Verbroedering De Sier re en bevolking van Clinge JAN BIESBROECK 67 JAAR SLAGER OP 6 SEPTEMBER Ouders wachten op ingrijpen van overheid Hogere grondprijzen in bestemmingsplan te Kloosterzande Kinderen van Axelse scholen met plantjes naar De Hatle Vogel ving weinig vis Hava Naguila actief in vakantie stad St. Jansteen Hulst EXCURSIE 't DUUMPJE NAAR DE REEP Kapellekrug Lamswaarde DIEFSTAL UIT AUTO DONDERDAG 14 AUGUSTUS 1975. nONDERDAG 14 AUGUST (Van onze correspondent) CLINGE De bevolking van Clinge gaat de bewoners van het internaat De Sterre officieel verwelkomen op 6 september. Op het programma voor die dag staan dan di verse activiteiten die allemaal tot doel hebben de bevol king van Clinge en die van „De Sterre" nader tot elkaar te brengen. Begonnen wordt op die dag met het aanbieden van een cadeau aan „De Sterre" waaraan vele Clingenaren via een huis-aan-huiscollecte hebben meebetaald. De plannen voor de festivi teiten op 6 september werden gisteravond bekend gemaakt door het uit inwoners van Clinge bestaande „Comité De Sterre" en een deputatie van (Van onze correspondent) OSSENISSE De zeehen- gelclub de Vogel heeft het tij dens de vijfde clubwedstrijd, die tussen het oude en het nieuwe gemaal in de Wester- schelde bij Ossenisse werd ge houden, niet veel geluk gehad Van de 63 hengelaars slaagden er maar 33 irn om een boven maatse vis, te vangen. De uitslagen: 1. A. de Waal uit Walsoorden 615 punten. 2. L. Thuye uit St.-Gillis-Waes 593, 3. M. van Duyse uit Clin ge 544, 4. mevrouw P. de Waal uit Kloosterzande 502, 5, C. de Bruin uit Kloosterzande 410. 6. A. de Clippelaer uit Kloosterzande 322, 7. W. de Cuyper uit Terneuzen 277, 8. P. de Waal uit Kloosterzande 256, 9. B. Martens uit Hulst 227, 10. A. Roctus uit Vogel waarde 221. De traditionele troostprijs, een pijp, werd ge wonnen door mevrouw Man- naert uit Terhole met 120 pun ten. Collecte In de periode van 18 tot en met 30 augustus wordt in Sint-Jansteen een huis-aan-hiuis-collecte gehou den ten bate van het Koningin Wilhelminafonds voor de kan kerbestrijding. Nog meer last Niet alleen die bewoners van Puttingstraat te Sint-Jansteen hebben last van de bomen, die een kleveri ge stof afscheiden. Ook de bewoners van de Burg. Yse- baertstraat klagen over het zelfde euveL het tehuis zelf. Het comité De Sterre bestaat uit de heren J Verstraeten- R. van Craenen broek, E. Bol en D. van der Bergen. Tot de afvaardiging van „De Sterre" behoorden de heren C van de Putte. M. van de Vorst, P. van de Brule, A. Kuijts en T. Klaassen. Het idee om „De Sterre" en de bevolkirtg van Clinge wat dichter tot elkaar te brengen ontstond vorig jaar september toen de bewoners van „De Sterre" van Sluiskil naar Clin ge verhuisden. Het idee werd verder uitgewerkt en in no vember werd een huis aan huiscollecte gehouden. Van het geld is nu een kunstwerk voor „De Sterre" gekocht. Het is een roestvrij metalen kunst werk" werd daarover gisteren gezegd. Wat het voorstelt wil men bewaren als een verras sing voor 6 september 's mor gens om tien uur als het werk door burgemeester P. Molthoff van Hulst wordt onthuld. Het kunstwerk is ontworpen door beeldhouwer Mes uit Middel burg en vervaardigd door Piet Weemaes uit Sint Jansteen. Kermis Na de onthulling volgt voor de genodigden een receptie in •.De Sterre". 's-Middags vanaf twee uur kan de bevolking van Clinge op het terrein van •,De Sterre" terecht voor een Vlaamse kermis waarvoor het comité in Clinge in samenwer king met personeel van „De Sterre" dat op basis van vrijwilligheid zoveel mogelijk bij de voorbereiding wordt be trokken tien kramen neer zet waarin men dan de gebrui kelijke attracties aantreft. Ook wordt gezorgd voor een kin dermolen en een muziekkiosk. Voor vertier zorgen verder de fanfare „Weldoen Door Ver maak" uit Clinge. de boeren- kapel uit Hulst en de honden vereniging Saeftinge. Het les- centrum van „De Sterre" wordt voor deze gelegenheid tot een gezellig cafeetje omge toverd. 's Avonds is er in het kader van de verbroedering een bal in het gemeenschaps huis Malpertuus. De muziek wordt dan gepresenteerd door het „Jumbo kwintet". Schoolrel Sint Jansteen (Van een onzer verslaggevers) SINT JANSTEEN De vier kinderen die maandag in Sint Jansteen niet naar school gingen als gevolg van een con flict tussen hun ouders en het schoolbestuur, hebben nog steeds vakantie. De ouders wachten op ingrijpen van overheidsinstanties, die vol gens hen niet kunnen tolere ren dat leerplichtige kinderen niet naar school gaan. „We verwachten dat ingrijpen be gin volgende week. Komt er dan een oplossing uit de bus die ons niet bevalt dan kun nen we als noodoplossing onze kinderen altijd nog in België naar school laten gaan. In België beginnen de scholen toch pas over anderhalve week", aldus de heer W. Naclitegael, een der ouders. Inmiddels zijn do ouders wel aan het zoeken naar wet telijke mogelijkheden om hun kinderen toch op de Sint- Aloysiusschool in Sint Jan steen geplaatst te krijgen. Zo als bekend werden de kinde ren daar maandagochtend niet toegelaten omdat volgens een door het schoolbestuur gehan teerde regeling deze ouders hun kinderen naar de Maria- school in Sint Jansteen hadden moeten sturen. De ouders die vinden dat het onderwijs op de Mariaschool van slechter© kwaliteit is dan op de Sint- Aloysiusschool, trekken inmid dels overal aan de bel om steun voor hun zaak. Onder- wijsinpectrice mevrouw drs. W, Bouman in Goes heeft hen geadviseerd om de kinderen „onder protest" toch naar do Mariaschool te sturen. Volgens de heer Nachtegael is dat geen goede oplossing. Hij is dan bang dat de kinderen op die school de dupe worden van de actie, die de ouders nu voe ren. Ook hebben de ouders con tact gehad met drs. A. Bakx van het Diocesaan Onderwijs centrum in Breda. De heer Bakx deelde ons gisteren des gevraagd mee bereid te zijn zijn diensten aan alle partijen in het conflict aan te bieden om een oplossing te vinden. Ook heeft hij beide partijen aangeraden om eens met elk aar te gaan praten. Of het tot een gesprek tussen ouders en schoolbestuur komt, valt ech ter te betwijfelen. De heer C. van Hecke, voorzitter van het schoolbestuur liet gisteren blijken dat al zoveel met de ouders is gesproken dat vol gens hem een nieuw gesnrek weinig zin meer heeft. Vol gens de heer Nachtegael zijn er echter geen gesprekken ge weest tussen ouders en school bestuur en volgens hem zal het initiatief voor een gesprek van de kant van het schoolbe stuur moeten komen. „Wij doen geen knieval meer", zei hij. „Het schoolbestuur heeft in het verleden telkens gewei gerd om met ons te praten. Schriftelijk werd ons elke keer meegedeeld dat ze van de bestaande regeling voor de verdeling van de kinderen over de scholen niet zouden afwijken". ij# Het was een vrolijke bijeenkomst van kinderen en bloemen. (Van onze correspondente) AXEL Het was een fleu rige bedoening gistermiddag in Axels culturele centrum De Halle. De garderobehal was herschapen ill een heuse Woe- men- en plantententoonstel- ling, zij het dan op bescheiden schaal. Op deze vrije woens dagmiddag konden de kinde ren van de Axelse lagere scholen, die in mei een plan- testekje hadden gekocht, la ten zien wat er uiteindelijk uit dat stekje was gegroeid. Een initiatief van de Axelse afdeling van de Jeugd Natuur- wacht met volledige medewer king van de Axelse plantsoe nendienst. „Er zijn in mei zo'n zeven- a achthonderd plante- stekjes verkocht aan de leer lingen uit de derde, vierde, vijlde en zesde klassen wan de lagere scholen. Die stekjes (siernetel, vlijtig liesje, afri- kaantje, begonia, geranium en fuchsia) heeft de plantsoenen dienst beschikbaar gesteld en zijn voor een kwartje per stuk van de hand gedaan", aldus de heer R.A.M. Lammens, hoofd van de Eikelaar uit Koewacht en tevens voorzitter van de Jeugd NatuurwacW. „Met de bedoeling om de kirideren wat meer liefde voor de natuur bij te brengen". Daar kon wet houder P. Th. Apers, die de tentoonstelling opende, het he lemaal mee eens zijn. „Laat alle moeite nou niet voor niets zijn", vermaande hij de jeugd die was toegestroomd om de plantjes te bekijken. „En denk na deze tentoonstelling nu met: Nou kunnen die bloemen voor mijn part verrekken". De heer Lammens was blij verbaasd over de resultaten. „Ik heb meer waardering voor deze werken dan voor de prachtigste tentoonstelling", zei hij. Iedere school kreeg vijf prijzen te verdelen in de vorm van boeken over de na tuur. In Koewacht was de eer ste prijs voor Johnny Be- ghij, in Zuiddorpe voor Paul Willems, in Overslag voor Ju dith de Cock. Brian Meese had de mooiste plant op de Marij- keschool. Paul Raes had de eerste prijs op de r.-k. lagere school en Willeke van Toorn haalde de hoogste eer op de Warandeschool. Excursie De leden van de oudheidkundige kring „De vier Ambachten" houden za terdag 16 augustus hun jaar lijkse excursie. De reis gaat ditmaal naar Maastricht. Na aankomst wordt eerst koffie gedronken op het Vrijthof, waarna een wandeling ge maakt wordt door het volledig gerestaureerde oude deel van Maastricht. Met de bus gaat het dan naar de St. Pieters berg. De lunch wordt gebruikt in chalet „Bergrust" op de St. Pietersberg, vanwaar men een prachtig uitzicht heeft over de stad Maastricht en het Maas dal. Na de lunch worden per bus enkele schilderachtige plaatjes in Zuid-Limburg, zo als Bemelen, oud Mechelen, Epen en Eysdens bezocht. Ver volgens gaat het gezelschap terug naar het Vrijthof. Het is de bedoeling dat men om on geveer 21.00 uur weer thuis is. KRO-uitzending De KRO-radio zendt zondag om tien uur de misviering in de kapel van de zuster Francis canessen te Hulst uit. Cele brant is kapelaan A. Verhey- den, die tevens de predikatie zal houden. De lezingen en 'lederen zijn gekozen rond het thema „Maria ten Hemelopne ming", het kerkelijke feest dat op deze dag wordt gevierd. De gezangen worden verzorgd door de cantory van de basi liek onder leidinig van Anton de Kort. Het koor dat zich specialiseert in de hedendaag se Nederlandse kerkmuziek, koos voor deze gelegenheid werken van Piren-ne, Vermulst en Huybers. Tiidons de dienst wordt het orgel bespeeld door Jo Ivens. (Van onze correspondent) OOSTBURG De leden van de natuurbeschermings vereniging „'t Duumpje"- West-Zeeuwsch-Vlaanderen- organlseert saterdag een ex cursie naar het natuurreser vaat „de Reep" te Oostburg. Vertrek vanaf café Buitenlust (tegenover de watertoren). Op zaterdag 6 september wordt per beurtschip een ex cursie op de Westerschelde ge organiseerd, om de hoogwater- trek van de vogels te bekij ken. Om 8.30 uur verzamelen de deelnemers zich voor de vismijn te Breskens. Omdat het in de bedoeling ligt „de Plaat" te bezoeken, dienen de deelnemers laarzen mee te ne men. Deze excursie eindigt, om ongeveer 17 uur. Ook niet- leden van ,,'t Duumpje" kun nen aan deze excursies deel nemen. Schieting Aan de schie- linig op de liggende wippen in zaal Fabie werd door 75 schut ters deelgenomen. De uitsla gen: wip hoogvogel: R. van Bunderen uit Stekene. eerste zij vogel: L de Kindt uit Kem- seke-Paal, tweede zijvogel: niet afgeschoten. Wip 2: hoog vogel en tweede zij vogel: niet afgeschoten, eerste zijvogel G. Dullaert uit St.-Pauwels. Veteranen SDO Zaterdag spelen de veteranen van SIX) Lamswaarde een vriendschap pelijke wedstrijd tegen de ve teranen van Liempde. De wed strijd begint om 15.30 uur. 's Avonds komen beide ploe gen vergezeld door echtgeno ten voor een gezellige avond bij elkaar in cafe Sport (Van een onzer verslaggevers) VOGELWAARDE De volksdansgroep Hava N'aguila uit Vogelwaarde heelt tijdens do vakantieperiode niet be paald stilgezeten. Met een aantal shows is het dansritme bewaard gebleven. Opgetreden werd in Hengstdijk, Terneu zen. Hulst en op het recreatie terrein de Braakman in Hoek. In Hengstdijk werd met de afdelingen tieners en jongeren gedanst op het terrein van campig De Vogel. Veel kam peerders en ook belangstellen den uit de omgeving woonden de danisdemonstratie bij en ga ven gehoor aan de uitnodiging zo nu en dain mee te doen. In Terneuzen werd gedanst op de Speulerieë en in de Braakman werd onder tropi sche omstandigheden gedemon streerd op het kampeerterrein. Ook daar waren vele enthousi aste mensen, die een aantal eenvoudige dansen vlot leer den en daarna meedansten. In de Braakman waren het de drie afdelingen uit Bier vliet, namelijk een kinder groep, de tieners en de senio ren, die meededen aan deze „thuiswedstrijd". Ook trad de vaste demonstra tie groep op. In Terneuzen waren deze groe pen ook vam de partij. Verder trad de demonstra- tiegroep samen met senioren uit Vogelwaarde op in het pensionaat Baudeloo te Hulst, waiar een aantal zieken en ge handicapten op vakantie was. Voor de derde maal in drie jaar werd daar opgetreden op uitnodiging van De Zonne bloem. Het ziet ernaar uit dat de volksdansgroep ook in de ko mende maanden niet stil zai zitten. Het eerstvolgende op treden staat voor 16 september op het programma. De groep zal dan een internationaal piro- graimma met dansen uit Israël, Roemenië, Joegoslavië, Rus land etc. op de planken bren gen voor de bewoners van het verpleegtehuis Ter Schorre in Terneuzen. Verder zijn er uit nodigingen voor het geven van voorstellingen in Oosttourg, Den Haag, IJzndijke en Ant werpen. De 127 leden tellende volks dansgroep is intussen druk be zig met het vernieuwen en bijschaven van het repertoire. Het orkest studeert nieuwe muziekstukken in. Dit alles om het optreden op peil te houden en ook om de leden wat meer plezier in het dan sen te geven. Eind oktober denkt de groep het zevenjarig bestaan te gaan vieren. Tegen die tijd wordt ook het 150ste optreden verwacht en voor de groep zijn dat nu ai redenen om aan een gepaste viering te denken. (Van onze correspondente HULST Uit een op de Zeedijk ibij het Verdronken Land van Saeftinge gepar keerd staande auto z jn dins dag 7090 Belgische FRanken gestolen. Toen de inzittenden P. er H- uit Beveren-Waas even weg waren heeft men kans geizen het toohraamipje open te breken en het geld uit de auto te halen. (Van een onzer verslaggevers) KLOOSTERZANDE De gemeenteraad van Hoiitenissc krijgt tijdens de vergadering van woensdagavond 20 au gustus een voorstel te behan delen om de exploitatie-opzet van liet bestemmingsplan „Kloosterzande" te herzien. In dit verband moeten volgens B en W. onder meer grondprij zen wat worden verhoogd. Voor dit bestemmingsplan gelden nu de volgende grond prijzen: voor woningbouw f 37,- per vierkante meter, voor openbwe en bijzondere bebou wing f 38,- per vierkante me ter en voor autoboxen f 71,- per vierkante meter. Volgens de nieuwe exploita tie-opzet moeten die prijzen dan worden: voor woningbouw f 39,- per vierkante meter, voor autoboxen f 76,- per vier kante meter en voor gemengde bebouwing (Europaplein) 50,- per vierkante meter. Als de grond eigendom Is van de gemeente, moet nog een toe slag van een rijksdaalder per vierkante meter worden be taald Haast alle grond is overigens eigendom van de domeinen. Bij de herziening van de exploitatie-opzet willen B. en W. nog meer aan het bestem mingsplan veranderen. In te genstelling tot het oude plan is er nu nabij het zwembad ruimte voor de bouw van vijf woningen, de bouwgrond aan het Marijkeplein zal inplaats van voor openbare'bebouwing nu voor de bouw van buoga lows worden gebruikt en op de bouwgrond langs de Gr»! nendijk (voormalige brou»t,l rijzullen huizen komen J staan van de region,],! Zeeuwsch-Vlaamse woni bouwvereniging. Een ander voorstel gaat ov<:|] het herstellen van de ga, van het pand Kerkstraat l Kloosterzande. Door het slope van de school is de gevel gekomen. Die blijkt zo slee- te zijn dat er voor een bedt„ van f 10.000,- een halfstet-, muurtje tegenaan moet wo>| den gemetseld. De raad behandelt in 4, vergadering diverse onde;.| wijszaken, zoals herstel r,l de gergin-g van de Maria 6- rettikieuterschool in He:,£I dijk, vervanging van de ra» en gevelkozijnen aan de voo:J kant van de St. Jozefschool1;! Lamswaarde, het bouwen r-i, een berging voor de St. Ji school in Hengstdijk, het ar kopen van materiaal en me,,| bilair voor de lagere school- Terhol-e e-n het vaststellen v de vergoedingen voor vafc-, derwijs over 1974. Het opnieuw huren van m| gedeelte van de kreek „til Vogel" komt ook in deze w gaderi-ng aan de orde. In 11-"I is het deel van de Kreek onderdeel van het recreatie?-! bied gehuurd tot 31 deeeri-l 1974 stilzwijgend zou de fc-l voor zes iaar verlengd kunnrl worden. De gemeente beta-1 mt èan huur f 735659.' l| verhuurder heeft laten wtt- l voor dit jaar graag f 8000.-h| willen hebben. Daarna elk jaar het bedrag met procent omhoog. B. en W. len de raad voor met die nier-I we huur akkoord te gaan. (Van een onzer verslaggevers) HULST Dat hij 78 jaar is, is hem niet aan te zien. Met zwier helpt hij de klanten en voor een babbeltje Is hij altijd te vinden. Omgaan met klanten is Jan Biesbroeck In Hulst best toevertrouwd, want al 67 jaar zit hij In het sla gersvak. Behalve een grote bekwaamheid heeft hij daarin ook veel mensenkennis opge daan. „Na zoveel jaar zaken doen kan ik dwars door iemand neen kijken"- zegt Jan Bies broeck daar zelf van. Zijn zoon Daan vult aan: „Mijn va der is een ware psycholoog". Vader Jan. een en al gemoede lijkheid, kaïn uren vertellen over het slagervak van nu en van vroeger. Toen hij elf was moest hij oij vader in de sla gerij op de Broodmarkt (waar nu zijn broer Theo in zit) gaan werken. „Dat ging zo", vertelt Jan, „Op een m- dag zei mijn vader zaliger: J;n. ga eens om een schort en een slagersjas. Daar hangt liet vlees, hier ligt het boek, daar is de bascule en zie maai- dat: ie verkoopt". En Jan verkocht dat het een lust was. Vrolijk sprong hij met de klanten om en over die tijd vertelt Jan: ,-Mijn moeder stond weieens te kijken als ik aan het verko pen was. Ze hield dan haar! mik vast -an het lacnen. De mensen wilden graag door mij geholpen worden". Op de vraag hoe dat dan kwant vertelt Jan dan vertrou welijk: „Als mensen liet niet goed konden betalen, dan zag ik weieens wat door de vin gers. Ik was ook niet te karig en gaf een ruime portie. Een goeie doorslag noemden we dat vroeger". Over dat vroeger weei Jan alles nog precies. „De mensen kwamen toen voor een paar centen om vlees. Voor vijf cent om lever en voor drie cent om rundvet. 'o arm waren de mensen '<>en. In de week werd er geen lees verkcoht. Wel voor de onda.g. Donderdagsav-onds erd dan geslacht en vrijdag1? - mrgens werd alles verkocht, 'lees met het been erbij. Je on toen geen vlees bewaren, 'oen ik elf iaair was, was er n heel Hulst geen koelkast of skast De eerste heeft rniin ader zaliger een vijfenzestig 'ar geleden gekocht in Ant- verpen". Van vakdiplomn's was toen log geen sprake toen .Tan Biesbroeck 67 jaar geleden be gon. Toen hij veertig i-aar was haalde hij het mi-dd"" -i„„ vgj. plomia („schriftelijk gedaan, Ik het het zelf geleerd-P het slagersvakdiploma- I dat laatste diploma volg®'' ,g6en cursus. Hij grig 01) I men en slaagde. „Het gris ma", zegt Jan daarover. Tot 1950 was J® van tic- tinna D. Biesbroe» zonen op de Brcodmah- 1950 opende hij de s'3S J®! de Vismarkt Op 21 3U--„!.:,: tijdens de bi ader» bestaat deze W1 [i-1 aanleiding voor een^J13. miliefeistje. Het iu volo. verbouwingen -- -„ doet I -ader Bi? gang zijn. wordt nu Daan geleid, maar ju broeck verzet ei z®*® winkel als Ir. de s'f" „-ot neel wat werk. Net t. jj» zijn zoon is het ''"isei j, hobbv, „Als hij n' ,'t de slagerij mag werken. gaat hij dood", ze^ schoondochter. (Van een onzer verslaggevers GOES Na de miserabe oogstsituatie van het vorig ns jaar staat menig boer in Zeelan een nieuwe tegenvaller te wncl ten. Volgens ir. L. de Wit van ht consulentschap voor de akkei bouw en de rundveehouderij Goes moeten de verwachtinge voor de gerstoogst deze zomt laag worden aangeslagen. Zeeland zijn 17.000 ha. gerst ii gezaaid. Dat is 7 2 procent me» dan vorig jaar. Heel wat boeren hebben gen Vooruitzichten voor vrijdt en zaterdag, opgesteld door h KNMI op woensdag om 18. uu Zonnig en warm, later plaats lijk onweer en enige afkoelin Weersvooruitzichten in cijle gemiddeld over Nederland. Voor vrijdag: Aantal un zon: 6 tot 14. Min. temp.: or streeks 15 graden. Max. tem[ omstreeks 27 graden. Kans 1 een droge periode van minste 12 uur: 95 procent. Kans op e< geheel droog etmaal: 70 procer voor zaterdag: Aantal ur zon: 4 tot 14. Min. temp.: or streeks 16 graden. Max. tem] omstreeks 25 graden. Kans 1 een droge periode van minste 12 uur. 90 procent. Kans op e geheel droog etmaal: 60 procel DEN HAAG De waterhoogte van woensdagmorgen, meeg ueeld door rijkswatersta» Konstanz 440 plus 5, Rheinfe uen 333 plus 44, Plittersdorf 41 Plus 52, Maxau 545 plus 44, Pi chingen 155 plus 11, Mannhei ,6 Plus 22, Steinbach 118 pi Mainz 305 plus 1, Bingen 1 "jin 2, Kaub 208 min 4, Trier 2 S a Koblenz 200 onvera R?u eu'en 168 onverandei hithrnoo 317 onveranderd, L th 938 min 2, Pannerdens Ki I„ "i?111 2. Nijmegen 734 min e} .?P 861 onverander, Eef jssel 384 min 3, Deventer 2 Ohveranderd, Katervee yooidersiuis 38 min 4, Mons mi 16. Borgharen 37 der n e'b 1166 onvera nün 1 raVe beneden de sluis 4 WORGEN vrijdag 15 aug. O- op Zoom 9.32 en 21. dansweert 8.38 en 21. lerneuzen 8.14 en 20. Vhssmgen 7.45 en 20. Wemeldinge 9.23 en 21.

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 2