VOORLOPIGE VOORUITZICHTEN CPB: Economie leeft op, maar aantal werklozen stijgt BIJEN-BAARD IEDING! ERGROTINC zuidplein PERSREL ROND MINISTER VAN DOORN Bosbranden W.-Duitsland onder controle WINSTDALING VOOR PHILIPS IN TWEEDE KWARTAAL op naar het zonnige zuiden Het weer in Europa r= Geh eim Kankerbestrijder Moerman blijft vechten tegen aanleg weg Van den Heuvel in College van Bestuur Hogeschool Tilburg VEEl KRITIEK OP GELDERS BEJAARDENBELEID SE AVOND- GEMEENSCHAP EENTZLER binnenland buitenland JD-MAVO 4 ND-MEAO at een middel mbeien doet jhrompelen kT 7-HULST \UG MAFS' commentaar Vuilspuiterij Van Doorn Jurgens: even geduld a.u.b. Ministerie: angst sehippers voor afschaffing E.V. overbodig rotterdam Zes doden bij bomaanslag in Belfast •n METZLER- STUURGROEP NOORDZEE- EILANDEN OPGERICHT VRIJDAG 15 AUGUSTUS 1975. ISSINGEN GOES IERIKZEE SSINGEN Tel. 01184-18410 iTS-gebouw) duur drie jaar. mavo f 60,—; meao 90,- n avondonderwijs wordt vol e leerplicht. fformulier te verkrijgen op ieling Onderwijs van de ge te Vlissingen, Goes en Zie- secretarie Vlissingen 01184-15100 secretarie Goes 01100-28610 secretarie Zierikzee 01110-3151 IERG voor België. AARS (ploegen) MERLIEDEN EKISTERS ?VLECHTERS 3-33289-23220-33181 of >oi' mensen met aambeien* ik stopt. Zwelling verdwijnt. (Van onze redactie) DEN HAAG L'it een voorlopige schets van de macro-econoinische verkiezingen door het Centraal Planbureau blijkt dat bet aantal werklozen de komende vijf jaren zal stijgen tot om en nabij 260.000. Dit ondanks de door het Planbureau voor volgend jaar ver wachte opleving van de economie. tegen- le bij- iiam- i'. De ver- Sper ti EI ver schrompelen ook liardneldage aambeien. 1 Sper bi Preparation H is mild 1 en ontsmettend. Voor direkte, I snelle, afdoende behandeling I van aambeien is er maar één I middel: Spert i PreparationH I zalf-en zetpillen.-«Handelsmerk WAANDEN )NS EEN ET JE AFWERKEN - Tel, 01140-2662 Goebelsmühle 40,- P-P- 40,- P-P' 45,- P- P' r Spanje en Marokko 850,- P-P dagen Davos- 393,- P P 612,- P P" Axel en HuW De 19-jarige Kathy Clossin uit Maple Heights in Ameri ka deed de bezoekers aan de streekbeurs in Cuyahogo ver- I steld staan door een bijenkoningin onder haar kin te plaat sen, waarna ca. 8.000 honingbijen zich in de nek en op de borst nestelden als een geweldige baard. Kathy vertelde, dat zij wilde laten zien dat honingbijen veiliger zijn dan de meeste mensen aannemen. Fje zaak Van Doorn Jurgens begint groteske trekken te krijgen. Ook de komische noot ontbreekt niet maar over heersend is de penetrante stank van politieke vuilspuiterij. Wij hebben, zoals op deze plaats al eerder is betoogd, ernstige bezwaren tegen de regenteske wijze, waarop CRM- bewindsman Van Doom de benoeming heeft doorgedrukt van sjn politieke vriend Jurgens tot voorzitter van de NOS. For meel moge men de minister terzake niets kunnen maken, ma terieel heeft hij de gebruikelijke inspraakprocedures met voeten 9etreden. Daarvoor dient hij in het parlement verantwoording af te leggen. Te'wijl daarvoor politiek geschut in stelling wordt gebracht - een volstrekt normale zaak wordt, zoals nu is gebleken, ondergronds een hetze voorbereid ter ontluistering van de politieke en persoonlijke integriteit van de bewindsman. Die aanval komt uit de hoek van de Telegraaf en het met dit dagblad verbonden weekblad Accent. De doelstelling er van ls aan te tonen dan wel te insinueren, dat mr. Van Doorn t'jdens de Duitse bezettingstijd fout is geweest. Uit de op dit moment beschikbare gegevens blijkt, dat er a maandenlang in het verleden van Van Doorn wordt ge heet. Duidelijk is ook, dat die rioolspeurders niet onopgemerkt n gebleven. De minister zelf was van hun activiteiten op de 009te, 2° ook de redactie van Vrij Nederland. En nu komt de komische noot. Vrij Nederland meende zeker 5 "sten, dat Accent deze week allerlei „onthullingen" zou Pwiiceren. Dan komeri wij ook met onze gegevens op besloot Vrij Nederland en zullen we eens aantonen dat -e „onthullingen" niets anders dan vuilspuiterij zijn. zo geschiedde. Dat wil zeggen-, in Vrij Nederland staat eze Week een uitvoerig stuk, waarin het met enkele vraag tekens omgeven oorlogsverleden van mr. Van Doorn ondet - oep wordt genomen, maar in Accent staat eigen- Gaar is men blijkbaar tijdig tot de conclusie gekomen J ,net beschikbare materiaal volstrekt ontoereikend is om n Doorn op afdoende en juridisch niet strafbare wijze e grond te boren. Maar intussen is de goede naam van 8 man wel te grabbel gegooid. Het Is gezond als er in de politiek stevig geknokt wordt. ais vuilspuiterij en journalistieke miskleunen van dit schering en inslag worden, komen we toch heel spoe- 9 in een verziekt klimaat terecht. J-J-1 hoogste beleidsorgaan van de Tilburgse Hogeschool, 5 Eiogeschoolroad, heeft nog v/einig kaas gegeten van de aarheid die een besluitvorming in een democratische or- veceist. Die taad vergaderde in beslotenheid over de ^daTn^ V3n 6en 'ic* van ^et C°"e9e van ^estuur- Terecht, ij,;! 'j raad dan over personen spreekt die op een voor- ook I-. aan' ^at daarna, kennelijk zonder blikken of blozen een stSmming achter gesloten deuren werd gehouden, is gezel—iJ'"n9 van democratische spelregels. En dat van eer hjij A dat bij voortduring de mond vol heeft over open- tich?r.en m"dezeaoenschap. Vindt die Hogeschoolraad - nog wel geloofwaardig? (Van onze redactie binnenland) opmerkingen geciteerd kunnen worden. ROTTERDAM Moet d'e gemeente Vlaardin- gen drie maanden wachten met het aanleggen van een verkeersweg, die gedeeltelijk door het terrein van kanker- therapeut dr. C. Moerman ,oopt? Volgens de eisers in het kort geding dat gisteren voor de Rotterdamse recht bank diende wel. Die drie maanden zijn noodzakelijk om het gorebhtsnof de mogelijk heid te geven een uitspraak te doen oveT die weg. Het ge rechtshof moet dat arrest wij zen, omdat dokter Moerman en de zijnen na een vorig kort geding in hoger beroep zijn gegaan. Inmiddels is de gemeente Vlaardingen begonnen met de aanleg van de weg a 22 mil joen gulden en is alleen het stukje dat over het terrein van Moerman loopt noig niet klaar. Namens dokter Moerman ziei mr. Hoekema onder andere: „Wij willen een halt toeroepen aan deze administratief rech telijke procedure. Dit door gaan met de weg is dodelijk voor het levenswerk van de 82-jarige Moerman". Hij doelde da-armee op het on derzoek dat Moerman al sinds jaar en dag doet met postdui ven. Dit onderzoek geschiedt op zijn eigen terrein dat hij iieeft uitbesteed aian Vtoardin- gers, die er .volkstuintjes van hebben mogen maken op voor waarde dat zij niet met che micaliën werken. Uit dat dui- venonderzoek heeft Moerman zijn dieet- en vitaminekuur voor kankerpatiënten samen gesteld. Een geneeswijze die verguisd en bewonderd wordt. In het kort geding bleek ook dat er afbrekende rapporten bestaan over het werk van de Vlaardingse kankertherapeut en dat er even zo veel lovende Mr baron van Lynden namens de gemeente Vlaardingen: „Het verder werken aan de weg kan men moeilijk zien als een vernietiging van Moer man:; levenswerk. De dokter kan doorgaan met het genezen van patiënten. Moerman streeft echter naar erkenning, maar daar gaat het in dit kort ge ding niet om. In het vorige kort geding heeft dezelfde president gesteld dat er geen feiten waren om de vordering, de aanleg van de weg uit te stellen, waar te maken. Dit kan deze keer in het kort geding gehandhaafd blfiven. De weg moet er dus komen". Uitspraak 2 september. Eind vorige maand bedroeg het aantal werklozen ruim 191 duizend- Het planbureau s.chat dat het werklozencijfer vol gend jaar rond de 235 a 245 duizend zal zijn. Het cijfer kan de komende jaren in de wintermaanden groeien tot driehonderdduizend. Minister president Den Uyl heeft begin juli al gezinspeeld op de sombere vooruitzichten ten aanzien van de arbeidsre serve. Hij zei toen dat het aantal werklozen dit najaar een behoorlijk stuk boven het geraamde jaargemiddelde van tweehonderdduizend zou lig gen. De meeste betrokken minis ters hebben het jongste stuk van het Centraal Planbureau dat volgens directeur C.A. van den Beid als „verken nend" moet worden aange merkt begin deze week be sproken. Dit met het oog op het te voeren economisch be leid voor 1976. De voorlopige schets stelt een sterke opleving van de economie voor 1976 in het vooruitzicht. De wereldhandel kan met vijf tot tien procent toenemen. Het herstel van de wereldhandel zal de Neder landse export aanzienlijk doen stijgen, terwijl ook.de impor ten zullen toenemen, maar minder sterk dan de uitvoer. Het overschot c.p de betalings balans zal hierdoor aanzienlijk groeien. Het Centraal Planbu reau raamt een overschot van acht miljard gulden. De hiinnenlandse consumptie groeit minder, zo is de ver wachting, en de produtotie per werkkracht zal toenemen- Het produktiviteitscijfer kan hoog worden, aangezien de produ'k- tiviteit dit ja-ar ongeveer ge lijk blijft .in verband met werktijdk-erkorHiigén be drijfssluitingen en dergelijke. De schets geeft aan dal de loonkosten en prijzen volgend jaar wat minder zullen stijgen. Niettemin blijft de werkloos heid toenemen en krijgt deze een blijvend karakter. HANNOVER (DPA) Dc Westduitse politie heeft giste ren verklaard dat ze de bran den cp de Liiueburger Heiae onder controle heelt. De beide brandhaarden bij Enschede, ten noorden van Celle, en bij Gorleben aan de Elbe zijn voor een groot ge deelte geblust Het is nu zaak de smeulende resten te doven en de plaatsen waar het vuur opnieuw opwakkert vanuit de lucht te bestrijden. Het vuur is niet zoals gevreesd werd overgeslagen naar Oost-Duits- land. De Franse regering heeft nog een vierde, speciaal voor het blussen van grote opper vlakten ingericht, vliegtuig naar Duitsland gestuurd. Alles bij elkaar bestrijden ongeveer 13.000 soldaten, politieagenten, brandweerlieden en speciale brigades het vuur. Zij worden vanuit de lucht bijgestaan door 32 helikopters van de Duitse Luchtmacht en de Franse vliegtuigen die pet- keer zo'n 6000 ton water kun nen laten vallen. Het vuur heeft 10.000 hecta re bos en hei verwoest. De schade wordt geschat op 40 miljoen mark. o O O O O O (Copyright De Stem/Het Parool) .(Van een van onze verslagge vers) EINDHOVEN De winst van Philips is in het tweede kwar taal met 89% gedaald in ver gelijking met de overeenkom stige periode van 1974. Op een met 2% tot 6,3 miljard gulden gestegen omzet, werd slechts een netto winst geboekt van DEN HAAG (ANP) De schippers hoeven niet bang te zijn voor moordende concurren tie ,als de evenredige vracht verdeling (E.V.) in de binnen scheepvaart wordt afgeschaft. De regelingen die met de af schaffing samengaan, zijn er juist op gericht de overcapaci teit van de markt te halen. Dit geeft drs. J. de Groot, di recteur goederenvervoer van het directoraat-generaal van het ministerie van Verkeer en Wa terstaat gisteren gezegd. Na afloop van het gesprek met reders en verladers (de schippers waren niet komen op dagen) over begeleidingsmaat regelen bij de afschaffing zei hij dat de regeling wordt afge schaft om een herstructurering van het goederenvervoer in de binnenscheepvaart mogelijk te maken. 26 miljoen gulden, hetgeen overeenkomt op 8 cent per aandeel van 10 gulden nomi naal. In een toelichting op de kwar taalcijfers merkte het lid van de raad van bestuur dr. J.W.G. Offergeit op, dat de proffesio- nele groep van Philips meer groeide, de bouwelementen la ger waren en de consumenten artikelen zich op het zelfde niveau van vorig jaar bewo gen. Het bedrijfsresultaat In. het eerste halfjaar 1975 was 50% lager dan in het uitzon derlijke goede eerste halfjaar 1974. Oorzaak hiervan zijn de scherpe consequentie bij de bouwelementen, de prijsbe- heersingsmaatregelen en de onderbezettingen door stakin gen en werktijdverkorting binnen het concern. Gerekend over het eerste half jaar 1975 is de netto winst van Philips gedaald tot 8* miljoen gulden, eerste halfjaar 1974 470 mil joen gulden). De rentelast steeg in het eerste half jaar tot 345 miljoen gulden (egen 199 miljoen in de vergelijken de periode van 1974. De grote voorraden spelen hierbij een belangrijke rol. De stijging van de voorraden is ln het eerste kwartaal sterk ver minderd en bedroeg 0,7 De raad van bestuur heeft het ge voel dat met de huidige voor raad van 39% van de jaar omzet op jaarbasis de top ls bereikt. Het aantal werknemers ver minderde bij Philips wereld wijd sinds 1 januari 1975 met 14.100 man, waarvan ln Ne derland 1900 man. Er waren op 1 juli 1975 92.800 mensen werkzaam op de Nederlandse bedrijven van Philips. Het to tale personeel van het Pliilios- concern bedroeg op 1 juli 397.100. (ADVERTENTIE) Zelfs op de koudste dagen kun je in Rotterdam nog een zonnig win keldagje-uit beleven. In winkel centrum Zuidplein. Rooie neuzen, wintertenen, al die dingen zijn daar verdwenen. Al dat kil en koud verdriet vind je in het Zuidplein niet. Want Zuidplein is geheel overdekt. Beschut u tegen elk weer. En telt, naast zo'n honderd veertig winkels, warenhuizen en boetieks onder één dak, nog een leuk aantal knusse terrasjes óók. Waar u dp uw gemak even uit blaast. Laat het Hollandse klimaat maar somberen... gaat prinsheerlijk f-m. f\. zomershoppen in: t BELFAST (Reuter) Zes mensen zijn woensdag gedood toen een bom in een café in een van de protestantse wiiken van werd geworpen. Een deel van het gebouw aan Shankill Road waarin het ca fé was gevestigd, werd ver woest. De bom werd vanuit een auto naar binnen geworpen, terwijl een van de inzittenden met een automatisch wapen vuurde. (ADVERTENTIE) bril: ieders oogmerk! (Van onze onderwijsredac- teur). TILBURG Drs. G. van den Heuvel is gistermiddag gekozen tot lid van het uit drie man bestaande College van Bestuur van de Tilburgse Hogeschool. De heer Van den Heuvel, die vorig jaar optrad als tech nisch voorzitter van de Hoge schoolraad. volgt mr. J. Da niels op. De voornamelijk uit studenten bestaande progres sieve fractie onttrok zien aan de stemming. De leden van de fractie partij links van het midden stemden blanco. Zowel de beraadslagingen als de stemming vonden achter geslo ten deuren plaats. ARNHEM (ANP) Gisteren heeft het bestuur van de pro vincie Gelderland ernstige tot zeer ernstige kritiek te verdu- ren gehad op haar beleid op het gebied van de particuliere bejaardenoorden. Vertegenwoordigers van be langenverenigingen, houders van particuliere tehuizen, be wonerscommissies en medi sche deskundigen hebben op een hoorzitting van ongeveer dertien uur hun grieven en bezwaren rond het provinciale beleid kenbaar gemaakt. Van de 42 sprekers die het woord voerden waren er slechts enkelen die het beleid van gedeputeerde staten niet als negatief beoordeelden of het beleid steunden. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG Minister Van Doorn (CRM) die aller wegen fel wordt gehekeld we gens de wijze van benoeming van zijn partijgenoot mr. E. Jurgens (PPR) tot voorzitter van de NOS, wordt nu opeens achtervolgd om zijn „oorlogs verleden". Niet alleen wordt hem door bepaalde bladen verweten dat hij zich in 1942 heeft laten benoemen tot substituut offi cier van justitie in Rotterdam, maar ook wordt hem kwalijk genomen dat hij in de oorlogs jaren verantwoordelijk is ge weest voor de handelsonderne ming Forum in Voorburg. De ze onderneming hield zich be zig met de in- en verkoop van parfumerieën en cosmetica. Zij had het alleenvertegenwoordi- gingsrecht van het Duitse merk Johanna Maria Farina. Deze zaken werden deze week onthuld door het weekblad Vrij Nederland. In het artikel wordt de minister enerzijds in bescherming genomen, en an derzijds aangevallen. Het weekblad Accent, dat volgens Vrij Nederland over minister Van Doorn wilde publiceren, maar de „onthullingen" plotse ling achterwege heeft gelaten. Vrij Nederland verkerende in de veronderstelling dat Accent deze week wel zou publiceren, meende tegelijk een reactie daarop te kunnen geven. Het linkse weekblad heeft zich met dpublicatie nu zelf om de oren geslagen. Niet alleen prof. dr. L. de Jong heeft zich als directeur van het instituut voor oorlogsdocumentatie van deze laag bij de grondse jour nalistiek gedistantieerd, ook CHU-voorzitter Kruising®, die met de liberaal Wiegel, minis ter van Doorn volgende week ter verantwoording zal roepen, in de Tweede Kamer over de benoeming van Jurgens, zei gisteren dat de zaak-Jurgens niets te maken heeft met het oorlogsverleden van minister Van Doorn. „Je moet zelfs de schijn vermijden dit soort za ken met elkaar te vermen gen", aldus fractieleider Krui singa, die de publicatie in Vrij Nederland op dit moment on juist vindt, als er tenminste iets op het verleden van de minister aan te merken is. Prof. De Jong vindt de benoe ming van mr. Van Doom in het oorlogsjaar 1942 tot substi tuut-officier van justitie nor maal, omdat de gewone rech terlijke macht moest blijven functioneren voor gewone mis dadigers. Wij hebben gisteien getracht door tussenkomst van de voorlichtingsdienst van zijn ministerie oontact te krijgen met mr. Van Doorn teneinde zijn commentaar op de pubii- katie over zijn „oorlogsverle den" te horen. Minister Van Doorn, die in de West ver blijft, was echter, ook voor de ambtenaren van zijn ministe rie, onbereikbaar. Volgens een woordvoerder van CRM was hij waarschijnlijk per vlieg tuig op weg van Suriname naar de Nederlandse Antil len. (zie ook commentaar) Weet u wat ik zou willen'? Een telefoon voor half tarief, waardoor alleen ik maar Icon spreken en bellen. Ik zou dun niet gebeld kunnen worden. Ik zou ook genoeg hebben aan een halve hoorn. Alleen de onderkant volstaat, want al leen ik zou maar kunnen spre ken. Dat lijkt me werkelijk het einde, maar ook wel een beetje autoritair. Want tegenspraak zou ik niet krijgen. Het zou een mo noloog zonder einde worden. Hoe de „andere" kant ook zou protesteren tegen mijn bewe ringen, ik zou hem-haar toch niet horen. Zo'n telefoon zou ik willen hebben, alt ik telefoon had. Een vriendelijke lezer, W, Groenhout uit Breda, maakt mij erop attent dat ik niet de enige schrijver ben die niet meer „gedoeg" wenst te wor den gewenst. Hans Auer, een man die leuke stukjes schrijft in een geïllustreerd weekblad heeft zich ook al gestoten aan de mensen die eigen rechter spelen over onze mooie taal en hun groet uitspreken als „doeg". Terecht ook. Als ik een kort, sprekend fragment uit een schrijfsel van deze geëerde heer mag citeren: „Wat is nou doeg? Als me nog even de tijd gegund zou zijn, dan zou ik vragen: Woet? Woet bedoel je met doegOf misschien: woet bedal je met doeg?" Ik denk dat ik een anti- doeg-genootschap ga oprichten. Een medestander heb ik ai. Het navolgende ts me ver teld door een ambtenaar. Het is een fragment uit een ge sprek tussen een ambtenaar en zijn baas. De ambtenaar is het eerst aan het woord: „Waar gewerkt wordt, wor den fouten gemaakt". „Ja". „Een ambtenaar die veel werkt maakt veel fouten". „Ja". „Een ambtenaar die weinig werkt maakt weinig fouten". ..Ja". Een ambtenaal- die niet werkt maakt geen fouten". „Ja". „Wie geen fouten maakt, wordt gepromoveerd!" Tot morgen. ME RIJN DEN HAAG De stuur groep Noordzee-eilanden is deze week bijeen geweest, on der voorzitterschap van mr. B. W. Biesheuvel. Als lid hebben in de stuur groep zitting drs. A. J. Mid- delhoek, diireoteur-reneraaJ van de rijksbegroting, drs. S. Miedema, adviseur voor prij zen, ordening en regionale economische politiek van het ministerie van Economische Zaken, dr. E. vam Spiegel, di recteur-generaal voor het we tenschapsbeleid en ir. J. W. Tops. directeur-generaal van Rijkswaterstaat. Als secretaris fungeert ir. C. van der Burgt, hoofdingenieur-directeur van de directie Noordzee van Rijkswaterstaat. Deze kleine stuurgroep zal het regerings standpunt voorbereiden over de eventuele vestiging van een buitengaats station voor vloei baar aardgas en-of een indus trie-eiland in de Noordzee. Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zurich onweer 22 gr. onbewolkt 33 gr. licht bew. 29 gr. onbewolkt 23 gr. half bew. 29 gr. licht bew. 29 gr. onbewolkt 28 gr. zwaar bew. 28 gr. half bew. 22 gr. niet ontvangen onbewolkt 21 gr. half bew. 22 gr. onbewolkt 28 gr. zwaar bew. 29 gr. licht bew. 29 gr. onweer 27 gr. onbewolkt 30 gr. licht bew. mist 24 gp. niet ontvangen licht bew. 27 gr. onbewolkt 31 gr. onbewolkt 28 gr, licht bew. 29 gr. zwaar bew. 25 gr. niet ontvangen onbewolkt 27 gr.

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 9