Onrust ovei plan-Zeeval king amro bank ISRAELS VEILIGHEID NIET IN GEVAAR NA OPGAVE BERGPASSEN Staat ons straks een koude douche te wachten? TIENDE VREDESMISSIE VAN KISSINGER adspirant-agenten als bewaarders Pleidooi voor de bijsluiter Man aangehouden na bedreiging Gerald Ford Kritiek Kissinger op ex-ambassadeur VS in Tanzania WIJ WILLEN Nllf MEER IN DE EB PLAATS WELVAjU Sinds oktober-oorlog van 1973 binnenland buitenland paaaimfwiiiTtMsaffl Uitvoer naar West-Duits la nd achteruit Dat is de jaarlijks opneembare rente van de Amro Spaarrekening met een vaste looptijd van 7 jaar. En de minimumstorting is 100,-. DOOR GREET BUCHNER Van Kemenade, congres over lichamelijke opvoeding: i 7 nuuudi uo iy/o 19 (Van onze redactie binnenland) OEN HAAG De West- duitse invoer uit Nederland is in de eerste helft van dit jaar in waarde met slechts 0,2 pro cent gestegen in vergelijking met dezelfde periode van het vorig jaar, aldus de Neder lands-Duitse kamer van koop handel, die deze cijfers ont leent aan de Westduitse statis tieken. Gezien de prijsstijging moet dit neerkomen op een achter uitgang van het volume van de uitvoer. De totale Duitse invoer is in de eerste helft van dit jaat In waarde met 2,4 proeent. toegenomen. De Ne derlandse invoer uit West- Duitsland is in waarde met 5,6 procent gedaald, terwijl de to tale Duitse invoer met 3,1 pro- een» verminderde. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG De vijf cen trales van overheidspersoneel hebben bezwaren tegen de wijze waarop het ministerie van Justitie personeel aan trekt voor de tijdelijke straf inrichting te Grave (N.-Br.). Zonder dat intern de moge lijkheid is gegeven voor solli citatie is voor de post van directeur een functionaris be noemd die niet uit het gevan geniswezen voortkomt, name lijk een reeds gepensioneerde adjudant van de rijkspolitie. De benoeming zal gebeuren zonder dat daarbij voldoende rekening is gehouden met de belangen van het personeel in dienst van het gevangeniswe zen. Dit stelden de centrales maandag in een gezamenlijk communique en voegen er aan toe dat de benoeming voor de vijf organisaties van overheids personeel niet aanvaardbaar is uit een oogpunt van penitair belang en het voeren van een juist personeelsbeleid. Ook het aantrekken van ad- spirant-politieagenten voor be wakingsdoeleinden roept bij de centrales vragen op. Zij wen sen voor deze gang van zaken geen medeverantwoordelijk heid te dragen, aldus het com- ADVERTENTIES) 8i% munique. Het kader in de te openen gevangenis zal wei be staan uit personeelsleden van het gevangeniswezen. De bon den vragen zich af of de De- langen onderling van politie personeel en personeel van ge vangeniswezen wel zullen stroken. In het overleg met staatse cretaris Zeevalking van Justi tie over deze kwestie hebben de vijf centrales hun bezwaar kenbaar gemaakt. Tevens is het duidelijk geworden, aldus de centrales, dat de staatsse cretaris nog meer plaatsruimte zoekt om het probleem van de „lopende vonnissen" zo snel mogelijk op te lossen. WASHINGTON (AFP) In Sacramento In Californië is een man aangehouden die zou hebben gedreigd met een bin nenkort uit te voeren aanslag op president Gerald Ford, zo is zondag meegedeeld door een woordvoerder van het onder deel van de geheime dienst dat over de veiligheid van de president waakt. Ford wordt op 5 september In de Californische hoofdstad verwacht. De man is de 34-jarige Tho mas Elbert uit Louisana. Hij had zijn bedreiging Ford te doden telefonisch aan de ge heime dienst meegedeeld. Elbert heeft vroeger al eens vastgezeten voor dreigende taal aan het adres van Fords' voorganger Richard Nixon. Met een hardnekkigheid, een betere zaak waardig, ver zetten de Nederlandse artsen en apothekers zich tegen de zogenaamde bijsluiters bij het afleveren van geneesmidde len. Dal staat momenteel in alle kranten te lezen, al zullen lang niet allen die een derge lijk bericht lezen ook weten wat er met een bijsluiter be doeld wordt. Simpelweg omdat het Nederlandse volk door art sen en apothekers als te stom gezien wordt om een bijsluiter te mogen lezen. De artsen en apothekers in omringende landen hebben kennelijk meer respect voor de zelfstandigheid van de pa tiënt, want daar worden bijsluiters zonder meer bij elk geneesmiddel geleverd. Dat kost in buurlanden weinig moeite, want die bijsluiter zit toevallig in de officiële ver pakking met opdruk van de officiële prijs die volgens eigen ervaring een flink stuk lager ligt dan de prijs die wij uiteindelijk in de apotheek moeten betalen. Maar ja, daar hebben ze dan ook de moeite genomen om de medicijnen uit de officiële verpakking te ha len, in een onnozel potje met opschrift: „voor Pietje, drie maal daags een pil", te stop pen en de bijsluiter in de prullenmand te mikken. Al de ze handelingen, waar de pa tiënt niet om vraagt, kosten kennelijk veel geld, daarvan- daan dus de forse prijs die ervoor berekend wordt. Maar laten we terugkeren tot de „bijsluiter", die volgens onze artsen niet geschikt is om ge lezen te worden door zulke onnozale halzen als Neder landse patiënten. Voor de aardigheid heb ik hier een bijsluiter van een in een buurland gekocht medi cijn, te weten Vibramycine, een antibioticum dat ook m eigen land veelvuldig wordt voorgeschreven. Wat staat er nu op die bij sluiter die we in eigen land niet mogen lezen: ten eerste staat er wat voor soort antibi oticum het is, op welke ma nier het getest werd voor het in de handel kwam, tegen welke kwalen het helpt, welke de aanbevolen hoeveelheden zijn en in welke vorm het in de handel gebracht wordt. Al lemaal dingen waar de door snee patiënt wel niet zo heel veel belangstelling voor zal hebben, al kan het geen kwaad om te ontdekken tegen hoeveel uiteenlopende kwalen een bepaald medicijn helpt. Dat is al bijna net zo als met de kruiden, die juist om deze reden vaak als minder doel treffend gezien worden. Maar veel aardiger dan al deze ge gevens lijkt het te weten wat de bijverschijnselen wel kun nen zijn van een bepaald me dicijn. Tenslotte is dat belang rijk voor een patiënt. Toegegeven, op het briefje van de Vibramycine staat overduidelijk dat al die bij verschijnselen maar heel zel den voorkomen, maar je zult .naar tot die zeldzame geval len behoren en de huisarts, die het toch altijd te druk heeft, zal je niet gewaarschuwd heb ben. Dan maak je je ineens erg ongerust als je bijvoorbeeld misselijk wordt en gaat over geven, zomaar ineens, omdat de bijsluiter waarop staat dat dit het gevolg kan zijn van deze medicijn, bij de apothe ker in de prullenmand ligt. Of wellicht krijg je ineens een ernstige ontsteking die je maar laat betijen ofschoon de bijsluiter duidelijk vertelt dat zo een ontsteking veroorzaakt door micro-organismen die niet gevoelig zijn voor Vibra mycine, aanleiding moet zijn tot het onmiddellijk stoppen met dit preparaat. Nog vervelender is het als een patiënt die deze capsules slikt ineens erg gevoelig wordt voor de zon en dit niet in verband brengt met de me el'cijn. Dat zijn zo maar drie, welis waar uitzonderlijkebijver schijnselen van een simpel an tibioticum waartegen de doorsnee huisarts zeker niet zal waarschuwen, maar de bijsluiter wel. Waarom, waarom moet die in Nederland dan zo nodig de prullenbak in? Een gewaar schuwd mens telt nog steeds voor twee, ook en vooral als deze mens toch al ziek is. VAIL (UPI) De Ameri kaanse minister van buiten landse zaken Henry Kissinger, heeft tegengesproken dat de van zijn functie ontheven am bassadeur in Tanzania, de ne ger W. Beverly Carter, van het ministerie van buitenland se zaken zou zijn overge plaatst naar de Amerikaanse voorlichtingsdienst ÜSIA. Kissinger oefende wel kri tiek uit op Carter, die hij verweet het beleid van het Sta te Department te hebben door kruist door persoonlijk te on derhandelen met de ontvoer ders van drie studenten van de Stanford-universiteit en het Nederlandse meisje Emily van Zinnineg Bergman, in plaats van het onderhandelen over te laten aan het ministerie. Dr. Kissinger noemde dit een ..beginsel dat wij pogen hoog te houden om duizenden Amerikanen te beschermen die overal ter wereld slachtof fer zouden kunnen worden". Carter is drie jaar ambas sadeur in Tanzania geweest. Hij is ten val gekomen door, zei Kissinger, „het voeren van een persoonlijke publiciteits campagne". (Van onize correspondent) TEL AVTV Opgave van de twee strategische berg passen in de Sinaï-woestijn brengt Israëls veiligheid niet in gevaar. Niemand weet dat beter dan premier Rabin, die als opperbevelhebber van Tsahal, het Israëlische leger, in de Zesdaagse Oorlog van 1967 de verovering van de Sinaï-woestijn voor zijn re kening nam. Als hij de criti ci in rechtse kring van het op handen zijnde akkoord met Egypte van het stichten van paniek beschuldigt, schiet deze militair-politicus in de roos. Hij durft de te rugtocht aan, omdat hij weet dat Israël in de Sinaï-woestijn voldoende speelruimte over houdt om een Egyptische aanval op te vangen. Ook de minister van buitenlandse zaken Allon heeft gister avond de overeenkomst met Egypte verdedigd. Zowel Is raël als Egypte zullen afzien van het gebruik van geweld en zich verplichten hun ge schil langs diplomatieke weg op te lossen. Volgens minister Allon is dat een voor Israël belangrijk element van de overeenkomst, waarvan, zoals hij zei, de sluiting dichterbij dan ooit is. Van de nieuwe, uit de op handen zijnde overeenkomst voortvloeiende Israëlische defensie-lijn in de Sinaï-woestijn, gaat een sta biliserende invloed uit op de militaire verhouding tussen beide landen. De inhoud van het akkoord bufferzone, dispositie van VN-troepen, elektronisch waarschuwings systeem en uitdunningszone geeft stevige fundamen ten om een aantal jaren een eigen leven te kunnen lei den. Op de keper be schouwd ontstaat er een in de Sinaï-woestijn gegrifde evaniwichitssituatie tussen Is raël en Egypte. Opgave van de strategisch beslist belang rijke Mitla- en Gidipassen verzwakt het offensieve po tentieel van Tsahal, zonder dat de aanvalskracht van het Egyptische leger evenredig groter wordt. Zolang Israël de op 40 tot 50 km. van het Suez-ka-naal liggende berg passen bezet houdt, is de „zachte onderbuik" van Egypte in gevaar. Dat is in de Grote Verzoeningsoorlog heel duidelijk gedemon streerd. Hoewel de Barlev- linde langs het kanaal verlo ren ging, wist het Israëlische leger, in de rug gesteund door de bergpassen, het initi atief van de Egyptenaren over te nemen, het Suez-ka- naal over te steken en het Derde Egyptische Legerkorps te omsingelen. Het Egypti sche leger kwam tussen het kanaal en de bergpassen in de Israëlische klem te zitten. Het ontmantelen van die „potentiële klem" en het neutraliseren van de onmid dellijke offensieve capaciteit van Tsahal is het door presi dent Sadat nagestreefde doeL De ontruiming van de berg passen door Israël houdt niet in dat ze door het Egyptische leger worden overgenomen. De mogelijkheid bestaat dat er uiteindelijk een symboli sche Egyptische militaire aanwezigheid op de Westelij ke uitlopers van de passen uit de bus komt met een sterke Israëlische dispositie op de Oostelijke uitlopers. Maar in feite, en dat is be langrijk, kunnen de bergpas sen geen uitvalspoort zijn voor Israël of Egypte voor offensieve acties. Eerst zal een van beide partijen ze moeten heroveren. En dan nog houdt bijvoorbeeld Egyptische verovering van deze passen geen automati sche offensieve capaciteit in. Het Egyptische leger zal door de passen de Sinaï- ruimte moeten intrekken om Tsahal te confronteren. Een militair gezien zeer riskante onderneming, omdat Israëli sche artillerie (bijvoorbeeld lanceraketten, die wellioht door Amerika worden gele verd) of de luchtmacht de bergpassen „op slot kunnen doen". Dat was het geheim van de Israëlische overwin ning in 1967. Aan de voet van de Mitla-pas werd het terugtrekkende Egyptische le ger voornamelijk door de luchtmacht vernietigd. Premier Rabin had dus wel gelijk, toen hij voor paniekzaaiers waarschuwde. In strategisch opzicht blijft de militaire balans in de Si naï-woestijn in Israëls voor deel uitslaan, "met dien ver stande dat de nadruk op de defensie komt te liggen. SALOMON BOUMAN ROTTERDAM (ANP) beter opgeleide jeugd is weer voorwaarde voor de having van 'n sterk onh economisch leven. De ontwikkelde jeugd draagt ook toe bij, dat de ide zich ontwikkelen. „Wij niet meer in de eerste p welvaart, maar bovenal samenleving, die meer doet aan de behoefte aan monie met de natuur en de behoefte aan beleving cultuur" Tot deze uitspraak gisteren minister Var, nade van Onderwijs en tenschappen in het Hi hotel in Rotterdam hij het 28ste congres o van de internationale nisatie van leraren in chamelijke opvoeding, thema vam het wereld is ..lichamelijke opvoedii, reareatie in de nabije komst" Voorzitter van 4 temationale raad is Neder der prof. dr. Klaas Rijsdorp, Uit de agenda van het co was het minister Van nade duidelijk geworden, de deelnemers de prob' van het leraarschap ui analyseren door te leren de inzichten en ervar van collega's. In ons strekt de vernieuwing i opleidingen voor leraren ook uiit tot de leraren in lichamelijke oefening. Over die voornemens een nieuw onderwijsstelsel ii ons land merkte de be man onder andere op, in het onderwijs geen a ce wil, maar mogelijkh voor ontwikkeling van schikbare talenten voor kinderen. Daarbij moet meer zo'n overdreven waa worden gehecht aar. intell ele kennis. Er wordt in ons land een beperkt deel van de tijd steed aan onder meer de li melijke vorming, aldus Van Kemenade. In de school, die kleine, vaaik sterk intellectueel |t- richte wereld, heeft de leraar lichamelijke oefening alt, een eigen en vaak misk positie ingenomen. In de ni we lerarenopleidingen in land wordt stelselmatig werkt aan besef voor de kenis van de leraar voor onderwijsbestel in zijn ge voor het onderwijs in zijn latie tot de maatschappij, de eigen schooigemee: voor de individuele leerling voor groepen onderwijsvr den, aldus dr. Van Ke~ de. Hij achtte het besef t ze aspecten van het Ier schap vam girote beteke Hierdoor wordt bereikt, men niet meeT alleen le wordt om de voorkeur een bepaald k< maar ook om de beroepstt Di-. Van Kemenade n dat deze ideeën juist docenten lichamelijke goed opgevangen zullen den. Verstandig met aardgas Dus ook met warm water Hopelijk niet. Hopelijk is er in de volgende eeuw nog aardgas, voor het verwarmen van onze huizen, koken en verwarming van water. Onze kansen op een zo lang mogelijk gebruik van aardgas stijgen, als we er nü al verstandig mee omgaan. Hoe? Een voorbeeld: niet te kwistig omgaan met warm water. Geen warm gebruiken als het met koud kan Niet te lang onder de warme douche. Als we daar nu aan denken, hoeft 't straks onze kinderen niet koud over de rug te lopen Publikatie van de Vereniging van Exploitanten van Gasbedrijven in Nederland (Vegin) en N.V. Nederlandse Gasunie Correspondentieadres: postbus 19, Groningen DEN HAAG (ANP) Vijf maanden nadat een diep teleur gestelde Henry Kissinger op 22 maart de wereld moest meede len dat zijn vredesmissie naar 't Midden-Oosten was mislukt (hij sprak vam een zwarte dag voor Israël en de Verenigde Staten) gaat de Amerikaanse minister van buitenlandse za ken zijn pendeldiplomatie her vatten. Voor 90% optimistisch dat hij zal slagen wil hij de laat ste hand leggen aan een nieuw troepenscheidingsakkoord tus sen Egypte en Israël dat een Israëlische terugtrekking uit le strategische belangrijke passen van Gidi en Mitla en de olievelden van Aboe Rodeis in de Sinaï tegen bepaalde Egyptische toezeggingen zou inhouden. Het zal de tiende vredesmis sie sedert de oktober-oorlog van 1973 naar het Midden- Oosten zijn vain Kissinger die bovendien nog een keer in ge zelschap van de toenmalige president Richard Nixon in iuni vorig jaar het gebied be zocht Zijn eerste missie maakte nij. nauwelijks twee weken na de 18-daagse oorlog, vam 6 tot 8 november Deze leidde tot de ondertekening op 11 no vember bij kilometerpaal 181 aan de weg Cadro-Suez van een akkoord tot stabilisering van het bestand, het z.g.n. Kissinger-document. Dit voor zag in de uitwisseling van Egyptische en Israëlische krijgsgevangenen, de provian dering van de stad Suez en net derde Egyptische leger op de westelijke oever van het Suezkanaal en het onmiddel lijk openen van besprekingen over de terugkeer naar de po sities vain het bestand (de ge vechten hadden na het ingaan van het bestand nog 36 uur voortgeduurd. Zijn tweede reis - van 13 tot 17 december stond in net teken van de vredesconfe rentie die ingevolge resolutie 38 van de veiligheidsraad van 22 oktober zou moeten worden gehouden oma tot een recht vaardige en blijvende vrede te komen. Israël, Egypte en Jordanië stemden in met deelneming aan het vredtsoverleg maar Syrië weigerde. De conferentie kwam in de cember in Genève bijeen. Zij duurde slechts twee dagen. Er werd een Israëlisch-Egyptischr werkgroep gevormd die de be- rprekingen van kilometerpaa] 101 moest hervatten die op 29 november waren opgeschort. De discussies hadden geen re sultaat en de onderhandelaars gingen op 9 januari na him zesde bijeenkomst uiteen. Tijdens het derde bezoek vam 10 tot 20 januari 1974 werd men het eens over een Egyptisch-Israëlische troepen scheiding. Het akkoord werd op 18 januari getekend. Op 26 februari begon de vierde missie die zou duren tot 3 maart en die met name ten doei had een oplossing te roeken voor het vraagstuk van een troepenscheiding in de Golan Kissinger wist in Da mascus de lijst met namer ■van de Israëlische krijgsge vangenen los te krijgen, eer eis die Israël voor overleg mei Syrië gesteld had. Tijdens deze reis werd ooi- het herstel van de diplomatie tee betrekkingen tussen Cairr en Washington bekend ge maakt. Op 20 april vertrok Kissin ger voor zijn vijfde en langdu rigste missie die 30 dagen zo-u vergen. Hij bezocht 13 keer (Damascus en 15 keer Jeruza lem. Op 28 mei werd een ak koord bereikt tot troepenschei ding in de Golan dat op 31 mei in Genève werd getekend. Van 10 tot 19 juni bezocht Kissinger in het gezelschap van de toenmalige president Richard Nixon Egypte, Saoedi- Henry Kissinger Arabië, Syrië, Israël en Jorda nië Op 16 juni herstelden de V.S. en Syrië hun diplomatie ke betrekkingen. Van 9 tot 15 oktober volgde de zesde missie. Het was een oriënterend bezoek om er ach ter te komen wat Cairo zou kunnen bieden in ruil een nieuwe troepensche®1 Pessimistisch na het be* van de Ara'usche top van®® oktober in Rabat om de tijnse bevrijdingsorganis» als enige vertegenwoort van de Palestijnen te nen begon Kissinger op cember zijn zevende Maar aam het slot daan» op 9 november zag M openingen voor voortzei »an de vredespogingen- on Jeruzalem leken b®"61 een nieuw deel-akkoora, de gezichtspunten liePen een. De achtste missie —vaV •ot 15 februari 1975 p aeschouwd worden ais voortzetting van de voortgaande Kissinger P van nuttige en const besprekingen. Het was «j duidelijk dat de standp»»' van Israël tn Egypte o«r eventueie verdere onti» in de Sinaï nogal verschil» Kissingers negende van 7 tot 21 mislukte omdat me""K|e«' schillen over een aan»1 ;,(1 telkwesties onverzoenlijk.,,,:. teen 'sraël wilde een ache belofte tot bee® van de staat van oor»,j, "oor een terugtrekking •rassen var, Gidi en m overdracht van de on van Aboe Rodeis.

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 10