al te laat. Zij waren levende fakkels." Drie ande ren die bij hen stonden wor den vermist. Dikke, zwarte rookwolken drijven door de zuidelijke buitenwijken van Philadelphia. AMSTERDAM (ANP) De gouden griffel voor het beste kinderboek, dat in het voor gaande jaar is verschenen, is toegekend aan de schrijfster Simone Schell uit Eerssel (N. Br.) voor haar boek „De nacht van de heksenketelkandij". De gouden griffel voor het beste jeugdboek ging naar Alet Schouten uit Heemstede, Het boek, getiteld „Iolo komt niet spelen" is geïllustreerd door Paul Hulshof uit Koog aan de Zaan. aan wie de gou den penseel werd toegekend, een onderscheiding ter aan moediging van een aankomend illustrator. TEN IIORN Pigment Chemie B.V. heeft voor haar bedrijf te Maastricht werktijdverkorting aangevraagd. Bij deze aan vraag voor werktijdverkor ting zijn circa 360 van de 340 werknemers betrokken. De aanvraag lieeft betrekking op eeu periode van maximaal zes weken. MAANDAGMIDDAG zijn in Zuid-Frankrijk en Corsica en in de Rhone-delta, en in liet de partement Var grote bosbran den uitgebroken, die door een hevige wind woulen aange wakkerd. Onze minister-president zal niet gauw de indruk wek ken een flierefluiter of een vrolijke Frans te zijn. Integen deel, hij komt eerder over ais een acteur wiens hoogste doei de rol van de bode uit de Gijs- brecht lijkt te zijn: een bezeten aankondiger van de ene ramp spoed na de andere. Het zit 'm echter met z'n onheilsverwachtin- gen niet mee. Toen de oliesjeiks in de herfst van 1973 net deden of ze 'de kraan van de leiding' naar Nederland dicht draaiden, deelde de heer Den Uyl het wat bleek gewor den beeldbuispubliek mee dat het nooit meer zou wor den als 't geweest was". Waarop we zondags weer gin gen wandelen en door de week in de bus stapten. Er was wat gedonderjaag, met benzinebonnen, maar na een half jaar ging alles weer zoals 't altijd geweest was. Toen Rabbani, of hoe heette die man ook al weer, ons ver heugd kwam vertellen dat zijn broodheren het olie-embargo hadden opgeheven, keek ie dereen wat verwonderd op. Wat olie-embargo? Gelukkig voor Den Uyl dat er zwarigheden genoeg zijn om zich het hoofd over te breken en de rol van onheils profeet met overtuiging te blijven spelen. Geen zinnig mens die zou willen beweren dat alles botertje tot de boom is in de wereld. Maar hij moet zich toch hoeden voor over drijving. Die vergelijking die hij nou weer trok met dc der tiger jaren: iedereen die die tijd heeft meegemaakt gaat om zo'n parallel lachen of boos worden. Het kan zijn dat de minis ter-president waf vergeetach tig is hij heeft die treurige tijd toch zelf ook gekend of het kan zijn dat hij Colijn gebruikt als boeman voor de genen die de crisis alleen van horen zeggen kennen. Welnu, dan is er juist dezer dagen een alleraardigst boekje ver schenen waarin een Haagse journalist en schrijver, die destijds zijn debuut maakte, zijn herinneringen heeft neer gelegd. ,.De dagen na donder dag" heet 't en de auteur is Rico Bulthuis. Eli dan gaat alles weer voor je leven: de rijen met ontevreden mannen met petten op voor het stem pellokaal, de moedeloze vrou wen in saaie kleren. De con troleurs ook die de regering op het ondersteunde volk af zond. Die kwamen kijken of de voorschriften werden opge volgd Ze zeiden „bonsjoer", hielden hun hoed op en open den ongevraagd laden en kas ten. Of het nou om roomboter of boeken ging: alles moest worden verklaard, uitgelegd. Eindeloze formulieren moesten worden ingevuld, op de onmo gelijkste tijden moest worden gestempeld om elke schamele bijverdienste onmogelijk te maken. Wie toen jong was en zelfstandig wilde leven, wie de moed had de bescherming van het ouderlijk huis op te geven voor het avontuur, leed honger en kou, ondanks het menu van zeven stuivers in het eethuis, de warmte van de Koninklijke Bibliotheek waar de werkloze intellectuelen aan lange tafels stil bijeen zaten de schoenen die maar f 3,25 kostten en de fiets van vijf entwintig gulden. De koning te rijk was je als je eindelijk een veilig baantje kreeg voor drie tientjes in de maand. Kan dat vergeleken worden met de WW en de Bijstand met de croquetten-uit-de- inuur. de afslagwinkcls, de brommers e„ de deux-che vaux? Kom. Dén Uyl, je weet wel beter. Nog even en je heb' 't ook over het plichtsge voel, de beschaving, de net beid van toen. Bulthuis noemt dat liever aspecten van tradi tie en angst. Je werd opge voed tot hangbroeken en gere geerd door lamzakken. Over dat laatste heb ik nu geen oordeel. Maar de tegenwoordi ge generatie kent in elk geval geen angst. En daarom zal Joops crisis nooit worden wat ze ooit geweest Is. JOOP BARTMAN Nou, ik voorspel u nog vele, vele spektakels in het komen de voetbalseizoen. Onverkwik kelijke momenten, ten om-ech te hoog oplaaiende emoties, blunders, hoogstandjes en noem maar op. Het monster bakte het zondag al bruin. Op last van onze Parijse correspondent Jan Drummen meld ik u het volgende: Een Duitse automobilist, met va kantie in Zuid-Frankrijk, is er bij de gendarmerie van een klein plaatsje in het departe ment Hérault over komen kla gen, dat een andere automobi list de twee liftsters aan boord had genomen, voor wie hij ge stopt was. De teleurstelling van de Duitser werd voor de gendar merie pas duidelijker, toen de ze verklaarde dat de twee lif tende meisjes geheel naakt langs de weg hadden gestaan. Toen hij stopte had een ande re wagen hem „gesneden", het portier ging open, in diens handgreep de bagage en de beide jongedames in Eva-kos tuum verdwenen in de auto van de weinig loyale mede weggebruiker. De gendarmes hebben de gefrustreerde D.ttser duide lijk gemaakt dat zijn klacht niet ontvankelijk was bij ge brek 'aan bewijs, dat de Fran se wet op soortgelijke geval len geen sancties stelt, en hem verder aangeraden in de toe komst sneller te reageren. Kissinger wordt weer even een roepende in de woestijn. Miehels gaat voor een (Van) Praagse lente zorgen bij Ajax. En net als In Tsjechoslowa- kije kan die van korte duur zijn. Nog even vraag ik uw aan dacht. De voormalige burge meester van het Engelse Al- tringham heeft na zijn dood de belastingdienst een zure er fenis nagelaten. De 76-jarige Ted Horley had zijn advocaten opdracht gege ven na het betalen van zijn successierechten een citroen te kopen en die in tweeën te verdelen. De ene helft moest naar de belastinginspecteur worden gestuurd en de andere helft naar het kantoor van de ont vanger der belastingen met de- boodschap: „Pers nu dit maar eens uit". Met de vriendelijke groeten van - MERIJN BRUSSEL (ANP) De Belgische minister van econo mische zaken Andre Oleffe is maandagochtend op 61-jarige leeftijd in een ziekenhuis te Ottignies overleden. Minister Oleffe had in het ziekenhuis een operatie ondergaan nadat hii vorige week dinsdag tij dens zijn vakantie in Stavelot was gevallen. (ADVERTENTIE) Spaardeposho met SVP/o rente 5 Zend mij de folder met uitgebreide 1 inlichtingen over deze spaardeposito's Straat Woonplaats Dezecoupon ongefrankeerd opsturen naar; '^Amsterdam. UUR I

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 9