Vraagtekens bij dood Limburgse voetballer KLACHT TEGEN TENNISPROFS Reünie van kampioenen bij CHIO in Rotterdam HoDohue nog steeds in levensgevaar Chemische stoffen in het geding? M. wielrennen in 1978 in West-Duitsland Nastase, Borg en Kodes beschuldigd van wanprestaties I Voort\ luchtigen irir PROFTOUR PER TREIN NAAR GOES Haal meteen een formulier bij uw club of winkelier. DINSDAG 19 AUGUSTUS 1975 (Van onze sportredactie) VAESRADE- Zaterdag is in het ziekenhuis te Sittard de aanvoerder van de vierdeklasser Vaesrade Jip Hermans overleden. Hij werd 29 jaar oud en was gehuwd maar had geen kinderen. In het kerkdorp Vaesrade plaatst men de nodige vraagtekens achter de dood van Hermans. Hij speelde met Vaesrade op zondag 23 augustus op het ter rein van FC Ria te Nieuwstadt een wedstrijd tegen Mariara- de. Tijdeps die ontmoeting kreeg hij aan zijn linkerdij been bij een sliding een onbe duidende schaafwond. Hij speelde de wedstrijd normaal uit en liet zich door de EHBO behandelen. Dinsdags ver scheen Hermans op de training van Vaesrade maar 's woen- dags kreeg hij enige pijn in zijn been en knie. Hij raadpleegde zijn huisarts die hem naar het ziekenhuis te Sittard verwees. Hier werd vocht uit de knie ehaald waarna Hermans lUiswaarts keerde met de me dedeling dat hij woensdag daaropvolgend terug moest komen ter controle. Zijn toe stand verergerde echter en Hermans werd toen ook door hevige koorts overvallen. Zijn dokter bezocht hem dagelijks en zijn situatie bleef zo tot op woensdag 13 augustus toen Hermans ter controle naar het ziekenhuis terugging. Hier achtte men de toestand zo ern stig dat men onmiddellijk ope ratief ingrijpen nodig achtte. De toestand van Hermans ver beterde na de operatie, maar afgelopen zaterdag keerde het getij ten onguste en om kwart over vijf stierf hij. De versla genheid in Vaesrade over ermans' dood is buitenge woon groot. In zijn dagelijks leven was hij produktiemede- werker bij de steenfabriek terwijl hij bovendien deel uit maakte van een muziekduo, dat regelmatig in Vaesrade en daarbuiten in cafés optrad. Hoewel de bewijzen daarvoor uiteraard ontbreken is men er in Vaesrade ervan overtuigd dat de dood van Hermans iets te maken heeft met chemische stoffen zoals bijvoorbeeld kunstmest, welke regelmatig op voetbalvelden gestrooid worden. Als bewijs hiervoor wijst men naar een andere eerste-elftalspeler van Vaes rade Gerrit Ten Oever. Ook hij liep een schaafwond aan zijn been op in de wedstrijd tegen Mariarade op het FC Riater- rein in Nieuwstadt en hij kreeg eveneens de dag erna hoge koorts. Maar hij ging onmid dellijk naar de huisarts die hem medicamenten verstrek te, welke afdoende hielpen. Want na enkele dagen was Ge rrit Ten Oever opgeknapt. Pi kante bijzonderheid is ook dat de 18-jarige eerste- elftalspeler van Vaesrade, Herman Hanssen eveneens ge troffen werd door verschijnse len die identiek zijn aan die van Gerrit Ten Oever en de overleden Huub Hermans. Hij kwam tijdens de training op zijn eigen Vaesradeterrein op dinsdag 5 augustus met de grasmat in aanraking. Hij liep aan zijn linkerscheenbeen een wondje op. „De dag erna" zo zegt Herman Hanssen, „begon mijn been ineens te zweren. Aanvankelijk deed mijn vader poeder op de wond. Maar later werd de pijn steeds heviger en ik kon bijna niet meer lopen. Ik heb me natuurlijk direct onder doktersbehandeling gesteld. Ik ben nu aan de beterende hand maar kijk eens hoe mijn been eruit ziet. Ik ben er voor mezelf van overtuigd dat het een vergiftiging was als gevolg het spul dat ze op het voetbal terrein gooien. Het kan toch geen toeval zijn dat Huub Hermans, Gerrit Ten Oever en ik zelf dezelfde verschijnselen hadden. Ik weet wel dat ik de schrik te pakken heb en dat ik besloten heb met voetballen te stoppen. Wat met Huub gebe urd is, is verschrikkelijk. Over igens ontkent men in Vaesrade zowel als in Nieuwstadt dat de terreinen met chemische stof fen zijn bewerkt. Al met al blijft er rond de dood van Huub Hermans, die grote ver slagenheid in het dorp teweeg heeft gebracht, een waas van geheimzinnigheid hangen. In het clubcafé spreken mannen erover en plaatsen voorzichtig vraagtekens bij de dood. GRAZ (ANP) - Gisteren was m toestand van de 38-jarige Amerikaanse coureur Mark Do- "™uc, die zondagmorgen bij de raming van de Grote Prijs van ostenrijk in Zeltweg met een snelheid van 260 kilometer per «ur van de baan raakte, nog steeds zorg wekken 1 e'iswaar kon zondag in het eltenhuis van Graz een her- ?ujpen ^'ngj d°°r operatief in- coureur was gisteren nog steeds hls J bewustzijn. Volgens de "Wandelende geneesheren zal crisis nog zeker vier tot vijf "agw duren. j'K (ANP) - De vergadering 'rr'crnationale wielrenu- j'1 gisteren in Luik beslo- n e wcrcldkampioensthap- u iü'8 toe te wijzen aan "•"'-Duitsland. jipfte landen hadden zich kan- naat gesteld voor de organisa- e„'r ^'-Duitsland, Engeland ka»n?^mb,la' Het Zuidameri- se land trok zich echter te- ezuriÏÏSook in 1977 <Ven" iltim f kampioenschappen in houden rika worden ëe" ovntckle'nere" wereldkampi- *ls vTJpeftV00r 1977 werden West.n ..vfrdeeld: veldrijden: tenriik ui sland junioren: Oos- ^^sjtelow^je6" Cyd°" RICHARD BUCKAKI eindigde op de vijfde plaats in een prof- koers in Haasdonk. Hij had een achterstand van 1.30 op win naar Ronnie de Bisschop. Bas Hordijk werd zesde, Daan Holst zestiende en Henk Prinsen 2 .ste. JAN ALING klasseerde zich als derde in Gebets, waar Jos Gij- semans de snelste was van 39 coureurs. De klassering van de overige Nederlanders: 7. Jan van Katwijk, 18. Piet van Kat wijk, 21. Ger Harings, 24. Fred Rompelberg, 26. Benny Ceulen. ANDRÉ GEVERS legde beslag op de tweede plaats in een ama teurwedstrijd in Peruwelx, die een onderdeel vormde van een driedaagse etappekoers, waarin diverse landen hun geselecteer den voor het wereldkampioen schap in testten. In de koers, die gewonnen werd door de Zweed Avo Pikkus, werd Frits Pirard vijfde op 12 seconden van de winnaar. De klassering van de overige Nederlanders: 7. op 15 sec. Matje Dohmen, 8. Arie Has- sink, 11. Fons van Katwijk. In het eindklassement, waarin de Belg Jean-Luc Vandebroecke eerste werd, bezette Gevers de vijfde plaats, Hassink de achtste en Pirard de tiende. LUDWIG KOUIJZER uit Goes triomfeerde in een nieuwelin- genkoers in Biadel. Ais zesde ging Nico Snijders uit Hoeven door de finish. WIELRENNEN - Na de groe peringen Filotex en Magniflex wil nu ook de Italiaanse fabriek- sploeg Furzi zijn wieleractivi tciten staken. De leiders van Furzi zijn teleurgesteld over het niet verkiezen van kopman Tino Conti voor de strijd om het we reldkampioenschap op de weg in België. TORONTO (RTR) - De orga nisators van het toernooi om de open Canadese kampioen schappen te Toronto hebben een aanklacht ingediend tegen (lie Nastase, Björn Borg en Jan Ko des. In het telegram, dat zonda gavond nog is verzonden aan de raad voor het professioneel ten nis (MIPTC), worden de drie spe lers ervan beschuldigd zich misdragen te hebben ten op zichte van hun tegenstander en hun sport doordat zij aanwijs baar beneden hun kracht had den gespeeld. Nastase, die bovendien ver weten wordt zich in woord en gebaar misdragen te hebben, wekte in de finale van zondag de schijn iedere belangstelling voor de wedstrijd kwijt te zijn, nadat hij de eerste set op tie-break van Orantes had verloren. Orantes won met 7-6, 6-0, 6-1. Björn Borg gaf zijn partij uit de derde ronde tegen Hajo Plötz cadeau door in de laatste game achter elkaar drie dubbele fouten te slaan nadat hij het oneens was met de scheidsrechter. Jan Ko des stapte van de baan, toen hij in de tweede ronde met 6-7, 2-5 achter stond tegen Colin Dow- deswell. Volgens Don Fontana, de voorzitter van het organisatie comité is het voor het eerst dat een dergelijke klacht wordt in gediend bij de MIPTC, die sinds een jaar bestaat uit drie leden van de organisatie van prof spelers en vier leden van de in ternationale tennisfederatie. Onder aanvoering van Gerry van Gerwen traint een deel van de Nederlandse baanselectie op de wielerbaan van tiocourt, waar morgen de wereldkampioenschappen beginnen. ROTTERDAM - Het 28-ste Concours Hippique- International Officiel (CHIO) Rotterdam, dat morgen op het terrein aan de Kralingseweg zal starten en tot en met zondag duurt, zal weer een reünie van kampioenen worden. De deel nemerslijst telt twee houders van wereldtitels: de springruiter Hartwig Steenken en de dres- suurspecialist dr. Reiner Klim- ke, beiden uit West-Duitsland. Maar de grootste trekpleister is wel de 38-jarige AJwin Schoc- kemöhle, eveneens uit West- Duitsland, die zondag in Riem bij München zijn grootste wens in vervulling zag gaan en Euro pees springkampioen werd. Na vele vergeefse pogingen, die hem al de bijnaam „Kampioen zon der Titel" hadden gegeven, slaagde de man uit München eindelijk in zijn eigen land. Schockemöhle werd eigenlijk uit teleurstelling springruiter. Hij kwalificeerde zich in 1956 voor de Olympische ploeg van military-ruiters voor Stock holm, maar werd uiteindelijk slechts reserve. Onmiddellijk zette Alwin Schockemöhle zijn military-helm af om het ding nooit meer op te zetten. Schoc kemöhle ging voortaan in een springzadel zitten en behoeft daar geen spijt van te hebben. Hij werd viermaal Westduits kampioen, driemaal tweede van Europa en in Rome behoorde hij tot de Westduitse equipe, die het goud behaalde. En dan nu einde lijk ook het Europees kampioen schap. Is dit een reden voor Schockemöhle om er binnenkort een punt achter te zetten? „Nee, daar denk ik nog niet aan. Maar ik zou er direct mee ophouden als ik plotseling voor een sprong bang zou worden", aldus de vriendelijke ruiter. Schockemöhle, die mede eigenaar is van drie staalbedrij ven, zal zijn kampioenspaard, de forsgebouwde donkerbruine Warwick, mee naar Rotterdam nemen. De concurrentie is groot, daar is bijvoorbeeld de oud wereldkampioen David Broome (Eng.), Hans Günter Winkler (oud-Europees, Olympisch en wereldkampioen), Janou Tissot-Lefèbvre, de laatste we reldkampioene der amazones uit Frankrijk en oud-Europees kampioen Paddy MacMahon. Daarnaast nog een keur van sterke ruiters zoals: Fritz Lig- ges, Willibert Mehlkopf, Hauke Schmidt en Hendrik Snoek (W.-Dld.), Freddy Broome, Mi chael Saywell, Harvey Smith en John Whitaker (Eng.), Hugo Si mon (Oos.), John Fa hey (Aus.), Ferdy Tyteca, Eva van Paes- schen en Freddy Nijs (Bel.), An tonio Simoes (Bra.) en de Fran- sen Pierre Durand, Laurent Per- syn en Philippe Marie. Het zal moeilijk worden voor de Neder landse afvaardiging (met als voornaamste kanshebbers An ton Ebben, Johan Heins, Henk Nooren en Harry Wouters van den Oudenweyer) om zich in de prijzen te rijden. Het hoogtepunt van het CHIO Rotterdam, het zware spring concours om de Grote Prijs van de Stad Rotterdam, zal dit jaar gereden worden volgens de Mexico-formule: een eerste manche over een Grand Prix- parkoers, vervolgens de acht best geplaatste combinaties in de tweede manche over een puissanceparkoers, daarna eventueel een barrage. Drie kwalificatiewedstrijden zullen bepalen welke 25 combinaties in de Grote Prijs startgerechtigd zijn: de Prijs van de Rijn (mor gen), de Prijs van de Scheep vaart (donderdag) en de Prijs van de Luchtvaart (vrijdag). Het belangrijkste nummer van zaterdag is de Prix des Na tions, waarvoor België, West- Duitsland, Frankrijk, Groot- Brittannië, Nederland, Zwitser land, Zweden en Australië heb ben ingeschreven. Deze wed strijd is van groot belang voor het klassement om de Presi dent's Cup, de trofee voor het land dat de beste resultaten be haalt in de landenwedstrijden. De strijd gaat zoals gebruikelijk tussen Groot-Brittanniè en West-Duitsland. (Van onze sportredactie) AMSTERDAM - De complete rennerskara vaan van de Prof tour door Nederland, die donderdag met de proloog in Grave van start gaat, zal vrijda gavond per trein van Apeldoorn naar Goes worden vervoerd. De eer ste etappe van de wieler ronde eindigt vrijdag in Apeldoorn en de tweede etappe begint zaterdag in Goes. Het comité Proftour door Nederland is er in ge slaagd in samenwerking met de Nederlandse Spoorwegen een speciale trein met twee wagons voor de 88 coureurs en hun begeleiders te charte ren om de afstand van bijna 200 kilometer op een zo comfortabel mogelijke wijze te laten overbrug gen. De trein vertrekt vrijdag even na 20.00 uur uit Apeldoorn en komt om 22.30 uur in Goes aan. SCHAKEN - Paul van der Ster ren heeft ook zijn tweede partij voor het schaaktoernooi om het wereldkampioenschap in de Joegoslavische plaats Tjentiste gewonnen. Hij versloeg Rayner uit Wales, nadat de partij eerst was afgebroken. Van der Ster ren deelt nu de eerste positie met het maximale aantal van twee punten uit twee partijen met vijf andere spelers, i ZWEMMEN-De Oostduitse vrijeslagzwemster Andrea Eife heeft besloten te stoppen met haar wedstrijdloopbaan, zo meldden Oostduitse kranten. (ADVERTENTIE) De kop is er weer af Toto en Lotto draaien op volle toeren. Doet u ook al mee? Naast dat van Boltini kent de wereld nog de circussen der fietsrenners, autocoureurs, stie renvechters, tennissers en der golfers. Genootschappen van beroepssporters, die een noma disch bestaan leiden. Van buiten bekeken rijk aan glorie en wel gevuld met romantiek. Van bin nen uit gezien een eng en kei hard wereldje met glamour voor de toppers en de romantiek van zelf overhemden wassen voorde rest. Voor allemaal de lijfelijke angst voor de mislukking. Sportproféssionals zijn voor- tvluchtigen, achtervolgd door het drama. Een boekhouder, die matig boekhoudt, is nog altijd een volle boekhouder. Een boek houder haalt zijn diploma, krijgt een baan, doet zijn best en wordt al dan niet wat sneller be vorderd. Hij hoeft zich niet elke week, elke dag waar te maken en je hoort maar zelden van boek houdkundige wedstrijden. Dat alles geeft de man een rust, die welhaast het mooiste geschenk van zijn leven moet zijn. De be roepssporter kent die rust niet. Zelfs de topper moet het telkens weer bewijzen. Zijn leven bestaat uit het leve ren van een eindeloze reeks top prestaties. En dat is elke keer opnieuw op de allereerste plaats een gevecht met de angst voor mislukking. In de boekhouderij en honderden andere beroepen is de middelmaat perfect. In de sport, in het wedstrijdenberoep, is de middelmaat slechts de ba sis voor een maagzweer. Een be roepssportman, die de top niet haalt, is mislukt. De overgrote meerderheid haalt de top niet en nooit. Ze leeft ermee en lijdt eronder. Op de Open Nederlandse Golfkampioenschappen te Hil versum trad de Zuidafrikaan Dale Hayes aan voor de slotron- de. Dat was zondag 10 augustus om 12 uur. De zon brandmerkte de niet zo stille heide. Hayes ging rond met de Australiër Ge orge Marsh, die in drie ronden 212 slagen nodig had gehad. Ha yes slechts 207. Een voorsprong van vijf slagen. Dale Hayes, een rijzige, forse jongeman met de rust van een oude heer. Goed in de broek, sjiek sporthemd, welgeschapen. Zelfzeker en ernstig met een van ingehouden hu mor. leze begaafde golfer zit niet op rozen, hij stónd erop. Geen wolkje aan de hemel. Dale Ha yes schreed rond en zelfs zijl aan- en uittrekken van de lin kerhandschoen was een sierlijke ceremonie. Vlak voor Hayes en Marsh waren de Spanjaard Fer nandez en de Zuidafrikaan Hugh Baiocchi gestart. Baiocchi betekent bruinoog. Baiocchi had net als Marsh 212 slagen ge bruikt over drie ronden. Met fraaie swing en gecultiveerd vakmanschap. Hayes aing rond als een dub bele heerboer, die zijn gebieden bewandelt. Hoog opgericht. Geen zweetdruppel op het ge zicht. Vóór de slagen een im mense concentratie, er na de losse tred van een man, die mak kelijk loopt. Hugh Baiocchi daarentegen werkte. Voortdu rend geconcentreerd. Hij liep gebogen, wat afwezig. Zag niet eens hoe een schoonheid in lang gewaad op blote voeten steeds in zijn nabijheid bleef en teugjes nam uit een mannenbierpul, die ze op bosthoogte voor zich uit droeg. Maar gaandeweg bleek wel, dat Hugh Baiocchi op slag was. Hij wees zijn perfect geslagen ballen na als een dirigent, die weet dat het goed gaat, maar er toch maar even bij op blijft. Dale Haye's bijna deftige ca dans stokte hier en daar. Het was alsof enige onzekerheid in zijn spel sloop. Maar dat zou wel gezichtsbedrog zijn. Hij zou wel op veiligheid spelen. Geen expe rimenten. Vijf slagen voor sprong, dat is vijf minuten in Parijs-Roubaix. Doch in het zicht van de 18e en laatste green brandde Hayes af. Hij wist dat Baiocchi op grandioze wijze met 67 slagen binnen gekomen was. Totaal 279. Dale Hayes sloeg zijn bal rechts voorbij de laatste green. Vandaar plaatste hij zijn bal houterig in een zandbunker naast de green, die daar natuur lijk op had liggen wachten. Daarmee daalde Hayes af van de trap. Hij werd van koning van de fairway tot voortvluchtige. Het drama naderde en haalde hem zelfs nog in. Hayes nam ook nog twee putts en eindigde met 281 slagen op een gedeelde tweede plaats. Die twee slagen meer dan Baiocchi (die er vóór de laatste ronde nog vijf achterlag) kostten Hayes 7.500 gulden. En een ge estelijke klap om de fraai om krulde oren. Hij had traag zijn bal opgeraapt en was in bede- vaarttred weggeschreden. Ba iocchi lachte ingehouden. De schoonheid in het lange gewaad keek van op afstand en dronk de pul tot de laatste druppel leeg. Kelly en Townsend waren sa men op stap gegaan en kwamen samen met de fameuze 67 slagen binnen. Peter M.P. Townsend, de lieveling van de dames, hoop van de meisjes. De man met de mooiste swing van heel het cir cus en de aanstaande winnaar van een van de vele volgende toernooien. De Lancome Trop hy, het Ibergolf Tournament of de Moroccan Grand Prix Has san II Trophy in Dar es Salem, waar 45,000 pond aan vast zit ten. Het drama reist mee. De voortvluchtigen gaan vooruit. JAN WINTRAECKEN

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 19