Voetbalrevolutie in YS NATIONALE KAMPIOENSCHAPPEN Ik begrijp er niets van winst „Scheldestroom Forse nederlaag voor HW 5 Cardon naar Londen voor tweekamp HARM OTTENBROS: Compliment Schildpadden 1 1 sport \Cruyff: Onderzoek WK-kosten Van de Branden geblesseerd Toernooizege Hontenisse Derde plaats Zeeland Sport Haal meteen een formulier bij uw club of winkelier. 10 DINSDAG 12 AUGUSTUS 1975 papiep oor uw pen Brieven voor deze rubriek met volledige naam en adres *<*4 ondertekend. Bij publikatPe zullen de vermeld worden. Slechts bij hoge ui zondering zal van deze regel afgeweken. Naam en adres zjjn j. de redactie bekend. Publikatie van b| ven (verkort of onverkort) betekent ni dat de redactie het in alle geval eens is met inhoud, c.q. strekking Ondanks de al zoveel besj ken en geschreven opmerk]., gen over de warmte van laatste weken, ook In uw tyj heb ik zaterdag j.l. met L zonder veel genoegen en langstelling het interes artikel gelezen van uw vt| slagigever dhr. Frans van over Drs. Chriet Titula .ruimtevaart en het uitleg daarvan aan 'n groot bliek". Volgens mij moet dhr. van Son die met Chriet laer over de ruimtevaart j het algemeen een inten. gehad heeft niet helemaal t onbekende zijn in deze mij zo moeilijke materie. Geachte redactie mijn i pliment aan uw redacteur i Ik hoop en misschien meert re met mij, dat meer van d_ gelijke artikelen in uw blal worden opgenomen. Is het misschien ook mcg. lijk, dat uw redacteur in J gelegenheid gesteld wordt t praatje te gaan maken ip t „Pentagon" inzake de wondt lijke en geboekstaafde j vens inzake de „Ufo's" dat houdt mij bijzonder I zig. OOSTERHOUT B. BEREIH) Naar aanleiding van het a tikel over schildpadden in Dij van de week, en het bericï over een schildpad die eiere gelegd had van 88—'75, ik het volgende opmerken: le leden van de Orde der 1 timides, (schildpadden) zowj als alle Psittaciformes gaaien) zijn met vele andett exotische (zo oils alle soorti apen en half apen) onge: aïs huisdier. Het verheugende in deze fi dat er al veel landen zijne" de uitvoer van deze dier aan banden leggen. Ook Nederland zal als de wet: dreigde uitheemse diersoort binnenkort, mogelijk dit jaar in werking treedt handel stopgezet worden. Het is mij alleen een raad hoe de schrijver van de briek ,Het dier van de we« oo-it schildpadden kan den als huisdier. BREDA W.J. KOCHl (ADVERTENTIE) HAL (f 63), Van Ommeren I (f269,50) en Scheepvaart Unie (f 117). De bankaandelen vormden een kleine uitzondering- ABN kon f 1,50 bijboeken op f 351 als reactie op de fraaie resultaten in het eer ste halfjaar en het hogere interimdividend. De groot ste koersstijging was echter al geboekt bij het vooruitlo pen op de resultaten. Thans is het de beurt aan de Amro Bank die overigens pas vol gende week met de cijfers komt. Ook hier bleef men anticiperen en óp f 78,10 werd een winst behaald van 80 cent. Voor de rest van de actieve markt was het met dubbeltjeswerk wel beke ken. De mededeling dat Vermoe- gensverwaltung afziet van een bod op de rest van Ven- eta was voor de beurs een grote teleurstelling. Wel had men rekening gehouden met een niet te hoog bod, maar het totaal afspringen deed velen besluiten Veneta uit de portefeuilles te ne men. Dit is ze maandag niet gelukt want tegenover het niet geringe aanbod stond in het geheel geen vraag De koers belandde op f 50 laten tegen vrijdag nog f56. Van de kleinere bankaande len was Mendes gans f 2 in reactie op precies f 7 00 11 (Van onze correspondent) WASHINGTON - Als de pro feten gelijk hebben is in juni j975 met Pelé de Amerikaanse voetbalrevolutie begonnen. Pe- minder bekend als Edson Arantes do Nascimento, de 34- ïarige maarschalk van de voet balvelden, is door de New- Yorkse voetbalvereniging Cos- mos aangekocht om in de ko mende drie jaar het voetbal tot een Amerikaanse topsport te maken. Ze hebben er hem 11.700.000 gulden voor betaald. De hoop op een Amerikaanse- voetbalrevolutie is gevestigd op Pelé, op het feit dat zo'n 700.000 junioren in de Verenigde Staten aan het voetballen zijn en op de Noordamerikaanse Voetbal bond, die met 20 profclubs tegen honkbal, football en ijshockey en basketball probeert te con curreren. Onmiddellijk na de komst van Pelé liep het gemid delde bezoek aan de voetbalvel den in Amerika sterk op. In Washington, waar Pelé en de Cosmos het hoofdstedelijk team van de Diplomats met 9-2 ver sloegen, werd een record geves tigd: er waren 35.620 toeschou wers. Van Pelé wordt verwacht dat hij, in ruil voor de 11.700.000 gulden, rond 100 wedstrijden speelt in drie seizoenen. Boven dien zal hij als architect optre den om het spelpeil te verbete ren. Het is de bedoeling van de Amerikaanse voetbalbond om de sport zo snel mogelijk te Amerikaniseren. Het volgend jaar zal een derde van de spelers Amerikanen moeten zijn. De sport wordt nu, in de top, nog steeds overheerst door buiten landse spelers. In de wedstrijd tussen Cosmos en de Minutemen van Boston hebben zich kort geleden al Zuidamerikaanse tonelen afge speeld. Pele ontmoette daar zijn grote rivaal Eusebio, die Boston een 1-0 voorsprong gaf. Kort daarna scoorde Pele de gelijk maker, die later werd afge keurd. Met een afgrijselijk ge brul bestormde een grote me nigte het veld, waar Pelé de kle ren vrijwel van het lijf werden gerukt. Hij raakte geblesseerd en moest met een brancard wor den afgevoerd. Volgens Warner Communica tions is voetbal de snelstgroei- ende sport in Amerika. De on derneming betaalde voor de Cosmos vier jaar geleden niet meer dan 25.000 dollar. Met uit zondering van Mohammed Ali is Pelé de best betaalde sportfi- guur in Amerika. De vraag is of de ster Pelé lang genoeg kan blijven schitteren om een mas sale belangstelling voor voetbal teweeg te brengen. Maar Warren Communications ziet het wel zitten. Een groot deel van de prijs, die voor Pelé moest wor den betaald is inmiddels al afge schreven van de belastingen. Pelé TENNISJEUGD KAN NIET IMPONEREN Voor een ieder die het nog niet weetj Philips batterijen gaan heel lang mee. m 9 (Van onze sportredactie) BERGEN OP ZOOM - Harm Ottenbros zal vandaag in het ziekenhuis van Bergen op Zoom door dokter Thio geope reerd worden aan zijn elle boog. De Ossendrechtse cou reur, die zondag tijdens de ronde van Valkens waard zwaar ten val kwam („Ik be grijp er niets van. Ik stond bijna stil en toch kwam het bard aan") zal een zilveren pen in zijn elleboog, waarvan een stukje bot afbrak, krijgen. Op de foto Harm Ottenbros in ge zelschap van echtgenote Pia en dochter Mellanie in het zie kenhuis. Ottenbros zal door zijn val partij waarschijnlijk voor de rest van het wegseizoen zijn uitgeschakeld. Het toeval wil dat hij vorig seizoen ook door een valpartij de staart van het seizoen miste. In 1974 kwam hij op dezelfde datum (10 au gustus) ten val en brak toen zijn sleutelbeen. Ottenbros kwam in Valkenswaard ten val door een paar achterblijvers. De Ossendrechtse coureur moest voor hen uitwijken en gleed door het gladde wegdek (regen) onderuit. Met zijn hele gewicht kwam hij toen op zijn elleboog terecht. (Van onze sportredactie) BREDA - Nog steeds is er het nodige geharrewar rond de af rekening van de WK-voetbal die ^r'g jaar in West-Duitsland j1'" SeBouden. De hoge onkos- die dit. toernooi met zich «gebracht staan ter discussie. franje-aanvoerder Johan I Wf hierover: „Ik zal een on- erzoek laten instellen. Want er zijn toch wel onkosten bij die wat onbegrijpelijk overkomen". En Johan Neeskens: „Er zijn geen goede afspraken gemaakt. De spelers zijn daar de dupe van geworden". PEER MAAS is derde gewor den in de ronde van Goirle voor amateurs. Toon v.d. Steen werd vierde. sport In 'I kort ATLETIEK - Bruce Jenner, een 25-jarige makelaar in on roerend goed uit San José (Cali- fornië) heeft met een puntento taal v»n #.524 punten het we reldrecord op de tienkamp ver beterd. Bij de drielanden atle tiekwedstrijd tussen de Ver enigde Staten, Rusland en Polen in Eugene haalde hij 70 punten meer dan de Rus Nikolai Avilov, die bij de Olympische spelen van 1972 wereldrecordhouder werd met 8454 punten. (Van c 1 onze sportmedewerker) JAS VAN GENT - Het water- Woteam van de Zwem- en wa- "Movereniging „Schelde- triiom uit Breskens heeft voor w Publiek het jaarlijkse ^'"toernooi gehouden Bruir„i! menvereniging De f J"w de J;"lvis uit Sas van Gent, op tM n av Besc hreven. Het team dipj e enn®n uit Dongen ein- «J met ,wee punten achter- n ,y de tweede plaats. eerste -n?n be.g°nnen in hun tegen rivaal I Weni ,00m niet zo sterk. Er balveriies geleden. Venn!! werd het voor De Wuif ook e™ 4—2 neder- rende m van de °Vganise- Sas van rnW Bruinvis uit eerste d bet in zijn slecht t,w,edstriid zeker niet Uit versloeg De Schelde Krabb^L.!11 met 6-2' De tin o Z'in eerste pun- ,,_or stormvogel met 4-2 te laten. Voor Bruinvis werd het vervolgens tegen De Vennen wel een bittere 8—3 ne derlaag, terwijl De Krabben he lemaal in de running bleef door De Schelde met 8-1 te verslaan. Maar ook Scheldestroom was toen nog niet uitgespeeld. Tegen Stormvogel werd het een ge makkelijke 5-1 zege. Nadat ver volgens De Vennen de teams Stormvogel, de Krabben en De Schelde met resp. 3-0, 5-2 en 7-1 kansloos had gelaten, was het woord aan Scheldestroom. Tegen De Schelde werd het wel een royale 9-6 overwinning. Bruinvis kreeg tegen Schelde stroom geen schijn van kans 8-2, en alleen De Krabben zou De Vennen nog aan een beslis singswedstrijd kunnen helpen. Maar zover kwam het niet, al kwamen De Krabben nog enkele keren gevaarlijk opzetten. Na een spannend duel werd het uit eindelijk een 5-3 overwinning voor Scheldestroom. Na afloop mocht de aanvoerder uit handen van ere-voorzitter van Bruinvis de heer L.M. Remery de „Zuidland-trofee" in ontvangst nemen. Uitslagen: bruinvis - De Schelde 6-2, De Vennen - Scheldestroom 2-4, De Krabben Stormvogel 4-2, Bruinvis - De Vennen 3-8, Schelde - De Krab ben 1-8, Stormvogel - Schelde stroom 1-5, De Krabben - Bruinvis 4—2, De Schelde - Scheldestroom 6—9, Stormvogel De Vennen 0—3, Scheldestroom - Bruinvis 8-2, De Krabben - De Vennen 2-5, Stormvogel - De Schelde 3-1, Bruinvis - Storm vogel 0-6, De Vennen - De Schelde 7-1 en Scheldestroom - De Krabben 5-3. Eindstand: 1. Scheldestroom Breskens 10 punten, 2. De Ven nen Dongen 8, 3. De Krabben Bergen op Zoom 6, 4. De Storm vogel Vlissingen 3, 5. Bruinvis Sas van Gent 2, 6. Schelde Ter- neuzen 1. (Van een onzer verslaggevers) SCHEVENINGEN De nationale tenniselite, of alles wat daarvoor door wil gaan, is begonnen aan de slechtst betaalde klus van het seizoen: de nationale kampioenschappen in Scheveningen, waar de uiteindelijke winnaar niet meer dan 200 gulden wacht. De KNLTB maakt het de deelnemers niet gemakkelijk: vanaf de kwalificatie meteen „best of five" zonder „tiebreak" de duur-verkorter, die overal elders wordt toegepast. Desondanks is de belangstelling groot, wel licht ook al omdat tennistoeristen van buitenlandse komaf, die de nationale grootheden bij vrijwel alle voorgaande evenementen hinderlijk voor de voeten hebben gelopen, nu ontbreken. Traditiegetrouw werd het jong talent dat van bondswege in ruimen getale maandag tot de kwalificatie werd toegelaten, opgenomen in het vertederende sfeertje dat het Mets-gebeuren kenmerkt. Maar alle opwek kende kout vanaf de kant, kan niet verhelen, dat ook de jongste generatie de ballen het fermst raakt als teleurstelling over een gemiste kans moet worden afge reageerd met een klap tegen de omheining, een gebaar dat meestal gepaard gaat met fors taalgebruik. De nieuwste gene ratie is technisch gezien even zwak onderlegd, heeft tactisch gezien even weinig benul, als de parkspelers van tien jaar gele den. Een nieuwe Okker is voor alsnog niet aan de horizon ver schenen. De reden staat op een papiertje, dat ergens diep in de laden van het bondsbureau is weggestopt. Twee jaar geleden stelde bondstrainer Buytelaar al voor in navolging van het bui tenland - Frankrijk telt al zo'n 23 instituten - over te gaan tot de oprichting van een school, waar studie en tennis op harmo nische wijze zouden kunnen worden gecombineerd. Het plan klonk de bondsbestuurders te duur en te revolutionair in de oren, waardoor het talent, dat via het inmiddels in werking ge treden fase-plan overal in den lande wordt geplukt, geen gele genheid tot behoorlijke scholing wordt geboden. Desondanks plaatsten vier van de zes toege laten jeugdspelers zich voor het hoofdtoernooi. Huub van Doorne - van de bekénde DAF- familie - won van Ad Kooy-' mans, Jaco Garos versloeg ten- nisleraar Jaap Panman, Peter Bootsman won in een uitput tingsslag van Hans Haks en na tionaal jeugdkampioen (in de categorie t.m. 18) René Gorter kwam na twee verloren sets toch nog langs de houterig ogende en zo spelende Jaap van Mourik. Dat deze laatste omtmoeting - een gave demonstratie van anti-tennis - uiteindelijk toch nog een winnaar kende, mag be treurenswaardig heten. In de eerste plaats voor de zwoegende verliezer, in de tweede plaats voor René Gorter zelf bij wie de mening wel eens kan postvatten dat risicoloos draven langs de achterlijn profijtelijker is dan proberen het spel „echt" te spe len. Het was trouwens toch op merkelijk dat degenen, die bij de jeugd enige naam hebben op te houden - René Gorter bij de on der achttienjarigen en Bas Vlet ter in de categorie onder zestien - meer door zenuwen waren be vangen dan degenen, die zij de laatste weken hebben verslagen. DE UITSLAGEN VAN HET K WALIFICAÏTETOERNOOI: Heren enkelspel: Loek Klip- pel - Michel Riaskoff 7-5, 3-6, 7-5,4-6, 6-0; Patrick Silos - Erik Verkade 6-3, 3-6, 6-1, 6-2; San- der Rutgers - Bas Vletter 6-4, 9-7, 6-3; Jan Lind - Bram Ma dera 6-1, 4-6, 6-2, 6-4, Rob Men- tink - Frans de Kort 6-3, 5-7, 6-3, 6-2; Fried Schmitz - Henny Brakel w.o.; Jaco Garos - Jaap Panman 6-1, 6-3, 1-6, 6-1; Ge rard Scholtes - Jan Coebergh w.o. Frits Don - Willem Pufkus 9-11, 6-3, 6-3, 7-5; Dames enkelspel: Leonne van de Wildenberg - Jansje van Breemen 6-2, 6-1; Inge Kosten - Guusje Wolff 6-3, 7-5; Annelies Prins - Hanneke Raaymakers 2-6, 7-5, 6-3; Joke Bos - Bernar- dine Sluyter 6-4, 6-0; Yvonne v.d. Eeckhout - Marriet Pakker 2-6, 6-3, 8-6; Ingrid de Jonge - Hetty Taphoorn 6-2, 5-7, 6-2; Joyce Zuidam - Patricia Blaas 6-2, 6-2; Annemieke Blom - An nette Bouwer 9-7, 6-1. (Van onze sportmedewerker) TERNEUZEN - Er stonden het afgelopen weekeinde voor Zeeuwsch-Vlaanderen weer di verse oefenwedstrijden op het programma. Dit ondanks de minder goede toestand van ver schillende terreinen door de droogte. In Teraeuzen waren alle terreinen gesloten. Op 16 augustus zullen ze naar alle waarschijnlijkheid weer wor den opengesteld. Het zal dan echter wel af en toe flink moeten regenen. De spelers van Axel hadden van trainer Steel een vrij weekend gekregen. Terneuzen nam deel aan een toernooi in Goes. DE KLINGE (B) - HVV '24 4-6 - De HVV'ers hadden er deze middag niet erg veel zin in. Dit blijkt ook wel uit de uitslag. Bij de rust was de schade nog beperkt tot een tegendoelpunt. Na rust moest de HVV-doelman echter nog drie ballen uit zijn net halen. Als excuus kan wor den aangevoerd dat een en ander werd uitgeprobeerd. Het feit dat De Klinge pas zijn eerste wed strijd speelde moei voor de Hul sternaren toch een reden zijn zich over deze uitslag te bezin nen. VOGELWAARDE - HAL STEREN 2—2 Door een over bodige manoeuvre met de bal in de achterhoede kwam Vogel waarde in de eerste helft met 1-0 achter. Vlak na rust moest zelfs een tweede tegentreffer worden toegestaan. Vogelwaarde kwam echter terug. Eerst maakte Lambert er 2-1 van, en Bakker bepaalde de eindstand op 2-2. Het was een vrij goede wedstrijd tussen twee conditioneel sterke ploegen. KOEWACHT - AARDEN BURG 0—0 - Koewacht houdt dit jaar een nederlaagtoernooi om zich op de competitie voor te bereiden. Gisteren stond de eer ste wedstrijd op het programma tegen Aardenburg. Doelpunten werden er niet gemaakt. Aar denburg, de iets betere ploeg, had misschien iets meer ver diend dan dit gelijke spel. STEEN - CLINGE 2-1 - Steen en Clinge stonden weer eens tegenover elkaar. Enige jaren geleden streden ze zij aan zij om de titel in de vierde klas. De rust ging in met 1-1. De doelpun tenmakers waren Sturm uit een penalty, en Drumont voor Clin ge. Na rust bepaalde Sturm uit een vrije trap de eindstand op 2-1. (Van onze sportredactie) HEIKANT De Heikantse coureur Theo van de Branden staat voorlopig een maand op non-actief. Van de Branden, die een uitgebreide supporters- schare achter zich heeft staan, heeft al een maand lang last van spierletsel in het rechterbeen. Hij is nu naar de dokter geweest die hem genoodzaakt heeft een maand het fietsen te vergeten. De Zeeuwsch-Vlaamse amateur komt dus niet in actie dit wee keinde in de koersen in Zaams- lag en Graauw. (Van onze sportmedewerker) EEKLO - Helmut Cardon, een twaalfjarige jeugdscha- ker van de Sasse vereniging „Het Witte Paard" en Neder lands en Belgisch kampioen in zijn leeftijdscategorie, heeft een uitnodiging ont vangen om in Londen een tweekamp te spelen tegen de Engelse jeugdschaker G. Hodgon. Na enig overleg heeft zijn vader, voorzitter van „Het Witte Paard" inge stemd met deze uitnodiging. De twaalfjarige G. Hodgon is een jeugdig schaakgenie vol gens insiders. Hij heeft reeds een Elo pnt. score van 1950. De tweekamp start op 17 au gustus als neven-evenement van een grootmeestertoernooi, dat op dezelfde datum in Londen begint. In dit toernooi speelt o. a. de Nederlandse grootmeester Jan Timman. Tijdens de eerste wedstrijd tussen Helmut Car don en G. Hodgon zal aan het aanwezige publiek (in Engeland is men bereid om tegen forse prijs schaakwedstrijden bij te wonen) commentaar verstrekt worden door een in de eerste ronde vrijgelote grootmeester. Dit om aan te tonen, dat deze twee jeugdige schakers reeds een peil bereikt hebben, dat me nig volwassen competitiescha ker nooit zal bereiken. De tweekamp gaat over zes partijen, waarin 40 zetten in 2,5 uur moeten worden gedaan. (Van onze sportmedewerker) KORTGENE - Hontenisse is zaterdagmiddag winnaar ge worden van het Jan de Loof- voetbaltoernooi voor eerste elf tallen in Kortgene. In de finale moest Hontenisse aantreden tegen Arnemuiden, dat in de an dere poule als overwinnaar uit de bus was gekomen. Een finale waarin Arnemui den wel meer aan de bal was, maar Hontenisse taktisch bij zonder sterk speelde. Uit een strafschop wist Jan van Kerk hoven Hontenisse naar een 1-0 voorsprong te schieten. Een voorsprong die men uiteindelijk tot,het laatste fluitsignaal op het scorebord wist te houden. Hon tenisse speelde in deze finale een zeer verdienstelijke wedstrijd. Men bereikte de finale door in de poulewedstrijden Wolfaartsdijk met 1-0 te verslaan en tegen Noormannen en Wissekerke werd het een 0-0 gelijkspel. (Van onze sportredactie) VUCHT De vier maal ach thonderd meter herenploeg van Zeeland Sport is afgelopen wee keinde tijdens de Nederlandse estafette-kampioenschappen in Vught derde geworden. De heren van RKHAV reikten bij de vier maal vijftienhonderd meter naar de tweede plaats. (ADVERTENTIE) Zondag 17 augustus gaa i debalweer overal rollen en deToto weer volop draaien.

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 11