College Oostburg geeft CeHaVe geen vergunning VooruitWaarde vierde 75-jarig jubileum MASS MOVING BOUWT BAMBOE-ORGEL AAN WALCHERSE KUST Eén visie van Brabant op CCO-rapport POGINGEN OM DISCUSSIE OVER WEG GROEDE- OOSTBURG TE OPENEN Eis van 600 gulden voor veroorzaken dodelijk ongeval Landbouwer uit de dupe van nieuwsgierigheid „Stap op weg naar verbroedering" B. en W. komen in spoedbrief op besluit terug Detailhandel kan niet toegestaan worden UGBLIK stad streek DUIDELIJK ETALAGES Kleiduiven- schietbaan in 's-Heer Arendskerke Twee auto's total-loss bij aanrijding ACHT MUZIKANTEN IN GOUD EN ZILVER ONDERSCHEIDEN 5? Hengstdijk Materiële schade bij aanrijdingen in Goes DINSDAG 19 AUGUSTUS 1975 i markten GOES-KRABBENDIJKE, 18 augustus 1975 Bramen (4 kg per kr.) I en II 139-153, bramen per doos I 48-53, doornloos I 47-55, IIX 37-39. groenten: per stuk: kropsla 32- 33, komkommers 18-37, bloem kool 5 per kr. 147, per kg.: aardappelen bonken 43-50, grote 33-45, drielingen 8-20. kriel 15-21, tomaten A 36-50, B 49-63, C 36-42, CC 16, dubb. pr. bonen I 101-119, snijbonen IIX 60-87, II 73-87, pronkbo- nen I 116, IIX 85-90. rode kool 17-24, groene sav. kool 45, an dijvie I 51-96, II 47, uien 30 44, prei 86. kroten I 46, II 31, augurken A 193, B 36-45. (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG Het college van B. en W. van Oostburg heeft een besluit om ver gunning te verlenen aan CeHaVe n.v. tot het plaatsen en veranderen van een maga zijn plus werkplaats met verkoopruimte en showroom op het perceel van de firma Christiaansen in Oostburg ingetrokken. (Van een onzer verslaggevers) DEN BOSCH Door mid del van een door alle partijen ondertekende motie is er za terdagmiddag in provinciale staten van Brabant tenslotte toch nog één onverdeeld standpunt van het provinciaal bestuur van Brabant uit de bus gekomen over het rapport van de Commissie Compart! mentering Oosterschelde. Dat is hetzelfde standpunt dat al was neergelegd in een brief aan de minister van een speciale commissie uit de sta ten en dat inhoudt, dat geen van de door de C.C.O. bestu deerde modellen voor compar timentering tegemoet komt aan een aantal Brabantse ei sen. Zoals bekend is er, tot ver rassing en ontstemming van de staten, behalve die brief can de commissie ad hoe ook nog een brief van het college van G.S. naar de minister ge gaan- waarin eigenliik wel hetzelfde gezegd wordt, maar waarin G.S. bovendien hun voorkeur uitspreken voor uit voering van het oorspronkelij ke deltaplan, hetgeen afslui ting van de Oosterschelde be tekent. Het bleek zaterdagmiddag allemaal niet zo moeilijk te zijn om én het college van G.S. én provinciale staten op dezelfde golflengte te brengen. Veel moeilijker was het om te achterhalen, waarom G.S. het nodig hadden gevonden in strijd met de door henzelf uit geschreven procedure en zon der de commissie ad hoe ervan in kennis te stellen zelf een brief aan de minister te schrijven, zodat er in Den Haag nu twee elkaar niet dek kende Brabantse standpunten liggen. Die vraag werd niet beantwoord, al erkende gede puteerde Ton Brugman na mens het college wel, dat er iets fout gegaan was, waarvoor hij nederig ziin excuses aan bood. En rar. Maeiier, een van de CDA-woordvoerders. kreeg ook niet gedaan, dat het colle ge alsnog een briefie naar de minister stuurt waarin de „vergissing" wordt rechtgezet. Namens het college verklaarde hij de motie over te nemen en dat, zo meende hij. zal de minister voldoende duideliik maken, dat er maar één Bra bantse mening is. Uit een gesprek met direc teur H. Stevens van de CeHa Ve, gevoerd op 12 augustus, had het college de conclusie getrokken dat in het betrok ken pand geen detailhandel gedreven zou worden als be doeld in een ministeriële cir culaire die in 1972 is versche nen. In deze circulaire kant men zich onder meer tegen de vestiging van detadlhandelsza- ken op industrieterreinen, zo genaamde weidewinkels etc Dit om de levensvatbaarheid van in de kern gelegen zaken niet aan te tasten. In een spoedbrief aan de raad als antwoord op een ver zoek van de raadsleden L. Maas en A. de Feijter, waarin wordt aangedrongen de bouw vergunning te weigeren, schrijft het college dat blij kens een publikatie in de „Boerenbond Bode" allerlei detaiilairtikelen worden ver kocht zoals elektrische huis houdelijke apparatuur, gereed schappen, tuinartikelen, was middelen etc. „De deur staat hierbij open voor zowel boer als burger". Dit waren gegevens waar van het college niet op de hoogte was toen op 14 augus tus met 2 tegen 3 stem (bur gemeester A. Schipper was af wezig) besloten werd de bouwverf ng te verlenen. Als deze ;evens wel bekend waren geweest, zouden zij, zo staat in de brief van de raad te lezen, wellicht de beslissing van het college hebben beïn vloed. In hun brief aan het college hebben de raadsleden Maas en De Feijter erop gewezen dat de raad en college zich duide lijk hebben uitgesproken te gen de vestiging van detail handelszaken buiten het cen trum van de kern Oostburg. Een uitspraak die werd ge daan tijdens de behandeling van de zaak Kemperman en die tot gevolg had dat een discountbedrijfje zich niet kon vestigen ln het pand Buiten- lust aan de Bredestraat. Directeur H. Stevens van de CeHaVe zei ons gistermiddag, toen de nieuwe beslissing van het college nog niet bekend was, dat het de bedoeling was binnen drie weken met de verbouwing van het pand Christiaansen te beginnen. Hij wees erop dat het bestem mingsplan zich niet verzet te gen vestiging van een zaak zoals de CeHaVe voor ogen staat. „De opzet is de 1150 boerengezinnen ln West- Zeeuwsch-Vlaanderen in de gelegenheid te stellen specifie ke artikelen- bedrijfsmiddelen noemen wij dat, in ogen schouw te nemen en aan te schaffen. Het is met name be doeld voor de boer-doe-het- zelver, en voorts is enig soe laas geboden voor de boerin nen". De heer Stevens had het college van B en W. meege deeld dat door het hoofdbe stuur van de CHV een pakket artikelen was samengesteld, overeenkomstig de wensen en behoeften van de klant, in principe dus de boeren en boerinnen die via de boeren-. bond direct of indirect binding hebben met de CHV. Er kan echter, zo zei hij, in geen ge val gesproken worden vain een agnmarkt (zoals in Goes) of een supermarkt. De vestiging krijgt dan ook geen etailages waarin de arti kelen tentoon worden gesteld. De bedoeling was dat als de vestiging in Oostburg werd betrokken de vestigingen in IJzendijke en Aardenburg op te heffen. Er zouden in Oost burg adht mensen komen te werken. Tijdens een informele bijeenkomst van de raad van Oostburg, dit op initiatief van de wethouders, Is gisteravond volledig opening van zaken rond de CeHaVe-vestiiging ge geven. Na afloop werd meege deeld dat de raad blij is met het feit dat het college van B. en W. zijn besluit tot het afge ven van de bouwvergunning heeft ingetrokken. Een nader onderzoek wordt afgewacht. Uit een en ander kan gecon cludeerd worden, zo werd meegedeeld, dat de raad tegen de voorgenomen vestiging van de CeHaVe is. (Van onze correspondent). OOSTBURG Tijdens de gisteravond gehouden openba re fractievergadering van Dorpsbelangen en Toerisme in hotel de Eenhoorn te Oostburg heeft de heer I. de Hullu aan gekondigd te onderzoeken of de discussie over de te recon strueren weg G roede-Oostburg heropend kan worden. Zoals bekend heeft de mi nister van Verkeer en Water staat zijn goedkeuring gegeven aan reconstructieplan voor de ze zeer bochtige weg, een plan dat is opgesteld door de ge meente Oostburg. Tegen dit reconstructieplan is met name in Groede verzet gerezen. In de discussie gisteravond werd aangevoerd dat door het rechttrekken van de weg het landelijk karakter van de streek zou worden aangietast en dat de weg een „racebaan" (Van onze correspondent?. PHILIPINE Onder grote hilariteit van het publiek reed landbouwer N. uit Philippine met zijn tractor in de sloot toen hij heel nieuwsgierig zat te kijken naar een personen auto van de uit Ertvelde (B.) afkomstige J.B., die even te voren in diezelfde sloot te rechtgekomen was. Het onge luk gebeurde aan het einde van de Kasteelstraat te Philip pine, toen de auto bestuurd door M.C. de K. uit Vlissingen de Belgische auto inhaalde op het ogenblik dat deze links wilde afslaan. Er was veel schade maar niemand werd gewond. De tractor van de nieuwsgierige werd er met een andere tractor uitge haald. zou kunnen worden. Ook de toeristische waarde van de weg moest niet onderschat worden, zo betoogde één der aanwezigen. Kritiek werd geuit op het nieuwe parkeerterrein te Nieuwvliet waarvoor een forse uitgave werd gedaan om een automatische parkeermeter te plaatsen. Eén der aanwezigen had tijdens een bepaalde dag een inspectietocht gemaakt en was tot de ontdekking geko men dat op het officiële par keerterrein slechts tien auto's geparkeerd stonden terwijl op niet daarvoor bestemde plaat sen 110 auto's geparkeerd werden. Gevraagd werd of hierop door de politie geen controle werd uitgeoefend. (Van een onzer verslaggevers) GOES B. en W. van Goes hebben een voorwaardelijke hinderwetvergunning verleend aan de Koninklijke Neder landse Jagersvereniging afde ling Middelburg voor een klei- duivenschietbaan aan de Vlaamseweg ln 's-Heer Arendskerke. Tegen de schietbaan waren enkele bezwaren van omwo nenden bij de gemeente bin nengekomen. Deze bezwaren waren onder andere gegrond op de vrees van geluidshin der. Deze vrees werd niet ge deeld door de dienst van de kwartiermeester-generaal van het ministerie van Defensie, dit mede op grond van metin gen ter plaatse. Het staatstoe zicht op de Volksgezondheid was evenwel, afgaande op de me etresultaten van openbare werken, van oordeel dat de vergunning geweigerd diende te worden. Tegen de beslissing van B. en W. kunnen belang hebbenden in beroep gaan bij de Kroon. (Van onze correspondent). CLINGE In de Molen straat te Clinge is zondaga vond om kwart over elf een personenauto in volle vaart op een geparkeerd staande auto gereden. De geparkeerde auto kwam tien meter verder in de tuin van perceel 35 tot stil stand en richtte daar grote schade aan. Beide auto's zijn waarschijnlijk total loss. De geparkeerde auto behoorde aan de heer R.J. T.h.v.G. uit Clinge. De automobilist J.E.- A.M. uit Nieuw Namen die over de Molenstraat kwam ge reden werd volgens zijn ver klaring verblind door een te genligger. Onderzoek wees uit dat er sprake was van alcohol in het verkeer. De automobi list M. werd meegenomen voor een bloedproef. De proef was positief (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Tegen mevrouw A.S.-N. uit Waarde heeft de officier van justitie bij de Middelburgse rechtbank een geldboete van zeshonderd gulden en ontzegging van de rijbevoegdheid voor acht maanden geëist. Gp 4 maart van dit jaar sloeg de verdachte komende uit Kruiningen met haar auto op de rijksweg linksaf de weg naar Schore-Hansweert in. Daarbij kwam zij in botsing met een personenauto die uit de richting Kapelle kwam. De bestuurder en zijn moe der, mevrouw E. Vermeulen- De Jonge uit Vlissingen, raak ten ernstiig gewond. Twee da gen na het ongeluk overleed mevrouw Vermeulen aan haar verwondingen. De verdachte zei zich niets meer van het ongeval te her inneren. Zij was nog altijd diep onder de indruk van het tragische gebeuren. De officier van justitie mr. Th. Lebret wees er op dat de verkeerssituatie ter plaatse duidelijk genoeg is. Hij vond dat er geen aanleiding was een voorwaardelijke gevange nisstraf te vorderen. De raads man mr. F. K. Adriaanse ves tigde er de aandacht op dat het op de bewuste dag motre gende en het zicht mogelijk een rol bij het ongeval heeft gespeeld. Hij bepleitte een kortere ontzegging van de rij bevoegdheid dan de officier had geëist. Uitspraak woens dag 27 augustus. (Van onze correspondent) WAARDE Zaterdag vier de de muziekvereniging „Vooruit" uit Waarde op grootse wijze haar 75-jarig be staan. Om kwart voor twee maakte het jubilerende gezel schap een rondgang door het dorp om de burgerij de nieu we uniformen te presente ren. Aan de aanschaffing van de ze fraaie kleding - een rode blazer, gebroken witte broek, donkerblauwe stropdas en wit overhemd - heeft de bevolking het hare bijgedragen door maandelijks oud Dapier af te staan en bijdragen te storten op de bankrekening unifor menfonds en bezoek aan de bazaar, die samen met de plaat selijke gymnastiekvereniging werd gehouden. Tijdens de 's middags ge houden receptie in de sporthal te Waarde gaf voorzitter J.P. Jansen een kort overzicht van de geschiedenis van de vereni ging waarna burgemeester mr C. Pijl Hogeweg van Reimers- waal het woord kreeg. Deze toonde zich verheugd in een dergelijk kleine gemeenschap als de woonkern Waarde een korps van zo'n formaat aan t< treffen dat zelfs nog groeit. Hij feliciteerde de vereniging dan ook met het jubileum er zei het leuk te vinden dal „Vooruit" met de nieuwe uni formen aan kan treden bij d< opening van het Schelde-Rijn- k anaal. Wethouder J. A. Nieuwenhui ze bood eveneens gelukwensen aan. Als vertegenwoordiger van de Koninklijke Neder landse Federatie van Harmo nie en Fanfaregezelschappen sprak de heer J. Welleman. Hij hoopte „Vooruit" weer spoedig op concoursen te ont moeten. Voorzitter Jansen stelde acht leden voor die we gens langdurig lidmaatschap door de heer Welleman wer den onderscheiden. De speld in goud werd uit gereikt aan A. Blok, 50 jaar fid, J.F. Goud, 50 jaar lid, HM. Dek 48 jaar, M.H. Dek 10 jaar en K. v. Houte 40 aar. De speld im zilver werd toe gekend aan: J.J. Braam 30 iaar lid, A.M. Wondegem 30 jaar en J. Blok 27 jaar. Voor zitter Jansen bracht de echtge notes van de onderscheidenen een bloemenhulde. Het woord voerden verder de heren D. Manneke, oud-dirigent van Vooruit, de heren J.M. Wage naar, voorzitter van gymnas tiekvereniging Interscaldds uit Waarde, de heer F. Dees na mens de Reimerswaalse zus terverenigingen, dominee W.B. van der Woort en de heer M. Gij zen, de huidige dirigent. Alle sprekers feliciteerden het Waardese korps en waardeer den de prettige samenwerking met de andere gezelschappen. Hierna volgde een matig be zochte receptie voor de burge rij doch deze maakte 's avonds dit verzuim goed door zeer gro te belangstelling te betonen bij het avondprogramma. Om kwart voor zeven arri veerden de vijf andere Rei merswaalse gezelschappen bij het sportgebouw, waarna zij begeleid door een commissaris van „Vooruit" apart door Waarde marcheerden. Op het Sportveld begon om half acht een non-stop programma. On der de vele aanwezigen be vonden zich ook burgemeester mir. C. Pijl Hogeweg en wet houder J. A. Nieuwenhuize. Als eerste trad „Vooruit" op met een populair concert ge volgd door Rillandia uit Ril land en Scheldegalm uit Hans- weert met de drumband van Rillandia. Hierna presenteerden zich EMM uit Kruiningen en Mo- zarrt uit Yerseke met de drum band van Mozart, waarna „Vooruit" uit Waarde en Con cordia uit Krabbendijke met drumband uitvoeringen gaven. Het bekende tamboers- en trompetterkorps Excelsior uit Goes verzorgde vervolgens een geweldige show. In de pauze traden de zes Reimerswaalse korpsen gezamenlijk op, waar na Excelsior een tweede show bracht. Tot slot speelden alle gezel schappen het Zeeuwse Volks lied. Leden van Mass Moving bezig met een bamboe-orgeL (Van onze correspondente) MIDDELBURG Zeeland krijgt een vleugje Afrika over zich uitgewaaierd als het bamboe-orgel van Mass Moving aan de zee wordt opgesteld. Dat gebeurt op 25 augustus, als de 15 tot 20 leden tellende groep inge nieurs. architecten en kun stenaars van het Belgische Mass Moving begint met het opstellen van de eerste tien bamboepijpen op de Nollen- dijk aan de Vlissingse Boule vard. Die bamboepijpen, heeft de groep zelf uit de bossen van Afrika gehaald om er een keten van orgels mee op te richten langs de kust, van af de Evenaar via Noord- Afrikn, Frankrijk, België, Nederland, Duitsland, Noor wegen en Mexico. Volgens Mas? Moving moeten deze orgels een keten vormen van geluid, een symbolische stroom van solidariteit tussen Afrika en de rest van de wereld- Wie kan daar beter voor zorgen dan de wind die overal langs trekt, heeft Mass Moving gedacht. Na Afrika, Frankrijk en België komt nu Nederland aan de beurt Het strand in Vlissin gen komt het meest in aan merking omdat dit strand met zijn noordwest-west lig ging de beste windvang heeft Het wereldorgel, dat voor achtduizend gulden is aangekocht door de provincie Zeeland en het Belgisch-Ne derlands cultureel akkoord, zal, als het niet vernield wordt, een leven lang mee kunnen. Iedere pijp gaat met een betonnen voet de grond in. Daar is hulp bij nodig. Omdat het kunstwerk geza menlijk eigendom wordt van het Nederlands publiek, zou het fijn zijn als de bewoners van Vlissingen en Middel burg meehielpen aan het ma ken en het in de grond zet ten van het orgel, meent Mass Moving. Ad van 't Veer, manager van Jeugd en Muziek Zeeland, deed maan dagmiddag tijdens een pers conferentie in de Kuipers poort in Middelburg een op roep aan de mensen om te komen helpen bij het insnij den en plaatsen van de or gelpijpen. Als het idee een beetje moeilijk overkomt, zou het zinnig zijn om het documentatiecentrum van Mass Moving, dat van 18 tot 30 augustus in het Kuipers- poortcentrum in Middelburg is geopend, eens te bezoeken. Daar wordt namelijk een overzicht gegeven van 4 werkzaamheden en zijn ii leden van de groep bereid, uitleg te geven. Op 25 augustus gaan eerste tien pijpen de grond in, 20 centimeter van elkaar, evenwijdig met de kustlijn, In een week tijd moet het project voltooid zijn. Dat gaat de groep naar Duitsland waar eenzelfde orgel langj de Rijn wordt opgesteld, Dt groep Mass Moving kan zich dank zij deze kunstwerker zelf financieel bedruipen. Aanvankelijk hebben de li ingeschreven leden ieder een beginkapitaal van 20.000 Bel gische franks moeten storten. Daarvan zijn de auto's en dt aaufeehaf van ander materieel bekostigd. Nu begint dt groep zijn eigen begin' taal terug te verdienen Vorig jaar baarde Moving, die in Zeeland geer. onbekende is. groot opaei met het plaatsen van een zor.nespiegel. In Middelbuij schilderde ze de Venus vai Milo op de straten. Het t reldorgel is het jongste pro ject. En dat moet door zijs vorm en opzet een stap zijl naar verbroedering tussen dt volkeren, aldus Mass Movinj De Vogel Aan de derde alubwedistrijd van hengelclub De Vogel, gehouden in het ge lijknamige viswater, namen slechts 21 hengelaars deel. Een nalf uur voor de aanvang van de wedstrijd zaterdagmiddag barstte een hevige regenbui los, waardoor vele vissers ver sték lieten gaan. De vis was kennelijk ook geschrokken, want slechts 5 deelnemers slaagden er na 3 uur vissen in één of meer exemplaren uit het water te halen. De uitslag van deze wedstrijd was als volgt: 1. J. van Goeije, Koe wacht, 295 p., 2. R Crombeen, Boschkapelle 215 p., 3. R. Burggrave, Hengstdijk. 178 p., 4. Th. Scheerders, Stoppeldijk, 107 p., 5. G. Mangnius, Bosch kapelle, 60 p De laatsve clubwedstrijd van De Vogel wordt gehouden zon dag 14 september. De wed strijd duurt dan van 14.30 tot 17.30 uur. GOES Bij een tweetal aanrijdingen gisteren werd in Goes alleen materiële schade veroorzaakt. Gistermorgen ontstond oy rijksweg 238 een botsing waarbij vijf auto's betrokken waren. Een auto stond links voorgesorteerd en tegelijker tijd stond een andere auto stil op de vluchtstrook die plotse ling weer begon te rijden. Van drie achteropkomende auto's konden er twee tijdig rem men, maar de derde botste op zijn voorganger. Gisteravond was er voor het zeebrapad in de Van de Spiegelstraat te Goes een kleine kop'staart botsing waarbij twee auto's betrokken waren. Ook hier al leen wat materiële schade. In Vrije Geluiden staat deze week een bijdrage afgedrukt van Walter Slosse, een occasi onele leraar wat het ook zijn moge over de Belgi sche documentaire Leven in de ast. „De film toont aan hoe de Vlaamse seizoenarbeiders werden uitgebuit door de Franse telers, die hen im mise rabele omstandigheden het zwaarste werk lieten opknap pen, waar ze zelf geen zin in hadden." De documentaire liet over de belabberde omstandig heden geen twijfel bestaan. Het leven van de ast-maninen doet denken aan series als Sam, spelend i« de crisistijd al kijk je met andere ogen naar gedramatiseerde produk- ten van Engelse makelij. Le ven in de ast was bijna even aangrijpend als de NOS-radio- docum.entaire van gistermid dag Op dood spoor. Bob Uschl en Televiziera Henk Hovinga waren naar Indonesië gereisd om het relaas vast te leggen van een van de overlevenden uit het dodenkamp Pakan Ba- ru. De gruwelen van de Ja panse bezetters vertel ik lie ver niet na, iedereen die de fiLm Brug over de River Kwai kent, weet voldoende. Zoals je zuinig moet zijn op de Neder landse speelfilm, en daar valt wat op aan te merken, zo soe pel moet er geoordeeld wor den over Voor een briefkaart op de eerste rang, de enige filmrubriek op de t.v. Er zit ten vrolijke quizonderdelen in maar zie je een zenuwachtig op de stoel wippende Kitty Courbois over „De laatste trein" zeggen dat het „een oer Hollandse film zonder klom pen" is dan hoop je dat er bin nen een jaar of tien een om- roep echt serieuze aai maakt om een soort Belp première te brengen, ook pelheid kent zijn Kiezen in het vervolg Maude en de nieuwe aankoop „Mijn vrouw buurvrouw" zal onget" in het voordeel van - Bassett zijn. Typische Eu, humor en de hernieuwde nismaking met John Aide beviel me bovenmate. Tros Aktua met verbazin? keken naar de reacties van Amsterdamse taxichauu die Surinamers weigeren rijden. De, volgens de re ge, eensgezinde haat kleurlingen en de uitsp over het in eigen hand van recht gaan alle perk® buiten. Of de terugkeer Rinus Michels door; kaart is werd niet door opgelost, een interviewer he had de kranten van ren goed gelezen. De anttf den op de vragen van hadden alle kranten al want ze waren identiek die van Henk Terlingen dagnacht. Het Tros-co taar op de massa-media;': van Van Doorn is niet barend. Wiegel sprak over politieke d verij, bedreiging van de cratie en zo en dat 'ie' kranten in zijn ateenoe niet zo slecht ga*- volgens Wiegel slechte den als Van Doorns doorgang vinden. Wat n in hemelsnaam aan soort opmerkingen, op de kamerdebatten daar wordt hopelijk d' der en genuanceerder onderwerp ingegaan. JOHAN DIEPST""

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 6