hoogovens-hoesch verwacht in derde kwartaal geen verbetering Fors verlies voor Estel Omvang brand aanvankelijk onderschat Conferentie over toekomst Rhodesië Klein: conclusie Waltmans over zevende letterenfaculteit onjuist DOODSANGST OP LÜNEBURGER HEIDE Veldhoen verhoord na uitlatingen over koningin teased Larven doder VARA: PPR MOET HAND IN EIGEN BOEZEM STEKEN Het weer in Europa ^b0Cmm Succesv°i J binnenland buitenland lantenservicebij: commentaar Bezorging aan huis De Zeeuw resoluut Even (out Lancering Viking niet voor donderdag Wacht ISRAËLISCH PARLEMENT ONDERBREEKT ZOMERRECES Hèt middel tegen vlooien: ts&j Politieprotest GEEN PLAATS VOOR 2959 ASPIRANT. STUDENTEN We% ypENSDAG 13 AUGUSTUS 1975. 9 oor de kennismaking, merken wat wij onder an! Alle aandacht voor ensen, voor uw auto. taal gewend altijd het den. Ook al zijn al onze emloos, service is heel to's perfect "vreemdeling". Die om. NIJMEGEN (ANP) Estel N.V. (Hoogovens-Hoesch) heeft in het tweede kwartaal van 1975 een verlies geleden van 50,2 min tegen een winst van 87,G min in dezelfde periode van vorig jaar, zo heeft Estel bekend gemaakt. Dc omzet daalde van 2.545,5 min tot 2.155,7 min. Het bedrijfsresultaat was 116,0 min negatief tegen 180,8 min positief. D» gang van zaken in de coördinatiegroep staal vertoont zowel in IJmuiden als in Dort mund als gevolg van de in de gehele wereld heersende eco nomische recessie en de daar mee samenhangende sterke te ruggang van de staalmarkt een ongekend dieptepunt, aldus Estel in een toelichting. Dit geldt niet alleen voor de kwantitatieve afzet, maar ook voor de verhouding tussen kosten en opbrengstprijzen. Voor de meeste staalprodiulkten moeten min of meer aanzien lijke verliezen worden geac cepteerd. De ru wstaialproduktie in het tweede kwartaal van 1975 daalde tot minder dan 80 procent wam het in 1974 be reikte niveau. Daartegenover zijn de resultaten van de coör dinatiegroepen staalverwer king en handel positief. In de coördinatiegroep di versificatie, vooral in de secto- Heel wat mensen moeders met kleine kinderen en bejaar den bijvoorbeeld ervaren in vakantietijd pas goed hoe afhankelijk ze zijn van hun melkboer, bakker, kruidenier etc. Als die niet meer aan huis bezorgen ontstaan er grote proble men. De service-verlening door de middenstand is jarenlang als vanzelfsprekend aanvaard. Maar dat is allang niet meer zo. De bezorging aan huis wordt door de hoge loonkosten een zo kost bare zaak - diezelfde loonkosten dwingen bijna alle inkomens groepen doe-het-zelvers te worden dat het einde van ook deze dienstverlening in zicht komt. Hoewel...., Minister Boersma (Sociale Zaken), dezelfde bewindsman, die door een verhoging van het minimumloon vele middenstanders dwingt met minder personeel en dus minder dienstbetoon te volstaan, wil in ieder geval de brood bezorging in stand houden. Studerende op een reorganisatie van het broodbakkersbedrijf, is hij al tot de conclusie gekomen, dat de broodbezorging aan huis een .zodanig groot sociaal goed" is, dat deze in ieder geval bij de bakkerij-sanering niet het kind van de rekening mag worden. De minister is zelfs bereid de bezorging in stand te houden door een subsidie te geven op de (loon)kosten ervan. In een artikel'in E.S.B. (Econ. Statistische Berichten) haakt prof. Albeda in op dit plan. Hij constateert, dat (veelal door de zelfde oorzaak) het aantal werklozen toeneemt en de dienst- I verlening over de gehele lijn terugloopt. Die werklozen kosten een massa geld. Waarom, zo vraagt hij zich af, zou dat geld niet besteed kunnen worden aan loonsubsidies? Dat komt zo wel de werkgelegenheid ten goede als de service-verlening, j Hier komt natuurlijk direct het element van de concurrentie vervalsing om de hoek kiiken. Maar aan de andere kant zijn er zoveel werklozen, die graag aan de slag willen en laat het dienstbetoon in onze samenleving zoveel te wensen over, dat deze gedachte een nader onderzoek waard is. In dit verband denken we ook aan de verpleging en aan allerlei sociaal-maat- schappeliike instellingen, die dikwijls over veel te weinig hulp- krachten beschikken. Als een aantal miljoenen uit de werkloosheidspot van Sociale Zaken overgeheveld zou kunnen worden naar de subsidiepotjes van andere departementen, zou de wereld er voor heel wat mensen aardiger uit gaan zien. IJet bericht, dat ir. De Zeeuw met een klein groepje mede standers uit de KVP is getreden, komt niet als een ver rassing: de oud-voorzitter van de KVP werd van zijn stoel ge wipt toen hij (te laat) probeerde de KVP alsnog nieuw leven in te blazen door er een open partij van te maken. En in het CDA zag hij geen heil, hetgeen niet zo heel verwonderlijk is, als men z'et hoeveel christelijke inspiratie in die hoek besteed wordt aart eindeloos gemiezemous over de enig ware christe lijke grondslag. Wat betekent dit bedankje? Niet zoveel. De KVP is weer wat linksgetinte ballast kwijt en voor de zoveelste maal is bewezen, pat ie in Nederland van heel goeden huize moet komen wil je iets wezenlijks veranderen aan de partijpolitieke verhoudingen. De Zeeuw en de zijnen zijn politieke bannelingen geworden zoals de laatste getrouwen van DS '70 en D '66. Zullen zij nu ,u'ie bij mutje gooien en te zamen weer iets nieuws gaan pro- i eren? Op 't ogenblik lopen ze natuurlijk allemaal met een zware kater rond. Maar er blijft in de politiek plaats voor een rachtige groep, die links van het midden staat. Wie weet: het I c ub|e rond De Zeeuw zal niet voor niets resoluut heten. J?r zijn mensen, die het prachtig vinden, dat politie en justitie linkse in West-Duitsland met zeer harde hand optreden tegen groeperingen. Zoals er ook mensen zijn, die een vraag- e on plaatsen achter dit geweld. ^vraagteken plaatste dezer dagen het Duitse blad Der -gel, dat toch bepaald geen redactie heeft van uiterst linkse ars. Het blad was namelijk eens gaan onderzoeken wat mensen eigenlijk de rechters waren, die in een be v.ï' Zaak moeslen onderzoeken of een paar meisjes, leden j e comrTlunistische partij, al dan niet een betrekking bij het _e «jis zouden mogen hebben. oor'0 Wat '3'ee'<? Vfin de betrokken rechters is in het voor- I vol Ij16 na2'"^u'ts'and opvallend actief geweest bij de ver- hadcT^ Va" ^uitsers' °ie de z.g. Neurenberger rassenwetten - .0 overtreden Zc gaf hij een erg zware straf aan een Van I manl ornt3an9 had gehad met een „Arisch" meisje 1 meisje is een foto bewaard geb'even: staande tussen kals^r0P° grijnzende SA-mannen draagt ze een bord om de «.'eh bin am Ort das grösste Schwein und laatrni' ,'1Ur mit Juden ein". (Ik ben hier het grootste zwijn en lir^ leer\met 'Oden in). Var v-[em'S*en bedienen 2'ch tegenwoordig nogal eens I having f verwerpelijke middelen. Maar waar men de hand- «Ven V- '1 we* toevertrouwt aan dit soort rechters zit men ren bouw en aluminium, lijden verscheidene deelnemingen van Estel onder de algemeen slechte conjunctuur, aldus de onderneming. Door deze ontwikkel ingen heeft Estel in het tweede kwartaal een verlies van 50,2 min, geleden. Het in het eerste halfjaar van 1975 ontstane verlies bedraagt 22.5 min. De omzet daalde ten opzichte van het eerste kwartaal van 1975, waarin nog een aantal in 1974 geboekte ordeis werd afgewikkeld, met 199,0 min. ofwel 8,5 pro cent- De personeelsbezetting kon sedert eind vorig jaar als ge volg van het natuurlijke ver loop met 1300 man worden teruggebracht tot 76.300. Het overwerk werd bijna volledig afgeschaft en in enkele bedrij ven is werktijdverkorting in gevoerd. Op grond van de huidige orderportefeuille en de slechte marktsituatie verwacht Estel dat de resultaten van het der de kwartaal van 1975 zeker nog geen verbetering ten op zichte van het tweede kwar taal te zien zullen geven, al dus Estel. De omzet over de eerste zes maanden van 1975 bedroeg 4.510,4 min. tegen 4.887,6 min. in dezelfde periode van vorig jaar. Het bedrijfsresultaat in die periode was 54,6 min nega tief tegen 315,5 min. positief vorig jaar. Het verlies voor belastingen was 71,5 min. tegen een winst voor belastin gen van 288,5 min. Het net toverlies bedroeg f 22.5 min te gen een nettowinst van f 163,1 min vorig jaar. KAAP CANAVERAL (DPA) De Amerikaanse „Viking 1", die maandag naar Mars zou rijn vertrokken, zal zijn reis pas op zijn vroegst donderdagavond om 22.08 uur (onze tijd) kunnen beginnen door een l'out in de raket. Maandagavond was de lan cering aanvankelijk 24 uren uitgesteld. De Nasa heeft nu meegedeeld dat bij het aftel len gebleken is dat een ventiel voor het regelen van de stuiw- dru'k niet normaal sloot. MINISTER Lubbers (Economi sche Zaken) zal uiterlijk 25 augustus een beslissing nemen over financiële steun aan de machinefabriek Enkes in Voorburg. (Van onze correspon dent) GIFHORN In een verre omtrek van het Nedersaksi- sche Gifhorn leven mens en dier sinds vrijdag in doods angst. De vurige zeis van de natuurbrand sloeg al toe voor vijf brandweerlieden. Voor minstens vijf, zegt men hier. en mogelijk ook nog voor een aantal toeristen. Het plaatsje schede werd urenlang door een vlammen- circel volkomen van de bui tenwereld afgesloten. Zelfs telefonisch kontakt werd on mogelijk, en de leiding van de catastrofedienst wist niet meer waar zij de beve len naartoe moest dirigeren. Deze zaken die vermeden hadden kunnen worden heb ben de ramp zonder twijfel een veel grimmiger karak ter gpgeven. Dagenlang werd het brullende vuur, dat met zijn rook de zon op het helst van de dag over een afstand van 15 kilometer verduistert bestreden, alsof het een ka- merbrand betrof. Het fana tieke egoisme van amateuris tische brandweerlieden ver hinderde hulp met het on uitgesproken, misdadige ar gument: „Dit is onze eigen brand", maar zelfs in deze situatie hadden zij nog de euvele moed te zeggen: „Wij beheersen de toestand". Pas maandag, drie dagen de vlammen op negen ver schillende plaatsen, en had den zij alleen al bij Eschede een linie tot een breedte van zeven kilometer uitgebreid. nadat het vuur zijn grijpar men al over een oppervlakte van tientallen vierkante kilo meters uitgestrekt had, pas maandag riep men de hulp in van de in Canada met zijn permanente, immense bos branden-ontwikkelde blus vliegtuig van het type „Pata- lina". Tegen vier uur kwa men zij aangevlogen vanuit het bij Marseille gelegen Ma- rignane, vanwaar zij ook el ke zomer weer in de strijd geworpen worden tegen de beruchte Zuid-Franse bos branden. Kort na hun aan komst zogen zij zich, rake lings over het meer van Steinhuden scherend, razend snel vol met vijf ton water, om het 30 kilometer verder op boven de brandhaard on der grote druk weer weg te schieten. Kort tevoren was er echter meer schot gekomen in de coördinatie. De vrijwillige brandweren hadden hun mo nopolie op moeten geven te gen legerschijven van solda ten en grenstroepen, die met tanks zandsluizen door de brandende natuur trokken, om hel voortvreten te belet ten. Met de brandweerlieden tesamen stond er toen een afweerfront van 7000 man, maar de elementen waren te titanisch om zich te laten onderdrukken. Zij slaagden er zelfs nog in terrein te winnen, en dinsdag woedden De mensen van de omlig gende gehuchten, die niet dringend geëvacueerd moe ten worden, blijven bij tour- beurt 's nachts op om hun have en goed te beschermen. Met natte doeken voor het gezicht vegen zij hete as voor hun huizen weg. Hun grootste vijanden zijn de brandende graspollen, die vanuit het moeras door de felle wind over honderden meters komen aangewaaid, en een felle gloed versprei den. Slechts diep bewogen kan men het verhaal horen van de brandweerman, die een groep herten uit een bran dend bos op zich zag afko men. Toen zij echter de blus- wagens ontwaarden, keerden zij verschrikt om en renden zij hun eigen dood tegemoet. De meest tragische symbo liek van het leed van Gif horn, is dan liet lot van de late broeiers onder de vogels. De moeders weigerden hun jongen in de steek te laten, en komen met hen boven de nesten in de vlammen om. (Van onze correspondent) TEL AVIV Met een Is raëlisch-Egyptisch deelakkoord in de Sinaï-woestijn in zicht neemt de zenuwachtigheid in de Israëlische politiek toe. Op verzoek van de Likoed- oppositie zal de Knesseth, het parlement, zijn zomerreces maandag onderbreken en ,in een bijzondere zitting bijeen komen voor een debat over Israel's toegevingen in de Si naï-woestijn. Egypte heeft zijn definitieve standpunt ten aanzien van een nieuw tussentijds akkoord met Israël kenbaar gemaakt en verwacht dat het akkoord te gen het einde van deze maand wordt ondertekend, zo hebben welingelichte kringen in Cairo meegedeeld. AMSTERDAM (ANP) De Amsterdamse graficus Aat Veldhoen is gistermorgen op het hoofdbureau van politie verhoord door het bureau bij zondere zaken van de centrale recherche over zijn uitlatingen over koningin en prins in het weekblad De Nieuwe Linie- Hij heeft verklaard dat hij met de opzet heeft gehad om te beledigen. Hij gaf toe de gewraakte passage in het interview te hebben gebruikt, zo deelde een politiewoord voerder mede. De hoofdredac teur van De Nieuwe Linie, die met vakantie is, zal na terug komst door de recherche wor den gehoord. SALISBURY (AP) De Rhodesische regering heeft gisteren bekendgemaakt dat binnen de twee weken een overleg met de Rhodesische nationalisten over de politieke toekomst van het land zal be ginnen. Dit „constitutionele overleg" zal zoals al eerder door een kramt te Salisbury was ge meld, worden gehouden in een trein staande op de brug die de Viotoria-waterval over spant. Die waterval vormt de grens van Rhodesië en Zambi- a. De vertegenwoordigers van de Afrikaanse nationale raad zullen tijdens het overlag wo nen te Livingstone, dat juist op Zambiaans grondgebied ligt. Het nieuws ovéir de confe rentie is tegelijkertijd te Sa lisbury en te Loesaka, de hoofdstad van Zambia, be kendgemaakt. Er is meege deeld dat elk der partijen „de gelegenheid zal worden gegeven publiekelijk de op rechte wens kenbaar te maken om te onderhandelen over een aanvaardbare regeling". Na de eerste besprekingen zal men uit elkaar gaan om de ingediende voorstellen te be studeren. Het overleg in de oommissies zal geschieden in Rhodesië. Na het overleg in de commissies zal de conferentie worden hervat, „waar dan ook", om de voorstellen waar over men het in de commissies eens was geworden, te ratifi ceren. (ADVERTENTIE) Roxasect Larvendoder verdelgt vlooien kakkerlakken, mieren, zilvervisjes, larven van motten en tapijtkevers. Uw drogist heeft 't. PHM.IP9-0UPHAB NCDERLANO B V AMSTEflOAM DEN HAAG (ANP) Via overhandiging van een lijst met 10.000 handtekeningen heeft een delegatie politieman nen gisteren minister Van Agt van Justitie laten weten dat hun jonge polilie-collega's niet erg gelukkig zijn met de per 1 januari jl. genomen salaris maatregelen, waarbij voor alle overheidsdienaren een zogehe ten Jeugdaftrek van 7.5 pro cent per leeftijdsjaar van kracht wordt. Dat wil zeggen dat 20-jari- gen 7,5 procent minder verdie nen dan hun meerderjarige collega's, 19-jarigen 15 procent minder enz. De minderjarige politieman nen zaten tot nu toe op een aftrek van maar twee procent en zouden er dus met de nieu we regeling extra op achteruit gaan DEN HAAG (ANP) Van de gegadigden voor een plaats als eerstejaarsstudent in een studierichting, waarvoor een numerus fixus geldt, zijn er 2959 uitgeloot. Van hen kunnen er nog 150 biologie gaan studeren, waarvoor 450 opteren met hun tweede keus. terwijl er ook nog vijf aan de studie lichamelijke opvoeding kunnen beginnen.' waarvoor tien van de uitgelotenen zich in tweede instantie hebben opge geven. Irt 'I kort DE pronuntius in Nederland, mgr. Angelo Felici, zal naar verluidt in de loop van deze week naar Rome reizen. Ver moedelijk om verslag uit te brengen over de stand van za ken in Nederland, zeer speci aal in verband inet de opvol ging van kardinaal Alfrink. VIJF advocaten van de 32 voormalige leden van de Griekse militaire politie die ervan worden beschuldigd po litieke gevangenen te hebben gemarteld, zijn gisteren bij het proces weggelopen omdat zij zich bedreigd voelden door een van de getuigen a char- HET zendschip Norderney van de voormalige zeezender radio Veronica, dat sinds maandag in de Amsterdamse haven ligt zal worden ontmanteld, d.w.z. de zendapparatuur zal van boord worden gehaald. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De conclusie van het kamerlid Waltmans (PPR) uit uitlatingen van staatssecretaris Klein op 27 juni in Den Bosch gedaan, dat de zevende letterenfaculteit naar Tilburg gaat, is onjuist. De staatssecretaris deelt dit HILVERSUM (ANP) t.Het lijkt ons beter dat u de hand in eigen boezem steekt". Dat is de reactie van het da gelijks bestuur van de VARA in een open brief op de kri tiek van hel PPR-bestuur op VARA-voorzitter Kloos. Hij had in het actualiteitenpro gramma AVRO's televizicr kritiek gelevprd op dc benoe mingsprocedure van de nieu we NOS-voorzitter, PPR-twee- (le-kamerlid mr. E. Jurgens. „Wij begrijpen dat u in een lastig parket zit door de han delwijze van een minister die zonder enig overleg een NOS- voorzitter benoemt en door de handelwijze van een PPR-ka- merlid die zich dat laat welge vallen en ook geen inspraak toestond", schrijfl het dage lijks bestuur van de VARA. Het bestuur van de CHU is verontwaardigd over de be noeming van het PPR-tweede- kamerlid Jurgens. In een gis teren gegeven verklaring spreekt het bestuur van een volstrekt autoritaire en partij politieke beslissing. Overigens heeft ae cameragroep van de NOS televisie gisteren de heer Jurgens met zijn benoeming gefeliciteerd en verklaard tot ieder gesprek met hem bereid te zijn. mee in antwoord op schrifte lijke vragen van het kamerlid. De staatssecretaris acht ook de opvatting van Waltmans on juist, dat het wenselijk zou zijn één coördinatie-orgaan in het leven te roepen voor de samenwerking tussen de in stellingen voor wetenschappe lijk onderwijs in Tilburg, Eindhoven, Nijmegen en Maastricht. Het kamerlid vindt een dergelijk samengaan nood zakelijk om een optimale uit bouw van het wetenschappe lijk onderwijs te garanderen. De staatssfecretaris deelt Walt mans mee, dat gelet op de verantwoordelijkheid van de centrale overheid in dit soort zaken een dergelijk orgaan „niet noodzakelijk en ook niet gewenst" is. De staatssecreta ris ziet wel voor het provinci aal bestuur van Noord-Brabant mogelijkheden om een coördi nerende rol te spelen voor sa menwerking tussen de instel lingen voor hoger beroepson derwijs en wetenschappelijk onderwijs. Hij denkt daarbij aan het stimuleren van samen werking tussen de bestaande instellingen van waaruit nieu we mogelijkheden voor nieu we onderwijsprogramma's kunnen ontstaan. Vorige week (vrijdag om precies te zijn) mocht ik op deze plaats in deze warme tij den aandacht vragen voor uw bejaarde, zieke, bedlegerige buurman en „het hoogzwange re aanstaande moedertje van drie hoog". En ja: meneer PTT bracht een postale kaart uit Ooster hout: Beste Merijn, Hartelijke groeten van een hoogzwangere vrouw op 7 hoog van wie 't mag gaan vriezen, want dit weer is voor mij ondraaglijk. Was getekend: C. van Don gen- Goudswaard. Onze gedachten zijn bij u, al heeft u daar weinig aan. Suc ces binnenkort! Ann-Marieke Koek uit Et- ten-Leur heeft ons via meneer PTT ook een aanzichtkaart (vam de Efteling) doen toeko men, Hartelijke dank daarvoor Ann-Marieke. En de school is dus ook weer begonnen. De PPR (van meneer Van Doorn, van Basje en mr. Eric Jurgens, het nieuwe NOS-op- perhoofd) had tijdens de jong ste verkiezingscampagne voor de provinciale staten een affi che waarop o.m. stond: De PPR in alle Staten. Dat affiche hebben ze nu natuurlijk ook bij de VARA opgehangen. Vervolgens vraag ik uw aandacht voor een bizar en vreemd verschijnsel. Zeggen ze tegenwoordig tegen u ook wel: „Doeg"? Da's gek, hè. Iedereen schijnt ineens „doeg" te moeten gaan zeggen. •sir En waar! komt dan vandaan? Normaal lijkt me: „dag", maar neen, het gedoeggrijpt om zich heen als een onstuitbare bosbrand. ,fioeg", zeg maar „doeg" met je handje, hij had een slechte „doeg" en ga zo maar door. Dat kan gewoon niet, Ik word graag „gedag" ge zegd, maar „gedoeg" daar moet ik voor passen. Volgens ingewijden is dit merkwaardi ge fenomeen afkomstig uit West-Friesland van waaraf het naar het zuiden oprukt. Morgen de lang verwachte voetbal-prognose en het zal er om spannen! Doeg, doeg. MERIJN Aberdeen licht bewolkt 26 gr. Athene onbewolkt 33 gr. Barcelona zwaar bew. 28 gr. Berlijn half bewolkt 33 gr. Bordeaux licht bewolkt 27 gr. Brussel onbewolkt 26 gr. Frankfort onweer 31 gr. Genève regenbui 18 gr. Helsinki licht bewolkt 18 gr. Innsbruck regen 18 gr. Kopenhagen niet ontvangen Lissabon licht bewolkt 30 gr. Locarno licht bewolkt 22 gr. Londen onbewolkt 28 gr. Luxemburg licht bew. 26 gr. Madrid licht bew. 35 gr, Malaga zwaar bew. 30 gr. Mallorca licht bew. 30 gr. München regen 16 gr. Nice half bew. 26 gr. Oslo onbewolkt 25 gr. Parijs zwaar bew. 27 gr. Rome licht bew. 29 gr. Split niet ontvangen Stockholm half bew. 20 gr. Wénen zwaar bew. 27 gr. Zurich geheel bew. 15 gr. (ADVERTENTIE) A0°s „d - een tekort^ vitamines van het B-complex. 'e,

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 9