Zeker 40 gewonden bij ernstige rellen EERSTE SCHOOLDAG Tilburgs dievciitrio op slechte pad in België gepakt Brits leger contra woedende menigte Vrouw (27) m Leids park doodgestoken Conflict in St.-Jansteen 4 kinderen POLITIEKE CRISIS VERERGERT IN PORTUGAL Castro geeft Amerikaans losgeld terug Lünebiirger Heide bli jfl branden niet naar school Onrust in Ulster duurt voort UITSTEL VOOR MARS-REIS WOEDEND 41) KANTOREN BEGRAFENIS HITTE VELT OOSTENRIJKS LEGER PROTESI li\ BADPAK Ford verlengt garantieperiode Waterhammen Dictatoriaal Oud gebouw ARGENTIJNSE REGERING TREEDT AF Directeur' Dt. W.A.J. M. Harkx jjudidredacteiir: L. Lcijendekker Redactie- en administratie-adres: j.ajwitrMt f. Terneuzen, tel. (01150; - 79 20 IflBOBUtrBlie'' 1114111 |uv. Uitgeversmaatschappij De Stem B.V. ItHgerttraat 16, Breda. DINSDAG 12 AUGUSTUS 1975 27e jaargang No. 1926 Uitgeefster Uitgeversmaatschappij De Stem B V. It TEE EU,IEN Een zenuwachtige aangelegenheid, zo'n eerste schooliirg met ie Imoeder aan de hand wr c'e '■•Toie school V Vw.-h*. (,,.p ,ueSl jjj0 Ikelijk pratèn, hij hoeft' niet eens naar binnen, mag nog een jaartje wachten. I Gelukkig is het vandaag maar voor koit. Een leestest wordt er van me afgenomen. We [tillen wel zien. Morgen wordt het echt menens, dan moet ik de hele dag"blijven (Foto: Cor J. de Boer! zonnig Droog en vrij zonnig. Temperaturen tussen 24 en 30 graden. stad en streek Slecht weer ramp voor duiven. Pagina 3 Overdekte markt in Oostburg. Pagina 5 binnen- en buitenland Weinig schade door blokkade haven Scheveningen. Pagina 9 Volledige tekst brief V00|,aanstaande katho lieken aan Vaticaan op Pagina 10 SPORT Voetbalrevolutie in V.S. Pagina 11 RADIO EN TELEVISIE Kung-Fu-invloed op Qeweldplegingen, Pagina 13 MERIJNTJE BELFAST (AP) Britse troepeu zijn gisteren in Bel fast gewikkeld geweest in een strijd met een woedende me nigte die de politie wilde be letten drie mannen te arreste reu. De drie hadden een over val gepleegd op een bank. Een van de bankrovers wist in de chaos te ontsnappen, maar de twee anderen werden gearres teerd. Bij de nu al drie dagen durende ongeregelheden in fc*5*» vinden dat u Stee een I schaats LEIDEN (ANP) De 27- jarige Margaretha Tegelaar is zondagavond in het stadspark van Leiden met een mes neer gestoken en later in he> acade misch ziekenhuis aldaar over leden. Een klein legertje politiea genten dat onmiddellijk met een grootscheepse speuractie begon, heeft tot nu toe noch de dader noch bet steekwapen kunnen achterhalen. De vrouw woonde op kamers in Lei den. Het hevig bloedende slacht offer werd zondagavond om half tien door twee jongetjes ontdekt in de berm van een fiets- en voetpad dat dwars door het park loopt. De vrouw heeft geen verklaring meer kunnen afleggen. Noord-Ierland zijn drie men sen, onder wie een 4-jarig meisje, om het leven gekomen. De gewelddadige acties vielen samen met de vierde verjaar dag van de invoering van do zogenaamde interneringswet. Volgens deze wet kunnen van terroristische activiteiten ver dachte personen worden opge pakt en vastgehouden zonder vorm van proces. De politie heeft de afgelopen dagen 60 arrestaties verricht. De straten van Belfast lagen maandag nog steeds bezaaid met uitgebrande auto's, stenen en flessen, die nog herinner den aan de ongeregeldheden van zondag, die ontstonden na de anti-interneringsclemonstra- tie. Het Britse leger vreest dat zich donderdag nieuwe moei lijkheden zullen voordoen, om dat de Britse militairen die dag precies zes jaar geleden naar Londonderry kwamen. Alom wordt gevreesd dat spoedig een einde zal komen aan het nu zes maanden oude bestand in Ulster. (Van onze correspondent) OUDENAARDE De on derzoeksrechter van het par ket te Oudenaarde heelt tij dens het weekeinde drie Tit- burgers laten aanbonden die verdacht worden van diefstal in de gemeente Kluisbergcn. Vandaag komen zij voor de raadkamer, die erover moet beslissen of zij vrijgelaten kunnen worden. Dat laatste zal vermoedelijk niet gebeu ren. Zij hebben bekend de da ders te zijn van een diefstal, die vorig .jaar bij een antiek handelaar in genoemde ge meente v, eril gepleegd en |1'' hun voor 700.000 fr. (ongeveer 45.000 gulden) oude uurwerken opleverde. A.H., VV.IL, en een zekere V., allen uit Tilburg, wilden deze stunt zaterdagnacht over doen. Terwijl twee van hen probeerden de deur open te breken, kwam er toevallig een boer aangewandeld. A.H. die in de auto gebleven was, schrok en nam de vlucht naar Nederland, zijn trawanten achterlatend. Deze pakten twee fietsen waarmee ze naar hel kleine stadje Ondenaarde peddelden. Daar stalen ze een auto en gingen <>ji de terugweg naar Nederland. In Gent zaten ze zender benzine. Een poging om met een andere wagen weg te rijden, mislukte. Hongerig gingen beide spits broeders in een kruidenlers- '/aak wat eten wegnemen. Hierbij werden ze gesnapt door een politieman en inge sloten. Do derde Tilburger, A.H., was kenneii,jk ongerust ge- worilen en belde vanuit Tij- burg naar de Gentse politie om te weten waar zijn vrien den waan. Een politieman antwoordde dat ze in Gent za ten zonder middelen van be staan en dat liij ze kon komen ophalen, wat deze man deed en waardoor hij uiteraard aan de grens recht In de armen van de politie liep. (Van onze redactie buitenland) LISSABON/BRAGA Terwijl gisteren de ernstigste rellen die Portugal tot dusver heeft meegemaakt, in de noordelijke stad Braga, meer dan 40 gewonden eisten, ver gaderden militaire eenheden in het liele land over de vraag of zij de linkse junta van drie man zullen steunen dan we! de gematigde officieren die terugkeer naar een pluralistische democratie eisen. De gematigden genieten in toenemende mate steun bij de strijdkrachten. De politieke crisis is snel verergerd sinds negen gema tigde officieren onder leiding van oud-minister van buiten landse zaken Antunes vrijdag avond een beginselverklaring publiceerden. In liet weekein de zijn, zoals gemeld, de negen door de twee weken oude jun ta uit de invloedrijke revoluti onaire raad gestoten. Dat de gematigden veel aan hang hebben, blijkt o.m. uil het aftreden, gisteren, van ge neraal Duarte Pinto Soares als commandant van de militaire academie. Hij werd twee maanden geleden aangesteld om de toekomstige officieren te indoctrineren, maar 90 pro cent van de cadetten heeft zich achter de denkbeelden van de gematigden geschaard. Alle militaire eenheden in Portugal moeten onmiddellijk de gelegenheid krijgen het „document Antunes" onderling te bespreken, zo had het mili taire driemanschap in Lissa bon gisterochtend bepaald. Het politieke alternatief van de WASHINGTON (Reuter) De Cubaanse premier Fidel Castro lieeft Amerika een be drag van 2 miljoen dollar te ruggegeven dat door de lucht vaartmaatschappij Southern Airways in 1972 werd betaald tijdens de kaping van een vliegtuig naar Cuba. Dit heeft de Amerikaanse senator John Sparkman be kendgemaakt. Sparkman ziet in het gebaar van Castro een degelijk bewijs dat de Cu baanse regering de betrekkin gen met de Verenigde Staten wil verbeteren. (ADVERTENTIE) KAAP CARAVRAL (RTR) De lancering van twee Amerikaanse Viking- ruimtevaartuigen naar Mars is gisteren wegens technische moeilijkheden minstens 24 uur uitgesteld. Functionarissen van de Nasa zeftlen dat er moeilijkheden zijn met de Titan-Cenitaur-ra- ket, zonder bijzonderheden te kunnen geven. DINSDAG EN WOENSDAG BU ALBERT HEUN groep gematigde officieren on der aanvoering van ex-minis ter van buitenlandse zaken Melo Antunes is in Portugal on gr Mc schaal verspreid, zo wel in als buiten de kazernes. Verscheidene commandanten met name bij de luchtmacht, hadden echter een discussie over hel stuk in de kazernes verboden. Dat verbod is nu door het driemanschap kenne lijk ongedaan gemaakt. ln Braga hebben gisteren mariniers twintig communis- tegen een woedende me nigte beschermd. De twintig hadden hun heil gezocht in een tuin achter het communis tische partijbureau, nadat de menigte hel gebouw in brand gestoken had. De mensen He ten de brandweer pas tot de omgeving van liet partijbureau toe, toen het al in vuur en vlam stond. Sinds zondagavond zijn er in Braga zeker -ij gewonden ge vallen, ongeveer de hetit door kogels uit het partijbureau, die zondagnacht en gisteroch tend afgevuurd werden toen betogers het bureau met ste nen bekogelden. De mariniers, die maandagochtend vroeg uit Braga vertrokken nadat ze een grote menigte anti-communis tische betogers hadden uiteen gejaagd, keerden 's middags terug met pantserwagens waarop zware mitrailleurs ge monteerd waren. Het partijbureau was inmid dels tot de grond toe afge brand. Met behulp van rook- en traangasgranaten zijn de ma riniers er tenslotte in geslaagd tot de twintig communisten in de tuin door te dringen en hen met pantserauto's buiten de stad te brengen. Toen de mariniers uit het gezicht wa ren, nam de spanning in de stad af. In de laatse twee maanden zijn in Portugal voornamelijk in het noorden, al een kleine 40 partijkantoren der commu nisten verwoest. In Monaco, bij de Spaanse grens, plunderde een groepje het communistische partijbu reau en stak de hele inventa ris op straat in brand. In Pe- nafiel werden zowel gebou wen van de communisten als van de MDP leeggehaald en in Porto werd een kiosk van de communistische jeugdbewe ging in brand gestoken. ln een ander noordelijk stadje Faie, dat vorige week het middelpunt van bloedige rellen was, wordt opnieuw ge vreesd voor moeilijkheden. Aanleiding hiervoor zou de begrafenis van een jongeman kunnen zijn, die vorige week omkwam toen een menigte de monstranten probeerde het kantoor van de communisti sche partij te plunderen. Het slachtoffer wordt vandaag be graven. Dit meisje schreeuwde het uit van pijn, toen zij in Braga werd getroffen door een kogel uit het communistische par tijbureau. zo meldt de fotograaf bij deze opname. WENEN (l'l'i) Oosten rijk beleefde zondag ziju heet ste dag. Het was zelfs het leger te bar. Van de 750 soldaten die in Hollabrunn op 45 kilometer ten noorden van Wenen een feest opluisterden, vielen er 50 om terwijl ze in 31 graden naar toespraken van hoog waardigheidsbekleders stonden te luisteren. Het Rode Kruis, dat dit gis teren meedeelde, berichtte ook dat in Wenen een man van 46 jaar als gevolg van de hitte is overleden. TEL AVIV (DPA) De 45 personeelsleden van het belas tingkantoor in de Noordisraë- lische stad Afula zijn gisteren in badpak op hiin werk ver schenen. Volgens het Israëlische pers bureau Itim protesteerden de beambten op deze wijze tegen het na zeven jaar nog niet inlossen van de belofte van de directie dat zij air-conditio ning zou laten aanleggen. AMSTERDAM (ANP) - Ford Nederland in Amsterdam heeft de garantieperiode voor nieuwe personen- en bestelwa gen -net ingang van giste ren verlengd tot twaalf maan den zonder kalomeferbeper- king. IN Portugal is officieel ont kend dat zondag een staats greep zou zijr. gepleegd op Portugees Timor Volgens een verklaring van het presiden tieel paleis in Lissabon hebben zich wel incidenten voorge daan. HANNOVER (DPA) Na een vertwijfelde en groten deels vergeefse strijd tegen de geweldige brand op de Lünc- burger llcide hl liet Westduit- se Neder-Saksen hoopten de uitgeputte brandweerlieden gisteren op hulp van Franse vliegtuigen die speciaal voor liet bestrijder van bosbranden worden gebruikt Elk van deze vliegtuigen kan tien ton water laden. Onafgebroken vechten 7000 mensen tegen de brand, die al grote bosgebieden en heidevel den bij de Noordduitsc steden Celle en G'fhorn heeft ver woest. Verbetering van de weers omstandigheden was gisteren nog niet te verwachten Mete orologen schatten da' de broei ende hitte blijft voortduren en dat ook niet gerekend behoeft te worden od afnemen van de wind die de vlammen aanwak kert en vrijdag de branc! zelfs over een kanaal heeft doen heenslaan De Westduitse autoriteiten hebben ook bij de Zwiterse reddingsinstrnrie? zogenaamde waterbommen gevraagd, rub ber belloneen me- eeTI inhoud van 800 l'tor die uit hef- sehroe-f'-l;- -,-n worden ge worpen. Volgers de regering van de deelstaat wafer maandag al 4000 ha heide en bos ver woest. De schade in dit recre atiegebied wordt op 20 mil joen mark geschat. IN Italië zijn in de maand Juli bij 607 hosbrande,, bijna elf duizend hectaren bos verloren gegaan. De schade wordt ge schat op ruim 6,5 miljoen gul den. (Van een onzer verslaggevers) SINT JANSTEEN Een conflict tussen ouders en schoolbestuur heeft er gister morgen in Sint Jansteen tee geleid, dat vier leerplichtige kinderen niet naar school zijn gegaan. De ouders, die hun kindereu gistermorgen naar de r.-k. St.-Aloysiusschool brach ten, kregen daar van het hoofd W. Goethals te horen, dat hun kinderen niet toegelaten wer den Volgens een door het school bestuur gehanteerde regeling hadden de drie ouderparen hun kinderen moeten inschrij ven voor de Mariaschool in Sint Jansteen, die ook onder dit schoolbestuur ressorteert. Het vierde ouderpaar had zijn kind volgens het schoolbestuur moeten laten inschrijven voor zijn derde school, in Kapelle- brug. De ouders vrezen echter dat hun kinderen niet opgewassen zijn tegen de sfeer en de vol gens hen wat slechtere kwali teit van het onderwijs op de Mariaschool, waar men door ziektes met een onvaster on derwijzersbestand te kampen heeft. De school in Kapelle- brug vond men minder ge- sohikt voor het betreffende kind, omdat daar slechts les ■wordt gegeven in twee loka len Drie van de kinderen moe ten naar de eerste klas, het vierde kind, dat de Maria school bezocht, naar de derde. De ouders (de families W. Nachtegaal, A. Braam, E. Loot en A- Sturm) verwijten het schoolbestuur nu een star re houding en dictatoriaal ges drag Ze hebben hun wensen, zonder resultaat bij verschil lende gelegenheden onder de aandacht gebracht van het schoolbestuur en de leerkrach ten. Ze wijzen erop dat in het verleden wel enkele malen van de regeling (een splitsing van de kinderen naar alfabetische volgorde) is af geweken. Ze voelen zich bo vendien dubbel in de kou staan, omdat de oudervereni ging. waarbij ze hun grieven voorlegden, door het schoolbe stuur niet wordt erkend. Voorzitter C. van Heeke van het schoolbestuur weigert te geloven, dat er voor de kinde ren meer kansen op de Aloy- siusschool liggen dan op de Mariaschool. „Op de Maria school is alleen aan te merken, dat ze gehuisvest is in een oud lelijk gebouw, maar daar gaat verandering in komen", zo zegt hij. Het onvaste onder wijzersbestand noemt hij (nog) geen bezwaar. Volgens de heer Van Hecke zijn vanuit het onderwijzers korps geen bezwaren gekomen tegen het vlak voor de vakan tie genomen besluit om dit jaar beslist niet van de rege ling af te wijken. Hij ontkent, dat dit besluit is ingegeven door de vrees, dat de Maria- sclioo! anders zou leeglopen. „We waren alleen bang, dat anders straks iedereen van de regeling wil afwijken en dat orr uiteenlopende motieven. Da) er in het verleden wel van de regeling is afgeweken, betreur ik nu", aldus de heer Var Hecke. De inspectrice voor het la ger onderwijs was gisteren niet voor commentaar- te be reiken (Zie ook pag. 2 Stad en Streek) BUENOS AIRES (REUTER) De Argentijnse regering is gisteren afgetreden, om presi dent Isabel Peron behulpzaam te zijn bij haar poging de voortdurende economische so ciale en politieke crisis op te lossen, aldus een officieel ro'-i—'imoué. De pers voorspelt de benoe ming van belangrijke peronis ten, die nauw verbonden wa ren met de gestorven echtge noot van die president, Juan Peron. Men verwacht van hen ingrijpende politieke veran deringen. Isabel Peron zou de starre rechtse politiek die zij na de dood van generaal Peron in juli 1974 gevoerd heeft opge geven hebben in een laatste nering haar bewind ta red den. r,

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 1