berg: 's in nd Spitsprobleem bij PEC-Zwolle Jan van de Yeen: Bij Sparta is toch nog iets mogelijk FC Den Bosch wacht een zwaar karwei Beltman: „FC Groningen heeft nu meer karakter59 ionde van Jreskens idovic moet g wachten telgevecht t in Ahoy elan INTERNAAT GEEN „MUST" MIDDENMOTER ZORGEN VRIJDAG 15 AUGUSTUS 1975 12 fan onze sportredactie) :EDA - NAC heeft nog niet iten of het de Joegoslavi- spitsspeler Radovic in it zal nemen. Het NAC- ïur wacht nog op het advies de technische commissie na in overleg een beslissing men zal worden, dovic speelde gisteren met ■ersterkt Jong NAC, waarin rouwers acteerde, tegen het ische VK Schilde. Radovic de een helft mee en scoorde raai. Jong NAC won met De overige doelpunten len gemaakt door Brou- Ruppert en Polak. OTTERDAM (ANP) - Het cht om het Europees kam- nschap in het halfzwaarge. it tussen de Italiaanse titel- der Domenico Adinolfi en Nederlandse uitdager Rudi bers zal niet in het sportpa- Ahoy in Rotterdam worden auden. onderdagmiddag werd de ti- rijd door de Europese Boks in Rome gegund aan de Ita- nse promotor Rodolfo Saba- Op welke datum en waar de ïeinse promotor het gevecht laten plaatsvinden is nog bekend. OETBAL - De eerste divi- edstrijd FC VW - Wage- gen zal zondag niet om half doch om vijf uur beginnen, in verband met de hoge tem- atuur. (Van onze sportredactie) IRESKENS - Breskens heeft een onderbreking van twee ir weer een amateurkoers. navond wordt in Breskens criterium gereden over 100 ometer, dat om zes uur be lt. Twee jaar - in 197 3 en 1974 iad het comité een volkskoers irganiseerd, maar door de te- lopende belangstelling voor volkskoerssport heeft het elercomité Breskens nu toch er besloten met de KNVVU- ïateurs in zee te gaan. In totaal hebben een veertig amateurs ingeschreven, ■ote favoriet is ongetwijfeld de ape prijsrijder uit IJzendijke ine van de Bunder, die zijn to il aantal overwinningen dit zoen - via zeges in Zaamslag Graauw in het afgelopen ekeinde - op 27 bracht. Jet parkoers in Breskens eft een lengte van 14.00 meter. start en de finish zijn in de oodmanstraat. Het parkoers ■t er als volgt uit: Broodman- aat - Molenwater - Emma- aat - Mercuriusstraat - euwstraat - Broodmanstraat. g voor te kunnen kweken. Amerikaanse topduo ijgt af te rekenen met de nnaar van vorig jaar in de 0 cc-klasse Rien van Sabbe Fijnaart op Montesa, Ge- Lammers uit Sint- ehelsgestel op Montesa en Zeeuwen Krein Dieleman Axel op Husqvarna, Jo alhout uit Terneuzen op antesa en - hij heeft inge dreven, maar de vraag is oi al weer hersteld zal zijn na n valpartij van enkele we- n geleden - Frans Lensen uit cel op Suzuki. Jan van Mal- ■gem uit Lepelstraat op Oss eveneens een van de kans- bbers. Voor de 250 cc-klasse het aantal inschrijvingen - eer dan tachtig zo groot, t 's morgens al enkele series Hen moeten worden verre- •n. In de 500 cc-klasse zal de -ijd zich vooral toespitsen ssen Jan Haars uit Ameide Maico en Van Toren even- ns op Maico. Zeeuwse favo- iten zijn Henk Kant ui list op CCM (de enige ertakt-motor in Rilland in ze categorie) en Jp vj*n uggen uit Axel op Maico. De edstrijden op het fraaie Rei- erswaalcircuit inRdlan ginnen om 13.00 uur. tp eschouwers kunnen de cros- rs als om 11.00 uur in acti en tijdens de trainingen- (Van onze sportredactie) ZWOLLE - PEC-Zwolle heeft afstand gedaan van tops corer Herman Heskamp (naar FC Groningen) en spelverdeler Jan Rorije (naar Heerenveen). Daarvoor in de plaats zijn Ri- nus Israels (ex-Excelsior) en Cees van Sloten (ex-Haarlem, ex-Volewijckers, ex- Amsterdam en laatstelijk nog een seizoen spelend voor het Delftse Andenne) gekomen. Israel betekent voor de defen sie natuurlijk een geweldige versterking, hoewel de ex- international al direct na zijn komst in Zwolle last van een achillespees-blessure kreeg, nauwelijks aan de training kon deelnemen en zo kort voor de start van de competitie slechts een oefenwedstrijdje tegen een plaatselijke ama teurclub kon meedoen. Van Van Sloten kon moeilijk wor den verwacht dat hij als schut ter Heskamp zou kunnen evenaren, Iaat staan overtref fen, maar na een aarzelend be gin heeft de ex- Amsterdammer zich als aan vallende schakelspeler toch heel verdienstelijk ontwik keld. Tegen onder andere Go Ahead Eagles bewees hij zelfs in de combinatie beter tot zijn recht te komen dan Heskamp. Niettemin sukkelde PEC- Zwolle met een spits probleem. Hoofdtrainer Hans Allerman (sinds april van dit jaar bij de Zwolse club in dienst als opvolger van het interim-duo Friedrich Donenfeld-Jan Verhaert, de laatste is nu trainer van Her acles), waagde een gok met Klaas Drost als centrum-spits. Drost, tot dan een rechter vleugelverdediger deed het in oefenwedstrijden als stormlo- per uitstekend en bracht in een soort Gerd Milller-stijl al me nig oefendoelpunt op zijn naam. PEC-Zwolle heeft nu 20 spe lers onder contract staan. Doelman Bob Nieuwenhout traint wel, maar heeft nog steeds niet getekend. Behalve Nieuwenhout heeft PEC nog een uitstekende doelman in de 20-jarige Peter Gerards, die in het Nederlands militair elftal uitblonk en vermoedelijk vaste A-doelman zal worden. Verdedigend zijn er bij de Zwolse club trouwens geen problemen, want ook zonder Israel en de eveneens nog ge blesseerde stoere stopper Ben Schubert, lijkt de afweer sterk genoeg om zondag aan de start te verschijnen voor de thuis wedstrijd tegen FC Gronin gen. Het vertrek van Rorije op het middenveld, is overigens nog goed voelbaar. De 21- jarige René IJzerman zou zijn opvolger moeten zijn, maar deze talentvolle technicus en ex-UEFA-jeugdspeler miste in oefenwedstrijden nog het nodige gezag in zijn spel. PEC zoekt dan ook nog naar een aanval lende middenvelder en waar mogelijk een extra aanvaller. Onder Hans Alleman die de lijn-George Kessler doortrekt, heerst er in de contractgroep een uitstekende sfeer. In de oe fenwedstrijden constateerde men een opwaartse lijn in spelprestatie, bovendien was er een bewonderenswaardige inzet. Tegen de Engelse club Leyton Orient werd een 0-0 re sultaat bereikt van een volle dig Go Ahead Eagles werd met 1-0 gewonnen en de stuntploeg uit de recente bekercompetitie het Spakenburgse IJselmeer- vogels werd met 6-0 onder de voet gelopen. Daarnaast werd nog van een aantal oostelijke amateurclubs gewonnen. Deze successen hebben het ver trouwen in de club doen toe nemen, vooral ook omdat Ri- nus Israel praktisch van zijn blessure is genezen en ook Ben Schubert er gauw weer bij kan zijn. Bij PEC-Zwolle wordt veel gedaan aan de jeugdopleiding. Het jeugdselectie elftal (16 tot 18 jaar) telt een aantal veelbe lovende krachten en ook de C-ploeg die in de hoogste klasse uitkomt en met twee spelers (Mart Veerman van Go Ahead Deventer en Hans Boer van het Meppeler MSC kregen een contract) nog is versterkt. Of PEC-Zwolle in de komende competitie weer een rol van betekenis zal kunnen spelen is uiteraard de vraag, maar de ploeg moet stellig in staat worden geacht een periode- titel te pakken. De volgende spelers staan thans onder con- tract:Peter Gerards, Mart Veerman, Klaas Drost, Jan Veenstra, MilutinBajac, Rinus Israel, Ben Schubert, Ben Hendriks, Ype Hamming, Jan Hendriksen, René IJzerman, Bas Koekoek, Rob Meyers, Cees van Sloten, Jan Verhe- yen, Joop Leidekker, Slobo dan Lukac, Ben Spanhaak, Freek Schutten en Hans Boer. Bob Nieuwenhout en Puck van der Horst (de laatste is recent aan een knie geopereerd) heb ben nog niet getekend. PEC- Zwolle speelt in het gemeente lijk sportpark aan de Cein tuurbaan. De totale capaciteit is 12.000 plaatsen. Hoofd trainer Hans Alleman heeft as sistentie van enkele enthou siaste hulptrainers onder wie de contractspelers Rinus Is rael, Cees van Sloten en Freek Schutten. Schutten, reeds 34 jaar, is speciaal belast met de jeugd. Als speler moet hij een stuk routine-inbreng hebben voor de C-ploeg. Israel leidt de coaching van het C-elftal en Van Sloten assisteert bij de verschillende trainingsgroe pen. Rinus Israël: versterking voor PEC-defensie. (Van een van onze verslaggevers) ROTTERDAM - Met zijn 27 jaar is Jan van de Veen de op een na oudste speler in het elftal van Sparta. Alleen de 31-jarige doelman Pim Doesburg, streeft hem wat leeftijd betreft voorbij. Die statistische gegevens tonen aan hoe ingrijpend de verjongingskuur in de afgelo pen seizoenen bij de Rotterdamse club is geweest. „Ongelooflijk, eigenlijk hoeveel spelers er vertrokken zijn", verzucht Jan van de Veen wat weemoedig, want hij heeft het er knap moeilijk mee gehad, dat de meeste teamgenoten waarmee hij Sparta drie, vier seizoenen geleden tot dicht onder de absolute vaderlandse voetbaltop had gebracht, nu vertrokken zijn, „Noem ze maar op, Eijkenbroek, Ter Horst, Kleijnjan, Bosveld, Kristensen, Kreuz, Venneker, Walbeek en Heijerman. Vooral het vertrek van Nol is zonde, want wat kon die een sfeer in het elftal brengen. Natuurlijk zouden sommigen nu niet meer hebben meegekund, maar als je toch nog over een voorhoede met een Kristensen en een Kreuz had kunnen beschikken zag het er allemaal wel heel anders uit." Enkele maanden geleden zag Jan van de Veen het helemaal niet meer zitten bij zijn Rotterdamse voetbalwerkgever. Hij wilde koste wat kost weg, ook al liep zijn contract nog een seizoen door. Jan van Veen: „Toch weer optimistisch De transfer naar Nee, die zc goed als rond leek, ging echter niet door omdat de vraagprijs van Sparta duidelijk te hoog was voor de Nijmegenaren maar nu kan Van de Veen daar toch weer relativerend over zeggen.' „Natuurlijk vond ik het jammer, dat die transfer niet doorging.' Financieel was het een aantrek kelijke zaak, maar ik zie het nu bij Sparta toch ook wel weer zit ten. De sombere periode ligt achter mij. Ik heb er weer zin in en ook vertrouwen in de toe komst". De oorzaak voor die omme keer bij Jan van de Veen moet gezocht worden in het feit, dat net Sparta bestuur, ondanks de zorgen over de financiële toe stand, toch op de valreep nog be reid bleek de buidel te trekken voor de aankoop van twee nieuwe spelers, de Deen Larson en de Joegoslaaf Matic. Van de •een: „Er is vanuit de spelers groep nogal wat kritiek op het bestuur geweest, er is druk uit geoefend om toch nog wèt te noen, vandaar ook de nogal sombere kreten, die ik zelf in de Pers heb losgelaten waarmee ik ze uit hun tent wilde lokken. De aankoop van die twee buiten anders is vooral psychologisch an groot belang voor de selec- 'egroep. De jongens hebben ge zien dat het bestuur toch begrip t voor de situatie, dat er toch ibg iets mogelijk is bij Sparta". ,,i?e bet veld immer bedrij- I P middenvelder, in het dage- 1 s leven ambtenaar op de sa larisadministratie bij de ge beente Rotterdam („Ik ben vier «panden full prof geweest, vre- 'Jk, ik wist met mijn tijd geen raad") illustreert zijn woorden met de resultaten, die Sparta in de intertoto-competitie geboekt heeft: „De eerste wedstrijden ging het miserabel. Niet alleen omdat we zeer sterke tegenstan ders troffen en een aantal spe lers nog op vakantie was, maar ook omdat de spirit eruit was, het vertrouwen in de toekomst weg was. Na die aankopen zag je plotseling het elan terugkomen en tegen Standard Luik, al ver loren we, hebben wij bij vlagen uitstekend gevoetbald, evenals in de oefenwedstrijd tegen Ali cante". Van de Veen gelooft niet in een onmiddellijk rendement van de aankopen voor het elftal: „Lar son is een uitstekende speler. Ik heb tegen hem gespeeld in De nemarken en ik had een zeer moeilijk middag. Alleen hij is geen spits, de plaats waarvoor hij eigenlijk is aangekocht. Ma- tic moet het in West-Duitsland leuk hebben gedaan, maar ik schat dat hij toch zeker een sei zoen lang nodig zal hebben om te acclimatiseren". „Het belangrijkste is echter", zo stelt Van de Veen, „dat we vooral in de breedte sterker zijn geworden. Dat was het vorig seizoen het grote probleem. Zodra er blessures kwamen zat ie met moeilijkheden. Er zijn ge lukkig ook wat talentvolle jon geren bij gekomen van andere clubs, en dat maakt het hele be eld positiever". Maar ondanks die betrekke lijk positieve toekomstvisie moet Jan van de Veen toch ook erkennen dat het bij Sparta een frustrerende zaak is, dat de tri bunes op het Kasteel het afgelo pen seizoen angstwekkend leeg waren en dat dat beeld de ko mende competitie ongetwijfeld hetzelfde zal zijn. „Als je als speler die gapend lege Schie-tribune ziet, dan doet je dat heel wat. Aanmoedigin gen zijn er praktisch niet bij. Het is het grote probleem van Spar ta. Al jaren zoekt men naar een oplossing. Natuurlijk, spectacu lair voetbal, dat helpt. Maar toen we vier jaar geleden onder Kessler tot februari bovenaan stonden kwamen er nauwelijks meer mensen. Sparta heeft de pech toevallig in Rotterdam te zitten. Zonder subsidie en met Feyenoord naast de deur. Clubs als de Graafschap of NEC zitten in een heel andere situatie". Sparta is in de beruchte vicieuze cirkel terecht gekomen, dat be seft ook Jan van de Veen volle dig. „Als wij deze groep een paar jaar bij elkaar zouden kunnen houden, wij hebben tenslotte in het elftal genoeg veelbelovend jong talent, dan is de kans weer aanwezig, dat we met de top of de subtop gaan meedraaien. Maar als er wéér spelers ver kocht moeten worden om de te korten te dekken, ja dan kun je het wel vergeten. En als je je ve detten weer verkoopt, blijft het publiek nog meer weg, en moet je uiteindelijk nog meer spelers verkopen. In feite hoopt Jan van de Veen op eeh klein wonder: Vorig sei zoen voorspelde men dat wij zouden degraderen, toch wer den wij zesde. Wie weet slaat dit ineens de vlam bij ons in de pan, en gaat het publiek eindelijk be seffen dat er ook op Spangen iets te beleven valt". (Van een van onze verslagge vers) DEN BOSCH - Zoals de meeste eerste divisie ploegen in ons land heeft ook FC Den Bosch de laatste jaren de grootste moeite om het armlastige hoofd boven waer te houden. De Bos sche voetbalstichting sukkelde na het twee-jarig verblijf in va derlands hoogste voetbal afde ling met de naweeën daarvan. Een aantal beschikken over re latief dure efe-divisie contrac ten, het bedrag dat met de tech nische begeleiding van de ploeg gemoeid was, bleek na de stap terug te groot en last but not least, het publiek bleek in de toch aantrekkelijke competitie in de eerste divisie nauwelijks geïnteresseerd. Het moge duidelijk zijn, de schuldenlast van FC Den Bosch groeide angstwekkend snel. Halverwege het vorig seizoen diende de Stichting bij het Col lege van Burgemeester en We thouders van de gemeente 's Hertogenbosch een verzoek tot een forse subsidie in. Het voor tbestaan van FC Den Bosch als passieve recreatie leverancier vóór het Bosche stadsgewest stond op het spel. B. en W. van Den Bosch waren bereid de fusie stichting, die (Van onze sportredactie) GRONINGEN - „Meer ka rakter, kwalitatief gelijk". Zo kwalificeert FC Groningen- directeur Wim Beltman de se- lectiegroep, die FC Groningen terug moet brengen in de ere divisie. „We hebben door het aantrekken van Azing Grie- ver, de doelman van Heeren veen, topscorer Herman Hes kamp van PÏ5C en van Koko Hoekstra van Cambuur de concurrentie ook verzwakt", aldus Wim Beltman. Voetbalminnend Groningen staat intussen nog wat onzeker tegenover het nieuwe FC Gro ningen. Bekende namen als die van Ab Gritter (naar FC Twen te), Hugo Hovenkamp (naar AZ' 67), Sip Bloemberg (naar het Belgische RWDM Molen beek) en Henk Medik (naar NEC) ontbreken. Vooral het verlies van de produktieve en bij vlagen uit stekend voetballende Gritter en de nog steeds groeiende Hugo Hovenkamp zijn bij de Groninger supportersschare zwaar aangekomen. Wim Beltman: Wij konden ze niet houden. Evenmin als Ajax Cruijff kon houden. Hugo Hovenkamp bijvoorbe eld heb ik dank zij een sponsor een salaris van f 50.000,- kunnen bieden. Hij vertrok. Dan kun je nagaan wat een club als AZ' 67 betaalt". Het vertrek van Sip Bloem berg, die niet zo'n best seizoen achter de rug had, was begrij pelijker. FC Groningen kon van de Belgen vier ton voor hem vangen. Het vertrek van Henk Medik was een gevolg van het feit dat volgens Beltman Medik de prijs die hij zou moeten kosten voor de FC Groningen niet waard was. Ook al niet omdat Medik - alweer volgens Be ltman-niet voldoende hart als voetballer zou hebben. Insi ders fluisteren overigens dat FC Groningens nieuwe trainer Anton Goedhart (een relatie van Beltman uit diens Go Ahead tijd) Medik wel graag bij de a-selectie had gehouden. Door al die transfers is de FC Groningen er financieel dus danig voor komen te staan dat de Groningers indien nodig nog best een of meer duurdere aankopen kunnen doen. Of dat in de komende maanden nog zal gebeuren hangt af van de prestaties van de sterk ver nieuwde ploeg en van enkele jonge talenten, die zijn bijeen gebracht in het dit seizoen startende jeugdinternaat van FC Groningen. Vier van de tien daar ondergebrachte spelers kregen al een a-contract, na melijk H. Bink, H. Dijkstra, W. Bastiaannet en A. Vos. „We reken er op dat in ieder geval een of twee van deze spelers in december klaar zijn voor het eerste elftal". Op langere ter mijn gezien vérwacht FC Gro ningen nog meer rendement van de investeringen in het jeugdinternaat. Van een speler van de a-selectie is in ieder geval ze ker dat hij het seizoen bij FC Groningen niet zal volmaken. Dat is de Deen Bjarne Jensen, die in december naar Dene marken terugkeert. Bink zal hem als „ausputzer" moeten opvolgen. FC Groningen rekent er ver der op dat doelman Azing Griever de defensie naar een hoger niveau zal tillen, dat Koko Hoekstra zich op het middenveld naast „good old" Wim van der Heide tot een creatieve aanvallende mid denvelder zal ontpoppen en dat Herman Heskamp samen met de van AZ geleende Jopie Molendijk voor het nodige ge schut zal zorgen. Wim Beltman: „Een voor deel van alle veranderingen is ook dat we nu weer een frisse ploeg hebben. Ook al door de trainerswisseling". Trainer Ron Groenewoud vertrok na melijk naar de KNVB na vier seizoenen, wat waarschijnlijk een te lange tijd is geweest. Ron Groenewoud bleek niet meer in staat de spelersgroep juist die extra motivatie te ge ven die de ploeg nodig had. Een „must" is de terugkeer naar de eredivisie niet voor de Groningers. Financieel is in de eerste-divisie het vorig jaar beter geboerd dan het jaar daarvoor in de eredivisie. De publieke belangstelling was eerder groter dan kleiner. Maar om het Groninger voet balpubliek vast te houden zal FC Groningen wel mee moeten draaien in de top van de eerste divisie en tenminste een perio dekampioenschap moeten ha len. ontstond uit een samenwer kingsverband van de betaalde clubs Wilheimina em BW, tot een bedrag van zo'n 400.000 gulden te subsidieëren maar verbond daaraan enkele voor waarden. De belangrijkste was, dat FC Den Bosch zijn bestaans recht in twee seizoenen tijd moest aantonen. De eerste divisie ploeg, die toen niet alleen financieel maar ook speltechnisch weinig te bie den had, moest hiervoor gemid deld per thuiswedstrijd in sta dion De Vliert 3500 toeschou wers trekken. FC Den Bosch, het afgelopen seizoen met haar vrijwel nieuwe ploeg toch een goede middenmo ter in de eerste divisie bleef met gemiddeld 3000 toeschouwers achter op het begrote gemiddel de. De taak voor trainer Nol de Ruiter en zijn pupillen is het komend seizoen dan ook niet eenvoudig. Een vooraanstaande rol in de komende competitie moet de Bosche voetballiefheb bers weer voor het betaalde voetbal in hun stad interesseren. Het chronisch gebrek aan geld, liet FC Den Bosch echter niet toe om zich spectaculair te verster ken. Twee amateurs werden aangetrokken, voor het overige veranderde er niets aan het team, dat haar bestaansrecht nu moet gaan bewijzen. Een ondankbare taak derhalve voor de 33-jarige oefenmeester de Ruiter. Toch heeft hij ver trouwen in de mogelijkheden van zijn team. „Wij hebben de spelers kunnen behouden, die we ook liever niet zagen ver trekken. De ploeg kan dus ver der groeien naar een eenheid". De oefenwedstrijden sterkten de Ruiter in zijn optmisme. „De- jongens maken duidelijk, dat ze weten wat er van hen verwacht wordt in het komende jaar. Er is in de aanloop naar de competitie keihard gewerkt'en de stemming is voortreffelijk. De resultaten waren er in de vriendschappe lijke wedstrijden ook naar. Van de 7 wedstrijden tegen amateur- clubs werden er zes gewonnen en een gelijk gespeeld. Tegen FC Amsterdam toonde de ploeg in houd en pakte met 2-1 verdiend de punten. Het is duidelijk, dat de ploeg er zin in heeft en zij kan een rol van betekenis gaan spe len", aldus de Ruiter. Toch baart de zware taak, die op de schouders van zijn spelers rust, zij moeten zich immers be wijzen, hem zorgen. „De selectie van 16 spelers is gemiddeld nauwelijks 22 jaar oud. Ik ben bang dat de jeugd het evenwicht in de ploeg op de momenten dat het er werkelijk op aan kon», parten gaat spelen".

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 13