HET GELD MOET ROLLEN Klassen weg in medische zorg Verdubbeling premie bil verkoop visserscbip Hoofdverpleger verdacht van doden beiaarden Twee Tilburgse kinderen op wadden verdronken KABINET: STRAKS IEDEREEN IN HET ZIEKENFONDS hnèmn Jelena Sacharov in Parijs Hulp van minister nodig voor bestrijding - spree uwenp laag prinses anise krijgt v!e7e telefoontjes LANDBOUWSCHAP Prof. Weitenberg en Ned. SpaarImnl^ond: Er iron// teveel gespaard Honoraria Wij ze mannen Tijdel ijke regeling, Starako ontslaat 98 mensen IN KERKRAADSE KLINIEK VREEMD RINGEN MOEITE Steeds erger Niet eenvoudig Lief zijn voor spreeuwenv Politierechter: blazen niet strijdig met Verdrag van Rome DINSDAG EN WOENSDAG BIJ ALBERT HEUTi Jloofl lU Dr. \V. A.J. M. Harkx redacteur: L Lejjendekker t. en administratie-adres: KmfStiaat 9. Terneuzen. tel. (01150) - 79 20 L<muiwner 1114111 Uitgeversmaatschappij De Stem B.V. ieerstraat 16, Breda. VRUE DINSDAG 19 AUGUSTUS 1975 27e jaargang No. 1932 Uitgeefster Uitgeversmaatschappij De Stem B V. LONDEN (Reuter) fiinse* Anne van Engeland krijst „obscene telefoontjes" 0p haar geheime nummer, zo maakte een woordvoerder van het hof in Londen gistc- rn, bekend. Aangezien de telefoon ech ter doorgaans wordt beant woord door personeel, is het volgens Buckingham Palace „iet waarschijnlijk dat de prinses de onaangename er varingen zelf heeft opge daan. Zelfs een wijziging van liet telefoonnummer ver mocht de man niet te stop pen. De woning van prinses Anne en haar man, kapitein Mark Phillips, ligt op het terrein van de militaire aca demie van Sandhurst in Zuid-Engelaiid. Monteurs van de telefoondienst proberen de telefoontjes op te spo- (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG Omdat liet publiek de economische voor uitzichten somber inziet, lieeft het de neiging zijn aankopen van duurzame verbruiksgoede- ren uit te stellen en mede doordat die aankopen worden uitgesteld, blijft het econo mische herstel uil. Deze indruk heeft men bij het Centraal Planbureau en bij de Neder landse Spaarbankboiid op grond van de gegevens inzake de consumptieve bestedingen van de Nederlandse bevolking en van de grote bedragen, die het publiek spaart. Prof. drs. J. Weitenberg van het Centraal Planbureau, naar wiens mening hierover wij vroegen, zei de indruk te heb ben, dat de consumenten hun aankopen van duurzame ver- bruiksgoederen uitstellen dour gebrek aan vertrouwen' In dr economische toekomst. Hij had de indruk, dat hierdoor de op het stimuleren van de con sumptieve bestedingen gerich te koopkraelitiiijectie in de vorm van een tijdelijke belas tingverlaging tot dusver geen uitwerking heeft. Deze verla ging van de loon- en inkom stenbelasting- die op 1 april j.l. is ingegaan, moet de koop kracht van de consumenten mei In totaal ongeveer 840 miljoen in de periode van ne- (Vervolg op pag. 9) (Van onze redactie binnenland) l'TRECHl Het ontwerp van de Algemene Wet Gezondheidszorgverzekering (de volksverzekering tegen ziektekosten) komt in grote lijnen neer op een samenvoeging van de ziekenfondswet en de Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten. liet geelt alle Nederlanders recht op de bestaande zieken- I fondsen AVYBZ-verstrekkingen, inclusief tandheelkundige hulp tn geneesmiddelen. Deklasscverschillen zullen wegvallen. Voor de uitvoering van de wet zal er op de duur één uitvoe- llinjwirgaan per regio moeten komen. Dit zijn enkele hoofdpunten het wetsontwerp van de [ftaalaccrefarissen Hendriks ÖagezotKÜieid) en Mertens (Sociale Zaken) dat inmiddels h de f umciële paru is door het kaoinet is L ettgekeurd en naar de raad Kan State is gezonden. Het DROOG EN ZONNIG Maximumtemperatuur: 22 graden. STAD EN STREEK Korter werken bij Hoechst beperkt. Pagina 3 Cultuurspreiding hield slecht boek. Pagina 5 BINNEN- EN buitenland Geldrops bedrijf voor klok. Pagina 9 Kissinger de eeuwige pendelaar. Pagina 10 FINANCIëN EN ECONOMIE "eer trapfietsen, minder brommers 9ekocht. Pagina 11 SPORT Alles over de Omloop Pagina 10, 11 en 13 Raadselachtige dood van Limburgse voetballer. Pagina 19 RADIO EN TELEVISIE Lachen om de man die zelf nooit lachte. Pagina 7 MERIJN ze nou maar niet reen 't zelfde ,e" slikken. wetsontwerp is gepubliceerd („zéér tot mijn verdriet" zei Hendriks gisteravond) door- de Unie van ziekenfondsen, die er voortijdig de hand op heeft weten te leggen. Het wetsont werp kan volgens staatssecre taris Hendriks eind dit jaar naar de Tweede Kanier. Hoewel de financiële para graaf nog ontbreekt, is het streven er volgens de Unie op gericht om bij invoering van een uniforme verzekering voor iedereen tot een SKÏaóip svs- teem van premieheffing te ko men, dat zo min mogelijk ver schuivingen zullen ontstaan in de individuele inkomens. Iedere Nederlander krijgt recht op de verstrekkingen waaroip de wet aanspraak geeft. Die aanspraken zijn voor iedereen gelijk en uiter aard zal ook de medische lie- hamdelinjg voor iedereen gelijk zijn. Voor de honorering van de medewerkers betekent dit, dat klassetarieven voor cle me dische behandeling verdwij nen. Anders ligt dit voor de zogenaamde hotelfunctie van de ziekenhuizen. Patiënten kunnen in een ziekenhuis des gewenst meer faciliteiten krij gen dian waarop de volksver zekering aanspraak geeft, maar de vergoeding daarvoor aan het ziekenhuis moet dan „particulier" worden be taald. In het kader van de volks verzekering willen de be windslieden ook iets doen aan de nu weinig overzichtelijke en sterk verbrokkelde tarief- en honoreringssystemen. Ze stellen een andere procedure voor voor de jaarlijkse terug kerende 1 honoreringsonderihan- delingen met de medewerkers en wel analoog aan de huidige procedure voor de vaststelling van de ziekenhuistarieven. Het Centraal Orgaan Zie kenhuistarieven (COZ) moet daartoe worden uitgebreid tot een Centraal Orgaan Gezons- heidstarieven dat alle tarieven, honoraria, vergoedingen en budgetten irn het kader van de volksverzekering vaststelt. De hierbij aan een college van maximaal 14 wijze mannen, die op grond van hun deskun digheid door de Kroon worden benoemd op voordracht van de minister van Volksgezondheid en Milieuhygiëne. Besluiten /an het college kunnen dooi de Kroon worden geschorst of vernietigd, zodat, het. parle ment controle kan uitoefenen op het beleid van dit r'euwe orgaan. (Van onze redactie hinitan!: -* DEN HAAG vissers die voor J december van dit jaar besluiten hun schip van de hand te doen, zullen een pre mie krijgen van 1400 gulden voor de eerste 150 ton. en 750 gulden voor het volgende aan tal tonnen. Dit betekent een verdubbeling van de tot dus ver gehanteerde premie. Deze beslissing heeft het bestuur van het Ontwikkeling»- en Sa- ueringsfonds voor de Visserij (Ons Fonds) gisteravond na lang onderhandelen geno men. Op deze mamier hoopt het Ontwikkelings- en Sanerings fonds dat de Nederlandse vis sersvloot met 15 tot 20 procent zal afnemen. De regeling geldt voor alle schepen, oude zowel als nieuwe. Dit heeft ir. S. Harwijer, voorzitter van het Ons-Fonds, gisteravond in het Ministerie van Landbouw en Visserij meegedeeld. Inkrimping van de Neder landse vissersvloot is nodig omdat er minder moet worden gevangen om te voorkomen dat de visstand niet nog ver der achteruit gaat maar de ge legenheid krijgt zich te her stellen. Voor de oude regeling wa ren reeds 64 schepen aarsge- meld. Het bestuur van het O. en S.-fonds hoopt dat er zich voldoende vissers met een vol doende hoeveelheid tonnen- maat van de Nederlandse vloot zullen aanmelder, dat de visserij uit de moeilijkheden rond de vangstbeperkingen zal komen. Na 1 december zal weer de oude saneringsrege- linig met lagere premies gel den. Het betreft een eenmalige zaak, aldus ir. Herweijer. Wie niet vluig genoeg beslist of hij visser wil blijven of zijn schip aen de kant zal doen. zit er naast, want deze regeling zal ha 1 december ndet worden verlengd. OOST-DUITSLAND heelt aan de grens met VVeslt-Duitsland ongeveer 16.000 apparaten neergezet die reageren op een vluchtpoging en de vluchteling neerschieten, aldus het minis terie van binnenlandse zaken in Bonn. Jelena Sacharov, echtge note van de dissidente Russi sche geleerde Andrei Sacha rov, is gisteren in Parijs aan gekomen, waar zij door vrienden werd begroet. Na herhaalde weigeringen heeft zij van de Russische autori teiten een uitreisvisum ge kregen om in Italië een oog operatie te ondergaan, die in haar land niet mogelijk is. (Van een onzer verslaggevers! OOSTERHOUT Starako B.V. In Oosterhout, fabriek van stalen en aluminium deur en raamkozijnen, gaat sluiten. Het bedrijf aan de Oosterhuut- se Loswal telt 98 werknemers. Vermoedelijk rond de jaarwis seling gaan de poorten dicht. De directie van do Holland se Beton Groep B.V. (HBO. waarvan Starako sinds '68 dochter is. heeft het slechte nieuws gisteren aan het ver slagen personeel meegedeeld. Gisteren werd ook aan de on dernemingsraad en aan de vakbonden een eoncept-soel- aal-pian aangeboden voor de afvloeiing van de werknemers. Volgens de HBG-directie kan nen ongeveer veertig werkne mers elders in het concern ge plaatst worden. (Van een onzer verslaggevers) KERKRADE Het is niet uitgesloten, dat meerdere bejaar den, die verpleegd werden op de afdeling „Nachtegaal" van de Kerki-aadse Liickerheide kliniek, vroegtijdig zijn gestorven door toedoen van de 39-jarige hoofd verpleger Frans II. uit Kerkrade. De politie beschikt over ster ke aanwijzingen, dat H. in het verleden meerdere malei: me dische handelingen verrichtte, waartoe uitsluitend artsen be voegd zijn. Bovendien diende hij verschillende patiëulcn me dicamenten toe. zonder da( die werden voorgeschreven dooi do behandelend arts. Ook gaf hij medicijnen op een andere tijd dan voorgeschreven of in andere hoeveel heden. Een en ander is duidelijk geworden nadat Frans H. gistermorgen werd voorgeleid aan de arron dissementsofficier van justitie, mr. G. Weggemaus. On dit punt blijft de verdachte echter nog halsstarrig ontkennen Het onderzoek in de kliniek kwam op gang, nadat een naar collega's-hoofdverplegers van H. en ook onder hem werken de verplegers de verdat nte vreemde dingen zagen doen met zijn ..patiënten. Aanvanke- BREMEN (DPA) Een speuractie naar de 13-jarige Astlid van Loon uit Tilburg, die in het afgelopen weekein de bij een waddentoclit van Norddeich, in Nedersaksen, naar het eiland Juist met haar ouders, haar negenjarig broertje Martinus en een an der Nederlands echtpaar dooi de vloed werd verrast, is gis teren zonder resultaat geble ven Het staat nagenoeg vast dat zij, evenals haar broertje, is verdronken. De groep wadlopers heeft zaterdag en zondag zestien uur lang op de wadden rondge dwaald. Ze konden het eiland niet bereiken doordat een bre de geul bij liet opkomende water volgelopen was. Op de terugtocht naar het vasteland werden zij door dc invallende duisternis en de vloed verrast Slechts de vier volwassenen wisten tenslotte zondagochtend tegen vier uur de kust var Oost-Friesland (e bereiken. Tegenover de politie ver klaarden de ouders van de twee kinderen dat de negenja rige Martin op de zwoegende tocht steeds zwakker werd en tenslotte was bezweken. Ze hadden zijn lijkje tot bij de kust meegedragen, waar ten slotte hun krachten het bega ven Het stoffelijk overschot van de jongen werd later op het strand gevonden. Ook de dertienjarige Astrid kon de worsteling (egen het stijgende water Biet volhou den. De vie.r volwassenen moesten haar tenslotte achter laten. De ouders van (le kinderen waren ingegaan op een voor stel van een bevriend Neder lands echtpaar- een wadden toclit te maken omdat de man een ervaren wadloper zou zijn. Volgens de politie moet hij op een bepaald moment ver dwaald zijn. lijk verbaasde men zich daar slechts over, doch later begon nen de verpleegkundigen, die dit soort zaken steeds vaker zagen gebeuren, hem te wan trouwen. Toen bovenalen bleek, dat er medicijnen ver dwenen waren, werd de zaak steeds verdachter. Het on vei- wachte overlijden, begin au gustus van dit jaar. van de 79-jarige vrouw op de afdeling van ï'rans H. tenslotte, maak te hem zodanig verdacht, dat men besloot de politie in te schakelen, waarna H. vorige week donderdag werd gearres teerd op verdenking van dood door schuld en hel onrecntriui tig uitoefenen van de genees kunde. Maar niet alleen tot dit soort zaken beperkte zich de activi teiten van de hoofdverpleger. Bij bet verhoor gistermorgen is gebleken, dat Frans H. zich ook regelmatig vergreep aan dc eigendommen van zijn pa tiënten. Zo heeft men ontdekt, dat hij een overledene in de kliniek een kostbare ring af nam. Toen de familie van de overledene vervolgens naar de ring vroeg, ontkende hij ook maar iets daarvan te weten. Pas na urenlange verhoren wist de officier van justitie H. tot seen bekentenis van deze teiten te krijgen. Op grond daarvan heeft hij dan ook be sloten, om H. behalve de eer der genoemde feiten ook nog diefstal en verduistering ten laste gelegd. H. is inmiddels in het Maastrichtse huis van bewaring ingesloten. (Van een onzer verslaggevers) KAPELLE De afdeling fruitteelt vaii liet landbouwschap gaat de minister van landbouw vragen de strijd aan te binden met dc spreeuwen, die in de omgeving van Kapelle ongeveer twintig procent van het kleinfruit hebben opgevreten en voor e.-n forse schade in de fruitteelt hebben gezorgd. De overheidsmaatregelen zouden dian volgend jaar tijdig moeten worden genomen. Het heeft geen zin dit -jaar nog wat aan de apreeuwenplaag te doen. Momenteel hebben de tuinders er al veel minder last van dan een week of drie geleden. Een trieste zaak is echter dat door de vraagzuch- tigheid van de spreeuwen heel wat telers van kleinfruit in financiële moeilijkheden zul len komen. De heer W. de Jager uit Kapelle. fruitkweker en tevens lid van de afdeling fuitteelt van het Landbouw schap zei hierover gisteren: „De kleinfruittelers hebben het al jaren moeilijk. Nu zijn er heel wat mensen die door de spreeuwenplaag de nek wordl omgedraaid omdat ze een vermindering van twintig procent van de opbrengst fi nancieel niet aankunnen". Volgens, de heer De Jager moei cle regering ervoor zor gen dat op een of andere ma nier in de grote l'uitteeltgebie- den. zoals in Midden-Zeeland, de Betuwe e.d, de meeste spreeuwen worden opgeruimd. Er komen kennelijk steeds meer spreeuwen. ..Het wordt steeds erger. De laatste vijf jaar is het aantal spreeuwen toegenomen en dit jaar is de spreeuwenplaag zelfs rampza lig". aldus de heer De Jager. ..Verjagen helpt niet meer. Het gebruik van knalappara ten helpt hooguit één dag. Dan zijn de beesten eraan gewend. De minister moet de dienst Faunabeheer maar eens laten bekijken op welke manier de spreeuwen beter kunnen wor den verdreven". Bij de dienst Faunabeheer van het ministerie van land bouw in Den Haag was men het er gisteren over eens dat de spreeuwenplaag aandacht verdient. Ministerieel gezien is een spreeuwenplaag echter geen eenvoudige zaak. Spreeuwen vallen onder de Vo- gelwet en ziin derhalve een zorg voor het ministerie van c.r.m. Als er sprake is van grote land- of tuinbouwschade, dat gaat het ministerie van landbouw er zich mee bemoei en. Dat. contact is er nog niet. maar het overleg hierover zal zeker «p gang moeten worden gebracht. Overigens hebben wij wel gehoord van 'de grote aantallen spreeuwen, maar we hebben nog niets "emerkt van grote schadeclaims", zo werd gisteren van de kant van Fau nabeheer meegedeeld. Overigens liet men daar wel blijken niet zoveel te voelen voor verdelgin,gsactf"s op gro te schaal net als in België, waar met enkele förse ont ploffingen hele kolonies tege lijk worden vernietigd. ..We zullen wellicht eerst naar an der middelen grijpen en ze proberen te verjagen", aldus Faunabeheer. Naar de metho den daarvoor moet eerst een onderzoek worden ingesteld. (Vervolg op p«g. 3) (Van een onzer verslaggevers) ROOSENDAAL De spreeuwen vinden een be schermer in de bekende vogel kenner Leo Jans le Roosen daal. Volgens hem is er hele maal geen spreeuwenbesfrij- ding meer nodig nu de grote droogte voorbij Is. De spreeu wen pikken een appeltje voor de dorst en de kwekers zou den er goed aan doen een eenmaal aangepikte vrucht rustig te laten hangen of lig gen, want de vogels verkwis ten niets: zc gaan net zo lang door met pikken tot dc appel helemaal op is. Bewaking in de boomgaarden is slechts no dig van een uur voor zonson dergang tot een lialf uur daar na, want dat is de periode waarin de spreeuwen op zoek naar voedsel neerstrijken, al dus de lieer Jans. De vogels zullen hem er dankbaar voor zijn. (Van onze redactie binnenland) ALKMAAR De Alkmaar- se politierechter ia van oordeel dat de verplichte medewer king aan de blaas- en bloed proef niet strijdig is met het verdrag van Rome. In een strafzaak tegen een principiële weigeraar van de alcoholproe ven vocht de advocaat van de verdachte de bloed- en blaas- pi-oef aam als strijdig met de rechtsbeginselen van het Ver drag van Rome De politie rechter zei gistermorgen ech ter dat er binnen het verdrag voor de nationale wetgever geen enkel beletsel is voor het verplichte medewerken. Hij verwierp alle door de raads man aangevoerde argumenten. De verdachte werd veroor deeld tot f 100 voor het wei geren van de blaasproef, f 1000 voor het weigeren van :1e bloedproef en acht maan den, waarvan vier maanden voorwaardelijk, ontzegging van de rijbevoegdheid. (ADVERTENTIE) A

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 1