feest G.S. van Zeeland kiezen voor provincies in nieuwe stijl f de romantiek keert weer terug inuw huiskamer zeeuws Waaêce/c SLANKER WORDEN Mogelijk nog dit jaar begin bouw oeververbinding 00 Schelde - water stinkt en lijkt op inkt JAN HENDRIKX Streek - gewest wil terug naar oude Deltaplan Cursus van Zeeuwse kruis en plattelandsvoorlichting FILMS IN ZEELAND stad streek rBMMII III 1 IlliWIf I'll 1 ,/t Voske" Steecis meer passagiers verwacht op bootdiensten Minder warm S aeftinghegids over vogelsterfte: ons zomer dansfeest vlissingen VRIJDAG 15 AUG? 375 rJSfifite* f41 3 £f' P. de Deckere (secretaris)J ïn° de aiJgelopen ja™" wer den ter financiering v activiteiten vele touw gezet, zoals sho «J den- die bijzonder 8 - A v/erliepen. Overigens lS nancieel opzicht de t.ersclu'b ook een Srote pilaar van de ve*Tae& Nooit werd daarop een beroep gedaan. Café-Restaurant Bierkaaistraat 8 - Tel. (011401-344J De zaak voor een dineetje - bijeenkom- vergaderingen Tafelservering is aanbevolen Dinsdags geslotem bestuur begon brieven schrijven naar het gemeent; oestuur van Clinge om in Nieuw-Namen een voetbalveld] te laten aanleggen. Ook wen de KNVB om nadere informaj tie gvraagd over het voetballen in competitiever-J band. Contacten werden ge legd met voetbalvereniginga uit de buurt om te kijken wal voor het goed functioneren van een voetbalvereniging zod nodig was. In de beginjaren heeft v.v. Hulsterloo veel steun kregen van de v.v. Graauw Het bestuur van de voetbal-I vereniging Graauw was name-J lijk bereid om de v.v. Hulster loo de eerste jaren aan een, veld te helpen. Ook stond de club uit Graauw de v.v. Hul-| sterloo met raad en daad ter-| zijde. Van het veld in Graan heeft de v.v. Hulsterloo ma; enkele jaren gebruik hoeven te maken. Toen kreeg de clutj een eigen veld. In de loop der jaren is de accommodatie aar gepast. Er is een goede kier' gelegenheid gekomen en 1969 kiwam er ook veldvei lichting, zodat ook in de win ter op het veld kon worder getraind. Tevoren werd W" de winter-training het gymm tieklokaial van de lagere sona gebruikt. Het bestuur heeft in de aj-l gelopen jaren heel wat wijzl-j gingen ondergaan. Moment» is secretaris P. de Deckere h J enige bestuurslid van het ee r ste uur, die er nu nog m Het huidige bestuur bes»] uit de heren FBlomma Th. van Roeijen, C. van Koe(-| en, H. Boone. P. van Arra R. van D-amme, H. Serie..r- Cock, J. Meijs en J In een kleine gemeenschap- Nieuw-Namen is het ova"'= niet altijd gemakkelijk 8 iveest om het bestuur L' pleet te houdzn. Het ledental is in die I jaar flink toegenomen, n 1 eerste jaren had v.v. H loo ongeveer zestig SP ,.i leden. Nu zijn er vijftig saj erleden en een zestig. Je den. Voor een dergelijke niginig is ook heel wat nodig. "del acties o? I (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG - Gedepu teerde Staten van Zeeland ver wachten, dat in 1976 de stij gende lijn in het vervoer van de stoombootdiensten zal doorzet ten. Deze stijgende lijn heeft dit jaar al ingezet. In de begelei dingsbrief bij de begroting 1976 tonen G.S. zich wel blij met die te verwachten stijging, maar het baart hun ook zorgen. Want de vervoerscapaciteit van de stoombootdiensten zal gelijk blijven met nu. De tolopbrengst van de Zee- iandbrug bleef in 1974 iets be neden de raming. Het verlies door de stremming van de Zee- landbrug als gevolg van een aanvaring bedroeg vier ton. De raming van ruim 6,1 miljoen voor 975 zal wel worden ge haald, aldus G.S. en het college raamt de tolopbrengsten voor 1976 op ruim 6,3 miljoen. Wat betreft het openbaar streekvervoer verwachten G.S. een gelijkblijvend aanbod. Het vervoersaanbod bij de Z.V.T.M. is toegenomen vooral door in voering van avondretours, zegt het college. G.S. zullen zich overigens zoveel mogelijk blij ven verzetten tegen het opheffen van buslijnen terwille van het leefbaar houden van het platte land. Onder de noemer watervoor ziening delen G.S. mee, dat de prijs van het drinkwatewr in 1976 met tien tot twaalf procent zal stijgen. Het nu nog be staande verschil in watertarie- ven tussen Zeeuwsch- Vlaanderen en de rest zal in 1976 vrijwel zijn verdwenen. De stijging van de tarieven blijft verwerkt worden, voornamelijk, In de kubiekemeterprijs. Vooruitzichten voor zaterdag zondag, opgesteld door het KNMI op donderdag oin 18 uur: vrij zonnig, maar vooral aan vankelijk nog een bui. Minder «arm. Weersvooruitzichten in cijfers gemiddeld over Nederland. Voor zaterdag: aantal uren zon: 3 tot 10, min. temp: om streeks 16 graden, max. temp.: omstreeks 23 graden. Kans op ten droge periode van minstens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 60 procent. Voor zondag: aantal uren zon: 4 tot 14, min. temp.: omstreeks graden, max. temp.: om streeks 24 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 procent. Kans op een ge heel droog etmaal: 70 procent. Konstanz 439 min 1, Rhein- os 288 min 33, Plittersdorf j»5 plus 5, Maxau 571 plus 26 riochingen 145 min 10, Mann- heun 373 plus 47, Steinbach 116 ™n2 ,Mainz322 plus 17,Bingen Plus 11, Kaub 221 plus 13, mer 231 plus 12, Koblenz 207 ™J.JKeulen 166 min 2, Ruh- rU15min2,Lobith 940nplus rannerdense Kop 912 plus 1, Jmegen 734 onv., IJsselkop J min 2, Eefde IJssel 388 plus Deventer 260 min 4, i >f1Ve€r"®P°°ldersluis 33 min ren 378? 5,432 plus 2' Borgha" U785 plus 8, Belfeld 1097 jq, Grave beneden de sluis mm 3. van premies, op het gebied van verkeer de wegenstructuur, de wegenplanning en de regionale vervoersmarkt, op het gebied van het welzijn de planning en de bepaling van prioriteiten, de subsidieverlening voor alle sec toren, op het gebied van onder wijs de planning en de bepaling van de prioriteiten, op het ge bied van de volksgezondheid, de ziekenhuisvoorziening en de in richtingen en op het gebied van het milieu tenslotte de planning, vaststellen van normen en de vergunningen. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG - In hun begeleidingsbrief bij de begro ting 1976 besteden Gedeputeerde Staten van Zeeland nogal uitvoerig aandacht aan de rol, die voor de provincies in de nabije toekomst is weggelegd. De toekomstige taak en werkwijze van provinciale besturen zal nogal wat verande ring ondergaan, indien de provincies-nieuwe-stijl een feit zijn. De Zeeuwse gedeputeerden zeggen het van belang te vinden, dat de Provinciale Staten zo vroeg mogelijk betrokken wor den bij de gedachtenvorming over die veranderde taak en werkwijze. Om dat op gang te brengen, geven GS globaal hun mening over deze zaak. Alle reerst schetst het college hoe de gedachten over de bestuurlijke reorganisatie zich de laatste ja ren hebben ontwikkeld. Cen traal hierin stonden de aanvan kelijke plannen voor de vorming van 44 gewesten en later de in stelling van 20 tot 25 provincies-nieuwe-stijl. De Zeeuwse gedeputeerden kiezen nu voor de provincies-nieuwe- stijl, die een belangrijke uit breiding van taken zullen krij gen. Zeeland als geheel kan vol gens GS als provincie-nieuwe- stijl dienst doen. Spanningen zien ze eehtei ontstaan met de gemeentebestu ren. De eerste kanttekening van GS bij de provincies-nieuwe- stijl is, dat ze op de eerste plaats vorm moeten krijgen via de ver zekering van de nodige finan ciële middelen. Het geld is be paald geen zaak van latere zorg. En een andere eis is, dat de provincies-nieuwe-stijl in de Ïiraktiik inderdaad de moge- ijkheden moeten krijgen voor een coördinerend beleid en een stuk vrijheid voor het bepalen van een eigen beleid. Een van de bedoelingen van de bestuurlijke versterking op gewestelijk niveau was volgens GS het aantal zogeheten ge meenschappelijke regelingen terug te dringen. In de begelei dingsbrief zijn deze gemeen schappelijke regelingen, die Zeeland momenteel telt, op een rijtje gezet. Een aantal ervan kan volgens GS opgedoekt wor den omdat de provincie die za ken beter kan behartigen. Maar de Zeeuwse gedeputeerden wil len toch niet zonder meer taken van de gemeenten overnemen. Zij blijven er voorstander van dat waar mogelijk de relatie met de gemeentelijke overheden in zake relevante taken behouden' blijft. GS hebben aan het slot van hun beschouwing over de provincies-nieuwe-stijl een dis cussiemodel opgesteld, waarin ze hun visie geven op de inhoud van het takenpakket. Ze maken onderscheid in ordeningstaken en verzorgingstaken. Wat be treft de ordeningstaken zouden de toekomstige provinciale be sturen de volgende zaken moe ten gaan behartigen: op gebied van ruimtelijke ordening onder meer vaststelling van streek plannen, de goedkeuring van bestemmingsplannen en de openluchtrecreatie, op het ge bied van de economische ont wikkeling, de arbeidsmarkt, het havenbeleid en selectie indus triële bedrijvigheid, op het ge bied van volkshuisvesting, het bouwmarktbeleid, woning marktonderzoek, het verlenen "ï0<Se"- zaterdag 16 augustus 23jfigu" °P Zoora 10-52 en Ter?' Hansweert 9.59 en 22.43, «&en,9'35 en 22'18' Vlis' din«. 10 ?5 en 2L48> Wemel "ge 10.48 en 23.17. (Van een onzer verslaggevers) GRAAUW Gisteren is weer een aantal dode vogels gevonden in het Land van Saeftinghe. Saeftinghegids J. Neve ging er niet speciaal naar zoeken, maar vond toch weer ongeveer 35 dode vogels. De dag tevoren, toen men wel daarvoor op pad ging, werden 217 dode vogels opgeraapt. Waaraan de vogels dood zijn gegaan, is nog niet be kend. Een deskundige van het een traal diergeneeskundig insti tuut in Doorn heeft meegedeeld, dat het waarschijnlijk niet ligt aan botuiisme. Bij botulisme leggen meestal alleen eenden het loodje. „Wij vinden hier echter alle soorten vogels dood", zegt de heer Neve. Mogelijk speelt volgens de heer Neve het warme weer van de laatste weken een rol bij de grote vogelsterfte. Het kan ook aan het water van de Wester- scheide liggen. Dat water, waarvan de heer Neve inmiddels een monster voor onderzoek heeft opgestuurd, stinkt volgens de Saeftinghegids met name aan de waterkant erg. „Het water is zwart. Het is inkt en als je er langs loopt lijkt het net een open riool. Dat geldt voor de hele strook vanaf de Belgische grens tot aan de bocht van Bath. De planten langs het water gaan aan die kant ook kapot", aldus de heer Neve. Volgende week verwacht hij de uitslag van het vogel- en wateronderzoek dat nu gaande is. (ADVERTENTIE) De grootste „klassieker" van Brabant en Zeeland. Al ruim anderhalve eeuw. Mocht u toch alleen maar van strak en/of stijlvol modern houden: ook daarvoor kunt u volop bij Jan Hendrikx terecht! Rrwla.Ilrtcohclr /Pnlnrinn^lr - Breda-Boschstr./Catarinastr. elke maandag gesloten (ADVERTENTIE) ...en 'savonds op blijde muziek bij romantisch kaarslicht de bruingebrande beentjes van de vloer iedere avond vanaf 9 uur in hotel (nèt een beetje beter en anders) boulevard evertsen tafelreservering dringend aanbevolen, tel. (01184)13255 (Van een onzer verslaggevers) ROOSENDAAL - Het dage lijks bestuur van het streekge- west „Westelijk Noord- Brabant" heeft zich uitgespro ken voor de uitvoering van het oorspronkelijke Deltaplan, door afsluiting van de Oosterschelde. Het dagelijks bestuur van het streekgewest „Westelijk Noord-Brabant" zit hiermee op één lijn met Gedeputeerde Sta ten van Noord-Brabant en het waterschap West-Brabant. Het standpunt van het dagelijks be stuur zal maandagavond tijdens de gewestraadsvergadering in Halsteren besproken worden. Bij realisering van het oor spronkelijke Deltaplan is vol- ens het bestuur de scheepvaart iet meeste gebaat. Verder wor den dan de beste voorwaarden geboden voor de zoetwatervoor ziening van Zuid-West Neder land. De recreatieve mogelijk heden blijven behouden en de veiligheid optimaal verzekerd. Wel realiseert men zich dat bij uitvoering van het Deltaplan het huidige milieu zal worden om gevormd tot een zoetwatermi- lieu, hetgeen consequenties zal hebben voor de visserij. Het da gelijks bestum- heeft nog minder moeite met het open houden van de Oosterschelde en het ophogen van de dijken tot springvloed hoogte, maar zij is zich ervan bewust dat deze oplossing niet meer in het geding is. Wanneer besloten wordt tot compartimentering van de Oos terschelde zal vanuit West- Brabant verlangd worden dat door de rijksoverheids garanties worden gegeven en doeltref fende maatregelen worden ge nomen ter waarborging van de eerder genoemde aspecten. Dit ter voorkoming van de te ver wachten nadelige gevolgen voor het Westbrabantse gebied. Het standpunt van het streek gewest „Westelijk Noord- Brabant zal na goedkeuring door de gewestraad worden toe gezonden aan de minister van Verkeer en Waterstaat, de voor zitters van de Eerste en de Tweede Kamer, de provinciale besturen van Noord-Brabant en Zeeland, alle West-Brabantse gemeenten en water- en heem raadschappen. In Zeeland worden al di verse cursussen voor „ge wichtige" dames en heren gegeven om wat slanker te worden. Het Zeeuwse Kruis en de Huishoudelijke Voorlichting ten Platte- lande gaan zich nu ook met de borst-, heup- en taille- omvang bemoeien in de vorm van een cursus, die „Samen Afslanken" is ge doopt. Waarom zo'n nieuwe cursus terwijl er op dit gebied al heel wat wordt gedaan? Het Zeeuwse Kruis en de dienst Huis houdelijke Voorlichting ten Plattelande zijn eigenlijk van mening dat op sommige cursussen op onverant woorde wijze met de ge zondheid van de cursisten wordt omgesprongen. In een bericht over de eigen nieuwe cursus zeggen het Zeeuwse Kruis en de huishou delijke voorlichtingsdienst dan ook: „De bedoeling hier van is om de mensen niet al leen in gewicht te laten ver minderen, maar dit alles ook op verantwoorde wijze te laten gebeuren. Dit in tegenstelling tot een aantal „afslankorgani- saties", die op het ogenblik veelvuldig in Nederland ope reren". Mejuffrouw I. Reuser, dië tiste in Terneuzen en één van de docenten van de nieuwe cursus geeft daarbij de vol gende toelichting: „De leiding van sommige cursussen weet vaak te weinig over de achter gronden van het vermageren. Als iets fout gaat, dan kunnen ze dat moeilijk vaststellen. Het is bijvoorbeeld niet verant woord om meer dan een kilo per week af te vallen, maar er zijn cursussen waarbij soms heel wat meer kilo's per week eraf gaan. We vinden dat be angstigend. Diverse cursussen zijn commercieel van opzet en daarbij gaat het niet altijd in de eerste plaats om het belang van de cursist". Bij de cursus van het Zeeuwse Kruis en de Huis houdelijke Voorlichting ten Plattelande gaat het volgens mej. Reuser niet alleen om het eten, maar ook het beter bewe gen vindt men heel belangrijk. Vandaar dat de cursus bestaat uit drie onderdelen: de theorie van de verantwoorde voeding, het leren hoe dat alles zelf klaar te maken (dus het in de praktijk brengen van de theo rie) en het leren beter bewe gen. De cursus wordt gegeven voor een groep belangstellen den. „In groepsverband gaat het beter. Dan motiveren de cursisten elkaar", zegt mej. Reuser. Natuurlijk gaan de deelneemsters en deelnemers wel tijdens de cursusavonden op de weegschaal, want uiter aard is men zelf ook nieuws gierig naar de resultaten. Het theoretische gedeelte komt voor rekening van dië tiste mej. Reuser. Zij leert de mensen wat dik maakt, wat met en waarom afslanken nut tig en nodig is. Op welke ma nier je lekkere en toch geen dikmakende gerechten kunt bereiden wordt verteld door mevrouw D. Janvier-Scheele, huishoudlerares en bovendien komt er een leraar uitleggen hoe men zich beter moet bewe gen. Tijdens het praktische gedeelte laat mevrouw Janvier ook nieuwe methoden zien van eten klaarmaken, zoals grille ren, het werken met alumi niumfolie, met tefalpan, rö mertopf etc. Daarnaast wordt HULST - DE KON! G VAN ENGELAND. In de Ne derlandse film Alicia kunnen de bioscoopbezoekers deze week niet alleen Willeke van Ammelrooy, maar ook de vroegere inwoner van Hulst, Hugo Metsers bewonderen. De film wordt vertoond op vrijdag om 20 uur, zaterdag om 23 uur (nachtvoorstelling), zondag om 16.30 en 20.30 uur en maandag om 20 uur. Toegang 18 jaar. The big boss, die za terdag om 19 én 21 uur en zon dag om 14.30 en 18.30 uur wordt vertoond, is een gewel dige aktiefilm met de een paar jaar geleden overleden „vech ter" Bruce Lee, die zo ongeveer op zijn eentje een hele misda- digersbende oprolt. Bruce Lee was de man, die van het kara- tevechten een kunst wist te maken. Toegang 14 jaar. TERNEUZEN LUXORTHEATER. V901 het komende weekeinde heeft het Luxortheater een oud, maar wel vrolijk paardje van stal gehaald, Irma la Douche, met de pittige Shirley Ma- claine en Jack Lemmon. On getwijfeld hebben al heel veel bioscoopbezoekers de film meer dan één keer gezien en wij durven «r een lief ding om verwedden dat de film ook nu nog heel wat bezoekers zal trekken. Een luchtig verhaal, uitstekend vertolkt en bijzon der geschikt voor dit warme zomerweer. Vanaf vrijdag tot en met zondag, elke avond om acht uur en zondag ook om 16.30 uur. Toegang alle leeftij den. Boeven en boefjesmaten spelen een rol in The Getaway, met Steve McQueen, Ali Mac- Graw, Ben Johnson e.a. Ban kovervallen, spannende ach tervolgingen, moord en doods lag zijn er niet van de lucht. Wel uitstekend gemaakt dooi de vermaarde regisseur Sam Peckinpah. Toegang 14 jaar. OOSTBURG LEDELTHEATER. Voor de tweede week gaat er In Tirol de vrolijke ontucht verder. Nogal heet gepeperde sex van een stel seizoenminnaars met meisjes die er wel voor te vinden zijn. Vrijdag om 20 uur, zaterdag om 20.15 uur, zondag om 16.30 en 20 uur, maandag en dinsdag om 20 uur. Toegang 18 jaar. Nog een prolongatie in Oost burg, In de klauwen van de draak, een superkaratefilm met Bruce Lee. Een geweldige vechtfilm. Zaterdag om 19 'urn en zondag om 14 uur. Toegang 14 jaar. VLISSINGEN ALHAMBRA. Malle Mary, Linke Harry dirty Mary, Crazy- Larry), die vrijdag om 20 en zaterdag om 19 en 21.15 uur wordt vertoond, .is de geschie denis van een jongen, die ervan droomt om een beroemde auto-coureur te worden. Om dat doel te bereiken waagt hij nogal het een en ander. Maai' ol het allemaal verloopt, zoals hij zich had voorgesteld, is weer wat anders. Larry is nie mand minder dan Peter Fonda en Mary wordt vertolkt door Susan George. Toegang 14 jaar. Bedhostessen is een Duitse sexfilm. Een man. van twaalf ambachten en dertien ongelukken wordt op een goeie dag glazenwasser en dan ziet hij nogal het een en ander. In ieder geval heeft hij een uit stekend geheugen en vertelt al zijn verhalen aan een filmre gisseur, die er dan deze rol prent van heeft gemaakt. Vrij dag om 23 uur (nachtvoorstel ling). Toegang 18 jaar. The French connection is een uit stekende en reeds vaak ver toonde film, die het (wellicht voor de tweede keer) bekijken zeker waard is. Zondag om 19 en 21.15 uur, maandag en dinsdag om 20.00 uur. Toe gang 14 jaar. Voor de jeugd heeft Alhambra De gelaarsde kat als sheriff in petto. Een be etje vreemd maar wel aan trekkelijk verhaal over een meisje dat terug naar haar ge boortestad gaat en onderweg gezelschap krijgt van een ge laarsde kat. Al spoedig blijkt dat het meisje aan heel wat ge varen bloot komt te staan, maar dank zij haar gelaarsde vriend komt alles op zijn poo tjes terecht. Zoals dat bij kat ten de gewoonte is. Toegang alle leeftijden. de nodige aandacht besteed aan het maken van feestrecep- ten, hartige hapjes en andere zaken, die wel lekker zijn maar toch weinig calorieën bevat ten. De cursus wordt gehouden vanaf 3 september in het Groene Kruisgebouw aan de Oosterstraat in Axel. De cur sus duurt dertien weken en eindigt eind december. Bij in schrijving moet men 25 be talen. Voor leden van het Zeeuwse Kruis kost de- eerste avond vijf gulden en elke vol gende avond een rijksdaalder. Mensen, die geen lid zijn, beta len voor elke avond vijf gul den. Inschrijven is mogelijk tot 20 augustus. Meer inlichtingeu over de cursus kunt U krijgen bij mej. I. Reuser, tel. 01150-5351 of 3360 en bij mevrouw D.J. Janvier-Scheele, tel 01640- 35010. GOES GRAND THEATER. Pas up....of we slaan d'r op, de film die deze week in het Grand Theater draait, geeft Bud Spencer en Terence Hill vclop gelegenheid om te laten zien wat zij zo al met hun vuisten voor elkaar kunnen krijgen. Dat blijkt niet gering té zijn en degenen die van een recht- toe-recht-aan stukje vuisten- werken houden kunnen hun hart ophalen op vrijdag, maandag en dinsdag elke avond om acht uur en zaterdag en zondag oni 19 en 21.30 uur. Toegang alle leeftijden. Serre-moi contre toi, j'ai be- soin de caresse is een Franse sexfilm en heeft als Neder landse vertaling meegekregen: De sexkliniek, met o.a. Moni que Vita, J.M. Dhermay, Anne Libert enz. Het verhaal heeft, zoals in dergelijke films te doen gebruikelijk, helemaal niets om het lijf. Het gaat er maar om zoveel mogelijk sex- toestanden te laten zien. Dat kan, vrijdagavond als de kin deren naar bed zijn namelijk om 23 uur. Toegang 18 jaar. Niels Holgersson's wonder bare reis, naar de roman van Selma Lagerlöf is een heel poë tische film, van Niels, die op de rug van een eend de wereld in trekt en er allerlei wonderlijke avonturen beleeft. Hoewel op zondag half drie bedoeld voor de kinderen, ook voor volwas senen een bijzondere film. Toegang alle leeftijden. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG - Gedepu teerde Staten van Zeeland ver wachten, dat nog eind dit jaar een begin kan worden gemaakt met de aanleg van een vaste oe ververbinding over de Wester- schelde. Voorwaarde is echter, dat het advies van de raad voor de waterstaat op korte termijn zijn beslag krijgt. De nodige vergunningaanvragen en derge lijke worden inmiddels al wel voorbereid. Dit zeggen G.S. in hun begelei dingsbrief bij de ontwerp begroting 1976 onder het hoofd stuk ontwikkeling. Veel aandacht in dit hoofd stuk wordt ook besteed aan de Zeeuwse arbeidsmarkt. Ver wacht mag worden, aldus de be- geleidngsbrief, dat de geregi streerde arbeidsreserves bij mannen dit jaar gemiddeld ho ger liggen dan vorig jaar en bij de vrouwen ook gerekend moet worden op een verdere stijging van dit gemiddelde. De vraag naar arbeidskrachten op de ar beidsmarkt zal dit jaar naar verwachting onder het jaarge middelde van vorig jaar blijven. Dat in Zeeland meer buiten landse werknemers komen dan het huidige geringe aantal, ligt niet in de verwachting. De werkgelegenheid zal dit jaar in Zeeland achterblijven bij die van 1974. Als de economie zich eind dit jaar/begtn volgend jaar herstelt, dan leert de ervaring dat het effect hiervan in Zeeland vertraagd tot uiting komt, zo schrijven G.S. De tussentijdse regeling voor jeugdige werklozen heeft niet bevredigend gewerkt. Knelpunt was, dat het ministerie moest beslissen over een voorgedragen project. Dat veroorzaakte ver tragingen. G.S. denken in het begrotingsjaar de staten een nota arbeidsmarkt te kunnen presenteren. Onder het hoofdstuk land bouw geven G.S. cijfers over de geldelijke hulp voor de oogs- thulpactie vorig najaar. Het mi nisterie van Landbouw en Vis serij betaalde voor inzet van scholieren en andere groepen 9 ton, het lijk betaalde aan scha devergoeding 8,5 miljoen, de provincies Zuid-Holland en Noord-Brabant 1 stelden elk 50.000 gulden beschikbaar en Zeeland 1 ton. De regeling van de schade door luchtveron treiniging van de industrie werkt bevredigend voor de landbouw, aldus G.S. De toestand voor de Zeeuwse kottervisserij is echter zorgelijk. De tongvangst is voor de Zeeuwse Noordzeevloot name lijk het belangrijkste. Maatrege len worden echter niet aange kondigd. Over de huisvesting in de provincie tonen G.S. zich te vreden. De woningmarkt wordt ruim genoemd in aantallen, maar niet in keuzemogelijkhe den. Gezien de ruimte op de wo ningmarkt zal de bouw van nieuwe woningen behoedzaam worden aangepakt. Het aantal slechte woningen in de provin cie daalt echter ook nog maar langzaam. De activiteiten in zake de stadsvernieuwing ne men toe, maai- nog niet kan wor den gesproken over een opzien barende omvang, aldus G.S. Het college blijft vooralsnog ook vasthouden aan zijn beleid, dat vestigingsoverschotten van enige omvang niet in platte landsgemeenten terecht mogen komen. Het Zeeuwse recreatieondei - zoek zal dit jaar nog worden af gerond. In I9?6 zullen de staten dan een nota over de hoofdlijnen van het recreatiebeleid kunnen behandelen. Steeds ongeruster worden G.S. over de trage aan pak van het rijk inzake de in richting van de Grevelingen. Nog dit jaar zal een stuurgroep worden opgericht, die een be stuurlijke organisatie moet voorbereiden voor de ontwikke lingen van natuurbelangen en openluchtrecreatie in het' toe komstige Zeeuwse meer. De 1,3 miljoen van het rijk voor bijzonder regionaal wel zijnsbeleid gaat naar Axel en Sas van Gent voor sport- en re creatieaccommodatie en naar Terneuzen voor een centrale openbare leeszaal en biblio theek. Onder het hoofdstuk planolo gie wordt tenslotte aandacht be steed aan de provinciale plano logie. Het streekplan Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen hopen G.S. in 1976 aan te kunnen bie den. Inmiddels is G.S. gebleken dat de betreffend? ministers in stemmen met de zienswijze dat op de Axelse vlakte een ver snelde industriële ontwikkeling kan plaatsvinden. De proeven met inspraak voor het streekplan Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen hebben volgens G.S. hun waarde bewe zen. Er zal daarom verder ge werkt worden aan een in spraakprocedure: voor alle vol gende streekplannen. De her ziening van het streekplan Midden-Zeeland is vertraagd en de herziening van het streekplan Schouwen-Duiveland blijft vooralsnog steken op onder an dere de kwestie van de afsluiting van de Oosterschelde. G.S. gelo ven tenslotte'ook niet, dat bij de structuurbepaling van Tholen en St. Philipsland een tweede nationale luchthaven in be schouwing hoeft te worden ge nomen.

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 3