'r bogert VERLEGH dagblad voor zuidwest-nederland SPREEUWEN ETEN ZEEUWS FRUIT OP loomst van Kissinger oei emoties oplaaien ide stem Het eerste familieportret Politiemannen in spé tijdelijk gevangenbewaarder Jacques Maassen wint beiaardcompositiewedstrijd Drie gewonden bij twee steekpartijen schakelt BELANGRIJKE DAGEN VOOR ISRAËL EEN DODE EN VIJF GEWONDEN BIJ AUTOBOTSING helpt u bouwen ryandaag iEDDEN :HE 911 T ERKIHEESTER. rrouwelilk EDITIE VOOR ZEELAND Schade rond KapeUe-Biezelinge honderdduizenden guldens Wd had a, |ast VERHIT ACHT UUR ONOPGELOST Topless IN BREDA EN BA VEL Lekke tanker In dit geval geen bon DE STEM notie van typiste, rapporten, recht aan een feilloos stige secundaire kantietoeslag, vier tg) en een irdenverzorglngscentrum, im, waar ruim 140 bejaar- ttra- verzorgingbehoeven- i'zich neemt en de eerste iter, die in het bezit Is van oed leiding kan geven aan de persoonlijke contacten i functioneert. bejaardentehuizen. luisvesting in de omgeving richten aan de directrice, uimte, enz. r in diverse types en ff 1300,-) gaat: Prinsenbeek: koop oupé 1178-1912 kvoorzieningsschap nderen r werkplaats te Hulst een ■al bestaan uit het leiden van ifdeling van 20 Persc ouwelijke werknemers, ematig konfektiewerk en Ie werkzaamheden worden reist: gemene ontwikkeling op Mulo/ de konfektie-industrie e ide kapaciteiten ktuele eigenschappen ich, technisch en admins s van belang im 1.394,-, maximum naand. onderzoek kan tot deisle ieïnteresseerden kuni hun verschijnen van dit gj in het bestuur, pos*»1 STEM Maandag 18 augustus 1975 115e jaargang no. 17721 GINNEKENWEG 282-292 BREDATEL.01600-52550 irecteur, dr. w. a. j. m. harkx hoofdredacteur: l. leijendekker kantoren te breda - bergen op zoom - goes - huls! - oos1erhout - roosendaal - TERNEUZEN (Van onze redactie binnenland) kapeixe-bïezelinge I De Zeeuwse fruitteler- hebben grote zorgen over de .terke toeneming van de vo- ■elsehade, vooral van spreeu- vreriDe schade die deze vo- jels dit jaar hebben toege bracht loopt in de omgeving van het kleinfruitcentrum KapeUe-Biezelinge in de hon derdduizenden guldens. De schade bestaat niet alleen uit opgevreten vruchten, maar ook in de kosten van extra mankracht die moet worden ingezet om de dieren weg te jagen. Het begon dit jaar met de aardbeien op de vollegrond. Tegelijk hadden de vogels het voorzien op de rijpende frambozen en rode bessen. Op sommige bedrijven rijn alle zure morellen opgegeten. Toen het kleinfruit op was, gingen de dieren naar de fruitboomgaarden, waar rij rich te goed deden aan de vroege roodgekleurde zomer- appels. In voorgaande jaren waren de spreeuwen met mankracht en knalapparaten nog wel re delijk te verjagen. Dit Jaar bleek dit In veel gevallen een bijna onmogelijke zaak te rijn, ro mak waren de dieren. De spreeuwenoverlast neemt ook in het Belgische fruitge- bied St. Truiden toe, waar het leger op grote schaal de vogels afschiet. Deze actie spreekt veel Zeeuwse kleln- fruittelers aan. De telers ho pen ook op een strenge win ter waarin mogelijk sec! spreeuwen zouden doodvrie- 7,en (Van onze correspondent) TEL AVIV Het door president Ford voor deze week ingekoudigtle bezoek van de Amerikaanse minister Kis- inger aan het Midden-Oosten de minister gaat woens- lig op reis leidde gisteravond al tot hoogspanning in de iraëUsche politiek. De rechtse Likoed-oppositie- dit er nu helemaal van over- pijd is dat de regering-Rabin de Amerikaanse druk |donr de knieën is gegaan loopt I storm tegen een deelverge- |ijk met Egypte in de Sinai- testijn. [Die emoties zullen zich van- jaag ontladen tijdens een door Likoed-partij gevraagde kitting van het parle- fcr: De oppositie betoogt, jat Israël zonder enige poli ce tegenprestatie de belang- bergpassen in de Si- ii-woestijn en de olievelden in Aboe Rodeis ontruimt. [prekend op de Eyptische ■Mengte beweren de Likoed- pders dat het „een zuiver periodes met zon hier en daar i een bui. I Maximumtemperatuur! El graden. i stad en streek 1 Nederlands schietsucces "i Westdorpe. Pagina 3 binnen- en buitenland Portugese communis- tanieider giek van oppositie. pagina 5 radio en televisie I e9ische bonendrogers "«ter de loep. Pagina 4 i «rijn grote Beek militair" akkoord is dat met Egypte zal worden gesloten. Aan eerste minister Rabin de taak deze beschuldiging tegen over de publieke opinie te weerleggen. Hoe verhit de gemoederen in rechtse kring wel zijn blijkt het voornemen van jon geren van verschillende recht se partijen om tijdens de aan wezigheid van minister Kis singer een openbaat proces te gen hem te voeren. De Ameri kaanse minister van buiten landse zaken zal ervan worden beschuldigd de ,-de vrije we reld te verraden". De Don-Quichotte-politicl zijn voornemens o.a. Solsjenit- zin en de bekende Amerikaan se professor Morgen thru als getuigen op te roepen. De regering-Rabin is ook niet helemaal gelukkig met de komst van minister Kissinger maar zag geen aanleiding zijn initiatief te blokkeren In het regeringseommunl- qué, dat gisteren na een mara thon-kabinetszitting van onge veer acht uur werd uitgege ven. wordt er op gewezen dat er nog belangrijke menings verschillen uit de weg ge ruimd moeten worden alvo rens het akkoord in kannen en kruiken i». Door het ongeveer zo sofierp te stellen heeft eerste minister Rabin minister Kissinger bij voorbaat laten weten geen Il lusies te hebben ditmaal over het Israëlische standpunt ten aanzien van nog onopgeloste kwesties, zoals de loop van de Egyptische lijn in de Sinai- woestijn, de kwestie van de bemanning door Amerikanen van waarschuwingsstations in de bufferzone en andere za ken. Israël wil in het geval de Kissinger-mlssie vastloopt, zo als in maart van dit jaar ge beurde, niet met de zwarte plet blijven zitten Minister Kissinger is wat Is raël betreft dus een gewaar schuwd man. Deze reserves in acht geno men heeft de regering gisteren de komst van minister Kissin ger naar Israël goedgekeurd. Een nieuw uiterst belangrijk hoofdstuk in de toch al zeer bewogen diplomatieke ge schiedenis van de Joodse staat begint. De eerste grote terug trekking sedert de zes-daagse- oorlog in de Sinai-woestijn is de inzet. Over emoties hier hoeft nie mand zich dan ook te verba zen. Jerry en Debbie Davis uit Dallas (Amerika) poseren trots met hun op 18 juli j.l. geboren vijfling voor het eerste familieportret. De kinderen, v.I.n.r. Christa, de enige jongen Casey, Chanda, Charla en Chelsa, verkeren in blakende gezondheid. (Van once redactie binnenland) DEN HAAG Jongelui, die zijn goedgekeurd voor de op leidingsschool van de rijkspo litie, kunnen als ze dat willen, tijdelijk een aanstelling krij gen als gevangenbewaarder in tijdelijke inrichtingen. Dit, omdat de achterstand in het uitzitten van korte gevange nisstraffen (tot ongeveer veer tien dagen) in te lopen. Een woordvoerder van het Ministe rie van Justitie heeft dat za terdagavond desgevraagd mee gedeeld. In „De Overtoom" een psy chiatrische inrichting in het Noordbrabantse Grave, komt zo'n tijdelijke inrichting, waar de jongelui na een korte oplei ding gevangenen gaan bewa ken. Het is de bedoeling, dat zij deskundige begeleiding krijgen van mensen uit het gevangeniswezen. Deze regeling is niet be doeld om het structurele te kort aan personeel op te los sen, aldus de woordvoerder. Daarvoor moet vast personeel worden aangenomen De tijde lijke krachten en de tijdelijke «richtingen zijn er alleen om de achterstand van het ogen blik in te kunnen lopen, zo zei hij (Van een onzer verslaggevers) TILBURG Bij een auto botsing zondagmiddag op de weg tussen Westel- en Middel- beers is een achttienjarige jon gen uit Kaatsheuvel om het le ven gekomen, terwijl vijf Der- sonen werden gewond waar van één, een vijlen twintigjarige vrouw uit Drunen, levensge vaarlijk. Alle gewonden, waar onder twee kinderen van één resp. twee jaar, zijn in het Eli sabethsziekenhuis te Tilbur; opgenomen. Het ongeluk ontstond doordat e«n der auto's waarschijnlij k door een te hoge snelheid uit een bocht vloog en tegen een wagen uit de tegenovergestel de richting botste. Elders in het land kwamei bij zes verkeersongelukken ze ven mensen om het leven. (Van onze redactie binnenland) EINDHOVEN Jacques Maassen, die op 1 september zijn vader Peter als stadsbei- aardier van Breda opvolgt en woonachtig is in Utrecht, heeft de Toon van Kalkom prijs ge wonnen. Deze prijs was de inzet van een beiaardcomposi tiewedstrijd. georganiseerd door de Nederlandse Klokken- spelvereniging. De prijs is za terdagmiddag uitgereikt aan het eind van een studiedag in Den Bosch. Toon van Balkom was een bekende beiaardier in die stad. Een tweede prijs was voor de Amerikaan Gary White. De jury, bestaande uit prof. Ir. II. Badiugs. Sjef van Balkom (zoon van Toon van Balkom) en Ype Höweler verleende drie eervolle vermeldingen aan Addie de Jong (Voor burg), Harold c. King (Haar lem) en Jean-Pierre Menln (Den Haag). In totaal werden voor tie compositiewedstrijd negentien werken ingezonden. Willem van Hanegem van Feijenoord discussieert met scheidsrechter Jaap Beek over het omstreden doelpunt van Utrecht. V.I.n.r. Van Veen (de maker van het doel punt). Jansen, Van Hanegem en Beek BREDA Rinus Michels treeclt per 1 september als tijdelijk technisch directeur in dienst van Ajax. Gisteren bereikten liet bestuur van de vereniging en de trainer, die ruim vier jaar geleden bij Ajax vertrok voor een lucra tief aanbod bij Barcelona, waarin liet bureau Inter Football beeft bemiddeld. Michels zal bij Ajax in dienst blijven tol de eiub een opvolger heeft gevonden voor Hans ICraay, die vorige week dinsdag zijn ontslag nam. Ajax-voorzitter Jaap van Praag liet op geen enke le wijze doorschemeren hoe lang de interim-periode zal duren. Aangenomen mag worden dat de overeenkomst tussen Ajax en Michels is gespot digd door het slechte spel I van de Amsterdammers in het zaterdagavond gespeelde duel tegen Sparta, waarin zij maar ternauwernood aan een sensationele nederlaag ont kwamen door twee minuten voor het einde de gelijkma ker I1te scoren. Michels zelf verklaarde gisteravond in een extra-uit zending van Studio Sport de functie niet te ambiëren, om dat hij „aan handen en voe ten gebonden is". „Ik moet werken met wat een ander heelt achtergelaten", aldus Michels. „Qua regie is het Ajax niet voor de wind ge gaan de laatste tijd en toen ik bij Ajax wegging stond het er wel iets anders bij dan nu". Dat Michels Ajax toch te hulp schiet, legt hij uit met: „Ik ben Amsterdam mer en kan geen nee zeggen als men een beroep op mij doet. Mijn verstand zegt ech ter: doe het niet". Op de eerste competitie dag van het betaalde voetbal dat door PSV uitstekend werd ingezet met een 5 zege op MVV, kwamen er meteen al de nodige inciden ten. Het opmerkelijkste deed zich voor hij de bikkelharde confrontatie FC Utrecht Feyenoord. Scheidsrechter Beek onderbrak het duel twaalf minuten, omdat Feye noord weigerde af te trappen na een dubieuze treffer van FC Utrecht. Ondanks vlaggen van de grensrechter had Beek het doelpunt van Van Veen goedgekeurd, hetgeen de woede opwekte van de Rotterdammers. Een aardiger incident deed zich voor bij de derde divi sie-wedstrijd tussen Peterbo rough en Walsall. Tijdens het duel rende plotseling een meisje topless over het veld. (Van een onzer correspondenten) BKEDA/NIEUW-GINNEKEN Bij steekpartijen in Breda en Nieuw-Ginneken zijn in de nacht van zaterdag op zon dag drie mensen gewond, waarvan twee zeer ernstig. In Breda werden twee per soneelsleden van de nachtclub Piccadilly met messen aange vallen door bezoekers, die weigerden te betalen en daar om zouden worden verwij derd. Snel ingrijpen van poli-I tiemannen voorkwam, dat de gewonden aan hun verwondin gen bezweken. Een rechercheur, die in de nachtclub aanwezig was tij dens de steekpartij, stuitte een slagaderlijke bloeding bij de 30-jarige portier H. van Dorst en de 26-jarige kelner H- Pie- terse werd door een agent in diens auto naar het ziekenhuis gebracht, waar hij eigenhandig door de agent o,p de operatie tafel werd gelegd. Volgens de chirurgen van de beide zie kenhuizen, waar de gewonden zijn behandeld, hebben de portier en de kelner hun leven te danken aan het zeer snelle ingrijpen van de politieman nen De toestand van de kei ner was gisteren nog steeds kritiek, de portier was buiten levensgevaar. De daders zijn nog voortvluchtig. Een feest van en voor Antil- lianen dat zaterdagavond en -nacht in de sociale academie (Van onze correspondent)' ANTWERPEN Gistermid dag is de 13.000 ton metende Britse tanker „British Beach" bij het verslepen uit een dok in de haven van Antwerpen tegen de „petroleumbrug" ge varen. Bij de aanvaring ont stond een scheur van twee me ter boven de waterlijn in de romp van de tanker en stroom de een hoeveelheid petroleum in het dok. In verband met het brandge vaar werden de hulpdiensten gealarmeerd, die de toegangen tot het dok afsloten. Intussen werd de lading petroleum uit de tanker gepompt. Tegen het eind van de middag was het gevaar geweken en werd het alarm opgeheven. „Markendaal" te Bavel werd gqhouden, eindigde in de vroe ge zondagmorgen met een steekpartij tussen twee deel nemers. De 23-jarige S.L.H. uü Vlaardingen stak de 52- .iarige Rotterdamse zeeman W.R met een stiletto in de buik. Het slachtoffer is voor een operatieve behandeling naar het Ignatiusziekenhuis in Breda gebracht. Hij verkeert niet in levensgevaar- De dader vluchtte met een paar landge noten met een auto in de rich- ling Rotterdam, maar kon bij Moerdijk worden aangehou den In de wagen werd een stiletto gevonden en een partij marihuana. De man heeft een bekentenis afgelegd. Tussen hem en de zeeman bestond ai langere tijd een vete. DEN HAAG (ANP) De 47-jarige meubelhan delaar E. van der Zwan uit Den Haag is zater dagmiddag door dc gla zen deur van zijn win kel gelopen toen hij zag dat buiten twee agenten bezig waren een par keerbon tussen de ruit van zijn dubbel gepar keerde auto te steken. Met een diepe snijwond In de linkerhand en be schadigde lippen is de meubelhandelaar naar een ziekenhuis gebracht. De parkeerbon hebben de agenten ingetrokken. schakel keukens zijn goed, mooi... en prettig geprijsd Boy Buise B.V.. Oeipratsingel 9, Breda, Tel. (01600) 38430 t

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 1