IN EK Goossens: apostel aanvallend voetbal Willem II: erg zuinig aan Excelsior-supervisor Bob Jansen: ..HET BETAALDE VOETBAL IS ZIEK" >oien 'oys LiniDgspakken mor Craaow FLEVOHOF FLEVOHOF tata mirando vlissingen DONDERDAG 14 AUGUSTUS 1975 in gegeven voor 62 liefheb- |rs, die een afstand moeten af. gen van 50 km. Deze catego- breidt zich steeds meer uit. In Heerenhoek zijn onder ande- n van de partij: Nico Tous- int, Siep van Dongen en de euwen Ko de Vrieze, Max osse, Ad van der Ploeg en Han ppoeter. Zes uur lang kunnen wielerfans dus zondag in s erenhoek aan hun trekken Jimen. Een woordvoerder van het ielercomité aldaar: „Wij heb- :n er deze keer werkelijk alles m gedaan om iets goeds te engen. Dit kon gebeuren nkzij de steun van onze ofdsponsor Daan van den ries en vele plaatselijke mid- pnstanders". ■2, Steen C2 en Corn Boys C2. 'je wedstrijden duren ook 2x10 lin. De ploegen spelen een lalve competitie. Voor de allerkleinsten, de Dl- i D2-pupillen.begint het toer- x>i eveneens om 9.30 uur. De ll- en de D2-pupillen komen «der uit in een poule. Voor de |>l-pupillen zijn de deelne- nende teams; RIA Dl, Philip, ine Dl, Terneuzen Dl, Vlissin- en Dl, Clinge Dl en Corn Boys P2, Steen D2 en Corn Boys D3. )e wedstrijden duren 2 x IVi fin. De ploegen spelen een ■alve competitie. i Zondag 17 augustus komen de ll-junioren in actie. Hier zijn e deelnemende teams na loting erdeeld in drie poules: .-poule: Corn Boys BI, Honte- isse BI, Terneuzen BI en Aar- lenburg BI, B-poule: Steen BI, ichoondijke BI, RIA BI en IJ- endijke BI, C-poule: Vlissin- ,;len BI, Koewacht BI, Vogel- aarde BI en Sluis BI. Dat oernooi begint zondag om 11.00 |ur. De westrijden duren 2x10 pin. De E-pupillen komen zondag ok nog aan hun trekken. Zij oelen een halve competitie en lie begint om 11.30 uur. Deel- lemende teams: Corn Boys El, ogeh thflippine El, Steen El en Sluis tl. ak (Oud-Gastel) 3, 12. J. Rij- sn (Breda) 22,13. W, Lugten- ïrg (Zuidland) 20, 14. F. Pi- rd (Breda) 20, 15. H. Koot ïdhoven) 20, Langerijs v.d. Kruis en ur ar Jindhoven)' 20', 16. T. ter larmsel (Lage Zwaluwe) 19, 7. C. v. Bragt (Lage Zwaluwe) 18. W. Tiggelaar (Zaan- am) 19, 19. H. Slokker) 19, 20. P. v Helmond) 18, P. v. Hintum .indhoven) 18. Eindklassement Biesbosch assement na de ronde van ieuwendijk: 1. W. v. Stenis 1. Blokland) 110 punten, 2. P- ranken (Oosterhout) 87, 3. 1 Groot (Hank) 79, 4. T. ter armsel (Lage Zwaluwe) 77, A. Prinsen (Raamsdonks- ggj., - - A '- r) 69, 6. A. Versluis (Amei 64, 7. F. i. v. 't S„ 3,9. J. Konin; - Pirard (Breda) 59, G. v. 't Sterren (Haarsteeg) - ,_v ,_„60i 0. G. Minneboo* (Geervliet) 5, II. C. v. Bragt (Lage Zwa- iwe) 40, 12. P. v.d. Pluyw lank) 37,13. L. v. Nieuwkerk s Gravenzande) 36, 14. J-v. een (Werkendam) 35, 15- roere (Oudenbosch) 35, 18. Dijk (Ulvenhout) 34,17.T. iintum (Eindhoven) 31,1°- .ugtenburg (Zuidland) 31,19- de Jongh (Made) 31,20. L v. liet (Honselersdijk) 27. (Van onze sportmedewerker) KAAI W Het eerste elftal 'an de voetbalvereniging Sraauw zal zondagmiddag 17 lugustus om 14.15 uur een vijf- iental trainingspakken in onl angst kunnen nemen. Sponsor is het mossel- en pa linghuis „De Zandberg" van de leer en mevrouw Van Oosterom ,uit Graauw. Mevrouw van Oos- lerom, in Graauw beter bekend ds Joke, zal zondagmiddag de trainingspakken aan de voorzit- er van VV Graauw overhandi- en. Rinus Goossens: „Niet kanke rengeen gezeurgevooon voet ballen (ADVERTENTIES) gastoptreden van het vermaarde zigeuner-orkest van de zonen van vrijdag 15 en zaterdag 16 augustus vanaf 19 uur op de nieuwe terrassen of in de dancing van het hotel (nèt een beetje beter en anders) boulevard evertsen tijdige tafelreservering dringend aanbevolen, tel. (01184) 13255 (Van onze sportredactie) EINDHOVEN - De eenmalige landskampioen Eindhoven (1954),die in 1957 uit de eredivi sie degradeerde, is daarin weer teruggekeerd dankzij de eerste periodetitel, en een verbluf fende koppensnellerij in de na- competitie, na eerst een neder laag in de uitwedstrijd tegen FC Groningen. De promotie bete kende voor Eindhoven, dat ge bukt ging en nog gaat onder een enorme schuldenlast, de redding als betalende vereniging. Eindhoven bleek nog zoveel goodwill te bezitten, dat de poli tieke partijen op enkele indivi duele uitzonderingen na geen neen durfden te zeggen, toen de subsidiekwestie in de raadsver gadering op tafel kwam. Maar Eindhoven, wat nu? Het kocht middenvelder Warnaar van SYV, linkerverdediger Blij- derveen van NEC en aanvals- spits De Goede van Roda JC. Pijs keerde niet terug, de „onvers- lijtbare" Senders na enig an- houden wel. De speurtocht naar een reserve-doelman is nog niet met succes bekroond. Eindhoven heeft veel oefen partijen gespeeld, maar de bijna alle met duidelijke cijfers ge klopte tegenstanders waren meestal amateurclubs. Tegen Helmond-Sport werd gelijk ge speeld (3-3), van het Belgische Beringen met 3-2 gewonnen in een westrijd, die wegens over vloedige plensbuien ingekort moest worden. Kracht en zwakte van Eind hoven, dat moet volstaan met vier wekelijkse om 18.00 uur aanvangende trainingen, zijn er in het voorbereidingspro gramma dus niet goed uitgeko men, maar de onverbetelijke op timist Rinus Goossens (54) en zijn aanhankelijke spelers zien rekreatie voor 't hele gezin aan het Veluwemeer tel. (03211) 1514. agrarische bedrijven, kinder- en indianendorp, tentoonstellingen, '40 ha. park, o a heide-.coniferen- en volkstuin, rosarium, patio's, vis- en zwemvijvers. het seizoen optimistisch tege- moet, vrezen noch de openings wedstrijd tegen Roda JC in Ker- krade noch de klapper in de tweede ronde: thuis de derby tegen PSV, die meteen een kas succes wordt. Het voetbalvolk hoeft er niet bang voor te zijn dat de eredivi sie er een ploeg met een nega tieve instelling bij heeft gekre gen. Goossens, die een lucratief aanbod van het Belgische Lierse van de hand wees, omdat hij zijn nog twee jaar durende contract met Eindhoven correct wilde uitdienen - deze uit marmer ge houwen Goossens is immers de apostel van het aancallende voetbal. Goossens: „Wij moeten met gezond verstand werken, niet zeuren, niet kankeren, maar voetballen. Een leuke, snelle opbouw vanuit de verdediging na de aanval dat getuigt van een gezonde spelopvatting. „De kreet Voetbal is oorlog", heeft Goossens diep gegriefd: „Ik heb er heel lang over nage dacht. Met dergelijke onge nuanceerde uitspraken is de voetballerij niet gediend. Voet bal Is een strijd, geen oorlog. Waanzinnig, zo'n kreet. Voetbal vraagt juist beheersing en be schaving. Je moet in de voetbal lerij durven verliezen, dan ben je een vent. Een trainer, die propa geert dat voetbal oorlog is, maakt het vak en de voetballerij kapot. Hij breekt af wat hij zelf heeft opgebouwd. Jeugdige spe lers worden opgeleid en als ze in het eerste elftal worden opges teld, krijgen ze de opdracht mee: „Maak er oorlog vanDeze jongens worden geremd in hun ontwikkeling. Ik leer mijn zoon ook niet stelen. In de huidige ontwikkeling verdwijnt de spel vreugde omdat de ntplooing van het eigen ik wordt geblokkeerd. Veel trainers maken zich hier schuldig aan". In de komende competitie zal snel blijken of het Eindhovense optimisme gerechtvaardigd is. Dat het er wel degelijk is, onder streept voorzitter drs. J. Bou- mans met zijn pertinente ver klaring: „Wij degraderen niet" Henk van Rooy: vaste spits bij Willem II (Van een onzer verslagge- moeilijker, vers) TILBURG - Met een be groting van drie en een halve ton is Willem n ongetwijfeld dit seizoen een van de meest zuinige clubs lö het betaalde voetbal. De Tilburgse ver eniging is gedwongen om op deze manier de touwtjes aan elkaar te knopen, want er is gewoon geen geld om de fi nanciële armslag wat wijder te maken. Belangrijkste oor zaak hiervan is het nog steeds uitblijven van ge meentelijke steun aan bet be taalde voetbal in Tilburg. Zonder een cent subsidie moet Willem II zich jaarlijks financieel zien te bedruipen en dat wordt ieder seizoen vanzelfsprekend steeds Het keihard werkende duo Leo Maas en trainer Jan Brou wer is daarom gedwongen uit te zien naar de meest goedkope middelen om het bedrijf Willem II draaiende te houden. Doel treffende oplossing was in dit verbard zeker de oprichting van een jeugdinternaat, waarin ruim een jaar geleden acht jonge ta lentvolle spelers onderdak kre gen en dagelijks het voetbal met studie of werk combineerden. Dit internaat, dit seizoen uitge breid tot twaalf spelers, heeft inmiddels zijn vruchten reeds ruimschoots afgeworpen, want spelers als de 17-jarige Damsma en de evenoude Hofkens stroomden al vrij snel door naar het eerste elftal en zullen ook dit seizoen weer vaste keus zijn in Brouwers selectie. Tijdens het recente vierlan- dentoernooi van de nationale (ADVERTENTIE) rekreatie voor 't hele gezin aan het Veluwemeer tel (03211)1514 40 ha, park, agrarische bedrijven, tentoonstellingen, kinderdorp, met diverse attrakties, indianendorp, kinderboerderij, speeltuin UEFA-jeugd, leverde Willem II drie spelers voor de selectie en dat is uiteraard hoopgevend voor de toekomst. Resultaat ln de eerste divisie kan echter niet alleen met jeugd worden be reikt, ook routine is in deze afde ling van het vaderlandse voetbal erg belangrijk. Met het aantrek ken van Bart Stovers (FSC) en Henk van Rooy (NAC) hoopt Jan Brouwer het gemis van een af maker te hebben gecompen seerd, terwijl ook de van NOAD overgenomen Charles Schutter de kans zal krijgen dit seizoen door te stoten. Willem II hoopt op betere til den en wil tevens de lijn van de goede resultaten, die in de tweede helft van het vorig sei zoen werden behaald, dit jaar doortrekken. Op deze manier hoopt men de tribunes op het gemeentelijke sportpark einde lijk weer eens behoorlijk bezet te krijgen en verbetering te brengen in de benarde finan ciële situatie. Wanneer Willen II echt weer een belangrijke rol speelt in de passieve recratie van de Tilburger, komt misschien ook de gemeentelijk subsidie eindelijk eens var de grond. (Van een onze verslagge vers) Rotterdam - „ik heb m wat ruzie met mijn vrouw over gehad", bekent Rob Jansen goudeerlijk, als Wj uitlegt waarom hij, on danks zijn florerende sportzaak toch weer is te ruggekeerd in het kleine eredivisie-wereldje. „Ik aan niet zonder, ik ben nu eenmaal gek op voetbal, het aat me gewoon niet meer 'os", is zijn simpele verkla ring voor het feit dat hij 1 ier jaar, nadat hij wegens gezondheidsredenen en een r'i bijkomstige factoren ("Het js een rotzooitje dat "Haalde voetbal, de van de KNVB incluis, "r allemaal gebeurt, «c 'ud Je toch niet voor mo gelijk") zijn trainingsfunc- t'e bij Excelsior neerlegde, weer bij diezelfde club is eruggekeerd. „Voor die unctie kun je allerlei na- men bedenken, manager, supervisor, directeur- sportief, het maakt mij "'ets uit, vergelijk het maar ®et het werk dat Hans raay het vorig seizoen bij 'ax deed, maar dan wel top wat dat natuurlijk binnen de pro porties van Excelsior". Bob Jansen is duidelijk weer helemaal terug. Degenen die hem gadeslaan in de weken die aan de competitie voorafgaan kunnen niets anders dan die conclusie trekken, maar, zo stelt hij zelf „eigenlijk ben ik nooit weg geweest," en in feite heeft hij met die op het eerste gezicht wat boude uitspraak volkomen gelijk. Ook de afge lopen vier jaar is Bob Jansen de vriend, de raadsman, de be geleider van vele topvoetbal- Iers geweest. Zijn sportzaak in Kralingen (aan welke club le vert hij niet?) is het vaste tref punt voor alle. topfiguren uit de Rotterdamse voetbalscene, waarvan Wim van Hanegein de meest frequente en ook meest prominente bezoeker is. In de zaak van Bob Jansen worden alle problemen door gepraat, teleurstellingen ver werkt, successen gevierd, maar vooral wordt er geluis terd naar de adviezen van de 54-jarige eigenaar zelf, een van de weinigen, die de taal van de voetballer volledig be grijpt en ook spreekt. „Spelers doen voor mij dingen zonder dat ze het zelf beseffen, en dat is mijn sterkste punt", zegt Bob Jansen er zelf over, en hij raakt daarmee de kern van de zaak. Excelsiors nieuwe ma nager is het bepaald niet eens met de nieu we generatie train ers, die denken alles vanuit de handboeken te kunnen berei ken en docerend voor een bord de groep toespreken. „In Ne derland wordt het voetbal bijna door de computer be heerst. Het ontbreekt er alleen nog aan dat de trainers niet de hulp ervan inroepen bij het bepalen van de tactiek. Op tac tisch gebied heeft Nederland de absolute top bereikt, maar aan het eigen initiatief van de speler wordt geen aandacht meer geschonken. Dat is ook de oorzaak van de lege tribu nes. Er wordt geen spektakel meer geboden. Het balletje rond spelen is heilig. Maar het betaalde voetbal is wel ziek." Bob Jansen is een praktijk mens, iemand die in dialoog met de spelers naar een reëel doel werkt. „Als ik het veld op loop en er staan drie jongens te praten, dan houden ze hun mond niet, dan roepen ze mij erbij. Dat vertrouwen is mijn basis om te werken. Niet het schoolbord met de kruisjes". Toch had het er alle schijn van dat Excelsior opnieuw met Bob Jansen in zee ging, want na het vertrek van Ben Peeters en Liebregts als trainer wilde aanstellen, maar reglementair iemand met een A-diploma nodig had. Jansen: „Die situa tie ligt totaal anders. Mannen als Henk Zon en secretaris Liebregts sr. hebben bij Excel sior jarenlang enorm veel werk verzet. Zon wil er echter over een jaar mee stoppen. Lie bregts wil het ook kalmer aan doen. Voor vrijetijdsbestuur- ders wordt het allemaal veel te veel. Daarom dacht men al lang over iemand, die deze functie kon gaan vervullen. Thijs Liebregts traint de selec tie, ik heb de supervisie. Ik train individueel met een aan tal spelers, regel de dingen achter de schermen, zorg voor scouting, houdt de contacten met de pers in de gaten. En dan heb ik gesteld dat ik de zaken een halfjaar wil aanzien voor ik beslis er definitief mee door te willen gaan." Jansen heeft het voordeel dat hij de situatie bij Excelsior kent als geen ander, tenslotte gaat hij zijn tiende jaar bij de Rotterdamse club in. Vandaar ook dat hij realistisch ten aan zien van het komend seizoen is. Wij zijn de underdog, nie mand verwacht veel van ons, maar gelukkig heeft ook dat zijn voordelen". Direct na zijn terugkeer werd Jansen gecon fronteerd met het verlies van Israël, Wickel en van de Berg. „De as van het elftal ben ik kwijt", zo stelt hij onomwon den. „Wat moet je dan, met de bescheiden middelen die je bij Excelsior ter beschikking staan? Ik had graag een Wel- lerdieck gehad, maar die was gewoon te duur. Ik kon ook anderen krijgen, maar dan moet je weer voor werk en huisvesting gaan zorgen. Ik ben nu blij dat ik van de Mun- nik van Sparta heb kunnen overnemen. Misschien kwali tatief minder dan Wickel maar wel iemand met een volledige inzet. En de aankopen van Struis en Heyerman zijn heel bewust mijn werk geweest. Vooral met de aankoop van Nol Heyerman, overgenomen van het financieel in nood ver kerende Sparta is Jansen ver guld. „Veel jongeren kunnen nog een voorbeeld nemen aan Nol, zoals hij traint. Nog steeds is hij een goaltjesdief. Goud waard voor je elftal, vooral voor de sfeer". Dat brengt Jansen weer bij zijn uitgangspunt, de relatie tussen de trainer, de technische lei ding, en de spelers, de basis voor succes. „Neem Willem van Hanegem. Voor mij doet hij alles. Toen ik hem bij Xerxes onder mijn hoede had waren er geen problemen. Hoe dat komt? Gewoon omdat je zo'n jongen inpakt, en in zijn waarde laat. Let op mijn woorden, wat er nu al tussen hem en Brzezcanzsyk is gebe urd, is onherstelbaar. Als Fe- yenoord een paar slechte wed strijden speelt zul je zien hoe daar de pest uitbreekt". Zijn prognoses voor het ko mende seizoen vult Jansen aan met: „Voor Ajax heb ik be wondering, die hebben alle ar rivés eruit gegooid. Het is jammer dat ze Suurbier niet kwijt konden. Met een heel nieuw stel jonge talenten be ginnen ze weer. Daar kun je wat van verwachten." Wat er van Excelsior ver wacht kan worden? „In ieder geval spectaculair voetbal. In zoverre we dat tenminste kun nen spelen. Natuurlijk moeten wij vanuit een defensief con cept spelen. Maar toch als het enigszins mogelijk is spekta kel bieden. De toeschouwer boeien. Dat is toch het mooiste van het voetbal".

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 13